Probuzení obra? Německo chce dávat na obranu 2 % HDP

Voják Bundeswehru; ilustrační foto / BMVg 

V příštím roce německé ministerstvo obrany dostane 37,4 miliard eur (1 bilion Kč), tj. o 8 % více než letos. Německo počítá s postupným a trvalým zvyšováním svého obranného rozpočtu. Cílem Německa je vydávat na obranu Alianci požadovaných 2 % HDP.

Německo s nejsilnější armádou Evropy?

Evropská unie má více obyvatel než Spojené státy a Rusko dohromady. V ekonomické rovině je EU plně srovnatelná se Spojenými státy, výkon ruské ekonomiky zase odpovídá společnému ekonomickému výkonu Nizozemska a Belgie. Přesto lidský a ekonomický potenciál Evropy se nepromítá do evropských vojenských schopností.

V poslední době se ale i z nejvíce evropských pacifistických zemí ozývají hlasy o nutnosti zvýšit výdaje na obranu. Také Německo začíná přidávat na svou obranu a vede diskuzi o tom, jak je země připravená na možný konflikt.

Dodatečné prostředky německá armáda využije na údržbu techniky a vozidel (pro dosažení větší bojeschopnosti a nasaditelnosti), pro nákup munice, vybavení pro letadla a nákup pěti korvet třídy Braunchweig. V příštím roce začne německá armáda také více cvičit.

Problémy se servisem a údržbou německé vojenské techniky jsou klíčové. Podle zprávy vládního zmocněnce pro obranu Hans-Petera Bartelse z celkového počtu 114 stíhaček Eurofighter je v aktivní službě je pouze 68 Eurofighterů (zbytek modernizace, údržba), z toho je však jen 38 letadel připraveno k okamžitému nasazení. Nedostatek náhradních dílů a peněz na opravu způsobil, že z 93 letadel Tornádo je pouze 29 strojů okamžitě nasaditelných.

Nedostatečné finance se podepisují i na vrtulníkovém letectvu. Německá armáda má 43 bitevních vrtulníků Tiger a 40 víceúčelových NH-90. Podle zprávy Bartelse je však pouze sedm Tigerů a pět NH-90 okamžitě nasaditelných do akce.

Díky zvýšení rozpočtu německý Bundestag vydá na obranu příští rok 1,22 % svého HDP (letos 1,19 % HDP). Přes zvýšení je však Německo dalece od požadavku Aliance vydávat 2 % na svou obranu. Při vydají 2 % HDP by rozpočet německého ministerstva obrany dosáhl v letošním roce 62,44 miliardy euro a překonal by rozpočty Francie, Velké Británie i Ruska.

Pro zajímavost uveďme, že Rusko dává na obranu 4 % svého HDP (cca 38 miliard dolarů). Pokud Německo vydá na zbrojení stejně jako Rusko, tedy 4 % HDP, rozpočet německého ministerstva obrany dosáhne 124 miliard euro.

Tuto středu německá kancléřka Angela Merklova z CDU uznala nutnost zvýšit německý obranný rozpočet na 2 %. Také opoziční sociální demokraté SPD upozornili na nadměrnou závislost Německa na vojenských kapacitách Spojených států a také na to, že většinu síly Aliance představují Američané - vzhledem k nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu se ale nyní řada evropských zemí obává neochoty Američanů podílet se na vojenské bezpečnosti Evropy.

Posilování Evropy si ale vyžádá čas. Podobně jako v České republice, navýšení obranného rozpočtu nelze udělat skokově, protože německé ministerstvo obrany nebude schopno (se současným personálním obsazením) takové množství peněz rozumně investovat.

“Náš obranný rozpočet ukazuje, že jsme nedosáhli bodu, který od nás očekávají naši partneři v NATO,” uvedla Merklova v proslovu v německém Bundestagu. “Vím, že máme ještě před sebou dlouhou cestu k dosažení 2% požadavku NATO pro obranné výdaje a já nemohu slíbit, že toho dosáhneme v nejbližší budoucnosti. Ale směřování musí být jasné… blížíme se k tomu cíle a realizujeme ho.”

Podle střízlivých odhadů rozpočet německého ministerstva obrany dosáhne v roce 2021 1,5 % HDP. I toto “drobné” navýšení ale umožní podstatně zvýšit bojeschopnost německých ozbrojených sil.  

Výdaje na obranu zemí NATO v roce 2016

 

Výdaje v mld. $

Procento HDP

 Výdaje v mld. $ při 2 % HDP 

Belgie

4

0,85 %

9,5

Kanada

15,4

0,99 % 

31,1 

Dánsko

3,5

1,17 % 

6,1

Francie

43,6

1,78 % 

49

Itálie

21,9

1,11 % 

39,4

Lucembursko

0,3

0,44 % 

1,2

Nizozemsko

9,0

1,17 % 

15,4

Norsko

5,9

1,54 % 

7,7

Portugalsko

2,8

1,38 % 

4

Velká Británie

60,3

2,21 % 

60,3*

USA

664

3,61 %  

664*

Řecko

4,6

2,38 % 

4,6*

Turecko

11,6

1,56 % 

14,8

Německo

37,1

1,19 % 

62,4

Španělsko

11,0

0,91 % 

24,3

Česká republika

1,9

1,04 % 

3,7

Maďarsko

1,2

1,01 % 

2,5

Polsko

9,3

2,00 % 

9,3*

Bulharsko

0,7

1,35 % 

1

Estonsko

0,5

2,16 % 

0,5*

Lotyšsko

0,6

1,49 % 

0,9

Litva

0,4

1,45 % 

0,6

Rumunsko

2,8

1,48 % 

3,7

Slovensko

1

1,16 % 

1,8

Slovinsko

0,4

0,94 % 

1

Albánie

0,1

1,21 % 

0,2

Chorvatsko

0,6

1,23 % 

1

 

918 miliard $

 

1025 miliard $

*Tabulka ukazuje možnosti růstu výdaju na obranu zemí NATO. Rozpočet zemí, které již nyní dávají na obranu více než 2 % HDP, jsme proto nesnižovali. (zdroj tabulky)

Jen peníze nestačí

Před několika dny Evropský parlament přijal usnesení vyzývající členské státy EU ke zvýšení obranných výdajů na 2 % HDP a vyhradit minimálně 20 % rozpočtu na nákup nového vybavení a techniky.

„Hlavním cílem je dát dohromady naše zdroje a zajistit tak solidní obranu a bezpečnost Evropské unie,“ vysvětlil estonský liberál Urmas Paet pozadí své zprávy o Evropské obranné unii. Ačkoliv usnesení není pro členské státy právně závazné, ukazuje měnící se politické klima v Evropě, které začíná být více nakloněno posilování schopností evropských armád.

Nicméně 25 let zmenšování a zeštíhlováni evropských armád nemůže být vyřešeno během pár let. Problémem nejsou ani tak peníze, ale okleštěný lidský kapital bezpečnostních složek a ministerstev obrany. Bez posílení lidského kapitálu není možné větší rozpočty efektivně spravovat a využívat na nákup nové techniky.

Obrovskou výzvou je také zanedbaná logistika, která musí zajistit přepravu a podporu vojenské techniky do místa konfliktu - například do Pobaltí, které dokáže vojensky vzdorovat Rusku jen několik desítek hodin.

Například Německo může použít pro přepravu nejtěžší techniky asi 280 železničních nákladních stanic německých železnic. Ale pouze 20 stanic je možné využít k naložení tanků Leopard. Pokud Rusové zničí (např. střelami Iskander) tyto železniční stanice, Německo bude mít jen velmi omezené možnosti nasadit a udržovat (!) své mechanizované jednotky v zahraničí.

Problém představuje i doprava po silnici. Tahač tanku s podvalníkem a s naloženým tankem Leopard, Abrams nebo s houfnici PzH 2000 má hmotnost 90 až 100 t. To klade značné nároky na životnost a propoustnost evropské silniční sítě.

Ostatně (ne)schopnost členských zemí v případě konfliktu absorbovat vojenskou pomoc spojenců z Aliance je jedním z největších bezpečnostních problémů evropských zemí.

Spojené státy dorazí na pomoc, ale nejdříve je jim třeba věrohodně vysvětlit, až v Ruzyni budou přistávat desítky obřích dopravních letadel C-17 Globemaster III s vojáky a technikou, jak tuto masu vojáků a techniky dokážeme podporovat a jak zajistíme spojeneckým vojákům adekvátní zázemí (ubytování, doprava, jídlo, sociální zázemí, pohonné hmoty, atd. atd.).

Zdroj: Defence24, Reuters

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německý 130mm kanón proti ruskému tanku T-14 Armata

Nový ruský tank T-14 Armata probudil západní země z “tankové” letargie. Například Německo a Francie ...

Lynx: Nové bojové vozilo pěchoty z Německa

Německá Rheinmetall na výstavě EUROSATORY představila nové bojové vozidlo pěchoty Lynx. Nový ...

Velká Británie kupuje německá obrněná vozidla Boxer

Britský The Times informoval o záměru ministerstva obrany Velké Británie nakoupit 800 kolových ...

Německo-rumunský obrněný transportér

Rumunské ministerstvo obrany plánuje nakoupit až 1500 nových obrněných vozidel. Za tímto účelem ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jara
  16:59 05.08.2018

  Rase
  Rusové by se v tomhle asi spíše spoléhaly na Iskadery, což je teď asi největší reálné ohrožení Evropy zejména východní a samozřejmě strategický nástroj Rusů k prosazování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Rusové by se v tomhle asi spíše spoléhaly na Iskadery, což je teď asi největší reálné ohrožení Evropy zejména východní a samozřejmě strategický nástroj Rusů k prosazování jejich zájmu a osobně si myslím, že přikloněni východní Evropy k NATO jim hodně leží v žaludku.
  Kdybych to tedy vzal podle logiky Vašeho příspěvku a nějaký smysl určitě dává to nepopírám, tak by se ty americké pumy měli rozmístit v celé východní Evropě tedy i ČR, aby se dosáhlo efektu o kterém píšete.
  Rozmístění jen v Polsku nic neřeší, ano Poláci si zvednou ego a zbytek východní Evropy na tom bude kvůli zvýšení napětí z Ruskem hůře, o tom že Poláci získají lidrovdky dojem ve východní Evropě nemluvě ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  16:58 05.08.2018

  Luky to nebylo adresně a zrovna tebe jsem nepodeziral;)

  Luky to nebylo adresně a zrovna tebe jsem nepodeziral;)

 • semtam
  16:50 05.08.2018

  Rase

  Po takových lidech lidech jako ty, je v každém režimu poptávka a snem každého režimu je mít většinovou populaci se stejnými myšlenkovými vývody.

  Ve zkratce, F, VB = JZ
  ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Po takových lidech lidech jako ty, je v každém režimu poptávka a snem každého režimu je mít většinovou populaci se stejnými myšlenkovými vývody.

