Probuzení obra? Německo chce dávat na obranu 2 % HDP

Voják Bundeswehru; ilustrační foto / BMVg 

V příštím roce německé ministerstvo obrany dostane 37,4 miliard eur (1 bilion Kč), tj. o 8 % více než letos. Německo počítá s postupným a trvalým zvyšováním svého obranného rozpočtu. Cílem Německa je vydávat na obranu Alianci požadovaných 2 % HDP.

Německo s nejsilnější armádou Evropy?

Evropská unie má více obyvatel než Spojené státy a Rusko dohromady. V ekonomické rovině je EU plně srovnatelná se Spojenými státy, výkon ruské ekonomiky zase odpovídá společnému ekonomickému výkonu Nizozemska a Belgie. Přesto lidský a ekonomický potenciál Evropy se nepromítá do evropských vojenských schopností.

V poslední době se ale i z nejvíce evropských pacifistických zemí ozývají hlasy o nutnosti zvýšit výdaje na obranu. Také Německo začíná přidávat na svou obranu a vede diskuzi o tom, jak je země připravená na možný konflikt.

Dodatečné prostředky německá armáda využije na údržbu techniky a vozidel (pro dosažení větší bojeschopnosti a nasaditelnosti), pro nákup munice, vybavení pro letadla a nákup pěti korvet třídy Braunchweig. V příštím roce začne německá armáda také více cvičit.

Problémy se servisem a údržbou německé vojenské techniky jsou klíčové. Podle zprávy vládního zmocněnce pro obranu Hans-Petera Bartelse z celkového počtu 114 stíhaček Eurofighter je v aktivní službě je pouze 68 Eurofighterů (zbytek modernizace, údržba), z toho je však jen 38 letadel připraveno k okamžitému nasazení. Nedostatek náhradních dílů a peněz na opravu způsobil, že z 93 letadel Tornádo je pouze 29 strojů okamžitě nasaditelných.

Nedostatečné finance se podepisují i na vrtulníkovém letectvu. Německá armáda má 43 bitevních vrtulníků Tiger a 40 víceúčelových NH-90. Podle zprávy Bartelse je však pouze sedm Tigerů a pět NH-90 okamžitě nasaditelných do akce.

Díky zvýšení rozpočtu německý Bundestag vydá na obranu příští rok 1,22 % svého HDP (letos 1,19 % HDP). Přes zvýšení je však Německo dalece od požadavku Aliance vydávat 2 % na svou obranu. Při vydají 2 % HDP by rozpočet německého ministerstva obrany dosáhl v letošním roce 62,44 miliardy euro a překonal by rozpočty Francie, Velké Británie i Ruska.

Pro zajímavost uveďme, že Rusko dává na obranu 4 % svého HDP (cca 38 miliard dolarů). Pokud Německo vydá na zbrojení stejně jako Rusko, tedy 4 % HDP, rozpočet německého ministerstva obrany dosáhne 124 miliard euro.

Tuto středu německá kancléřka Angela Merklova z CDU uznala nutnost zvýšit německý obranný rozpočet na 2 %. Také opoziční sociální demokraté SPD upozornili na nadměrnou závislost Německa na vojenských kapacitách Spojených států a také na to, že většinu síly Aliance představují Američané - vzhledem k nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu se ale nyní řada evropských zemí obává neochoty Američanů podílet se na vojenské bezpečnosti Evropy.

Posilování Evropy si ale vyžádá čas. Podobně jako v České republice, navýšení obranného rozpočtu nelze udělat skokově, protože německé ministerstvo obrany nebude schopno (se současným personálním obsazením) takové množství peněz rozumně investovat.

“Náš obranný rozpočet ukazuje, že jsme nedosáhli bodu, který od nás očekávají naši partneři v NATO,” uvedla Merklova v proslovu v německém Bundestagu. “Vím, že máme ještě před sebou dlouhou cestu k dosažení 2% požadavku NATO pro obranné výdaje a já nemohu slíbit, že toho dosáhneme v nejbližší budoucnosti. Ale směřování musí být jasné… blížíme se k tomu cíle a realizujeme ho.”

Podle střízlivých odhadů rozpočet německého ministerstva obrany dosáhne v roce 2021 1,5 % HDP. I toto “drobné” navýšení ale umožní podstatně zvýšit bojeschopnost německých ozbrojených sil.  

