Německo a Slovinsko neplní závazky NATO?

Člen německé speciální jednotky KSM (Kommandos Spezialkräfte der Marine); větší foto / ©Bundeswehr; Martin Stollberg

Minulý měsíc se ukázaly závažné nedostatky v ozbrojených silách hned dvou států NATO. Německým i slovinským vojákům chybí důležité vybavení a kapacity nutné ke splnění svých závazků vůči Severoatlantické alianci.

Bundeswehru nefunguje technika

V Německu se v únoru objevily dva dokumenty, které líčí schopnosti Bundeswehru v nelichotivém světle. Prvním byl interní dokument federálního ministerstva obrany, který unikl do médií a poukazoval na nedostatek tanků ke splnění závazků vůči NATO.

 

 

Bundeswehr má příští rok totiž převzít vedení nad Silami velmi rychlé reakce VJTF (Very High Readiness Joint Force) států Severoatlantické aliance.

 

Dokument uvádí konkrétní příklad 9. obrněné brigády dislokované v Münsteru, která disponuje pouze devíti tanky Leopard 2 v operačním stavu i přes závazek mít připravených 44 tanků; u obrněných pěchotních vozidel Marder je poměr podobný – oproti zamýšleným čtrnácti má k použití pouze tři vozidla.
 

Interní zpráva jako hlavní důvod uvádí nedostatek náhradních součástek, vysoké náklady a časovou náročnost údržby. Vojákům se dále nedostává přístrojů na noční vidění, automatických granátometů, osobní balistické ochrany, zimního oblečení a stanů. Armáda se problém bude snažit vyřešit přesunem materiálu ze skladů ostatních jednotek, což ovšem ovlivní trénink a cvičení daných útvarů.

 

Druhým dokladem byla Zpráva o operační připravenosti primárních zbraňových systémů bundeswehru 2017 (Report on the Operational Readiness of the Bundeswehr’s Primary Weapons Systems 2017), opět z ministerstva obrany. Uvádí konkrétní počty vojenské techniky v operačním stavu oproti tabulkovým počtům (viz tabulka).
 

Ze zprávy o operační připravenosti primárních zbraňových systémů bundeswehru 2017:

Zbraňový systém

připravenost/tabulkový počet

Víceúčelový letoun Eurofighter Typhoon

39/128

Víceúčelový letoun Panavia Tornado

26/93

Vrtulník Sikorski CH-53G/GS

16/72

Vrtulník NHI NH90 TTH

13/58

Útočný vrtulník Eurocopter Tiger

12/62

Transportní letoun Airbus A400M Atlas

3/15

Tank Leopard 2A6/2A7

105/224

Fregaty (různé typy)

5/13

Ponorka Typ 212

0/6

 

Podle ministerstva obrany je nízký počet provozuschopné techniky dán vysokým počtem výcvikových misí a nasazeními, které následovaly po ruské intervenci na východní Ukrajině.

 

Nedostatek tanků Bundeswehr řešil již minulý rok, kdy objednal nákup/modernizaci 104 tanků Leopard 2A7 za 760 milionů eur (19,3 miliardy Kč). Stroje armáda dostane mezi roky 2019–2023. Jde o vozidla „z druhé ruky“, přičemž 13 z nich jsou bývalé tanky Bundeswehru a 91 zase nizozemského Landmachtu, které byly pronajaty Kanadě.

 

Součástí kontraktu je i dodání 32 tankových podvozků, které mohou být později upraveny na ženijní techniku apod. Zajímavostí je, že Bundeswehr odmítl nabídku výrobce (Krauss-Maffei Wegmann) na modernizaci na verzi A7+ zaměřenou na boj v městské zástavbě a zůstal u verze A7 zaměřené čistě na symetrický konflikt.
 

Slovinští vojáci s omrzlinami

Únor se ukázal být smolným i pro slovinské ozbrojené síly, jejichž 72. brigáda selhala v hodnocení bojové připravenosti pro operace NATO – CREVAL (Combat Readiness Evaluation). Po osmnácti měsících tréninku a cvičeních ve Slovinsku, Německu, České republice, Maďarsku, Bulharsku a Gruzii brigáda sotva prošla jen jednou z pěti hodnocených kategorií. K získání certifikace se hodnotí schopnost plánování, operace, logistická podpora, komunikace a administrativa.
 

Podle dostupných zpráv měli slovinští vojáci nedostatečné vybavení a někteří během procesu hodnocení vyhledali lékařskou pomoc kvůli omrzlinám. Nedostatky se objevily také při navigaci na bojišti.