  Ve zkratce, F, VB = JZ
  Espanol la problema
  D,B,NL ja ja sehr gut

  Rusko obnovilo své SSSR ambice... Ale jdi běž s tim už někam, to, že Rusko se nechová jako podrobená (spojenecká) země, hned neznamená, že má ambice SSSR, tolik té vodky tam zase nepijou. Spíš je problém v tom, že někdo své ambice nepolevil, než v tom, že by chtěl obnovovat nějaké retro ambice.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:42 05.08.2018

  Ty si stěžuješ Járo, ale já ti palec dolů nedal.
  Jen jsem napsal, jakou leteckou A-bombu Amíci používají a dostal jsem taky palec dolů. Asi si místní děcka myslela, že B-61 je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ty si stěžuješ Járo, ale já ti palec dolů nedal.
  Jen jsem napsal, jakou leteckou A-bombu Amíci používají a dostal jsem taky palec dolů. Asi si místní děcka myslela, že B-61 je nějaký recesistický bombardér :-D...nějakej novej Horten
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:05 05.08.2018

  Reálně je úplně jedno, zda jsou ty JZ v Nizozemí a Belgii nebo na Východě Evropy - bombardér dokáže sklady zničit tady i tam stejně dobře. V době studené války to ale mělo nějaký ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Reálně je úplně jedno, zda jsou ty JZ v Nizozemí a Belgii nebo na Východě Evropy - bombardér dokáže sklady zničit tady i tam stejně dobře. V době studené války to ale mělo nějaký strategický smysl, jelikož USA počítalo s tamními přístavy pro potřeby vylodění konvenčních sil v Evropě. JZ byly v době studené války v SRN, Francii, Nizozemí, Belgii atd. tedy hlavní evropské státy NATO, které byly nejvíc ohrožené potencionálním úderem SSSR a vojsk Varšavské smlouvy. Nyní si Rusové hrají na SSSR a pokud máme přistoupit na jejich hru, tak na hranicích už není SRN, ale Rumunsko, Polsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko. Tedy i JZ by měly být umístěny dle původního klíče - tedy JZ na hranicích Aliance. Obdobně by se ale měly, dle mého přesunout víc na východ i strategické přístavy, sklady, upravit komunikace (v plánu je), základny vojáků USA a spolu s tím vším i JZ. Pokud tohle všechno zůstane tam kde je doposud, tak se zmíněné pohraniční státy oprávněně budou cítit odstrčené. Pomaličku se ten stav zlepšuje, ale nemyslím že je to dostatečné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  13:24 05.08.2018

  Koukám, že sklízím palce dolů, ale kdo tady ví o nějakém dobrém důvodu mít třeba v Polsku americké jaderné pumy? Z vojenského hlediska se o žádný výrazný odstrašující prvek nejedná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koukám, že sklízím palce dolů, ale kdo tady ví o nějakém dobrém důvodu mít třeba v Polsku americké jaderné pumy? Z vojenského hlediska se o žádný výrazný odstrašující prvek nejedná nebo ano? Jsem zvědavý na další názory?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  13:08 05.08.2018

  No tak B61......nic to nemění na tom co jsem napsal

  No tak B61......nic to nemění na tom co jsem napsal

 • Luky
  12:13 05.08.2018

  já mě vždycky za to, že Amíci mají v Evropě B-61

  já mě vždycky za to, že Amíci mají v Evropě B-61

 • Jara
  12:04 05.08.2018

  Rase
  Opravte mne pokud se pletu, ale ty JZ jsou půjčené/poskytnuté americké pumy Mk.82, ale má je k dispozici domácí letectvo Němci na to mají vyčleněnou elitní letku, tady jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Opravte mne pokud se pletu, ale ty JZ jsou půjčené/poskytnuté americké pumy Mk.82, ale má je k dispozici domácí letectvo Němci na to mají vyčleněnou elitní letku, tady jsou ty náklady. Němci tedy nic rozšiřovat nebudou, vlastní JZ mají pouze UK a Francie o balistyckých nosičích nemluvě(trident). To je jediná opravdová jaderná sila Evropy, ty půjčene pumy na letištích mají spíše politický význam narozdíl od odstrašujícího Francie a UK.
  To že je třeba je stáhnout z Turecka je bez debat.
  Ale proč je přesouvat do Rumunska nebo Polska??? Ten vojenský význam je minimální a jak jsem psal v předchozím příspěvku Polsko toho chce využít k ukojení ambicí po Evropské velmoci, to pro ČR není nic dobrého a Rumunsko? No to také není zrovna “zralá”země, takže se zvedne napětí jen proto aby z toho někdo( Poláci) politicky těžily.....
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:38 05.08.2018

  jara:
  nikde nemluvím o tom, že by se přesouvaly do ČR - to je blbost :-D mluvím o hraničních státech, těch velkých, na východě Evropy. Radarovou základnu, nebo co to je, v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jara:
  nikde nemluvím o tom, že by se přesouvaly do ČR - to je blbost :-D mluvím o hraničních státech, těch velkých, na východě Evropy. Radarovou základnu, nebo co to je, v Rumunsku, si Rumuni taky neplatili ze svého. Já zkrátka budu radši, pokud JZ na východ přesune USA, než aby se o něco podobného pokoušeli Němci
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:35 05.08.2018

  Jara:
  pokud se jednou budou JZ stahovat z Turecka, tak proč je nepřesunout třeba do Rumunska. Pokrylo by to oblast kolem Černého moře, podobnou jako z Turecka nejednalo by se ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara:
  pokud se jednou budou JZ stahovat z Turecka, tak proč je nepřesunout třeba do Rumunska. Pokrylo by to oblast kolem Černého moře, podobnou jako z Turecka nejednalo by se ani o navyšování JZ. Rozhodně lepší než aby si je odvezli do USA.
  dál už to přesně rozepsal PavolR
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  11:35 05.08.2018

  Rase
  K nám nikdo JZ nepřesune, neumím si představit jak by to AČR zafinancovala....Poláci na to taky nemají, ale ty radši nebudou žrát jen aby si mohli říct, že jsou velcí a silní
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  K nám nikdo JZ nepřesune, neumím si představit jak by to AČR zafinancovala....Poláci na to taky nemají, ale ty radši nebudou žrát jen aby si mohli říct, že jsou velcí a silní
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  11:28 05.08.2018

  Poláci chtějí jaderné zbraně na svém území ze zcela jiného důvodu než je strach z Ruska a to utvrdit se v pocitu lídra východní Evropy a přidat se k Evropským velmocím, to že tím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poláci chtějí jaderné zbraně na svém území ze zcela jiného důvodu než je strach z Ruska a to utvrdit se v pocitu lídra východní Evropy a přidat se k Evropským velmocím, to že tím zvýší napětí mezi NATO a Ruskem jim v jejich aroganci nevadí, holt je to velký národ, který v rámci Evropy ničeho významnějšího nikdy nedosáhl a mají z toho “mindrák” ačkoliv se s Fenrim v mnohém neshodneme musím souhlasit s tím, že zvyšování napětí nikomu neprospěje, jen Poláci se z toho snaží vytřískat co se dá.....seru jim na to!
  NATO je dost silné jako celek a jadernými zbraněmi disponuje v Evropě už dávno (Francie,UK) ostatní americké pumy jsou jen symbolické další jejich rozšíření nemá vojensky význam, jen ten politický.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:25 05.08.2018

  fenri:
  Za predošlej studenej vojny boli nukleárne zbrane aj v NSR, ktorá bola asi v takej pozícii ako teraz Poľsko ... a nikto nikoho za idiota nemal. Idiot je ten, kto na takú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Za predošlej studenej vojny boli nukleárne zbrane aj v NSR, ktorá bola asi v takej pozícii ako teraz Poľsko ... a nikto nikoho za idiota nemal. Idiot je ten, kto na takú zbraň vystrelí.
  A mimo to - nukleárne zbrane majú posledných 70 rokov výlučne funkciu práve kompenzácie mindrákov národov a nič nenasvedčuje, že by sa to v dohľadnom časovom horizonte malo zmeniť.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:59 05.08.2018

  Rase - no, pokud umístíme jaderné zbraně do dosahu Iskanderů, pomalu i Smerčů, frontového letectva, tak nikoho neodstrašíme, ale spíš přesvědčíme, že jsme idioti. A pokud budeme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase - no, pokud umístíme jaderné zbraně do dosahu Iskanderů, pomalu i Smerčů, frontového letectva, tak nikoho neodstrašíme, ale spíš přesvědčíme, že jsme idioti. A pokud budeme šíbovat jadernými zbraněmi jen pro kompenzaci mindráků národů u hranic, tak mi to dobré nepřijde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:33 05.08.2018

  fenri:
  poláci chtějí na svém území americké JZ a základnu - pro vlastní pocit "bezpečí". Turci dělají problémy a JZ v Nizozemí a Belgii mi přijdou úplně zbytečné. Rusové už teď ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  poláci chtějí na svém území americké JZ a základnu - pro vlastní pocit "bezpečí". Turci dělají problémy a JZ v Nizozemí a Belgii mi přijdou úplně zbytečné. Rusové už teď mluví o tom, že je Západ obkličuje, víc o tom mluvit už ani nejde, tak co už. Přesunem JZ a základen na Východ Evropy by byl i vstřícný krok k tomu, že tyto státy bere Západ NATO jako rovnocenné partnery. Ne jen nárazníkové pásmo. Rotační vysílání vojáků do Pobaltí je málo a efekt odstrašení je bídný. Navíc by to odradilo Německo od blbých nápadů na myšlenky o JZ
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:01 05.08.2018

  Jaký smysl má přisouvání hlavic k Rusku? Když se Rusové rozhodnoy jít do jaderné války (což určitě, ale vopravdu určitě plánují do roka a do dne, jestli ne do švestek), tak ty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jaký smysl má přisouvání hlavic k Rusku? Když se Rusové rozhodnoy jít do jaderné války (což určitě, ale vopravdu určitě plánují do roka a do dne, jestli ne do švestek), tak ty hlavice budou na ráně stejně, jako byly Čajky létě 41 vyrovnané na letištích za hranicemi.
  Pokud je to myšleno jako dodání vody na mlýn ruské propagandě o tom, jak je Západ obkličuje a ohrožuje, tak je to velmi dobré.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:51 05.08.2018

  Osobně bych bral jako smysluplnější, pokud by Američané přesunuli svoje jaderné taktické zbraně do Polska nebo Rumunska, z některého členského státu NATO, který je hodně ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně bych bral jako smysluplnější, pokud by Američané přesunuli svoje jaderné taktické zbraně do Polska nebo Rumunska, z některého členského státu NATO, který je hodně ve vnitrozemí. Belgie (10-20 hlavic), Německo (10-20 hlavic), Itálie (až 70 hlavic), Nizozemsko (10-20 hlavic) a Turecko (až 70 hlavic). Rozhodně je to smysluplnější, než aby třeba Francie sdílela svoje JZ s kýmkoliv jiným.
  Za mě by bylo nejlepší, pokud by trvaly špatné vztahy s Tureckem, přesunout je právě do Východní Evropy. V Belgii a Nizozemí jsou taky dost zbytečné. Výsledek by byl mnohem odstrašující a to jak pro Rusko, tak i Turecko
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  09:01 05.08.2018

  Systém odstrašení předpokládá jeden důležitý faktor. Druhá strana musí žít v přesvědčení, že jste ochotni tuto sílu použít.
  Takže v případě Německa jsou výdaje na jaderné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Systém odstrašení předpokládá jeden důležitý faktor. Druhá strana musí žít v přesvědčení, že jste ochotni tuto sílu použít.
  Takže v případě Německa jsou výdaje na jaderné zbrojení pouhým vyhazováním peněz.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  23:29 04.08.2018

  Nemyslím, že by sme sa mali nevyhnutne snažiť nevyhnutne o protiváhu, nakoniec ani Čína toho nemá viac. Úplne by stačilo využiť, že ruská doktrína bude vyžadovať protiváhu proti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemyslím, že by sme sa mali nevyhnutne snažiť nevyhnutne o protiváhu, nakoniec ani Čína toho nemá viac. Úplne by stačilo využiť, že ruská doktrína bude vyžadovať protiváhu proti prakticky každému. Beztak by aj relatívne malý krok a náznak ďalších mal za následok hysterické navyšovanie ruských kapacít.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:32 04.08.2018

