Německo a Francie dokončí tank nové generace MGCS

-
13. 7. 2023
-
66 komentářů
-
Jan Grohmann
Německý ministr obrany Boris Pistorius a jeho francouzský protějšek Sébastien Lecornu před pár dny v Berlíně řešili budoucnost evropského tanku nové generace MGCS (Main Ground Combat System). Na společné tiskové konferenci oba ministři potvrdili zájem v programu pokračovat.
„Přátelství mezi Německem a Francií je jedinečné,“ řekl ministr Pistorius „Úzká koordinace, a to i v kritických otázkách, je na denní bázi […] Navzdory všem proroctvím zkázy a všem fámám tento společný projekt [MGCS] chceme.“
„Existuje ‚Pistoriusova metoda‘. Má schopnost [německý ministr obrany] být velmi přímý, velmi upřímný. A to je nejlepší známka přátelství a abychom se posunuli vpřed. Odložili jsme diplomatické aspekty a soustředili se na výsledky,“ uvedl zase francouzský ministr obrany.
MGCS má být bojový systém zcela nové konstrukce. Nemá jít o další vývoj tanků Leopard nebo Leclerc. MGCS tedy rozhodně nebude tank KF-51 od firmy Rheinmetall. Nelze tedy ani očekávat zařazení KF-51 do výzbroje německé armády.
MGCS má být vysoce automatizován a vybaven pozemními a leteckými bezosádkovými systémy. Velkou roli sehrají cloudová řešení – osádka MGCS bude využívat počítačové služby třetích stran pomocí zabezpečené sítě („vojenského internetu“). Posádka MGCS může využívat přes satelitní síť (vojenský Starlink) služeb armádních superpočítačů na vzdálené základně. Jde o zásadní technologii pro budoucí bojové pozemní, letecké i námořní platformy:
Bojová vozidla mohou cloud použít k rychlému a bezpečnému sdílení dat s ostatními jednotkami a veliteli. To zahrnuje výměnu informací o poloze, situaci na bojišti, cílech a dalších taktických informacích.
Cloud poskytuje výpočetní sílu a prostředky pro provádění sofistikované analýzy dat a využívání umělé inteligence. Bojová vozidla mohou v reálném čase sbírat data z různých senzorů a zařízení a odesílat je do cloudu pro analýzu. To umožňuje detekci vzorců, identifikaci hrozeb a automatické rozhodování na základě těchto informací.
MGCS lze tak osadit plejádou senzorů (nemusí být nutně drahé a sofistikované). Může jít například o prostředky elektronického průzkumu. Současné tanky nemají prostředky takovou záplavu informací zpracovat. A posádky tanků na to při vedení bojové činnosti vůbec nemají čas ani kognitivní schopnosti. V cloudovém prostředí ale všechny tyto informace lze zpracovat vzdáleně a posádce nazpět poslat jen to podstatné ve vizuálně přívětivé a rychle pochopitelné podobě.
Dále lze provádět snadnou aktualizaci softwaru a firmware. Nové funkce, opravy chyb a bezpečnostní aktualizace lze nasadit centrálně a distribuovány do vozidel přes cloudovou infrastrukturu. To zjednodušuje správu a údržbu bojových vozidel a umožňuje rychlé reakce na nové požadavky a hrozby. Například na zjištěné schopnosti nepřátelských systémů elektronického a kybernetického boje.
Cloud lze také využít k simulací bojových scénářů a výcviku posádek. Vozidla lze propojit s cloudovými simulátory a tréninkovými prostředími, které umožňují realistický výcvik a cvičení v různých situacích. To zlepšuje připravenost posádek a umožňuje testování nových taktik a strategií.
MGCS má využívat zkušenosti s řízením francouzsko-německého projektu „stíhačky“ šesté generace FCAS (Future Combat Air System). Vedoucí zemí FCAS je Francie, v případě MGCS Německo. Do obou programů mohou vstoupit i další země. K FCAS se například připojilo Španělsko.
„Oba francouzsko-německé projekty posilují evropské vojenské schopnosti, zajišťují důležité know-how a ukazují, jak mohou fungovat evropské zbrojní projekty,“ píše německé ministerstvo obrany.
„Nyní jsme se nacházeli v diplomatické fázi programu [MGCS], ale dnes vstupujeme do operační fáze,“ řekl německý ministr svému francouzskému kolegovi, který byl stejně jako Pistorius s výsledky jednání velmi spokojen. Oba ministři nyní na pravidelných schůzkách zajistí politický dohled nad oběma programy.
Další schůzka proběhne 22. září na francouzské letecké základně v Evreux, kde velitelé pozemních sil obou zemí představí společné požadavky na MGCS.
Následujícím krokem je vypracování společného dokumentu o operačních potřebách HLCORD (High Level Common Operational Requirements Document). Jde o rámcový dokument k zachycení základních operačních požadavků. Ke schválení má dojít do konce roku. HLCORD (.pdf) pro program FCAS byl schválen v roce 2018.
Na základě těchto požadavků se oficiálně spustí vývoj – dosud byly představeny pouze demonstrátory (EMBT, viz úvodní obrázek) a vize. Jejich úkolem je v podstatě německé a francouzské armádě (a politikům) předvést současnou úroveň technologií a schopnosti vojenského průmyslu. Armády ale musí nyní definovat, co vlastně od tanku MGCS, který bude v bojovém nasazení až do roku 2070, očekávají. Zde oba ministři zdůrazňují, že definovat potřeby musí armáda, nikoliv zájmy průmyslu.
Oba ministři potvrdili rok 2035 jako datum zavedení prvního MGCS do výzbroje. Stále však není rozhodnuto o výzbroji MGCS. Nexter (resp. KNDS) nabízí 140mm kanon ASCALON. Rheinmetall svůj 130mm kanon.
Podle německého ministra obrany je možný paralelní vývoj obou konstrukcí, využívajíc společný trup a věž. Následně se zvolí jedno řešení. Případně vzniknou dvě verze MGCS – francouzská se 140mm kanonem a německá se 130mm kanonem. Pochopitelně z byznysového hlediska nejde ani tak o to, kdo bude vyrábět kanon, ale především příslušnou tankovou munici. Tam se budou bez nadsázky točit desítky miliard euro.
