Německé Leopardy nedokáží probít pancíř ruských tanků

Foto: Německý tank Leopard; větší foto / Bundeswehr
Německý tank Leopard; větší foto / Bundeswehr

Pode německého deníku Die Welt, pro německé tanky Leopard nemusí střetnutí s ruskou tankovou technikou dopadnout vůbec dobře. Důvodem je údajně chybějící dostatečně výkonná tanková munice, která dokáže probít nejsilnější místa čelního pancíře nejnovějších ruských tanků T-80 a T-90.

Ekologie na úkor bezpečnosti

V současné době německé tanky používají podkaliberní munici DM 53 a novější DM 63 typu APDS (Armour Piercing Discarding Sabot) od německé firmy Rheinmetall.

Nejnovější munice DM 63 má wolframový penetrátor. Munice se vyznačuje speciální hnací náplní SCDB (Surface-Coated Double-Base), která dovoluje použít munici v rozsahu teplot −47 °C až +71 °C. Stejnou pohonnou látku dostala i modernizovaná munice DM 53 A1.

Průbojnost munice DM 53 A1 a DM 63 je utajována. Podle deníku Die Welt si tanky Leopard 2A6/2A7 s hlavní o délce 55 ráží používající jmenovanou municí dokáží poradit s tanky T-72 řady B a také s T-80 využívající reaktivní pancíř Kontakt 5.

Podle autora článku v magazínu Die Welt, Hana Ruhleho, který působil v letech 1982 a 1988 jako náčelník politického plánování na německém ministerstvu obrany, však současná wolframová munice DM 53 A1 a DM 63 nedokáže probít nejsilnější místa čelního pancíře ruských tanků T-90 nebo nejnovějších verzí T-80.

Ruhle dává současný stav za vinu politickému vedení země, které z důvodu odporu ekologických a protijaderných aktivistů, zavrhlo vývoj tankové munice využívající ochuzený uran.

O problémech s nedostatečným výkonem tankové munice se vědělo již v 80. letech, ale v Německu nebyla politická vůle s problémem něco dělat. Řešením, jak obejít „neekologickou" uranovou munici, se stal kanón ráže 140 mm testovaný na tancích Leopard. Vzhledem k velkým cenovým nákladům však nakonec z instalace 140mm kanónu sešlo.

Problémy s průbojností munice však trpělo jen Německo. Ostatní země NATO, především Spojené státy, Francie a Velká Británie, ve svých tancích munici z ochuzeného uranu požívaly.

Střely z ochuzeného uranu

Podkaliberní střely z ochuzeného uranu disponují při stejných podmínkách vyšším výkonem než wolframové střely. Wolframové střely probíjejí pancíř pouze působením kinetické energie. U uranových dochází k exotermické reakci s ocelí pancíře a vzniku eutektika (teplota tání 750 °C). Tento jev podporuje probíjení pancíře.

Hlavním ničivým faktorem po proniknutí střely z ochuzené uranu do tanku je jeho pyroforičnost (schopnost samovznícení). Při průniku je střela rozdrcena na různě velké části včetně prachu nebo roztavených kapiček eutektika (směs dvou látek).

Nejmenší částice po vniknutí do tanku prudce reagují s kyslíkem a vyvolají v uzavřeném prostoru přetlak téměř 2 MPa. Následky pro tank a posádku jsou fatální.

Větší části jsou rozžhaveny, pomalu doutnají a stávají se dlouhodobými ohnisky požáru. Vnikne-li do tanku wolframová střela, zničí tank s pravděpodobností 60 %, u střel z ochuzeného uranu je to téměř 100 %.

Tankovu munici s ochuzeným uranem používají například americké tanky Abrams. Jádro podkaliberní munice M829A3 (22,3 kg) tvoří 800 mm dlouhý a 10 kg vážící penetrátor z ochuzeného uranu. Američané munici používají od roku 2003.

Munice M829A3 je vyvinutá tak, aby si poradila s nejnovější generací ruských tanků vybavených reaktivním pancířem Kontakt 5. Američané vyvinuli také nejnovější munici z ochuzeného uranu M829A4, která je určená proti nejnovější generaci ruských reaktivních pancířů Relikt.

Leopardy při ostrých testech prokázaly schopnost používat širokou škálu americké tankové munice, včetně typu M829A3. Navíc tanky Leopard s kanónem o dálce 55 ráží dokáží udělit střele větší počáteční rychlost než americké tanky Abrams s kanónem o délce 44 ráží.