  S tím co v Evropě je, se ani nedá pokusit vytvořit jadernou protiváhu vůči Rusku. Přeci jen Británie má 215 hlavic, z toho aktivních 120. Francie 300 z čehož aktivních je 280. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S tím co v Evropě je, se ani nedá pokusit vytvořit jadernou protiváhu vůči Rusku. Přeci jen Británie má 215 hlavic, z toho aktivních 120. Francie 300 z čehož aktivních je 280. Oproti tomu Rusko má 7 000 hlavic, z čehož je aktivních 1 950. Tedy i kdyby Francie přesunula část svých jaderných hlavic, řekněme do Polska, pořád to bude hrozně málo. Pokud jde o Brity, tak pomineme li Brexit, tak stejně jejich zbraně jsou použitelné jen z ponorek, tak v tomhle případě je to jedno kde mají základnu.
  Skrýt celý příspěvek

 • riki2007
  11:21 04.12.2016

  samozrejme je to v mil, mld chyba desatina ciarka

  samozrejme je to v mil, mld chyba desatina ciarka

 • riki2007
  20:17 03.12.2016

  Len na porovnanie podla GDP PPP

  Nemecko - 1,19% - 45 702 mld USD
  Rusko - 4% - 104 705 mld USD
  Turecko - 1,56 % - 24 785 mld USD
  Polsko - 2,00 % ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Len na porovnanie podla GDP PPP

  Nemecko - 1,19% - 45 702 mld USD
  Rusko - 4% - 104 705 mld USD
  Turecko - 1,56 % - 24 785 mld USD
  Polsko - 2,00 % - 20 109 mld USD
  Holandsko - 1,17 % - 9 741 mld USD

  a samozrejme je to uplne vytrhnute z kontextu, porovnavat, len ekonomicku silu v konflikte, ale aj x inych vplyvajucich veci. Vid cina a mongolsko v 13stor.
  Skrýt celý příspěvek

 • riki2007
  23:01 02.12.2016

  ad Jakub2
  Mozno som uplne mimo, ale potom detto je mimo svetova banka, medzinarodny menovy fond, eurostat, alebo MF SR a MF CR, kedze v porovnavania krajin vzdy beru HDP podla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad Jakub2
  Mozno som uplne mimo, ale potom detto je mimo svetova banka, medzinarodny menovy fond, eurostat, alebo MF SR a MF CR, kedze v porovnavania krajin vzdy beru HDP podla parity kupnej sily, nie HDP nominalne.
  Sice je to nepodstane ale ako makroekonomicky odbornik nam vysvetlis, preco je mimo napriklad eurostat.
  Kedze vydavok euro ma inu kupnu vahu v nemecku, slovensku a rusku
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  00:03 01.12.2016

  Jakub2 : No ale v tomto ma z vetsi casti pravdu . V rusku zaplatite 2 vojaky za cenu jednoho americkeho , stejne vykonneho . Holt staci jim mene.

  Jakub2 : No ale v tomto ma z vetsi casti pravdu . V rusku zaplatite 2 vojaky za cenu jednoho americkeho , stejne vykonneho . Holt staci jim mene.

 • DJW_
  21:32 30.11.2016

  V krajine im narastá obrovský vnútorný Problém a oni riešia toto.. Divné.

  V článku mi vadí zrovnávanie HDP v dolárových ekvivalentoch a nie v parite kúpnej sily. Rusi si za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V krajine im narastá obrovský vnútorný Problém a oni riešia toto.. Divné.

  V článku mi vadí zrovnávanie HDP v dolárových ekvivalentoch a nie v parite kúpnej sily. Rusi si za svojich 66mld USD môžu dovoliť podstatne viac domácej techniky ako nemci za 40..
  Skrýt celý příspěvek

 • Tonotime
  13:34 30.11.2016

  Je síce dosť problematickí pre armády čas výroby z 3D tisku. Asi preto som navrhoval plánovaný vývoj 3D tlačiarní. Hoc aj spoločne v rámci ČR a SR čí V4, alebo s inými. Otestovať ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je síce dosť problematickí pre armády čas výroby z 3D tisku. Asi preto som navrhoval plánovaný vývoj 3D tlačiarní. Hoc aj spoločne v rámci ČR a SR čí V4, alebo s inými. Otestovať zmysluplnosť na manévroch, cvičeniach. Ide tu aj o iné ekonomické prínosy. Upodozrievam niektoré americké intenetové giganty a podobne, že im armáda USA a tajní ako NSA a DARPA technologickí veľmi pomohli k dnešným úspechom výmenou napríklad za podiel pri svetovom špehovaní. Aj niekoľkorát najbohatší človek roka Bill Gates (Window, Microsoft) sa raz po miliardovej pokute záhadne vyjadril, že s vládou už viac spolupracuje. V čom mal spolupráca už odmietol povedať. Ono sem tam stále prepuká ako spolupracujú americké internetové giganty s tajnými a armádou.
  Ako armády a s časti štátom podporovaný vývoj 3D tlačiarní, ktorý je zastaralý, alebo s rôznych dôvodov sa neuplatnia v armáde možno predať, vrátiť do ekonomiky nádejným firmám v štýle niečo za niečo, alebo zaplaťte.
  3D tlačiarne sa neustále zlepšujú a pozmenia nám dobu ako nástup počítačov a mobilov.
  Až nezmeškáme zasa svetový rýchlik a nebudeme si ich nákladne musieť dovážať zo zahraničia. Do zahraničia nám nemusia utekať supermozy a podieľať sa tam na výrobe prelomových technológii, ktoré si neskôr draho nakúpime späť, ak nám ich vôbec predajú, alebo predajú ale s backdoormi.
  Nezaškodilo by založiť v naších štátoch malú skupinu supermozgov, ktorí musia rotovať, v štýle americkej DARPY.
  Mali by na starosti určovať smery vývoja pre armády, prepájať vývoj a ekonomiku s potrebami armád. Naše rozpočty by ani citeľné nezaregistrovali. V rozpočtu by sme ich mohli definovať ako výdaje na armády a zbrojenie a tak doplňať tlak na 2 % zbrojenie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  12:47 30.11.2016

  Ježišmarjá, tady se ale člověk dočte kravin. Za mne jednoznačně vyhrává rikki2007 a jeho skvostná definice HDP: "Hdp sa posudzuje podla parity kupnej sily".

  Ježišmarjá, tady se ale člověk dočte kravin. Za mne jednoznačně vyhrává rikki2007 a jeho skvostná definice HDP: "Hdp sa posudzuje podla parity kupnej sily".

 • Beld
  12:22 30.11.2016

  V tomto ohledu je ovsem stale problem s jednou z nejvetsich nevyhod dnesniho 3D tisku . A to je doba "vyroby" . I hodne jednoduche komponenty trvaji vcetne tuhnuti minimalne 6+ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V tomto ohledu je ovsem stale problem s jednou z nejvetsich nevyhod dnesniho 3D tisku . A to je doba "vyroby" . I hodne jednoduche komponenty trvaji vcetne tuhnuti minimalne 6+ hodin , samozrejmne je to material od materialu , typ od typu , ale neni to se soucasnymi technologiemi reseni . Je lepsi planovane presunou urcity pocet nahradnich dilu statisticky nejvice problematickych , nez se je snazit vytisknout na miste .

  btw: Cim dal vice profesionalnich 3d tiskaren zacina dodavat in "ochranu" proti poskozeni tisku vnejsimi vlivy , napriklad japonci se na to orientuji , kvuli poskozenim XX hodinovych tisku zemetresenimi nizkych stupnu v techto oblastech velmi castymi .

  btw2: Skuste si typnou kolik casu trva vytisteni casti motoru na spaceX F9,1 . Oficialni udaj je hodne "teoreticky" a navic nasledne podhodnocen o vsechny dalsi upravy a testy .
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  12:15 30.11.2016

  Mno… MADR radary- je i není to dobrá zpráva. MADR a PVO měly být jednoznačně jedna soutěž. (komplexní řešení PVO včetně náhrady aim 9 na letounech). Takhle bylo rozhodnuto už i o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mno… MADR radary- je i není to dobrá zpráva. MADR a PVO měly být jednoznačně jedna soutěž. (komplexní řešení PVO včetně náhrady aim 9 na letounech). Takhle bylo rozhodnuto už i o dalších věcech, pokud nechceme budovat kočkopsa. Každopádně je dobrá zpráva budoucí spolupráce Ačr s Haganou, dále ohledně CSG- buduje se tady národní šampión, což je globálně dobře, dnes už to asi ani jinak nejde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tonotime
  11:19 30.11.2016

  Logistika,údržba, podpora, náhradné diely, sklady, preprava ...
  SR a v ČR by sa mali zamyslieť nad vývojom rôzných 3D tlačiarní pre svoje armády.
  Rôzne súčasti výzbroje a ochrany ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logistika,údržba, podpora, náhradné diely, sklady, preprava ...
  SR a v ČR by sa mali zamyslieť nad vývojom rôzných 3D tlačiarní pre svoje armády.
  Rôzne súčasti výzbroje a ochrany by nemuseli armády presúvať na bojiska a manévre, či skladovať. Ale vyrobiť priamo na bojisku, manévroch, cvičeniach s 3D tlačiarní.
  Príkladom 100 obrnených vozidiel potrebuje behom presunu 1000 náhradných dielcov. Zoberie ich len 20%. Behom cesty a na bojisku si ich vyrobí podľa aktuálnych potrieb.
  Druhý príklad, niektoré vojenské stroje sú upravené pre horské prostredia, sú vybavené ľahšie, aby prekonali dané prostredia, rýchlo zaujali svoje postavenia. Menej vhodné sú na boje v rovinách, či v mestách. 3D tlačiarne by vhodné mohli zosilniť ich ochranu na iné prostredia. Naše armády by mohli nakupovať takzvané ľahké základné verzie, ktoré ide rýchlo presunúť, či použiť v horských prostrediach, ale v prípade potreby rýchlo zosilniť na stredné ťažké verzie.
  Či inak povedané, niektoré stroje potrebujeme rýchlo presunúť aj leteckí, či helikopterami. Ale my ich nemusíme presúvať kompletne celé na bojiska. Ale iba v niektorých základných verziach. Ostatok im tam skompletujú podľa miestných potrieb cez 3D tlačiarne. Koľko sa ušetrí paliva iba za presun a podobne?
  Vo svete sa začínajú na zásobovanie armády riešiť pomocou robotov.
  Napríklad je známe že počas invázie do Iraku spotrebovali americké tanky Abramsy palivo už za hodinu manévrovacieho boja. Iračania im sem tam účinné napádali zásobovanie. Určite by zásobvacie roboty v naších armádach znížili straty, zranenia, počet vojakov v zásobovaní a riadne aj ušetrili rôzne výdavky. Aj to palivo, lebo robot môže mať rôzné tvary pre rôzne prostredia a nemusí niesť zo sebou potrebnú ľudskú biosféru, ochranu odpočívať. Niekde z bezpečia ich sem tam môže navigovať vojenský programátor aj niekoľko súčasne.
  Takto ušetrené výdavky na armády, by mohli isť späť do modernizácii našich armád.
  Tak isto by sme mali viacej hodiť do výskumu ako si môžu rôzne privyrobiť z miestných zdrojov vojaci palivo pre svoje stroje. Aby armádne stroje neostali stáť pre nedostatok paliva a čakali len na cisterny s palivom. Armády často zostávajú stáť na strategických postaveniach. Mali by byť schopné dovyrobiť si nejaké to palivo z miestných prostredi napríklad do 20% svojích potrieb. Nechcem forsírovať navrhy, možností výroby palív a energii je veľa. Mali by to prepočítať vojenskí ekonómovia aj z rôznych hľadísk a overiť na manévroch. Zo začiatku v naších prostrediach.
  - Krycie prostredia, maskovanie a návnady. Podľa môjho názoru to armády SR a ČR dosť zanedbávajú.
  Ruská armáda vraj od roku 1995 vyrába atrapy. Napríklad na linku:
  http://www.dailymail.co.uk/sci...
  Je tam dobré zdokumentované od prvej, cez druhu svetovú až po súčasnosť.
  Sem tam so citlivo zaregistroval, ako západu zo satelitnéj špionáže zmizli veľké zoskupenia Ruskej techniky pri Ukrajinských hraniciach. Zaregistroval som aj ako naschvál Rusi nechali snímať svoje Iskandery ako ich pripravujú na prevoz do Kalingradu.
  Naozaj? Neboli to takzvané vábničky, makety?
  Keď už naším armádam chýbajú rôzne zbrane a vybavenia PVO. Tie čo máme môžu zasiahnuť dajme tomu Iskandery.
  Nezišli by sa nám naozaj nejaké vábničky, makety?
  Nech si zasiahnú tými drahými Iskandermi niektoré klamlivé makety. Tie skutočné môžeme mať úplne niekde inde. Popliesť tak rôzne satelity a špionážne drony.
  Ide aj o klamlivu propagandu. Nepriateľ nás môže považovavať za oveľa silnejších.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:45 30.11.2016

  petres:
  Pokud se to potvrdí, bude to paráda, byť je to první pořádný tendr současného MO (když nepočítám Grippeny)

  petres:
  Pokud se to potvrdí, bude to paráda, byť je to první pořádný tendr současného MO (když nepočítám Grippeny)