Výdaje na obranu zemí NATO v roce 2016

 

Výdaje v mld. $

Procento HDP

 Výdaje v mld. $ při 2 % HDP 

Belgie

4

0,85 %

9,5

Kanada

15,4

0,99 % 

31,1 

Dánsko

3,5

1,17 % 

6,1

Francie

43,6

1,78 % 

49

Itálie

21,9

1,11 % 

39,4

Lucembursko

0,3

0,44 % 

1,2

Nizozemsko

9,0

1,17 % 

15,4

Norsko

5,9

1,54 % 

7,7

Portugalsko

2,8

1,38 % 

4

Velká Británie

60,3

2,21 % 

60,3*

USA

664

3,61 %  

664*

Řecko

4,6

2,38 % 

4,6*

Turecko

11,6

1,56 % 

14,8

Německo

37,1

1,19 % 

62,4

Španělsko

11,0

0,91 % 

24,3

Česká republika

1,9

1,04 % 

3,7

Maďarsko

1,2

1,01 % 

2,5

Polsko

9,3

2,00 % 

9,3*

Bulharsko

0,7

1,35 % 

1

Estonsko

0,5

2,16 % 

0,5*

Lotyšsko

0,6

1,49 % 

0,9

Litva

0,4

1,45 % 

0,6

Rumunsko

2,8

1,48 % 

3,7

Slovensko

1

1,16 % 

1,8

Slovinsko

0,4

0,94 % 

1

Albánie

0,1

1,21 % 

0,2

Chorvatsko

0,6

1,23 % 

1

 

918 miliard $

 

1025 miliard $

*Tabulka ukazuje možnosti růstu výdaju na obranu zemí NATO. Rozpočet zemí, které již nyní dávají na obranu více než 2 % HDP, jsme proto nesnižovali. (zdroj tabulky)

Jen peníze nestačí

Před několika dny Evropský parlament přijal usnesení vyzývající členské státy EU ke zvýšení obranných výdajů na 2 % HDP a vyhradit minimálně 20 % rozpočtu na nákup nového vybavení a techniky.

„Hlavním cílem je dát dohromady naše zdroje a zajistit tak solidní obranu a bezpečnost Evropské unie,“ vysvětlil estonský liberál Urmas Paet pozadí své zprávy o Evropské obranné unii. Ačkoliv usnesení není pro členské státy právně závazné, ukazuje měnící se politické klima v Evropě, které začíná být více nakloněno posilování schopností evropských armád.

Nicméně 25 let zmenšování a zeštíhlováni evropských armád nemůže být vyřešeno během pár let. Problémem nejsou ani tak peníze, ale okleštěný lidský kapital bezpečnostních složek a ministerstev obrany. Bez posílení lidského kapitálu není možné větší rozpočty efektivně spravovat a využívat na nákup nové techniky.

Obrovskou výzvou je také zanedbaná logistika, která musí zajistit přepravu a podporu vojenské techniky do místa konfliktu - například do Pobaltí, které dokáže vojensky vzdorovat Rusku jen několik desítek hodin.

Například Německo může použít pro přepravu nejtěžší techniky asi 280 železničních nákladních stanic německých železnic. Ale pouze 20 stanic je možné využít k naložení tanků Leopard. Pokud Rusové zničí (např. střelami Iskander) tyto železniční stanice, Německo bude mít jen velmi omezené možnosti nasadit a udržovat (!) své mechanizované jednotky v zahraničí.

Problém představuje i doprava po silnici. Tahač tanku s podvalníkem a s naloženým tankem Leopard, Abrams nebo s houfnici PzH 2000 má hmotnost 90 až 100 t. To klade značné nároky na životnost a propoustnost evropské silniční sítě.

Ostatně (ne)schopnost členských zemí v případě konfliktu absorbovat vojenskou pomoc spojenců z Aliance je jedním z největších bezpečnostních problémů evropských zemí.

Spojené státy dorazí na pomoc, ale nejdříve je jim třeba věrohodně vysvětlit, až v Ruzyni budou přistávat desítky obřích dopravních letadel C-17 Globemaster III s vojáky a technikou, jak tuto masu vojáků a techniky dokážeme podporovat a jak zajistíme spojeneckým vojákům adekvátní zázemí (ubytování, doprava, jídlo, sociální zázemí, pohonné hmoty, atd. atd.).

Zdroj: Defence24, Reuters

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německý 130mm kanón proti ruskému tanku T-14 Armata

Nový ruský tank T-14 Armata probudil západní země z “tankové” letargie. Například Německo a Francie ...