Francouzská a německá verze MGCS se budou každopádně odlišovat. Týká se to například komunikačních prostředků a systémů velení a řízení. Francouzský MGCS bude zapojen do budované sítě SCORPION prostřednictvím informačního velitelského a řídícího systému SICS (Système d'information du combat Scorpion) a digitálního rádia Contact. Německé MGCS získají naopak digitální systém velení a řízení D-LBO (Digitisation of Land-Based Operations).
Související články
Evropský tank MGCS: Francie a Německo nechtějí spolupracovat s Polskem
Podle německého deníku Die Welt Francie a Německo nepouští Polsko do společných zbrojních projektů. ...
-
13.01.2020
-
219 komentářů
-
Jan Grohmann
ASCALON: Francouzský kanon ráže 140 mm pro evropský tank MGCS
Francie a Německo společně vyvíjejí nový hlavní bojový tank MGCS (Main Ground Combat System). ...
-
19.04.2021
-
43 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM MGCS vs. KF51 Panther vs. K2PL: Boj tanků o Evropu
Evropské země tradičně hledí v otázkách zbraňové výroby pouze na vlastní zájmy. Nezměnila to ani ...
-
15.06.2022
-
54 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Evropa potřebuje 300 nových tanků Leopard 2. Konec super-tanku MGCS?
V Německu zaznívají hlasy o nutnosti přehodnotit další osud vyvíjeného německo-francouzského ...
-
12.04.2023
-
87 komentářů
-
Jan Grohmann
Do konca roka 2032 už nechcú vyrobiť viac než 648 ks L2, aby mali dostatok kupcov pre ...Zobrazit celý příspěvek
Do konca roka 2032 už nechcú vyrobiť viac než 648 ks L2, aby mali dostatok kupcov pre MGCS
https://meta-defense.fr/2023/0... Skrýt celý příspěvekNeni to přímo k tomuhle tématu, ale týká se to nasazení tanků na dnešním bojišti, jak to teď známe. Vidíme, že největší problém pro tanky jsou miny. Možná teď budu ...Zobrazit celý příspěvek
Neni to přímo k tomuhle tématu, ale týká se to nasazení tanků na dnešním bojišti, jak to teď známe.
Vidíme, že největší problém pro tanky jsou miny. Možná teď budu válko-hurvínkovat, ale nestálo by za to (při současných zkušenostech) na tanky vyvinout a nainstalovat nějaké zařízení (nabízí se přední část vany korby), které by ve stylu minohledačky skenovalo nejbližší prostor před tankem, načež při podezření/nálezu by vyslalo impuls pohybovýmu ústrojí k zastavení tanku? Tank by nepochybně uvezl mnohem výkonnější zařízení, než má minohledač. Samozřejmě by to zařízení nefungovalo správně při plné rychlosti, nýbrž takové, aby dokázali efektivně snímat prostor. Taky by to zarizeni nemuselo jet neustále, ale aktivoval by se libovolné osádkou tak, jako tomu je u jiných systému aktivní obrany.
Neřeší už tohle někde někdo? Nebo to je technicky nemožné (což si nemyslim) nebo by to bylo velice neefektivní?Skrýt celý příspěvekV podstatě, co to vyřeší? Zastaví tant a ten bude "krásný, stabilní cíl". Vyorávače, valcové iniciátory a pod, stále zajistí tanku mobilitu. Mobilita je dnes, v době moderních ...Zobrazit celý příspěvek
V podstatě, co to vyřeší? Zastaví tant a ten bude "krásný, stabilní cíl". Vyorávače, valcové iniciátory a pod, stále zajistí tanku mobilitu. Mobilita je dnes, v době moderních PTŘS, přesné dělostřelecké munice, vyčkávací munice a pod, asi jedna ze základních možností, jak udržet techniku "živou".Skrýt celý příspěvek
A kolik takové věci váží? Pochybuju, že na rozdíl od nějakého detekčního zařízení, vůbec neovlivňují manévrovatelnost tanku. Nehledě na to, že takový zařízení by mohly mít vozidla ...Zobrazit celý příspěvek
A kolik takové věci váží? Pochybuju, že na rozdíl od nějakého detekčního zařízení, vůbec neovlivňují manévrovatelnost tanku. Nehledě na to, že takový zařízení by mohly mít vozidla od čtyřkolky až po tank - což je u tebou zmíněných zatížení nesmyl. Žádný OT nebo BVP vyorávače ani iniciátory z jasných důvodů používat nemohou, takže jsou proti minám bezbranný absolutně.
Jinak co to vyřeší? No třeba takovou úplně zbytečnou věc, jako je ztráta tanku nebo třeba upozornění na sebe na minimálně 5 kilometrů do všech světových stran. Ono né všude má nepřítel oči a né u všech minových polí je nažhavenej voloďa za PTŘS, připravenej pálit na cíl. Nehledě na to, že ten voloďa s tou moderní PTŘS pálí s takřka stejnou přesností na krásný, stabilní cíl, stejně jako na krásný nestabilní cíl, kterej zrovna vyorává nebo mechanicky ty miny iniciuje.Skrýt celý příspěvekProč by tanky nemohl vyorávače použít? Vždyť je zcela normálně používají. ano, ne u všech, to je pravda, ale používají. nechat stát tank před nebo v minovém poli je prostě ...Zobrazit celý příspěvek
Proč by tanky nemohl vyorávače použít? Vždyť je zcela normálně používají. ano, ne u všech, to je pravda, ale používají. nechat stát tank před nebo v minovém poli je prostě hloupost. mmch, kdysi u nás běžel seriál o amerických pyrotechnicích v Afg, kde podobný systém na MRAPu používali, ale to byla zcela jíná situace. A tam bylo vidět, jak se celá kolona, která jela za detekčním vozidlem musela zastavit. A to v konfliktu vysoké intenzity, jako je UA, opravdu nechcete....Skrýt celý příspěvek
A teď mi, prosím, řekněte, jak ten vyorávač zjistí, že se řítí do min? Musí vyletět do luftu jeden tank, aby vyorávač začal dělat svojí práci. Ano, potom jí děla skvěle. Ale ...Zobrazit celý příspěvek
A teď mi, prosím, řekněte, jak ten vyorávač zjistí, že se řítí do min? Musí vyletět do luftu jeden tank, aby vyorávač začal dělat svojí práci. Ano, potom jí děla skvěle. Ale podmínka je buď mimo-věštecká koule a nebo exploze pod tankem, která tady ale asi nikoho netrápí.Skrýt celý příspěvek
Laci Mine rollery dokážu používať vozidlá od váhovej kategórie Humvve/ JLTV a vyššie, samozrejme to nemajú problém uviezť ani MRAPy, BVPčka a aj kolesové BVP a ďalšie obrnené ...Zobrazit celý příspěvek
Laci Mine rollery dokážu používať vozidlá od váhovej kategórie Humvve/ JLTV a vyššie, samozrejme to nemajú problém uviezť ani MRAPy, BVPčka a aj kolesové BVP a ďalšie obrnené vozidlá.
