Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35A Lightning II k nesení jaderných zbraní

Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35A Lightning II k nesení jaderných zbraní
F-35A odhazuje atrapu jaderné pumy B61-12 / USAF (Zvětšit)

V Německu se opět rozhořela debata o možném nákupu amerických víceúčelových nadzvukových taktických letadel páté generace F-35A Lightning II. Důvod je prostý – F-35A je jediné moderní a dostupné taktické letadlo certifikované k „doručení“ taktických jaderných pum.

Německo, Belgie, Nizozemsko, Itálie a Turecko jsou součástí aliančního programu sdílení taktických jaderných pum Nuclear sharing. V každé jmenované zemi se nalézá odhadem 20 taktických jaderných pum B61. Pumy jsou pod kontrolou amerického letectva a svolení k použití těchto zbraní dává americký prezident.

K doručování jaderných pum Němci využívají úderné letouny Tornado IDS z německé elitní 33. letky JaBoG (Jagdbombergeschwader 33), sídlící na základně Büchel v Porýní-Falcku. JaBoG má k dispozici 46 strojů, kterým ale končí životnost již mezi roky 2025 až 2030. Pokud se nepodaří najít náhradu, Německo bude jednoduše z programu vyloučeno.

Německo není v lehké situaci. Z dostupných moderních letounů umí nést jaderné pumy jen nenáviděný F-35A Lightning II (viz dále). Současně německé veřejné mínění (až 66 % Němců) je proti přítomnosti amerických jaderných pum.

Naopak Německo ve svých strategických dokumentech (2016) uvádí: „Dokud bude možné použít jaderné zbraně ve vojenských konfliktech, bude vždy potřeba odstrašení pomocí jaderných zbraní. Strategické jaderné kapacity NATO, a zejména Spojených států, jsou konečnou zárukou bezpečnosti členských států. NATO zůstává jadernou aliancí. Prostřednictvím Nuclear sharing zůstává Německo i nadále nedílnou součástí jaderné politiky a plánování NATO. Současně, Německo se zavázalo položit základy světa bez jaderných zbraní. NATO přijala tento cíl jako součást své Strategické koncepce pro rok 2010.“


F-35A odhazuje funkční maketu jaderné pumy B61-12

A do třetice proti jaderným zbraním se staví významná část německého politického spektra, zejména němečtí Zelení. Nicméně v koaliční smlouvě se nová německá vláda (SPD, Zelení, FDP) zavázala zůstat součástí programu Nuclear sharing a vyměnit „jaderná“ Tornada IDS.

V řadách vládnoucích Sociálních demokratů (SPD) a Zelených ale existuje silný odpor proti sdílení jaderných zbraní. Nuclear sharing jednoznačně podporují pouze Svobodní (FDP). Diskuse o jaderných zbraní tedy není v Německu rozhodně u konce.

Podle think-tanku Německý Marshallův fond Spojených států GMF (German Marshall Fund of the United States) například němečtí odpůrci jaderných zbraní mohou dosáhnout svého, pokud budou oddalovat nákup nástupce letounů Tornado IDS.

Přitom Luftwaffe de facto porušuje dohodu o Nuclear sharingu již nyní, protože Německo se zavázalo provozovat letadla schopná doručit jaderné pumy. Schopnost přežití současných letounů Tornado IDS na moderním bojišti je přitom silně diskutabilní – takže je otázkou, zda Tornada IDS skutečně jsou schopné jaderné pumy „doručit“.

O tom, zda taktické jaderné pumy opravdu plní svou odstrašující roli (nebo naopak zhoršují bezpečnost Evropy), nebo jde „pouze“ o politický postoj či strategickou signalizaci (což ale také hraje ohromnou roli), je na jiný článek. Berme fakt, že Německo hodlá v programu Nuclear sharing setrvat. Tím se ale roztáčí sofistikované politické šachy:


Německé Tornado IDS z 33. letky JaBoG

Dostupným nosičem taktických jaderných pum je pouze F-35A Lightning II. Berlín ale v roce 2019 letouny F-35A odmítl a prohlásil, že k nesení jaderných pum chce nakoupit americké F/A-18E/F Super Hornet. Letouny EA-18G Growler zase měly nahradit Tornada ECR určená pro průzkum a elektronický boj.

Celou flotilu německých Tornad (ale i nejstarších Eurofighterů Tranche 1) měla podle tehdejších plánů nahradit kombinace letounů Super Hornet (30 kusů), Growler (15) a Eurofighter (90). Prozatím Berlín tento plán splnil částečně – objednal 38 nových Eurofighterů Tranche 4 (náhrada za všechny Tranche 1). Náhrada 68 letadel Tornado IDS (nejen u 33. letky JaBoG) a 21 letadel ECR se tedy stále řeší.

Super Hornet ale není certifikován k nesení jaderných pum. A není jisté, zda Američané mají zájem tuto certifikaci umožnit / povolit.

Němci nákup F-35A odmítli (údajně; oficiální důvod odmítnutí nebyl uveden) zejména z politických důvodů a na nátlak německého leteckého průmyslu, podle kterého nákup F-35A ohrozí program evropské stíhačky Eurofighter. Podle Francouzů zase nákup F-35A může ohrozit program francouzsko-německé stíhačky šesté generace FCAS (Future Combat Air System) a tedy schopnost Evropy vyvíjet vlastní špičkové nadzvukové taktické letouny.

Současně ale Němci nejsou nyní z programu FCAS příliš „nadšeni“. Reinhard Brand, člen opozičních Křesťanských demokratů (CDU) pro americký portál Defense News uvedl, že „[Francouzský] Dassault není připraven přijmout [německý] Airbus jako rovnocenného partnera. [Francouzi] Říkají: ‚Uděláme FCAS, ale pouze podle našich pravidel‘.“ To se pochopitelně Němcům nelíbí.


Eurofighter Tranche 4 je víceúčelový taktický letoun

Další tehdejší obava se týkala kybernetické bezpečnosti – Němci by (opět údajně; nelze ověřit z otevřených zdrojů) neměli kontrolu nad tím, jaká data F-35A odesílá na servery do Spojených států – píše to aspoň polský portál Defence24.

Podle německých médií ale Berlín opět zvažuje nákup amerických F-35A Lightning II, plus vývoj specializované verze Eurofighter ECR pro vedení elektronického boje (zejména pro úkoly SEAD / DEAD). Podle této úvahy tedy kombinace letounů F-35A a Eurofighter ECR může nahradit všechna německá Tornada IDS / ECR.

„Cílem je znovu vyjasnit, zda nákup moderních letounů F-35 může být alternativou a zda lze Eurofighter [ECR] využít druhotně k nahrazení flotily Tornad určených pro elektronický voj,“ řekla Lambrechtová v rozhovoru pro německou tiskovou agenturu DPA (Deutsche Press-Agentur). Německá média se snažila zjistit bližší podrobnosti, ale mluvčí ministerstva obrany se odmítl na toto téma vyjádřit.

Kromě nákupu F-35A nebo Super Hornetu existuje i jiná možnost – k nesení jaderných pum lze rozšířit schopnosti současných Eurofighterů. Německá média například připomněla vyjádření Lambrechtové z 19. prosince minulého roku, kde ve věci náhrady Tornad upřednostnila „evropské řešení“. „Jaderná certifikace“ Super Hornetu nebo Eurofighteru ale potrvá tři až pět let. A opět – s certifikací musí souhlasit Američané.

Bude zajímavé sledovat, jak se Německo rozhodne, protože tím zásadně ovlivní své vztahy se Spojenými státy, Francií ale i s Ruskem nebo Čínou. Rozhodnutí samozřejmě ovlivní evropskou bezpečnost a podobu evropského leteckého průmyslu na další desítky let. Nákup či ne-nákup F-35A tedy nebude takticko-technickým, ale výsostně geopolitickým rozhodnutím Německa.

Zdroj: Defence24, DN, Augen geradeaus!, GMF, WotR

Nahlásit chybu v článku


Související články

Luftwaffe kupuje americké Super Hornety k nesení jaderných zbraní

Podle informací německých novin Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) německé ministerstvo obrany ...

F-35A Lightning II testuje taktické jaderné pumy B61-12

Víceúčelové taktické stealth letadlo F-35A Lightning II je od počátku předurčeno k nesení taktických ...

Německá projekce síly: Luftwaffe vyšle bojová letadla do Austrálie

Generálporučík Ingo Gerhartz, velitel německého letectva, v komentáři pro portál Defense News načrtl ...

Letoun F-35A dokončil testování jaderných pum B61-12

Americké letectvo (USAF) provedlo poslední certifikační let letounu F-35A Lightning II s testovací ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • cejkis
  21:27 07.02.2022

  Další emergency sq7700 u F35

  https://mobile.twitter.com/GDa...

  Další emergency sq7700 u F35

  https://mobile.twitter.com/GDa...

 • spesl
  08:36 19.01.2022

  Úzké zorné pole radaru f-35 v kontextu nového Gripenu. Zdravím skrytého odpůrce f-35 flankera a jeho argument o 60° . F 35 považuji stále za nejlepší současnou volbu ,ale není ...Zobrazit celý příspěvek

  Úzké zorné pole radaru f-35 v kontextu nového Gripenu.
  Zdravím skrytého odpůrce f-35 flankera a jeho argument o 60° .
  F 35 považuji stále za nejlepší současnou volbu ,ale není vše zlato co se třpytí. Gripen E ,nebude zas tak špatný, jak ho tady někteří popisují. On má dokonce něco co f-35 tak úplně nemá a jen tak lehce mít nebude. Více v mém obsáhlém komentáři, kde jsem si zase trošku za překládal z jiných zdrojů proto to občas vypadá tak "moudře" :-)

  Prakticky všechny moderní AESA mají kombinovaných skenovacích 120°(2*60°) .Gripen NG a jeho radar Raven ES-05 přichází s revoluční konstrukcí repositieneru ,která přidává dalších 40° na každou stranu. Tím by schopnost měla být posunuta na 200°.
  Co to sakra v reálu znamená?
  Schopnost vystřelit střelu mimo vizuální dosah a poté se otočit o 90 stupňů, a přitom stále poskytovat aktualizace ve středním kursu odpálené střely a udržovat situační povědomí. Otvírají se tím možnosti leteckého boje, které byste jinak bez datalinku s dalším radarem nebyli schopni. Protože tyto typy radarů používají k měření relativní rychlosti cíle dopplerovský posun, a jako takové odfiltrují objekty s nízkou relativní rychlostí, je možné cíl při dostatečně nízké rychlosti ze své perspektivy ignorovat. Takže i když se stíhačka může pohybovat rychlostí třeba 1600km/h , tak pravý úhel k radaru při zamknutí cíle má detekci nad 100km/h ,zbytek zahazuje pro odfiltrování země. Toto je zvláště užitečná taktika, když je nepřátelský bojovník nad vámi a snaží se vás zamknout ve scénáři pohled-dolů-sestřel.
  Problém je v tom, že s typickým pevným radarovým polem AESA provedení takového manévru znamená, že stíhačka, která tak učiní, ztratí radarový obraz a zaměří se na nepřítele, kterému se snaží uniknout. Bez senzorů třetích stran, které dodávají tato data stíhači přes datové spojení, jeho pilot oslepne vůči taktické situaci, když na tom nejvíce záleží.
  Nyní se systémem, jako je repoziční zařízení SAAB, lze radar otáčet, aby získal další azimut, aby mohl pokračovat ve skenování oblasti přes 90 stupňů od jeho nosu. Pilot jako takový neztratí situační přehled a jejich střely mohou i nadále dostávat aktualizace uprostřed kurzu, když letí směrem ke svým cílům. Spárováno s nízkou pravděpodobností režimu zachycení, kde radar AESA používá velmi směrované paprsky radarové energie v rychlém sledu a při přeskakování frekvencí může být stíhačka, která vysílá, obtížně detekovatelná i pasivními senzory, jako jsou radarové varovné přijímače.
  S novými střelami s extrémním dosahem, jako je Meteor, by mohl Gripen NG vystřelit tyto střely na nepřátelské stíhačky na dlouhé vzdálenosti a poté skočit do nepřátelského dopplerovského stínu, aby se skryl, a přitom své střely stále naváděl. To by mohlo dostat Gripen NG mimo dosah nepřátelského infračerveného vyhledávacího a sledovacího systému (IRST), který je jinak odolný vůči trikům s rušením, nebo paprskem během celého střetnutí, stejně jako proti většině nepřátelských radarů. Nepřátelské stíhačky by tak nebyly schopny detekovat Gripen NG, ani když jsou jeho střely na cestě. Jak se říká: První výstřel, první zabití :-)

  Je také možné , že toto řešení má nějaké problémy o kterých nám zatím není nic známo. Zatímco Pevná AESA je odzkoušené řešení. Otázka je také zda je to definitivně neřešitelný problém pro F35. S datalinkem a kolegou je schopna stejného manévru a existuje i teoretické řešení např. v postranních AESA ,nebo upgrade na podobný systém radaru jako má mít Gripen NG , či radar pro Typhoon Captor-M.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   08:45 19.01.2022

   F-35 není letadlo. Je to systém, respektive součást systému. Nasazení F-35 má být odlišné od soubojů ze 70. let, kdy se utkával letoun s letounem. Spíš to má vypadat jako nasazení ...Zobrazit celý příspěvek

   F-35 není letadlo. Je to systém, respektive součást systému.
   Nasazení F-35 má být odlišné od soubojů ze 70. let, kdy se utkával letoun s letounem. Spíš to má vypadat jako nasazení AH-64 Longbow. Jeden letoun nepřítele vyhledá a navádí střely, ale střílí jiný letoun.

