Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Turecký Leopard 2A4 na snímku zpravodajské agentury SMART. / SMART

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů v Sýrii tanky německé výroby Leopard 2A4. Za zhruba měsíc působení jsou mediálně evidovány tři případy, kdy turecké Leopardy 2A4 dostaly zásah protitankovou řízenou střelou (PTŘS).

Turci nasazují tanky v Sýrii

Turecko aktivně (politicky, vojensky, dodávkami zbraní) zasahuje do syrské války již od počátku, tedy od roku 2011. Před několika měsíci se Turecko rozhodlo působit aktivněji  - výsledkem bylo vyslání tureckých pozemních jednotek do Sýrie, kde Turci svádějí boje s nejrůznějšími islámistickými skupinami nejasného původu (pravděpodobně žoldáky) a s Kurdy.

V Sýrii již několik měsíců nazpět Turecko nasadilo modernizované, leč již značně zastaralé tanky M60T SABRA. Teprve zhruba měsíc přicházejí zprávy o nasazení modernějších tureckých tanků Leopard 2A4 německé výroby.

Blog Bellow The Turret Ring opožděné nasazení tanků Leopard 2A4 dává do souvislosti s právním omezením nasazení tanků Leopard 2A4, které si Německo dříve vynutilo na Turecku. Prodej tanků Leopard 2A4 do Turecka v roce 2005 vyvolal kontroverze - německá vláda si tak vynutila po Turecku písemnou dohodu, podle které budou Turci tanky používat výhradně pro svou obranu. 

Podle tureckého novináře a zbrojního analytika Mete Sohtaola Německo dovolilo používat Turecku tanky Leopard 2A4 “volněji” v roce 2009. Zdá se ale (jde o spekulaci), že tato dohoda platila pouze pro použití tanků na tureckém území a povolení použít tanky Leopard 2A4 v Sýrii bylo uděleno z Berlína teprve před několika měsíci.

Snímky z prosince ukazuj turecké tanky Leopard 2A4 nedaleko města Al-Bab asi 35 km severovýchodně od Aleppa. Některé fotky se objevily na Twitteru - zřejmě pořízené tureckými vojáky. Další fotky a videa přinesla tisková agentura SMART - ta je spojována s protivládními silami v Sýrii.

Snímek tureckých tanků Leopard 2A4 v Sýrii. / Twitter, autor neznámý

Turecko 298 tanků Leopard 2A4 objednalo z Německa v roce 2005 a dalších 56 tanků v letech 2010 a 2013. Oproti původním plánům Turecko německé tanky nemodernizovalo. Ušetřené peníze turci přesunuli do vývoje vlastního hlavního bojového tanku Altay. Dodejme, že Leopard 2A4 byl vyráběn v Německu mezi roky 1985 až 1992.

Oficiální počet tureckých tanků Leopard 2A4 v Sýrii není znám, odhady se spoléhají pouze na analýzy fotografií z veřejně dostupných zdrojů. Na jedné fotografii jde vidět 11 tureckých Leopardů 2A4 s novou pouštní kamufláži.

Podle blogu Bellow The Turret Ring ale do Sýrie (opět se odvolává na analýzu veřejně dostupných fotografií) dorazilo 18 tureckých tanků Leopard 2A4 do Sýrie 8. prosince, a dalších 25 tanků o dva dny později. Pokud jsou informace pravdivé, v Sýrii operuje minimálně jeden prapor tanků Leopard 2A4.

PTŘS vs. Leopard 2A4

Během nasazení byly zaznamenány tři případy, kdy islamisté pomocí PTŘS zasáhli tanky Leopard 2A4. Proti zvyklostem ale povstalci neuveřejnili video zásahu, pouze sérií fotografií.

V prvním případě dostal do věže zásah zakopaný Leopard 2A4. Střela, identifikována jako americká TOW-2A (dodávaná Saudskou Arábii nebo Katarem), udeřila na věž - munice tanku ale nebyla zasažena. Zdroje se rozchází, zda byl pancíř penetrován nebo ne. Vzhledem k omezenému prostorovému působení kumulativního paprsku PTŘS po penetraci pancíře je ale velmi pravděpodobné, že minimálně část posádky (nebo dokonce celá) přežila a tank je opravitelný.

Později byly zaznamenány další dva případy zásahu PTŘS. V těchto případech povstalci zaútočili na turecké Leopardy 2A4 za tureckými liniemi a zasáhly tanky do zadní a boční části věže. Také v tomto případě PTŘS nezasáhla munici. Nakonec i kdyby zasáhla, Leopard 2A4 má munici od posádky oddělenou pancéřovou přepážkou, která chrání posádku před explozivním vznícením munice.