Spalda v Afg/Iraku sa bežne mine rollery používali to je pravda ale na rozdiel od klasických mín tam mohli byť zakopané ešte IED ktoré mohli spraviť omnoho väčší "bum" než jedna protitanková mína a takých IED mohlo byť na trase konvoja viacero. Takže vždy konvoj zastal a EOD to IED zneškodnili.Skrýt celý příspěvek
Neviem ako si to predstavuješ. Tank s neseným "mino skenerom" nájde pred sebou mínu (ak je tam jedna bude ich tam bez pochyby viac). No a čo ďalej? Bude tam trčať do chvíle kým ...Zobrazit celý příspěvek
Neviem ako si to predstavuješ. Tank s neseným "mino skenerom" nájde pred sebou mínu (ak je tam jedna bude ich tam bez pochyby viac). No a čo ďalej? Bude tam trčať do chvíle kým nepríde odmínovacie vozidlo s mine rollerom a míny neodstráni alebo ako? Alebo aký bude ďalej postup cez mínové pole?Skrýt celý příspěvek
Myslel jsem, že máš lepší představivost, seržante.. Jede formace tanků. Vozidla na špici mají detektory. Některé další tanky mají odminovače. Formace jede, vedoucí tank zastavuje ...Zobrazit celý příspěvek
Myslel jsem, že máš lepší představivost, seržante..
Jede formace tanků. Vozidla na špici mají detektory. Některé další tanky mají odminovače. Formace jede, vedoucí tank zastavuje kvůli mínám díky detektoru a vyměňuje si pozici s odminovačem. Odminovače udělají svojí práci a jede se dál.
Je to stejný, jako soudobá taktika, pouze s rozdílem, že miny odhalí detektor, nikoliv tank letící okamžitě vzduchem i s osádkou.Skrýt celý příspěvek
Vzdy ked vidim tak ohromnu zavislost od mnozstva vyspelej elektroniky, naviac vyznamne prepojenie na cloudove systemy a zosietovanie (starlink), objavi sa mi kdesi v pozadi v hlave ...Zobrazit celý příspěvek
Vzdy ked vidim tak ohromnu zavislost od mnozstva vyspelej elektroniky, naviac vyznamne prepojenie na cloudove systemy a zosietovanie (starlink), objavi sa mi kdesi v pozadi v hlave akasi obava. Sucasna vojna na Ukrajine vydlazdila cestu k vyvoju (aj) ultra vykonnych technologii v oblasti REB, vidime aj relativne rychlu reakciu a LL na masivne nasadenie vykonnych dronov (Bayraktar bol hviezdou prve tyzdne a uz je dost ticho). Desi ma predstava, ako nejaky tim REB machrov naraz vypne prapor postupujucich ultramodernych tankov na dialku a dorazia ich obycani Z-stormtrupers pomocou molotovovych koktejlov.Skrýt celý příspěvek
To co popisujete je nemožné. Na dálku nejde nic vypnout, MBT se na bojišti nepohybuje osamoceně, a západní armády mají schopnosti jak vlastního REB, tak bojovat proti nepřátelským ...Zobrazit celý příspěvek
To co popisujete je nemožné. Na dálku nejde nic vypnout, MBT se na bojišti nepohybuje osamoceně, a západní armády mají schopnosti jak vlastního REB, tak bojovat proti nepřátelským systémů REB.
Nicméně ano nepřítel se může pokusit, a pokusí, rušit vaše pozorovací prostředky, radary, přenosy dat, spojení, atd. atd.
Každopádně když si pořádně přečtete poslední odstavec v článku, zjistíte, že MGCS má být vyvíjen pro potřeby Německé a Francouzské armády a jejich programy výstavby armády pro digitální bojiště 21.století. A s tím jde ruku v ruce vývoj dalších druhů zbraní. Letadel, munice, systému REB, systému průzkumu, protiopatření proti REB, systému velení, nasazení do boje atd. atd. Tedy MGCS bude jen jedena z mnoha částí a má být navržen tak aby dokázal co nejefektivněji spolupracovat s těmi dalšími částmi armády.
Mnozí zde v diskuzi pro jeden strom nevidí celý les. Francie a Německo nechtějí vybudovat jednu ultimátní zbraň, ale jen další skládačku do jejich vize kompletního přezbrojení armády, tak aby armáda mohla efektivně fungovat jako celek v 21.století, a měla nad potencionálním protivníkem absolutní informační převahu.Skrýt celý příspěvekTyhle obavy typu “když si uvědomíme, jak je dnes všechno přetechnizované, kdy odstřihnutí od proudu nefunguje nic, takže bysme měli asi bojovat s klackama” se zatim všude na světě ...Zobrazit celý příspěvek
Tyhle obavy typu “když si uvědomíme, jak je dnes všechno přetechnizované, kdy odstřihnutí od proudu nefunguje nic, takže bysme měli asi bojovat s klackama” se zatim všude na světě ukazují jako liché.