   Pro nás to znamená, že pořídit si F-35 a nepořídit další prvky systému je vlastně mrhání potenciálem. I když jiné prvky může dodat jiný člen aliance, určitě je lepší mít vlastní.

   Ono se to mění všude, stačí se podívat na kupříkladu Tour de France. I nejlepší závodník, bez podpory, prohraje.Skrýt celý příspěvek

   • Poly
    08:54 19.01.2022

    Tak od toho jsou cvičení, kde můžeme s partnery trénovat třeba využití propojení s AWACS, online sdílení informací za letu od jiné F-35 třeba třeba u UK apod. Všichni nadšenci do ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak od toho jsou cvičení, kde můžeme s partnery trénovat třeba využití propojení s AWACS, online sdílení informací za letu od jiné F-35 třeba třeba u UK apod. Všichni nadšenci do Gripenu E/F nepochopili o čem F-35 je. S tím souvisí i nářky starých zkušených generálů, kteří si stěžují, že to tak dobře nezatáčí a že to není tak rychlé. Prostě mají v hlavě dlouhé roky našrotované zkušenosti z F-16, F-15 apod.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     17:00 19.01.2022

     Poly Na jakou vzájemnou vzdálenost proti sobě povedou souboj F 35 a čínské steath letouny J 20? Pokud "zafunguje" stealth efekt, tak radary obou strojů je uvidí velmi pozdě na BVR ...Zobrazit celý příspěvek

     Poly
     Na jakou vzájemnou vzdálenost proti sobě povedou souboj F 35 a čínské steath letouny J 20? Pokud "zafunguje" stealth efekt, tak radary obou strojů je uvidí velmi pozdě na BVR a manévrovému boji se nevyhnou.Skrýt celý příspěvek

     • Marw
      13:40 20.01.2022

      No ak by mali podobne kvalitný radar čo dokáže detegovať cieľ 1m2 na 300 km (príklad) a platí že J-20 má čelné RCS okolo 0,5 m2 pričom F-35 má maximálne 0,001 m2 tak sa odpoveď ...Zobrazit celý příspěvek

      No ak by mali podobne kvalitný radar čo dokáže detegovať cieľ 1m2 na 300 km (príklad) a platí že J-20 má čelné RCS okolo 0,5 m2 pričom F-35 má maximálne 0,001 m2 tak sa odpoveď skladá z dvoch častí:

      F-35 deteguje J-20 na vzdialenosť cca 250 km a reálne bude môcť útočiť na vzdialenosť viac ako 100 km.

      J-20 deteguje F-35 na vzdialenosť cca 50 km, tak že reálne bude môcť útočiť na vzdialenosť menej ako 50 km.

      Aj keby mal J-20 reálne RCS 0,01 m2 tak stále ho F-35 zachytí na dvojnásobnú vzdialenosť ako J-20 F-35. A to mám ešte pochybnosť že radar J-20 dosahuje kvalít AN-APG 81.

      To kam mierila tvoja otázka by malo zmysel riešiť ak by mali oba stroje porovnateľné RCS, avšak J-20 zrejme bude v tomto smere ťahať za výrazne kratší koniec. Nie je stealth ako stealth.Skrýt celý příspěvek

     • Shania
      14:18 20.01.2022

      Manevrovy boj = co nejrycheji dostat se do situace, kdy je mozne odpalit rakety a pak zmizet. Uz i za laboratorni situace, kde je to ciste 1vs1, jsou oba letouny temer neustale v ...Zobrazit celý příspěvek

      Manevrovy boj = co nejrycheji dostat se do situace, kdy je mozne odpalit rakety a pak zmizet.

      Uz i za laboratorni situace, kde je to ciste 1vs1, jsou oba letouny temer neustale v obalce protivnika, takze sance na vzajemne zniceni je velka. Z HMDS se u konkurence prejde do jinych senzoru, schopnych sledovat protivnika v jakekoliv pozici a navest na nej zbrane.

      Za situace, kdy oba stroje dokazi posilat presne info o poloze protivnika, tak jsou i stealth stroje neustale v ohrozeni od dalsich hrozeb v dosahu. Takze nejlepsi reseni je se pokusit odpoutat a nechat se kryt.

      Uz to neni o tom, ze wingman ma za ukol hlidat zada, ale operuje zcela samostatne desitky km daleko a muze tak poskytvnout podporu.

      Vse bude o tom, kdo bude mit lepsi taktiku a jak moc se jim podari zmast a prekvapit protivnika. Tak ci tak ten boj na blizko bude brutalne kratky.

      ----------------
      https://air-shop.cz/index.php/...

      Tohle je zajimave srovnani pilota gripenu co se svezl v hornetu...
      "Gripen je skvělej, ale tohle je brutální bestie, stvořená pro dogfight."

      F-35 ma vsechny klady Hornetu (AOA) a nema jeho slabiny (akceleraci).
      Gripen E/F nevypada, ze by na tom byl lip jak C/D a tak tu bude proti F-35 v nevyhode.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:35 21.01.2022

      Marw Vy máte hodně pochybností, já například pochybuji o tom, že by někdo o letadle s RCS 0,5m tvrdil, že je stealth. Myšleno, samozřejmě, bylo, že letouny s charakteristikami ...Zobrazit celý příspěvek

      Marw
      Vy máte hodně pochybností, já například pochybuji o tom, že by někdo o letadle s RCS 0,5m tvrdil, že je stealth.
      Myšleno, samozřejmě, bylo, že letouny s charakteristikami stealth budou mít podobnou RCS. Hypoteticky, i stejnou, co třeba příklad souboje více strojů F 35? Bude to vůbec ještě BVR?Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:51 21.01.2022

      Shania Vážně si myslím, že v případě dvou srovantelných stealth mašin bude hrát roli výbava IRST nebo DAS systémy, protože radary tolik nepomohou. A lehce se může stát, že na BVR ...Zobrazit celý příspěvek

      Shania
      Vážně si myslím, že v případě dvou srovantelných stealth mašin bude hrát roli výbava IRST nebo DAS systémy, protože radary tolik nepomohou. A lehce se může stát, že na BVR nebude čas.
      Ale je tu ve hře i jiné vybavení, které je ve vývoji, a mohlo by účinně fungovat pro použití PLŘS, lasery. Amíci jsou v tom daleko.
      https://theaviationist.com/202...
      Další co se do toho možná promítne, budou letající robotičtí wingmani, bez člověka na palubě se můžete půstit do konstrukce strojů manévrujících s většími násobky.Skrýt celý příspěvek

     • Marw
      19:01 21.01.2022

      Tak za "stealth" vydavaju Rusi aj Su-57, pricom Felon ma od stealth charakteristik este dalej ako J-20. Ako som ale pisal, aj keby mala J-20 50x mensie RCS este stale bude vo ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak za "stealth" vydavaju Rusi aj Su-57, pricom Felon ma od stealth charakteristik este dalej ako J-20. Ako som ale pisal, aj keby mala J-20 50x mensie RCS este stale bude vo vyraznej nevyhode.

      Na otazku ci by v pripade F-35 vobec pripadal do uvahy boj BVR nedokazem odpovedat, to asi skor Shania :) Kazdopadne by to bolo zaujimave a stale by platilo ze vyhra ten kto ma lepsie situacne povedomie, skor deteguje supera. Nemyslim si ze stretnutie dvoch stealt masin by nutne muselo skoncit klasickym dogfightom.

      Skor by to podla mna znamenalo vacsiu loteriu - pri vyrovnanej technike by zrejme platilo ze kto bude mat vacsie stastie a vymakne supera ako prvy ten vo vacsine pripadov vyhral.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    16:55 19.01.2022

    GlobeElement
    "nepořídit další prvky systému je vlastně mrhání potenciálem"
    ...tesat do kamene před MO ČR, aby na to nezapomněli

    GlobeElement
    "nepořídit další prvky systému je vlastně mrhání potenciálem"
    ...tesat do kamene před MO ČR, aby na to nezapomněli

  • flanker.jirka
   12:49 19.01.2022

   spesl Možnost kombinovat elektronické skenování s mechanickým má i výhodu v tom, že rozšíříte zónu kde máte elektronické skenování do 45° od osy antény. Nad 45°se začínají ...Zobrazit celý příspěvek

   spesl

   Možnost kombinovat elektronické skenování s mechanickým má i výhodu v tom, že rozšíříte zónu kde máte elektronické skenování do 45° od osy antény. Nad 45°se začínají projevovat vlivy deformace svazků a s tím spojená horší přesnost v úhlových souřadnicích a efektivní dosah výkonu, klesá výkonová hustota dopadající na efektivní plochu cíle.
   Taktiku s odpálením AA střel a následným odvratem používají indové na SU 30 s radary BARS a velmi podobné je to u používání radaru IrbisE na SU 35, kde se kombinuje elektronické skenování PESA antény s mechanickým. Radar má tak možnost "vidět" až v úhlu 120°od podélné osy letounu. Může tak odpálit střelu se SARH nebo ARH a provést odval a mírně se vzdalovat se od cíle.

   Použití této technologie u Gripenu a EFT je dobře použitelné i pro radiolokační průzkum při bočním snímkování situace vedle sebe bez nutnosti se k této oblasti přibližovat. Tak že můžete fungovat ve funkci SLAR (side looking airborne radar).Skrýt celý příspěvek

   • Shania
    14:23 20.01.2022

    Mozna se spis pocita s tim, ze se bude utocit ve vlnach a navadeni tak prevezme dalsi vlna. Taky F-35 budou mit ve vetsine situaci cil zamereny pres dalsi systemy i mimo rozsah ...Zobrazit celý příspěvek

    Mozna se spis pocita s tim, ze se bude utocit ve vlnach a navadeni tak prevezme dalsi vlna.