Hned poté povstalci zasáhli druhý, vedle stojící Leopard 2A4. Tentokrát šel zásah diagonálně zezadu do věže. Vzhledem k mohutné explozi střela pravděpodobně zasáhla munici nebo hořlavou hydrauliku.

Islámisté ukázali sekvence fotografií ukazující zasažení tureckého tanku Leopard 2A4. Video není k dispozici; větší foto / Zdroj neznámý

Leopard 2A4 má hydrauliku i munici uloženou v speciálních modulech mimo prostor posádky. Takže i v tomto případě mohla být posádka uchráněná před tragickým osudem. Samozřejmě výkonná PTŘS (při šťastném zásahu) dokáže zapálit munici i poškodit pancéřovou překážku.

Blog Bellow The Turret Ring si přitom všímá, že posádka druhého tanku nijak nereagovala na první incident a nepodnikla žádné kroky k ochraně perimetru před dalším útokem PTŘS.

Oficiální turecké zdroje o incidentech mlčí a nejsou tak k dispozici žádné oficiální informace o případných obětech. Celkově se ale mluví o 59 mrtvých tureckých vojácích v Sýrii.


Další ukázka zásahu tureckého Leopardu 2; větší foto / Autor neznámý

Zapojení povstaleckých protitankových týmů s moderními PTŘS ukazuje nutnost chránit současné tanky moderním reaktivním nebo přídavným vrstveným kompozitním pancířem (např. jako Leopard 2A6/2A7), případně systémy aktivní ochrany - ty dokáží aktivně ničit přilétající PTŘS.

Blog Bellow The Turret Ring se také podivuje nad způsobem použití tureckých tanků na bojišti. Turecké Leopardy 2A4 byly zasažené v zákopech, které jsou vhodné při obraně před jinými tanky protivníka. Jedná se však o údajně nevhodnou taktiku v situaci, kdy kolem operují mobilní nepřátelské protitankové týmy s PTŘS.

Navíc se nezdá, že turecká armáda tanky dostatečně chrání pěchotou nebo průzkumnými vozidly, která pomocí moderních senzorů vyhledávají nepřátelské protitankové týmy.

Zdroj: Bellow The Turret Ring

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Armáda ČR se zajímá o španělské tanky Leopard 2A4

Minulý týden navštívila česká armádní delegace španělskou vojenskou základnu u města Zaragoza. Zde ...

Polská armáda sílí a zajímá se o budoucí tanky Leopard 3

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz informoval o zájmu Polska zúčastnit se vývoje a výroby ...

Izraelský raketový útok na letiště v Sýrii

Před dvěma dny Sýrie obvinila Izrael z raketového útoku na vojenské letiště Mezza, ležící západně od ...

Bitva o Aleppo: Porcování syrského medvěda

Zvenčí to může vypadat i takhle: Bašár al-Asad společně s Rusy bombardují opozici, která bojuje ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • PavolR
  12:48 26.01.2017

  Rase: Myslím, že Rumuni by pri MBT mali tendenciu ísť rovnakou cestou ako chystajú teraz pri 8x8. Podobne postupovali aj pri TR-85.

 • pjek
  10:17 17.01.2017

  O míře turecké vekohubosti v rozporu s realitou svědčí i tento příklad. Špatné je na turecké straně vše: Obrněná technika určená k bojovému použití není modernizována, strategie a operační taktika boje je tristní, součinnost a velení jakbysmet, to vše v rámci nespolehlivosti a slabého výcviku vojska i velitelského sboru. Turci se blamují vždy, když narazí na někoho, kdo se chová jinak než oni předpokládají. Síla pancíře je proti mobilním PT jednotkám na kočku, když není alespoň modernizována. Atlaye jsou kde - v uskladnění? Nejde o stejného papírového draka jako je ukrajinský Oplot?

 • Rase
  14:30 12.01.2017

  krystofmraz:
  Však ano, uvidíme, ale jaké BVP naše armáda zavede, pak by mělo smysl jej osadit věží jako u polského projektu PL-01, nebo věží Cockerill (obě ráže 120mm), ideálně s automatickým nabíjením. Ony tyhle "střední tanky" váží skoro stejně co T-72M4CZ a slabší pancíř by šlo kompenzovat aktivní ochranou. Tyhle mašinky jsou dost drahé, vyšly by asi dráž než modernizovaný ojetý Leopard (pokud bysme je sehnali) ale logistické nároky by byly stejné jako u T-72 a nových BVP.

 • krystofmraz
  11:35 12.01.2017

  Řešit tanky jako je leo nebo oplot (tedy MTB) pro AČR mi připadá jako vyhazování peněz daňových poplatníků. Nalejme si čistého vína. Pro AČR ne nasazení takových strojů z hlediska logistiky za současných podmínek téměř nerealizovatelné. Já bych viděl jako možnost lehké tanky nebo nějaké podobné relativně lehké vozidlo. V poli sice není takové vozidlo ideální ale pořád lepší než MTB v garáži.