Německé tanky Leopard navíc používají z kanónu odpalované řízené střely LAHAT (Laser Homing Attack). Střela je vybavená tandemovou kumulativní hlavicí, která je schopná poradit si s reaktivním pancířem a probít ekvivalent 800 mm ekvivalentu homogenního válcovaného pancíře RHAe (Rolled Homogeneous Armour equivalency). Dosah střely LAHAT je až 8 km.

Připomeňme, že nejsilnější místa čelního pancíře T-72B3 (Kontakt 5) dosahují odolnost 690 až 800 mm RHAe proti podkaliberním střelám a 940 až 1180 RHAe proti kumulativním střelám. V případě T-90 (Kontakt 5) to je 800 až 830 mm RHAe (1150 a 1350 RHAe) a u verze T-90 s pancířem Relikt údajně 1100 až 1300 RHAe (1350 RHAe +).

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polský tank PT-91 Twardy vzorem pro Ukrajinu

Ukrajinská společnost Ukroboronprom je připravená v případě zájmu modernizovat 300 tanků T-72 ...

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 7.

Původní sovětské tanky T-72 Ural (1973) a T-72A (179) jsou v současné době pro potřeby evropského ...

První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších ...

Konec Heckler & Koch G36 v německé armádě

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen zpochybnila další budoucnost útočné pušky Heckler ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • lentak37
  20:50 28.04.2015

  Nemozem tu suhlasit s niektorymi diskutujucimi. Ja osobne nevidim dovod z akeho by si mala nemecka armafa zaobstarat municiu s ochudobnenym uranon, nie je nikde s nikym vo vojnovon ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemozem tu suhlasit s niektorymi diskutujucimi. Ja osobne nevidim dovod z akeho by si mala nemecka armafa zaobstarat municiu s ochudobnenym uranon, nie je nikde s nikym vo vojnovon stave, kanon maju prisposobeny, cize v pripade potreby si ho mozu zakupit a Leopard je jeden z najlepsich tabnkov co mozeme ba svete vidiet ak nie najlepsi. Neviem mozno sa mylim. Neviem nerozumuen sa teme, ale predpokladam, ze municia s ochudobnenym urabom ma urcite specifika aj pri skladovani asi nemoze byt niekde v sope a co s vyradenou municiou?
  Pekny clanok ja som vobec nepochopil clanok tak, ze by sa v nom pisalo o Leopardovi ako o zlom tanku, len problem s municiou, jtora sa da v dnesnej dobe aj tak promtne vyriesit. Kondtruktery si podla mna olne uvedomovali nedostatky municie a mozno aj preto je kanon usposobeny aj na pouzitie municie s ochudobnenym uranom. Neviem mozno sa mylim, len deduktivne sa priplanam k tomuto ci som cyrozumel medzi riadkami.Skrýt celý příspěvek

 • vaclavCivil
  16:16 28.04.2015

  výborný článek, díky moc !

  výborný článek, díky moc !

 • Jenda
  13:38 28.04.2015

  Myslím, že nelibost okolo ochuzeného uranu v munici pramení z použití této munice letouny A-10, kdy toho v Iráku vystříleli neskutečné množství, které už pro místní životní ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že nelibost okolo ochuzeného uranu v munici pramení z použití této munice letouny A-10, kdy toho v Iráku vystříleli neskutečné množství, které už pro místní životní prostředí představuje problém.Skrýt celý příspěvek

 • jiný Honza
  13:21 28.04.2015

  To jj284b: Uran je nesmírně reaktivní, bez překrytí by nemohl v žádném případě být (leda tak v 0% vlhkosti a teplotě pod nulou). Takže ty rukavice spíš budou prevencí proti ...Zobrazit celý příspěvek

  To jj284b:
  Uran je nesmírně reaktivní, bez překrytí by nemohl v žádném případě být (leda tak v 0% vlhkosti a teplotě pod nulou). Takže ty rukavice spíš budou prevencí proti případně uvoněnému prachu.Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  13:10 28.04.2015

  cely problem je ze nemecko priebojnu municiu uz davno nemodernizovalo (z hladiska priebojonosti). U DM63 sa jednalo len o zlepsenie "prevadzkovych" vlastnosti (vymena prachovej ...Zobrazit celý příspěvek

  cely problem je ze nemecko priebojnu municiu uz davno nemodernizovalo (z hladiska priebojonosti).
  U DM63 sa jednalo len o zlepsenie "prevadzkovych" vlastnosti (vymena prachovej naplne) ktora zlepsuje presnost, stabilitu horenia v sirokych teplotnych skalach a tym aj zivotnost hlavne.
  a DM53 to je snad "stredovek" :)

  na druhej strane

  modernizacia americkeho M829A3 zahrnovala okrem ineho odlahcenie vodiacej casti cize samotny penetrator moze mat vacsiu hmotnost (a vyssiu priebojonst). Uvadzana hmotnost 10kg je hmotnost celeho projektilu (hmotnost penetratora nie je verejne dostupna odhad je 6-7 kg).