 

V reakci na neuspokojivý výsledek vláda odvolala náčelníka generální štábu Andreje Ostermana, který funkci zastával od roku 2014. Novým náčelníkem štábu je generálmajor Alan Geder, který se chce nyní zaměřit primárně na zatraktivnění ozbrojených sil pro mladé lidi.

 

Slovinský obranný rozpočet se mezi lety 2010–2017 zmenšil o třetinu na současných 435 milionů eur (11 miliard Kč), což činí zhruba jedno procento slovinského HDP.

 

Zdroj: ESJ, UK Defence Journal, DW

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německá ponorková flotila mimo provoz

Německé námořnictvo oficiálně provozuje šest diesel-elektrických útočných ponorek Typ 212A. Ve ...

Francie zvažuje návrat povinné vojenské služby

Francouzský prezident Emmanuel Macron během své volební kampaně sliboval návrat povinné vojenské ...

Francouzsko-německý tank posílí evropskou obranu

Návrh nového francouzského vojenského rozpočtu na léta 2019-2025 počítá se zahájením programu ...

Německé bojové vozidlo Boxer pro australskou armádu

Novým průzkumným bojovým vozidlem australské armády se stane německý Boxer Combat Reconnaissance ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • petr.svetr
    17:59 19.03.2018

    apache-však ti rozumíme a souhlasíme. Problém Bundeswehru je dlouhodobý a to díky podfinancování,před několika měsíci nebo snad je to i rok cvičili vojáci s načerno natřenými ...Zobrazit celý příspěvek

    apache-však ti rozumíme a souhlasíme.

    Problém Bundeswehru je dlouhodobý a to díky podfinancování,před několika měsíci nebo snad je to i rok cvičili vojáci s načerno natřenými násadami od koštat.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    17:57 19.03.2018

    Můžeš tu ptákovinu zopakovat ještě třikrát, ale bude to jen ptákovina na pátou.

    Můžeš tu ptákovinu zopakovat ještě třikrát, ale bude to jen ptákovina na pátou.

  • apache
    17:51 19.03.2018

    Nechápu, proč se tu Luky neustále rozčiluje jak děcko na pískovišti. Pro jistotu sem dám ještě jednou to, co jsem napsal, abyste si to mohli ještě jednou přečíst pánové, protože ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechápu, proč se tu Luky neustále rozčiluje jak děcko na pískovišti. Pro jistotu sem dám ještě jednou to, co jsem napsal, abyste si to mohli ještě jednou přečíst pánové, protože vaše reakce svědčí o naprostém nepochopení mého postoje.

    Mezi AH-6 a H145M je jeden zásadní rozdíl. AH-6 byl vždy tím, čím opravdu byl. Plnil úzce vymezené spektrum úkolů pro které byl určen a pro které byl vhodný. Oproti tomu u H145M je z důvodů mizerného financování některých armád zcela znatelná stále rostoucí tendence pasovat ho do role, do které prostě nepatří a nikdy patřit nebude.

    Myslím, že jsem tím řekl vše, co jsem chtěl a vcelku i jasně a srozumitelně.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    17:10 19.03.2018

    Když se dívám na ten report, tak z rovna u těch leopardu měli celkem smůlu. Že kontrola proběhla u oddílu kde měli jen 20%(9/44). Přitom celkově jsou na 47%(105/224), a etalon je ...Zobrazit celý příspěvek

    Když se dívám na ten report, tak z rovna u těch leopardu měli celkem smůlu. Že kontrola proběhla u oddílu kde měli jen 20%(9/44). Přitom celkově jsou na 47%(105/224), a etalon je 70%. Tak to mi zrovna nepříjde jako katastrofa.

    Samozdřejmě by bylo zajímavé vědět co skutečně je poté technice požadováno. Tedy jestli 100% funkčnost, nebo jen schopnost vyjet z garáže.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    17:10 19.03.2018

    Když se dívám na ten report, tak z rovna u těch leopardu měli celkem smůlu. Že kontrola proběhla u oddílu kde měli jen 20%(9/44). Přitom celkově jsou na 47%(105/224), a etalon je ...Zobrazit celý příspěvek

    Když se dívám na ten report, tak z rovna u těch leopardu měli celkem smůlu. Že kontrola proběhla u oddílu kde měli jen 20%(9/44). Přitom celkově jsou na 47%(105/224), a etalon je 70%. Tak to mi zrovna nepříjde jako katastrofa.

