Německá Tornada americké stíhačky F-35A Lightning II nenahradí

Německá Tornada americké stíhačky F-35A Lightning II nenahradí
F-35A Lightning II odhazuje laserem naváděnou pumu GBU-12 Paveway. / USAF (Zvětšit)

Německé letectvo již několik let hledá náhradu za své útočné stroje Tornado. Podle dřívějších spekulací Německo uvažovalo o nákupu amerických stíhaček páté generace F-35A Lightning II. Německé ministerstvo obrany se ale nyní jasně postavilo proti nákupu stíhaček F-35A.

Luftwaffe papírově provozuje 136 víceúčelových stíhaček Eurofighter Typhoon (ze 143 objednaných), 64 útočných letadel Tornado IDS a 29 letadel pro průzkum a vedení radioelektronického boje (REB) Tornado ECR. Úderné letouny Tornado IDS z německé elitní 33. letky JaBoG (Jagdbombergeschwader 33) navíc slouží k doručování amerických taktických jaderných pum B61, které jsou uskladněny v Německu.

Skutečný počet nasaditelných Eurofighterů a Tornad je ale výrazně menší ‒ podle oficiální zprávy Bundestagu bylo v roce 2017 k bojovému nasazení připraveno pouze 39 Eurofighterů a 26 Tornad IDS/ECR. Údaje o současné nasaditelnosti německých bojových letadel jsou tajné.

Snížení počtu nasaditelných letounů má souvislost s ruskou anexí Krymu v roce 2014. Po tomto roce Luftwaffe začalo intezivněji cvičit a nasazovat sve letouny, což zesílilo finanční/personální tlak na zajištění údržby a na dodávky náhradních dílů. Jak ale uvedla německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová, 25 let neustálých škrtů v rozpočtu ministerstva obrany se jednoduše musí někde projevit.

Každopádně letadla Tornado odejdou ze služby v letech 2025 až 2030 a Německo musí již nyní hledat vhodnou náhradu, aby dokázalo plynule přejít na nový typ a neztratilo své schopnosti v provádění úderů na pozemní cíle a ve vedení REB. Podle agentury Reuters případné udržení celé flotily letadel Tornado si do roku 2030 vyžádá osm miliard euro.

Původně Německo spekulovalo o nákupu stíhaček F-35A Lightning II. Nákup F-35 v roce 2017 jasně podpořil tehdejší velitel německých vzdušných sil generálporučík Karl Müllner, který uvedl: „Z vojenského hlediska potřebujeme nízký radarový podpis a schopnost objevit a bojovat s cílem na velkou vzdálenost.“

„Luftwaffe považuje schopnosti F-35 za referenční kritérium výběrového řízení pro nahrazení Tornad a myslím, že jsem se vyjádřil dostatečně jasně, které letadlo je favoritem letectva,“ uvedl na konci roku 2017 Müllner.

Podle webu IHS Janes, který se v roce 2017 odvolával na nejmenovaného zástupce Luftwaffe, F-35 údajně splňuje většinu požadavků německého letectva. Neni divu, F-35A dokáže používat jaderné pumy B61 (navíc umístěné ve vnitřních zbraňových šachtách), pomocí svých pokročilých senzorů dokáže vypátrat cíl, zaútočit na něj a vyhodnotit výsledek útoku a má také špičkové prostředky REB.

Přání letectva (nebo armády) se však málo kdy shodují s přáními ministerstva obrany nebo vlády. Müllner čelil za podporu F-35 kritice a nakonec na jaře minulého roku byl nucen opustit místo velitele Luftwaffe.

Rozepře armáda / vláda však nejsou nijak překvapivé, protože armáda řeší vojenské hledisko nákupu zbraní, vláda pak finanční, hospodářské (přínos pro domácí průmysl), sociální (pracovní místa) politické a zahraničněpolitické hledisko.


Německá Tornada ve Spojených státech

Luftwaffe se nyní oficiálně rozhoduje mezi evropskou stíhačkou Eurofighter Typhoon a americkými letadly F/A-18E/F Super Hornet a EA-18G Growler (letoun pro vedení REB). Ať už se Berlín rozhodne jakkoliv, je jisté, že německé letectvo do finálního rozhodnutí moc mluvit nebude. Podle agentury Reuters německé ministerstvo obrany dříve uvedlo, že dává přednost „evropskému řešení“.

Kdy Berlín rozhodne o novém letounu není známo. Stejně tak není znám datum zavedení nových letounů do výzbroje nebo cena programu. Dodavatel nových letounů ale nepochybně od německých daňových poplatníků získá v následujících letech (resp. během celého životního cyklu letadel) mnoho miliard euro.

Celý nákup bude nepochybně politicky velmi pikantní a řekne nám hodně o úrovni americko-německých vztahů, které nejsou po nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa nijak růžové. Na jedné straně by Německo nákupem Super Hornetů vztahy s USA napochybně posílilo, ale zároveň by oslabilo evropský letecký průmysl a zejména francouzsko-německý program NGF (Next Generation Fighter), tedy program vývoje nástupce stíhaček Eurofighter.

Avšak i Washington má do německého výběrového řízení co říct, protože Super Hornet ani Eurofighter nejsou certifikovány americkou stranou pro nesení jaderných zbraní. Je tedy na Washingtonu, zda a za jakých podmínek jedno nebo obě letadla certifikuje.

Výrobce stíhaček Eurofighter, evropské konsorcium Eurofighter Jagdflugzeug GmbH, ale v Německu nepřijde rozhodně zkrátka. Německé ministerstvo obrany vyřadí 33 nejstarších stíhaček Eurofighter určených pro trénink a vzdušné hlídkování (air policing) a nakoupit stejný počet nejmodernějších Eurofighterů, které mohou vést nejsložitější boj vzduch-vzduch a vzduch-země. Cena této zakázky dosáhne tři miliardy euro.

Zdroj: Reuters

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německo vyvíjí nástupce letadel Panavia Tornado

Podle zpravodajské agentury Reuters zvažuje Německo vývoj zcela nového proudového bojového letadla. ...

Tornada v RAF: Stará, ale nedocenitelná?

Víceúčelové bojové letouny Panavia Tornado slouží ve složkách britského Královského letectva (RAF) ...

Program Harpyje: Stíhačky F-35A Lightning II pro Polsko

Podle deníku Defense News plánuje Polsko v roce 2025 v rámci programu Harpyje nakoupit stíhačky ...

Evropská stíhačka šesté generace

Francie a Německo začnou společně vyvíjet nástupce stíhaček Eurofighter Typhoon a Dassault Rafale. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • krllo
  21:17 07.02.2019

  Němci se dostali k jaderným zbraním ???

  Němci se dostali k jaderným zbraním ???

 • Matesaax
  20:52 05.02.2019

  Ohledně Tornada mě překvapuje,že se moc neřeší možnost modernizace a prodloužení životnosti,vždyt i dnes je to velice účinný zbranový systém a myslím,že pro Němce by to nebyl až ...Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně Tornada mě překvapuje,že se moc neřeší možnost modernizace a prodloužení životnosti,vždyt i dnes je to velice účinný zbranový systém a myslím,že pro Němce by to nebyl až takový problém.Skrýt celý příspěvek

  • logik
   21:07 05.02.2019

   Jsou ale prostě drahý. Měnitelná geometrie křídel holt stojí majlant na údržbu. Ze stejnýho důvodu byly vyřazený i Tomcaty, i když to byly výkonnější stroje, než (super)hornety.

   Jsou ale prostě drahý. Měnitelná geometrie křídel holt stojí majlant na údržbu. Ze stejnýho důvodu byly vyřazený i Tomcaty, i když to byly výkonnější stroje, než (super)hornety.

  • NeoXII
   21:54 05.02.2019

   Matesaax, Tornado je bombardér, ťažké a zložité hovado. Krásne na leteckých dňoch, ale jednohubka aj pre Gripen. Niečo ako TomCat F14 s Tom Cruise v Top Gun.

   Matesaax, Tornado je bombardér, ťažké a zložité hovado. Krásne na leteckých dňoch, ale jednohubka aj pre Gripen. Niečo ako TomCat F14 s Tom Cruise v Top Gun.

   • Matesaax
    22:28 05.02.2019

    Nikdo po něm nechce,aby nahánělo Gripeny taky,ale ve své roli je to výborné letadlo.Složité bylo ve své době,proti dnešním letadlům je to jednoduchá hračka a spolehlivá.Ale je ...Zobrazit celý příspěvek

    Nikdo po něm nechce,aby nahánělo Gripeny taky,ale ve své roli je to výborné letadlo.Složité bylo ve své době,proti dnešním letadlům je to jednoduchá hračka a spolehlivá.Ale je pravda,že dnešní doba už jednoúčelovým mašinám nepřeje.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     23:01 05.02.2019

     Právě, že to není jednoduchá hračka. Mechanicky je to hodně složitá hračka a elektronickou výbavu to také nemá vůbec primitivní - jen starou, která by se musela asi kompletně ...Zobrazit celý příspěvek

     Právě, že to není jednoduchá hračka. Mechanicky je to hodně složitá hračka a elektronickou výbavu to také nemá vůbec primitivní - jen starou, která by se musela asi kompletně vyměnit. Navíc je to dvoumotorové a dvousedadlové. Todle je prostě na provoz hodně drahý stroj. S nákladama na letovou hodinu podstatně větší, než např. EFT:
     https://assets.publishing.serv... Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    10:58 06.02.2019

    Záleží verze od verze.

    Záleží verze od verze.

  • Jara
   07:36 06.02.2019

   Německa tornáda modernizace podstoupila několikrát tu poslední kdy se instaloval i nový skleněný kokpit absolvovala nedávno, o staré avionice jak tady někteří od pasu střílejí ...Zobrazit celý příspěvek

   Německa tornáda modernizace podstoupila několikrát tu poslední kdy se instaloval i nový skleněný kokpit absolvovala nedávno, o staré avionice jak tady někteří od pasu střílejí nemůže být ani řeč, tornadům prostě končí životnost draku toď všeSkrýt celý příspěvek

   • logik
    11:09 06.02.2019

    Jo, v tom máš pravdu, ale myslím, že např. radar zůstal starý - a ten je letitý doppler, takže adept na výměnu (nebude LPI apod....). Ona ta modernizace nebyla tak dávno, ale je to ...Zobrazit celý příspěvek

    Jo, v tom máš pravdu, ale myslím, že např. radar zůstal starý - a ten je letitý doppler, takže adept na výměnu (nebude LPI apod....). Ona ta modernizace nebyla tak dávno, ale je to jestli se nepletu furt stará dobrá GR.4 verze, tedy technologie devadesátých let. Maj např. problémy vůbec s kompatibilitou s NATO, s nočním viděním atd.... Nic z toho asi není věc, co by nešla za rozumné peníze vyřešit, ale dávat tolik peněz do čtyřicet let starého letadla.....

    "tornadům prostě končí životnost draku toď vše"
    To myslím nebu až tak úplně tak. Původní plán byl, že budou létat do až do roku 35, takže nějakou rezervu mít musí.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  20:15 05.02.2019

  Bad data in F-35 logistics system resulting in lost missions
  https://www.defensenews.com/ai...

  Bad data in F-35 logistics system resulting in lost missions
  https://www.defensenews.com/ai...

  • Czertik
   14:04 06.02.2019

   Ano, v logistice - ne v konstukci samotneho letounu. Cili co tim basnik chtel rict ?

   Ano, v logistice - ne v konstukci samotneho letounu. Cili co tim basnik chtel rict ?

 • NeoXII
  15:46 05.02.2019

  Keď sa tak nad tým zamyslím, F35 bude potrebovať ešte 5-8-10 rokov na "dokonalizáciu". Lenže, dovtedy nebude zaháľať ani druhá strana a ak radary predbehnú vývoj stealth, tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Keď sa tak nad tým zamyslím, F35 bude potrebovať ešte 5-8-10 rokov na "dokonalizáciu". Lenže, dovtedy nebude zaháľať ani druhá strana a ak radary predbehnú vývoj stealth, tak všetká tá snaha o "neviditelnosť" je v p.... i, a 15-30 tonový lietajúci terč F35 sa stane jedným z najdrahších pokusov o bojové lietadlo. No a teraz nastúpim ja: Ešte stále máte niečo proti F-16V?Skrýt celý příspěvek

  • logik
   15:48 05.02.2019

   Blbina 1) VLO není ani zdaleka jedinou výhodou F35 vůči starší generaci. Interní pumovnice podstatně zlepšují i aerodynamiku, takže budou výhodou vždy, i když se objeví zázračný ...Zobrazit celý příspěvek

   Blbina
   1) VLO není ani zdaleka jedinou výhodou F35 vůči starší generaci. Interní pumovnice podstatně zlepšují i aerodynamiku, takže budou výhodou vždy, i když se objeví zázračný radar, který výhodu VLO vyruší.

   2) O tom zázračném radaru, co zcela vymaže výhody VLO, čtu už snad od prvního uvedení F-22. Kupodivu, nikdo ho furt nemá....Skrýt celý příspěvek

   • NeoXII
    16:55 05.02.2019

    Aerodynamika interných "pumovníc" je iba z núdze cnost. Hooodne drahý pokus o neviditelnosť. Aerodynamika je F16.

    Aerodynamika interných "pumovníc" je iba z núdze cnost. Hooodne drahý pokus o neviditelnosť. Aerodynamika je F16.

    • Scotty
     17:22 05.02.2019

     /Aerodynamika je F16./
     Ať už to znamená cokoli, tak to platí jen do doby než na tu F-16 navěsíš zbraně. Externě nesené zbraně aerodynamické vlastnosti letadla poněkud zhoršují.

     /Aerodynamika je F16./
     Ať už to znamená cokoli, tak to platí jen do doby než na tu F-16 navěsíš zbraně. Externě nesené zbraně aerodynamické vlastnosti letadla poněkud zhoršují.

     • NeoXII
      17:29 05.02.2019

      OK Scotty. Ano. Aj na F35 navesíš. Odomkneš, otvoríš, vystrelíš, schytáš, chytia teba, ...

      OK Scotty. Ano. Aj na F35 navesíš. Odomkneš, otvoríš, vystrelíš, schytáš, chytia teba, ...

     • NeoXII
      17:32 05.02.2019

      Ale dám Ti palec hore. Za fajn debatu

      Ale dám Ti palec hore. Za fajn debatu

     • Jirosi
      19:41 05.02.2019

      Tedy, když uděláš vše co nemusíš... ale co je na starých letadle standart, zhoršíš si podmínky?

      Trošku podivná úvaha, aby ti to vycházelo.

      Tedy, když uděláš vše co nemusíš... ale co je na starých letadle standart, zhoršíš si podmínky?

      Trošku podivná úvaha, aby ti to vycházelo.