To je, myslim, dokázáno tim, že se to neděje. Děje se to možná v hlavách těch, kteří věří v příběhy kdy ruská Su-24 (byla to 24?) díky svýmu REB kompletně vypnul americký bojový plavidlo (torpédoborec? křižník?) nebo jak ruská Su-35 vypínala italskou F-35 dle libosti.
A jak to bude v budoucnu? To nikdo neví. A že to nikdo neví, tak to podle Vás nemá cenu?Skrýt celý příspěvekNo ale přece by se to MOHLO stát, a tak tomu musíme PŘEDEJÍT, a protože předřečníka nenapadá žádná lepší možnost, tak tomu holt budeme předcházet tím že se spokojíme s klacky... ...Zobrazit celý příspěvek
No ale přece by se to MOHLO stát, a tak tomu musíme PŘEDEJÍT, a protože předřečníka nenapadá žádná lepší možnost, tak tomu holt budeme předcházet tím že se spokojíme s klacky... nebo teda OK, ať mu nekřivdíme, spokojí se se zbraněmi "bez inteligence". Velmi prvaděpodobně podlehne někomu kdo se "nebál" no ale to asi nevadí, hlavně že všechny zbraně zůstaly plně palbyschopné (tedy kromě těch co nám "vypnuli" zničením, což je jinak standartní vojenská metoda "vypínání") až do úplného konce...?Skrýt celý příspěvek
duo FR/GER je pre mňa značne nedôveryhodné. stredná Európa by spolu s UA (a bez HU) mala skúsiť z existujúcich firiem vystavať 2x joint venture pre vývoj vlastného tanku. prípadne ...Zobrazit celý příspěvek
duo FR/GER je pre mňa značne nedôveryhodné. stredná Európa by spolu s UA (a bez HU) mala skúsiť z existujúcich firiem vystavať 2x joint venture pre vývoj vlastného tanku. prípadne s kórejcami. poskytnúť im financie na vývoj po jednotlivých stupňoch po vzore USA. ak sa chceme ubrániť proti ruSSovi, potrebujeme mať od Bulharska po Estónsko rádovo tisícky tankov. do roku 2050 postačí čosi na úrovni K2. ruSS dovtedy aj tak nepostaví v relevantných množstvách nič viac ako T90. Európa nie je jedna politická entita. Záujmy Francúzska sú diametrálne iné ako záujmy Slovenska. byť vydaný na milosť krajinám, ktoré sledujú len a len vlastný záujem, nie je rozumný prístup (viď história). postkomunistické krajiny strednej Európy majú voči ruSSku ďaleko jednotnejší prístup ako bude kedy mať duo FR/GER voči čomukoľvek. vlastný hlavný zbrojný systém sa môže na tomto jednotnom prístupe uživiť.Skrýt celý příspěvek
Potřebujeme koupit tanky dřív než za 20 let.
Potřebujeme koupit tanky dřív než za 20 let.
môžme nakúpiť Leo2 alebo K2. ale tých 30rokov by sme mali využiť na "stredourópsky" tank. hlavne ale prostredníctvom neho využiť čas a príležitosť na vybudovanie významnej zbrojnej ...Zobrazit celý příspěvek
môžme nakúpiť Leo2 alebo K2. ale tých 30rokov by sme mali využiť na "stredourópsky" tank. hlavne ale prostredníctvom neho využiť čas a príležitosť na vybudovanie významnej zbrojnej korporácie v strednej Európe. separované zbrojovky v jednotlivých štátoch budú vždy iba odkázané na omrvinky z Nemecka. je to na hanbu a posmech, že Južná Kórea s 50mil obyvateľmi dodáva cez pol sveta tanky, húfnice, raketomety do strednej Európy, ktorá má 120mil obyvateľov.Skrýt celý příspěvek
Pro ČR a SR už je cesta jasná. Leopard 2A8.
Pro ČR a SR už je cesta jasná. Leopard 2A8.
Pre ČR určite. SR žiadne rozhodnutie neprijalo a v najbližšej dobe neprijme. Tanky sa začnú riešiť v 2027, čiže v čase ďalších parlamentných volieb, co samo o sebe rozhodovanie ...Zobrazit celý příspěvek
Pre ČR určite.
SR žiadne rozhodnutie neprijalo a v najbližšej dobe neprijme.
Tanky sa začnú riešiť v 2027, čiže v čase ďalších parlamentných volieb, co samo o sebe rozhodovanie opäť len posunie. Aj v prípade, ak sa podarí získať ďalšie 2A4 (či vyššie) pravdepodobne rozhodnutie bude ešte neskôr.Skrýt celý příspěvekvyššie máte článok, kde píšete, že Taliani dostanú do roku 2037 (!) 133 (stotridsaťtri) tankov Leo8. to je dostupné tempo výroby. 133 tankov na ukrajinskom bojisku, kde ani jedna ...Zobrazit celý příspěvek
vyššie máte článok, kde píšete, že Taliani dostanú do roku 2037 (!) 133 (stotridsaťtri) tankov Leo8. to je dostupné tempo výroby. 133 tankov na ukrajinskom bojisku, kde ani jedna strana nevie zničiť letectvom protivníkove delostrelectvo, vydrží koľko - 4 až 6 týždňov? dobre, nech sú LeO8 a talianska armáda tri krát efektívnejší ako ukrajinci s ich postsovietskym arzenálom. tak to tých 133 Leo8 vydrží 12 až 18 týždňov. to sa nemáme čoho báť. Slovensko, keď sa postaví do radu, tak v roku 2035 bude mať 25 tankov Leo8. to už aj Šojgu dvihne jedno obočie.. Nemci nedovolia nemeckej firme vyrábať tisícky tankov. francúzi francúzskej detto. My a ČR dostaneme tak desiatky. Väčšie štáty, ďalej od hraníc s ruSSkom, dostanú stovky. Poliaci už rozumom pohli. a všetky Leo poslali/pošľú na UA. vízia Leo8 = vízia na niekoľko týždňov boja s ruSSkom.Skrýt celý příspěvek
Středoevropský tank, hm... kdy asi jsme se podle vás navzájem stali ve střední Evropě natolik navzájem důvěryhodní, A NAVÍC k tomu natolik pokročilí, aby se za a) dalo jakžtakž ...Zobrazit celý příspěvek
Středoevropský tank, hm... kdy asi jsme se podle vás navzájem stali ve střední Evropě natolik navzájem důvěryhodní, A NAVÍC k tomu natolik pokročilí, aby se za a) dalo jakžtakž spolehnout že vývoj doběhne do konce (že žádný podílník "neuteče" b) že výsledek vývoje bude k něčemu lepšímu než jako (pokročilý, autonomní a značně věrohodný) cvičný cíl?