 • Rase
  12:06 11.01.2017

  KOLT:
  Nevím, ale řekl bych že druhá možnost. Abrams má kupříkladu takové kapsy, do kterých se vkládá pancíř s mřížkou z ochuzeného uranu, nebo jeho levnější - exportní varianty (s jiným složením). Leopard má ono zkosení na věži, patrně taky z nějakého kompozitu. Jak je na tom holý základ pod ním, to netuším. Řekl bych, že je to jenom nějaká legovaná ocel, maximálně s kapsou (na něco lepšího), jako u zmíněného Abramsu. Tedy ocelový svařenec by si dokázal výrobce ukutit a osadit ho kompozitním pancéřováním, by neměl být problém (dovezeným)

 • KOLT
  11:23 11.01.2017

  Hm, ale k tomu, aby byl stát schopen vyrobit korbu, by musel dokázat vyrobit pancíř ne? Nebo vyrobí "šasi", které se osadí dovezenými pancéřovými prvky?

 • Rase
  16:58 10.01.2017

  Zalezi asi pripad od pripadu. Myslim, ze dany stat si vyrobi, dle dokumentace zakladni dily - korba, vez, kola a ty pak osadi dovezenymi dily - pohon, kanon, pasy. Elektroniku a dalsi casti, muze klidne pouzit svou, nebo cokoliv co je na trhu. Od toho se pak odviji cena. Kuprikladu v 90.letech chteli rumuni vyrabet tank vychazejici z Leo2 - upravena licence. Pak z toho seslo.

 • RiMr71
  15:32 10.01.2017

  Jak u takových zbraní licenční výroba probíhá? Jde o kompletní výrobu šasi z tuzemských materiálů (slévači by měli co chvilku co žrát) a nastrojení dovezeným hightech haraburdím a asi i dělem, nebo "jen" montáž z dovezených podsestav?

  To by Strnad přece dal levou zadní...

 • Rase
  09:45 08.01.2017

  KOLT: Tomu verim az v pripade vyroby Leopardu 3. O nove Leopardy 2 maji ale zajem Bulhari. Otazkou, co treba takovi Rumuni. Jim by slo o hodne vozidel a maji dobre vazby jak na USA, Nemce i ty Izraelce. Rozhodne budou potrebovat stovky tanku, tak by bylo vhodne zjistit, jaky maji plan.
  Mozna by meli zajem o vlastni konstrukci ve spolupraci s Rheinmetallem nebo jinym vyrobcem, jako je tomu u jejich projektu nahrady bojovych vozidel

 • KOLT
  22:38 07.01.2017

  Asi nejlepší by bylo dohodnout spolupráci co nejvíce států, které aktuálně chtějí pořizovat tanky, případně přibrat i ty, které chtějí modernizovat starší Leopardy. "Objednat" díky tomu velkou sérii, přičemž na výrobě by se buď podílel každý stát podle počtu objednaných kusů, nebo by byly určité části, které by si zúčastněné státy mohly vyrobit ve své režii (ve výsledku dražší, ale politicky asi průchodnější). I množství samovýroby by mohlo být přímo úměrné počtu objednaných kusů. Jednotková cena by tím mohla výrazně klesnout. Pravděpodobnost, že se něco takového povede, se ovšem limitně blíží nule :-/

 • Rase
  22:22 07.01.2017

  Licencne se da vyrabet i ten Leopard, tak jako to udelali Rekove, spanele, svycari, svedi. Nebo cokoliv jineho. Cenove to je ale pitomost. Snad tak od 200 vozidel a vic

 • skelet
  22:01 07.01.2017

  no jestli koupit licenci na ukrajinský Oplot nebo na čínský VT4 (nebo co to teď vyrábějí) vyjde takřka na stejno. :)

 • RiMr71
  21:45 07.01.2017

  Olivo, to by byl asi jediný důvod pro EET který bych dokázal akceptovat :)
  Pokud by těch slibovaných ranec miliard přinesla (EET) čemuž nevěřím..

 • CerVus
  21:21 07.01.2017

  Přesně jak píše Bazinga. Při počtech, které by AČR nechala modernizovat se prostě něvyplatí špekulovat cokoli co zahrne náš průmyls. Bude levnější ty naše t72 převést do Polska a nechat zmodernizovat tam.

 • Bazinga20
  15:40 07.01.2017

  No nevím jestli by pustili licenci jednoho z mála doopravdy zajímavých vojenských produktů co mají do relativně nedaleké ČR navíc na výrobu par desítek kusů co by AČR koupila by se to asi ani nevyplatilo...