 • petres
  09:16 30.11.2016

  trochu off topic
  Vypadá to, že v případě nákupu MADR radarů bylo rozhodnuto, vítězem je IAI Elta Systems s radary ELM 2084 (zajímavostí je ta 30-ti členná výběrová komise). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  trochu off topic
  Vypadá to, že v případě nákupu MADR radarů bylo rozhodnuto, vítězem je IAI Elta Systems s radary ELM 2084 (zajímavostí je ta 30-ti členná výběrová komise).
  http://zpravy.e15.cz/domaci/ud...

  Uvidíme, jestli se to v pátek potvrdí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  08:56 30.11.2016

  Dusan : Podle meho jsou jen 3(4) moznosti ...

  1) Problemove staty se z eurozony vyhodi a nechaji se krachnout . Coz ovsem odstartuje bankovni a hospodarskou krizi , nejspise ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan : Podle meho jsou jen 3(4) moznosti ...

  1) Problemove staty se z eurozony vyhodi a nechaji se krachnout . Coz ovsem odstartuje bankovni a hospodarskou krizi , nejspise celosvetovou . Duchodove fondy z celeho sveta budou rady za -30% .

  2) Pojede se dal , dokud to za 10-15 neprokrachuje cele , a bude to nasobne horsi pro CELOU evropu a +- cely svet .

  3) Nastane nejaka krize ( aka obcanska valka , nebo jiny konflikt ) . Udela se tlusta cara , dluhy se poskrtaji . Problematicke meny zdevalvuji , o duchodce se postara stat a pojede se od nuly . ( Ale bude tak 10 let evropa a vetsina svetove ekonomiky stagnovat\nominalne se propadat )

  4) Nastane okamzite co nejvetsi tlak na reorganizaci problematickych statu a provedeni reforem . Toto je podle meho jen teoreticka sance , vzdyt se to nepodarilo ani v recku . Tam sice poskrtali vydaje ale maji 25% nezamestnanost , trh prace a socialni zakony stale skoro na urovni CSSR . a 180% statni dluh ktery se nikdy nesplati . A nemoznost znehodnoceni meny kvuli euru .

  Jak rikam lip uz bylo , budme radi ze visegrad zatim jede velmi dobre . ( Protoze sem v poslednich 20 letech presunuly firmy ze zapadni evropy velkou cast sve vyroby za nizsimi mzdovymi naklady ) ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:53 30.11.2016

  Však taky rotačky v tiskárnách jely jako divý. Ale neboj se, ty dolarový taky....takže nevím, kam chodíš na ten zámořský optimismus.
  Samozřejmě, že projekt Euro pomáhá rozpouštět ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Však taky rotačky v tiskárnách jely jako divý. Ale neboj se, ty dolarový taky....takže nevím, kam chodíš na ten zámořský optimismus.
  Samozřejmě, že projekt Euro pomáhá rozpouštět inflaci do celýho světa. Naše banka natiskla za posledních pár let 800miliard, aby koruna netvrdla. Tahle ekonomie je pokřivená a vždycky to nakonec zaplatí ten nejobyčejnější na spodku pyramidy. A ještě musí být vděčný, když mu pár těch papírku blahosklonně pošlou...

  To ale nic nemění na tom, že společná měna je mocný nástroj...v mnoha ohledech mocnější, než armáda.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  08:40 30.11.2016

  Kazdemu , kdo si mysli , ze euro v dnesni dobe je prinos pro ekonomoku EU , doporucuji otevrit eurostat a podivat se na vyvoj HDP , statniho dluhu a jeho narustu v jednotlivych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kazdemu , kdo si mysli , ze euro v dnesni dobe je prinos pro ekonomoku EU , doporucuji otevrit eurostat a podivat se na vyvoj HDP , statniho dluhu a jeho narustu v jednotlivych statech EU\eurozony . Cely jih je ve sr@ckach vcetne dvou z peti nejvetsich ekonomik EU . A euro je soucast problemu . Posledni testy italskych bank hovori za vse . Tam zahuci hezkych par desitek miliard euro . Do konce 2017 predpokladam dolar za 1,1 ...

  Ted uz jen staci at se Erdogan nastve , pusti do EU dalsi milion "uprchliku" a rusko bude nas nejmensi problem ....

  Líp uz bylo .
  Skrýt celý příspěvek

 • riki2007
  23:30 29.11.2016

  Nechcem rypat, ale odborny web ma byt odborny. Hdp sa posudzuje podla parity kupnej sily, a rusko je teda na urovni o 5-10% nizsej ako nemecko. Stoho vznikaju potom skreslene info

  Nechcem rypat, ale odborny web ma byt odborny. Hdp sa posudzuje podla parity kupnej sily, a rusko je teda na urovni o 5-10% nizsej ako nemecko. Stoho vznikaju potom skreslene info

 • dusan
  15:57 29.11.2016

  pejzo66 Každá dnešná mena (mimo "exotov" ako bitcoin) je umelá a štátom regulovaná. Euro je politický projekt, ktorý má istú logiku, ale má veľa podmienok, napr. vyrovnané ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pejzo66 Každá dnešná mena (mimo "exotov" ako bitcoin) je umelá a štátom regulovaná. Euro je politický projekt, ktorý má istú logiku, ale má veľa podmienok, napr. vyrovnané ekonomiky. A to sa nestalo, euro majú rôzne ekonomiky a preto neexistuje prirodzená spätná väzba úrokov podľa hospodárenia štátu. Skrátka nevýkonn= štáty by už museli robiť reformy, lebo trhy by ich menám neverili, s eurom nemusia robiť nič ... ECB to "zatiahne" .. Preto Taliansko, Portugalsko či Grécko nechcú robiť reformy ... načo dráždiť voličov, keď ECB pomôže s lacným financovaním. Samozrejme, že i pre Nemecko je to určitým prínosom ... ale v konečnom dôsledku je Nemeckom garantom eura. Problém nebude ak z eurozóny vystúpi Grécko či Taliansko (mimochodom by to bol pre nich okamžitý krach a problémy bánk), ale Nemecko... Predstava VB, že bez EÚ sa zaobíde ľahko je smiešne naivná. I Švajčiarsko sa prispôsobuje EÚ ... a nemusí. Ekonomika a život nepustí ...každý sa musí prispôsobovať svojim obchodným partnerom. O tom najlepšie svedčí to, že akosi tí víťazi vo VB nevedia čo robiť ....čo je verejné tajomstvo. A opakujem ... pre značnú časť štátov by vystúpenie z eurozóny znamenal ekonomický bankrot ... čo by inak pre zadĺžené štáty nebolo až také zlé čisto makroekonomicky - zbavili by sa značnej časti nesplatiteľných dlhov, ale obyvateľvo by si riadne narazilo "držky" pri krachu ... to by bolo "veselo".
   
  Pejzo666 byl několikrát zablokován a dostal ban, přesto se 8x opět snažil pod jiným jménem a e-mailem přihlásit do AN. Byl proto opět smazán. Admin
  Skrýt celý příspěvek

 • Standa
  15:51 29.11.2016

  RiMr71: Přečtěte si to pane ještě jednou. Nepíšu, že tomu tak je. Pouze píšu, že kdyby země EU zbrojily, ale armádu by nepoužívaly dlouhodobě jako součást politiky, tak by to Rusko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: Přečtěte si to pane ještě jednou. Nepíšu, že tomu tak je. Pouze píšu, že kdyby země EU zbrojily, ale armádu by nepoužívaly dlouhodobě jako součást politiky, tak by to Rusko asi tak neděsilo. EU se chovat agresivně až na výjimky nemůže, protože na to nemá vojenské kapacity.....no a jen malá připomínka....Libye. Je rozdíl, když zbrojí Rusko (většinou ty zbraně chce použít) a když zbrojí Evropa (ta nemá moc chuť jít do války).

  Jinak se vede ekonomická válka (sankce EU), ta může vést k ozbrojenému konfliktu.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  15:45 29.11.2016

  EU se z principu chovat agresivně ani nemůže. K tomu by se na takovém kroku musela prvně shodnout, což je věc naprosto nevídaná. Navíc většina armád členských zemí je jen na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  EU se z principu chovat agresivně ani nemůže. K tomu by se na takovém kroku musela prvně shodnout, což je věc naprosto nevídaná. Navíc většina armád členských zemí je jen na ozdobu.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:40 29.11.2016

  EU se chová agresivně?!
  Můj ty skutku....

  EU se chová agresivně?!
  Můj ty skutku....

 • Standa
  15:31 29.11.2016

  No ještě k tomu zbrojení Ruska. Je to geograficky největší světový hráč, který musí bránit nejdelší hranice na světě. Pokud vezmete v potaz hru s nulovým součtem (mezinárodní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No ještě k tomu zbrojení Ruska. Je to geograficky největší světový hráč, který musí bránit nejdelší hranice na světě. Pokud vezmete v potaz hru s nulovým součtem (mezinárodní vztahy), tak je na tom Rusko cca VŽDY hůř, nežli USA. Vojenské základny po světě včetně blízkého pohraničí 1-0 pro USA. Vojenské výdaje 1-0 pro USA. Letectvo 1-0 pro USA, pozemní vojsko když zavřu všechny 4 oči 1-1, námořnictvo 1-0 pro USA, strategické zbraně 1-1. Vojenská síla paktu státy NATO vs Rusko 1-0 pro USA. Aby nastala rovnováha sil, tak to musí skončit vždy 1-1 a to je pro mezinárodní vztahy nejlepší varianta. Pokud se rozpadne bipolární svět a dominuje jedna strana v multipolárním světě, tak se zvyšuje riziko konfliktu. Ukrajina a majdan bylo pro Rusko poslední kapkou. Pokud západní země nepřijaly Rusko ke společnému stolu jak tomu bylo před 1 sv.válkou při koncertu mocností a udělaly z něho víceméně protivníka, tak si Rusko určitě nenechá přijít západ a NATO až k vlastním dveřím. Bohužel za to zaplatili nejvíce civilisté a ekonomika Ukrajiny.
  A jak jsem napsal, Rusko se snaží vyvažovat USA, ale je sousedem EU. EU a jeho země vidí zbrojit Rusko a jako hráči na mezinárodním poli musí zase vyvažovat Rusko. Rusko to bude zase brát jako zbrojení jen proti němu. Tohle vždy vedlo k eskalaci, to není dobrá situace. Kdyby země EU dlouhodobě udržovaly 2% HDP a nechovaly se agresivně, tak by to patrně Rusko tolik neřešilo (ale tady asi nebude mít nikdo univerzální pravdu, protože vztahy jsou psychologie a ta se předvídat moc nedá).
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  15:13 29.11.2016

  O jakým pořadu se stropnickým se to klucí bavíte? Hoďte kdyžtak link. Díky

  O jakým pořadu se stropnickým se to klucí bavíte? Hoďte kdyžtak link. Díky

 • Luky
  14:54 29.11.2016

  Stropnický byl příšerný. Zmohl se jen na lživé, novinářské floskule. I kliďas Filip z toho vypěnil ...a to je co říci.

