Německé bojové vozidlo Boxer pro australskou armádu

Boxer CRV; větší foto / Rheinmetall Defence Australia

Novým průzkumným bojovým vozidlem australské armády se stane německý Boxer Combat Reconnaissance Vehicle (Boxer CRV). Po rok dlouhém testování Boxer CRV porazil konkurenční AMV35, které společně nabízela finská Patria a britská BAE Systems. Nákup obrněnců pro australskou armádu se koná v rámci programu LAND 400 Phase 2.

Program LAND 400 Phase 2 je součástí ambiciozního plánu LAND 400, skrz který australská armáda obmění všechna svá vozidla – od lehkých terénních, přes užitková nákladní až po pásová bojová vozidla pěchoty (BVP). Konkrétně cílem LAND 400 Phase 2 je nahradit 257 kolových obrněných vozidel ASLAV (Australian Light Armoured Vehicle) – australskou verzi švýcarského obrněnce Piranha I 8×8.

 


 

Do užšího výběru se v roce 2016 dostal německý Boxer CRV a finské AMV35Australská armáda obě vozidla podrobila více než rok dlouhým zevrubným testům v běžných provozních podmínkách. Obě vozidla musela prokázat svou taktickou i strategickou mobilitu (např. schopnost nalodění se na výsadková plavidla), spolehlivost, schopnost provozu v australském polopouštním prostředí a prokázat své střelecké dovednosti. Ve všech případech jako etalon sloužilo současné vozidlo ASLAV.

 

Hlavním důvodem výměny 16 t těžkého ASLAV jsou nedostatečná balistická ochrana a nízká ochrana proti IED. Dalším důvodem je nutnost výměny 25mm kanónu vozidla ASLAV za výkonnější zbraň.
 

Australská armáda tedy nakoupí 211 vozidel Boxer CRV, především ve verzi pro ozbrojený průzkum CRV (Combat Reconnaissance Vehicles) (129 ks), za 5,2 miliardy australských dolarů. V ceně je započítáno vybudování kompletního provozního, výcvikového a logistického zázemí, náhradní díly, technická podpora, atd.
 

LAND 400 Phase 2 je silně zaměřen na podporu australského průmyslu, který z celkové akviziční sumy získá 2,8 miliardy dolarů. Celkové náklady na celý životní cyklus (30 let) flotily vozidel Boxer CRV jsou odhadovány na 15,7 miliardy dolarů, z toho australský průmysl získá 10,2 miliardy dolarů.

 

Boxer CRV při testech australské armády. 

 

Průzkumná CRV jsou obecně klíčovou součástí každé moderní armády. CRV zjišťují pozice protivníka a informace o jeho poloze předávají velitelství nebo dalším jednotkám (dělostřelectvu, letectvu, atd.). Pokud to situace umožňuje CRV ničí protivníka vlastními zbraňovými systémy.

 

CRV vyniká především bohatým senzorovým a komunikačním vybavením. V případě potřeby však poslouží i jako klasické kolové BVP – zajistí dopravu a palebnou podporu pěchoty na bojišti. Na platformě Boxer australská amráda získá rovněž velitelská vozidla, vozidla pro pro letecké a dělostřelecké návodčí, ženijní vozidla, atd.

 

Boxer vyniká svou modulární konstrukcí – na společnou podvozkovou platformu lze umístit libovolné účelové nástavby. Všechny australské Boxery budou mít stejný podvozek, motorovou část a prostor pro řidiče. Pouhou změnou nástavbového modulu pak půjde libovolně měnit zaměření vozidla (bojové, ženijní, evakuace zraněných, velitelské, atd.).
 

Konkrétně Boxer CRV (35 t) využívá nástavbu, na které je usazen zbraňový modul Lance s 30mm kanónem Mk-30-2 (zásoba 200 ks nábojů) a spřažený kulomet ráže 7,62 mm. V modulu je místo pro velitele a střelece a v nástavbě prostor pro šest členů výsadku.

 

Ukázka modulární konstrukce vozidla Boxer. 
 

„Výběr správného vozidla byl velmi podrobný proces zaměřený na splnění požadavků na schopnosti naší armády. Ráda bych pochválila ministerstvo obrany a průmysl, kteří se účastnili tohoto globálního výběrového řízení. Do této nové kapacity budou investovány miliardy dolarů a vzniknou stovky pracovních míst. Malé a střední podniky v Austrálii získají mnoho příležitostí zapojit se do dodavatelského řetězce,“ komentovala výběr vozidla Boxer CRV Marise Payne, australská ministryně obrany.

 

Rheinmetall Defence Australia kvůli programu LAND 400 Phase 2 vybuduje v Austrálii centrum excelence MILVEHCOE (Military Vehicle Centre of Excellence). Inženýrské centrum MILVEHCOE zajistí mimo jiné technickou podporu celému programu LAND 400 Phase 2 a nabídne své služby i pro další programy LAND 400.

 

Podle smlouvy prvních 25 vozidel Boxer CRV vznikne v Německu, montáž zbývajících vozidel zajistí australští pracovníci přímo v centru MILVEHCOE. Dodávky do armády začnou v roce 2020 a v roce 2022 má být přezbrojen první jízdní obrněný pluk. Všechny tři obrněné jízdní pluky australské armády získají vozidla do roku 2026.

 

I v následujících letech australská armáda plánuje masivně modernizovat svůj vozový park – v rámci programu LAND 400 Phase 3 armáda plánuje akvizici 450 pásových BVP za 5 miliard australských dolarů.

