Německo kupuje průzkumné drony MQ-4C Triton

MQ-4C Triton; větší foto / Northrop Grumman

Německo poptává tři výškové námořní drony MQ-4C Triton pro vedení signálového zpravodajství SIGINT (SIGnals INTelligence). Drony umožní odhalit, rozpoznat a vyhodnotit nejrůznější elektromagnetické signály - komunikaci, přenos dat, radiolokátory, prostředky rádioelektronického boje, atd.

Northrop Grumman MQ-4C Triton je výškový námořní bezpilotní letoun s extrémní výdrží ve vzduchu. Dolet dronu je 15 000 km, výdrž 30 h a operační výška 18 000 m.

MQ-4C vznikl pro potřeby amerického námořnictva (US Navy). Jeho úkolem je především provádět průzkum a námořní patrolování. Na své palubě nese pokročilé opto-elektronické senzory, víceúčelový celokruhový radar, prostředky radioelektronického boje a detektor uhlovodíků - zařízení určené k vyhledávání ponorek a lodí na dieselový pohon.

Americké letectvo do roku 2032 získá 68 dronů Triton tak, aby bylo vždy k nasazení připraveno 20 strojů. Prvních 19 dronů námořnictvo získá do roku 2021 a v letošním roce plánuje první nasazení v oblasti Pacifiku.

Spolu se 117 námořním patrolovacími, průzkumnými a bojovými letouny P-8A Poseidon budou MQ-4C tvořit hlavní nástroj námořního leteckého průzkumu amerického námořnictva. Duo P-8A i MQ-4C plně zastoupí letouny P-3C Orion.

Prvním zahraničním uživatelem MQ-4C se stane Austrálie, která objednala sedm dronů. V letošním roce navíc Austrálie potvrdí objednávku na osm až 12 letadel P-8A.

Dalším zákazníkem je zmíněné Německo. První stroj Německo dostane v roce 2025 a další dva o rok později. Dlouhá doba dodání je dána především vytíženosti výrobní linky firmy Northrop Grumman.

Německé MQ-4C získají systém Isis pro vedení operací SIGINT. Isis je výrobkem německé firmy Hensoldt, dceřiné společnosti Airbus. Isis je schopen z velmi velké výšky zachycovat a určovat polohu leteckých/pozemních/námořních radiolokátorů a zachycovat nejrůznější typy komunikačních kanálů.

Takovým způsobem lze vytvářet, mimo radarových a fotografických map, také mapy elektromagnetického spektra a udržovat vlastní bojová letadla mimo dosah radiolokátorů protivníka.

MQ-4C

Triton zajistí i rychlou komunikaci mezi pobřežím, loděmi a letadly a poslouží k řízení dalších bezpilotních letadel nebo bezosádkových lodí. Z výšky 18 km zajistí komunikaci mezi místy vzdálenými až 1000 km.

MQ-4C v případě potřeby umí rychle poklesnout na nízkou letovou hladinu a pomoci optických i radarových senzorů pořídit detailní snímky plavidel. Obrázky i video dokáže Triton on-line předávat na velitelství.

Drony Německo nakoupí přímo od amerického námořnictva. Německo nákupem MQ-4C naváže na neúspěšný program dronu Euro Hawk (derivát RQ-4 Global Hawk), který měl být originálním nosičem kompletu Isis.

Program Euro Hawk Německo ukončilo v roce 2013, protože stroj nedostal povolení od příslušných úřadů k letům v německém vzdušném prostoru.

Euro Hawk postrádal automatický systém proti kolizím, který by stroj v krizové situaci odklonil od dráhy letu a zabránil srážce s jiným letadlem. MQ-4C má po všech stránkách modernější senzory, avioniku i zmíněný antikolizní systém.

Triton ale dokáže plnit i mise nevojenského charkteru. Může pomáhat při přírodních katastrofách, při kontrole hranic a moří nebo třeba při pronásledování pirátů. Využít se ale taky dá k přenosu komunikace nebo k zajištění bezpečnosti u velkých akcí jako je například mistrovství světa ve fotbale.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německo-rumunský obrněný transportér

Rumunské ministerstvo obrany plánuje nakoupit až 1500 nových obrněných vozidel. Za tímto účelem ...

Probuzení obra? Německo chce dávat na obranu 2 % HDP

V příštím roce německé ministerstvo obrany dostane 37,4 miliard eur (1 bilion Kč), tj. o 8 % více ...

Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů v Sýrii tanky německé výroby Leopard 2A4. Za ...

Útočná puška RS556 pro německou armádu?

Německá armáda v rámci programu System Sturmgewehr Bundeswehr hledá náhradu za útočné pušky G36. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Pepin Nešpor
  07:09 10.03.2017

  Tak on ten nemecky projekt byl zalozen na tom americkym.

  Tak on ten nemecky projekt byl zalozen na tom americkym.

 • cejkis
  23:39 09.03.2017

  Nepřekvapuje mne, že během úřadování Merkelové došlo k zastavení německého projektu a nákupu od společnosti s vlastníkem na Manhattanu.

  Nepřekvapuje mne, že během úřadování Merkelové došlo k zastavení německého projektu a nákupu od společnosti s vlastníkem na Manhattanu.

Načítám diskuzi...