  prinos samotneho materialu (DU vs W) na prebitie panciera je diskutabilny (zrejma je len vyhoda v ucinku po prebiti)

  z clanku je citit lobing, suhlas s Lukasom.

  a na zaver: udaje o priebojnosti su casto publikovane vo firemnych materialoch a teda ich hodnota je minimalne diskutabilna
  dufam ze redakcia coskoro prinesie 7. diel clanku "Tank zasažen …" ktory uvadza viacere priklady "kreativneho" marketingu (rozdielu medzi deklarovanymi a skutocnymi vykonmi)Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  13:02 28.04.2015

  Shania - manipulacia s municiou vyzaduje ochranne rukavice, kedze OU je toxicky kov a pri styku s nekrytou pokozkou moze dojst k popaleninam. Teda, aspon taketo predpisy boli pre ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania - manipulacia s municiou vyzaduje ochranne rukavice, kedze OU je toxicky kov a pri styku s nekrytou pokozkou moze dojst k popaleninam. Teda, aspon taketo predpisy boli pre M829A1 pocas GW1, mozno odvtedy tie penetratory su niecim prekryte..Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:59 28.04.2015

  Firefighter: jaký problém se skladováním? Pokud vím, tak munice je nebezpečná pouze po dopadu, kdy uvolní malé částice (prach). Jinak je naprosto bezpečná na manipulaci a není ...Zobrazit celý příspěvek

  Firefighter: jaký problém se skladováním? Pokud vím, tak munice je nebezpečná pouze po dopadu, kdy uvolní malé částice (prach). Jinak je naprosto bezpečná na manipulaci a není potřeba žádná ochrana. To by jinak pomřela pulka americké armády.


  Pokud je to ale jinak, tak prosím o link.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:51 28.04.2015

  Takže stačí nakoupit americkou munici a je po problému, že ?

  Takže stačí nakoupit americkou munici a je po problému, že ?

 • Lukas
  11:30 28.04.2015

  Pro Jan - ja bym uważał na informacjie z "defence24" - to nie jest normalny portali informacyjny - jest to portal stworzony i prowadzony przez pewną firme ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Jan - ja bym uważał na informacjie z "defence24" - to nie jest normalny portali informacyjny - jest to portal stworzony i prowadzony przez pewną firme lobbystyczną...

  Oryginalny tekst
  http://www.welt.de/politik/deu...

  Najciekawsze to - zapowieź leoparda 2A8 oraz niemiecko-francuskiego czołgu...

  Generalnie jest to jeden z całej serii artykułów których zadanie jest jedno - przekonac opinie publiczną do przekazania większych pieniedzy na wojsko oraz na niepoularne programy pancerne...

  Ot i wszystko...Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  11:12 28.04.2015

  pusky co netrafia ani stodolu, tanky co nedokazu prebit pancier mozneho protivníka.
  nebude nemecko navysovat rozpocet a preto treba vytvorit dojem ohrozenia?

  pusky co netrafia ani stodolu, tanky co nedokazu prebit pancier mozneho protivníka.
  nebude nemecko navysovat rozpocet a preto treba vytvorit dojem ohrozenia?

 • jj284b
  10:40 28.04.2015

  jarpe: vdychnutie tych castic je ten najmensi problem pre osadku zasiahnuteho tanku...

  jarpe: vdychnutie tych castic je ten najmensi problem pre osadku zasiahnuteho tanku...

 • jj284b
  10:38 28.04.2015

  no hlavne ste zabudli povedat, ze pokrytie reaktivnym pancierom na T72B3 je cca 45-50% predneho profilu, takze je dost velka sanca zasiahnut nechranenu cast veze ci korby... T90 je ...Zobrazit celý příspěvek

  no hlavne ste zabudli povedat, ze pokrytie reaktivnym pancierom na T72B3 je cca 45-50% predneho profilu, takze je dost velka sanca zasiahnut nechranenu cast veze ci korby... T90 je na tom len mierne lepsie... a T80UM sa postupne vyradzuju zo sluzby...Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  10:33 28.04.2015

  Vobec by som nepodcenoval nemecke tanky Leopard 2/A6, A7...ale je pravda, ze Nemecka armada upadla vdaka zelenym,liberalom a lavici...A nech sa na mna zeny neurazia, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Vobec by som nepodcenoval nemecke tanky Leopard 2/A6, A7...ale je pravda, ze Nemecka armada upadla vdaka zelenym,liberalom a lavici...A nech sa na mna zeny neurazia, ale angazovanie sa zien v Nemeckej politike, hlavne v bezpecnostnych rezortoch ma na Nemecko degradacny vplyv...vojensky a bezpecnostne upada.
  Tak ako napisal CerVus, kanonon 120 mm Rheinmetall L55 ma moznost odpalovat aj Americke strelivo z ochudobneneho uranu...len to musi Nemcom prestat sibat z antijadrovej hysterie....Skrýt celý příspěvek