101ní totální vytunění T72ULTRA se nepočítá, neb splňuje ten pokročilý cvičný cíl...
Za mně tak maximálně společně koupit na něco licenci, možná na K2CEU, a zapojit širší paletu výrobců aby se to dalo sekat jak Baťa cvičky...Skrýt celý příspěvek
Proč nedůvěryhodné? Jak Leopardy, tak Leclerc fungují a oba státy mají firmy, které dané technologie umí. Když bude poptávka, tak se výroba rozjede.
Proč nedůvěryhodné? Jak Leopardy, tak Leclerc fungují a oba státy mají firmy, které dané technologie umí. Když bude poptávka, tak se výroba rozjede.
Leclerc i Leopardy fungují, protože je Francie a Německo vyvíjely odděleně a nemohly se tak pohádat.
Leclerc i Leopardy fungují, protože je Francie a Německo vyvíjely odděleně a nemohly se tak pohádat.
Znáte firmu Airbus? Ta už několik desetiletí produkuje špičkovou leteckou techniku a jde o spolupráci Francie, Německa, Velké Britanie.
Znáte firmu Airbus? Ta už několik desetiletí produkuje špičkovou leteckou techniku a jde o spolupráci Francie, Německa, Velké Britanie.
ja som nespochybňoval tie štáty jednotlivo. ja spochybňujem ich spoločné iniciatívy. a s tým rozbehnutím výroby to tiež nie je také ružové. pri najlepšej snahe, každý z nich dnes ...Zobrazit celý příspěvek
ja som nespochybňoval tie štáty jednotlivo. ja spochybňujem ich spoločné iniciatívy. a s tým rozbehnutím výroby to tiež nie je také ružové. pri najlepšej snahe, každý z nich dnes dokáže vyrábať desiatky tankov ročne. a to sa nikdy nezmení. nikdy. spoločnosť ani v jednej z týchto krajín necíti ohrozenie, cítia sa z ruSSka maximálne tak otrávení. ohrození sa cítia emigrantmi a proti tým vedia, že tanky netreba. je politicky absolútne nepriechodné, aby Nemecko malo 1500 tankov. a nebudú budovať veľkokapacitnú linku kvôli krajinám strednej Európy. Ukrajina bude. a buď sa ČSR k Ukrajine v zbrojárstve pripojí, alebo nás prevalcuje nové duo - Ukrajinsko-Poľské. a tu zostane výroba tatroviek pre Indonéziu ;) a možno servis pre Oshkosh.Skrýt celý příspěvek
a ešte jedna vec. tak ako F35 už nie je len lietadlo, ale prepojený bojový systém, ktorý je násobne komplexnejší ako samotné lietadlo, tak aj tanky novej generácie nebudú len ...Zobrazit celý příspěvek
a ešte jedna vec. tak ako F35 už nie je len lietadlo, ale prepojený bojový systém, ktorý je násobne komplexnejší ako samotné lietadlo, tak aj tanky novej generácie nebudú len vozidlá, ale bojové prepojené systémy. des nejde z toho, že sa FR a GER nevedia zhodnúť na ráži kanónu. des ide z toho, že kúpou ich "tankového systému" sa na sto rokov upíšeme aj všetkým komunikačným štandardom, ktoré ten tankový systém bude používať. už teraz je jasné, že tie komunikačné systémy budú dva.. nechápem, o akom jednotnom MBTS sa ešte vôbec bavíme, keď FR a GER už teraz deklarujú, že idú vyvinúť dva separované "tankové systémy MBTS/FR a MBTS/GER". to, že budú mať spoločných 55ton železa a káblových zväzkov, je dnes už absolútne druhoradé. prezentovať MBTS ako spoločný projekt dnes môžu už iba vychcaní politici pre jednoduchých voličov. my si budeme môcť vybrať, či budeme z vehiklov posielať dáta na spracovanie do nemeckého alebo do francúzskeho cloudu ;)Skrýt celý příspěvek
Ona nějaká středoevropská nebo východoevropská armáda má v plánu koupit MGCS? Řešíte tady problém, který neexistuje. MGCS je nyní vyvíjen pouze pro Francouze a Němce. Pokud se k ...Zobrazit celý příspěvek
Ona nějaká středoevropská nebo východoevropská armáda má v plánu koupit MGCS?
Řešíte tady problém, který neexistuje.
MGCS je nyní vyvíjen pouze pro Francouze a Němce. Pokud se k nim ještě někdo přidá to se uvidí, ale zatím je to projekt těchto dvou zemí pro své vlastní armády.
Na širší trh se MGCS dostanou možná někdy v roce 2040 nejspíše později.Skrýt celý příspěvekNo tak jestli máte kvůli jinýmu kanónu a komunikačním systémům ten stroj za dva úplně jiný tanky, který vzešly z úplně zbytečnýho společnýho vývoje, tak teda potěž pánbůh.. Že teda ...Zobrazit celý příspěvek
No tak jestli máte kvůli jinýmu kanónu a komunikačním systémům ten stroj za dva úplně jiný tanky, který vzešly z úplně zbytečnýho společnýho vývoje, tak teda potěž pánbůh..
Že teda například Amíkům stálo za to, zavádět u M1A1 Abrams ráži 120 mm. Jestli ono tenkrát nebylo jednodušší zkonstruovat rovnou celej novej tank, když je to takovej zásah do konstrukce.Skrýt celý příspěvek
Ty dva staty maji spolecny projekt spolu z US+Uk+Ger+Fra spolecne financuji valku na Ua. Oproti tomu stredni evropa, spise tezi z peněz, ktere ty staty investuji. Treba CR ...Zobrazit celý příspěvek
Ty dva staty maji spolecny projekt spolu z US+Uk+Ger+Fra spolecne financuji valku na Ua.