    Samozdřejmě by bylo zajímavé vědět co skutečně je poté technice požadováno. Tedy jestli 100% funkčnost, nebo jen schopnost vyjet z garáže.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    16:09 19.03.2018

    Popisoval jsem to zjednodušeně z německého pohledu. Je to tak jak píšeš (nechtělo se mi to úplně rozepisovat - diky). Verze HAD vypadá velice dobře a oni i ti Němci mají v plánu ...Zobrazit celý příspěvek

    Popisoval jsem to zjednodušeně z německého pohledu. Je to tak jak píšeš (nechtělo se mi to úplně rozepisovat - diky). Verze HAD vypadá velice dobře a oni i ti Němci mají v plánu svoji verzi UHT upravit v tomto styluSkrýt celý příspěvek

  • Jara
    16:00 19.03.2018

    Rase Jen k tomu Tigru bych tě malinko opravil.... je pravda, že existuje varianta Tigru pro útoky na obrněnou techniku ze skrytí a ta nemá kánon .... on Tigr a jeho požadavky ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase
    Jen k tomu Tigru bych tě malinko opravil.... je pravda, že existuje varianta Tigru pro útoky na obrněnou techniku ze skrytí a ta nemá kánon .... on Tigr a jeho požadavky vznikaly v době kdy hrozily velké tankové bitvy. Také je pravda, že nebyl nikdy moc pancéřovaný ( neměl například pancéřové skla kokpitů, jako jediný bitevní mixer)

    Co však Tigr má je velice nízká radarová a infračervená stopa diky komstrukci a celokompozitovému draku. Dále přes slabší boční pancíř a normální skla kokpitu podlaha Tigru byla vždy odolná proti 20 mm projektulům.
    V bw od začátku existovali dvě varianty jedna protitanková bez kanonu a doprovodná s kanónem (30 mm Nexter).
    Franticouzske Tigry mají kanon všichni od začátku například.
    No a pro Austrálii vznikl mnohem lépe pancéřovaný Tigr (aby splnil australské požadavky ) tento mnohem lépe pancéřovaný stroj zavedla i Francie jako Tigr HAD.
    A bw po zkušenostech z afgoše taky dopanceřovává a varianty bez kanonu jím dovybavuje.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    15:31 19.03.2018

    ps. proč by nemohl být ozbrojený jako zmíněný AH-6 (nebo podobné) a plnit příležitostnou podpůrnou roli jako on.

    ps. proč by nemohl být ozbrojený jako zmíněný AH-6 (nebo podobné) a plnit příležitostnou podpůrnou roli jako on.

  • Rase
    15:29 19.03.2018

    apache: nevím jaké požadavky myslíš. rychlý transport vojáků, odsouvání zraněných nebo letecká záchranka snad zvládá dobře - prakticky všechny státy je provozují v této ...Zobrazit celý příspěvek

    apache:
    nevím jaké požadavky myslíš. rychlý transport vojáků, odsouvání zraněných nebo letecká záchranka snad zvládá dobře - prakticky všechny státy je provozují v této konfiguraci. Pokud myslíš to že na něj nově osazují řízené střely a kulomet, tak to ještě zenamená, že z něj někdo dělá bitevník. On i ten Tiger byl původně určený k tomu, aby byl schovaný za kopcem a likvidoval nepřátelské tanky z úkrytu pomocí PTŘS. To byl i důvod proč neměl těžkou ochranu a ani hlavňovou výzbroj. Tohle ostřelování z úkrytu zvládne kde co, jde hlavně o elektroniku, tak proč ne H-145M. Když se vrátím k Tigru, tak ten dostal kanón, lepší pancéřování a podobně, až dodatečně (poměrně nedávno). Pokud ta výzbroj na H-145M je určená spíš pro obranu a maximálně lehkou podporu, tak v tom nevidím problém. Bitevník ale nesupluje snad nikdeSkrýt celý příspěvek

  • Luky
    15:22 19.03.2018

    A to jako proč? Je pro tebe málo americký?

    Hughes 500 je taky civilní variantou toho samýho.
    Navíc v odolnosti je na tom AH-6 hůře.

    A to jako proč? Je pro tebe málo americký?

    Hughes 500 je taky civilní variantou toho samýho.
    Navíc v odolnosti je na tom AH-6 hůře.