  Stropnický byl příšerný. Zmohl se jen na lživé, novinářské floskule. I kliďas Filip z toho vypěnil ...a to je co říci.

 • CerVus
  14:50 29.11.2016

  Nekoukali jste na čt24 na briefing s ministrem obrany o stavu resortu a rozpočtu na příští rok? Prý je vše ok, problémy jsou vyřešené a chystají se velké nákupy. Zajmavé, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nekoukali jste na čt24 na briefing s ministrem obrany o stavu resortu a rozpočtu na příští rok? Prý je vše ok, problémy jsou vyřešené a chystají se velké nákupy. Zajmavé, že výstrojní sklady stále zejí prázdnotou, polovina techniky stojí nepojizdná v autoparcích a nebyl ani schopný konkretizovat v jakém roce ty chystané nákupy budou. Stále jen mlžil a spíše vše odsouval na další vládu. Katastrofa. Jak takovýhle člověk může stále dělat ministra obrany, když doposud ničeho nedosáhl?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:50 29.11.2016

  ..a to nás jako bez Amíků v Evropě začnou Němci věšet v Kounicovo kolejích...?
  Já myslím, že ne, spíš by jejich politika začala reflektovat veřejný zájem. Nejsou to žádní pitomci. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ..a to nás jako bez Amíků v Evropě začnou Němci věšet v Kounicovo kolejích...?
  Já myslím, že ne, spíš by jejich politika začala reflektovat veřejný zájem. Nejsou to žádní pitomci. Stejně by se hned nevyvázali, když mají svoje důchody povinně v amerických dluhopisech. A co se týče nácků, v tom zapracoval Amíky vnucený školní systém v uplynulých dekádách dobře.

  Nejlepší recept proti válce je provázanost a oboustraně výhodná spolupráce. Proto se po válce dělaly v Alsasku a Lotrinsku výměnné pobyty studenstva a podporovala se spolupráce přes čáru. On by se Němec s Rusem rád dohodnul. My bychom taky netratili. Ale jak říkám, chtělo by to na ruské naplavenině tvrdě vymáhat zákony, stavebními počínaje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  14:23 29.11.2016

  to je zájem USA...zájmem ČR by mělo být udržet USA v Evropě, Německo mocensky na uzdě utažené ve Washingtonu a Ruský vliv na hranicích Slovenska a Polska...O Ukrajině a jejím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to je zájem USA...zájmem ČR by mělo být udržet USA v Evropě, Německo mocensky na uzdě utažené ve Washingtonu a Ruský vliv na hranicích Slovenska a Polska...O Ukrajině a jejím demokratickém vývoji se můžeme vzrušeně bavit, ale to je tak všechno. Samozřejmě na diplomacii je udržet dobré vztahy se všemi mocnostmi a umožnit obchod bez keců o morálce a lidských právech někde v tramtárii. Základním českým zájmem je export a vyhýbat se práskání bičem nad hlavou zesílením jednoho z těch tří přes míru...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:13 29.11.2016

  jak to řekl Frídman - že Americké impérium musí za každou cenu zabránit spojenectví Německa a Ruska a že o tom vlastně byly i ty světové války. Bez obalu, na férovku. Takže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jak to řekl Frídman - že Americké impérium musí za každou cenu zabránit spojenectví Německa a Ruska a že o tom vlastně byly i ty světové války. Bez obalu, na férovku. Takže nekoukejte pořád tam, kam vás směřují novináři...

  A co se týče Rusů - ti žačali doopravdy zbrojit a reorganizovat po Gruzii 2008, když se jim v celé nahotě ukázalo, že Amíci s nima neka a chtějí škodit. Od konce studené války Amíci posilovali na Balkáně, takže se nemusíte tak dojímat s jejich odchodem. Ale když potáhnou do hajzlu, bude to jen dobře. Němci by si konečně mohli udělat ústavu, přestali by být americkým eseróčkem, my bychom vyváželi vesele do Ruska a měli konečně adekvátní platy. Jen by to chtělo trochu pohlídat ty Vary...
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  13:09 29.11.2016

  Pane leviathan,

  můj postoj v dané věci je při hrubém zjednodušení zhruba následující:

  1. "zmražené" konflikty - v Náhorním Karabachu začal v únoru 1988, v Abcházii v červenci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane leviathan,

  můj postoj v dané věci je při hrubém zjednodušení zhruba následující:

  1. "zmražené" konflikty - v Náhorním Karabachu začal v únoru 1988, v Abcházii v červenci 1989, v Podněstří v květnu 1992 a souvisely s postupným rozpadem SSSR a nešťastnou národností politikou, započatou již Stalinem. S rozpadem institucí z doby SSSR (včetně většinou uměle narýsovaných hranic), souvisí i ostřelování Cchinvali z počátku srpna 2008, a konečně i Euromajdan. Postjelcinovské Rusko se těchto třenic snaží maximálně využívat,
  o tom není sporu. Nemyslím si ale, že by bylo přímým iniciátorem Vámi zmíněných konfliktů. Na to zřejmě Vy budete mít jiný názor.
  2. Podle mě jsou způsoby, kterými Rusko provádí politiku v "blízkém zahraničí" velmi různorodé a sofistikované.
  3. Váš názor, že nepřijetím Pobaltí do NATO bychom ho vydali napospas Rusku, je asi většinový; je ale správný? Tím, že u Ruska skokově zvýšíme pocit "obklíčení" a hrozby kontinuálního rozrůstání NATO ("proboha kam až, vždyť nám slíbili, že nic takového dělat nebudou - musíme být silnější a agresivnější"), byť by šlo jen o domnělé hrozby (využívané i vnitropoliticky), jsme Pobaltí před Ruskem nezachránili. Když na jejich obranu vojensky nevystoupí USA, udělá to (kromě Polska) vůbec někdo jiný? Půjde Slovensko do války s Ruskem kvůli Pobaltí?
  4. Je "cordon sanitaire" vždy geopolitickým nesmyslem? Nebylo SSSR lépe, když mezi ním a 3. říší bylo Polsko? Proč Finsko zatím vždy upustilo od vstupu do NATO? Nestačil vstup do EU, spojený s jasnými garancemi velmocí ohledně zachování suverenity pobaltských států?
  5. Je tedy pro Pobaltí NATO tou nejlepší zárukou zachování jejich bezpečí a svobody? Já si to tvrdit netroufám (co se to s NATO stalo, když Turecko zaútočilo na Kypr, sjednocující se s Řeckem?). Co si ale tvrdit dovolím je to, že většina ostatních států NATO by nyní byla mnohem raději (byť by to jejich vedoucí představitelé nikdy veřejně nepřiznali), kdyby v roce 2004 nebyly přijaty.

  Dá se to konečně shrnout do jediné otázky: pokud by se Rusko rozhodlo v Pobaltí vojensky intervenovat, může jej od toho odradit vyjádření pevného odhodlání Petera Gajdoša přijít mu na pomoc?

  Podle mě ale půjde Rusko jinou cestou - v krátkodobém horizontu bude především napomáhat tomu, aby v Lotyšsku zvítězila v demokratických volbách "protestní" strana nějakého vypěstěného proruského oligarchy, která s ním bude "prohlubovat hospodářskou spolupráci". Země jako taková zůstane v dosavadních "západních" strukturách jako kukaččí mládě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  13:03 29.11.2016

  Věcně...pro Německo je EU výhodné, díky Euru si může podhodnocovat svou měnu a zlevňovat export. Toto není ekonomický web, takže je zbytečné se do tohoto nořit, ale je to podobné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Věcně...pro Německo je EU výhodné, díky Euru si může podhodnocovat svou měnu a zlevňovat export. Toto není ekonomický web, takže je zbytečné se do tohoto nořit, ale je to podobné tomu co se kritizuje u ČLR, akorát Německo z toho bruslí společnou měnou. Samozřejmě, že dobrá ekonomická kondice Německa pak znamená nabalení ekonomik ostatních na tu jeho, ale primárně je Euro pro Německo výhodou a existence společné měny, není žádnou filantropií, ale Německým národním zájmem...Ohledně Ruska. RF samozřejmě zbrojilo od nástupu Putina, ne pro slabost západu, ale primárně proto, že tak nečinilo řadu let a konečně na to mělo. Jeho reálnou sílu nicméně později ukázala Ukrajina a Gruzie a evidentní neschopnost RF ovlivňovat dění v oblasti svého národního zájmu z něj nedělá rázem žádné velké nebezpečí pro Evropu...a že to zkusili, co jim zbývalo, jako Ruský představitel bych si Krym zachránil taky. Ale primárně by při síle Ruska, a myslím tím vliv a nikoliv schopnost učinit z UA černý kráter, kterou hodlá mít nikdy nemělo k žádnému majdanu a úprku prezidenta dojít. Ukrajina ovšem ukázala také reálnou schopnost Evropy ovlivňovat své blízké přihraničí. Výsledný pat z přetahované patrně vyléčí obě strany na dost dlouho a nešlo vůbec o to kdo má silnější armádu. V rámci vztahu Evropa vs. Rusko je konvenční síla potřebná jen na odstrašení něčeho k čemu nikdy nedojde, armádu potřebujete k zahraniční politice, např. na Blízkém východě a tady je problém Evropy nikoliv v tom, že nemá kapacity a kašle na ně, ale v tom, že levá ruka neví co dělá pravá, domluvit společný postup v čemkoli je nemyslitelné a pokud se EU nezmění k lepšímu nedonutí členy nic na světě, aby se to změnilo. Rusko tak dosáhne lepších výsledků prostě jen tím, že je to jeden stát a nevím o tom, že by mu EU byla konkurencí. Ta momentálně není schopna zastrašit ani Turecko. EU má a čeká řada problémů a RF to prostě zatím a to slovo zatím zdůrazňuji, není...možná pokud bude někdy z EU velmoc a to za současného stavu nebude. Západ je sice hezké slovo, ale společný západ se rozpadá a jednotnou akci NATO v zájmu čehokoli si dnes dokážou představit jen nejzarytější "zápaďané" tzn. ruku na srdce pánové co by se asi tak muselo stát, aby západ existoval i vojensky? Samozřejmě, že armáda ovlivňuje postavení státu a školení k tomuto nepotřebuji, psal jsem o něčem naprosto jiném. A rád bych se vrátil k hlavní myšlence...je to vojenský web...jak se dá dle výdajů na armádu měřit její úroveň. V tabulce dva příklady Německo a Turecko, to je k zamyšlení. Výdaje jsou jen novinářská zkratka a dost pochybuji, že se jimi řídí něco jiného než veřejné mínění, politika sousedů - to už budou jiné analýzy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  12:57 29.11.2016

  Rase: Bude zajímavé sledovat rozhodování mezi hladkým a drážkovaným vývrtem hlavně u těch modernizovaných Chall2.

  Rase: Bude zajímavé sledovat rozhodování mezi hladkým a drážkovaným vývrtem hlavně u těch modernizovaných Chall2.