     • NeoXII
      21:38 05.02.2019

      Jirosi, F35 je stealth do chvíle, keď otvorí "pumovnice" a začne zameriavať. Vtedy je z nej niečo ako F- čokoľvek. Alebo MiG, či Su. Čiže, drahé lietadlo, ktoré priletí, vystrelí, ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi, F35 je stealth do chvíle, keď otvorí "pumovnice" a začne zameriavať. Vtedy je z nej niečo ako F- čokoľvek. Alebo MiG, či Su. Čiže, drahé lietadlo, ktoré priletí, vystrelí, ale už domov nedoletí. Tak že veľmi drahý spôsob doručovania balíčkov. A pre to som fanúšik F16. Dokonalý stroj, ktorý má +aj- . A F16 Block 70 nie je posledná modernizácia. Na to dám krk.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:35 05.02.2019

      Myslíš na té 0,4s, nebo jak dlouho trvá hydraulické vymrštění munice než se zase zavřou vrátka?

      Běžná lidská reakce jsou asi 3s.

      Myslíš na té 0,4s, nebo jak dlouho trvá hydraulické vymrštění munice než se zase zavřou vrátka?

      Běžná lidská reakce jsou asi 3s.

     • NeoXII
      03:54 06.02.2019

      Jirosi, nechcem sa hádať, ale 0.4 sekundy?

      Jirosi, nechcem sa hádať, ale 0.4 sekundy?

     • Jirosi
      10:57 06.02.2019

      NeoXII: My jsme pochopily, už dávno že o "steath" letadlesch a jejich fungovaní výš prd.

      NeoXII: My jsme pochopily, už dávno že o "steath" letadlesch a jejich fungovaní výš prd.

     • Czertik
      14:07 06.02.2019

      neo..i kdyby to byly 3 s nez se vrata otevrou a zavrou..co jako ?
      Tak holt by byl na radaru po 3s - prilis kratce na to, aby slo urcit kam ze to miri(leti) ci snad byl zameren.

      neo..i kdyby to byly 3 s nez se vrata otevrou a zavrou..co jako ?
      Tak holt by byl na radaru po 3s - prilis kratce na to, aby slo urcit kam ze to miri(leti) ci snad byl zameren.

    • darkstyle
     22:38 05.02.2019

     Neo Reagujem na to tvoje otvori pumovnice a zacne zameriavat.. Das mi jeden dvovod preco by to robili? Preco nezameraju skor, otvoria pumovnice, odtial sa oddeli pozadovany pocet ...Zobrazit celý příspěvek

     Neo

     Reagujem na to tvoje otvori pumovnice a zacne zameriavat..

     Das mi jeden dvovod preco by to robili? Preco nezameraju skor, otvoria pumovnice, odtial sa oddeli pozadovany pocet rakiet/pum.. pumovnicu zavru a uz pri zavierani robia manever na zmenu svojej polohy.. dokonca ani teraz nemusia mat zamerane.. mozu az teraz zamerat ak chcu a datalinkom poslu datado rakety/pumy, ktora je uz X km od nich..

     Alebo f-35 prileti zamera a ovela dalej stojaca F-15,q-16 alebo b-52 vystreli, lebo dostala data z datalinku.. oni ani pumovnicu otvarat nemuseli..
     Tu uz pouzivam dve veci, ktore su vovyvoji kratkodobom, zchvalne daj tip ktore..Skrýt celý příspěvek

     • NeoXII
      04:02 06.02.2019

      Ano, a datalinkom pošlú aj údaje o F35. Myslíš, že pre F16V s datalinkom a údajmi z pozemných radarov, radaru F16 a datalinku z družíc je F35 "neviditeľná" ? Stealth je určitá ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, a datalinkom pošlú aj údaje o F35. Myslíš, že pre F16V s datalinkom a údajmi z pozemných radarov, radaru F16 a datalinku z družíc je F35 "neviditeľná" ? Stealth je určitá výhoda, ale sakra preplatená. A do budúcnosti aj zbytočná. Už aj nemecký chalifát na to prišiel.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      09:35 06.02.2019

      Neo A tu sa dostavame k problemu, ze si si nenacital nic z palby o radarovych moznostiach radaru reb f-35 z palby.. Vyzeras ako rozumny clovek, co ma zaujem o taketo ...Zobrazit celý příspěvek

      Neo

      A tu sa dostavame k problemu, ze si si nenacital nic z palby o radarovych moznostiach radaru reb f-35 z palby..

      Vyzeras ako rozumny clovek, co ma zaujem o taketo informacie..

      Tak zistis, ze to co posle datalinkom f-35 nemas absolutne ziadnu sansu zistit, lebo by si musel byt na usecke medzi f-35 a napriklad f-15.. je to palbe pekne napisane pomocou fyziky, preco je to fyzikalne nemozne..
      Potom by si sa docital, ze radar F-35 ma taky silny reb, pricom prave tento reb je to co f-16v v svojom radare nema, ze dokaze uplne odstavit radar f-22..
      Ta je uplne slepa, co potom ostatne lietadla..
      A ze f-35 ma moznost zosilovat ucinnost svojho radaru v spojeni s inymi f-35, lebo nikdy stihacky nelietaju osamote ani v pripade air policingu a nieto pocas bojovej misie.. teda f-35 vedia spojit svoje radary a zvysit svoju ucinnost, nie dva krat ale dajme tomu o 50%.. tato vlastnost bola uz uspesne odskusana..
      Myslim, ze zatial spojili 3 a ak ma pamet neklame s prechodom z 3f na 4 dostanu moznost piatich prepojenych radarov naraz..
      A posledna vychytavka radar f-35 vysiela v pasme prirodzeneho sumu.. teda je sakramentsky tazke urcit, ze na teba jej radar posoby, kedze vysiela prave v tom pasme.. a pod dalsie radar je dvojzvazkovy co sa tyka lucov.. to ti hadam nemusim vysvetlovat co to znamena..
      Dalej ma system, ktory ti ukazuje kadial mas letiet, aby protivnikov radar mal najmensiu sancu ta vidiet, su tam krasne ukazky priamo z kokpitu ako to funguje.
      tieto vychytavky proste f-16v nema, asi okrem zvezkov, nie som si isty, ale presne.. toto stalo tie miliardy a za toto sa tak priplaca a nielen to..

      Takto by som mohol pokracovat este dost dlho, ale nie vsetkemu rozumiem na 100% a ako som pisal, skus si pozriet tu shaniu a hlavne klikaj na jej linky..

      Ved predsa len f-16v je osekana verzia radaru f-35..

      Druzice nevedia menit svoju polohu, ich poloha je dopredu znama a tie ktore by ti pomohli odhalit f-35 nie su na geo, aby mohli byt stale nad.tym istym uzemim, vola sa to kniznica, ma to f-35 a presne podla toho ukazuje ui lietadla pilotovy f-35 kade ma letiet.. druzica je nad nejakym uzemim niekolko minut a z nich este mensiu dobu ma na odhalenie tepelnej stopy lietadlaSkrýt celý příspěvek

     • logik
      10:56 06.02.2019

      "Už aj nemecký chalifát na to prišiel." Proč šíříš nepravdy? Nebo jen máš problém s interpretací textu článku a nepochopil jsi informace v tomto článku? Německé letectvo F35 ...Zobrazit celý příspěvek

      "Už aj nemecký chalifát na to prišiel."
      Proč šíříš nepravdy? Nebo jen máš problém s interpretací textu článku a nepochopil jsi informace v tomto článku?

      Německé letectvo F35 chtělo. A to dokonce tak, že za to zodpovědný generál, když je nedostal, radši rezignoval, aby se nemusel podílet na výběru podle něho horšího letadla. Rozhodnutí nekoupit F35 je tedy věc politická, nikoli věc vyplývající z evaluace schopností F-35 odborníky. Ty její nákup jednoznačně doporučili.Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   20:26 05.02.2019

   Ano, mozna ty nove radary zrusi stealth...ale neda me to abych se nezaptal, jak na tom budou stare letouny ? Budou na novem raduru videt lip ? Stejne ? To je taky vic nez ...Zobrazit celý příspěvek

   Ano, mozna ty nove radary zrusi stealth...ale neda me to abych se nezaptal, jak na tom budou stare letouny ? Budou na novem raduru videt lip ? Stejne ? To je taky vic nez dulezite.

   A skutecne z hlediska aerodynamiky a vykonu je skutecne dost podstatne jestli navesis ty 3 tuny zbrani navenek nebo dovnitr.
   Klidne si najdi na f16 ńet ci jine forum kam pravidelne lozi aktivni/byvali piloti a zepte e jich jak moc se meni letove vlastnostmi s navesenymy 3 tunamy zbrani u f-35 a f-16 :).Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   22:55 05.02.2019

   Neo A to si usa uvedomuju, preto zbehni na palbu, najdi si na ich obstaroznej stranke diskusiu o f-35 a precitaj si tych 100 stran diskusie a hlavne prispevky shanie s prelozenymi ...Zobrazit celý příspěvek

   Neo
   A to si usa uvedomuju, preto zbehni na palbu, najdi si na ich obstaroznej stranke diskusiu o f-35 a precitaj si tych 100 stran diskusie a hlavne prispevky shanie s prelozenymi citaciami, kde niekedy samotne linky su dlhsie ako jeho prispevok..

   A dozvies sa krasne, ze stealth je dolezitou sucastou lietadla, ale radar, jeho praca, das, situacne povedomie, ai v lietadle a kopec inych veci pomahaju pilotovy v takej miere, ze to stealth vobec nie je cislo jedna na zozname veci co to lietadlo vie uz teraz a naco sa spoliehaju..

   Hlavne to je diskusia od roku 2006, kde chronologicky oponenti shanie postupne uznali, ze veci co sa pisali o f-35 su bud nezmysli alebo su odstranene.. a sam zistis, ze veci co sa pisu po internetoch, ze ma problem ta stihacka su uz davno vyriesene, alebo sa na prvych modeloch ani neplanuju riesit, po pripade budu az o X rokov..Skrýt celý příspěvek

 • Kichot
  12:20 05.02.2019

  Říkám si , že ta F35 musí být asi vážně dobrá, když sleduju ten kvikot rudotrenkařů...

  Říkám si , že ta F35 musí být asi vážně dobrá, když sleduju ten kvikot rudotrenkařů...

 • Luky
  10:54 05.02.2019

  I přes obrovskou nechuť přispívat do zdejších stromových diskuzí bych chtěl místním F-35 odborníkům připomenout, že F-35B interní kanón nemá. Jediná s vestavěným je verze ...Zobrazit celý příspěvek

  I přes obrovskou nechuť přispívat do zdejších stromových diskuzí bych chtěl místním F-35 odborníkům připomenout, že F-35B interní kanón nemá. Jediná s vestavěným je verze A.

  Bohužel nevím, v jaké větvi kterého stromového patra a v čím hnízdě se ukrývá ten článek s problémy kanonu, ale mám pocit, že kontejner se tam neřešil.....Skrýt celý příspěvek

  • logik
   11:32 05.02.2019

   A? Zkus si prosím diskusi přečíst pořádně (teď nevím, jak Tě recipročně označit, když se evidentně necítíš F-35 odborníkem, tak F-35 diletante? :-)). Přetřásali (pravda, často na ...Zobrazit celý příspěvek

   A?
   Zkus si prosím diskusi přečíst pořádně (teď nevím, jak Tě recipročně označit, když se evidentně necítíš F-35 odborníkem, tak F-35 diletante? :-)). Přetřásali (pravda, často na jedné hromadě) se zde tři nezávislé problémy:

   Jedním z nich je problém kanónu u F-35A, což je v podstatě jediný vážnější problém samotného letadla této verze F-35A (další problémy se už týkají např. ALISU).

   Druhé dva jsou strukturální problémy, které snižují životnost draku. A to hned dva různé, kdy se tu míchali strukturální problémy F-35A a F-35B, kdy oba stroje je v prvních verzích měli, ale F-35B větší. A z těchto už nějaký čas vyřešených problémů tu někteří vyvozovali neúspěch programu, nebo to, že by je přeci Němci neměli kupovat.Skrýt celý příspěvek

   • Luky
    12:47 05.02.2019

    Takže by se Němců problém týkal. Bez ohledu na kanon by byli blázni, kdyby něco od Amíků nakupovali. F-35 je riziko hlavně ve smyslu kybernetiky, je to jako zařazovat do armády ...Zobrazit celý příspěvek

    Takže by se Němců problém týkal.
    Bez ohledu na kanon by byli blázni, kdyby něco od Amíků nakupovali.
    F-35 je riziko hlavně ve smyslu kybernetiky, je to jako zařazovat do armády obrovskýho trojskýho koně.

    Jinak logiku jsi hroznej ***** a panic, pokud bych tě už měl nějak označit.

    F-35 musí být fakt průser, když sleduju ten kichot kolem....Skrýt celý příspěvek

    • logik
     14:54 05.02.2019

     Ano, týkal se jich problém s kanónem - což je pro letoun na pronikání PVO pouze minoritní problém. A u kterého - vzhledem k tomu, jak se daří ostatní problémy řešit - není důvod se ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano, týkal se jich problém s kanónem - což je pro letoun na pronikání PVO pouze minoritní problém. A u kterého - vzhledem k tomu, jak se daří ostatní problémy řešit - není důvod se domnívat, že zůstane nevyřešen.

     Co se týče kybernetického rizika F35, tak tam zas o tolik větší riziko než u jiných letounů není. Ano, kód F35 je složitější, ale riziko backdooru máš u každé elektroniky a Evropa ani není co se týče polovodičových technologií soběstačná, takže i u ryze Evropského (btw. co je to ryze Evropský a jaký je to bonus - proč je stroj z USA větší problém, než např. stroj ze Švédska?), tak to bude problém vždy.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:45 05.02.2019

      Logik: Ty si nechceš po odhozu jaderné pumy, ještě udělat průlet nad cílem a těch pár hořících přeživších dorazit v rámci humanity? (SARKASMUS)

      Logik: Ty si nechceš po odhozu jaderné pumy, ještě udělat průlet nad cílem a těch pár hořících přeživších dorazit v rámci humanity? (SARKASMUS)

     • Gibon
      09:52 06.02.2019

      Niektori diskutujuci tu to trochu nechcu pochopit. F-35 je urcite spickovy stihac, ktory v USAF ma/bude mat svoje nezastupitelne miesto. No ak to ma byt jediny stihac letectva ...Zobrazit celý příspěvek

      Niektori diskutujuci tu to trochu nechcu pochopit.
      F-35 je urcite spickovy stihac, ktory v USAF ma/bude mat svoje nezastupitelne miesto.
      No ak to ma byt jediny stihac letectva (AČR, OSSR,...) tak niektore jeho minusy su na zvaženie. A teda pri hladani nastupcu Gripenu, bude hladat AČR "letoun na pronikání PVO"?