  • apache
    15:04 19.03.2018

    Mezi AH-6 a H145M je jeden zásadní rozdíl. AH-6 byl vždy tím, čím opravdu byl. Plnil úzce vymezené spektrum úkolů pro které byl určen a pro které byl vhodný. Oproti tomu u H145M je ...Zobrazit celý příspěvek

    Mezi AH-6 a H145M je jeden zásadní rozdíl. AH-6 byl vždy tím, čím opravdu byl. Plnil úzce vymezené spektrum úkolů pro které byl určen a pro které byl vhodný. Oproti tomu u H145M je z důvodů mizerného financování některých armád zcela znatelná stále rostoucí tendence pasovat ho do role, do které prostě nepatří a nikdy patřit nebude.Skrýt celý příspěvek

  • Flader
    14:39 19.03.2018

    Mňa ešte viac ako to Nemecko zarazilo to Slovinsko. Na jednej strane síce spustili veľkú modernizáciu (Patria, Boxer) ale na druhej strane tých problémov budú mať asi o mnoho mnoho ...Zobrazit celý příspěvek

    Mňa ešte viac ako to Nemecko zarazilo to Slovinsko. Na jednej strane síce spustili veľkú modernizáciu (Patria, Boxer) ale na druhej strane tých problémov budú mať asi o mnoho mnoho viacej a ešte vážnejších.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    14:06 19.03.2018

    Clanek: zase bych tu Ursulu von der Leyen nekritizoval - rozhodně to není "německý Stropnický". Řešila a vyřešila dost skandálů ohledně BW, je hodně aktivní a při jednání s turky ...Zobrazit celý příspěvek

    Clanek:
    zase bych tu Ursulu von der Leyen nekritizoval - rozhodně to není "německý Stropnický". Řešila a vyřešila dost skandálů ohledně BW, je hodně aktivní a při jednání s turky ohledně Incirliku ukázala že má koule. Za ní se taky rozhodlo o navýšení počtu tanků o polovinu (z cca 200 na 300), různé projekty atd.
    Oproti vedení AČR v tuzemsku, němci ani tak nemají problém s modernizací výzbroje a nákupem nových zbraní, ale hlavně v podfinancovanosti (!) Tedy nejsou prachy na náhradní díly. Celkově mi přijde, že s vládní ochotou dávat peníze na Armádu, jsou na tom němci stejně blbě jako my. Jinde v Evropě je to stejné - někde trochu hůř, jinde trochu líp.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    13:31 19.03.2018

    Co furt máte....to je tak těžký pochopit co jsem napsal? Mimochodem i v té válce to funguje proporčně podobně... Lehké vrtulníky provozuje spousta armád a ví moc dobře proč. ...Zobrazit celý příspěvek

    Co furt máte....to je tak těžký pochopit co jsem napsal?
    Mimochodem i v té válce to funguje proporčně podobně...

    Lehké vrtulníky provozuje spousta armád a ví moc dobře proč. Včetně americké.
    A pokud tady pan Myklín zveřejní takovou tabulku, je dobré říci i Bééé.
    Navíc právě vycvičenost je naprosto zásadní. Jaká asi bude bojová hodnota prostředku ve válce, když na něm nebudu v míru cvičit?...Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    13:13 19.03.2018

    Luky: Však to cítím podobně. Ten můj příspěvek proto byl obhajobou lehké kategorie....kterou jsou evidentně schopni udržet provozuschopnou. Ve všech armádách je to podobné - co ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky:
    Však to cítím podobně. Ten můj příspěvek proto byl obhajobou lehké kategorie....kterou jsou evidentně schopni udržet provozuschopnou.
    Ve všech armádách je to podobné - co lze snadno držet bojeschopné, to je bojeschopné.

    To neni tak uplne presne, je potreba dodat "v miru", tedy "obhajobou lehké kategorie....kterou jsou evidentně schopni udržet provozuschopnou V MIRU". Nikde neni napsano, ze pokud vazne pujde do tuheho, ze se najednou neuvodlni prostredky (lidske, financni) na zprovozuschopneni i te nejslozitejsi techniky. Nakonec Izraelci ve svych valkach svedli i sve (na svou dobu vzdy) moderni tanky poskozene v boji vracet na frontu v jednotkach, max nizkych desitkach hodin. Kdyz se chce, jde to i se slozitou / sofistikovanou technikou, takze na techniku bych to nesvadel. Tohle je totiz daleko horsi. Tohle je o tom, ze v tom nemecku v potrebu pripravovat se na valku zjevne nikdo neveri. "Tak mame 75% parku nepojizdneho, tak holt dalsi cviceni absolvujeme v mensim poctu... " a podobne myslenky zjevne nikomu nepripadaji v neporadku.
    Tohle je to co me uprimne desi. Clovek se pak ani nemuze Trumpovi divit, ze se tak certi.Skrýt celý příspěvek