 • PavolR
  13:43 07.01.2017

  Bazinga20:
  Kolísavú kvalitu ukrajinského strojárenstva a ich nízke výrobné kapacity by bolo možné eliminovať licenčnou výrobou u nás vrátane transféru niektorých technológií. V kombinácii sa našimi technológiami a nejakými nemeckými (v štýle modernizácie Leopardov), by mohol vzniknúť hádam aj stroj, ktorý by deklasoval všetky doteraz sériovo vyrábané a akokoľvek modernizované T-čka. V takej podobe by to iste malo fantáziu.
  Ale do toho by asi Ukrajinci nešli, či?

 • Bazinga20
  13:19 07.01.2017

  Ještě je tu možnost koupit toho udaného lovce Amart T84 Oplot M.. je i verze s 120mm kanónem. Akorát kvalita výroby na Ukrajině je často velmi kolísavá ve strojírenství. A kvalit nejnovějších verzí Leopardu 2 stejně pravděpodobně nedosáhne.

 • skelet
  11:30 07.01.2017

  Ten kočkopes by nebyl k zahození, ale za předpokladu, že ty T-72 se začnou používat co by vozidla palebné podpory. A za deset let je nahradit silně ozbrojenou odvozeninou od BVP.

 • ruleta
  11:16 07.01.2017

  Tak asi nejdulezitejsi je si zodpovedet jestli vubec nejake tanky potrebujeme - protoze soucasny stav tj. jeden prapor je malo (z hlediska obrannych/utocnych operaci republikoveho rozsahu, mozna staci na udrzeni know how a to je vse). A jestli hlavouni z GS a MO vyhodnotili, ze potrebujeme (viz koncepce vystavby Armady CR 2025 anebo dlouhodoby vyhled pro obranu 2030), tak potom je treba mit adekvatni pocty. Optimalne 3-4 prapory, podpurnou techniku a zalozni techniku. Tim se dostaneme do rise snu s pocty okolo 150 modernich tanku (vcetne podpurne techniky jako mostni, vyprostovaci etc.).

  V soucasne dobe ma CR 120 tanku (vcetne 30 modernizovanych T72M4CZ). Optimalni by bylo mit okolo 100 modernich + 100 modernizovanych T72 pro AZ + adekvatni pocty personalu. A tim se z hranice 13 mld korun dostavame na castky pravdepodobne o rad vyse (vcetne modernizace, vcetne vycviku - skolnich kapacit, logistiky, vcetne lidi).

  Ja bych tipoval cestu kockopsa kdy se koupi par leopardu (na merkavu rovnou zapomente, v ramci tech dvou dokumentu zminenych vyse se dba o uzkou spolupraci okolnich partneru) tj. nejakych 30-40 ks, pripadne se modernizuji a pujde se cestou modernizace stavajicich T72 kde se modernizace priklepne ceske nejmenovane firme.

 • Olivav
  08:31 07.01.2017

  RiMr71

  pěkně řečeno. Holé řitě nejsme. Taky mi příjde, že těch 10-20mld by se dalo najít.

  Jen úvaha (nechci do toho tady tahat flame). Kdyby EET opravdu vybrala 18mld navic, tak proč to jednou nedat do AČR, ať může koupit techniku. Sice by ty spoty v TV byly jiné. EET přinese 18mld a vám bezpečí v pobě nových MerkavIV.

 • CerVus
  18:10 06.01.2017

  To dělo a automatické nabíjení je prý Ukrajinci zkopírované dělo Rheinmetallu, které ale dokáže používat nejnovější západní munici. Keramické pancéřování má 60mm a je od stejné firmy, která je dodá pro polské leopardy. Má systém varování před ozářením, výstřeluje dýmovnice a otáčí věž směrem k nebezpečí. Pásy jsou hodně podobné těm z leopardu. Věž je prý v podstatě kopie z Tureckého Altaje, který ji má zase okopírovanou z Korejské K2. Nabízejí i modifikaci stávající věže, která bude ale těžší a bude mít nižší ochranu. Optiku to má stejnou jako Anders a veškerá ostatní Polské moderní projekty. Motory to má na výběr dva Srbské. Jinak to dělo mělo být podle všeho i na tom lehkém PL-01, ten to ale asi do finálního stádia nedopracuje. Prý ten tak zvažují Malajci.
  Každopádně bez Polska to nemá smysl. Polský průmysl prý do toho tlačí, protože mají v podstatě 5 brigád těchto tanků a počet leopardů jim příjde malý. Jenže v Polsku mají dost politické vůle, si dodatečné leopardy opatřit, takže to může opět skončit jen ve fázi projektu.