      A takuto otazku si musi polozit každy GŠ prislusnej krajiny.
      V priklade AČR, si treba predostriet mozne scenare a z toho vytvorit taktiku a k tomu najst stihac. Nemalo by to fungovat opacne a len opakovat mantru F-35, F-35, F-35.
      A tym nechcem povedat, ze F35 nebude prave ta odpoved. Mozno prave GŠ AČR vyjde, ze najlepsi stihac pre ucely obrany ČR bude F35. Len kvalitativne sa ta debata takto neodvíja.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:55 06.02.2019

      Gibon: Dokud jediný radarový komplex dokáže pokryt celé území CR, a více jak polovinu pak raketově odstrašit z poza hranic. Pak schopnost nebýt spozorován je skoro nutnost.

      Gibon: Dokud jediný radarový komplex dokáže pokryt celé území CR, a více jak polovinu pak raketově odstrašit z poza hranic. Pak schopnost nebýt spozorován je skoro nutnost.

     • Czertik
      23:06 06.02.2019

      Gibon - tak zkusme si zahrat takovou hru, ze budem vybirat novy letoun pro acr - a sme dva generalove. ja chci (univerzalni) f-35, ty rikas je je to blbost. Tak a ja ted zadam abys ...Zobrazit celý příspěvek

      Gibon - tak zkusme si zahrat takovou hru, ze budem vybirat novy letoun pro acr - a sme dva generalove.
      ja chci (univerzalni) f-35, ty rikas je je to blbost. Tak a ja ted zadam abys me napsal ktery ze letoun je UNIVERZALNEJSI (a pripadne v necem vykonejsi) nez f-35.
      To vznasim jako tvoji namitku ze "pronikani nepratelksou pvo nebude pro cr priorita".
      A prsoim soustredme se jen na vykonove charakteristiky, neresme prvovozni naklady, ty sou pro politiky. My sme genarlove jejich ukolem je mit co nejlepsi "hracky".Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  20:17 04.02.2019

  Jak v budoucnu sestřelit F-22 či F-35? Rusko možná našlo ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak v budoucnu sestřelit F-22 či F-35? Rusko možná našlo cestu
  https://www.securitymagazin.cz...


  Starší letouny F-35B ,,do šrotu" v roce 2026? Zpráva z Pentagonu varuje
  https://www.securitymagazin.cz...
  Nová zpráva Pentagonu varuje, že starší letouny F-35B mohou být vyřazeny ze služby v roce 2026 kvůli ,,vážným strukturálním problémům".Skrýt celý příspěvek

  • Shania
   20:32 04.02.2019

   No možna se nejdřív zeptají rusů, jak to dělají se stroji co si těch 2000h můžou nechat jen zdát:D Třeba je napadne, že než stroj nechat sešrotovat, mohli by třeba vyměnit díly co ...Zobrazit celý příspěvek

   No možna se nejdřív zeptají rusů, jak to dělají se stroji co si těch 2000h můžou nechat jen zdát:D Třeba je napadne, že než stroj nechat sešrotovat, mohli by třeba vyměnit díly co mají nizkou životnost...Skrýt celý příspěvek

  • logik
   21:14 04.02.2019

   A ad ten "radiofotonický radar", jednak takových zázračných technologií už bylo. Především však je otázka, v jakém spektru by vlastně měl takový radar pracovat. Pokud např. ve ...Zobrazit celý příspěvek

   A ad ten "radiofotonický radar", jednak takových zázračných technologií už bylo. Především však je otázka, v jakém spektru by vlastně měl takový radar pracovat. Pokud např. ve viditelném, tak stačí, aby byly mraky...

   Ono to ani není nic nového - LIDAR je v podstatě dobře známá a dlouho používaná technologie.Skrýt celý příspěvek

  • madrabbit
   12:16 05.02.2019

   Tohle je hutný článek. Na úrovni "Pokud se podaří do naváděcího systémů raket instalovat jasnovideckého trpaslíka, pak sestřelíme F-22 a F-35 ještě na dráze." Ano, POKUD se to ...Zobrazit celý příspěvek

   Tohle je hutný článek. Na úrovni "Pokud se podaří do naváděcího systémů raket instalovat jasnovideckého trpaslíka, pak sestřelíme F-22 a F-35 ještě na dráze."

   Ano, POKUD se to povede, pak to bude fungovat, stejně tak warp, tachyonový sensor, ... V současné době je to výkřik do tmy.Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  20:12 04.02.2019

  Logik, jako etalon objektivity :) Staci si projit jeho posouzeni problemu letadlove lodi Ford a srovnat je s jeho reakcemi na problemy SU-57. Vi nekdo, jestli se uz podarilo ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik, jako etalon objektivity :)
  Staci si projit jeho posouzeni problemu letadlove lodi Ford a srovnat je s jeho reakcemi na problemy SU-57.

  Vi nekdo, jestli se uz podarilo odstranit problemy EF s integritou trupu - nekde jsem cetl, ze zivotnost je mnohem nizsi nez planovana.

  Jinak clanek s odkazem na memo ministerstva obrany USA je zde:
  https://nationalinterest.org/b... Skrýt celý příspěvek

  • Shania
   20:34 04.02.2019

   1000h životnost se myslím týká jen T1 strojů

   1000h životnost se myslím týká jen T1 strojů

  • logik
   21:18 04.02.2019

   Obávám se, že si do mne projektuješ fanatické názory, abys měl proti čemu bojovat... Su57 je problémový projekt, stejně jako Ford (v podstatě trpí stejnými problémy - vývoj ...Zobrazit celý příspěvek

   Obávám se, že si do mne projektuješ fanatické názory, abys měl proti čemu bojovat...

   Su57 je problémový projekt, stejně jako Ford (v podstatě trpí stejnými problémy - vývoj zároveň nového stroje a nové technologie), nebo i srovnatelný s F-35.
   Najdeš ale někde nějaký můj příspěvek, kde bych (tak jako Danny) tvrdil, že jsou Rusové břídilové, že to totálně zpackali a podobně?
   Jo, vyvracím nereálné nesmysly typu "předělají mu sání a bude Stealth", ale jinak na to, jaké mají Rusové zdroje, není vývoj Su-57 nijak zvoraný. Jen prostě je na něj jak málo peněz, tak malá průmyslovo-vědecká základna, takže se vývoj táhne, ale to je normální i u jiných zbrojních projektů jinde.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    09:51 05.02.2019

    Nepřipadá ti to překrucování trochu trapné? Já napíšu, že mě řada manažerských selhání v jednom konkrétním klíčovém zbrojním projektu země, která je jasnou technologickou, ...Zobrazit celý příspěvek

    Nepřipadá ti to překrucování trochu trapné? Já napíšu, že mě řada manažerských selhání v jednom konkrétním klíčovém zbrojním projektu země, která je jasnou technologickou, ekonomickou a vojenskou světovou špičkou překvapuje. Že podlehnutí lobbistickým tlakům a z toho plynoucí chybná rozhodnutí v akvizičním procesu považuji za šlendrián. A ty z toho vyrobíš údajné tvrzení že jsou Rusi, Američani nebo kdo břídilové.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     09:57 05.02.2019

     Co je na tom za překrucování. Pokud v nějakém projektu dochází k opakovaným vážným manažerským selháním, tak ho prostě vedou manažerští břídilové - a politici, kteří to dopustí, ...Zobrazit celý příspěvek

     Co je na tom za překrucování. Pokud v nějakém projektu dochází k opakovaným vážným manažerským selháním, tak ho prostě vedou manažerští břídilové - a politici, kteří to dopustí, jsou také břídilové.
     To je čistě zkratkovité pojmenování stavu, který jsi právě napsal.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      10:29 05.02.2019

      Vidíš, že to jde. Kritizuji konkrétní osoby za konkrétní selhání v jednom konkrétním projektu. Ano, zkratky používám rád, ale generalizace (a ještě nesmyslné) mi, prosím, ...Zobrazit celý příspěvek

      Vidíš, že to jde. Kritizuji konkrétní osoby za konkrétní selhání v jednom konkrétním projektu. Ano, zkratky používám rád, ale generalizace (a ještě nesmyslné) mi, prosím, nepodsouvej.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      12:18 05.02.2019

      No ale on je projekt F-35 i projekt výstavby LL je tak důležitou součástí zbrojního programu USA, že taková manažerská selhání, z kterých je viníš, defakto nutně implikují ...Zobrazit celý příspěvek

      No ale on je projekt F-35 i projekt výstavby LL je tak důležitou součástí zbrojního programu USA, že taková manažerská selhání, z kterých je viníš, defakto nutně implikují nefunkčnost celého amerického "establishmentu". Protože ty konkrétní osoby, o kterých píšeš, by jinak dávno museli "letět", a jsou tam furt a řídí to dál.

      Pokud by to byl takový průšvih, jak píšeš, tak to nutně znamená, že v USA je kontrola armády totálně nefunkční, a že je to hluboký systémový problém. To by nebylo selhání konkrétní osoby ani náhodou.... Ve fungujícím systému ani není možné, aby jedna osoba měla možnost takto zabít jinak dobře řízený projekt.

      Tedy není to generalizace ve smyslu "každý američan", ale pokud by Tvá obviění byla pravdivá, tak by to prostě znamenalo, že tam nefunguje celý systém, ne, že jeden člověk něco zvoral.Skrýt celý příspěvek

 • dejf
  19:02 04.02.2019

  no trochu mi přijde, že němci tahaj za kratší konec lana. jestli si chtěj udržet schopnost použít B61, optimálně B61-12, tak jsou vydaný američanům na milost, protože ty když ...Zobrazit celý příspěvek

  no trochu mi přijde, že němci tahaj za kratší konec lana. jestli si chtěj udržet schopnost použít B61, optimálně B61-12, tak jsou vydaný američanům na milost, protože ty když nebudou chtít, tak na EF nikdy integrovaná nebude.

  dost mě řekvapuje, že na SH nejsou B61 integrovaný, myslel sem že to je hlavní smysl odstrašující síly CSG, dokážeme vám na hlavu naházet věci, o kterejch se vám ani nezdá. i když v tomhle případě se asi spoléhají na jiný způsob doručení.

  nesmíme zapomenout, že tornada byly vyvíjený v době, kdy o prachy šlo taky, ale kdyby rusové obsadili evropu, tak by do kanálu zahučelo mnohem víc peněz, než kolik se dá vyrazit z prodeje blbý stovky letadel do evropy, takže to tolik neřešili a integrace JZ se prostě provedla.

  a že němci trochu vykrváceli na dieselgate bych sem netahal, tam si hošani naběhli vlastní arogancí a dostali normálně po hubě.Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   20:55 04.02.2019

   Ne nutne skopcaci tahaji za kratsi konec u atomek - tem staci uplne jednoduse rict, povolte nam integraci b61 na eurokridlo ci ho udelejte na sh...a nebo bude odpovednost za hazeni ...Zobrazit celý příspěvek

   Ne nutne skopcaci tahaji za kratsi konec u atomek - tem staci uplne jednoduse rict, povolte nam integraci b61 na eurokridlo ci ho udelejte na sh...a nebo bude odpovednost za hazeni atomek plne na vas. Rozhodnnete se co pro vas bude ekonomicky vyhodnejsi :).

   A co se tyka diselgate - tak to ukazalo naprosto ukazkove, jak neuveritelne silnou pozici a moc ma co2 mafie, spolus s pozadavky co vydava ktere jdou na samou hranici fyikalnich moznosti..a pak se "divi" ze se podvadi.
   Je vubec jakakoliv automobilka na svete (vyjma rusu/cinanu - ty do evropy prakticky neprodavaji, cili jich se predpisi netykali) ktera nepodvadela s emisemi ?Skrýt celý příspěvek

  • NeoXII
   21:29 04.02.2019

   No tak pokiaľ by Nemci potrebovali niečo riešiť s B61, tak za nejakú protislužbičku im pichneme. Naše F16 to zvládnu. Ovšem iba na humanitárne bombardovanie a samozrejme mimo V4 ...Zobrazit celý příspěvek

   No tak pokiaľ by Nemci potrebovali niečo riešiť s B61, tak za nejakú protislužbičku im pichneme. Naše F16 to zvládnu. Ovšem iba na humanitárne bombardovanie a samozrejme mimo V4 :-)))Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  18:08 04.02.2019

  Po nedávnych zisteniach že životnosť F-35 je namiesto 8000 hodín len asi 2000, že kanón strieľa nepresne a systém ALIS komplikuje údržbu sa nemcom ani nečudujem. F-35 má k ...Zobrazit celý příspěvek

  Po nedávnych zisteniach že životnosť F-35 je namiesto 8000 hodín len asi 2000, že kanón strieľa nepresne a systém ALIS komplikuje údržbu sa nemcom ani nečudujem.
  F-35 má k efektívnemu stíhaču ešte daleko.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   18:14 04.02.2019

   Nějaký zdroj pro vaše tvrzení by nebyl? Něco podobného jsem čel v jednou článku který byl špatně přeložen z ruštiny. Vypadal velice nedůvěryhodně od začátku do konce.

   Nějaký zdroj pro vaše tvrzení by nebyl? Něco podobného jsem čel v jednou článku který byl špatně přeložen z ruštiny. Vypadal velice nedůvěryhodně od začátku do konce.

   • Sokrates
    18:18 04.02.2019

    Písali to tuná a podla zdroja sa jedná o preklad z Angličtiny:
    https://www.leteckymagazin.sk/...

    Písali to tuná a podla zdroja sa jedná o preklad z Angličtiny:
    https://www.leteckymagazin.sk/...

    • Scotty
     18:26 04.02.2019

     Tohle vypadá podstatně důvěryhodněji. Díky.

     Tohle vypadá podstatně důvěryhodněji. Díky.

    • Jura99
     18:38 04.02.2019

     i v tom odkazu to píšou o verzi B s krátkým vzletem/přistáním, tak by bylo dobré to nehlásit, jako že se nečudujeme Němcům, protože ti měli zájem o verzi A. Nejspíš ta údajná ...Zobrazit celý příspěvek

     i v tom odkazu to píšou o verzi B s krátkým vzletem/přistáním, tak by bylo dobré to nehlásit, jako že se nečudujeme Němcům, protože ti měli zájem o verzi A. Nejspíš ta údajná zkrácená životnost prvních kusů verze B neměla na Němce ani nepatrný vliv.Skrýt celý příspěvek

     • Sokrates
      18:52 04.02.2019

      Aha to bolo béčko? Tak v tom prípade je to v poriadku. Nepresný kanón je detail, každý predsa vie že na kanóny sa dnes v dobe raketiek už nehrá. A stíhače uzemnené kvoli ...Zobrazit celý příspěvek

      Aha to bolo béčko? Tak v tom prípade je to v poriadku. Nepresný kanón je detail, každý predsa vie že na kanóny sa dnes v dobe raketiek už nehrá. A stíhače uzemnené kvoli nefunkčnému dodávatelskému reťazcu sú už len taký okrajový problém.
      Len neviem keď sa k tomu priráta korodujúci trup, odpadávajúce časti a omdlievajúci piloti... :-)Skrýt celý příspěvek

     • logik
      19:26 04.02.2019

      Ano, bylo to béčko a byly to "prvé verze" - slovensky snad umíš. Ukaž jiné letadlo, u kterého "prvé verze" nebyly problémové. EFT? Kdo dneska chce Tranche 1? Su-57? Kdy že bude ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, bylo to béčko a byly to "prvé verze" - slovensky snad umíš.

