Německo kupuje americké námořní letouny P-8A Poseidon

-
25. 6. 2021
-
5 komentářů
-
Jan Grohmann
Finanční výbor Bundestagu schválil nákup pěti amerických námořních letounů Boeing P-8A Poseidon za 1,4 miliardy euro (35,6 miliardy Kč). U německého námořnictva Poseidony nahradí zastaralé turbovrtulové letouny P-3C CUP Orion.
Americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) již v březnu schválila potenciální prodej pěti Poseidonů do Německa. Podle DSCA Poseidony od roku 2024 nahradí německé turbovrtulové Oriony. Poseidony umožní Německu udržet si schopnost dálkového námořního hlídkování a vedení protiponorkového boje po dobu dalších 30 let.
Německo se tak po Velké Británii a Norsku stane třetím evropským uživatelem amerických Poseidonů. Velká Británie provozuje Poseidony od roku 2019, Norsko své první letadlo dostane příští rok.
Německé námořnictvo dříve provozovalo 25 francouzských námořních letadel Atlantique 1, z toho pět ve speciální verzi pro elektronické zpravodajství. V roce 2010 došlo k jejich výměně za osm Orionů z přebytků nizozemského námořnictva.
Původně Německo chtělo provést kompletní přestavbu celé flotily Orionů a nakoupit pro ně nová křídla, zadní vodorovné stabilizátory, a dokonce novou středovou část trupu. Sestavení letadla a instalaci moderního kokpitu, avioniky, senzorů a zbraní měla zajistit firma Airbus. S provozem takto přestavěných Orionů se počítalo do roku 2035.
První Poseidon pro Velkou Británii
Současně se měl letos rozběhnout vývoj společného francouzsko-německého námořního hlídkovacího letounu MAWS (Maritime Airborne Warfare System). Po roce 2030 měl MAWS u německého námořnictva postupně nahrazovat Oriony a u francouzského námořnictva stroje Atlantique 2.
V rámci MAWS se plánoval (resp. oficiálně stále plánuje, viz dále) vývoj celé řady systémů (drony, satelity) seskupených kolem hlavního hlídkovacího letounu na platformě Airbus A320neo, stejně tak se plánoval společný vývoj senzorů, radiolokátorů, sonarových bójí, prostředků elektronického boje, protilodních a protiponorkových zbraní atd.
Po studii ekonomické proveditelnosti však byl v červnu 2020 projekt modernizace německých Orionů zastaven – pouze čtyři stroje se ukázaly jako vhodné pro přestavbu.
V zájmu záchrany projektu MAWS Francie Německu nabízela čtyři námořní hlídkové letouny Atlantique 2 v nejnovější verzi Standard 6. Německo ale návrh odmítlo, mimo jiné kvůli nízkému počtu a nedostatečné provozní připravenosti nabízených letadel.
V rámci „dočasného řešení“ Berlín na začátku letošního roku začal hledat nové námořní hlídkovací letouny. Berlín zvažoval nákup letounů Airbus C295 Persuader MPA, Rheinland Air Services ATR 72 Sea Eagle a Boeing P-8A Poseidon. Nakonec se rozhodl pro nejvýkonnější americké řešení.
Airbus nabízí pro program MAWS víceúčelový námořní letoun A320neo M3A (Modular Multi-Mission Aircraft)
Pochopitelně nákup Poseidonů nelibě nesou Francouzi, protože podle nich ohrožuje program MAWS. Na rychlé nalezení náhrady za Oriony ale tlačilo německé ministerstvo obrany a NATO.
„V případě ztráty schopností vést leteckou protiponorkovou válku a zajišťovat námořní situační povědomí na velké vzdálenosti, námořnictvo přijde nejen o svůj materiální potenciál, ale také o odborné mnohaleté znalosti, které jsou zásadní pro plynulý přechod na budoucí zbraňový systém námořního vzdušného boje (MAWS) plánovaný v rámci francouzsko-německé spolupráce,“ odůvodnilo německé ministerstvo obrany nákup Poseidonů.
Podle ministerstva obrany nedostatek německých námořních letounů může také vytvořit nebezpečné mezery v bojové připravenosti Aliance: „Schopnosti P-3C Orion v rámci NATO jsou nedostatkové, protože je zajišťuje jen několik zemí, a proto mají také vysokou prioritu v rozvoji schopností NATO. V tomto ohledu by Německo ztratilo základní schopnost přiřazenou NATO, a to v oblasti, která je již v rámci NATO nedostatková.“
Jak bylo uvedeno výše v citaci německého ministerstva obrany, Berlín stále oficiálně s programem MAWS počítá, resp. program MAWS přímo neodmítá. Také v dokumentech předložených Bundestagu je nákup Poseidonů označován jako „dočasné řešení“, protože „musí být s Francií dlouhodobě vyvíjen vzdušný a námořní zbraňový systém“.