 • vladimír
  17:54 06.01.2017

  Presne tak si to aj predstavujem, že spoločne, ale s Polskom by to asi nešlo lebo ich firma už prestavila modernizáciu T 72, bolo o tom aj písané v AN, a s Poliakmi je to čo sa týka výroby zbraní ťažké. Ja si myslím, že by sa dal urobiť T 72 aj lepší ako T 90, ak by bol seriozny záujem. Tých kvalitných technológii, ktoré by sa dali využiť je hoci aj v Europe alebo Izraeli dosť, koniec koncov Izrael dokázal zo starých T 55 urobiť kvalitné ťažké transportéry. tak prečo by sa nedal nevyrobiť aj dobre prepracovaný T 72 ? Dnes sa nový kvalitný tank do povedzme 5 mil. USD kúpiť nedá, takže iné riešenie pre vás ako aj pre nás nie je iné ako prepracovať T 72. To je aspoň môj názor.

 • CerVus
  17:44 06.01.2017

  Marthy: Tam by se musel ten kanon vyměnit. V projektu PT-16 ho nahradili Rheinmetall 120mm s automatickým nabíjením a uložením munice mimo prostor osádky. Výkon mají stejný jako naše M4, váhu nějakých 48t.
  http://defence.pk/threads/pola...
  Jenže je otázkou na kolik to vyjde a jak daleko to je od řekněme leo 2a6.

 • Marthy
  17:20 06.01.2017

  Vladimir-pokud modernizovat T-72,tak třeba společně ČR,Slovensko a P/olsko,případně další vlastníci těch tanků.Pokud by se modernizovaly T72 ve velkém množství vyšlo by to určitě levněji.Ale i kdyby se provedla rozsáhlá modernizace tak na úroveň T-90 se asi nedostanou.Nicméně slušný tank by se s toho vykřesat ještě dal.Taky je velmi důležité jakou a kolik do těch tanků máme munice,případně zda by šlo z Ruska nakoupit nějakou moderní protitankovou munici,to by mohl být docela problém.
  Jinak vyměnit kanón-ale to už by bylo docela drahé.

 • RiMr71
  16:53 06.01.2017

  ...co si budeme říkat, 13 mld jsou i pro ČR "drobné"..

  O 13 miliard například vláda (před volbami, překvapivě) navýšila rozpočet PRV (Program rozvoje venkova) na příští rok na celkových 97 miliard korun českých.
  Pro srovnání - lesníci dostanou navíc 13 miliard, česká věda a výzkum dostane navíc necelé 4 miliardy...
  Soudružka Marxová chce o 13 miliard víc pro školství - celkem 142 miliard ročně.
  MŽP dostane 16 miliard i na "výzkum obnovitelných zdrojů" a podobné špeky.

  A solárním baronům a jiným "obnovitelným zdrojům" zaplatíme všichni příští rok cca 26 miliard...

  Tož takové holé ři*e jsme...

 • vladimír
  16:36 06.01.2017

  Ja osobne si myslím, že z Merkáv alebo podobných tankov pre vysokú cenu nebude aj tak nič, aspoň čo sa týka Slovenska. Leopardy 2A4 sú už rozpredané a ako sa aj tu spomenulo, tak ten dobrý čas na ich kúpu sa už prešvihol a tie v Španielsku nie sú práve v najlepšej kondícii, ešte slušne povedané , čo som čítal, preto ich aj nikto nechcel. Nakoniec aj tak nezostane ako sa spoľahnúť na vlastné možnosti. Koniec koncov zbrojný priemysel v ČR a v SR bol na dobrej úrovni a prečo nevyužiť to čo sa vie a je schopné vyrobiť? Vzhľadom na tú finančnú mizériu ja si viem predstaviť pokračovanie v modernizácii aspoň u nás T 72 Moderna. Ten tank má aspoň spredu lepšiu pasívnu ochranu ako T 90, minimálne čo sa týka plochy, čo som sa pozeral. Ak by sa vylepšila optika a elektronika, a pasívna ochrana by sa vylepšila aj aktívnou ochranou napr. izraelským Trophy systémom, tak by to bolo slušné a nie veľmi drahé riešenie. Trophy systém Izraelci predávajú ak sa dobre pamätám za nejakých 600 000 USD. Však pár článkov dozadu ja písané o tom, že aj Rusi vyťahujú T 80 zo skladov a modernizujú ich.

 • Rase
  15:48 06.01.2017

  Koukám, na kolik vyšly Singapurce ty nové Merkavy. Za 50 tanků dali 500 mil.USD.
  Tedy 50 nových Merkav Mk.IV v plné palbě i s kompletním zázemím a municí, by nás vyšlo na 13 miliard Kč. V optimálním případě bysme nakoupili 100 tanků za cca 25 miliard.
  Najednou ty modernizované Leopardy nevypadají tak draze (Abramsy by asi vyšly podobně), byť nově vyrobené Leopardy 2A7 budou patrně ještě dražší než těch 10 mil.USD, jako u Merkav.