 

Zdroj: IHS JanesDefense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Evropská bojová vozidla pro Austrálii

Australská armáda v rámci programu LAND 400 Phase 2 připravuje nákup dvou stovek obrněných kolových ...

Obrněné vozidlo AMV35 pro program LAND 400

Nabídka společností BAE Systems Australia a Patria, partnera v konsorciu pro výběrové řízení Land ...

Bojové vozidlo pro australskou armádu: Boxer CRV vs. Patria AMV35

V rámci programu LAND 400 Phase 2 australská armáda hledá nová kolová bojová vozidla. O přízeň ...

Modernizace bojových vozidel pěchoty M2 Bradley

Americká armáda (US Army) plánuje provést hloubkové vylepšení pásových bojových vozidel pěchoty ...

Transportéry Eitan a houfnice ATMOS pro izraelskou armádu

Izraelská vláda 11. března schválila dva zásadní modernizační programy izraelských obranných sil IDF ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Rase
  21:35 15.03.2018

  KOLT: předpokládám, že věž a elektronika bude stejná jako u tohoto kolového vozidla - když si je očividně budou vyrábět sami doma. Tedy nejspíš zase osádková věž LANCE, kanón ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT:
  předpokládám, že věž a elektronika bude stejná jako u tohoto kolového vozidla - když si je očividně budou vyrábět sami doma. Tedy nejspíš zase osádková věž LANCE, kanón patrně Mauser MK 30-2, systém C4ISR od Northrop Grumman atd. Samotný podvozek je otázkou, tam může jít prakticky o cokoliv, ale pokud se australané budou držet stejné věže, tak většina ceny stejně zůstane u "Rheinmetallu" (těch podniků v Austrálii) - i kdyby ta věž byla třeba na podvozku CV90. Osobně si tedy myslím, že tento tendr byl zásadní právě i pro výběr nového BVP. Tentokrát půjdou zkoušky asi rychleji. Osobně si vsázím, že to na 75 % vyhraje Lynx (pokud totálně nepohoří)Skrýt celý příspěvek

 • Swooby
  21:20 15.03.2018

  ASLAV mezi těmi čtyřmi dobrej drobeček.

  Rase díky za odkazy.

  ASLAV mezi těmi čtyřmi dobrej drobeček.

  Rase díky za odkazy.

 • Rase
  21:15 15.03.2018

  Tady jsou ještě všechna čtyři vozidla pěkně pohromadě: Boxer, AMV, Abrams a ASLAV: https://i.pinimg.com/originals... Na této fotce ...Zobrazit celý příspěvek

  Tady jsou ještě všechna čtyři vozidla pěkně pohromadě: Boxer, AMV, Abrams a ASLAV:
  https://i.pinimg.com/originals...

  Na této fotce jsou zase pěkně vidět Boxer, náklaďáky MAN 8x8, 4x4 a Lynx. Zrovna u něj je vtipné, že jak jinak vypadá jako velká krabice, tak tady je doslova drobný. Jsem hodně zvědavý, jak se Lynxu bude dařit v dalším australském tendru (na nové BVP), kde to bude taky pěkně divoké.
  https://www.rheinmetall-defenc... Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:15 15.03.2018

  Mmchd, jaká je šance, že Austrálie i v případě pásových vozidel sahne po řešení stejného výrobce jako u kolových? Já jen, že když teď vzali auto od Rheimetallu, je docela dobře ...Zobrazit celý příspěvek

  Mmchd, jaká je šance, že Austrálie i v případě pásových vozidel sahne po řešení stejného výrobce jako u kolových? Já jen, že když teď vzali auto od Rheimetallu, je docela dobře možné, že pásák vezmou raději od někoho jiného a Lynx bude mít smůlu... Nebo to naopak pojmou tak, že když už má Rheinmetall u nich takové zázemí, bude nejlepší ho využít naplno. Mno, jsem zvědavý.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:02 15.03.2018

  Rase, díky za odkaz. Tohle si člověk neuvědomí, dokud je nevidí vedle sebe...

  Rase, díky za odkaz. Tohle si člověk neuvědomí, dokud je nevidí vedle sebe...

 • Rase
  20:48 15.03.2018

  tady je ten odkaz (pardon vypadlo mi to):

  https://i.imgur.com/WYm0EeB.jp...

  tady je ten odkaz (pardon vypadlo mi to):

  https://i.imgur.com/WYm0EeB.jp...

 • Rase
  20:40 15.03.2018

  Vedle ASLAV vypadá Boxer (i Patria) jako mamut - viz odkaz dole. Je sranda, že strop korby Boxeru, je ve stejné výšce jako strop věže australského Abramse. Pokud jde o samotné ...Zobrazit celý příspěvek

  Vedle ASLAV vypadá Boxer (i Patria) jako mamut - viz odkaz dole. Je sranda, že strop korby Boxeru, je ve stejné výšce jako strop věže australského Abramse. Pokud jde o samotné vozidlo, tak jsem příjemně překvapený australským rozhodnutím. Rozhodně je ale nutno říct, že australané obě vozidla otestovali tak důkladně, že to lépe snad ani nešlo - nečekám ale, že zveřejní nějaké konkrétní fakta, v čem je lepší než AMV. Velice se mi líbí, že australané kladou výrazný důraz na situační povědomí, tedy senzory a další elektronika - což je dnes důležitější i než samotná výzbrojSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2