Oproti tomu stredni evropa, spise tezi z peněz, ktere ty staty investuji.
Treba CR poslala munici pro UA na 1-2dny.. pritom valka bude trvat skoro 1,5roku.
Oblast evropy o ktere mluvite nema zadny spolecny zajem. Dokazuje to uz vice jak 30.let. To, ze tady po padu komunismu zadny spolecny obrany projekt nevznikl neni nahoda.Skrýt celý příspěvekRakousko s Německem a Švýcarskem jsou si též kulturně velmi blízké, a přesto žádný společný vojenský projekt nemají...
Rakousko s Německem a Švýcarskem jsou si též kulturně velmi blízké, a přesto žádný společný vojenský projekt nemají...
To mozna jsou, ale jsou to dva neutralni staty a jeden "mirovy". To neni o blizkosti, ale spise o politcke vuli. A v nasem regionu nejde o spolupraci, ale o maximum do vlastni ...Zobrazit celý příspěvek
To mozna jsou, ale jsou to dva neutralni staty a jeden "mirovy".
To neni o blizkosti, ale spise o politcke vuli. A v nasem regionu nejde o spolupraci, ale o maximum do vlastni kapsy. Nikdo se nechce podrizovat, delit, atd.Skrýt celý příspěvek
V jaké časti projektu se asi rozhádají a půjde si každý svojí cestou?
V jaké časti projektu se asi rozhádají a půjde si každý svojí cestou?
Jako bych už o tomto MGCS kdysi něco viděl :-)
https://www.youtube.com/watch?...
... budou muset začít rekrutovat tankisty mezi IT specialisty místo mezi traktoristy.Jako bych už o tomto MGCS kdysi něco viděl :-)
https://www.youtube.com/watch?...
... budou muset začít rekrutovat tankisty mezi IT specialisty místo mezi traktoristy.Mám trochu rozpačitý pocit z týchto high tech zbraní. Je síce super, že sú použité najmodernejšie technológie, ale zároveň to predražuje ten systém do takej miery, že sa nebude dať ...Zobrazit celý příspěvek
Mám trochu rozpačitý pocit z týchto high tech zbraní. Je síce super, že sú použité najmodernejšie technológie, ale zároveň to predražuje ten systém do takej miery, že sa nebude dať vyrábať vo veľkých sériách čo zase len navyšuje konečnú cenu. Je namieste otázka, či tak zložitý systém dokáže konkurovať teoretickej kvantitatívnej prevahe jednoduchších a lacnejších ruských tankov. A čo výcvik? Dokážeme nahrádzať posádky dostatočne rýchlo ak výcvik bude trvať pomaly ako na stíhačku?Skrýt celý příspěvek
Fakt se musite ptat po valce na UA zda maji zapadni zbrane prevahu nad ruskymi zbranemi?
Fakt se musite ptat po valce na UA zda maji zapadni zbrane prevahu nad ruskymi zbranemi?
Kvalitatívnu jednoznačne. Ale čo kvantitatívny aspekt? Ako obstojí 200 týchto tankov proti tisícke T-90?
Kvalitatívnu jednoznačne. Ale čo kvantitatívny aspekt? Ako obstojí 200 týchto tankov proti tisícke T-90?
Kvalita musí ísť ruka v ruke s kvantitou. Keď to bude tak drahé, že sa vyrobí pár stoviek kusov, tak v tom nevidím perspektívu. To radšej L2 v rozumných počtoch
Kvalita musí ísť ruka v ruke s kvantitou. Keď to bude tak drahé, že sa vyrobí pár stoviek kusov, tak v tom nevidím perspektívu. To radšej L2 v rozumných počtoch
Laci: Rozhodne sa nechcem spoliehať na ich (ne)schopnosť. Keby som bol nejaký vysoký veliteľ ozbrojených síl a nejaký môj podriadený príde s myšlienkou, že začne podceňovať ...Zobrazit celý příspěvek
Laci: Rozhodne sa nechcem spoliehať na ich (ne)schopnosť. Keby som bol nejaký vysoký veliteľ ozbrojených síl a nejaký môj podriadený príde s myšlienkou, že začne podceňovať protivníka, v tej chvíli letí. V tom lepšom prípade by skončil v kuchyni alebo kancelárii. Neznášam keď sa niekto spolieha na neschopnosť iných a pritom zanedbá rozvoj vlastných schopností. S takouto fušerinou na mňa prosím nechoďSkrýt celý příspěvek
Kvalita musí ísť ruka v ruke s kvantitou. To nikto nepopiera. Pre nás je to aktuálne pomer na úrovni Leo 2A8, pre Rusov T-90A, pre Severokórejčanov T-62. Neviem z kadiaľ už teraz ...Zobrazit celý příspěvek
Kvalita musí ísť ruka v ruke s kvantitou. To nikto nepopiera. Pre nás je to aktuálne pomer na úrovni Leo 2A8, pre Rusov T-90A, pre Severokórejčanov T-62.
Neviem z kadiaľ už teraz berieš že to bude ultra drahy revolučný tank keď ešte ani nikto neurčil čo má obsahovať alebo spĺňať. Kľudne naň môžu byť použité dnes dostupné technológie a know how z Leo 2A8. Napr. na demonštrátore EMBT nevidím nič revolučné oproti Leo 2A8 len s tým že celá konštrukcia a všetky subsystémy sú lepšie integrované a optimalizované.Skrýt celý příspěvekSgt Murphy: Kľudne sa stavím, že jednotková cena bude v lepšom prípade dvojnásobok ceny L2. Takých projektov sme tu už mali... Napríklad A-400. Fázy: - Myšlienka vlastného stroja. ...Zobrazit celý příspěvek
Sgt Murphy: Kľudne sa stavím, že jednotková cena bude v lepšom prípade dvojnásobok ceny L2. Takých projektov sme tu už mali... Napríklad A-400. Fázy:
- Myšlienka vlastného stroja. Všetci sú nadšení, podpisuje sa memorandum, fotky, úsmevy...