Lynx: Nové bojové vozilo pěchoty z Německa

Německá Rheinmetall na výstavě EUROSATORY představila nové bojové vozidlo pěchoty Lynx. Nový ...

Velká Británie kupuje německá obrněná vozidla Boxer

Britský The Times informoval o záměru ministerstva obrany Velké Británie nakoupit 800 kolových ...

Německo-rumunský obrněný transportér

Rumunské ministerstvo obrany plánuje nakoupit až 1500 nových obrněných vozidel. Za tímto účelem ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Muhaha
  10:21 29.11.2016

  Nemyslím, že Češi někdy budou schopni někomu něco diktovat. Spíš bychom si měli položit otázku, co jsme schopni ovlivnit? A co vůbec lze ovlivnit? A na tom potom ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemyslím, že Češi někdy budou schopni někomu něco diktovat.
  Spíš bychom si měli položit otázku, co jsme schopni ovlivnit?
  A co vůbec lze ovlivnit?
  A na tom potom pracovat.

  Obrannou bezpečnostní politiku USA ovlivní Češi stěží. Stejně tak rozhodnutí Francie nebo Velké Británie (o Rusku, Číně, Turecku, Iránu ... nemluvě).
  Takže co zbývá - "držet hubu a krok"?
  Nebo udržovat co nejlepší vztahy se svými sousedy, a snažit se co nejvíce s nimi rozvíjet spolupráci i v bezpečnostní oblasti? Včetně slaďování obranných doktrín
  a investic?
  Ani toho nejsme schopní.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  09:43 29.11.2016

  Wenet01: To je chybný pohled uvažování, tady nejde ani tak o reálnost toho útoku, ale o možnost toho útoku. Rusku tuhle "možnost" využívá ke svým politickým cílům, resp. k ...Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01: To je chybný pohled uvažování, tady nejde ani tak o reálnost toho útoku, ale o možnost toho útoku. Rusku tuhle "možnost" využívá ke svým politickým cílům, resp. k diktování své vůli ostatním zemím.
   
  Proč Rusko zbrojilo (do 2014), když se Spojené státy stahovaly z Evropy a rozpočty evropských armád klesaly? Jednoduše, a chraň Bůh, že na tom nevidím nic špatného, prostě Rusko využilo slabost Západu.
   
  No a teď to Západ chce dohnat, protože se cítí zatlačen Ruskem, které díky modernizaci své armády může diktovat svou vůli dalším státům. Ve své podstatě to je nekonečná hra, kdo má silnější armádu. A kdo má silnější armádu, může diktovat. Tak to bylo a je. Za mě bych byl radši, kdyby jsme to byli my, kteří diktujeme.Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  08:07 29.11.2016

  Tom75: Ne, já jsem napsal, že Rusko za 3-4 roky nebude moci dávat do armády stejné prostředky jako to dělá dnes. Armáda je třešnička na dortu, motorem státu je ekonomika, která se ...Zobrazit celý příspěvek

  Tom75: Ne, já jsem napsal, že Rusko za 3-4 roky nebude moci dávat do armády stejné prostředky jako to dělá dnes. Armáda je třešnička na dortu, motorem státu je ekonomika, která se skládá z průmyslu (i zemědělství), služeb a obyvatelstva. Tyhle tři věci jsou ve vzájemném pohybu, do těch je třeba lít peníze. Ty totiž vytváří hodnoty, které lze dále spotřebovávat. Peníze nalité do armády mají stejný vliv na ekonomiku jako kdybyste vzal svoje úspory a rozdal je bezdomovcům. Oni je nevyhodí, ale koupí si za ně chlast a za chvíli nemají opět nic. Každý rubl, který Rusko nalije do armády na úkor ekonomiky, je dalších několik rublů, které by ruská ekonomika mohla vyprodukovat.

  Další věc je, že voják v kasárnách je vlastně člověk, který je neproduktivní. Nechodí do zaměstnání, nestojí u stroje, jeho práce se nedá prodat zákazníkovi. Tj. držení obrovských armád nadměrně zatěžuje národní ekonomiku (velké státní výdaje na armádu jsou řešeny vysokými daněmi vybíranými od lidí i firem). tohle není nic nového, národohospodáři tohle vědí už 120 let. Proto taky existují mírové armády a mobilizační armády (tedy Mikulášova mobilizace v létě 1914 byla jasným důkazem, že válka bude ... ale z rozpoutání války jsou nesmyslně viněny Dohodové mocnosti...).

