Německo hledá novou útočnou pušku

RS556; větší fotoSteyr Mannlicher 

Německé ministerstvo obrany vyhlásilo výběrové řízení na výrobu a dodání 120 tisíc útočných pušek s příslušenstvím. Nové zbraně nahradí "politicky" problematickou pušku G36.

Novou standardní útočnou pušku pro německého vojáka hledá programu System Sturmgewehr Bundeswehr (SSB). Vítěz dostane sedmiletou smlouvu na dodání zhruba 120 tisíc útočných pušek a příslušenství (včetně náhradních dílů) v celkové hodnotě 245 milionů euro (6,6 miliardy Kč). Přesný počet dodaných zbraní bude oznámen ale v roce 2020.

Spolková kancelář pro vybavení, informační technologie a podporu provozu Bundeswehru, která zakázku vypsala, vypracovala na novou pušku řadu požadavků:

Zbraň může být jak v ráži 5,56×45 mm NATO tak v 7,62×51 mm NATO. Požaduje se varianta s dlouhou hlavní a karabina, přičemž konverze dlouhá/karabina má být možná jen výměnou hlavně.

Délka zbraně nemá přesáhnout 1000 mm u dlouhé hlavně a 900 mm u karabiny. Váha bez optiky a zásobníku nemá být vyšší než 3,6 kg, a to i případě ráže 7,62×51 mm.

Životnost pouzdra závěru a konstrukce je požadována minimálně 30 tisíc výstřelů. Hlaveň musí vydržet 15 tisíc výstřelů munice s měkkým ocelovým jádrem a alespoň 7500 výstřelů průbojné munice.

Bundeswehr k pušce požaduje také bajonet, tlumič, noční vidění, klasické zásobníky, vysokokapacitní bubnový zásobník, čistící sadu, dvojnožku, přední rukojeť a náhradní mířidla.

V rámci tenderu jsou všichni účastníci povinni prokázat roční obrat ve výši alespoň 5 milionů euro ročně za poslední tři roky a schopnost dodat 20 tisíc pušek s příslušenstvím za rok. Dodávky zbraní mají probíhat mezi roky 2019 a 2026.

HK416F; větší fotoHeckler & Koch

Mezi hlavní favority patří Heckler & Koch HK416 (5,56×45 mm), kterou za svou novou standardní útočnou pušku vybrala francouzská armáda, HK417 (7,62×51 mm) a novější HK433 (5,56x45 mm).

Heckler & Koch je od šedesátých let hlavním dodavatelem útočných pušek pro německou armádu a vojáci s jejich produkty mají bohatou zkušenost. Jde navíc o německou firmu, takže výroba proběhne přímo v Německu.

Hlavní překážkou může být skandál kolem G36. Politické napětí kolem G36 však mohou zmírnit zářijové německé parlamentní volby.

Dalším horkým kandidátem je puška RS556 (5,56×45 mm) - výsledk spolupráce německé firmy Rheinmetall a rakouské Steyr Mannlicher.

Do tendru se již zapojil také SIG Sauer se svou útočnou puškou MCX (5,56×45 mm). Očekává se, že svou nabídku pošle také italská Beretta s puškami ARX 160 (5,56×45 mm) a ARX 200 (7,62×51 mm) nebo FN Herstal se svými SCAR-L (5,56×45 mm) a SCAR-H (7,62×51 mm).

HK4133větší foto / Heckler & Koch

Problém přehřívání G36 a nepřesnost při střelbě se do popředí dostaly po smrti tří německých výsadkářů při devíti hodinové přestřelce v Afghánistánu v roce 2010.

Německé ministerstvo obrany případ v roce 2015 dostalo až před soud, s úmyslem získat od firmy Heckler & Koch odškodnění za vadné pušky. Soud však rozhodl ve prospěch firmy s tím, že podle specifikací zadaných v soutěži v 90. letech, ministerstvo obrany dostatečně nespecifikovalo své nároky a Heckler & Koch splnil všechny zadané podmínky.

Do doby, než německá armáda dostane první dodávku nových útočných pušek jsou vojáci v misích posíleni o pušky HK417 v ráži 7,62×51 mm. Německé ministerstvo obrany v roce 2015 nakoupilo 600 HK417 pro prvosledové jednotky nasazené v zahraničních misích, právě v reakci na problémy s G36.

Zdroj: Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Útočná puška RS556 pro německou armádu?

Německá armáda v rámci programu System Sturmgewehr Bundeswehr hledá náhradu za útočné pušky G36. ...

Německo kupuje průzkumné drony MQ-4C Triton

Německo poptává tři výškové námořní drony MQ-4C Triton pro vedení signálového zpravodajství SIGINT ...