- Začína sa vývoj
- Nemecko predbežne objednáva 100 strojov po 80M kus
- Vývoj sa predražuje o 200%
- Jednotková cena stúpa na 120M
- Nemecko reviduje objednávku na polovicu
- Z dôvodu revízie objednávky stúpa jednotková cena na 150M.
To už je taký folklór európskej zbrojnej produkcieSkrýt celý příspěvekMiroslav: SR, stejne jako CR bude mit minimalni pocty techniky. Popravde ani zapadni Evropa nebude uz nakupovat tisice ks. Takze, otazka nezni: 1000 ks T-90 vs 100ks L3, Ale, zda ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: SR, stejne jako CR bude mit minimalni pocty techniky. Popravde ani zapadni Evropa nebude uz nakupovat tisice ks.
Takze, otazka nezni:
1000 ks T-90 vs 100ks L3,
Ale, zda je lepsi mit tech 100ks ve verzi L2 nebo L3. A tady je pochopitelne odpoved jasna...
Obodne je to u stihacek,
Bude lepsi mit 24ks Jas39 C/D po hluboke modernizaci, nebo
24ks F35, odpoved je snad jasna vsem...Skrýt celý příspěvekJediné čo sa na tom môže skaziť je to že podobne ako pri projekte Future European Fighter Aircraft vznikli dva rozličné ale vlasnosťami veľmi podobné stroje, Eurofighter Typhoon a ...Zobrazit celý příspěvek
Jediné čo sa na tom môže skaziť je to že podobne ako pri projekte Future European Fighter Aircraft vznikli dva rozličné ale vlasnosťami veľmi podobné stroje, Eurofighter Typhoon a Dassault Rafale. Oba stroje sú samozrejme drahšie než stroje, ktoré nahrádzali to nepopiera nikto. Nikto nepopiera že M1 Abrams nie je drahší než M60, Leopard 2 nie je drahší než Leopard 1, Leclerc nie je drahší než AMX-30. Samozrejme že sú to drahšie stroje pretože nesú aj podstatne modernejšie systémy a tiež ich boli vyrobené nižšie počty pretože kvalita pred kvaltitou. Každý pokrok niečo stojí.Skrýt celý příspěvek
Srg Murphy. Leo 2 i Lec, jsou ultra drahé tanky. Ty myslíš, že jejich nástupce snad bude levnější? Jestliže válka na UA něco ukázala, tak to, že kvantita je určitý druh kvality. Je ...Zobrazit celý příspěvek
Srg Murphy.
Leo 2 i Lec, jsou ultra drahé tanky. Ty myslíš, že jejich nástupce snad bude levnější? Jestliže válka na UA něco ukázala, tak to, že kvantita je určitý druh kvality. Je dobré míti ultra drahé hi-tech hračky, těch ale stačí menší množství (dílem velké pořizovací ceny, dílem náročnosti na servis, zázemí atd), ale především mít kvanta jednodušších (nikoliv beznadějně zastaralých), a kvalitních zbraní, které lze rychleji a spolehlivěji vyrábět, či získat. Kdyby se UA armáda měla jen spoléhat na ultra drahé hi-tech zbraně že Západu, tak už v Kyjevě vlaje Ruska vlajka.Skrýt celý příspěvekKeby UA dostávali zo západu len high tech hračky s high tech výzbrojou v dostatočných počtoch alebo sami mali armádu postavenú na high tech technológiách tak dnes sa o žiadnej ...Zobrazit celý příspěvek
Keby UA dostávali zo západu len high tech hračky s high tech výzbrojou v dostatočných počtoch alebo sami mali armádu postavenú na high tech technológiách tak dnes sa o žiadnej vojne nebavíme a Ukrajinci robia vojenskú prehliadku v Moskve.Skrýt celý příspěvek
To fakt chcete říct že Rusko má tisícovku T-90? (nasaditelných, neptám se kolik sériových čísel vyšlo od socíku do dneška z továrny) A ohledně těch zaručených vysokých cen - ...Zobrazit celý příspěvek
To fakt chcete říct že Rusko má tisícovku T-90? (nasaditelných, neptám se kolik sériových čísel vyšlo od socíku do dneška z továrny)
A ohledně těch zaručených vysokých cen - podívejte se na F-35: taky každý věděl najisto že to bude ultradrahé - a hele co dělá dostatečně velká série: už je skoro na ceně F-16ky... takže ano, bude dost záležet na tom jestli s MGCS budou zákazníci spokojeni, tím pádem budou objednávat, a pak už následuje snowball effect... klesne cena, tím ještě vzroste zájem...Skrýt celý příspěvek
Nepálší dobrovolníci,řekli že Rusko má lepší zbraně než jejich armáda,tak to je pokrok.Dokud Rusové nenajdou ztracené tanky ARMATY,nebude co hodnotit.Viz letadlová loď KUZNĚCOV!!
Nepálší dobrovolníci,řekli že Rusko má lepší zbraně než jejich armáda,tak to je pokrok.Dokud Rusové nenajdou ztracené tanky ARMATY,nebude co hodnotit.Viz letadlová loď KUZNĚCOV!!
Ano, stačí jedna proti tanková mina a je problém.
Ano, stačí jedna proti tanková mina a je problém.
No veď práve. Keby Rusko nemalo tisíce zastaraných T-80 a T-72 ale nižšie stovky T-14, tak dnes by mali po nasadení účinných protitankových zbraní hofno a museli by sa pratať z UA
No veď práve. Keby Rusko nemalo tisíce zastaraných T-80 a T-72 ale nižšie stovky T-14, tak dnes by mali po nasadení účinných protitankových zbraní hofno a museli by sa pratať z UA
Neboli, zákeřný plán na vyčerpání protivníkovy munice :) Akorát těm posádkám cvičných cílů série 72/64 asi není moc hej. Fakt si řekněme u nás dokážete představit nasazení řekněme ...Zobrazit celý příspěvek
Neboli, zákeřný plán na vyčerpání protivníkovy munice :)
Akorát těm posádkám cvičných cílů série 72/64 asi není moc hej. Fakt si řekněme u nás dokážete představit nasazení řekněme trojnásobného počtu inferiorních tanků, o posádky se zřejmě "postará" všeobecná branná povinost? A co motivace těch posádek, ne že by přímo revoltovali, ale nebude takhle náááhodou jejich primárním motivem se někde zašít aby přežili? Zvládnou tohle "národní hesla" když bude zřejmě evidentní že je kdosi delegoval jako sprostý kanonenfutter/cvičné cíle?Skrýt celý příspěvek
...kolik teď vyrábí mnohem jednodušších Leopadů ročně?