      Ukaž jiné letadlo, u kterého "prvé verze" nebyly problémové.
      EFT? Kdo dneska chce Tranche 1?
      Su-57? Kdy že bude ten nový motor s tím zázračným sáním do S, které se vejde do současného křídla?
      Etalon stíhače F16? Program stál dvojnásobek, prototyp se málem roztřískal, nespolehlivej motor.... A hanopalba - přesně taková, jakou jsi zde předvedl vůči F16, by mohla pokračovat pěkně dlouho
      atd.....

      Takže Tvůj postoj svědčí jen o tom, že moc neznáš historii vývoje stíhacích letounů - takové problémy jsou zcela normální.Skrýt celý příspěvek

     • Sokrates
      19:52 04.02.2019

      Logik, každému je jasné že prvé verzie lietadiel sú problémové. Môj príspevok nespochybňuje to že aj u iných strojov je to tak. Ja skôr chválim postoj nemcov, ktorý nemajú záujem o ...Zobrazit celý příspěvek

      Logik, každému je jasné že prvé verzie lietadiel sú problémové. Môj príspevok nespochybňuje to že aj u iných strojov je to tak.
      Ja skôr chválim postoj nemcov, ktorý nemajú záujem o nevyzreté lietadlo. Kto by chcel dopadnúť ako Rakúsko, ktoré je po pár rokoch používania Typhoonov nespokojné a chce sa ich zbaviť?Skrýt celý příspěvek

     • logik
      21:22 04.02.2019

      Sokrates: Ovšem trochu Ti nedochází, že toho nevyzrálého letadla byly již vyrobeny stovky kusů. Tedy už řádově podobně, jako všech EFT, nebo všech Su-27..... A že než by se ...Zobrazit celý příspěvek

      Sokrates:
      Ovšem trochu Ti nedochází, že toho nevyzrálého letadla byly již vyrobeny stovky kusů. Tedy už řádově podobně, jako všech EFT, nebo všech Su-27.....

      A že než by se letadla pro Německo reálně vyrobila, další stovky by jich vyrobeny byly. Takže pro Německo už opravdu nehrají roli konstrukční chyby prvních LRIPů, stejně jako pro dnešního zájemce o EFT nehrají roli chyby Tranche 1.

      Akorát pro lidi, co o tom tolik nevědí a maj pifku na americký letadla maj druhý vánoce, když se nějaká taková negativní zpráva o americkém letadle objeví.Skrýt celý příspěvek

    • Shania
     20:24 04.02.2019

     Musim rict, ze ten je dobrý výcuc a nic si tam nepřidali. Je to z každoročního reportu DOT&E http://www.dote.osd.mil/pub/re... A zase trochu ...Zobrazit celý příspěvek

     Musim rict, ze ten je dobrý výcuc a nic si tam nepřidali.
     Je to z každoročního reportu DOT&E
     http://www.dote.osd.mil/pub/re...

     A zase trochu kontextu, pokud si někdo myslí, že F-35 má pořád problémy...
     Letošní report má 14 stran a v podstatě mimo problémů s přesností kanonu u F-35A tam není vůbec nic na samotná letadla... Ani problém s životností způsobený SWAT (redukce váhy) se nevztahuje na nové stroje a předpokládám, že se dozvíme kolik starých B se bude muset modifikovat.

     Loni to bylo 30 stran a rok předtím přes 60...

     Aktualně jsou poprve 3F na redflagu a po dvou letech zkuseností s nasazením, nám snad pustí zase nějaké nové info.Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
     20:57 04.02.2019

     pisali to tuna.....to me dokonale pripomelo kosmo a dil s "tuna stlac" - co to znamena ?

     pisali to tuna.....to me dokonale pripomelo kosmo a dil s "tuna stlac" - co to znamena ?

  • Jura99
   18:17 04.02.2019

   jo to psali o verzi B. Tam je otázka, co ten kolmý start přistání s drakem a jeho životností dělá.

   jo to psali o verzi B. Tam je otázka, co ten kolmý start přistání s drakem a jeho životností dělá.

  • Vrata
   09:47 05.02.2019

   Cast odpoveti vam zde jiz napsali, presto znovu: 1./ info o snizene zivotnosti draku je i na anglicke wiki. 2./ jedna se pouze o F35B, tedy stroj s kolmym startem a pristanim, coz ...Zobrazit celý příspěvek

   Cast odpoveti vam zde jiz napsali, presto znovu:

   1./ info o snizene zivotnosti draku je i na anglicke wiki.
   2./ jedna se pouze o F35B, tedy stroj s kolmym startem a pristanim, coz je typ letadla, ktery tusim USA nikdy nekonstruovali pro hromadnou vyrobu. Netyka se nejpocetnejsich variant F35A se standartnim startem a F35C s kratkym startem s pomoci katapultu z letadlovek.
   3./ Podle wiki se doposud F35B vyrobilo cca 75 kusu - 60 ks pro USMC a 15 ks pro Brity.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  17:36 04.02.2019

  Je to čistě spekulace. Ale bez podpory evropského leteckého průmyslu v podobě nákupu Typhoonů je možné projekt 6. gen. stíhače považovat za mrtvý. Z řady signálů z Německa je ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to čistě spekulace. Ale bez podpory evropského leteckého průmyslu v podobě nákupu Typhoonů je možné projekt 6. gen. stíhače považovat za mrtvý.
  Z řady signálů z Německa je vidět čím dál větší roztrpčenost nad autoritativním tónem, který zaznívá z poza Atlantiku a Němcům evidentně začíná docházet trpělivost s tím, že se s nimi zachází jako s kolonií. Německé firmy dostávají šílené pokuty (banky, automotive), je na ně vyvíjen enormní nátlak a jsou nuceny odstupovat od zakázek v Číně, Rusku, Iránu (Siemens, Airbus). Němečtí politici jsou vystaveni nevybíravému tlaku kvůli NS II.
  Dovedu si představit, že rozhodnutí nepodpořit program F-35 může mít širší souvislosti a že důvody nemusí až tak souviset s parametry a vhodností stroje.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:27 04.02.2019

  Mě dost překvapilo a mate, proč chtějí jiný počet Typhoonů (60 ks) než F/A-18 (45 ks). Čekal jsem, že chtějí přesně daný počet nových letounů, tak jak je obvyklé jinde. Asi ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Mě dost překvapilo a mate, proč chtějí jiný počet Typhoonů (60 ks) než F/A-18 (45 ks). Čekal jsem, že chtějí přesně daný počet nových letounů, tak jak je obvyklé jinde. Asi ale počítají s tím, že za ET se jim víc peněz vrátí zpátky do rozpočtu skrz Airbus, tak si jich můžou dovolit víc za "stejnou" cenu. Pokud jde o typ, tak Typhoonů není nikdy dost, a čím víc tím líp. Přeci jen starodávných ve verzi Tranche 1 mají pořád cca 33 a jejich bojová hodnota je otázkou.Skrýt celý příspěvek

 • Martin23
  16:10 04.02.2019

  Pouhé dva dny po oznámení, že Ursula von der Leyen bude v nové německé vládě pokračovat ve funkci ministryně obrany, bylo oznámeno, že naopak skončí velitel letectva generálporučík ...Zobrazit celý příspěvek

  Pouhé dva dny po oznámení, že Ursula von der Leyen bude v nové německé vládě pokračovat ve funkci ministryně obrany, bylo oznámeno, že naopak skončí velitel letectva generálporučík Karl Müllner. Oficiálně se to zdůvodňuje prostě normálním odchodem do penze, jenže většina expertů tvrdí, že jde o výsledek vyhrocených sporů o to, čím vystřídat bojová letadla Tornado, resp. zda pro německou Luftwaffe pořídit stroje F-35.

  Generálporučík Müllner náležel mezi zastánce tohoto kroku a tvrdil, že americký F-35 nejlépe vyhovuje požadavkům německých vzdušných sil, především co se týče schopnosti proniknout moderní protiletadlovou obranou protivníka a (což se ovšem nesmí moc hlasitě říkat) dopravit tam jaderné zbraně.

  https://echo24.cz/a/SMbme/nahr...

  Jen to potvrzuje mnou řečené.
  Není přece možné, aby západní státy stavěly svou "OBRANU" na tom, že budou mít letectvo postavené na úderném letadla jehož výjimečnost je pouze v tom, že pronikne moderní protiletadlovou obranou protivníka a dopraví tam jaderné zbraně.

  Notabene, když Německo žádné jaderné zbraně nemá.

  Tomu já neříkám obrana, tomu já říkám sebevražda, myslet tímto směrem.Skrýt celý příspěvek

  • logik
   18:24 04.02.2019

   Jojo, vykazuješ úplně klasický syndrom: "předem vím jak to je a všechno do toho napasuju" Jaká letadla že to chce Německo nahradit? Že by Tornáda - tedy letadla určená pro ...Zobrazit celý příspěvek

   Jojo, vykazuješ úplně klasický syndrom: "předem vím jak to je a všechno do toho napasuju"

   Jaká letadla že to chce Německo nahradit? Že by Tornáda - tedy letadla určená pro pronikání nepřátelské PVO? O čem jiném by tedy generál měl mluvit, než o schopnosti pronikat PVO?????

   Ano, VLO letadlo je vyjímečně dobré v pronikání PVO. Znamená to, že to je jeho jediná výhoda? Ne? Mluvil generál o schopnostech F-35 ve vzdušném boji? Ne.

   Takže Tvoje konstrukce: "jehož výjimečnost je pouze v tom"
   je s odpuštěním blábol, který neřekl ani ten generál, ani nijak z ničeho nevyplývá.Skrýt celý příspěvek

   • Martin23
    21:35 04.02.2019

    Němci F 35 nechtějí.
    Ale jsou tady jiné státy, že?

    Němci F 35 nechtějí.
    Ale jsou tady jiné státy, že?

   • Jara
    22:59 04.02.2019

    Víš logiku asi tě to překvapí, ale proniknout PVO se nemusí pouze po vzoru USA spolehající se na svou stealth( což už dnes zdaleka není taková výhoda jako dříve) tedy ve střední ...Zobrazit celý příspěvek

    Víš logiku asi tě to překvapí, ale proniknout PVO se nemusí pouze po vzoru USA spolehající se na svou stealth( což už dnes zdaleka není taková výhoda jako dříve) tedy ve střední výšce, Tornáda byla konstruována pro překonání PVO velkou rychlostí v malé výšce.....neříkám že jeden nebo druhý způsob je lepší nebo horší, jen je třeba sundat klapky z očíSkrýt celý příspěvek

    • logik
     23:52 04.02.2019

     1) Kdo říká, že to je jediná možnost. Ale evidentně ji Německý generál považuje za velmi dobrou možnost, když radši rezignuje, aby se nemusel podílet na koupi letadla, které ...Zobrazit celý příspěvek

     1) Kdo říká, že to je jediná možnost. Ale evidentně ji Německý generál považuje za velmi dobrou možnost, když radši rezignuje, aby se nemusel podílet na koupi letadla, které stealth není....

     2) F-35 se schopností skorosupercruise, větším T/W poměrem a interní zbraňovou šachtou (a tedy nižším odporem) se může v reálných bojových podmínkách pohybovat při zemi rychleji než Tornádo.
     To sice má vysokou maximálku, ale ta je užívaná především v intercept misích, u země tak rychle letět nemůže, a omezení rychlosti u F-35 není dáno výkonem, ale schopností draku zvládat tepelné namáhání.

     Takže fakt nechápu, co vlastně má Tvá poznámka znamenat a proč vyčítáš neschopnost vidět věc v souvislostech a širším kontextu mě....

     A k závorce "(což už dnes zdaleka není taková výhoda jako dříve)" - jasně, plasmové radary a křišťálové koule.
     Stealth schopnost samozřejmě není samospasitelná, ale spolehlivou detekci na delší vzdálenost nemá nikdo. Což znamená mj. prodloužení akčního radia letadel (mohou letěl vysoko delší kus cesty) a tedy možnost větší rychlosti v cílové oblasti (protože budou mít více paliva), i kdyby nakrásně byla detekce na kratší vzdálenost vyřešena, ale ani to nikdo neprokázal.
     Samozřejmě, že se dosah radarů zvětšuje - a tím se zvětšuje i vzdálenost na detekci VLO letadla, ale stejným způsobem se zvětšuje i dosah nesených zbraní....Skrýt celý příspěvek

     • Cpt. Morgan
      12:18 05.02.2019

      Len kvoli perspektive - "skorosupercruise" je vysokosofistikovany neologizmus, za ktory by ste protistranu vysmievali celu sezonu. Rusko s 12 nasobne nizsim rozpoctom dokazalo ...Zobrazit celý příspěvek

      Len kvoli perspektive - "skorosupercruise" je vysokosofistikovany neologizmus, za ktory by ste protistranu vysmievali celu sezonu.
      Rusko s 12 nasobne nizsim rozpoctom dokazalo vytvorit vykonny motor s premenlivym obtokovym pomerom a nepotrebovalo k tomu ani taky cas ako US k uprave existujuceho motora z raptora do F-35. Dobre vyladeny F119 sa zmenil na problemovy a hrubo nevyladeny, prehrievajuci sa F135 s IR stopou ako fosforova svetlica. Toto je sofistikacia?
      Plazmove radary ani krystalove gule netreba, lebo uz S-400 ma v zostave dlhovlnny AESA s detekciou VLO na 400 km, v statickom rezime cez 1000 km. Stealth US strojov proste fyzikalne nema ako fungovat proti tym radarom. Tolko k detekcii. Palbu uz potom moze obstarat koncentrovany X-band, ktory vdaka L-band bude vediet presne kam ma pozerat. A to sa netyka len S-400, ale tych radarov je cela skala. Kde tam teda potrebujes plazmove radary a kristalove gule? Fotonicke radary budu uplne ina kvalitativna a vykonova sfera. Technologiu zda sa zaostale a zbedacene Rusko zvlada ako jedine. Ale DARPA ma urcite v suplikoch nieco, co fotonicke radary mnohonasobne deklasuje..Skrýt celý příspěvek

     • logik
      12:46 05.02.2019

      Ano, použil jsem jedno slovo, abych nemusel vysvětlovat, že F-35, narozdíl od Tornáda, stačí na udržení nadzvuku zážeh AB jednou za pár minut a zároveň jsem nemusel odrážet výpady, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, použil jsem jedno slovo, abych nemusel vysvětlovat, že F-35, narozdíl od Tornáda, stačí na udržení nadzvuku zážeh AB jednou za pár minut a zároveň jsem nemusel odrážet výpady, žer to není plný poctivý supercruise, protože přecijenom na MIL mírně rychlost ztrácí. A?