    Taky F-35 budou mit ve vetsine situaci cil zamereny pres dalsi systemy i mimo rozsah radaru, jako EOTS, DAS.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     18:31 20.01.2022

     To je možné, ale aby jste měl dostatek letounů pro takové vlny, i s příhlédnutím k tomu jakou bojeschopnost musíte zachovat. Spíše bych se už ale zabýval tím, že první vlna bude ...Zobrazit celý příspěvek

     To je možné, ale aby jste měl dostatek letounů pro takové vlny, i s příhlédnutím k tomu jakou bojeschopnost musíte zachovat.
     Spíše bych se už ale zabýval tím, že první vlna bude UAV.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:54 18.01.2022

  Do zavedení nové stíhačky AČR zbývá 7let. F-35A je jasný favorit už nyní a teď si vzpomeňme, že když např. SR vybírala stíhačku před 5lety, tak nad F-35A tam patrně neuvažoval ...Zobrazit celý příspěvek

  Do zavedení nové stíhačky AČR zbývá 7let. F-35A je jasný favorit už nyní a teď si vzpomeňme, že když např. SR vybírala stíhačku před 5lety, tak nad F-35A tam patrně neuvažoval nikdo, ale dnes už jim taky asi docvaklo, že nepřemýšleli do budoucna a vybrali si výběhový model. Takže kromě celé řady technických a netechnických aspektů se zkusme přenést do budoucna o 7let, tou dobou bude Gripen C veterán, srovnatelný s Mig-21 a Gripen E úkrok stranou. O F-16 raději nemluvím. Totéž platí pro ekonomickou náročnost projektu. Pokud se bude ČR dobře dařit, jako posledních 10let, budou provozní náklady F-35A za 7let málo významná položka.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   23:41 18.01.2022

   Slovensko vybralo zcela ideálně. V té doby byla F-35 drahá a drahá byla letová hodina a měla své mouchy. F-16 byla tutovka. F-35 mi dává smysl až v případě Block 4. Tento upgrade ...Zobrazit celý příspěvek

   Slovensko vybralo zcela ideálně. V té doby byla F-35 drahá a drahá byla letová hodina a měla své mouchy. F-16 byla tutovka. F-35 mi dává smysl až v případě Block 4. Tento upgrade je zásadní a posune F-35 zase dál, že všechny 4+++++++ nebudou dál dávat smysl. Ale Block 4 tu ještě není a možná se nestihne ani příští rok. Takže SK vybralo dobře resp nešlo do rizika.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    09:28 19.01.2022

    "zcela ideálně" zní příliš fantasticky. Vybírali ze dvou špatných variant, takže ideálně vybrat nemohli. V té době se samozřejmě o cenovém vývoji F-35A už veřejně psalo, konec ...Zobrazit celý příspěvek

    "zcela ideálně" zní příliš fantasticky. Vybírali ze dvou špatných variant, takže ideálně vybrat nemohli. V té době se samozřejmě o cenovém vývoji F-35A už veřejně psalo, konec konců, Poláci jen o rok později podepsali F-35A za cenu podobnou slovenským F-16.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     14:20 19.01.2022

     Ale vědělo se o mnoha problémech. A Polsko podepisovalo až později a ten rok je sakra rozdíl. Nemluvě pak o tom, že Poláci mají tak trochu jinou spolupráci s USA než SK.

     Ale vědělo se o mnoha problémech. A Polsko podepisovalo až později a ten rok je sakra rozdíl. Nemluvě pak o tom, že Poláci mají tak trochu jinou spolupráci s USA než SK.

     • Jura99
      19:00 19.01.2022

      Jeden rok že je při nákupu techniky v našich končinách nějaký rozdíl ? Jen připomenu, že BVP kupujeme od roku 2017 a jsme opět na začátku.

      Jeden rok že je při nákupu techniky v našich končinách nějaký rozdíl ? Jen připomenu, že BVP kupujeme od roku 2017 a jsme opět na začátku.

    • Harvest
     10:49 20.01.2022

     Vybralo sa to na čo ekonomický mame, tie 35 sú asi stále mimo nášho rozpočtu aj keby sa vyberalo teraz. Rumuni to povedali úplne otvorene, že si ich jednoducho dovoliť nemôžu, ...Zobrazit celý příspěvek

     Vybralo sa to na čo ekonomický mame, tie 35 sú asi stále mimo nášho rozpočtu aj keby sa vyberalo teraz. Rumuni to povedali úplne otvorene, že si ich jednoducho dovoliť nemôžu, preto kupujú F16 my sme na tom cca podobne, pričom financie je treba tlačiť do každej zložky Ossr. Chorvátom ich americani ani neponúkli. Taktiež si nemyslím si, že tie F 35 by nam vôbec ponúkli.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:17 20.01.2022

      Stát je v těchto věcech nepružný a zdlouhavý, soukromník (kdyby mohl) by vzal třeba 8ks F-35A, což by se nákladově shodovalo s 14ks F-16C/D (možná by i vyšlo levněji) a zůstala by ...Zobrazit celý příspěvek

      Stát je v těchto věcech nepružný a zdlouhavý, soukromník (kdyby mohl) by vzal třeba 8ks F-35A, což by se nákladově shodovalo s 14ks F-16C/D (možná by i vyšlo levněji) a zůstala by otevřená možnost dalšího dokupování podle ekonomické situace. Rumuni šli do olétaných F-16 za mnohem nižší cenu, ale i zbytkovou životnost. Tam se to zřejmě dá odůvodnit, že berou letadla na 15-20let. Pro mě je signál, že nově vyrobené F-16C/D neberou už žádní západní spojenci, že to letadlo zkrátka už nemá co nabídnout.Skrýt celý příspěvek

 • tomaskult
  17:17 17.01.2022

  Neplivejte na Gripen. Zdravím, poslední dobou tady běhají články o tom, jak bychom měli v očekávaném tendru jednoznačně vybrat F-35 a Gripen, že patři do starého železa. Teď ...Zobrazit celý příspěvek

  Neplivejte na Gripen.
  Zdravím, poslední dobou tady běhají články o tom, jak bychom měli v očekávaném tendru jednoznačně vybrat F-35 a Gripen, že patři do starého železa. Teď jsem to četl, diskuse je tam už mrtvá. Napíšu to sem. Nikdo se v diskusi Gripena nezastal, tak to udělám já.
  Gripen E je napěchován nejmodernější elektronikou se specializací na radiové detekční a rušící systémy, která by měla výhodu neviditelnosti F-35 eliminovat. U současné verze C to je asi jediný parametr, v kterém exceluje oproti stávajícím letounům - viz nasazení v Libyi. Neviditelnost u F-35 je poměrně draze vykoupená - provozně drahý nátěr, špatná manévrovatelnost (i když se oficiální místa to snaží popřít seč síly stačí) , velká spotřeba paliva a s ní spojené velké zahřívání draku a kratší dolet. Je tragikomické, že Gripen E má větší radius než F-35.
  Největší problém F-35 je drahý provoz. Jenom vzletová hmotnost je dvojnásobná. Víme, že zakoupení zbraně je už dnes jen ta menší část nákladů. Nelakujme si na růžovo, že budeme na obranu někdy dávat 2%, když to bude 1,5%, tak to bude super.
  Mám radši, když letadla a jejich piloti lítají a ne když jich je většina uzemněna, protože na to není a tak to s F-35 určitě dopadne!
  Zlaté (nejenom) vojenské pravidlo, říká: Neměň to co funguje. A Gripen funguje dobře. Nalízejme Gripen E pro obě letky, dostatek munice a svět bude nádhernej...Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   17:43 17.01.2022

   Všecko špatně. 1) Gripen E je dražší než F35. 2) Gripen E má sice moderní avioniku, ale ani zdaleka ne stejně úrovně jakou má a postupem času bude mít F35. Švédsko prostě nikdy ...Zobrazit celý příspěvek

   Všecko špatně.
   1) Gripen E je dražší než F35.
   2) Gripen E má sice moderní avioniku, ale ani zdaleka ne stejně úrovně jakou má a postupem času bude mít F35. Švédsko prostě nikdy nebude mít stejnou finanční, technologickou a personální základnu jako konsorcium států v čele s USA.
   2) Provozní náklady nižší rozhodně nebudou. Už jen proto, že jich bude vyroben naprosto minimální počet. Už u Gripenu C neznáme skutečné provozní náklady, pouze PR tvrzení SAABu, že je určitě nejlevnější. To, že JAR Gripeny uzemnila je přinejmenším podezřelé.
   3) Pohádky o špatné manévrovatelnosti a loupajícím se nátěru si prosím nech na Sputnik. Gripen E určitě nemá větší akční rádius než F35. Pokud má srovnatelný dolet pak jedině se třemi bagy, což omezuje jak nosnost, tak manévrovatelnost stroje. Gripen E je sice o něco větší než C, ale ne o tolik a malý dolet je jedna z největších slabin Gripenu.
   4) Budeme v rámci NATO a nejen NATO exotem. Nikdo jiný Gripen E nekupuje ani se k tomu nechystá. Ve všech tendrech zatím prohrál a prosím řeči o tom, že je to tlakem Američanu si opět nech na Sputnik.
   Koupit Gripen E je naopak to nejhorší možné řešení. Dokážu si představit nákup Rafale, se skřípěním zubů odkup C a odložení nákupu o několik let, kdy může být více informací např. o Britském Tempestu. Ale Gripen E opravdu ne.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    18:38 17.01.2022

    ad1) cena je vždy k jednání a nevíme jak dobří "vyjednavači" budeme. ad2) Avioniku mají na světové úrovni, protože Švédsko není izolovaný stát, ale švédské firmy se aktivně podílí ...Zobrazit celý příspěvek

    ad1) cena je vždy k jednání a nevíme jak dobří "vyjednavači" budeme.
    ad2) Avioniku mají na světové úrovni, protože Švédsko není izolovaný stát, ale švédské firmy se aktivně podílí na nejnovějších technologiích pro zbytek světa, včetně dodávek elektroniky a radarů do USA (konkrétně TR moduly AESA antén a radary pro lodě US NAVY, USMC a pobřežní stráže) A nový radar pro Gripen je společným projektem AESA radaru pro EFT. Do F 35 se sice nasypalo peněz snad nejvíce v dosavadních zbrojních projektech a přesto jejich radar uvidí cíl pouze 60° od podélné osy letounu, kdežto Gripen a EFT 105° od podélné osy. V systémech EW jsou v SAABu také na světové úrovni.
    ad3) dolet Gripenu E je v pohodě, pokud nechcete létata až někam na Sibiř.
    ad4) exoty v rámci evropských států NATO už jsme :-) a rozhodně bychom to pořízením Rafale jen podtrhli a sečetli. Rafale se začal dobře prodávat, ale kdo ho v NATO má? Je to platforma spojená s jinou logistikou a jiným spektrem munice, než pro zbytek NATO. To už raději EFT, když ne Gripen neboF 35.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     16:01 18.01.2022

     Cena je možná k jednání, ale asi těžko vyjednáme něco lepšího, než ti ostatní. Pokud tedy nemáme v plánu koupit hned 100 letounů. Gripen E je pořád upgrade myšlenky staré 50 let. ...Zobrazit celý příspěvek

     Cena je možná k jednání, ale asi těžko vyjednáme něco lepšího, než ti ostatní. Pokud tedy nemáme v plánu koupit hned 100 letounů.
     Gripen E je pořád upgrade myšlenky staré 50 let. Doba se změnila a úkol letounů se změnil. F-35 je nebezpečný z toho důvodu, že se dá vést boj úplně jinak.
     Takové příklad jak to asi vypadá je třeba zde:
     https://youtu.be/mGwU9HKH_Eo...
     Poslední 3. varianta vedení boje v tom videu ukazuje proč je F-35 jako komplex tak všestranný a odstrašující letoun.

     Jinak k radaru. Raven ES-05 neumí elektronický boj (asi nejzásadnější nedostatek) a řeší to systémem EJAP = méně účinné a zvyšuje RCS.

     https://www.reddit.com/r/F35Li...

     Neumí SAR ani zdaleka v takové kvalitě jako APG-81. K SAR - perfektně má vyřešenou automatickou identifikaci potencionálních cílů (Automatic Target Recognition). Navíc APG-81 má skvělé LPI/LPD.
     Je méně přesný a menší dosah (976 vs 1676 modulů). Ano, F-35 sice nemá otočný radar, protože v době vzniku to nikdo neplánoval. Jeho nasazení to ani nevyžaduje. Pouze námořní varianta má mít už možná v případě Block 4 nějaký upgrade širšího pole. Ale to nás moc nepálí.
     Jinak pořízením Rafale by jsme nic nepodtrhli. Rafale a NATO? Francie dále Řecko, které dokonce zvýšilo objednávku a chorvatská objednávka je už asi tutovka. Gripen E/F nemá žádný stát NATO, ale on ho nemá VŮBEC NIKDO. Gripeny z NATO používá pouze ČR a Maďarsko.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:28 19.01.2022

      Poly Nehodlám se zabývat nějakými preferencemi, beru to z čistě technického hlediska. Každý systém má ze své podstaty výhody a nevýhody. I když je Gripen E, jak píšete, původem 50 ...Zobrazit celý příspěvek

      Poly
      Nehodlám se zabývat nějakými preferencemi, beru to z čistě technického hlediska. Každý systém má ze své podstaty výhody a nevýhody.
      I když je Gripen E, jak píšete, původem 50 let starou myšlenkou, tak má stále co nabídnout. Jde o minimálně tak dobré letadlo jako je EFT nebo Rafale.