Je ale otázkou, zda tomu skutečně tak bude. Možná jen Němci nevěří v rychlý vývoj společného německo-francouzského letounu. Ostatně firma Boeing získala zakázku na vývoj námořního letounu Poseidon v roce 2004, první let se uskutečnil v roce 2009 a americké námořnictvo převzalo letoun v roce 2012. Počátečních operačních schopností (IOC) Poseidon dosáhl na konci roku 2013, ale dosažení plných operačních schopností (FOC) se očekává až v roce 2023.
Atlantique 2
Připomeňme, že definice IOC/FOC jsou pro každý zbrojní systém jiné. Obecně jsou ale proměnnými počet letounů/letek, počet operačně vycvičených posádek/letek, schopnost operačního nasazení (v případě amerického námořnictva globální nasazení), funkčnost výcvikového systému, funkčnost opravárenského/logistického řetězce, a pochopitelně i schopnosti vlastního letounu/senzorů/zbraní jako zbrojního systému.
Navíc kombinovaná objednávka francouzská-německá objednávka letounů MAWS je ve srovnání s objednávkou amerického námořnictva (128 Poseidonů) v podstatě nicotná. Tomu pochopitelně musí odpovídat rozpočet a ve výsledku schopnosti letounů MAWS.
Ve hře může být také rozdílné vnímání hrozeb. Francouzi tradičně, i vzhledem ke své „závětrné“ poloze, mají zcela odlišné vnímání ruské vojenské hrozby, než země střední a východní Evropy. Naopak Německo si v tomto ohledu tak jisté není.
Ostatně proč Německo stále usiluje o americké vojenské základny a vojáky na svém území? Kdyby zde Američané nebyli, Německo by muselo mnohem více investovat své obrany, čehož se Němci vzhledem ke své historii upřímně děsí. Německo je tedy silněji motivováno k rychlejší obnově společných strategických schopností NATO a k nákupu amerických zbraní, než kdy byla nebo bude motivována Francie.
Související články
Norsko nakoupí P-8A Poseidon proti ruským ponorkám
Americká vláda schválila případný prodej pěti protiponorkových a protilodních letadel P-8A Poseidon ...
-
28.12.2016
-
5 komentářů
-
Jan Grohmann
První námořní letoun P-8A Poseidon pro Velkou Británii
Dne 4. ledna první britský námořní patrolovací letoun Boeing P-8A Poseidon (britské označení ...
-
05.02.2020
-
28 komentářů
-
Jan Grohmann
P-8 Poseidon skenoval čínskou námořní základnu
Hlídkový letoun amerického námořnictva P-8 Poseidon proletěl okolo pobřeží čínského ostrova ...
-
22.05.2020
-
26 komentářů
-
Radek John
Nové víceúčelové stíhačky Eurofighter Tranche 4 pro Německo
Rozpočtový výbor Bundestagu posvětil nákup 38 víceúčelových nadzvukových taktických letadel čtvrté ...
-
16.11.2020
-
61 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Pre danú triedu lietadiel je obmedzený trh .... ak niečo majú Amíci ... tak už vlastne na západe ťažko niečo ponúkne .... už len cez počty nemá šancu na slušnú cenu. Tu je ...Zobrazit celý příspěvek
Pre danú triedu lietadiel je obmedzený trh .... ak niečo majú Amíci ... tak už vlastne na západe ťažko niečo ponúkne .... už len cez počty nemá šancu na slušnú cenu.
Tu je "národné" riešenie len mrhaním zdrojov ....Skrýt celý příspěvekpříklad jak dělat akvizice pro obranu- vědí co chtějí a proč, umí to zdůvodnit před veřejností- a podle toho udělají transparentní výběr ne že by byli bez chyb, ale případní šíbři ...Zobrazit celý příspěvek
příklad jak dělat akvizice pro obranu- vědí co chtějí a proč, umí to zdůvodnit před veřejností- a podle toho udělají transparentní výběr
ne že by byli bez chyb, ale případní šíbři se tam drží hodně zpátky, dostali by velmi rychle přez prstySkrýt celý příspěvekMyslím, že veľmi rozumné riešenie.. MAWS je odsúdené na zánik, hlavne v dobe keď tu máme Poseidona, ktorý "schytáva" jednu objednávku za druhou.. Nemci sa už popálili pri ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím, že veľmi rozumné riešenie..
MAWS je odsúdené na zánik, hlavne v dobe keď tu máme Poseidona, ktorý "schytáva" jednu objednávku za druhou..
Nemci sa už popálili pri A-400M a to sa ho plánovalo vyrobiť podstatne viac ako pri MAWS..
Poseidona Nemci prakticky dostanú vo verzii FOC - prakticky čerstvo dokončený vývoj i úvodné zavedenie zbraňového systému - podľa mňa najvhodnejší moment na zakúpenie akéhokoľvek systému, ktorý si štát nejde výjsť sám.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...