      Rusům by se lidi nesmáli, kdyby racionálně popisovali skutečnost. Tedy když nenapíšou o stroji, který nezvládá rozumně ani mód dronu, tvrdí, že je to robotické (tedy samostatně konající) vozidlo.
      Nebo když se nás tady "někdo" snaží přesvědčit, že mají rusové motor s variabilním obtokem, když nic takového ve sklutečnosti nemají a i úprava konvenčního typu motoru se jim táhne a je v současné době asi největším problémem Su-57.
      Nebo když se ten samý člověk snaží tvrdit, že S-400 zdetekuje VLA letadlo na 1000km, když ze Sýrie - kde jsou moderní verze S-400, není jediný důkaz, že by Rusové věděli o pohybu F-22 na daleko bližší vzdálenosti. Naopak, i podle ruských verzí střetů jejich letadel Su-35 reagovala až poté, co se F-22 ukázala jejich letadlům. Takže ten kapitán tady jaksi vypráví pohádky, a ne realitu.

      Až začnou "rusové" popisovat své schopnosti racionálně a přestanou vykládat pohádky, jak jsi to právě předvedl, tak se jim lidé naopak smát přestanou. A klidně, ať si vymýšlí neologismy, pokud ty neologismy nebudou schopnosti jejich zbraní nadsazovat.Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      22:10 05.02.2019

      Nepřestane mne udivovat co jsi schopen napsat za nesmysly..... Skoro super cruise a F35 hupsá jako Žabka v nízké výšce do nepřátelského prostoru, ale její trup zůstává svěží. Mužů ...Zobrazit celý příspěvek

      Nepřestane mne udivovat co jsi schopen napsat za nesmysly..... Skoro super cruise a F35 hupsá jako Žabka v nízké výšce do nepřátelského prostoru, ale její trup zůstává svěží. Mužů se tě zeptat kolik ti je?

      Spodní odstavec odmítám komentovat!Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      06:53 06.02.2019

      Cpt. Morgan

      nieco mi uslo, alebo uz rusi uvolnili konstrukcne detaily a parametre noveho motora pre Su-57?

      Cpt. Morgan

      nieco mi uslo, alebo uz rusi uvolnili konstrukcne detaily a parametre noveho motora pre Su-57?

    • yellec
     20:40 05.02.2019

     Jara - o tom který způsob je lepší se přesvědčili např. Britové v první válce v zálivu. Tam jim Tornada při útocích na irácká letiště z malých výšek padaly jak hrušky. O tom že by ...Zobrazit celý příspěvek

     Jara - o tom který způsob je lepší se přesvědčili např. Britové v první válce v zálivu. Tam jim Tornada při útocích na irácká letiště z malých výšek padaly jak hrušky. O tom že by F-117 měly nad Bagdádem nějaké zásadnější problémy jsem neslyšel.Skrýt celý příspěvek

 • Martin23
  16:02 04.02.2019

  Tahle diskuze je učebnicovou ukázkou myšlení klientů takzvaných "šmejdů".

  Koupíte si s úsměvem předražené nádobí 5. generace s kosmickým povlakem ...

  Tahle diskuze je učebnicovou ukázkou myšlení klientů takzvaných "šmejdů".

  Koupíte si s úsměvem předražené nádobí 5. generace s kosmickým povlakem ...

  • raziel87
   16:18 04.02.2019

   Opakuji to asi po sté, tady štěstí nehledej, hledej info od palbáků. Tady je to jak v jedličkárně, kde se místo aspektů vojenské techniky do zdebilnění řeší, že v Rusku umírá ...Zobrazit celý příspěvek

   Opakuji to asi po sté, tady štěstí nehledej, hledej info od palbáků. Tady je to jak v jedličkárně, kde se místo aspektů vojenské techniky do zdebilnění řeší, že v Rusku umírá ožralej Voloďa na AIDS. Pár vocasu mi tady připomíná sebe sama, když mi bylo 15 a odcházel jsem z kina z Black Hawk Down, taky jsem chtěl bejt jako dítě v Deltě a šířit světový mír :-D....no je mi 31, ale zdá se, že takovej RiMR je zaseklej i ve svejch skoro 50 letech a zdatně mu tu sekunduje stádečko podobně postiženejch kriplů, co se nám neúnavně snaží vštípit, že Rusko je říše zla. Že není tenhle článek o Rusku? to ale přece vůbec nevadí, tady se nic jiného než Ruská lůza neřeší. Nebejt Balma, Semtama, Cernakuse a pár ostatních, kteří diskutují k tématu, už sem vůbec nelezuSkrýt celý příspěvek

   • Vrata
    16:31 04.02.2019

    Ano, Cernakus se svoji zidofobii a usofobii je ten spravne nestranny. A byl to myslim Semtam kdo se sem pred par lety snazil nacpat ze okupace v 68-mem nebyla okupace ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano, Cernakus se svoji zidofobii a usofobii je ten spravne nestranny. A byl to myslim Semtam kdo se sem pred par lety snazil nacpat ze okupace v 68-mem nebyla okupace ale "rozmisteni Sovetskych vojsk".Skrýt celý příspěvek

    • raziel87
     17:18 04.02.2019

     okupace byla svinstvo, stejně jako ty (pokud to tak lze napsat) nemám rád východní národy, nicméně chápu Semtamuv pohled - i ty bys měl. Stačí se na věc podívat nezaujatě z pohledu ...Zobrazit celý příspěvek

     okupace byla svinstvo, stejně jako ty (pokud to tak lze napsat) nemám rád východní národy, nicméně chápu Semtamuv pohled - i ty bys měl. Stačí se na věc podívat nezaujatě z pohledu války globálních mocností. Víš, řeknu ti malé tajemství, ona byla tzv. Studená válka. Je ve hvězdách, jak by zareagovaly západní mocnosti, pokud by se například Západní Německo postavilo na hlavu a chtělo se připojit k NDR/SSSR. Počítám, že by si na místě admirála západních vojsk Západnímu Německu poslal bonboniéru a popřál mnoho štěstí? inu to by si byla pěkná svině, protože by si destabilizoval půlku západní Evropy a překlopil misku vah. Takhle se na to koukej, ne jako čech. Mě to jako ˇčecha uráží také, ale sověti moc na výběr neměli. Pokud to stejně nechápeš, tak se běž vybrečet na hrob konferencí 2. světové války, kdy se dělila Evropa ještě před skončením války....obětovali nás, ale to nechceš číst víď?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:46 04.02.2019

      / pokud by se například Západní Německo postavilo na hlavu a chtělo se připojit k NDR/SSSR / Tak to je vtip roku. To myslíte opravdu vážně? Opravdu myslíte že zdejší komunisti by ...Zobrazit celý příspěvek

      / pokud by se například Západní Německo postavilo na hlavu a chtělo se připojit k NDR/SSSR /
      Tak to je vtip roku. To myslíte opravdu vážně?
      Opravdu myslíte že zdejší komunisti by sem v roce 1968 pozvali vojska NATO?
      Jinak Francie z NATO vystoupila a kupodivu jí nikdo neokupoval ani u nich nerozmisťovali své vojska nebo jak tomu říkáte.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:47 04.02.2019

      "Západní Německo postavilo na hlavu a chtělo se připojit k NDR/SSSR" takto jsem se dlouho nezasmál nad podobnou pitomostí. Snad tě omlouvá jedině to, že jak píšeš, je ti 31 a asi ...Zobrazit celý příspěvek

      "Západní Německo postavilo na hlavu a chtělo se připojit k NDR/SSSR" takto jsem se dlouho nezasmál nad podobnou pitomostí. Snad tě omlouvá jedině to, že jak píšeš, je ti 31 a asi vůbec netušíš, jaký byl poměr uprchlíků západ-východ, východ-západ. Ano byl tu asi jeden, dva, možná dokonce pět nešťastníků co zdrhlo ze západu k nám do ráje, viz. Dean Reed, ale to byli opravdu zoufalé výjimky.Skrýt celý příspěvek

     • raziel87
      17:54 04.02.2019

      2 Jura99 co to zase žvaníš? já přece nikde nepíšu, že se měli lidi ve Východnim bloku dobře, dřeli bídu s nouzí a byla to hnusná doba. Jsem rád, že jsem vyrůstal ve svobodných 90. ...Zobrazit celý příspěvek

      2 Jura99

      co to zase žvaníš? já přece nikde nepíšu, že se měli lidi ve Východnim bloku dobře, dřeli bídu s nouzí a byla to hnusná doba. Jsem rád, že jsem vyrůstal ve svobodných 90. letech a nemusel žít ve sračkách jako moji rodiče. Píšu o globálně vojensko-politické situaci !!!V MÍSTĚ A ČASE!!!! karty byly rozdány - patřili jsme k zemím Varšavské smlouvy, válka ve Vietnamu byla v plném proudu, letectvo SAC 24/7 ve vzduchu a tobě jako přijde divný, že si rusák přišel zalepit díru do p*dele? mě teda ani náhodou. Ty mi něco povídej, pokud mám soudit věk podle nicku, je ti sladkých 20.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:08 04.02.2019

      Jenže tady žádná díra nevznikla. Myslíš snad že by komunista Svoboda a komunista Dubček sem pozvali vojska NATO? Pochopitelně že ne. Sověti prostě nevěřili ČSLA že jako frontová ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenže tady žádná díra nevznikla. Myslíš snad že by komunista Svoboda a komunista Dubček sem pozvali vojska NATO? Pochopitelně že ne.
      Sověti prostě nevěřili ČSLA že jako frontová armáda splní svoje úkoly. To že sem chtěli dostat svoje vojáky nebyl nápad z roku 1968. Jen využili vhodné příležitosti a zabili dvě mouchy jednou ranou.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:19 04.02.2019

      raziel87: však Hitler si taky chodil k sousedům lepit díry a židovský majetek mu taky jen lepil díry v rozpočtu. To má být jako nějaká omluva SSSR, že okupoval cizí stát, aby si ...Zobrazit celý příspěvek

      raziel87: však Hitler si taky chodil k sousedům lepit díry a židovský majetek mu taky jen lepil díry v rozpočtu. To má být jako nějaká omluva SSSR, že okupoval cizí stát, aby si zalepil svou díru ?Skrýt celý příspěvek

     • raziel87
      18:28 04.02.2019

      2 Scotty hele ty nerozumíš psanýmu textu viď že jo? :-) Ty si fakt tak natvrdlej, že nejsi schopnej pochopit, že byla S.T.U.D.E.N.Á V.Á.L.K.A ? Pro Ameriku byly sověti nepřátelé, ...Zobrazit celý příspěvek

      2 Scotty

      hele ty nerozumíš psanýmu textu viď že jo? :-) Ty si fakt tak natvrdlej, že nejsi schopnej pochopit, že byla S.T.U.D.E.N.Á V.Á.L.K.A ? Pro Ameriku byly sověti nepřátelé, pro sověty byla západní kultura nepřitel. My patřili do Východního bloku a hrozilo, že půjdeme na západ. Znovu se ptám, co by si udělal na místě východního stratéga, který kouká na strategickou mapu? pustil ČSSR a otevřel obrovský klín směrem na východ? si vadnej nebo to hraješ? v jádru jsme za jedno, oba nemáme rádi východ. Jen ty nejsi schopen pochopit poker světových mocností. Dál se s tebou nemám o čem bavit. Buď na to budeš koukat z ideologického hlediska, nebo přijmeš karty, které byly v té době rozdánySkrýt celý příspěvek

     • raziel87
      18:34 04.02.2019

      a ČSLA by svoje úkoly nesplnila ani v době normalizace, nenech se zmást. Jsme jiná krev, ne čistí slované s nízkym čelem. Jen minimum vojáku by dobrovolně táhlo přes Rýn. A kdyby ...Zobrazit celý příspěvek

      a ČSLA by svoje úkoly nesplnila ani v době normalizace, nenech se zmást. Jsme jiná krev, ne čistí slované s nízkym čelem. Jen minimum vojáku by dobrovolně táhlo přes Rýn. A kdyby to prasklo, vytřel by sis náma v rámci "jediného řešení" řiť Voloďa i Jerry - tady by byl Fallout, to víš sám dobřeSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:43 04.02.2019

      /My patřili do Východního bloku a hrozilo, že půjdeme na západ. / Ne, nic takového opravdu nehrozilo. Karty byli rozdány tak, že v té době u nás vládla komunistická strana věrná ...Zobrazit celý příspěvek

      /My patřili do Východního bloku a hrozilo, že půjdeme na západ. /
      Ne, nic takového opravdu nehrozilo. Karty byli rozdány tak, že v té době u nás vládla komunistická strana věrná SSSR. Na tom tvz."Pražské jaro" nic nezměnilo. Sověti potřebovali posílit část fronty kterou hájila z jejich pohledu nedůvěryhodná ČSLA a ukázat že mají dost síly na upevnění svého mocenského postavení.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:45 04.02.2019

      raziel87: já Hitlera taky "chápu", že "musel" porazit Francii a "musel" obsadit Dánsko, Norsko, protože mu tyto státy odkrývaly záda při cestě za východním životním prostorem. Také ...Zobrazit celý příspěvek

      raziel87: já Hitlera taky "chápu", že "musel" porazit Francii a "musel" obsadit Dánsko, Norsko, protože mu tyto státy odkrývaly záda při cestě za východním životním prostorem. Také "musel" obsadit Řecko a Jugoslávii, protože to jeho spojenec Mussolini zbabral. To ale ani v nejmenším Hitlera neomlouvá, stejně tak neomlouvá Rusa, že nás okupoval. Studenou válku Rus nakonec prohrál a stalo se co, obsadil snad západ Moskvu, když byla na kolenou ? V roce 92 by to asi byla hračka. Neobsadil, nestalo se nic, celých 40let byla údajná hrozba západu ruskou lží.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:50 04.02.2019

      Tehdejších vojáků ZVS by se určitě nikdo neptal jestli půjdou dobrovolně nebo ne. Z jakým nadšením by bojovali si můžeme snadno domyslet. Ovšem to že by ČSLA přestala existovat ...Zobrazit celý příspěvek

      Tehdejších vojáků ZVS by se určitě nikdo neptal jestli půjdou dobrovolně nebo ne. Z jakým nadšením by bojovali si můžeme snadno domyslet. Ovšem to že by ČSLA přestala existovat někde v Západním Německu můžeme brát jako fakt.Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      21:16 04.02.2019

      A jediny duvod proc by melo chtit zapadni nemecko lezt do chomoutu sssr/ndr uz nam nereknes ? A ano, i kdyby tam preslo, melo by to velky vliv...ale porad daleko mensi, ve srovnani ...Zobrazit celý příspěvek

      A jediny duvod proc by melo chtit zapadni nemecko lezt do chomoutu sssr/ndr uz nam nereknes ?
      A ano, i kdyby tam preslo, melo by to velky vliv...ale porad daleko mensi, ve srovnani s treba paktem motov-ribentrop.