      Není nutné používat palubní radar pro vedení elektronického boje, když máte na palubě jiné systémy k tomu určené. Vést elektronický boj radarem znamená vést jen pouze v rozsahu frekevncí, které radar umí používat, tedy pouze X band. EFT a Gripen má systém EW doplněný o palubní rušiče umožňující vedení elektronického boje v mnohem širším spektru.
      Naopak, i když vedete EW můžete stále radare používat k tomu čemu je nejlepší a nemusíte mu ubírat výpočetní kapacitu a výkon pro hlavní funkci radaru.

      Jak by jste definoval "skvělé LPI/LPD" ??? Kde berete jistotu, že vědci z anglie, itálie a švédska nedali dohromady lepší radar z hlediska signálového zpracování a chirpu? To je jen nějaké marketingové vyjádření výrobce. Svět je nyní plný radaru s AESA anténami u kterých všichni popisují LPI/LPD výhody a přece, světe div se, výrobci pasivních systémů a RWR ve světě nekrachují. Pro APG 81 výrobce udává až 20 kW impulsního výkonu, to je pro radiotechniku stále velký výkon i když se jej snažíte rozprostřít do širšího pásma. Zapomeňte na to, že F 35 se zaputým radarem bude neviditelná.
      Na přesnost radaru má celkový počet modulů malý vliv a to pouze na určení úhlových souřadnic a to ještě možná, protože záleží na rozměrech antény a kvalitě monopulsního zpracování v úhlových souřadnicích, na přesnost v dálce to vliv také mít nebude žádný. Obecně přesnost měření úhlových souřadnice klesá s větším úhlem elektronického skenu od osy radaru.
      Počet modulů a jejich vzájemná vzdálenost má největší vliv na možnost vyššího výkonu vyzářeného radarem, tím větší efektivní dosah, nebo používání více režimů díky SW možnostem radaru. (například každý sudý modul se bude používat pro AA a každý lichý pro AG režim, nebo střídání režimů programováním řad modulů). Další výhodou většího a hustšího obsazení modulů je kvalita potlačení postraních anténních svazků (side lobes)

      Rafale v NATO pár států bude mít, ale i tak si budu stát za tím, že přecházet na jinou logistiku a zbraně za to nestojí, to už raději EFT.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      13:45 19.01.2022

      Když je teda Gripen E tak skvělý a levný a vůbec, tak mi vysvětli, proč ho všude odmítají?

      Když je teda Gripen E tak skvělý a levný a vůbec, tak mi vysvětli, proč ho všude odmítají?

     • flanker.jirka
      17:08 19.01.2022

      Torong To je jednoduché, Gripen E nikde operačně neexistuje, F 35 ano a je o generaci výše. Tak že pro každého, kdo má dobré vztahy s USA a může si přechod na tuto platformu ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      To je jednoduché, Gripen E nikde operačně neexistuje, F 35 ano a je o generaci výše. Tak že pro každého, kdo má dobré vztahy s USA a může si přechod na tuto platformu dovolit je to dobrá volba. Platí stále to, že není nákup jako nákup a jak jste psal výše "nepořídit další prvky systému je vlastně mrhání potenciálem"Skrýt celý příspěvek

   • tomaskult
    18:54 17.01.2022

    Ty máš všecko špatně. 1) To jsem nepopíral, teď je to asi na stejno, ale do budoucna bude díky sériovosti F-35 levnější, ale důležitější jsou náklady na provoz a ty jsou v případě ...Zobrazit celý příspěvek

    Ty máš všecko špatně.
    1) To jsem nepopíral, teď je to asi na stejno, ale do budoucna bude díky sériovosti F-35 levnější, ale důležitější jsou náklady na provoz a ty jsou v případě F-35 hrůzostrašné. Cena letové hodiny Gripenu stojí 6 tis dolarů a F-35 35tis (zdroj natoaktual). To je skoro 6 krát tolik. To je hrůza. Nekujme to, bude to stát v garáži odstavené!
    2) To je viz případ akce Libye - Jak je možné, že Gpripen C předčil své současníky v průzkumných kvalitách a byl s povděkem používán na průzkumné úkoly - na vyhledávání radarů atd? Co?
    3) To je fyzika, kolego - letouny tvarované stealth mají horší manevrovatelnost. Takový F-117 s tím měl gigantické problémy. Nic lepšího než ladně tvarovaná F-16, SU-27... neexistuje. Je to daň za obtížnou zjistitelnost. Cca před deseti lety se řešilo, že by kvůli horší manévrovatelnosti měl F-35 vektorované trysky motoru, ale kvůli ceně se od toho, kromě verze B odstoupilo. Nátěr je velmi náchylný a musí se o něj pečovat, což stojí velké peníze - viz cena letové hodiny nahoře.
    4) Gripen E je zatím pozadu oproti F-35. F-35 už dosáhl operačních schopností v USAF (termínus technikus pro stupeň bojové použitelnosti - včetně vycvičenosti posádek) a Gripen E se vyrobily první kusy. Z tohoto důvodu ho také vyřadili Švýcaři.
    Rafal je pro nás nesmysl. Nepotřebujeme takto těžké, dvoumotorové letadlo. Nebojím se říct, že Rafal je v rámci integrace v NATO větší problém než Gripen. Francouzi jsou svoji. Je to řešení pro státy, které se bojí, že by jim v budoucnu amíci zablokovaly dovoz náhradních dílů.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     19:08 17.01.2022

     S nasazením Gripenů proti bezbranné Libyi bych pomlčel, řešil se problém s typem paliva. Naplno se ukázal problém i s doletem/vytrvalostí při patrolování. To rádoby bojové nasazení ...Zobrazit celý příspěvek

     S nasazením Gripenů proti bezbranné Libyi bych pomlčel, řešil se problém s typem paliva. Naplno se ukázal problém i s doletem/vytrvalostí při patrolování. To rádoby bojové nasazení bylo spíše politické zviditelnění Gripenu, aby se pokusili něco prodat.
     A průzkumné mise, na to používali izraelské kontejnery, které mohou nést i jiné letadla.
     Švýcaři vyřadili všehny evropské letouny po zralé úvaze, měli je už dříve na zevrubné testování. Pro F 35 rozhodlo i to, že kupují Patrioty a s tím i společný systém velení a řízení, nepořizují pouze odděleně letadlo.

     Jediné co se dá kvitovat bylo použití EWS 39 s jejich vlastním datalinkem co by ESM systém. Ale to je trochu málo.Skrýt celý příspěvek

     • tomaskult
      20:16 17.01.2022

      To palivo byl spíž problém italské neschopnosti dodat správné palivo na námořní základě. Nikde jinde to problém není - viz různé cvičení. Také tam byl případ, kdy byla na Sicílii ...Zobrazit celý příspěvek

      To palivo byl spíž problém italské neschopnosti dodat správné palivo na námořní základě. Nikde jinde to problém není - viz různé cvičení. Také tam byl případ, kdy byla na Sicílii uzavřena hlavní dráha a Gripeny přistály na vedlejší zatímco F-16 musely letět pryč, protože na krátké dráze nemohly přistát. = výhoda Gripenu. Dát někomu za úkol vyhledávat systémy PVO nepodkládám za pomocný úkol, ale za ten nejdůležitější. Kratší dolet je u nové verze E vyřešen. Co se týče prodeje, tak přiznávám, že F-35 má skvělý wow efekt. "Jé to jsou naše nepřemožitelná neviditelná letadélka" To dodá vlastnímu obyvatelstvu sebevědomí a nepřítel se lekne. To je pravda to je asi na F-35 ta největší přednost, ale ty příšerné náklady na provoz jsou pro nás nepřijatelné + přebourání Čáslavi. Chceme přezbrojit i druhou letku, tak se podle toho chovejme a neblbněme.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:58 17.01.2022

      tomaskult
      Tak že chcete dvě letky Gripenů E?

      tomaskult
      Tak že chcete dvě letky Gripenů E?

     • tomaskult
      21:57 17.01.2022

      Ano, 212 je potreba prezbrojit take. Alca uz muze plnit jen velmi malo ukolu a je potreba, aby byly vybaveny stejne. Jsme mala zeme. Je treba mit co nejmin typu. Hlavne, aby ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, 212 je potreba prezbrojit take. Alca uz muze plnit jen velmi malo ukolu a je potreba, aby byly vybaveny stejne. Jsme mala zeme. Je treba mit co nejmin typu. Hlavne, aby nejakej politik nezrusil 212.sqn bez nahrady.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:03 17.01.2022

      tomaskult L159 je vhodná pro výcvik, v případě boje s vyspělým nepřítelem je špatně vybavená, musela by nosit nějakou "stand off" munici odpalovanou mimo dosah pozemní PVO ...Zobrazit celý příspěvek

      tomaskult
      L159 je vhodná pro výcvik, v případě boje s vyspělým nepřítelem je špatně vybavená, musela by nosit nějakou "stand off" munici odpalovanou mimo dosah pozemní PVO nepřítele.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     19:45 17.01.2022

     1) NATOaktual poravdu není relevantní zdroj. Neznáme ani pořádně cenu letové hodiny Gripenu C (tedy díky našmu pronájmu víme že pro AČR je vysoká) natož Gripenu E. Také neznáme ...Zobrazit celý příspěvek

     1) NATOaktual poravdu není relevantní zdroj. Neznáme ani pořádně cenu letové hodiny Gripenu C (tedy díky našmu pronájmu víme že pro AČR je vysoká) natož Gripenu E. Také neznáme cenu letové hodiny evropských F-35. Což by byl pro AČR relevantní údaj.
     2) Aby mohl Gripen cokoli vyhledávat nebo rušit musí mu být nakoupen a podvěšen příslušný kontejner. To u F-35 samozřejmě odpadá.
     3) Argumentovat F-117? Jako vážně? F-35 nikdy vektorování mít neměl. Nemá ho ani F-35B. Právě delší životnost speciálního nátěru byla jedna z věcí na kterou se v programu F-35 kladl důraz.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:20 17.01.2022

      Scotty "Aby mohl Gripen cokoli vyhledávat nebo rušit musí mu být nakoupen a podvěšen příslušný kontejner. To u F-35 samozřejmě odpadá." Gripen C/D má svůj palubní rušič, po ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      "Aby mohl Gripen cokoli vyhledávat nebo rušit musí mu být nakoupen a podvěšen příslušný kontejner. To u F-35 samozřejmě odpadá."

      Gripen C/D má svůj palubní rušič, po modernizaci může získat kompletní výbavu doplněnou o další palubní systém ECM, k tomu MAWS, LWS a už více než rok pro C/D probíhají testy AESA radaru.
      Gripen E je na EW připraven minimálně tak dobře, jako F 35. Podvěsný ECM má rozšířit možnosti pro další operace. (nebudou potřebovat k sobě Growlery)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:27 17.01.2022

      To je ovšem zařízení čistě na sebeobranu letadla.
      O tom na co je přpraven E nevíme krom markatingu nic.

      To je ovšem zařízení čistě na sebeobranu letadla.
      O tom na co je přpraven E nevíme krom markatingu nic.