 • Firefighter
  10:25 28.04.2015

  Arccos: problém munice s ochuzeným uranem má mnoho rovin - od výroby, skladování, používání až po relikt vypálené střely zanechaný v životním prostředí. Zas na druhou stranu když ...Zobrazit celý příspěvek

  Arccos: problém munice s ochuzeným uranem má mnoho rovin - od výroby, skladování, používání až po relikt vypálené střely zanechaný v životním prostředí. Zas na druhou stranu když už se jde do boje, tak se stejně nebere ohled na nějaké životní prostředí. Určitě by se to dalo nějak řešit jinak, než čistým zákazem, stejně jako u kazetové munice a tak. Takticky velice dobré zbraně zakážeme, protože si "neumíme" technicky poradit co pak s tím - jenže my si poradit umíme, jedná se jen o politická rozhodnutí která to v globálu zakazují.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  10:13 28.04.2015

  Tak nevím. Není to trochu zavádějící nadpis. Napsat, že je neprobijí a ve článku pak uvést, že jsou schopné používat moderní americkou munici, která ten problém už nemá.

  Tak nevím. Není to trochu zavádějící nadpis. Napsat, že je neprobijí a ve článku pak uvést, že jsou schopné používat moderní americkou munici, která ten problém už nemá.

 • Bodie
  09:54 28.04.2015

  Jenže tvrzení o nedostatečné průbojnosti platí i obráceně. Když zapátráte po netu, tak třeba na steelbeasts se dá najít, jak je zhruba silný pancíř západních tanků. Třeba ...Zobrazit celý příspěvek

  Jenže tvrzení o nedostatečné průbojnosti platí i obráceně. Když zapátráte po netu, tak třeba na steelbeasts se dá najít, jak je zhruba silný pancíř západních tanků.

  Třeba Leopard: http://www.steelbeasts.com/sbf...

  Pod pobázkem Leopardu jsou i M1A2 SEP, Challenger 2, T-90 a T-80U.

  Dnešní moderní tanky mají tak silné pancéřování, že některé jejich části neprostřelíte (třeba zmiňovaný Keopard 2A6). Proto také PTŘS začínají útočit strmě ze shora. Třeba Javellin, Spike, některé verze TOWu.Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  09:48 28.04.2015

  jarpe: Jednak si myslím, že to uvolňování částic a jejich škodlivost jsou dost přeceňované. Jednak: Kolik jich asi v mírových dobách bude odpáleno? Nula, deset?

  jarpe: Jednak si myslím, že to uvolňování částic a jejich škodlivost jsou dost přeceňované. Jednak: Kolik jich asi v mírových dobách bude odpáleno? Nula, deset?

 • Jenda
  09:36 28.04.2015

  Je asi pochopitelné, že nové Ruské tanky jsou vyvíjeny tak, aby jejich čelní pancíř odolal současné západní munici...jinak by jejich vývoj ani neměl smysl :-) Opačně to musí platit ...Zobrazit celý příspěvek

  Je asi pochopitelné, že nové Ruské tanky jsou vyvíjeny tak, aby jejich čelní pancíř odolal současné západní munici...jinak by jejich vývoj ani neměl smysl :-) Opačně to musí platit i o nové západní munici, která bude vyhovovat zase pouze do příchodu nové generace Ruských tanků. ... a tak stále dokola.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  09:35 28.04.2015

  Takze to vlastnenení tankem ale municí. Můžou je ničit těma řizenejma střelama a nebo v případě krize jim američane dovezou par desítek tisic svých střel a neni co řešit :) Skoda ...Zobrazit celý příspěvek

  Takze to vlastnenení tankem ale municí. Můžou je ničit těma řizenejma střelama a nebo v případě krize jim američane dovezou par desítek tisic svých střel a neni co řešit :) Skoda že není psáno jak je to naopak. Mohli si nějakého skladovéého leoparda nechat rozstřílet od našich T-72 :)Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  09:34 28.04.2015

  Problém u uranové munice je, že po výstřelu se uvolňují z projektylu uranové částice, které pak vojáci vdechují. Ještě horší to je po dopadu projektylu.

  Problém u uranové munice je, že po výstřelu se uvolňují z projektylu uranové částice, které pak vojáci vdechují. Ještě horší to je po dopadu projektylu.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3