      A budes se skutecne divit, ale soveti ve 45 MELI na vyber a to ze dvou moznosti.
      Nechat si svuj komunisums jen u nich doma a presvedcovat ostatni aby k nemu pristoupili zarnymy priklady svych uspechu.
      Druha moznost byla vojensky si udrzet to, kam vstoupila noha sovetskeho vojaka, za cenu napeti s byvalymy spojenci.

      Takze to, co nedalo rusku na vyber nebyl zadny zly zapad, dohody za valky ci kratce po valce - ale daleko jednodusi - stalinova touho po moci a svetovlade/svetovem uznani.Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    16:47 04.02.2019

    "Nebejt Balma, Semtama, Cernakuse a pár ostatních, kteří diskutují k tématu"
    Diky :D

    "Nebejt Balma, Semtama, Cernakuse a pár ostatních, kteří diskutují k tématu"
    Diky :D

    • raziel87
     17:09 04.02.2019

     2 Vrata a Clanek Ano pánové, skutečně to tak dlouhodobě cítím. Víte, vaše příspěvky sice často hýří "lajky" nicméně jsem od Vás v životě nečetl nic, co bych nečetl v diskuzích na ...Zobrazit celý příspěvek

     2 Vrata a Clanek

     Ano pánové, skutečně to tak dlouhodobě cítím. Víte, vaše příspěvky sice často hýří "lajky" nicméně jsem od Vás v životě nečetl nic, co bych nečetl v diskuzích na idnes, novinky atd, kam píše ta nejširší neodborná veřejnost - prostě Vaše subjektivní, neodborné pocity, bez urážky pánové. Víte já taky nemám rusa rád, pranic rád, ale když k tématu nevím nic pro ostatní objevného, proč do diskuze psát? nemám právo Vám diktovat, v jakém duchu máte psát, ale rád bych Vám doporučil, abyste nepsali, když prdlačku víte a že si těch vašich obecnejch kydů všimne každej, kdo se 20 let pohybuje po military forech. Nicméně věřím, že u spousty jiných témat bychom měli stejný názor. Pěkný denSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:59 04.02.2019

      Nápodobně, ani od vás jsem nikdy nečetl nic zajímavého. Jediné co jsem píšete jsou vzdechy nad tím že zdejší diskuze za nic nestojí a jediná správná je na Palbě. Nechápu proč se ...Zobrazit celý příspěvek

      Nápodobně, ani od vás jsem nikdy nečetl nic zajímavého. Jediné co jsem píšete jsou vzdechy nad tím že zdejší diskuze za nic nestojí a jediná správná je na Palbě. Nechápu proč se tedy mučíte a do zdejších diskuzí chodíte.
      Mimochodem nebrečel jste tu nedávno že Palba je na nic protože se tam nesmí neřešit politika?

      Z mého pohledu nejkvalitnější informace přináší do diskuze Starlight ovšem na něho jste ve svém výčtu nějak zapomněl. Není to náhodou proto že jeho příspěvky nezapadají do vašeho pohledu na svět? Na rozdíl třeba od příspěvků politruka Cernakuse.Skrýt celý příspěvek

     • raziel87
      18:10 04.02.2019

      2 Scotty tak to sem asi chodíš hodně krátkou dobu. Co se týče letecké techniky, napsal jsem sem už vcelku dost a často i věci, které nezazněli z ůst jiných. Chodím sem proto, že ...Zobrazit celý příspěvek

      2 Scotty

      tak to sem asi chodíš hodně krátkou dobu. Co se týče letecké techniky, napsal jsem sem už vcelku dost a často i věci, které nezazněli z ůst jiných. Chodím sem proto, že tu občas něco napíše Balm, Semtam, Cernakus, Kolt, Skelet, Flanker, Charlie atd. To ti to mám napsat fontem č. 36? a já tu určitě nikdy nebrečel, že se na Palbě nesmí řešit politika, takovou hovadinu bych nenapsal, kopnul bych si malou domů Lojzo. Na Starlighta jsem nezapomněl, ale to co píše on, to sem četl dávno z jiných zdrojů x let zpět a opravdu nepotřebuju po 110té číst, jak se v 82 roce dostala Task Force nepozorovaně přes Barentsovo moře, Ochotským mořem, přes průliv do Karského moře a dále po řece Ob až na Rudé náměstí. Víš, on strašně rád upozorňuje na chyby rusáka a zapomíná na chyby nás západníchSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:23 04.02.2019

      Tak co pomoct zdejším diskuzím a psát sem věcně. Bez zbytečného brekotu že to tu za nic nestojí.
      To o politice na Palbě jsem možná psal Cernakus už nevím, začínáte mi splývat.

      Tak co pomoct zdejším diskuzím a psát sem věcně. Bez zbytečného brekotu že to tu za nic nestojí.
      To o politice na Palbě jsem možná psal Cernakus už nevím, začínáte mi splývat.

     • raziel87
      18:42 04.02.2019

      2 Scotty a co sem jako mám psát věcného, když je spoustu článků informativního charakteru o zbraních soudobých a budoucích o kterých ty, já, Grohmann neví nic navíc, než co si ...Zobrazit celý příspěvek

      2 Scotty

      a co sem jako mám psát věcného, když je spoustu článků informativního charakteru o zbraních soudobých a budoucích o kterých ty, já, Grohmann neví nic navíc, než co si přečtu v ATM a L&K? poradíš mi? dostávám se na začátek. Pak je lepší držet hubu, protože je to o papouškování výroků chlapů z Palby a statí z military magazínů. Sorry, ale jako veřejnost víme příliš málo na to, abychom tu mohli věcně debatovat o současné vojenské technice a nezklouzlo to do tisíckrát vyřčených faktů, polopravd a mystifikací.
      Pokud tě to baví a myslíš si, že papouškováním toho, co se psalo před 5 lety na palbě se z tebe stane Army odborník, good luckSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:07 04.02.2019

      Potom ovšem pokud by jsi chtěl diskutovat o F-35 musel by jsi dělat u LM nebo na nich alespoň létat a přesto i na té opěvované Palbě se o F-35 vedou diskuze. Přitom nemyslím že ...Zobrazit celý příspěvek

      Potom ovšem pokud by jsi chtěl diskutovat o F-35 musel by jsi dělat u LM nebo na nich alespoň létat a přesto i na té opěvované Palbě se o F-35 vedou diskuze. Přitom nemyslím že někdo z palby dělá vojenského pilota nebo inženýra u Lockheedu. Všichni čerpají z informací které někde četli a protože nikdo nemůže číst všechno je ku prospěchu věci když se o své informace podělí s ostatními a v diskuzi je porovnají.
      Ovšem vy jste zřejmě za těch dvacet let již četl všechno a tak vás nic nepřekvapí.Skrýt celý příspěvek

     • raziel87
      19:30 04.02.2019

      2 Scotty ano Scotty, bude to znít nabubřele, ale skutečně mě o F-35 moc informací nepřekvapí, protože jsem stejně jako Shania visel na F16.net a redditu od nějakého roku 2007, kdy ...Zobrazit celý příspěvek

      2 Scotty

      ano Scotty, bude to znít nabubřele, ale skutečně mě o F-35 moc informací nepřekvapí, protože jsem stejně jako Shania visel na F16.net a redditu od nějakého roku 2007, kdy chlapi poslali odkaz na Palbu a já tam začal číst aktuality + info z tuzemských fór. A podle sebe soudím tebe - když si to mohu pohodlně a beztrestně přečíst já, tak si to může pohodlně a beztrestně přečíst každý Játro z Horní Dolní. Internet je pro všechny stejnej. Pryč jsou doby, kdy lidi informace o technice minulé přepisovali z vlastních zkušeností z dob vykonávání vojenské služby, či z knih Národní knihovny a archivu VHÚ, kam mám jako statní zaměstnanec MZe volný přístup. Sorry že můj strejc sloužil v Čáslavi na letišti a já od mala jezdil za chlapama ke stojánkám, sorry že jsem od mala knihomol a baví mě eroplány. Skutečně je pro mě pak 85% příspěvků plácání slámy a zbytečné hraní si na guru army. Na Palbě je to však úplně jiné, tam ti pánové diskutují v úplně jiném duchu. Tady je to fakt jak na diskuznim foru Alik.cz. Smekám poklonu pánům, které v diskuzi často zmiňuji. HowkSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:41 04.02.2019

      Tak se vrať za svými pány na Palbu a neztrácej čas s námi untermensch. Kteří od všeho nemají klíče a všude nebyli dvakrát.

      Tak se vrať za svými pány na Palbu a neztrácej čas s námi untermensch. Kteří od všeho nemají klíče a všude nebyli dvakrát.

     • Starlight
      23:07 04.02.2019

      Scotty, protože tu bylo zmíněno moje jméno, tak se dám odkaz na můj vlastní příspěvek ohledně pohybu amerických letadlových lodí v blízkosti SSSR v 80. letech. Překvapivě byl ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty,

      protože tu bylo zmíněno moje jméno, tak se dám odkaz na můj vlastní příspěvek ohledně pohybu amerických letadlových lodí v blízkosti SSSR v 80. letech. Překvapivě byl uveřejněn právě na Palbě (jsem tedy také Palbák?): http://www.palba.cz/viewtopic.... .

      Každý se tam a v dalších příspěvcích může dočíst, kdeže to přesně to americké letadlové lodě operovali. Je zajímavé, že raziel87 tam je v diskuzi také (má jiné jméno ale stejný avatar). Ale očividně si tehdy nestěžoval. Kupodivu si stěžuje až nyní a na jiném fóru pod úplně jiným článkem. Jeho tvrzení o tom, co jsem napsal, jsou zcela nepřesná a domnívám se, že tak učinil zcela záměrně.

      Scotty, proto jako jeden z občasných přispěvatelů na Palbu bych tě rád požádal, abys ho poslal úplně někam jinam, jen ne na Palbu :-)

      DěkujiSkrýt celý příspěvek

   • Slavoslav
    18:28 04.02.2019

    Raziel ale vies, ze Martin je jedinec ktory vtrdi, ze stealth ma zmysel len pri utocnych lietadlach a preto napr Rusi neprodukuju vo velkom Su-57 lebo to je utocny stroj a oni ...Zobrazit celý příspěvek

    Raziel

    ale vies, ze Martin je jedinec ktory vtrdi, ze stealth ma zmysel len pri utocnych lietadlach a preto napr Rusi neprodukuju vo velkom Su-57 lebo to je utocny stroj a oni buduju obrannu armadu? A podobne perly duchaSkrýt celý příspěvek

   • RiMr71
    12:10 05.02.2019

    Ach Razieli, jaký ty jsi mistr světa ve hře na foukací harmoniku... připomínáš mi to rčení "Když jsem byl mladý zobák, byl jsem trochu domýšlivý. Ale teď, když je mi 30, tak jsem ...Zobrazit celý příspěvek

    Ach Razieli, jaký ty jsi mistr světa ve hře na foukací harmoniku... připomínáš mi to rčení "Když jsem byl mladý zobák, byl jsem trochu domýšlivý. Ale teď, když je mi 30, tak jsem už bez chyby".
    No nic.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:39 04.02.2019

  ...ale tak Němci... prostě melouni. Zvenku zelení, zevnitř rudí. Případně nahnědlí. Uvidíme, jak ta nová Francká říše dopadne... pilné pracovité včeličky, stále a znovu následující ...Zobrazit celý příspěvek

  ...ale tak Němci... prostě melouni. Zvenku zelení, zevnitř rudí. Případně nahnědlí. Uvidíme, jak ta nová Francká říše dopadne... pilné pracovité včeličky, stále a znovu následující svého Vůdce a ideologii až do hořkého konce.Skrýt celý příspěvek

  • logik
   15:34 04.02.2019

   Tak jestli je podtextem podpořit domácí zbrojní výrobu, tak co je na tom tak špatného?

   Tak jestli je podtextem podpořit domácí zbrojní výrobu, tak co je na tom tak špatného?

   • RiMr71
    15:48 04.02.2019

    "Luftwaffe se nyní oficiálně rozhoduje mezi evropskou stíhačkou Eurofighter Typhoon a americkými letadly F/A-18E/F Super Hornet a EA-18G Growler"

    "Luftwaffe se nyní oficiálně rozhoduje mezi evropskou stíhačkou Eurofighter Typhoon a americkými letadly F/A-18E/F Super Hornet a EA-18G Growler"

    • logik
     15:58 04.02.2019

     No, to já čtu tak, že tomu EFT nějakého protivníka dát museli, aby to nevypadalo blbě - a dát tam Rafale jako přímého protivníka EFT nechtěli, protože to by pak ten Eurofighter to ...Zobrazit celý příspěvek

     No, to já čtu tak, že tomu EFT nějakého protivníka dát museli, aby to nevypadalo blbě - a dát tam Rafale jako přímého protivníka EFT nechtěli, protože to by pak ten Eurofighter to výběrko taky moh prohrát :-), tak holt museli sáhnout za moře.
     Superhornet, co se pomalu chystá do důchodu, je poměrně vhodný křoví...

     Spíš je otázka, jestli za tím motivem odmítnutí F35 respektive posílení evropského zbrojního programu je vize do budoucnosti, nebo peníze od DASA/BAE. Bál bych se toho druhého....Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      16:32 04.02.2019

      Proč by ale ze sebe chtěl nechat dělat Boeing "užitečného blbce"? že by od nich nakoupili na oplátku nějaké vrtulníky? Z hlavy mě napadá třeba CH-47 v nejnovější verzi (němci ...Zobrazit celý příspěvek

      Proč by ale ze sebe chtěl nechat dělat Boeing "užitečného blbce"? že by od nich nakoupili na oplátku nějaké vrtulníky? Z hlavy mě napadá třeba CH-47 v nejnovější verzi (němci vybírají mezi ní a Stallionem)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:24 04.02.2019

      Nemuseli, jak jsme se minule dočetli. Stejně nemají volné místa na výrobní lince.

      Nemuseli, jak jsme se minule dočetli. Stejně nemají volné místa na výrobní lince.

     • logik
      18:27 04.02.2019

      Oni to Boeingu nemusí říkat, že je tam za blbce :-). Ne, já si myslím, že Boeingu jsou jeho mizivé šance jasné. Ale zas ví, že v politice je vždycky šance, že se to nakonec ...Zobrazit celý příspěvek

      Oni to Boeingu nemusí říkat, že je tam za blbce :-).