     • flanker.jirka
      21:05 17.01.2022

      Scotty Sebeobrana letadla je základ. F 35 pro krytí větší formace letadel nemá nic výkonného, potřeboval by také kontejner. Architektura ECM podu pro Gripen je pěkná, výrobce ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Sebeobrana letadla je základ.
      F 35 pro krytí větší formace letadel nemá nic výkonného, potřeboval by také kontejner.
      Architektura ECM podu pro Gripen je pěkná, výrobce tvrdí, že se zaměřují na sofistikované metody rušení nové generace radarů, ale detaily o účinnosti a schopnostech se jen tak nikdo nedozvíme.Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      00:05 19.01.2022

      flanker.jirka to platí dnes, ale neplatí to v případě Block 4. Ten bude mít implementován AN/ASQ-239. Čili žádná krabice v podvěsu zhoršující RCS. Jak jsem psal výše, AESA v ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      to platí dnes, ale neplatí to v případě Block 4. Ten bude mít implementován AN/ASQ-239. Čili žádná krabice v podvěsu zhoršující RCS. Jak jsem psal výše, AESA v Gripenu se nemůže rovnat s tím, co je v F-35.
      Boj se nevede tak, že F-35 jdou naférovku jeden a jednoho. Reálně, jeden letoun vypustí návnadu, druhý pomocí AESA odhalí radar PVO a společně vyřadí PVO. Dále pak budou chránění pomocí AN/ASQ-239. Díky celkovému propojení pomocí EODAS bude možné rychle měnit taktiku podle toho, co bude mít který letoun k dispozici za data.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:35 19.01.2022

      Poly Na možnost rychlé změny taktiky nezapomeňte :-) aby se dokázali rychle dostat z ohrožené oblasti a včas utéct. :-) Promiňte, ale řešit tu války s igráčky se mi nechce. Stále ...Zobrazit celý příspěvek

      Poly
      Na možnost rychlé změny taktiky nezapomeňte :-) aby se dokázali rychle dostat z ohrožené oblasti a včas utéct. :-) Promiňte, ale řešit tu války s igráčky se mi nechce. Stále mám spíše obavy z toho, že se koupí předražený systém bez dostatku výzbroje a integrace do systému velení a řízení.
      Kvalitu systémů osazených v F 35 nehodlám nijak snižovat, jen to mohu porovnávat s tím co známe z jiné techniky. Nový ASQ 239 bude nepochybně lepší než stávající systém. Jen půjde o to, co vám s tou jejich "otevřenou" architekturou amíci vůbec dovolí? I takový spojenec jako je Izrael po zjištění toho, že tam USA z jejich úhlu pohledu dodá "black box" trvali raději na instalaci vlastních systémů.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      13:47 19.01.2022

      Promiň Flankere, ale Izraelci si vždy instalují vlastní systémy a je jedno co jim Amíci dodají.

      Promiň Flankere, ale Izraelci si vždy instalují vlastní systémy a je jedno co jim Amíci dodají.

     • flanker.jirka
      17:09 19.01.2022

      Torong
      Opravdu vždy? U F 15 a F 16 do toho šli až po zjištění slabin US systémů.

      Torong
      Opravdu vždy? U F 15 a F 16 do toho šli až po zjištění slabin US systémů.

     • Torong
      09:22 20.01.2022

      U F15 a F16 s takovými systémy začínali a byla to odpověď na zkušenosti z roku 1973. Proto nejprve provozovali Letadla tak jak přišla a postupně je upravovali. Američani je ...Zobrazit celý příspěvek

      U F15 a F16 s takovými systémy začínali a byla to odpověď na zkušenosti z roku 1973. Proto nejprve provozovali Letadla tak jak přišla a postupně je upravovali. Američani je postupně zaváděli taky, ale s určitým zpožděným. Logicky, protože neměli přímou, ale jen zprostředkovanou zkušenost právě od Izraelců. Díky tomu mají jinou architekturu systémů letadel (ne nutně lepší, ale spíš přizpůsobenou Izraelským podmínkám) a F 35 tak už upravili rovnou.Skrýt celý příspěvek

    • petres
     21:56 17.01.2022

     Dám sem k úvaze některá čísla k porovnání Gripenu E a F-35. Čísla odhadnutá, ale myslím si že nejsou nereálná: Gripen E ...Zobrazit celý příspěvek

     Dám sem k úvaze některá čísla k porovnání Gripenu E a F-35. Čísla odhadnutá, ale myslím si že nejsou nereálná:
     Gripen E F-35
     náklady na let.h 15 000 USD 25 000 USD
     (úmyslně hodně nadsazuji) (plánované budoucí snížené náklady)
     roční náklady při náletu 200 h
     3 000 000 USD 5 000 000 USD
     Náklady na provoz při
     životnosti 25 let 75 000 000 USD 125 000 000 USD

     Rozdíl v nákladech je za 25 let 50 mil. USD na letoun. Je to málo, pokud by oba typy splnily požadavky AČR na parametry a možnosti nasazení?
     Rozdíl v pořizovací ceně bude dejme tomu max. 10 mil. USD ve prospěch F-35.

     Omlouvám se, ale tabulka nedrží tvar.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      23:47 17.01.2022

      petres co konkrétně "úmyslně nadsazujete"? ...píšete, že čísla jsou "nereálná" :-) Náklady na F 35 chtějí mít pro rok 2023 na úrovní 30 000 USD na hodinu provozu. ...Zobrazit celý příspěvek

      petres
      co konkrétně "úmyslně nadsazujete"? ...píšete, že čísla jsou "nereálná" :-)
      Náklady na F 35 chtějí mít pro rok 2023 na úrovní 30 000 USD na hodinu provozu.
      https://www.flightglobal.com/f...
      Myslíte si, že se jim stále podaří to snižovat do budoucna, když se tu dozajista projeví i inflační tlaky?
      U F 35 bude dozajista nutné provést velmi nákladné úpravy pozemní infrastruktury hlavního a záložního letiště. A počítejte s tím, že v případě realizace stavební zakázky pro MO ČR to bude pořádný ranec! Stačí se podívat na kolik si vyčíslili novou infrastrukturu pro PVO Spyder.
      A stavebními úpravami to nekončí, konečně by se měl někdo probrat a pořídit stíhací letouny jako součást systému integrované PVO a PRO. Hodně by se k tomu hodilo pořídit systém IBCS a integrovat do něj stíhače, PVO/PRO a ostatní senzory průzkumu. Bude to sice další velká investice, ale bez ní možnosti multifunkčníhch strojů nevyužijeme. Aby mělo pořízení F 35 smysl, bude to vyžadovat větší investice než se na první pohled zdá.
      V případě pořízení Gripenu rozsáhlé stavební investice do základen odpadají. Na integraci do PVO systému se Saabem dá lépe spolupracovat než s USA, ti si neradi někohou pustí do svých systémů (jeden z důvodů, proč izraelské F 35 mají jiné palubní systémy).

      Pořizovací cenu letounu za kus bych předpokládal velmi podobnou, může s vyrobenými kusy trochu klesnout v obou případech, nebo také ne, stačí se podívat na to jak za rok vyskočily ceny všeho konstrukčního materiálu. (u USA se dá predikovat z toho co nyní prodávají, u Saabu může hrát roli i to, že jsme u nich nějaký ten pátek jako zavedený zákazaník, ale to vše bude o jednáních) A pokud se bude nákup realizovat za 5 let, tak kdoví kam se dostaneme.
      Mnohé může naznačit lavírování s nákupem BVP, nejspíše se to s inflační vlnou citelně prodraží.Skrýt celý příspěvek

     • petres
      07:27 18.01.2022

      flanker.jirka to si nerozumíme. V první řadě mně vypadl text, správně mělo být "nejsou nereálná". To se omlouvám, zaměřil jsem se na to, abych udělal tu rozpadlou tabulku alespoň ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      to si nerozumíme. V první řadě mně vypadl text, správně mělo být "nejsou nereálná". To se omlouvám, zaměřil jsem se na to, abych udělal tu rozpadlou tabulku alespoň trochu srozumitelnou :-). Dále jsem Gripenu, protože neznáme jeho náklady na letovou hodinu, úmyslně dal hodnoty, které považuji za maximální (např. porovnání nákladů s dvojmotorovými F-18E - stejný motor a Rafale, jednomotorový Gripen nebude dražší). Že u F-35 jsou nyní náklady na letovou hodinu přes 30k USD samozřejmě vím, úmyslně jsem vzal hodnotu plánovanou - 25k USD. Přes toto zvýhodnění F-35 vychází za 25 let provozu o 50 mil. USD dražší než Gripen E a tím se nejenom smaže rozdíl v pořizovací ceně, ale Gripen se dostane do plusových čísel. A vy mi snažíte vysvětlit, že F-35 je dražší. To jste asi nepochopil smysl mého textu. V jedné věci je F-35 jasně lepší - integrace senzorů do letadla. Zde se Gripen prodraží, protože je potřeba nakoupit samostatné pody.
      Co se týká integrace do systému a zázemí v Čáslavy více méně se shodneme. Pouze si myslím, že v Čáslavy by měla být rekonstrukce provedena tak, aby tam F-35 mohla operovat (minimálně delší dráha).Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      08:57 18.01.2022

      petres F 35 bude dražší ještě nad to co uvádíte. Jak jsem psal, bude se muset bourat a zase stavět infrastruktura. A to bude hodně drahé, protože to bude třeba provést minimálně v ...Zobrazit celý příspěvek

      petres
      F 35 bude dražší ještě nad to co uvádíte.
      Jak jsem psal, bude se muset bourat a zase stavět infrastruktura. A to bude hodně drahé, protože to bude třeba provést minimálně v Čáslavi a Pardubicích (které slouží jako záloha v případě oprav Čáslavi) A zapomeňte na to, že to bude nějaké prodlužování dráhy, F 35 mají všude ve světě v průjezdných krytech, nic takového na letištích u nás nebylo a není. Stávající zodolněné úly se budou muset bourat a stavět nové, rozměrnější pro každé éro.

      Gripen nemá doposud žádný systém pro průzkum a zaměřování pozemních cílů. No tak se koupí pody, nějaké liteningy už máme. A pokud se koupí novější verze, tak v tom získáte i specializovaný SAR radar s bočním snímkováním. Do budoucna se bude muset efektivní průzkum provádět bezpilotními platformami a ostatními složkami armády.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     09:45 18.01.2022

     Tomaskult: "To jsem nepopíral, teď je to asi na stejno, ale do budoucna bude díky sériovosti F-35 levnější, ale důležitější jsou náklady na provoz a ty jsou v případě F-35 ...Zobrazit celý příspěvek

     Tomaskult:
     "To jsem nepopíral, teď je to asi na stejno, ale do budoucna bude díky sériovosti F-35 levnější, ale důležitější jsou náklady na provoz a ty jsou v případě F-35 hrůzostrašné. Cena letové hodiny Gripenu stojí 6 tis dolarů a F-35 35tis (zdroj natoaktual). To je skoro 6 krát tolik. To je hrůza. Nekujme to, bude to stát v garáži odstavené!"
     Ano? a co přesně v těch provozních nákladech bylo zahrnuto? A odkud byly provozní náklady Gripenu E? Z křišťálové koule? Uvědom si, že náklady na F35 zahrnují i platy pilotů a techniků USAF. Je tam doslova i každé kafe, které vypila sekretářka při tom, co ty provozní náklady umisťovala na web. Zatímco u Gripenu známe prakticky jen to co uváděl SAAB.
     "3) To je fyzika, kolego - letouny tvarované stealth mají horší manevrovatelnost. Takový F-117 s tím měl gigantické problémy. Nic lepšího než ladně tvarovaná F-16, SU-27... neexistuje. Je to daň za obtížnou zjistitelnost. Cca před deseti lety se řešilo, že by kvůli horší manévrovatelnosti měl F-35 vektorované trysky motoru, ale kvůli ceně se od toho, kromě verze B odstoupilo. "
     Skutečně? Tak to jsi asi skončil u fyziky pro zš a ještě se čtyři mínus. Víš proč vypadala F117 tak jak vypadala? Jednoduše proto, že v polovině sedmdesátých let, kdy byl její povrch počítán neexistoval na světě takový počítač, který by dokázal vypočítat zakřivený stealth povrch letadla. Na konci osmdesátých let, kdy se vyvíjel F22 už takové počítače byly. A nechceš mi tvrdit, že F22 má špatnou manévrovatelnost, že ne? F 22 je jeden z nejobratnějších bojových letadel vůbec a přesto je stealth, takže tím to asi nebude, že?
     "Gripen E je zatím pozadu oproti F-35. F-35 už dosáhl operačních schopností v USAF (termínus technikus pro stupeň bojové použitelnosti - včetně vycvičenosti posádek) a Gripen E se vyrobily první kusy. Z tohoto důvodu ho také vyřadili Švýcaři."
     Gripen bude vždy pozadu. Nikdy nebude stejně výkonný jako F35. Švýcaři ho vyřadili nikoli proto, že ještě není dokončený, ale, že po srovnání s F35 po stránce cena/výkon jim vyšel F35 jako lepší. A to je to o čem tady mluvím celou dobu. F35 sice bude mít asi o něco málo vyšší provozní náklady, ale vyváží to výkon který to letadlo má.Skrýt celý příspěvek

     • samoempire
      23:42 18.01.2022

      To snad ne. Gripen se skutečně nedá porovnávat s F-35. Stačí si porovnat jenom motory, nemluvě o ostatních věcech. Gripen se hodí zemím jako Brazílie, která nepotřebuje silné ...Zobrazit celý příspěvek

      To snad ne. Gripen se skutečně nedá porovnávat s F-35. Stačí si porovnat jenom motory, nemluvě o ostatních věcech.
      Gripen se hodí zemím jako Brazílie, která nepotřebuje silné letectvo. Gripena bych viděl jako konkurent pro čínsko pákistánský JF-17. Navíc nevadí, pokud dojde k přesunu nějakých technologií.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     23:54 18.01.2022

     No to je teda hrůza :-) Zase tak letová hodina. Ta je nám nám vcelku ukradená. Každýho zajímá kolik zaplatí za životní cyklus. A Gripen evidentně nebude až takové terno: "However, ...Zobrazit celý příspěvek

     No to je teda hrůza :-) Zase tak letová hodina. Ta je nám nám vcelku ukradená. Každýho zajímá kolik zaplatí za životní cyklus. A Gripen evidentně nebude až takové terno:

     "However, both the Swiss and Finnish authorities argued that the F-35 was the best cost/benefit investment, if its full life-cycle economics were taken into account.
     In fact, the Finnish Government’s report on the HX competition, where Girpen E participated and Lightning II won, states that no bid was significantly less expensive than others in terms of operation and maintenance costs."