  Armáda a ekonomika mají být v rovnováze. Současný ruský stát tuhle rovnováhu porušil (díky vnějším vlivům) a důsledky dříve nebo později přijdou.Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  07:13 29.11.2016

  Jakub2 ty tady napises ze rusko nebude mit po 3-4 letech trvajicich sankcii penize na armadu coz je blbost pak se tady rozepises jak sledujes ruskou ekonomiku a vis o ni prd pises ...Zobrazit celý příspěvek

  Jakub2 ty tady napises ze rusko nebude mit po 3-4 letech trvajicich sankcii penize na armadu coz je blbost pak se tady rozepises jak sledujes ruskou ekonomiku a vis o ni prd pises tady veci ktere jsou vseobecne zname asi ti to dela dobre.napr napsals ze ropad ruske ekonomiky se spomaluje coz je pro rusaky dobra zprava ze jo vic nez sankce nici rusaky propad cen ropy a ne sankce.Vcera na idnes sem cetl o dohode mezi nemeckem a gazpronem o stavbe plynovodu pres severni more vis co to znamena?snad jo.Rusko se taky dohodlo s finskem na vystavbe atom.elektrarne.
  Spravne si napsla o upadku ruska v letech 1992-95 kdo byl prezident v te dobe slabej gorbi a alkoholik jelcin za jejich vlady se rusko totalne rozkradlo a padlo
  Jo a jeste jedna vec kdyz se nekdo nahodou zastane ruska hned ho tady obvinuji ze kremrole putinofil ruskej troll a pod. To je jk za komancu do prdele jenom predtim to byl agent zapadu atd.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  06:38 29.11.2016

  To Trener: existovaly 6- ti napravove zeleznicni vagony se sundavacim podvozkem, ktere po sklopeni fungovaly jako rampa pro tanky. Rada Saamp.

  To Trener: existovaly 6- ti napravove zeleznicni vagony se sundavacim podvozkem, ktere po sklopeni fungovaly jako rampa pro tanky. Rada Saamp.

 • Wenet01
  22:35 28.11.2016

  A co se týká výdajů na armádu...nebylo by špatné dát dohromady úvahu jak toto číslo koresponduje se stavem armády. Pro představu si srovnejte v tabulce kolik dává na armádu Turecko ...Zobrazit celý příspěvek

  A co se týká výdajů na armádu...nebylo by špatné dát dohromady úvahu jak toto číslo koresponduje se stavem armády. Pro představu si srovnejte v tabulce kolik dává na armádu Turecko a kolik Německo, a představte si vzájemný střet - ani do toho nemusím počítat Tureckou ostřílenost z reálných nasazení. To číslo je zavádějící záležitost, něco řekne, ale hodně schová. Pokud zvýším výdaje na bydlení vojáků tak mne ono navýšení vojensky neposune před souseda, který dává na armádu stejně...a primitivněji jen ilustrativně řečeno, soused který si koupí dvě AR-15 mne vojensky nepřevýší o 300% tím, že si ve slevě pořídím dvě AKM, naše rozmluva na hranici pozemků se bude řídit úplně jinými pravidly než je cena nábojů, zbraní a jeho lepšími maskáčiSkrýt celý příspěvek

 • Hrobař
  22:29 28.11.2016

  Jakub: To souhlasím. Agresivní diplomacie často dovede víc než tanky. Jenže tak jak jste to podal tak to vyznívá že čas hraje proti Rusku, útok by nejspíš taky hrál proti Rusku. ...Zobrazit celý příspěvek

  Jakub: To souhlasím. Agresivní diplomacie často dovede víc než tanky. Jenže tak jak jste to podal tak to vyznívá že čas hraje proti Rusku, útok by nejspíš taky hrál proti Rusku. Ale to že by jen seděli a čekali na pomalý kolaps státu se mi nezdá. A ani to nejsou hlupáci aby to neviděli. Takže co podle vás tedy teď Rusko udělá aby se ze šikmé plochy dostalo?