 • Rošťák
  15:34 06.01.2017

  Rase: Dík za info :) Problém s powerpacky by byl vyřešen a MG251/3 splňuje STANAG 4385 (Munice ráže 120 mm × 570 pro tankové kanóny s hladkým vývrtem
  hlavně)

 • CerVus
  15:23 06.01.2017

  Jinak se nedivím, že nám ty Sabry nabízejí. Ve 2014 už kompletně vyřadili z prvosledových jedontek Magach a snaží se je udat v Africe a Jižní Americe. Izrael navíc disponoval 700ks M60, 250 jich skončilo v Turecku, spousta jich byla zničena nebo vyřazena, ale i tak jim zůstává velký počet kusů na skladě. Něco si asi nechají, aby to mohlo dělat křoví pro raketové Pereh, pokud je také neplánují brzy vyřadit. Nasvědčovalo by tomu, že je po 30ti letech odtajnili. Očividně se ale snaží unifikovat svou těžkou výzbroj.

  Jinak ještě k těm Leopardum 2a4. Singapur vlastní 182ks ex Německých A4, které byly i modernizovány. Teď ale pořizují Merkavy. Tudíž by byla šance od nich pár desítek kusů odkoupit. To by vyřešilo problém s počtem Španělských A4. Obecně jsme ale zaspali dobu. Časy, kdy se jich státy v NATO zbavovaly ve velkém jsou dávno pryč.
  Anglie se teď bude zbavovat 56ks challengerů 2, jenže ty krom nich vlastní pouze Omán. Stejně je na tom Francouzský Leclerc 2, ten má krom Francie jen Saudská Arábie. Je sice lehčí a také prochází modernizací, ale zase se pro nás moc nehodí.
  Naší jedinou možností je stejně jen ta nejdražší. Od Španělska by jsme mohli vzít pár A4 a nechat je předělat na vyprošťovací a k nim pořídit nové A7.

 • Rase
  15:04 06.01.2017

  Tak jsem právě zjistil, že Merkava IV používá licenčně vyráběný, německý EuroPowerPack :D Jen se jmenuje jinak, ale je to staré dobré MTU (!)

 • liberal shark
  14:54 06.01.2017

  To Rostak
  Soucasnou cenu neznam, japonska vlada mluvi o uvolneni exportnich pravidel uz leta, soucasni Japonci zas tak mali nejsou, v BVP taky moc mista neni, ND - nevim ale motor by byl nemecky, Merkava je o 20 tun tezsi. Urcite by stalo za to tuto moznost ptezkoumat.

 • Rošťák
  14:45 06.01.2017

  liberal shark: U type 10 vydím 3 problémy
  1) Cena: našel jsem že japonskou vládu stojí kus $11.3 m
  2) Japonsko má velice přísné podmínky pro export zbraní
  3) Jak už poukázal SerVus - pracovní prostor osádky - at chceme nebo ne, je konstruovaný pro Japonce

  A když už se tu několikrát objevilo varování o ND tak Japonsko je o dost dál, než Izr. a navíc s ním nemáme tak dobré vzájemné vztahy jako s Izraelem.

 • CerVus
  14:39 06.01.2017

  Sakra u téhle věty jsem se musel zasmát: "Only 560 Merkava 4’s are expected to be in service with the IDF until 2020." Na počet obyvatel snad mají nejvíce moderních tanků na světě. No i když Egypt má udajně tisíc Abramsů.
  Jinak tady je celkem pěkný přehled tanků: https://21stcenturyasianarmsra...

 • CerVus
  14:27 06.01.2017

  liberal shark: A vejde se do těch Type 10 vůbec Evropan? Japonci jsou proti nám o dost menší.

 • Marthy
  14:24 06.01.2017

  Rimr71-předpokládám že tušíš že už existují dýmové granáty či generátory tvořící dým který zakryje techniku i před infrazaměřovači...
  Netuším čím jiným by tanky mohli odhalit Chrizantému skrytou dýmovou clonou.

 • liberal shark
  14:23 06.01.2017

  Reseni pro CR existuje - 3 prapory japonskych MBT Type 10. Nizka hmotnost, standardni nemecky motor a kanon, perfektni mobilita, minimalni vyvolane naklady, munice NATO.

 • RiMr71
  14:02 06.01.2017

  "Několik Chryzantém zakrytých dýmovou clonou určitě dokáže tankům řádně zatopit"

  ...jojo... dnešní tanky jsou v případě zahalení cíle dýmem úplně bezzubé...