     Tu "fyziku a F-117" no to radši asi nemá cenu komentovat. Bylo to myšleno vážně nebo ne? :-DSkrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   17:49 17.01.2022

   Gripen E má větší rádius než F 35? Kde jste na to přišel?

   ... k tomu zlatému pravidlu, i Mig 21 MF fungoval do posledních dní své služby, ale byl třeba nahradit.

   Gripen E má větší rádius než F 35? Kde jste na to přišel?

   ... k tomu zlatému pravidlu, i Mig 21 MF fungoval do posledních dní své služby, ale byl třeba nahradit.

   • tomaskult
    18:11 17.01.2022

    Bojový radius F-35 = 1050 km (s použitím bagů se nepočítá) - wikepedia bojový radius gripen E = 1300km asi s bagy - s použitím se počítá - czechairforce.com´´ Je smutné, že v ...Zobrazit celý příspěvek

    Bojový radius F-35 = 1050 km (s použitím bagů se nepočítá) - wikepedia
    bojový radius gripen E = 1300km asi s bagy - s použitím se počítá - czechairforce.com´´

    Je smutné, že v době, kdy letouny 4 generace létají obtěžkány přídavnými nádržemi a dokonce se jim dělají nevzhledné konformní přídavné nádrže, má nový, a takto těžký letoun tak špatný dolet.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     18:41 17.01.2022

     Asi určitě s třemi bagy, zdá se Vám ten rozdíl tak významný?
     F 35 nemá špatný dolet a je velkou výhodou, že oproti mašině s 3 bagy má velmi malou odraznou plochu.

     Asi určitě s třemi bagy, zdá se Vám ten rozdíl tak významný?
     F 35 nemá špatný dolet a je velkou výhodou, že oproti mašině s 3 bagy má velmi malou odraznou plochu.

     • tomaskult
      19:15 17.01.2022

      Myslím, že to se dvěma, ale nikde jsem to nenašel. Gripen C měl radius 800km, éčko má 1300km, díky úpravě trupu u kořene křídla a podvozku - zvětšení vnitřních nádrží. C byl za ten ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslím, že to se dvěma, ale nikde jsem to nenašel. Gripen C měl radius 800km, éčko má 1300km, díky úpravě trupu u kořene křídla a podvozku - zvětšení vnitřních nádrží. C byl za ten dolet kritizován a tak to znatelně vylepšili. Odraznou plochu řeší Gripen jinak, atak si může ty bagy na rozdíl od F-35 dovolit. F-35 na takhle velký letadlo má fakt bídnej dolet. Teďka mají amíci strašnej problém s tankerama. Tohle jim moc nepomůže.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:04 17.01.2022

      Odrazovou plochu řeší Gripen C tím že je to prostě malé letadlo. To už u Éčka neplatí.

      Odrazovou plochu řeší Gripen C tím že je to prostě malé letadlo. To už u Éčka neplatí.

     • flanker.jirka
      20:30 17.01.2022

      Scotty "Odrazovou plochu řeší Gripen C tím že je to prostě malé letadlo. To už u Éčka neplatí." Rozměry Gripenů délka/rozpětí/výška pro C: 14,1/8,4/4,5. Pro E: 15,2/8,6/4,5. To je ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      "Odrazovou plochu řeší Gripen C tím že je to prostě malé letadlo. To už u Éčka neplatí."
      Rozměry Gripenů délka/rozpětí/výška pro C: 14,1/8,4/4,5. Pro E: 15,2/8,6/4,5. To je fakt rozdíl ve velikosti :-)
      Ečko je o metr delší, o 20 centimetrů širší a je stejně vysoké jako C. To jsou podle Vás velké rozdíly pro RCS? Minimálně z čelního pohledu jsou rozdíly minimální a projeví se tam spíše výhody E díky použitým materiálům a upraveným detailům.
      Nejde pouze o celkovou velikost, jde o materiály, antény a jiné detaily, které dokáží RCS snížit. C/D i E má podobné úpravy jako EFT pro snížení RCS.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:44 17.01.2022

      flanker.jirka
      On hlavně zmohutněl trup. Což bude mít na odrazovou ploch větší vliv než vnější rozměry.

      flanker.jirka
      On hlavně zmohutněl trup. Což bude mít na odrazovou ploch větší vliv než vnější rozměry.

     • flanker.jirka
      21:08 17.01.2022

      Scotty Ano, zmohutněl trup, ale jde o tvar v detailech, zkuste se na siluety podívat, nejsou tam nikde nové ostré úhly 90°+ dali si na tom záležet. Je to vidět hodně u tvaru ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Ano, zmohutněl trup, ale jde o tvar v detailech, zkuste se na siluety podívat, nejsou tam nikde nové ostré úhly 90°+ dali si na tom záležet. Je to vidět hodně u tvaru větších těles na koncích křídel nesoucí závěsník pro PL střely a také více různě směrově postavených antén. A v těch detailech je to hlavní.
      Další detaily se ukrývají ve vstupech vzduchu, ...Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     20:01 17.01.2022

     Do trupu F-35 se muselo dostat to co jiná letadla čtvrté generace nosí externě na závěsnících. To se pochopitelně odrazí i v množství neseného paliva.

     Do trupu F-35 se muselo dostat to co jiná letadla čtvrté generace nosí externě na závěsnících. To se pochopitelně odrazí i v množství neseného paliva.

     • flanker.jirka
      23:50 17.01.2022

      ... a vyšší hmotnosti konstrukce

      ... a vyšší hmotnosti konstrukce

     • Torong
      09:09 18.01.2022

      Jenže i tak je větší než některá 4 gen letadla jako např. Gripen E.

      Jenže i tak je větší než některá 4 gen letadla jako např. Gripen E.

    • Torong
     09:02 18.01.2022

     tomaskult: Sorry, ale píšeš totální bludy. Gripen E¨: Palivo vnitřní: 3400kg; vnější: 3537kg; max. nosnost 5100kg bez bagů a 1563kg s bagy Dolet bojový s AA výzbrojí a třemi ...Zobrazit celý příspěvek

     tomaskult:
     Sorry, ale píšeš totální bludy.
     Gripen E¨:
     Palivo vnitřní: 3400kg; vnější: 3537kg; max. nosnost 5100kg bez bagů a 1563kg s bagy
     Dolet bojový s AA výzbrojí a třemi bagy: 1300km

     F35:
     palivo vnitřní: 8278kg; maximální nosnost 8200kg
     Dolet bojový s AA výzbrojí 1400km; Dolet bojový s 8200kg 1239km

     Pro Gripen se dolet s plným nákladem zbraní tedy jen na interní palivo radši ani neuvádí, protože je tragický. Ještě se budeš hádat a pát tady pohádky o ostudném doletu F35?Skrýt celý příspěvek

     • Marky
      17:10 21.01.2022

      Bojový poloměr se u Gripenu E uvádí 1500 km nebo těch 1300 km na czechairforce.com, což tedy 3 bagy moc nenaznačuje. Pro F-35 se udává 1239 km. On se hlavně tento dosah počítá s ...Zobrazit celý příspěvek

      Bojový poloměr se u Gripenu E uvádí 1500 km nebo těch 1300 km na czechairforce.com, což tedy 3 bagy moc nenaznačuje. Pro F-35 se udává 1239 km. On se hlavně tento dosah počítá s určitým zatížením a určitou dobou působení v oblasti, někdy najdeš lehčí AA, jindy trochu jinak.

      Kam až je schopné letadlo doletět ti řekne přeletová vzdálenost a ta je u GripenuE 4000 km, zatímco u F35 "jen" 2800 km.

      Takže Gripen E fakt tragický dolet nemá, možná tragický pro tebe.Skrýt celý příspěvek

   • tomaskult
    19:07 17.01.2022

    K MIGu 21. Ty jsi byl, flankere, při čtení nepozorný, že? Psal jsem: Neměň věci, které FUNGUJÍ. Nepsal jsem, které NEFUNGUJÍ. To rozdíl. Naše letectvo je s Gripeny plně spokojeno. ...Zobrazit celý příspěvek

    K MIGu 21. Ty jsi byl, flankere, při čtení nepozorný, že? Psal jsem: Neměň věci, které FUNGUJÍ. Nepsal jsem, které NEFUNGUJÍ. To rozdíl. Naše letectvo je s Gripeny plně spokojeno. Letá s nimi na Island a na Balt, s čímž se původně vůbec nepočítalo. Tím neříkám, že se nemá modernizovat a nebo vyměnit za novější verzi, což u nalízání není problém.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     20:34 17.01.2022

     Chcete říct, že Migy 21 na konci své služby nedokázali plnit své úkoly?

     Chcete říct, že Migy 21 na konci své služby nedokázali plnit své úkoly?

  • Arccos
   18:00 17.01.2022

   Možná bych neměl nic proti zavedení Gripenu E. Opravdu si myslím, že pro naše účely by po technické stránce vyhovující byl. ALE! Jak už bylo zmíněno, Gripen degraduje především ...Zobrazit celý příspěvek

   Možná bych neměl nic proti zavedení Gripenu E. Opravdu si myslím, že pro naše účely by po technické stránce vyhovující byl.
   ALE!
   Jak už bylo zmíněno, Gripen degraduje především jeho perspektiva. Jediným dosavadním zahraničním uživatelem je Brazílie. V NATO bysme byli s Gripenem jediní. I samotní Švédové jím plánují vyzbrojit jenom čtyři letky a typ berou jako přechodový, než bude k dispozici stíhač šesté generace. To je na letadlo, které chceme provozovat dalších dvacet a možná třicet let opravdu velmi nejistá budoucnost.Skrýt celý příspěvek

   • tomaskult
    18:32 17.01.2022

    Švédové vyvíjejí své letouny neustále již od druhé světové - Tunan, Draken, Vigen.. naše gripeny C jsou postupně zlepšovány (přečti si krásné články na czechairfoce.com) , vyvíjen ...Zobrazit celý příspěvek

    Švédové vyvíjejí své letouny neustále již od druhé světové - Tunan, Draken, Vigen.. naše gripeny C jsou postupně zlepšovány (přečti si krásné články na czechairfoce.com) , vyvíjen nový gripen. Jako první integrovali střelu Meteor.... Kde jsi, proboha přišel na to, že nebudou dále vyvíjeny? T
    Ta přechodovost to je také strašná pitomost. Bude vyrobeno pro Švédsko, které má o milion obyvatel méně než my, 60 strojů, které budou sloužit minimálně 30 let.
    Gripeny používá ještě Maďarsko, taky člen NATO a nedávno se rozhodlo po úvahách o koupi f-35, že Gripen bude používat dál a objednalo k němu střely meteor a Iris-t, což bychom měli učinit také.Skrýt celý příspěvek

    • Arccos
     18:37 17.01.2022

     To není žádná pitomost, to je realita. A bavíme se o verzi E, nikoliv o C, která není perspektivní vůbec pro nikoho.