  A v kontextu článku, není zbrojení v NATO důkazem že i bezpečnostní specialisté Aliance věří že Rusko bude agresivní?Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  22:25 28.11.2016

  Přestaňte už bláznit s Ruskem...na RF zaútočí jen sebevražedný blázen, pobaltí má dost starostí samo se sebou (největší migrace původních obyvatel ze země) a nenapadá mne žádný ...Zobrazit celý příspěvek

  Přestaňte už bláznit s Ruskem...na RF zaútočí jen sebevražedný blázen, pobaltí má dost starostí samo se sebou (největší migrace původních obyvatel ze země) a nenapadá mne žádný důvod proč by po něm Putin toužil, momentálně dělá všechno proto, aby mu zůstaly dvě námořní základny...co by měl dělat dalšího napadnout Polsko?? Proboha proč...na konsolidaci toho co už má by potřeboval pět životů, do Evropy se valí migranti, Turecko se chystá obnovit sultanát, severní Afrika je rozvrácená, blízký východ taktéž...a Evropská integrace se zasekává rychleji než kdy dřív a další nápady Evropské komise (například se zbraněmi, když jsme na tom vojenském webu) tomu nepřidávají...A při pohledu na mapu je nejstabilnější hranice EU právě s tím Ruským světem, proto je jistě nejlepší investovat miliardy ze strachu, že nás přepadne Rusko. Už to vidím padá Berlín, Paříž i Řím, a Ruská armáda bojuje proti partyzánům (kteří po nich ovšem hážou ovocem, protože zbraně v rukou civilů jsou pro EU zlé) po celé Evropě a houfuje invazní loďstvo se v Calais k rozhodujícímu úderu na Británii - RF je zatím zcela prázdné, co má ruce nohy, musí totiž obsazovat Evropu...Evropská unie není velmoc, ne proto, že členské státy kašlou svorně na armádu, ale protože jí vládnou nevolení blázni ve formě politbyra, parlament nemá zákonodárnou moc a EU tímto nápadem na řízení ztrácí jakoukoliv nadhodnotu, která by lákala státy k hlubší integraci. Výsledek je, že EU není jednotná prakticky vůbec v ničem, všichni hledají vyjímky z vyjímek a celou Evropou pak dokáže hýbat jednotné Turecko, které by po namířených sankcích a hlídaných Evropských hranicích prakticky zdechlo hlady...Investice do armády jsou fajn, doufám, že vlnu rozumu, aspoň v tomto využije AČR, ale RF není náš ani Německý problém a Němci to asi dost dobře vědí, když mu dva roky pomáhají obcházet s plynem Ukrajinu. Existence Trumpa spíš jen umožnila Němcům se zamyslet co bude s Německem po EU a se zahleděním USA do sebe - Rusko jsou jen výmluvy. Napadnout se nedá a přetahovat se s ním není v Evropě o co...Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  22:07 28.11.2016

  Pokiaľ Nemecko navýši svoj rozpočet na obranu na 2% HDP, potom to bude mať podobný efekt na európske štáty a štáty NATO, ako keď šľape nemecká ekonomika...naštartuje európsky ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokiaľ Nemecko navýši svoj rozpočet na obranu na 2% HDP, potom to bude mať podobný efekt na európske štáty a štáty NATO, ako keď šľape nemecká ekonomika...naštartuje európsky zbrojný priemysel. Týmto krokom by malo zlacnieť viacero nemeckých technológií a zbraňových systémov, mal by sa výrazne rozhýbať výskum.... a dosť štátov NATO na tom bude participovať. Ja sa z toho teším. Slovensko budúci rok vyčlení 1,2% z HDP (návrh rozpočtu na rok 2017). Tak dúfam, že v roku 2020 to bude tých sľúbených 1,6%, prípadne aj viac, pokiaľ politika a tlak v NATO bude tlačiť pre výraznejšie navýšenie....Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  21:56 28.11.2016

  Hrobař: Máte pravdu. Jenže hlavní otázka je, zda případným ozbrojeným konfliktem neztratí Rusko ještě víc než nečinností (dnešní taktikou). Někdy je lepší, účinnější a levnější ...Zobrazit celý příspěvek

  Hrobař: Máte pravdu. Jenže hlavní otázka je, zda případným ozbrojeným konfliktem neztratí Rusko ještě víc než nečinností (dnešní taktikou). Někdy je lepší, účinnější a levnější vyhrožovat než bojovat. Tahle taktika Ádovi Hitlerů docela dlouho vycházela.Skrýt celý příspěvek

 • Hrobař
  21:36 28.11.2016

  Jakub: Moc zajímavý rozbor. Jen si říkám jestli tím pádem není pro Rusko nejlepší řešení vojensky zaútočit. Teď hned, dokud ještě mají převahu. To jen taková obyčejná selská ...Zobrazit celý příspěvek