 • Marthy
  13:42 06.01.2017

  Stíhače tanků nebo LT nahradí MBT jen do určité míry,a taky by si nemohli troufnout přímý souboj s MBT.
  Výjimka je,podle mého,květinka-zabiják (Chrizantema),ta za vhodných podmínek pro ni,tj bojiště s velkým dohledem bude pro tanky velmi nebezpečná.Několik Chryzantém zakrytých dýmovou clonou určitě dokáže tankům řádně zatopit,na její radarem naváděné rakety jsou krátké i nejlépe obrněné tanky.
  Ale musí se použít jen v podmínkách pro ni vhodných,v členitém terénu,ve městě a jako podpůrné vozidlo v boji je zcela nevhodné.Jinak řečeno,MTB v současné době nelze plnohodnotně nahradit jinou technikou.

 • Rošťák
  13:09 06.01.2017

  S tím že počet 30 moderních tanků je neadekvátní souhlasím, rád bych viděl v Ačr cca 100 aktivních a potřebný počet záložních strojů.
  Nadruhou stranu, jsem vždy byl odpůrcem úvah o nahradě těchto storjů stíhači tanků či lehkými tanky. jsem pro zachování kategorie MBT i v počtech stávajících.

 • kalamar
  12:23 06.01.2017

  Marthy
  Datum: 06.01.2017
  Čas: 11:23

  Nejsem odborník ani přes tanky ani přes armádu ale viděl bych to naprosto stejně jako by mi to Marthy z pusy vytáhl:-)

  Cca před půl rokem jsem tu četl diskusi kde zaznělo že Izraelci mají zájem o našich 100 T72 ale už bych těžko dohledal odkaz.

  Nevím jestli AČR má v dnešní době ucelený obraz o počtech techniky,počtu živé síly,náhradní techniky a vůbec rozvoji schopností armády ale vím že mít přes 3 desítky moderních tanků nekoresponduje ze zhoršenými bezpečnostními podmínkami ČR tak jak o tom přes 3 roky politici rádi mluví.

 • CerVus
  12:06 06.01.2017

  Pořád ty firmy ale budou muset mít před modernizací zpracovaný nějaký projekt a nějaký ten prototyp. Nejde jen o to nějak to poskládat do kupy, koukat co z toho bude, nasledující roky vychytávat chyby a koukat kdy se jaká součást přestane dělat. Takový tu je už Šakal. To už bude lepší šáhnout po nějakém hotovém modernizačním balíčku. To co nabíz IMI pro t-72 není zatím žádná hitparáda. Proti tak modernizovanému tanku je Sabra III tank z jiného století. Poláci mají rozhodně zajímavější balíček, který by opravdu dával smysl pokud by k modernizaci přistoupili i oni s jejich 150 tanky v aktivní službě a nějakými 300 v rezervě.

 • Rase
  11:55 06.01.2017

  JiriR:
  Však ano, to je taky v pohodě. Navíc u Leopardů je možné postavit společnou battlegroup, ať již s Rakušany, Němci nebo Poláky a provozovat je společně někde v Pobaltí, nebo Východním Polsku. Tím by se snížily náklady na zázemí a logistiku (podělili by se s námi). Stejné je to s Abramsy, tady by jen byla vhodnější Battlegroup (rovněž na Východě Evropy) s Američany. V případě nákupu Merkav, by nic takového nešlo.
  ps. Leopard 2, ať již zmodernizovaný, nebo nový, by byl dobrý v tom, že pak by šlo snáz přejít na Leopard 3 (postupně zavádě, až budou Leopardy 2 dosluhovat).

 • logik
  11:54 06.01.2017

  Izraeité mají zkušenosti, ale to nic nemění na tom, že by to byla drahá sranda, která by stejně problém nevyřešila.

  Osobně daleko radši budu, když budeme provozovat 30 leopardů, než 100 modernizovaných Tček. Protože sice ty téčka asi budou mít větší bojovou hodnotu, ale nulový modernizační potenciál. V případě problémů pak "rozšířit flotilu" leopardů půjde snadno (byť draho), zatímco s modernizovanejma Tčkama nám prostě časem ujede vlak a změna bude ještě dražší, než teď.

  Na merkavy nemám názor, nevím, nakolik by opravdu vyšli v reálu levněji a nakolik by byla zajistitelná dodávka náhradních dílů. Spíš bych byl opatrnej, stejně v případě konfliktu budem působit ve větších celcích a těch pár merkav za logistické problémy stát nebude, takže bychom byly za černou ovci. Jiné by bylo, kdyby do nich šel ještě někdo další, ale kdo?