  • lukus
    12:49 19.03.2018

    Každá válka je něčím nová. Početní stavy, které drží Rusko nebo evropské státy odpovídají plánům bojů myšlenek ke konci 2sv. a studené války.. Ale budoucí válka na evropském ...Zobrazit celý příspěvek

    Každá válka je něčím nová. Početní stavy, které drží Rusko nebo evropské státy odpovídají plánům bojů myšlenek ke konci 2sv. a studené války..
    Ale budoucí válka na evropském kontinentu bude jiná - stačí vypnout pár elektráren a: nepůjde plyn, voda (čerpadla v systémech), telefon, internet, benzínky, obchody, kamiony+autobusy vyjedou nádrže do týdne, banky, platby sociálního, veřejná doprava, více lidí zemře na nedostatek léků na cukrovku protože nebude zásobování než možná v přímém boji
    Skoro všechno toto se dříve neřešilo - plynofikace skoro žádná, vytápění uhlím a dřevem, bez závislosti na netu, bankovnictví, vesnice a maloměsta soběstačné s přebytky.
    Válka bude třeba:
    rychlá - takový Hyundai/Škoda, lekce oplátovaný s kulometem/ lehkým kanonem na střeše kolik jich vyrobíme za den?
    zásobovací -dokážeme jako národ přežít bez zásobování jednu zimu, když se 50% výrobků dováží a vlastní stáda krav jsme vybili, na poli poroste řepka?
    Připravenost bych nebral nutně jen jako počet tanků, ale jako komplexní připravenost na jakýkoliv druh vážného konfliktu.Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
    12:15 19.03.2018

    Jedno dojde k tomu že Německo příjde do stádia kdy tu armadu zruší...Už ted ji drzi snad jen kuli pracovním místům a zbrojařským firmam. AČR zatím certifikace zvládali, vybava ...Zobrazit celý příspěvek

    Jedno dojde k tomu že Německo příjde do stádia kdy tu armadu zruší...Už ted ji drzi snad jen kuli pracovním místům a zbrojařským firmam.

    AČR zatím certifikace zvládali, vybava nic moc, ale zřejmě organizace a velení na tom tak zle nebude.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    11:56 19.03.2018

    @skelet Však to cítím podobně. Ten můj příspěvek proto byl obhajobou lehké kategorie....kterou jsou evidentně schopni udržet provozuschopnou. Ve všech armádách je to podobné ...Zobrazit celý příspěvek

    @skelet

    Však to cítím podobně. Ten můj příspěvek proto byl obhajobou lehké kategorie....kterou jsou evidentně schopni udržet provozuschopnou.

    Ve všech armádách je to podobné - co lze snadno držet bojeschopné, to je bojeschopnéSkrýt celý příspěvek

  • palo satko
    11:45 19.03.2018

    NATO ma v Europe jedineho nepriatela - Rusko. Nemcom sa nechce ist do vojny s Ruskom. Nemaju prečo. Drang nach Osten vyhrali pomocou EU. Na vychode Europy vlatnia banky, obchody, ...Zobrazit celý příspěvek

    NATO ma v Europe jedineho nepriatela - Rusko. Nemcom sa nechce ist do vojny s Ruskom. Nemaju prečo. Drang nach Osten vyhrali pomocou EU. Na vychode Europy vlatnia banky, obchody, tovarne, len blazom by si to dal zničiť vojnou kvôli Krymu alebo Dombasu. Dnesni Nemci už nie nacionalni militaristi ako na začiatku 20. storočia. Nemci sú dnes korektni slniečkari etnicki zmiešaneho typu. Žiadny "Dem deutschen Volke", ale len "Menschen in Deutschland leben" o čom svedči aj ten neporiadok.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    11:37 19.03.2018

    Luky: ono to jen ukazuje, že Němci jsou na vysoké bojeschopnosti udržovat jen typy, které na provoz stojí dvě padesát.. krásně je to vidět na tom A400.

    Luky: ono to jen ukazuje, že Němci jsou na vysoké bojeschopnosti udržovat jen typy, které na provoz stojí dvě padesát.. krásně je to vidět na tom A400.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3