  Jakub: Moc zajímavý rozbor. Jen si říkám jestli tím pádem není pro Rusko nejlepší řešení vojensky zaútočit. Teď hned, dokud ještě mají převahu. To jen taková obyčejná selská logika.Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  21:31 28.11.2016

  Aby bylo jasno - USA a EU cíleně oslabují celou ruskou ekonomiku (ať si ruská propaganda blábolí cokoliv), Rusko proti tomu NEMÁ adekvátní ekonomickou protizbraň. Má jen ...Zobrazit celý příspěvek

  Aby bylo jasno - USA a EU cíleně oslabují celou ruskou ekonomiku (ať si ruská propaganda blábolí cokoliv), Rusko proti tomu NEMÁ adekvátní ekonomickou protizbraň. Má jen propagandu, internetové trolly a armádu.

  Já dnes vidím v Evropě válku vedenou jinými prostředky (sankcemi), kterou Rusko vůbec nemá šanci vyhrát a je bito jak žito. Stejný názor má i ruské ministerestvo financí v oficiálním reportu "Ztracená dekáda":
  http://www.vedomosti.ru/opinio...


  Evropská ekonomika se z ruských protisankcí ani neotřásla, dál utěšeně roste, viz analýza od Zeit.de:
  http://www.zeit.de/wirtschaft/...
  http://tapolitika.cz/ze-sveta/... Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  21:23 28.11.2016

  cejkis: Od kud myslíš, že byla ta letadla na Kbely přesunuta? Vládní letka byla původně na Ruzyni ale kvůli úsporám byla přesunuta k ostatním letounům na Kbely.

  cejkis: Od kud myslíš, že byla ta letadla na Kbely přesunuta? Vládní letka byla původně na Ruzyni ale kvůli úsporám byla přesunuta k ostatním letounům na Kbely.

 • Jakub2
  21:14 28.11.2016

  Tom75: Války se nebojují jen zbraněmi, i obchodní (sankční) války mají opodstatnění. Asi dlouhodobě nesledujete ruské národní hospodářství, já ano. Ruská ekonomika stále padá, byť ...Zobrazit celý příspěvek

  Tom75: Války se nebojují jen zbraněmi, i obchodní (sankční) války mají opodstatnění. Asi dlouhodobě nesledujete ruské národní hospodářství, já ano. Ruská ekonomika stále padá, byť pomaleji než loni nebo předloni, státní devizové rezervy jsou skoro na dně. Letos dostala ruská armáda přidáno do rozpočtu, ale za cenu toho, že byly radikálně ořezány jiné položky rozpočtu - penze důchodců, zdravotnictví např. Příští rok to nebude jiné... pokud razantně nevzroste cena ropy a plynu (více už težit nemohou, jsou na vrcholu produkčních možností). To se ale nestane dokud Saúdi bojují v Jemenu + jakýkoliv návrat cen ropy po delší dobu nad 70 USD za barel znamená taky návrat frakované americké ropy na trhy - Saúdi celou cenovou válku spustili jen proto, aby si zachovali tržní podíl a vytlačili americkou produkci. Přece ten boj po 2 letech nevzdají! Už je to stálo pár stovek miliard USD. OPEC je prostě rozhádaný a už nemá ultimátní vliv na ceny ropy.

  Rusové ty peníze z ropy a plynu nutně potřebují, plynovod do Číny se zasekl (bombastický podpis dohody před 2 lety) a doteď se nekoplo vůbec do země. Navíc díky poklesu rublu nemají ani na průzkum ropných polí a nedokáží financovat otvírání nových ložisek - nakupují vrtné soupravy od Jihokorejců se horentní sumy.

  Dnes je možná ruská armáda silná a ta německá slabá, ale ta ruská bude slábnout (stále slabší ekonomika) a ta německá bude sílit. Němci taky posilují armádu BEZ VLIVU na státní rozpočet (stále je v mírném přebytku). Oni utáhnou ten milion migrantů + posilují armádu zároveň.