 • Rase
  12:45 29.11.2016

  perunBB:
  ...slovo reorganizace ti asi nic neříká (nebo autorovi článku). Přeci jen britové plánují tanky Challenger 2 modernizovat (buď od BAE nebo Rheinmetallu).

  perunBB:
  ...slovo reorganizace ti asi nic neříká (nebo autorovi článku). Přeci jen britové plánují tanky Challenger 2 modernizovat (buď od BAE nebo Rheinmetallu).

 • dusan
  12:30 29.11.2016

  pejzo66

  Skúsim vecne ....

  Nemecko momentálne ekonomicky drží väčšinu Európy cez euro na vodou ...

  Nikoho nezaujímajú takí bezvýznamní členovia eurozóny ako Slovensko ... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pejzo66

  Skúsim vecne ....

  Nemecko momentálne ekonomicky drží väčšinu Európy cez euro na vodou ...

  Nikoho nezaujímajú takí bezvýznamní členovia eurozóny ako Slovensko ... ani nečlenovia ako Česko ...ale Nemecko so svojou obrovskou silou zaujíma každého ... a naše hlavné trhy sú tam .... nie bezvýznamné Rusko.

  A to je dôvod prečo sa máme, i napriek chorej politike ECB a neochote robiť reformy vo väčšine krajín EÚ celkom dobre .... na rozdiel od Ruska, kde padla životná úroveň celkom podstatne.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  12:06 29.11.2016

  pejzo66 : ´ty sa niekoho pytas kolko ma rokov? podla prispevku mas IQ mojho foxteriera. Najviac moslimov v Europe zije v Rusku, najvacsia mesita v Europe je v Moskve, najvacsia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pejzo66 : ´ty sa niekoho pytas kolko ma rokov? podla prispevku mas IQ mojho foxteriera. Najviac moslimov v Europe zije v Rusku, najvacsia mesita v Europe je v Moskve, najvacsia vycvikova zkladna dzihadistov v Europe je v Cecensku --- ale s moslimami nema problem Rusko, ale EU?

  Muhaha : neblaznite, to sme mali nechat Pobaltie napospas Rusku? Keby neboli v NATO tak uz tam maju nejaky zmrazeny konflikt podobne ako v Podnestersku, Abchazsku, J.Osetsku, N.Karabachu ci Donbase. Toto je sposob akym Rusko robi politiku v "blizkom zahranici" - viete dobre, ze Rusko nema hranice :) :) :) Treba mu ich preto presne vytycit a najlepsie raketami a tankami, tomu rozumeju. Ak by NATO nechalo Pobaltie napospas Rusku, tak by sa to iste mohlo jedneho dna stat aj nam.
  Skrýt celý příspěvek

 • perunBB
  11:49 29.11.2016

  Zaujímavá správa...
  http://www.securitymagazin.cz/...

  Zaujímavá správa...
  http://www.securitymagazin.cz/...

 • Muhaha
  11:28 29.11.2016

  Pro dezintegraci EU (v institucionální formě po Maastrichtu) jsou větším nebezpečím než Rusko její vedoucí představitelé (Juncker, Mogherini, Schulz a další nekompetentní a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro dezintegraci EU (v institucionální formě po Maastrichtu) jsou větším nebezpečím než Rusko její vedoucí představitelé (Juncker, Mogherini, Schulz a další nekompetentní a ideologicky zaslepení jedinci).
  Rusko je hrozbou především pro Ukrajinu.
  A kvůli Pobaltí s ním teď USA musí hrát hru v předvádění svalstva.
  Nechce totiž přijít o důvěru svého nejvěrnějšího spojence v oblasti - Polska.
  To by mohlo spustit dominový efekt v celém NATO - "král je nahý, článek 5. charty je bezzubý ...", šíření paniky a zvyšování vlivu Ruska.
  Přijetí pobaltských států vnímám jako fatální krok NATO oslabující, nikoliv posilující.
  Skrýt celý příspěvek

 • pejzo66
  10:41 29.11.2016

  dusan- kolik Vám je let? 15-16? Chachaáááá
  Němčouři,i když ekonomicky vysávají zbytek evropy, a východ dvojnásobně, a budou živit milióny negrů,slimáků a jejich početných rodin, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan- kolik Vám je let? 15-16? Chachaáááá
  Němčouři,i když ekonomicky vysávají zbytek evropy, a východ dvojnásobně, a budou živit milióny negrů,slimáků a jejich početných rodin, tak pochybuji, že jim zbydou na bundesvéhr víc než drobné! Chacháááchiií
  Moc to němcům přeji, co nejvíc negrů a pořádně hladových a pořádně nas..ných!
  A slimácké ženy kotí nonstop od svých 13-ti až dokud fyziologicky můžou! Devět (9) slimáčat je minimum a povinnost každé slimačice!
  A za všechno můžou rusáci, že jó, dusánku! Chachaaaaaaáááááííí
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  10:23 29.11.2016

  Wenet01
  Je to presne naopak
  Rusko je väčšia a reálnejšia hrozba. Nepoznám nikoho kto by podporoval u nás radikálnych islamistov alebo Erdogana.
  Zato máme u nás predsedu vlády a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01
  Je to presne naopak
  Rusko je väčšia a reálnejšia hrozba. Nepoznám nikoho kto by podporoval u nás radikálnych islamistov alebo Erdogana.
  Zato máme u nás predsedu vlády a u Vás prezidenta čo bojujú za Rusko a ospravedlňujú všetko čo urobí ... spochybňujú NATO a hospodársku orientáciu na EU.
  Pred dvomi rokmi som vášnivo "dokazoval", že Krym je síce zlá vec. .. ale bol proruský .,.. a východná Ukrajina je iná a Rusko si nemôže dovoliť konflikt ... už len s ekonomických dôvodov.
  A dovolilo si ....a prečo ?
  Lebo Putin vedel, po Kryme, že pre Ukrajinu nik nepohne prstom (táranie nepočítam) ... pri Debalceve sa kolóny ruskej armády valili po podpise prímeria "doraziť" Ukrajincov ... a Nemecko a ostatná Európa držala hubu a krok ....
  Jedna vec je politika .... kde Putin štedro platí svojich podporovateľov, niekedy len rozvracačov európskej politiky a druhá vec vojenská sila. Jednoducho i keby Nemecko či niekto iný buchol do stola, tak sa Putin len zasmeje ... Európa nemá čím vojensky proti Rusku zasiahnuť i keby náhodou chcela. Ono často stačí mať prostriedky na odstrašenie útočníka ...
  A pritom je to ekonomicky úplne jednoznačné .... EÚ je obor .. Rusko beznádejný zaostalý trpaslík, resp. ak niekto operuje "úspechom" pšenice - banánová republika.
  Stačilo by keby EU jedným hromový ekonomickým hlasom skríkla na ruského macka a on musí zaliesť do kúta, lebo vie, že bez našich peňazí za suroviny neprežije.
  Ak všek ruský macko počuje len samí zúfalé kvílenie a hádanie .... a reálne ho nemá čím vojensky ohroziť ... tak sa len môže smiať nad našou neschopnosťou .... čo i nepokryto robí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  10:21 29.11.2016

  Nemyslím, že Češi někdy budou schopni někomu něco diktovat.
  Spíš bychom si měli položit otázku, co jsme schopni ovlivnit?
  A co vůbec lze ovlivnit?
  A na tom potom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemyslím, že Češi někdy budou schopni někomu něco diktovat.
  Spíš bychom si měli položit otázku, co jsme schopni ovlivnit?
  A co vůbec lze ovlivnit?
  A na tom potom pracovat.

  Obrannou bezpečnostní politiku USA ovlivní Češi stěží. Stejně tak rozhodnutí Francie nebo Velké Británie (o Rusku, Číně, Turecku, Iránu ... nemluvě).
  Takže co zbývá - "držet hubu a krok"?
  Nebo udržovat co nejlepší vztahy se svými sousedy, a snažit se co nejvíce s nimi rozvíjet spolupráci i v bezpečnostní oblasti? Včetně slaďování obranných doktrín
  a investic?
  Ani toho nejsme schopní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  09:43 29.11.2016

  Wenet01: To je chybný pohled uvažování, tady nejde ani tak o reálnost toho útoku, ale o možnost toho útoku. Rusku tuhle "možnost" využívá ke svým politickým cílům, resp. k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01: To je chybný pohled uvažování, tady nejde ani tak o reálnost toho útoku, ale o možnost toho útoku. Rusku tuhle "možnost" využívá ke svým politickým cílům, resp. k diktování své vůli ostatním zemím.
   
  Proč Rusko zbrojilo (do 2014), když se Spojené státy stahovaly z Evropy a rozpočty evropských armád klesaly? Jednoduše, a chraň Bůh, že na tom nevidím nic špatného, prostě Rusko využilo slabost Západu.
   
  No a teď to Západ chce dohnat, protože se cítí zatlačen Ruskem, které díky modernizaci své armády může diktovat svou vůli dalším státům. Ve své podstatě to je nekonečná hra, kdo má silnější armádu. A kdo má silnější armádu, může diktovat. Tak to bylo a je. Za mě bych byl radši, kdyby jsme to byli my, kteří diktujeme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  08:07 29.11.2016

  Tom75: Ne, já jsem napsal, že Rusko za 3-4 roky nebude moci dávat do armády stejné prostředky jako to dělá dnes. Armáda je třešnička na dortu, motorem státu je ekonomika, která se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tom75: Ne, já jsem napsal, že Rusko za 3-4 roky nebude moci dávat do armády stejné prostředky jako to dělá dnes. Armáda je třešnička na dortu, motorem státu je ekonomika, která se skládá z průmyslu (i zemědělství), služeb a obyvatelstva. Tyhle tři věci jsou ve vzájemném pohybu, do těch je třeba lít peníze. Ty totiž vytváří hodnoty, které lze dále spotřebovávat. Peníze nalité do armády mají stejný vliv na ekonomiku jako kdybyste vzal svoje úspory a rozdal je bezdomovcům. Oni je nevyhodí, ale koupí si za ně chlast a za chvíli nemají opět nic. Každý rubl, který Rusko nalije do armády na úkor ekonomiky, je dalších několik rublů, které by ruská ekonomika mohla vyprodukovat.

  Další věc je, že voják v kasárnách je vlastně člověk, který je neproduktivní. Nechodí do zaměstnání, nestojí u stroje, jeho práce se nedá prodat zákazníkovi. Tj. držení obrovských armád nadměrně zatěžuje národní ekonomiku (velké státní výdaje na armádu jsou řešeny vysokými daněmi vybíranými od lidí i firem). tohle není nic nového, národohospodáři tohle vědí už 120 let. Proto taky existují mírové armády a mobilizační armády (tedy Mikulášova mobilizace v létě 1914 byla jasným důkazem, že válka bude ... ale z rozpoutání války jsou nesmyslně viněny Dohodové mocnosti...).

  Armáda a ekonomika mají být v rovnováze. Současný ruský stát tuhle rovnováhu porušil (díky vnějším vlivům) a důsledky dříve nebo později přijdou.
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  07:13 29.11.2016

  Jakub2 ty tady napises ze rusko nebude mit po 3-4 letech trvajicich sankcii penize na armadu coz je blbost pak se tady rozepises jak sledujes ruskou ekonomiku a vis o ni prd pises ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakub2 ty tady napises ze rusko nebude mit po 3-4 letech trvajicich sankcii penize na armadu coz je blbost pak se tady rozepises jak sledujes ruskou ekonomiku a vis o ni prd pises tady veci ktere jsou vseobecne zname asi ti to dela dobre.napr napsals ze ropad ruske ekonomiky se spomaluje coz je pro rusaky dobra zprava ze jo vic nez sankce nici rusaky propad cen ropy a ne sankce.Vcera na idnes sem cetl o dohode mezi nemeckem a gazpronem o stavbe plynovodu pres severni more vis co to znamena?snad jo.Rusko se taky dohodlo s finskem na vystavbe atom.elektrarne.
  Spravne si napsla o upadku ruska v letech 1992-95 kdo byl prezident v te dobe slabej gorbi a alkoholik jelcin za jejich vlady se rusko totalne rozkradlo a padlo
  Jo a jeste jedna vec kdyz se nekdo nahodou zastane ruska hned ho tady obvinuji ze kremrole putinofil ruskej troll a pod. To je jk za komancu do prdele jenom predtim to byl agent zapadu atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  06:38 29.11.2016

  To Trener: existovaly 6- ti napravove zeleznicni vagony se sundavacim podvozkem, ktere po sklopeni fungovaly jako rampa pro tanky. Rada Saamp.