Tak kolik tak budou dělat ročně MGCS? Dva?...kolik teď vyrábí mnohem jednodušších Leopadů ročně?
Tak kolik tak budou dělat ročně MGCS? Dva?Pokud bude dostatečná poptávka můžou vyribět třeba sto ročně.
Odpovím otázkou. Kolik se vyrábělo ročně Leopardů 2 v dobách největší slávy?Pokud bude dostatečná poptávka můžou vyribět třeba sto ročně.
Odpovím otázkou. Kolik se vyrábělo ročně Leopardů 2 v dobách největší slávy?M60 Patron se vyráběl taky v docela jiných počtech než M1 Abrams a nějak se mi nezdá, že by nad Abramsem mávli rukou a pustili ho k ledu.
M60 Patron se vyráběl taky v docela jiných počtech než M1 Abrams a nějak se mi nezdá, že by nad Abramsem mávli rukou a pustili ho k ledu.
Pripadá mi celkom zbytočné dnes zväčšovať tankové kanóny na viac než 120 mm. Pretože s takou muníciou sa bude veľmi ťažko manipulovať (preto sa tiež počíta s použitím automatických ...Zobrazit celý příspěvek
Pripadá mi celkom zbytočné dnes zväčšovať tankové kanóny na viac než 120 mm. Pretože s takou muníciou sa bude veľmi ťažko manipulovať (preto sa tiež počíta s použitím automatických nabíjacích systémov), tank jej ponesie podstatne menej než 120 mm a navyše k tankovým bitkám dnes dochádza a bude dochádzať už len veľmi zriedkavo.
Prečo? Lebo digitalizácia bojiska, delostrelectvo, presýtenie bojiska protitankovými zbraňami, loitering munícia atď. Prieskumné systémy sú schopné nájsť a zamerať nepriateľský tank oveľa skôr než sa priblíži na dostrel priamej vzdialenosti (line of sight) vlastného tanku (prakticky do 2000 m), pretože tam vstupujú do role faktory ako členitosť terénu, vegetácia, mestská zástavba atď. a velenie má oveľa širšiu paletu dostupného typu munície a bojových systémov na ich ničenie. Čo platí obojstranne, možnosti tankov sú dnes kvôli ich zraniteľnosti osekané a musia vedieť pôsobiť na väčšie vzdialenosti. Debaty typu či kinetický penetrátor protitankovej strely dokáže na x metrov prestreliť čelný pancier tanku ekvivalentu x mm RHA sú podľa mňa už mimo.
Čo ma zaujalo je že Ukrajinci dokážu vďaka digitalizácii bojiska a pomocou jednoduchej mobilnej aplikácie triafať s pomerne zastaralými T-64 na vzdialenosť väčšiu než priama viditeľnosť (non line of sight). Ukrajinský T-64 mal údajne trafiť a zničiť ruský tank na rekordnú vzdialenosť 10 600 m. Aj keď na to údajne spotreboval cca 20 vysoko explozívnych (HE) protitankových striel.
Ale vezmime si že by sme na to použili moderné systémy, nie zastaralý tank s jednoduchou mobilnou aplikáciou. 120-125 mm kanón tanku sa dá teda použiť aj ako klasická húfnica s dostrelom >15 km.
Pokiaľ je tank prepojený datalinkom súčasťou "digitálneho" bojiska, môže poskytovať palebnú podporu a ničiť nepriateľskú bojovú techniku na vzdialenosť väčšiu než na priamu viditeľnosť (non line of sight) a zastúpiť tak aj mínomety a húfnice.
Príde mi teda efektívnejšie vyriešiť aby tanky dokázali presnou, laserovo/gps navádzanou 120 mm muníciou dokázať zasahovať ciele na maximálnu možnú vzdialenosť mimo priamu viditeľnosť podobne ako húfnice a zároveň ničiť ciele aj na priamu viditeľnosť. Taká špecializovaná 120 mm munícia môže mať podľa môjho názoru stále dostatočne veľký účinok aby pri zásahu z vrchnej polosféry zničila akúkoľvek nepriateľskú techniku alebo ju minimálne ťažko poškodila a vyradila z boja.Skrýt celý příspěvekInakšie takáto munícia bola v minulosti v USA pomerne pokročilom vývoji v rámci projektu Future Combat Systems aj úspešne otestovaná, viz. XM1111 Mid-Range Munition.
Inakšie takáto munícia bola v minulosti v USA pomerne pokročilom vývoji v rámci projektu Future Combat Systems aj úspešne otestovaná, viz. XM1111 Mid-Range Munition.
Otevrene vyvinou ho mohou, peněz/zkusenosti maji oba staty dost. Ale zahajeni masivni vyroby, aby u takove technologie je zcela jina otazka. To vse vstric potrebe obnovit ...Zobrazit celý příspěvek
Otevrene vyvinou ho mohou, peněz/zkusenosti maji oba staty dost.
Ale zahajeni masivni vyroby, aby u takove technologie je zcela jina otazka.
To vse vstric potrebe obnovit seriovovu vyrobu soucasnych tanku.
Staty co si koupi tanky v tomhle desetileti, tezko v dalsim budou tohle kupovat.
Nemecko by mohlo svoje tanky poslat na UA. Ale v te dobe uz bude po valce.Skrýt celý příspěvekano, mali s tym prist o par rokov skor a dnes mohli uz zbierat objednavky miesto Leo 2A8, ale kto vedel, ze vyroba tankov este zazije takuto renesanciu
ano, mali s tym prist o par rokov skor a dnes mohli uz zbierat objednavky miesto Leo 2A8, ale kto vedel, ze vyroba tankov este zazije takuto renesanciu
Načítám diskuzi...