KOMENTÁŘ: Česko prohlubuje vojenskou spolupráci s Německem

Ministr obrany Martin Stropnický a jeho německá kolegyně Ursula von der Leyenová podepsali 15. února ...

Německá armáda radikálně posiluje

Podle německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung německý Bundeswehr v následujících letech ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Trener
  22:18 03.05.2017

  Ale na druhou stranu podle cen, co jste tu uváděli za jiné kontrakty ve světě. Výrobně nejnáročnější bude samotná puška, nevím, jak noční vidění, tam asi bude know how / opal od ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale na druhou stranu podle cen, co jste tu uváděli za jiné kontrakty ve světě. Výrobně nejnáročnější bude samotná puška, nevím, jak noční vidění, tam asi bude know how / opal od výrobce. Ostatní položky se mi zdají výrobně jednoduché a pokud se budou valit ve velkých výrobních dávkách s dobrou organizací práce atd, tak by nemusely být drahé.Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  21:23 03.05.2017

  Tak to by mě zajímalo za kolik by to byl schopen dodat CZUB a jestli by to "nedotoval" z ostatní výroby. A ještě více bych byl zvědavý na firmy ze západní Evropy s vysokou cenou ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak to by mě zajímalo za kolik by to byl schopen dodat CZUB a jestli by to "nedotoval" z ostatní výroby. A ještě více bych byl zvědavý na firmy ze západní Evropy s vysokou cenou práce... Nebo jestli mají nějakou zázračnou produktivitu. Rase, dobrá poznámka: "Němci hrají patrně na to..." To mně připomíná auto průmysl, ale tam zas "Abych ten kšeft dostal".Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  19:42 03.05.2017

  2000 EUR za pusku s komplet prislusenstvom? Teraz by sa mali zavolat z MO SR do berlina a pekne poprosit nech navysia sutaz o 10k pusiek pre nas.

  2000 EUR za pusku s komplet prislusenstvom? Teraz by sa mali zavolat z MO SR do berlina a pekne poprosit nech navysia sutaz o 10k pusiek pre nas.

 • Rase
  19:41 03.05.2017

  Petr M: ona je to hlavně reklama a Němci patrně hrají na to, že účastníci půjdou na "výrobní náklady". Byl bych rád, kdyby se Bren 2 alespoň zúčastnil, teda jestli CZUB splňuje ony ...Zobrazit celý příspěvek

  Petr M: ona je to hlavně reklama a Němci patrně hrají na to, že účastníci půjdou na "výrobní náklady". Byl bych rád, kdyby se Bren 2 alespoň zúčastnil, teda jestli CZUB splňuje ony požadavky na výrobce (obrat, zázemí atd.). Pokud si dobře vzpomínám, tak Francouzi koupili útočné pušky HK416 s tím, že stejné zbraně pořídí i Bundeswehr, byť to asi byla jen ústní dohoda, tak s ní počítám. Pořízení HK416 je velice pravděpodobné, už z politického pohledu. HK nemusel platit pokutu a tak se může plácnout přes kapsu a jít do mínusu. 120 000 útočných pušek + příslušenství za 245 mil.euro (6,6 mld.Kč) je opravdu snad až málo, aby to nebylo na úkor kvality, jako u G36.Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  18:11 03.05.2017

  Zbraň včetně příslušenství náhradních dílů, Bundeswehr k pušce požaduje také bajonet, tlumič, noční vidění, klasické zásobníky, vysokokapacitní bubnový zásobník, čistící sadu, ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbraň včetně příslušenství náhradních dílů, Bundeswehr k pušce požaduje také bajonet, tlumič, noční vidění, klasické zásobníky, vysokokapacitní bubnový zásobník, čistící sadu, dvojnožku, přední rukojeť a náhradní mířidla a to za 55 000 Kč za zbraň...?

  je téměř jisté, že vyhraje HK i přes problémy s G36Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:26 03.05.2017

  Cerverus Toť otázka, ten článek je převzatý z Defence.pl a tam se o zájmu CZUB o ten tendr zmiňují. Takže je otázka zda se bude CZUB účastnit či ...Zobrazit celý příspěvek

  Cerverus
  Toť otázka, ten článek je převzatý z Defence.pl a tam se o zájmu CZUB o ten tendr zmiňují. Takže je otázka zda se bude CZUB účastnit či ne.
  http://www.defence24.pl/584420...

  Jinak, GIGN rozhodně není z třetího světa a vybrali se Bren 2.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  17:16 03.05.2017

  Jak to CZUB raději ani nezkouší. Holt to není tendr v zemi třetího světa :)

  Jak to CZUB raději ani nezkouší. Holt to není tendr v zemi třetího světa :)

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2