      Ne, já si myslím, že Boeingu jsou jeho mizivé šance jasné. Ale zas ví, že v politice je vždycky šance, že se to nakonec zvrtne, a např. pacifičtistí zelení za něco vyhandlují tu nejlevněší a nejpacifičtější možnost - což by byly právě ty superhornety.

      A vyjednávání Boeing vlastně nic nestojí, tak proč to nezkusit.Skrýt celý příspěvek

  • logik
   15:36 04.02.2019

   PS: Jasně, že F35 je ze současných letadel asi nejvhodnější náhrada Tornáda. Proto ji vojáci chtějí. Ale to přece neznamená, že se Německo nemůže rozhodnout nakoupit něco horšího ...Zobrazit celý příspěvek

   PS: Jasně, že F35 je ze současných letadel asi nejvhodnější náhrada Tornáda. Proto ji vojáci chtějí. Ale to přece neznamená, že se Německo nemůže rozhodnout nakoupit něco horšího (a tím obětovat okamžitou obranyschopnost) ve prospěch posílení evropského zbrojního průmyslu (a tedy dlouhodobé evropské obranyschopnosti).Skrýt celý příspěvek

   • RiMr71
    15:53 04.02.2019

    "to přece neznamená, že se Německo nemůže rozhodnout nakoupit něco horšího (a tím obětovat okamžitou obranyschopnost) ve prospěch posílení evropského zbrojního průmyslu" ...a to ...Zobrazit celý příspěvek

    "to přece neznamená, že se Německo nemůže rozhodnout nakoupit něco horšího (a tím obětovat okamžitou obranyschopnost) ve prospěch posílení evropského zbrojního průmyslu"

    ...a to je jakože brnkačka? To vědomé obětování vlastní obranyschopnosti? A v čí obranyschopnost tedy bude Helmut doufat?

    Ale tak je jasné a pravda, že Ruska se skopčáci obávat nemusí, tihle dva hrobníci Evropy si vždy náramně rozumněli.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     16:12 04.02.2019

     No zas pokud Německo zakoupí F35, tak to bude mít případný nový evropský stíhač o dost těžší. Asi je poznat, že patřím daleko spíš k "fandům F35", ale EFT pro následujících 20 let ...Zobrazit celý příspěvek

     No zas pokud Německo zakoupí F35, tak to bude mít případný nový evropský stíhač o dost těžší. Asi je poznat, že patřím daleko spíš k "fandům F35", ale EFT pro následujících 20 let na obranu Evropy (proti Su 2/3x a těm pár 5x) ještě stačí.

     A jestli je to nutná cena za to, že se vyvine novej 5. gen stíhač, tak za to stojí, že tu nebudou mít všichni stealth letoun hned (nějaké F35 v Evropě tak jako tak budou). Ale samozřejmě, to je ta optimistická vize. Pesimistická (realistická?) je, že se bude prodlužovat životnost zastarávajícího EFT, a na novej stíhač stejně nikdo ty stovky miliard, co jsou potřeba, nedá...Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  12:27 04.02.2019

  Tie počty nasaditeľných strojov v Nemecku sú na takú krajinu doslova smiešne. Je viac ako 70 rokov po vojne a nemci sa stále boja vybudovať vlastné ozbrojené sily ktoré zodpovedajú ...Zobrazit celý příspěvek

  Tie počty nasaditeľných strojov v Nemecku sú na takú krajinu doslova smiešne. Je viac ako 70 rokov po vojne a nemci sa stále boja vybudovať vlastné ozbrojené sily ktoré zodpovedajú ekonomickej a politickej sile. Viacmenej to čo dokážu vyrábať len predávajú do iných krajín a takmer úplne stratili spôsobilosti na stavbu vlastných lietadiel. Tradičné konštrukčné kancelárie po vojne buď zanikli alebo sa časom včlenili do nadnárodných koncernov.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  11:57 04.02.2019

  Prečo by mali mat nove nemecke bombardery schopnost nosit americke takticke jadrove bomby? Studena vojna davno skončila a v pre F-35 je Moskva daleko. Aj v pripade, že by hned ...Zobrazit celý příspěvek

  Prečo by mali mat nove nemecke bombardery schopnost nosit americke takticke jadrove bomby? Studena vojna davno skončila a v pre F-35 je Moskva daleko. Aj v pripade, že by hned Rusi nejakym neuveritelnym zazrakom boli v Bratislave, osobne by som velmi nadšeny nebol z toho, aby ma Nemci "oslobodzovali" taktickymi atomovkami. Svet sa zmenil a niektore stare požiadavky su anachronizmom.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   12:46 04.02.2019

   Vôbec nie. Takáto schopnosť slúži napríklad aj na odradenie súpera od použitia podobných zbraní (z podobných dôvodov napríklad neboli na bojiskách 2. sv. vojny používané chemické ...Zobrazit celý příspěvek

   Vôbec nie. Takáto schopnosť slúži napríklad aj na odradenie súpera od použitia podobných zbraní (z podobných dôvodov napríklad neboli na bojiskách 2. sv. vojny používané chemické zbrane) a v niektorých prípadoch aj samotného konvenčného útoku.
   Preto som aj rád, že na Slovensku kupujeme F-16 so schopnosťou integrovať nukleárne bomby (a mnohými inými zúročiteľnými schopnosťami), lebo takto môžeme pružnejšie reagovať na bezpečnostné zmeny v bližšom i vzdialenejšom okolí - napríklad, že by sme mohli vstúpiť do nuclear sharing programu.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    13:35 04.02.2019

    To určitě, abyste B61 prodávali na e-shopech jako rádoby znehodnocené ;-) ? To byl sice pokus o vtip, ale vtipné už není, že vaše legislativa propustila do oběhu stovky či tisíce ...Zobrazit celý příspěvek

    To určitě, abyste B61 prodávali na e-shopech jako rádoby znehodnocené ;-) ? To byl sice pokus o vtip, ale vtipné už není, že vaše legislativa propustila do oběhu stovky či tisíce (nikdo neví) střelných zbraní nedostatečně znehodnocených nebo předělaných na flobertky se snadnou reverzní úpravou. I kvůli tomu Brusel opakovaně zpřísňuje pravidla držení zbraní. Stát s nějakou zbrojařskou tradicí by se neměl podobně hrubé chyby dopustit a dát vám do rukou jaderné zbraně ? No to by dopadlo.Skrýt celý příspěvek

    • El Duderino
     15:16 04.02.2019

     Jura 14:58 04.02.2019 Lenze nikto nenavrhuje, aby SR MALA jadrove zbrane. Ani clenstvo v nuclear sharing programe neznamena, ze mate tie zbrane pod vlastnou kontrolou a velenim, ...Zobrazit celý příspěvek

     Jura 14:58 04.02.2019
     Lenze nikto nenavrhuje, aby SR MALA jadrove zbrane. Ani clenstvo v nuclear sharing programe neznamena, ze mate tie zbrane pod vlastnou kontrolou a velenim, toboz aby boli clenom vlastnene. Takze to co ste prave predviedol je co? Argumentacny offside? Ja si (asi na rozdiel od Vas) pamatam aj ine vyroky Clanka temu slovenskej politiky, (20 najhorsich % percent jedneho parlamentu . . bla bla) a mam pocit aj ked je kritika fakt namieste a opravnena, trocha skripe neschopnost (neochota?) rovnako objektivne sa pozriet aj na domace dianie. Howgh.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:48 04.02.2019

      Jak je libo, argumentovat se dá všelijak, mě už v dětství rodiče odnaučili špatnou známku omlouvat tím, že spolužáci měli ještě horší.

      Jak je libo, argumentovat se dá všelijak, mě už v dětství rodiče odnaučili špatnou známku omlouvat tím, že spolužáci měli ještě horší.

     • El Duderino
      15:59 04.02.2019

      Skoda ze Vas nenaucili aj schopnosti sebareflexie. To by ste potom nemal potrebu vykrikovat dookola ake zle znamky maju ostatni bez priznania faktu, ze sam nemate lepsie. Ste ...Zobrazit celý příspěvek

      Skoda ze Vas nenaucili aj schopnosti sebareflexie. To by ste potom nemal potrebu vykrikovat dookola ake zle znamky maju ostatni bez priznania faktu, ze sam nemate lepsie. Ste schopny x-krat pisat ze vyradeny MiG mal nalietanych 250 hodin a stal tolko co nemocnica. . . (aj ked netusite preco si z 22 lietadiel vybrali prave tych 12, resp. 15 kusov) Toooooolke plytvanie. Ak by ste tu stipku sebareflexie mal, tak by ste sa mozno sem tam dotli napriklad aj takeho faktu, ze iste letectvo nakupilo 300% pozadovanych strojov aby v zapati 2/3 nechalo stat v hale zabalene v celofane . . .Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:06 04.02.2019

      El Duderino: L-159 dopadl divně a ten projekt stál ohromných 40mld. Kč. Nevzpomínám si, že bych ten projekt chválil, ale nevím, jak si představuješ tu sebereflexi, třeba že bych ...Zobrazit celý příspěvek

      El Duderino: L-159 dopadl divně a ten projekt stál ohromných 40mld. Kč. Nevzpomínám si, že bych ten projekt chválil, ale nevím, jak si představuješ tu sebereflexi, třeba že bych vždy každý kritický příspěvek nejdřív uvedl seznamem toho, co se u nás nepovedlo ?Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    14:12 04.02.2019

    Uz jen to, s tim co je ted u kormidla (kapitan, birmovany...) na to nechci ani myslet, neb kdyz na to myslim sklouznu k https://www.youtube.com/watch?...

    Uz jen to, s tim co je ted u kormidla (kapitan, birmovany...) na to nechci ani myslet, neb kdyz na to myslim sklouznu k https://www.youtube.com/watch?...

    • El Duderino
     14:27 04.02.2019

     Ja tych dvox mamlasov obhajovat nebudem, ale nemam pocit zeby ste na tom boli s agentom Buresom, nereformovanymi komancmi, univerzalnym azijskym hejterom ci zastupcom FSB na hrade ...Zobrazit celý příspěvek

     Ja tych dvox mamlasov obhajovat nebudem, ale nemam pocit zeby ste na tom boli s agentom Buresom, nereformovanymi komancmi, univerzalnym azijskym hejterom ci zastupcom FSB na hrade zas o tolko lepsie.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:58 04.02.2019

      A někdo snad navrhuje, aby ČR měla jaderné zbraně ? :-) Takže podobný protiargument, že ČR má ve vedení také všehoschopné lidi je pro daný případ argumentační faul.

      A někdo snad navrhuje, aby ČR měla jaderné zbraně ? :-) Takže podobný protiargument, že ČR má ve vedení také všehoschopné lidi je pro daný případ argumentační faul.

   • palo satko
    14:54 04.02.2019

    Ty naozaj tužiš mat zo Sliaču letecku zakladnu na ktorej budu mat Američania a-bomby? Teraz, ked je zmluva o "peršingoch" zrušena? Než si ich preberu slovenski sokolici v ...Zobrazit celý příspěvek

    Ty naozaj tužiš mat zo Sliaču letecku zakladnu na ktorej budu mat Američania a-bomby? Teraz, ked je zmluva o "peršingoch" zrušena? Než si ich preberu slovenski sokolici v americkom sklade, bude na Sliači "rozsvietene".Skrýt celý příspěvek

   • Tecka
    15:03 04.02.2019

    Myślę,ze słowaccy piloci bedą musieli sie nauczyć latać na f16 ,później opanować możliwości taktyczne samolotu i działania w zespołach połączonych ...to długi i kosztowny proces. ...Zobrazit celý příspěvek

    Myślę,ze słowaccy piloci bedą musieli sie nauczyć latać na f16 ,później opanować możliwości taktyczne samolotu i działania w zespołach połączonych ...to długi i kosztowny proces. Może wystarczy na dobry początek ,co Ty na to?Skrýt celý příspěvek

   • danny
    17:23 04.02.2019

    PavolR: sorry, ale odstrašující potenciál taktických jaderných zbraní je minimální. Naopak jsou často uváděny jako nejrizikovější pro svůj eskalační potenciál. O tom, že Němci do ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: sorry, ale odstrašující potenciál taktických jaderných zbraní je minimální. Naopak jsou často uváděny jako nejrizikovější pro svůj eskalační potenciál.
    O tom, že Němci do jejich případného nasazení nemají, co kecat, tak jsou z pohledu jejich obrany pouze rizikem.Skrýt celý příspěvek

 • Martin23
  11:57 04.02.2019

  No protože F 35 je sice univerzální letadlo, ale jen ve smyslu toho, že může útočit na pozemní i vzdušné cíle. Jinak jde o úderný stíhač, který je skrze své vlastnosti speciálně ...Zobrazit celý příspěvek

  No protože F 35 je sice univerzální letadlo, ale jen ve smyslu toho, že může útočit na pozemní i vzdušné cíle.

  Jinak jde o úderný stíhač, který je skrze své vlastnosti speciálně určen k tomu, aby nepozorovaně pronikal na území nepřítele a zde ničil jeho PVO a jiné vzdušné i pozemní cíle.

  Nejde primárně o stroj k vybojování vzdušné nadvlády, nejde o frontový stíhač či stíhač přepadový.

  Jednoduše na tyhle úkoly nemá dostatečný výkon, protože by tím ztratil stealth vlastnosti.

  Co z toho vyplývá, že samotné USA nepotřebují těchto letadel stovky a jiné země je vlastně nepotřebují vůbec.

  Například modernizovaná F 15 by F 35 díky svému výkonu, rychlosti a obratnosti, které jsou úplně jinde, rozsekala ve vzdušném souboji na hadry.

  F 35 to je příkladem šílené manipulace, kterou USA použily na své "spojence".

  Psalo se to i zde, že program F 35 vznikl jako reakce na budování ruské PVO.
  Že západ z takového stroje udělá stíhačku na všechno je podle mne dost nepochopitelná šílenost.
  No a aby to USA tak nebolelo, tak jich musejí co nejvíce prodat.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   12:11 04.02.2019

   Hloupost, od zacatku az do konce. F-35 je jednoduse generacnim nastupcem F-16. Ne kazdy si muze dovolit drzet vice typu, ne kazdy si muze dovolit nakladny dvoumotorak. Tuhle prvni ...Zobrazit celý příspěvek

   Hloupost, od zacatku az do konce.
   F-35 je jednoduse generacnim nastupcem F-16. Ne kazdy si muze dovolit drzet vice typu, ne kazdy si muze dovolit nakladny dvoumotorak. Tuhle prvni ligu at si hraji prvoligove eknomiky, a Rusko. Pro ten zbytek (resp. i pro ty nejbohatsi, coby doplnek) je tu jednomotorak co musi zastat vsechny ukoly, jak AA tak AG. Zadna prevratna novinka, zadna zmena doktriny, jen generacni posun. Takze letite kombo F-15+F-16 dnes nahrazuji F-22+F35, a protoze USA nedali k exportu F-22 souhlas, tak je k dispozici vlastne jen ta F-35 (plus dvoumotorove stroje z Evropy, Ruska atd.).
   PS: prikladem silene manipulace s fakty je tenhle prispevek.Skrýt celý příspěvek

   • Martin23
    12:54 04.02.2019

    F 35 je příklad nenákladného jednomotoráku? F 35 zastane všechny úkoly, když díky tomu aby byl stealth, musel jít dolů s výkonem? Co třeba ...Zobrazit celý příspěvek

    F 35 je příklad nenákladného jednomotoráku?
    F 35 zastane všechny úkoly, když díky tomu aby byl stealth, musel jít dolů s výkonem?