  To Trener: existovaly 6- ti napravove zeleznicni vagony se sundavacim podvozkem, ktere po sklopeni fungovaly jako rampa pro tanky. Rada Saamp.

 • Wenet01
  22:35 28.11.2016

  A co se týká výdajů na armádu...nebylo by špatné dát dohromady úvahu jak toto číslo koresponduje se stavem armády. Pro představu si srovnejte v tabulce kolik dává na armádu Turecko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A co se týká výdajů na armádu...nebylo by špatné dát dohromady úvahu jak toto číslo koresponduje se stavem armády. Pro představu si srovnejte v tabulce kolik dává na armádu Turecko a kolik Německo, a představte si vzájemný střet - ani do toho nemusím počítat Tureckou ostřílenost z reálných nasazení. To číslo je zavádějící záležitost, něco řekne, ale hodně schová. Pokud zvýším výdaje na bydlení vojáků tak mne ono navýšení vojensky neposune před souseda, který dává na armádu stejně...a primitivněji jen ilustrativně řečeno, soused který si koupí dvě AR-15 mne vojensky nepřevýší o 300% tím, že si ve slevě pořídím dvě AKM, naše rozmluva na hranici pozemků se bude řídit úplně jinými pravidly než je cena nábojů, zbraní a jeho lepšími maskáči
  Skrýt celý příspěvek

 • Hrobař
  22:29 28.11.2016

  Jakub: To souhlasím. Agresivní diplomacie často dovede víc než tanky. Jenže tak jak jste to podal tak to vyznívá že čas hraje proti Rusku, útok by nejspíš taky hrál proti Rusku. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakub: To souhlasím. Agresivní diplomacie často dovede víc než tanky. Jenže tak jak jste to podal tak to vyznívá že čas hraje proti Rusku, útok by nejspíš taky hrál proti Rusku. Ale to že by jen seděli a čekali na pomalý kolaps státu se mi nezdá. A ani to nejsou hlupáci aby to neviděli. Takže co podle vás tedy teď Rusko udělá aby se ze šikmé plochy dostalo?

  A v kontextu článku, není zbrojení v NATO důkazem že i bezpečnostní specialisté Aliance věří že Rusko bude agresivní?
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  22:25 28.11.2016

  Přestaňte už bláznit s Ruskem...na RF zaútočí jen sebevražedný blázen, pobaltí má dost starostí samo se sebou (největší migrace původních obyvatel ze země) a nenapadá mne žádný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přestaňte už bláznit s Ruskem...na RF zaútočí jen sebevražedný blázen, pobaltí má dost starostí samo se sebou (největší migrace původních obyvatel ze země) a nenapadá mne žádný důvod proč by po něm Putin toužil, momentálně dělá všechno proto, aby mu zůstaly dvě námořní základny...co by měl dělat dalšího napadnout Polsko?? Proboha proč...na konsolidaci toho co už má by potřeboval pět životů, do Evropy se valí migranti, Turecko se chystá obnovit sultanát, severní Afrika je rozvrácená, blízký východ taktéž...a Evropská integrace se zasekává rychleji než kdy dřív a další nápady Evropské komise (například se zbraněmi, když jsme na tom vojenském webu) tomu nepřidávají...A při pohledu na mapu je nejstabilnější hranice EU právě s tím Ruským světem, proto je jistě nejlepší investovat miliardy ze strachu, že nás přepadne Rusko. Už to vidím padá Berlín, Paříž i Řím, a Ruská armáda bojuje proti partyzánům (kteří po nich ovšem hážou ovocem, protože zbraně v rukou civilů jsou pro EU zlé) po celé Evropě a houfuje invazní loďstvo se v Calais k rozhodujícímu úderu na Británii - RF je zatím zcela prázdné, co má ruce nohy, musí totiž obsazovat Evropu...Evropská unie není velmoc, ne proto, že členské státy kašlou svorně na armádu, ale protože jí vládnou nevolení blázni ve formě politbyra, parlament nemá zákonodárnou moc a EU tímto nápadem na řízení ztrácí jakoukoliv nadhodnotu, která by lákala státy k hlubší integraci. Výsledek je, že EU není jednotná prakticky vůbec v ničem, všichni hledají vyjímky z vyjímek a celou Evropou pak dokáže hýbat jednotné Turecko, které by po namířených sankcích a hlídaných Evropských hranicích prakticky zdechlo hlady...Investice do armády jsou fajn, doufám, že vlnu rozumu, aspoň v tomto využije AČR, ale RF není náš ani Německý problém a Němci to asi dost dobře vědí, když mu dva roky pomáhají obcházet s plynem Ukrajinu. Existence Trumpa spíš jen umožnila Němcům se zamyslet co bude s Německem po EU a se zahleděním USA do sebe - Rusko jsou jen výmluvy. Napadnout se nedá a přetahovat se s ním není v Evropě o co...
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  22:07 28.11.2016

  Pokiaľ Nemecko navýši svoj rozpočet na obranu na 2% HDP, potom to bude mať podobný efekt na európske štáty a štáty NATO, ako keď šľape nemecká ekonomika...naštartuje európsky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokiaľ Nemecko navýši svoj rozpočet na obranu na 2% HDP, potom to bude mať podobný efekt na európske štáty a štáty NATO, ako keď šľape nemecká ekonomika...naštartuje európsky zbrojný priemysel. Týmto krokom by malo zlacnieť viacero nemeckých technológií a zbraňových systémov, mal by sa výrazne rozhýbať výskum.... a dosť štátov NATO na tom bude participovať. Ja sa z toho teším. Slovensko budúci rok vyčlení 1,2% z HDP (návrh rozpočtu na rok 2017). Tak dúfam, že v roku 2020 to bude tých sľúbených 1,6%, prípadne aj viac, pokiaľ politika a tlak v NATO bude tlačiť pre výraznejšie navýšenie....
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  21:56 28.11.2016

  Hrobař: Máte pravdu. Jenže hlavní otázka je, zda případným ozbrojeným konfliktem neztratí Rusko ještě víc než nečinností (dnešní taktikou). Někdy je lepší, účinnější a levnější ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hrobař: Máte pravdu. Jenže hlavní otázka je, zda případným ozbrojeným konfliktem neztratí Rusko ještě víc než nečinností (dnešní taktikou). Někdy je lepší, účinnější a levnější vyhrožovat než bojovat. Tahle taktika Ádovi Hitlerů docela dlouho vycházela.
  Skrýt celý příspěvek

 • Hrobař
  21:36 28.11.2016

  Jakub: Moc zajímavý rozbor. Jen si říkám jestli tím pádem není pro Rusko nejlepší řešení vojensky zaútočit. Teď hned, dokud ještě mají převahu. To jen taková obyčejná selská ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakub: Moc zajímavý rozbor. Jen si říkám jestli tím pádem není pro Rusko nejlepší řešení vojensky zaútočit. Teď hned, dokud ještě mají převahu. To jen taková obyčejná selská logika.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  21:31 28.11.2016

  Aby bylo jasno - USA a EU cíleně oslabují celou ruskou ekonomiku (ať si ruská propaganda blábolí cokoliv), Rusko proti tomu NEMÁ adekvátní ekonomickou protizbraň. Má jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aby bylo jasno - USA a EU cíleně oslabují celou ruskou ekonomiku (ať si ruská propaganda blábolí cokoliv), Rusko proti tomu NEMÁ adekvátní ekonomickou protizbraň. Má jen propagandu, internetové trolly a armádu.

  Já dnes vidím v Evropě válku vedenou jinými prostředky (sankcemi), kterou Rusko vůbec nemá šanci vyhrát a je bito jak žito. Stejný názor má i ruské ministerestvo financí v oficiálním reportu "Ztracená dekáda":
  http://www.vedomosti.ru/opinio...


  Evropská ekonomika se z ruských protisankcí ani neotřásla, dál utěšeně roste, viz analýza od Zeit.de:
  http://www.zeit.de/wirtschaft/...
  http://tapolitika.cz/ze-sveta/...
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  21:23 28.11.2016

  cejkis: Od kud myslíš, že byla ta letadla na Kbely přesunuta? Vládní letka byla původně na Ruzyni ale kvůli úsporám byla přesunuta k ostatním letounům na Kbely.

  cejkis: Od kud myslíš, že byla ta letadla na Kbely přesunuta? Vládní letka byla původně na Ruzyni ale kvůli úsporám byla přesunuta k ostatním letounům na Kbely.

 • Jakub2
  21:14 28.11.2016

  Tom75: Války se nebojují jen zbraněmi, i obchodní (sankční) války mají opodstatnění. Asi dlouhodobě nesledujete ruské národní hospodářství, já ano. Ruská ekonomika stále padá, byť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tom75: Války se nebojují jen zbraněmi, i obchodní (sankční) války mají opodstatnění. Asi dlouhodobě nesledujete ruské národní hospodářství, já ano. Ruská ekonomika stále padá, byť pomaleji než loni nebo předloni, státní devizové rezervy jsou skoro na dně. Letos dostala ruská armáda přidáno do rozpočtu, ale za cenu toho, že byly radikálně ořezány jiné položky rozpočtu - penze důchodců, zdravotnictví např. Příští rok to nebude jiné... pokud razantně nevzroste cena ropy a plynu (více už težit nemohou, jsou na vrcholu produkčních možností). To se ale nestane dokud Saúdi bojují v Jemenu + jakýkoliv návrat cen ropy po delší dobu nad 70 USD za barel znamená taky návrat frakované americké ropy na trhy - Saúdi celou cenovou válku spustili jen proto, aby si zachovali tržní podíl a vytlačili americkou produkci. Přece ten boj po 2 letech nevzdají! Už je to stálo pár stovek miliard USD. OPEC je prostě rozhádaný a už nemá ultimátní vliv na ceny ropy.

  Rusové ty peníze z ropy a plynu nutně potřebují, plynovod do Číny se zasekl (bombastický podpis dohody před 2 lety) a doteď se nekoplo vůbec do země. Navíc díky poklesu rublu nemají ani na průzkum ropných polí a nedokáží financovat otvírání nových ložisek - nakupují vrtné soupravy od Jihokorejců se horentní sumy.

  Dnes je možná ruská armáda silná a ta německá slabá, ale ta ruská bude slábnout (stále slabší ekonomika) a ta německá bude sílit. Němci taky posilují armádu BEZ VLIVU na státní rozpočet (stále je v mírném přebytku). Oni utáhnou ten milion migrantů + posilují armádu zároveň.