     To není žádná pitomost, to je realita. A bavíme se o verzi E, nikoliv o C, která není perspektivní vůbec pro nikoho.

    • Torong
     09:16 18.01.2022

     Gripen E budou používat POUZE Švédové. Maďaři budou ZATÍM pokračovat s Gripeny C. Takže perspektiva výroby Gripenu E je nějakých 90strojů, pokud Švédové odeberou všechny a my ...Zobrazit celý příspěvek

     Gripen E budou používat POUZE Švédové. Maďaři budou ZATÍM pokračovat s Gripeny C. Takže perspektiva výroby Gripenu E je nějakých 90strojů, pokud Švédové odeberou všechny a my bychom odebrali 27. F35 je doteď vyrobeno přes 500 kusů a výroba teprve nabírá obrátky. Servisní zázemí pro F35 bude po celé Evropě, kdekoli se letadlo dostane, bude možnost kompletního servisu. Gripen E bude mít stejnou možnost JEN ve Švédsku.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      11:09 18.01.2022

      F 35 výroba roste rychle, už je jich přes 750. A další objednávky přibývají.

      F 35 výroba roste rychle, už je jich přes 750. A další objednávky přibývají.

     • Torong
      13:20 18.01.2022

      Nebyl jsem si jistý. Našel jsem jenom údaj za rok 2019, který uváděl 450 ks

      Nebyl jsem si jistý. Našel jsem jenom údaj za rok 2019, který uváděl 450 ks

   • StandaBlabol
    19:41 17.01.2022

    Nemá Gripeny náhodou i Maďarsko?

    Nemá Gripeny náhodou i Maďarsko?

    • Torong
     09:17 18.01.2022

     Ano, verzi C

     Ano, verzi C

  • Klimesov
   18:12 17.01.2022

   V podstatě bych i souhlasil s myšlenkou pořídit Gripen. Psal jsem to mnohokrát pro tak malou armádu se zdá býti výhodnějším strojem, ne technologicky lepším než F-35, ale ...Zobrazit celý příspěvek

   V podstatě bych i souhlasil s myšlenkou pořídit Gripen. Psal jsem to mnohokrát pro tak malou armádu se zdá býti výhodnějším strojem, ne technologicky lepším než F-35, ale výhodnějším.
   Jenže už se to probíralo mnohokrát. Gripeny C už jsou notně vousaté a hlavně pronajaté.
   A co se týče Gripenu E. Ano v něm by mohl být skrytý potenciál, ale samotné švédské letectvo počítá s tím, že Gripeny E získají plné operační schopnosti až mezi roky 2023 - 2026. Takže počítejme s tím, že U Gripenu E se budou reálné letové výkony vědět až někdy v roce 2025. A to musíme počítat, že se v té době nepovede vše co se nyní plánuje.
   Takže ona ta F-35 stále vede jako potencionálně nejlepší NOVÝ letoun. Gripen E je taková divoká karta. Může překvapit.Skrýt celý příspěvek

   • tomaskult
    19:54 17.01.2022

    Do roku 2027 - respektive do roku 2029 máme současné stroje, takže to není vůbec žádný problém.

    Do roku 2027 - respektive do roku 2029 máme současné stroje, takže to není vůbec žádný problém.

    • Klimesov
     06:54 18.01.2022

     V roce 2029 už musí v ČR přistávat první kusy nových letadel a piloti musí mít za sebou aspoň základní výcvik o ovládání stroje. Počítejte s tím, že vyrobit ty stroje pro ČR potrvá ...Zobrazit celý příspěvek

     V roce 2029 už musí v ČR přistávat první kusy nových letadel a piloti musí mít za sebou aspoň základní výcvik o ovládání stroje. Počítejte s tím, že vyrobit ty stroje pro ČR potrvá tak 2 - 3 roky. Takže v roce 2026 - 2027 by mělo dojít k podpisu smlouvy. Když se podíváte jak dlouho u nás trvají armádní zakázky což je v průměru tak 5 let, pokud chcete jít cestou výběrového řízení, tak se dostanete k datu 2021 - 2022. To znamená tento rok nejpozději příští rok by měli začít přípravy na nákup nového nadzvuku pro AČR. A jak jsem psal výše. Samotní Švédové počítají, že první stroje Gripenu E získají plné operační schopnosti mezi roky 2023 - 2026. Tedy bude trvat cca 3 roky než samotní Švédové zprovozní a odzkouší softwarovou edici MS22, po které by měl Gripen E být skutečně víceúčelový stroj. A to vše za předpokladu, že to půjde podle plánu, což nepůjde. A to navíc počítám s tím, že AČR využije prodloužení pronájmu. Pokud nevyužije, tak se to celé zkracuje o 2 roky.
     Takže on se to nezdá, ale on to problém je. Protože to ovlivňuje nabídku.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     09:20 18.01.2022

     Jak píše Klimesov. Je to sakra velký problém. Protože Švédové odmítají prodloužit pronájem o více než smluvně zaručené 2 roky. Takže bychom museli nejdříve odkoupit Gripeny C, ...Zobrazit celý příspěvek

     Jak píše Klimesov. Je to sakra velký problém. Protože Švédové odmítají prodloužit pronájem o více než smluvně zaručené 2 roky. Takže bychom museli nejdříve odkoupit Gripeny C, čekat na E a pak koupit ty. Což by bylo sakra drahé. A to nemluvím o nutnosti nákupu dvojí infrastruktury a náhradních dílů...Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    20:22 17.01.2022

    Hlavně Švédské letectvo počítá stím že Gripen E je pouze přestupní stanicí k letadlu páté generace. Proto jejich objednávku zredulovali a ponechají ve službě Céčka.

    Hlavně Švédské letectvo počítá stím že Gripen E je pouze přestupní stanicí k letadlu páté generace. Proto jejich objednávku zredulovali a ponechají ve službě Céčka.

    • Klimesov
     08:28 18.01.2022

     Taky. To je další věc. I když pro ČR by tohle nemuselo být tak zásadní. Přece jen i samotní Švédové plánují Gripeny E provozovat nějakých cca 30 let + -. Za mně je spíše otázka v ...Zobrazit celý příspěvek

     Taky. To je další věc.
     I když pro ČR by tohle nemuselo být tak zásadní. Přece jen i samotní Švédové plánují Gripeny E provozovat nějakých cca 30 let + -.
     Za mně je spíše otázka v tom, jestli AČR nutně potřebuje letoun 5. generace se všemi klady a zápory plynoucí z provozu, nebo si ještě vystačí do roku 2040 ; 2050 - 2060 s letounem 4. generace s prvky 5. generace se všemi klady a zápory plynoucí z provozu.

     Z mého pohledu má Gripen E, pokud splní vše co je plánováno, poměrně hodně taktických výhod, které by pro AČR mohli hrát výraznou roli. Má tam být rychlá oprava v polních podmínkách, jednodušší provoz v polních podmínkách, startování a přistávání z provizorních letišť, atd. Což nejsou zrovna zanedbatelné věci.

     Na proti tomu u F-35 je zase výhoda rozsáhlejšího vývoje techniky, jak zbraní tak palubní techniky, USA budou pilovat operační schopnosti, takže je možnost učit se novým způsobům nasazení, vedení vzdušné války atd. atd.

     No každopádně až se začne o novém letounu mluvit opravdu otevřeně, tak čekám poměrně šťavnatou diskuzi s tím, že ať se vybere co se vybere, bude to vždy špatně :)Skrýt celý příspěvek

     • Horny
      14:01 18.01.2022

      Klimesov - věcná připomínka: Moderní víceúčelové nadzvukové letouny mají průměrnou životnost okolo 50ti let. To znamená, že pokud se v roce 2030 zavedou do letectva nové stroje, ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov - věcná připomínka:
      Moderní víceúčelové nadzvukové letouny mají průměrnou životnost okolo 50ti let. To znamená, že pokud se v roce 2030 zavedou do letectva nové stroje, budou sloužit minimálně do let 2070/80, možná spíš trochu déle.
      Koupit éčkový Gripen s tím, že cca do roku 2050 "bude stačit" a pak ho po dvaceti letech služby vyřazovat a místo něj zavádět něco z 5./6. generace je na naše poměry příliš drahá legrace.

      Vesměs je všem jasné, že jakmile Rusko, Čína a některé další země (Turecko, Irán?) zavedou obdobu 5. generace do běžného provozu a ještě k tomu začnou prodávat exportní verze třetím zemím, 4./4,5. generace bude morálně zastaralá a nevhodná pro prvoliniovou službu, respektive jako jediný provozovaný typ v letectvu.
      A protože tento stav nastane nejspíš v první polovině čtyřicátých let, jde v podstatě o diskvalifikační podmínku pro všechna nová letadla 4,5. generace, které by jinak teoreticky mohla připadat v úvahu, tady včetně Gripenu E.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      08:53 19.01.2022

      Horny Zcela adekvátní připomínky, až na tu životnost. Nevím kde jste přišel na to, že životnost letounu je cca 50 let? Většinou se udává životní cyklus a náklady na něj v rozmezí ...Zobrazit celý příspěvek

      Horny
      Zcela adekvátní připomínky, až na tu životnost. Nevím kde jste přišel na to, že životnost letounu je cca 50 let? Většinou se udává životní cyklus a náklady na něj v rozmezí cca 30 - 35 roky a to i u F-35.
      50 let je většinou údaj jak dlouho stroje slouží u letectva, ale to neznamená že ty stroje jsou staré 50 let. Většinou během toho dojde k výměně, kdy staré olétané stroje se vymění za nové. Samozřejmě, vždy záleží na okolnostech a vytíženosti stroje.

      Nicméně k vašim připomínkám.
      Ano to je přesně to o čem mluvím. Je to prostě o debatě. Vaše připomínky ukazují na to, že 5. generace by se pořídit mohla.
      Já bych mohl proti argumentovat, že i kdyby došlo k většímu rozšíření letounu 5. generace ze strany Ruska, Číny nebo Iránu či Turecka v druhé polovině 40-tých let. Určitě ale nedojde k jejich nějakému masovému přes zbrojení. Stačí se podívat jaké problémy se tím má USA. Takže je pravděpodobné, že potenciální nepřítel si ponechá letouny 4. generace i v době kdy bude zvládat výrobu té 5. A díky tomu, že je ČR v NATO a tudíž bude mít po boku letouny 5. generace je otázka jestli je nutně potřebuje.
      A o tom je můj příspěvek. Prostě je to celé o debatě co je pro a co je proti. Jestli jít tak nebo onak. Jako chceme mít pozici v NATO, jakou pozici tam máme, jaké operační plány a úkoly tam máme atd. atd.
      Není to prostě jen o technických schopnostech stroje.
      Aby jste měn nechápal špatně. Já osobně jsme všemi deseti pro aby se do letectva AČR zařadil letoun 5. generace. Psal jsem to už výše.
      Jen prostě ten Gripen E může překvapit, pokud se u něj podaří vše co je v plánu. Letoun 4. generace s provozními problémy 4. generace, ale vybaven elektronikou 5. generace, která by mu dával některé schopnosti 5. generace by nemusela být vyloženě špatná kombinace.
      Ale samozřejmě jsou tu další otázky jestli se počítá u Gripenu E koordinace s drony, že je bude moct ovládat tak jak je to počítáno u F-35 atd. atd.
      Prostě je to celé o debatě. :-)Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     09:01 18.01.2022

     Ta "přestupní stanice" bude ve Švédsku sloužit dalších 25 let. 5. generaci přeskočí a počkají na novější stroje.

     Ta "přestupní stanice" bude ve Švédsku sloužit dalších 25 let. 5. generaci přeskočí a počkají na novější stroje.

     • Scotty
      10:16 18.01.2022

      Pátá generace nahradí Gripeny C které zůstanou ve službě zhruba do poloviny třicátých let. Potom půjdou Éčka na druhou kolej.

      Pátá generace nahradí Gripeny C které zůstanou ve službě zhruba do poloviny třicátých let. Potom půjdou Éčka na druhou kolej.

