Čipy pro Evropu: Německo nalákalo tchajwanského čipového giganta

Čipy pro Evropu: Německo nalákalo tchajwanského čipového giganta
Evropa masivně investuje do výroby mikročipů; ilustrační foto / https://depositphotos.com (Zvětšit)

Na miliardovou investici amerického Intelu v Magdeburku navazuje tchajwanský čipový gigant TSMC v Drážďanech. Do roku 2027 postaví v Sasku novou továrnu, což německá vláda podpoří mnohamiliardovou pobídkou. Berlín si od tohoto kroku slibuje snížení evropské závislosti na dovozu špičkových technologií z Asie a zmírnění dopadů budoucích geopolitických otřesů.

Společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) schválila investici do výroby čipů v Německu ve výši 3,5 miliardy eur. Celková hodnota projektu, včetně státní podpory, přesáhne deset miliard eur. Německé ministerstvo hospodářství plán schvaluje a vyčkává schválení vysoké dotace ze strany Evropské unie. K tomu velmi pravděpodobně dojde, protože Brusel začal výrobu mikroelektronických součástek v poslední době silně podporovat. Loni představil investiční plán v hodnotě 43 miliard eur, jehož cílem je do konce dekády zdvojnásobit podíl EU na trhu s mikroelektronikou z 10 % na 20 %.

Unijní snaha odpovídá na americký zákon o čipech (Chips and Science Act) se státní podporou výroby a výzkumu ve výši 53 miliard dolarů a na zákon o snižování inflace (Inflation Reduction Act) s pobídkami na podporu investic do ekologických technologií na území USA. Brusel také pracuje na zodolnění dodavatelských řetězců a snížení závislosti na zahraničních dodavatelích v oblasti pokročilých technologií. Čínské napadení Tchaj-wanu a ohrožení námořních dopravních cest může způsobit hospodářskou krizi srovnatelnou s pandemií Covid-19 nebo s ruským vpádem na Ukrajinu. Většina čipů, které jsou potřebné v technologicky vyspělých výrobcích, včetně zbraní, se v současnosti vyrábí na Tchaj-wanu, v Číně, Japonsku nebo Jižní Koreji.

„Se zvyšováním napětí okolo Tchaj-wanu kladou Evropa i Spojené státy stále větší důraz na přesunutí výroby čipů na své území. Německo, které je výrobní velmocí Evropy, stojí v čele tohoto strategického úsilí,“ domnívá se Mohammed Soliman, ředitel programu strategických technologií z washingtonského think tanku Middle East Institute. „Společnost TSMC vnímá obavy, které převládají v Evropě i v USA, což stavba továrny v Arizoně a nyní oznámení o investici v Německu dokazují.“

Minulý měsíc německá vláda zveřejnila svůj vůbec první strategický dokument o Číně. Německo bude podle dokumentu snižovat zranitelnost svého hospodářství vůči Říši středu a vyvazovat se ze závislosti na čínských technologiích. Toto úsilí hodlá podpořit větší státní podporou pro výrobu a výzkum v high-tech oborech.

Nový německý závod TSMC se bude nacházet v Drážďanech, které před sjednocením země v roce 1990 představovaly technologické a průmyslové centrum NDR. Za minulého režimu ve městě sídlila elektronická společnost Robotron, největší východoněmecký výrobce počítačů. Dodnes se v něm nachází známá Technická univerzita (Technische Universität Dresden). Od konce 60. let minulého století se v Drážďanech vyráběly integrované obvody, s jejichž pomocí chtěla NDR dohnat západní technologický náskok. Po roce 1990 se v saském hlavním městě usídlila řada firem z polovodičového průmyslu, například americká společnost AMD (později převzatá firmou Globalfoundries) nebo německá Infineon. V roce 2021 v Drážďanech otevřel svou továrnu na výrobu čipů koncern Bosch. Již nějakou dobu se v německých médiích hovoří o „Silicon Saxony“, obdobě větší a významnější kalifornské Silicon Valley.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Michta, Bartosiak: Evropa je bezbranná a Spojené státy se chovaly jako šílenci

Polský geopolitický odborník doktor Jacek Bartosiak si do svého pořadu na Strategy&Future pozval ...

Elektromobilita: Ukázková kolektivní stupidita

Pascal Canfin, předseda Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin ...

PREMIUM Ruské tanky míří na Západ, ale Evropa se dál utápí v „zeleném“ šílenství

Evropská unie intenzivně pracuje na ochraně klimatu, zdražování emisních povolenek a nových normách ...

PREMIUM Největší hrozby pro evropskou energetiku: Šílené Německo a zelený fundamentalismus

Ukrajinsko-ruská válka, ať už dopadne jakkoliv, oslabí Evropskou unii a její členské státy. Německá ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.