  Neuzažujte v kategoriích dnes a teď, koukejte se v delším časovém horizontu. Země NATO dokáží dostat své armády do rychtyku, ale Rusko nedokáže tu svoji udržet na stávající úrovni. Každý rubl, který Putin pošle vojákům je rubl, který chybí na investicích, sociální podpoře nebo ve zdravotnictví. Armáda přitom není oddělena od společnosti, je její integrální součástí - problémy ve společnosti začnou oslabovat armádu - chleba, maso, zelí a čaj se prostě v armádním skladu nezjeví samy od sebe. Kam to vede? Už jsme to kdysi viděli - v letech 1992 - 1995...
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  19:59 28.11.2016

  Jakube sankce se minuli ucinkem rusaci zacali delat a vyrabet veci ktere si preftim koupili viz vyvoz psenice a myslet si ze je to do 3-4 let polozi je odvazne tvrzeni to neznate ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakube sankce se minuli ucinkem rusaci zacali delat a vyrabet veci ktere si preftim koupili viz vyvoz psenice a myslet si ze je to do 3-4 let polozi je odvazne tvrzeni to neznate ruskwho cloveka radsi nebude zrat a bude mrznout no armada ma prednost
  Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  19:58 28.11.2016

  Zaujala mně věta " Ale pouze 20 stanic je možné využít k naložení tanků Leopard. " Chtěl bych vidět jak je to u nás a mám pocit, že je řada(?) nádraží s rampou, která by se dala ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujala mně věta " Ale pouze 20 stanic je možné využít k naložení tanků Leopard. " Chtěl bych vidět jak je to u nás a mám pocit, že je řada(?) nádraží s rampou, která by se dala nouzově použít. I kdyby se ty rampy měly poškodit. Nebo jestli by šlo sestrojit nějakou jednoduchou mobilní rampu, aby odpadla závislost na speciálně pro to určená místa?
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  19:57 28.11.2016

  Mne zaujal poslední odstavec o přistávání C-17 na Ruzyni.

  Argument lidí z AČR pro zachování Kbel bylo, že je to poslední nástupní prostor pro Prahu :-) Tenkrát jsem říkal, že je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mne zaujal poslední odstavec o přistávání C-17 na Ruzyni.

  Argument lidí z AČR pro zachování Kbel bylo, že je to poslední nástupní prostor pro Prahu :-) Tenkrát jsem říkal, že je to jen argument pro výběrové kritérium na nákup strojů, kterým stačí kratší dráha.

  Nejvyšší čas, aby AČR začala využívat i civilní letiště a pro 2 airbusy, jeden challanger, 4 casy a nějaký turbolet měla jednu halu na civilním letišti místo Kbel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  18:49 28.11.2016

  Ale jo, postupné zvyšování rozpočtu je schůdná cesta, byť trochu moc opatrná. Jen aby evropským politikům vydrželo odhodlání ZACHOVAT protiruské sankce, protože ty jsou pro ruskou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale jo, postupné zvyšování rozpočtu je schůdná cesta, byť trochu moc opatrná. Jen aby evropským politikům vydrželo odhodlání ZACHOVAT protiruské sankce, protože ty jsou pro ruskou armádu daleko bolestivější než vyšší německý armádní rozpočet. Za 3-4 roky může být ruská ekonomika na kolenou a potom nezvratně dojdou peníze na suchoje, téčka i žold soldátům.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:25 28.11.2016

  ...ovšem takové zabýrání území tírá i ty kteří u toho přímo nejsou... stačí když o tom čtou..

  ...ovšem takové zabýrání území tírá i ty kteří u toho přímo nejsou... stačí když o tom čtou..

 • Hrobař
  17:17 28.11.2016

  Ta část o logistice je opravdu zásadní. Uvedu příklad z historie. Při americké občanské válce měli Jižani lepší vojáky, lepší důstojníky, lepší morálku a dlouho i převahu. Co měl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ta část o logistice je opravdu zásadní. Uvedu příklad z historie. Při americké občanské válce měli Jižani lepší vojáky, lepší důstojníky, lepší morálku a dlouho i převahu. Co měl Sever? Železnici a telegrafické spojení které poprvé v dějinách (o válce Severu proti Jihu se někdy mluví jako o první moderní válce) umožňovalo cetralizované velení v téměř reálném čase. A Hybridní válka se soustředí právě na narušení logistiky. Aby to nedopadlo tak že všechny naše skvělé nové zbraně a skvělí odvážní vojáci budou bezradně trčet v kasárnách zatímco bude nepřítel zabýrat území.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  16:11 28.11.2016

  CerVus
  AČR už Breny 2 nakupuje, před pár týdny obdržela první zásilku.
  Ostatně si ji v Lounech osobně vyzkoušel i náš "odborník" na všechno, M. Zeman

  CerVus
  AČR už Breny 2 nakupuje, před pár týdny obdržela první zásilku.
  Ostatně si ji v Lounech osobně vyzkoušel i náš "odborník" na všechno, M. Zeman

 • CerVus
  16:03 28.11.2016

  juhelak: No, to že byla celá dodávka Brenů dodána s dvouletým předstihem vidím spíš jako parádn kus lobbistické práce CZUB. Ne jako perfektní řízení resortu. CZ se tak zbavila ...
  Zobrazit celý příspěvek

  juhelak: No, to že byla celá dodávka Brenů dodána s dvouletým předstihem vidím spíš jako parádn kus lobbistické práce CZUB. Ne jako perfektní řízení resortu. CZ se tak zbavila neprodejných pušek a armáda bude za pár let muset nakupovat Bren2, který mohl být dodáván v rámci zakázky už teď.
  Skrýt celý příspěvek

 • Laci
  15:47 28.11.2016

  "eurovbolševické :D to je dobře nesmyslnej kočkopes :D

  "eurovbolševické :D to je dobře nesmyslnej kočkopes :D

 • RiMr71
  15:20 28.11.2016

  "...vzhledem k nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu se ale nyní řada evropských zemí obává neochoty Američanů podílet se na vojenské bezpečnosti Evropy."

  Opět ta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "...vzhledem k nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu se ale nyní řada evropských zemí obává neochoty Američanů podílet se na vojenské bezpečnosti Evropy."

  Opět ta zavádějící formulace! Máte snad na mysli. že se USA začínají cukat platit Evropě jejich obranu aby měla na své sociální eurobolševické projekty, ne?
  Já jsem nikde neviděl deklarovanou "neochotu podílet se", já jsem jen viděl více zdůrazňovat postoj "plaťte co jste slíbili"!.

  Tedy regulerní formulace by byla "...vzhledem k nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu se ale nyní řada evropských zemí obává neochoty Američanů dále platit vojenskou bezpečnosti Evropy"
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  14:52 28.11.2016

  Ked vidim nastupenu nemecku futbalovu jedenastku a uvedomím si, že tak nejako bude vyzerat nastupeny buduci Bundeswehr, pride mi snahaniekedy o 20 rokov branit Estonsko dost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ked vidim nastupenu nemecku futbalovu jedenastku a uvedomím si, že tak nejako bude vyzerat nastupeny buduci Bundeswehr, pride mi snahaniekedy o 20 rokov branit Estonsko dost zložita. Myslim, že viac problemov budu mat Nemci doma než v Rige.
  Skrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  14:51 28.11.2016

  Já tomu stejně pořád nerozumím. Jak se může stát, že dlouhodobě podfinancovaný rezort neví jak smysluplně utratit peníze ? To jako že do teď se nic neplánovalo protože na to nebylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já tomu stejně pořád nerozumím. Jak se může stát, že dlouhodobě podfinancovaný rezort neví jak smysluplně utratit peníze ? To jako že do teď se nic neplánovalo protože na to nebylo ? Nějaké "Nice to Have" není ? Jakto že pořád někde čtu, že si vojáci radši kupují výstroj sami, že nemáme čím střílet (cvičit) z letadel, atd ? Kolik lidí na MO se o toto stará ? To dotěď neměli co na práci nebo co ? Nebo jí měli tolik že nestíhají ? Kolik zakázek se takto ročně řeší že nemají lidi ? Proč tedy nezaměstnají další (případně externě), když to nestíhají ? Co kdyby opravdu nastal nějaký konflikt, tak nám opravdu bude trvat 10 let než vymyslíme za co utratíme navýšený rozpočet ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:17 28.11.2016

  Náš pan ministr obrany je také velký vizionář, vidí totiž daleko do budoucnosti, protože rozpočet 2% hdp plánuje na rok 2025 a třetí brigádu dokonce "už" v roce 2030. Tou dobou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Náš pan ministr obrany je také velký vizionář, vidí totiž daleko do budoucnosti, protože rozpočet 2% hdp plánuje na rok 2025 a třetí brigádu dokonce "už" v roce 2030. Tou dobou bude Putinovi 80let, tak snad nám na tu třetí brigádu počká. Ze čtení rozhovoru s ministrem fakt bolely oči. Jaký obrovský rozdíl proti třicátým létům, kdy se na ohrožení zareagovalo hned a postavila nejsilnější armáda na světě.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  14:11 28.11.2016

  já doufám že příští rok uz nejaké nakupy techniky proběhnou..Stropnický se v neděli v tv chválil že hodně zlepšili zasobení výstrojí a puškama..to by musel zhodnotit nějaký ...
  Zobrazit celý příspěvek

  já doufám že příští rok uz nejaké nakupy techniky proběhnou..Stropnický se v neděli v tv chválil že hodně zlepšili zasobení výstrojí a puškama..to by musel zhodnotit nějaký voják.
  Veřím že ty tři roky toho tam připravili už dost..ve srovnání s Německem jsme se probudili o pár let dříve, místo kulometu nepoužíváme košťata..by mě zajímalo jestli v jiných státech trvaji výběrka taky tak dlouho a armadní zakázky se soutěží stejne jaok civilní..
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:14 28.11.2016

  Cerni pasazeri, jinak to nazvat nelze. Je mi z nas (evropanu) smutno.
  Cest Velke Britanii, Polsku a Estonsku.

  Cerni pasazeri, jinak to nazvat nelze. Je mi z nas (evropanu) smutno.
  Cest Velke Britanii, Polsku a Estonsku.

 • JiriR
  11:26 28.11.2016

  Líbí se mi ta část o logistice, je to absolutně nejdůležitější prostředek, co se týče zabezpečení, stejně jako personál, servis atd... Nezapomeňme ale na to, že potom je to bojový ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Líbí se mi ta část o logistice, je to absolutně nejdůležitější prostředek, co se týče zabezpečení, stejně jako personál, servis atd... Nezapomeňme ale na to, že potom je to bojový prvek (vyspělost/počet), např. raketa, která rozhodne souboj. Nicméně při rozvoji OS by se mělo začít u podpůrných prvků (logistika, lidé, servis) a končit bojovým systémem- ne naopak. Naopak to sice jde, ale je tam zbytečný skluz v účinnosti. Vytvořit předpoklad nasaditelnosti systému a podle toho jaký bude výsledek, pořídit vhodný systém. Lean v Evropě se týkal hlavně zabezpečení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  10:34 28.11.2016

  To vracení peněz do rozpočtu, které se děje a pro které je jistě nějaké účetní vysvětlení, proč se musí dít je fakt naprd. Obrana má vnitřní dluh jak prase, všichni to vědí. Čekají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To vracení peněz do rozpočtu, které se děje a pro které je jistě nějaké účetní vysvětlení, proč se musí dít je fakt naprd. Obrana má vnitřní dluh jak prase, všichni to vědí. Čekají ji velké nákupy, což taky všichni vědí, takže by mě přišlo rozumné, že by se jim ty peníze nechali v rezervě, aby o nich znovu nemohl rozhodovat parlament, nebo, nedejbože, někdo na MF, když už jednou obraně přiklepli, tak ať tam zůstanou.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  10:26 28.11.2016

  Zohledňují se ve výdajích i ty "nevyužité" finance, který náš pan ministr vrací do rozpočtu? To aby jsme se reálně nedostali na nějakých 0.8 - 0.9% HDP.

  Zohledňují se ve výdajích i ty "nevyužité" finance, který náš pan ministr vrací do rozpočtu? To aby jsme se reálně nedostali na nějakých 0.8 - 0.9% HDP.