  Neuzažujte v kategoriích dnes a teď, koukejte se v delším časovém horizontu. Země NATO dokáží dostat své armády do rychtyku, ale Rusko nedokáže tu svoji udržet na stávající úrovni. Každý rubl, který Putin pošle vojákům je rubl, který chybí na investicích, sociální podpoře nebo ve zdravotnictví. Armáda přitom není oddělena od společnosti, je její integrální součástí - problémy ve společnosti začnou oslabovat armádu - chleba, maso, zelí a čaj se prostě v armádním skladu nezjeví samy od sebe. Kam to vede? Už jsme to kdysi viděli - v letech 1992 - 1995...Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  19:59 28.11.2016

  Jakube sankce se minuli ucinkem rusaci zacali delat a vyrabet veci ktere si preftim koupili viz vyvoz psenice a myslet si ze je to do 3-4 let polozi je odvazne tvrzeni to neznate ...Zobrazit celý příspěvek

  Jakube sankce se minuli ucinkem rusaci zacali delat a vyrabet veci ktere si preftim koupili viz vyvoz psenice a myslet si ze je to do 3-4 let polozi je odvazne tvrzeni to neznate ruskwho cloveka radsi nebude zrat a bude mrznout no armada ma prednostSkrýt celý příspěvek

 • Trener
  19:58 28.11.2016

  Zaujala mně věta " Ale pouze 20 stanic je možné využít k naložení tanků Leopard. " Chtěl bych vidět jak je to u nás a mám pocit, že je řada(?) nádraží s rampou, která by se dala ...Zobrazit celý příspěvek

  Zaujala mně věta " Ale pouze 20 stanic je možné využít k naložení tanků Leopard. " Chtěl bych vidět jak je to u nás a mám pocit, že je řada(?) nádraží s rampou, která by se dala nouzově použít. I kdyby se ty rampy měly poškodit. Nebo jestli by šlo sestrojit nějakou jednoduchou mobilní rampu, aby odpadla závislost na speciálně pro to určená místa?Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  19:57 28.11.2016

  Mne zaujal poslední odstavec o přistávání C-17 na Ruzyni. Argument lidí z AČR pro zachování Kbel bylo, že je to poslední nástupní prostor pro Prahu :-) Tenkrát jsem říkal, že je ...Zobrazit celý příspěvek

  Mne zaujal poslední odstavec o přistávání C-17 na Ruzyni.

  Argument lidí z AČR pro zachování Kbel bylo, že je to poslední nástupní prostor pro Prahu :-) Tenkrát jsem říkal, že je to jen argument pro výběrové kritérium na nákup strojů, kterým stačí kratší dráha.

  Nejvyšší čas, aby AČR začala využívat i civilní letiště a pro 2 airbusy, jeden challanger, 4 casy a nějaký turbolet měla jednu halu na civilním letišti místo Kbel.Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  18:49 28.11.2016

  Ale jo, postupné zvyšování rozpočtu je schůdná cesta, byť trochu moc opatrná. Jen aby evropským politikům vydrželo odhodlání ZACHOVAT protiruské sankce, protože ty jsou pro ruskou ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale jo, postupné zvyšování rozpočtu je schůdná cesta, byť trochu moc opatrná. Jen aby evropským politikům vydrželo odhodlání ZACHOVAT protiruské sankce, protože ty jsou pro ruskou armádu daleko bolestivější než vyšší německý armádní rozpočet. Za 3-4 roky může být ruská ekonomika na kolenou a potom nezvratně dojdou peníze na suchoje, téčka i žold soldátům.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:25 28.11.2016

  ...ovšem takové zabýrání území tírá i ty kteří u toho přímo nejsou... stačí když o tom čtou..

  ...ovšem takové zabýrání území tírá i ty kteří u toho přímo nejsou... stačí když o tom čtou..

 • Hrobař
  17:17 28.11.2016

  Ta část o logistice je opravdu zásadní. Uvedu příklad z historie. Při americké občanské válce měli Jižani lepší vojáky, lepší důstojníky, lepší morálku a dlouho i převahu. Co měl ...Zobrazit celý příspěvek

  Ta část o logistice je opravdu zásadní. Uvedu příklad z historie. Při americké občanské válce měli Jižani lepší vojáky, lepší důstojníky, lepší morálku a dlouho i převahu. Co měl Sever? Železnici a telegrafické spojení které poprvé v dějinách (o válce Severu proti Jihu se někdy mluví jako o první moderní válce) umožňovalo cetralizované velení v téměř reálném čase. A Hybridní válka se soustředí právě na narušení logistiky. Aby to nedopadlo tak že všechny naše skvělé nové zbraně a skvělí odvážní vojáci budou bezradně trčet v kasárnách zatímco bude nepřítel zabýrat území.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 5