 • Marthy
  11:23 06.01.2017

  Podstatné je o kolika nových či modernizovaných tancích AČR uvažuje,kolik tanků chce provozovat.
  Aby naši armádu nové tanky významně posílili odhaduju že potřebujem nějakých 100-150 tanků.V tom případě bych v naši armádě nejraději viděl nové Merkavy4.Jsou levnější,modernější a podle mého jejich bojový hodnota je vyšší než u předraženého leopardu.Nechal bych Merkavám původní kanón,mezi municí by nesměly chybět podkaliberní střely s jádrem s ochuzeného uranu.
  Je ale otázka jestli máme na to koupit tolik tanků,přijmout a vycvičit osádky do nich,nakoupit pro nové,odlišné tanky (než používáme teď) zabezpečovací techniku,mostní tanky a jiné.
  Pokud ne a armáda uvažuje o nějakých 30 tancích,je zbytečné něco nového nakupovat.Ani hodně dobrých 30 tanků sílu naši armády nijak významně nezvýší,Je nesmysl abychom provozovali 2 rozdílné tanky jen proto abychom mohli pár nových Merkav nebo Leopardů předvést jednou za rok na den NATO.Byly by to peníze vyhozené s okna,to už je lepší třeba generálka a lehká modernizace skladových T-72,tak aby vydržely ještě 10-20 let,a pak se uvidí.
  Jinak pro Logika-Izraelské firmy mají s modernizací Sovětské výzbroje bohaté zkušenosti,sami modernizovali množství ukořistěných Sovětských tanků.Takže modernizace našich T-72 Izraelskými firmami by nemusel být až tak špatný nápad.

 • JiriR
  10:43 06.01.2017

  Rase: Když to zvážím komplexně (náklady, logistika, překročené náklady na vývoj a nejasný výsledek, počty) a podívám se na to očima Daniela Košťovala, solidního, spokojeného člověka který nechce žádné dobrodružství: Tak je jasné, že zajíce v pytli ne (modernizace T72m5cz), mírná modernizace T72m4cz ne (nic to neřeší-viz analogie se Šakalem ve slepé uličce), Merkava ne (příliš odvážné a komplikované), IVF s kanonem 120 ne (čelní odolnost proti APDS rovna 0), takže zbývá pořídit a modernizovat Leo2 či Abrams. Zřejmě to bude tak, že VOP naváže kontakt s KMW a CSG kontakt s GD. A komise s mnoha členy dle mnoha faktorů rozhodne.

 • ruleta
  09:55 06.01.2017

  Dalsi offtopic diskuze, clovek polozi dotaz k tematu -

  Mne by zajimalo na zaklade ceho blog usoudil, ze jde o TOW-2A, podle spiraloveho prubehu drahy letu bych tipoval nejakou ruskou ATGM.

  A dozvi se co ma mit armada CR ve vybave :D

 • Klimesov
  09:36 06.01.2017

  Rase:
  Zajímavý odkaz. Dikes :-)

 • logik
  09:32 06.01.2017

  Modernizaci T72 prosím né. V českých podmínkách by to dopadlo tak, že bychom dostali vysoce podprůměrný stroj (T72 je prostě už za zenitem) za vysoce nadprůměrnou cenu. Modernizace má cenu ve velkých počtech a ty my mít nikdy nebudem.

  Pokud se nepodaří vyjednat vyloženě speciální nabídku, tak myslím také dost můžem zapúomenout na "čechizaci" jakéhokoli tanku. Kvůli řádově desítkám tanků myslím nikdo vývoj dělat nebude (repsektive ho nezaplatíme) - a čím novější tank, tím složitější vývoj.

  Ideální by myslím bylo se přifařit k nějaký větší zakázce (IMHO je vlastně jedno na kterej tank, pokud to nebude T55 :-)) a tím srazit cenu, ale to naši politici z určitejch důvodů neudělaj.

 • Rase
  09:22 06.01.2017

  Myslím, že ty první 2A4 získali darem. Kupovali až později 2A5, rozhodně za dobrou cenu, které modernizaci zatím nepotřebují. Ale jak říkám, hodně by mě zajimal oficiální nároz Izraelců a MO, na Merkavy IV pro AČR. zhruba před půl rokem, jsem o merkavách psal náměstkovi MO Koštovalovi, jestli si to četl osobně, netuším, ale třeba jo :D

 • vladimír
  08:26 06.01.2017

  No však Polsko kúpilo Leopardy 2A4 od Nemecka za približne 2 mil USD za kus. Ako aj v AN bolo napísané, tak ich zmodernizujú novou nadstavbou Revolution MBT od Rheinmetalu za 4 mil.USD. Takže v podstate nový moderný tank budú mať za necelých 6 mil. USD, čo je dobrá cena.

Stránka 1 z 3