    Co třeba tohle?
    https://www.armadninoviny.cz/b... Skrýt celý příspěvek

    • logik
     13:02 04.02.2019

     Protože Stealth ti umožní udeřit na druhého nepozorovaně z daleko větší blízkosti, což je podstatně efektivnější, než udeřit výkonnějším letadlem z větší dálky.

     Protože Stealth ti umožní udeřit na druhého nepozorovaně z daleko větší blízkosti, což je podstatně efektivnější, než udeřit výkonnějším letadlem z větší dálky.

    • Jirosi
     13:04 04.02.2019

     Martin23: Přemýšlím, zda jsou to vaše úvahy nebo to někde čtete... Otevřu si argumentační článek a ... "Nový letoun F-15X je určen jako přímá náhrada za několik desítek let staré ...Zobrazit celý příspěvek

     Martin23: Přemýšlím, zda jsou to vaše úvahy nebo to někde čtete...

     Otevřu si argumentační článek a ...
     "Nový letoun F-15X je určen jako přímá náhrada za několik desítek let staré stíhačky F-15C/D Eagle."

     Tedy dvou motorák za dvou motorák...

     Ano, F35 je příkladem levného jednomotorového letouny z nejmodernějšími prvky.Skrýt celý příspěvek

     • Martin23
      13:34 04.02.2019

      Z článku: Problém však je, že jediný nový dostupný bojový letoun je F-35 Lightning II. Výroba F-35 jde ale relativně pomalu a letoun navíc dalece přesahuje pořizovací a provozní ...Zobrazit celý příspěvek

      Z článku:
      Problém však je, že jediný nový dostupný bojový letoun je F-35 Lightning II. Výroba F-35 jde ale relativně pomalu a letoun navíc dalece přesahuje pořizovací a provozní náklady jak jednomotorových stíhaček F-16, tak dokonce i dvoumotorových F-15. Nemluvě o tom, že americké letectvo musí investovat další miliardy dolarů do vybudování nesmírně komplexního ekosystému udržujícího flotilu F-35 bojeschopnou.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:46 04.02.2019

      A tu část o "f-15, logicky i F-16" na stejné technické úrovni si tam mám doplnit sám? On i Mig-21 jedna byl levnější než "gripen c/d" a co to říká o jeho schopnosti na dnešním ...Zobrazit celý příspěvek

      A tu část o "f-15, logicky i F-16" na stejné technické úrovni si tam mám doplnit sám?
      On i Mig-21 jedna byl levnější než "gripen c/d" a co to říká o jeho schopnosti na dnešním bojišti...
      Zkus se podívat, kolik stály ty F-15/F16 v porovnání, ze stroji které nahrazovali. Jenže to už je moc práce...Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      13:46 04.02.2019

      nenakladny v ramci novej generacie lebo porovnavat naklady cerstvo zavadzaneho komplexu vs doobjednavka strojov vybehovej generacie o ktoru samotne letectvo nema zaujem je ...Zobrazit celý příspěvek

      nenakladny v ramci novej generacie

      lebo porovnavat naklady cerstvo zavadzaneho komplexu vs doobjednavka strojov vybehovej generacie o ktoru samotne letectvo nema zaujem je nezmyselSkrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     14:31 04.02.2019

     Martin23.. To co davas ako priklad, je len navrh vyrobcu konkurencneho lietadla.. V tom clanku sa pise, ze f-15 ma 47 000 letovu hodinu a f-35 ju ma pod 35 000 a stale ...Zobrazit celý příspěvek

     Martin23..

     To co davas ako priklad, je len navrh vyrobcu konkurencneho lietadla..

     V tom clanku sa pise, ze f-15 ma 47 000 letovu hodinu a f-35 ju ma pod 35 000 a stale klesa.
     Jedno je stealth druhe nie je..

     To je stav k dnesnemu dnu.
     Co vyrobca konkurecneho lietadla naslubuje je sice pekne, ale je to vyjadrenie pre verejnost.. Nic viac, nic menej..
     Nejedna sa o realitu..

     A to, o tom, ze f-35 pomaly nastupuje.. To je cisto PR masaz, lebo F-35 sa vyraba v poctoch 100 lietadiel rocne a za chvilu az do cca 150..

     To by som zrovna pomalym nastupom nenazval.Skrýt celý příspěvek

     • stronger.p
      18:44 04.02.2019

      Jenže tohle je jen hra s čísly.. F-15 unese dvojnásobek toho, co F-35, takže na "náklad" je z těch 47K USD najednou polovina a ten náklad F-15 doručí rychleji...Takže cenou letové ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenže tohle je jen hra s čísly.. F-15 unese dvojnásobek toho, co F-35, takže na "náklad" je z těch 47K USD najednou polovina a ten náklad F-15 doručí rychleji...Takže cenou letové hodiny bych mezi těmito špičkovými stroji neoperoval.Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      21:41 04.02.2019

      stronger Jenze ne vse je o nosnosti, jde i o presnost, schopnosti apod..k cemu je ti ze f15 ma daleko vesti nosnost, kdyz by musela zrusit misi kvli tomu ze byla odhalena a riziko ...Zobrazit celý příspěvek

      stronger
      Jenze ne vse je o nosnosti, jde i o presnost, schopnosti apod..k cemu je ti ze f15 ma daleko vesti nosnost, kdyz by musela zrusit misi kvli tomu ze byla odhalena a riziko pro stoj vysoke ?
      A tam by f-35 v klidu prosoupla a odbombardovala. Pravda min cilu, ale shodila by.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     14:39 04.02.2019

     Martin 23 Ziadna modernizovana F-15 nebude.. Lebo oni predsa maju F-22 a pracuje sa ako v namornictve tak aj vo vzdusnych silach na uplne novom lietadle 6 tej generacie.. ...Zobrazit celý příspěvek

     Martin 23

     Ziadna modernizovana F-15 nebude..

     Lebo oni predsa maju F-22 a pracuje sa ako v namornictve tak aj vo vzdusnych silach na uplne novom lietadle 6 tej generacie.. zacinaju od toho najhlavnejsieho - motory..
     A sypu do toho postupne miliardy..

     Naco by im bola neviem kolkata reinkarnacia F-15..
     To neni rusko, ktore ma 3-4 reinkarnaciu Su-27 a tu najnovsiu zavedenu pod menom su-35.. a aj z nej pchaju veci do su-57, vid motory..

     F-35 ma obrovsky dolet, najvatsi zo vsetkych jednomotorakov a porovnatelny s niektorymi dvojmotorakmi, ked ale neporovnavas jablka s hruskami.. teda dve rakety a jedna puma bez pridavnych nadrzi..
     Aj F-35 ich dostane, ale neskor a zatial vyzera, ze na zaciatku nadrze bude mat len izrael..Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   13:28 04.02.2019

   F-15 je parádny stroj. Určite jeden z legendárnych ale rýchlosť či obratnosť už dnes nie sú rozhodujúce parametre. Vzdušné súboje F2F už dnes nie sú na programe. Dnes stret dvoch ...Zobrazit celý příspěvek

   F-15 je parádny stroj. Určite jeden z legendárnych ale rýchlosť či obratnosť už dnes nie sú rozhodujúce parametre. Vzdušné súboje F2F už dnes nie sú na programe. Dnes stret dvoch lietadiel vyhráva radar a kvalitná inteligentná munícia ktorá vie čo robiť. Najlepšie tak, aby sa tie 2 stroje ani nestretliSkrýt celý příspěvek

   • alexa123
    14:27 04.02.2019

    Tiež niekedy rozmýšľam, načo dnes majú stíhačky 5 gen. kanóny? Len kvôli skúsenostiam z Vietnamu a Izraelských vojen? Pri spoľahlivosti a obratnosti vtedajších rakiet kategórie ...Zobrazit celý příspěvek

    Tiež niekedy rozmýšľam, načo dnes majú stíhačky 5 gen. kanóny? Len kvôli skúsenostiam z Vietnamu a Izraelských vojen? Pri spoľahlivosti a obratnosti vtedajších rakiet kategórie Sidewinder sa kanóny naozaj osvedčili. Ale dnes je iná doba t.j. dnešné A-A rakety krátkeho doletu majú so starými raketami spoločný iba komerčný názov Sidewinder resp. Python a pod. ale ich výkony sú absolútne neporovnateľné. Takže neviem, neviem ...

    https://www.securitymagazin.cz... Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     14:30 04.02.2019

     Tiež niekedy rozmýšľam, načo dnes majú stíhačky 5 gen. kanóny?

     F-35 ho má jen v jedné verzi.

     Tiež niekedy rozmýšľam, načo dnes majú stíhačky 5 gen. kanóny?

     F-35 ho má jen v jedné verzi.

    • logik
     15:15 04.02.2019

     No, s vzrůstající kvalitou WVR raket už opravdu především ma vystřelení varovné dávky před cizí letadlo....

     No, s vzrůstající kvalitou WVR raket už opravdu především ma vystřelení varovné dávky před cizí letadlo....

   • Martin23
    15:56 04.02.2019

    A jaký je problém dát do rychlejšího a obratnějšího stroje radar stejně výkonný jako je v F 35 a stejnou výzbroj?

    A jaký je problém dát do rychlejšího a obratnějšího stroje radar stejně výkonný jako je v F 35 a stejnou výzbroj?

    • Jirosi
     16:48 04.02.2019

     Ty v tom asi problém nevidíš....
     Pak by mně zajímalo kterém stroji se bavíš?

     Nechápu kam nám utíká to "Know-How", když je tu kolik schopných ing....

     Ty v tom asi problém nevidíš....
     Pak by mně zajímalo kterém stroji se bavíš?

     Nechápu kam nám utíká to "Know-How", když je tu kolik schopných ing....

    • Czertik
     22:05 07.02.2019

     Protoze treba rozmery ?
     Zkus se sam sebe zeptat proc rusove nepouzivaji rady z migu 25/31 u svych su-27/33/34/35, presto ze papirove ty radary z migu maji vetsi dosah.

     Protoze treba rozmery ?
     Zkus se sam sebe zeptat proc rusove nepouzivaji rady z migu 25/31 u svych su-27/33/34/35, presto ze papirove ty radary z migu maji vetsi dosah.

 • PavolR
  11:16 04.02.2019

  Takže Nemci vyraďujú kompletný tranche 1. Z toho by si 3ks mohli zobrať Rakušania, pokiaľ ostanú pri EF a zo zvyšných 30 by potenciálne mohol časť nakúpiť ešte niekto iný (povedzme ...Zobrazit celý příspěvek

  Takže Nemci vyraďujú kompletný tranche 1. Z toho by si 3ks mohli zobrať Rakušania, pokiaľ ostanú pri EF a zo zvyšných 30 by potenciálne mohol časť nakúpiť ešte niekto iný (povedzme Maďarsko? :-p )Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   12:29 04.02.2019

   Rakúšania sa snažia zbaviť svojich, prečo by brali ďalšie?

   Rakúšania sa snažia zbaviť svojich, prečo by brali ďalšie?

   • PavolR
    14:05 04.02.2019

    Ako ktorí Rakúšania. :-) Ani v samotnej koalícii neexistuje zhoda medzi modernizáciou už zakúpených EF s doplnením počtu na 18, alebo kúpou 18 jednomotorákov. A Airbus dal posledne ...Zobrazit celý příspěvek

    Ako ktorí Rakúšania. :-) Ani v samotnej koalícii neexistuje zhoda medzi modernizáciou už zakúpených EF s doplnením počtu na 18, alebo kúpou 18 jednomotorákov. A Airbus dal posledne celkom zaujímavú ponuku na modernizáciu (majú za ušami pre podozrenie z korupcie), takže ktovie, ktorá strana sa nakoniec presadí.Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  11:16 04.02.2019

  Jak logická začíná být nyní uzavřená smlouva mezi Francii a Německem, uzavřená v Cáchách, kde se o společném postupu v obraně hovoří. Sice Rafale asi nenese americké B61 ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak logická začíná být nyní uzavřená smlouva mezi Francii a Německem, uzavřená v Cáchách, kde se o společném postupu v obraně hovoří. Sice Rafale asi nenese americké B61 ale jejich francouzskou variantu, pro obranu Německa je to dostatečné.
  Dochází k pomalému odpoutávání od závislosti na USA.
  Na jedné straně tomu jako evropan fandím, na druhé straně mne tandem Francie -Německo naplňuje mírnými obavami, co ti dva vymyslí....Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   12:59 04.02.2019

   "Sice Rafale asi nenese americké B61 ale jejich francouzskou variantu, pro obranu Německa je to dostatečné." Pokud máte ve skladu B61, tak vám nosník na jejich Fra variantu co ve ...Zobrazit celý příspěvek

   "Sice Rafale asi nenese americké B61 ale jejich francouzskou variantu, pro obranu Německa je to dostatečné."

   Pokud máte ve skladu B61, tak vám nosník na jejich Fra variantu co ve skladu nemáte je víte k čemu.Skrýt celý příspěvek

   • otecko
    14:08 04.02.2019

    Pokud vím, tak ty B61 jsou vlastnictvím USA, nikoliv Německa, takže s koncem Tornád se přesunou do USA. A Fancouzi mají svou verzi pum.

    Pokud vím, tak ty B61 jsou vlastnictvím USA, nikoliv Německa, takže s koncem Tornád se přesunou do USA. A Fancouzi mají svou verzi pum.

    • Jirosi
     14:43 04.02.2019

     Rozdíl je v tom, že Francie nemá bomby k zapůjčení.
     USA bomby už tam mají a po roce 2020 dostanou vylepšené. A o jejich odsunu po 2030 bych si dovolil pochybovat.

     Rozdíl je v tom, že Francie nemá bomby k zapůjčení.
     USA bomby už tam mají a po roce 2020 dostanou vylepšené. A o jejich odsunu po 2030 bych si dovolil pochybovat.

     • Slavoslav
      15:05 04.02.2019

      nu, ale potom by samotny USA malo zalezat na tom, aby tam bol aj dostupny nosic. A ak Nemci nekupia F35 tak to bude musietbyt integracia do europskeho lietadla

      nu, ale potom by samotny USA malo zalezat na tom, aby tam bol aj dostupny nosic. A ak Nemci nekupia F35 tak to bude musietbyt integracia do europskeho lietadla

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2