  • Miroslav
   18:14 17.01.2022

   1/ Kupovať Gripen C/D v tejto fáze životného cyklu produktu už nemá zmysel. V BCG pojme sa Gripen C/D stal psom. Je to ako kupovať Fabiu ktorá sa dopredáva zo skladových zásob. ...Zobrazit celý příspěvek

   1/ Kupovať Gripen C/D v tejto fáze životného cyklu produktu už nemá zmysel. V BCG pojme sa Gripen C/D stal psom. Je to ako kupovať Fabiu ktorá sa dopredáva zo skladových zásob. Zmysel by malo prevziať za výhodných podmienok existujúce Gripeny, prípadne ich doplniť a dolietať ich.

   2/ Gripen E/F by mal byť podľa dostupných informácií vcelku kvalitný stroj, avšak aj jeho cena by mala byť vraj vysoká. Ak by mala byť porovnateľná s F-16 alebo dokonca F-35, nemá zmysel sa tým zaoberať
   3/ Ak z nejakých ideologických dôvodov je problém s americkými stíhačkami, poohliadol by som sa do Francúzska (môj osobný názor)Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    18:30 17.01.2022

    Podle mně jsou francouzské rafale také exotikou v NATO, je s tím spojené trochu jiné spektrum odzkoušené munice než u zbytku aliance.

    Podle mně jsou francouzské rafale také exotikou v NATO, je s tím spojené trochu jiné spektrum odzkoušené munice než u zbytku aliance.

    • Miroslav
     19:24 17.01.2022

     To je aj Gripen

     To je aj Gripen

     • tomaskult
      19:45 17.01.2022

      To není pravda. Gripen používá americko- evropskou munici až na protilodní střelu. Rafael prakticky výlučně Francouzskou.

      To není pravda. Gripen používá americko- evropskou munici až na protilodní střelu. Rafael prakticky výlučně Francouzskou.

     • Scotty
      20:24 17.01.2022

      Jo? A kde je integrace AIM-9X a AIM-120D?

      Jo? A kde je integrace AIM-9X a AIM-120D?

   • Jura99
    19:50 17.01.2022

    Miroslav: pokud by byl Gripen E za stejnou cenu jako F-16, tak technicky je gripen lepsi, ma pokrocily elektronicky boj, udajne umi falsovat svuj radarovy odraz (elektronicke ...Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav: pokud by byl Gripen E za stejnou cenu jako F-16, tak technicky je gripen lepsi, ma pokrocily elektronicky boj, udajne umi falsovat svuj radarovy odraz (elektronicke stealth). Politicky je ale svedsky stroj malo vyhodny a take je nesikovne mit jej jako jedini v NATO. Volil bych pouze mezi F-35A a Rafale.Skrýt celý příspěvek

   • tomaskult
    19:53 17.01.2022

    Nezapomínejme, že Gripen ať už jakékoli verze je zaměřen na co nejvíc muziky za co NEJMÍŇ peněž. Myšleno hlavně provozní náklady. Navíc za situace vzdušné nadvlády protivníka. ...Zobrazit celý příspěvek

    Nezapomínejme, že Gripen ať už jakékoli verze je zaměřen na co nejvíc muziky za co NEJMÍŇ peněž. Myšleno hlavně provozní náklady. Navíc za situace vzdušné nadvlády protivníka. Rozptýlení techniky, krátký vzlet a přistání, datalink (já vím, teď už ho má každý) atd.... Je to prostě letadlo přesně pro nás. Nic si nenamlouvejme. Žádných 2% HDP na armádu nikdy nepůjde. Provozní náklady na F35 jsou 6x větší. V tom je jádro pudla. Ano F35 je dobrý letadlo, ale ne pro nás. Bude zavřený v ÚLech a nebude se sním létat. Navíc budeme muset nejdřív rozsekat celou Čáslav - viz článek pana Grohmana.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     09:23 18.01.2022

     To jsou pouze marketingové kecy SAABu. Že top v reálu není pravda dokládá to, že Švédsko významně zredukovalo počty nakoupených strojů a JAR je prakticky uzemnila. Ten zbytek jsou ...Zobrazit celý příspěvek

     To jsou pouze marketingové kecy SAABu. Že top v reálu není pravda dokládá to, že Švédsko významně zredukovalo počty nakoupených strojů a JAR je prakticky uzemnila. Ten zbytek jsou jen hloupé kecy, aby ti vyšlo co potřebuješ.Skrýt celý příspěvek

    • Cheddar
     10:28 18.01.2022

     Vy viete aké bude mať náklady na prevádzku Gripen E, prípadne F-35A v Európe? Každý počíta do nákladov/letovej hodiny niečo iné. Nikde na internete nenájdete čísla, ktoré by sa ...Zobrazit celý příspěvek

     Vy viete aké bude mať náklady na prevádzku Gripen E, prípadne F-35A v Európe? Každý počíta do nákladov/letovej hodiny niečo iné. Nikde na internete nenájdete čísla, ktoré by sa dali skutočne porovnať ako náklady na letovú hodinu.Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
   19:54 17.01.2022

   Stejně na 90% bude pokračovat současný Gripen C, stejně jako v Maďarsku. A když to hodně dobře dopadne, tak se přikoupi ještě další čtyři kusy. A sen všech tady v diskuzi tedy F-35 ...Zobrazit celý příspěvek

   Stejně na 90% bude pokračovat současný Gripen C, stejně jako v Maďarsku. A když to hodně dobře dopadne, tak se přikoupi ještě další čtyři kusy. A sen všech tady v diskuzi tedy F-35 přijde taky, jen to bude až tak za 15 či 20 let.V te době stejně jiná volba nebude, možná tak ta korejská stíhačka, ale oba evropské projekty jsou veliké dvoumotoraky mimo naše možnosti.Skrýt celý příspěvek

   • tomaskult
    22:01 17.01.2022

    Obavam se, ze mas pravdu... Tak, at je alespon vylepsi co to jde.

    Obavam se, ze mas pravdu... Tak, at je alespon vylepsi co to jde.

   • flanker.jirka
    22:10 17.01.2022

    Když už, tak vybavit dvě letky.

    Když už, tak vybavit dvě letky.

   • Klimesov
    07:12 18.01.2022

    Taky si myslím, že tohle je nejpravděpodobnější scénář.

    Taky si myslím, že tohle je nejpravděpodobnější scénář.

   • Horny
    14:18 18.01.2022

    Už jsem to tu několikrát psal. Pokračování je možné, ale jen pokud se vyjasní následující otázky: 1) Jaká je vlastně zbývající životnost "našich" Gripenů? 2) Za kolik nám je ...Zobrazit celý příspěvek

    Už jsem to tu několikrát psal. Pokračování je možné, ale jen pokud se vyjasní následující otázky:

    1) Jaká je vlastně zbývající životnost "našich" Gripenů?
    2) Za kolik nám je Švédové budou ochotni prodat?
    (další pronájem se určitě konat nebude, Švédové na něm nemají zájem)
    3) Jak budeme nadále řešit servis a hlavně na kolik to vlastně přijde?
    (servisní zázemí máme jen to nejzákladnější, zbytek se dělá ve švédsku)
    4) Na kolik vyjde případná modernizace a vyplatí se vůbec?
    (aby to náhodou nedopadlo tak, že za cenu 80% nového letadla dostaneme stroj s 50% životností)
    5) Kde seženeme další Gripeny a za kolik?
    6) Jak to bude s integrací nových zbraní, které se stejně musí nakoupit, a kolik si za to výrobce řekne?

    Kdybychom Gripeny koupili v dostatečném počtu už po skončení prvního pronájmu, bylo by řešení jasné. Ale v téhle situaci bychom se mohli udržováním céčkových Gripenů taky docela snadno "prošetřit" k řešení ještě dražšímu než je F35.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   20:22 17.01.2022

   Nekupujme letadla podle nosnosti, doletu a ceně za letovou hodinu. Tak se zbraně nekupují. Hlavní otázkou je, jaký bude operační koncept (s kým, s čím, kde, jak, proti komu a čemu) ...Zobrazit celý příspěvek

   Nekupujme letadla podle nosnosti, doletu a ceně za letovou hodinu. Tak se zbraně nekupují. Hlavní otázkou je, jaký bude operační koncept (s kým, s čím, kde, jak, proti komu a čemu) nasazení těchto letadel a jaké schopnosti chceme, aby naše nadzvukové taktické letectvo získalo. Až na to si odpovíme, pak teprve můžeme řešit dolet, nosnost, letovou hodinu...
   Hlavně nekupujme Gripen E jenom proto, že chceme dělat air policing v mírových dobách na Baltu a Islandu. Na to nám bohatě stačí Gripen C.Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    20:54 17.01.2022

    Počty strojů více neumožňují. 18ks je pro NATINDAS, výcvik AA a diky +4ks i AG. Jakákoliv mise znamená tak jako tak přerušení výcviku a díky +4 už nejspíše nebude nutné před misí ...Zobrazit celý příspěvek

    Počty strojů více neumožňují. 18ks je pro NATINDAS, výcvik AA a diky +4ks i AG. Jakákoliv mise znamená tak jako tak přerušení výcviku a díky +4 už nejspíše nebude nutné před misí uspíšit výměny komponentů u strojů pro NATINDAS neboť za ně bude existovat náhrada. Nakupovat malý počet F35 nedává z pohledu schopností moc smysl.Skrýt celý příspěvek

   • tomaskult
    22:08 17.01.2022

    Dovedete si predstavit, ze by si nase politicka reprezentace na neco takoveho dokazala nekdy odpovedet? Stejne jako si to neumi odpovedet cela nase spolecnost.

    Dovedete si predstavit, ze by si nase politicka reprezentace na neco takoveho dokazala nekdy odpovedet? Stejne jako si to neumi odpovedet cela nase spolecnost.

    • Scotty
     22:58 17.01.2022

     Myslíte odpovědět na to jestli chceme být pro Američany ničím zajímavá problémová země ve středu Evropy nebo jedna z dobře umístěních základen pro jejich nejmodernější stroje? ...Zobrazit celý příspěvek

     Myslíte odpovědět na to jestli chceme být pro Američany ničím zajímavá problémová země ve středu Evropy nebo jedna z dobře umístěních základen pro jejich nejmodernější stroje? Předpokládám že si na to politici dokážu odpovědět.
     To jaké schopnosti požadujeme získat by si měla primárně odpovědět armáda a své stanovisko potom tlumočit politikům.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
     08:39 18.01.2022

     Pokud neumí, tak je řešení jednouché - nechme si těch 14 Gripenů C a nekupujme nové hračky, které nebudeme chtít a umět použít. A tou novou hračkou myslím v tomto případě Gripen E. ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud neumí, tak je řešení jednouché - nechme si těch 14 Gripenů C a nekupujme nové hračky, které nebudeme chtít a umět použít. A tou novou hračkou myslím v tomto případě Gripen E. Kupovat nová letadla jen kvůli většímu doletu nebo nosnosti je zhůvěřilost.

     A ty peníze raději dejme někde jinde.Skrýt celý příspěvek

  • GrafvonLoyola
   14:14 18.01.2022

   Gripen E by podle mě dával smysl, pokud by se pořídil ve spolupráci s Rakouskem a Maďarskem. Dvě letky pro každý stát už je takové množství kdy by se od Švédů dala kouptit licence ...Zobrazit celý příspěvek

   Gripen E by podle mě dával smysl, pokud by se pořídil ve spolupráci s Rakouskem a Maďarskem. Dvě letky pro každý stát už je takové množství kdy by se od Švédů dala kouptit licence a přenos technologií + výroba ve Střední Evropě.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   14:44 18.01.2022

   a) ne
   b) blábol
   c) blbost

   a) ne
   b) blábol
   c) blbost

 • MeV6
  15:16 17.01.2022

  Ještě mě napadla zajimavost ohledně současných nákupů F35. Jak chtějí budoucí vlastníci řešit tankování za letu? Všechny pořízené F35 jsou áčka, tedy bez výsuvné sondy (i když ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě mě napadla zajimavost ohledně současných nákupů F35. Jak chtějí budoucí vlastníci řešit tankování za letu?
  Všechny pořízené F35 jsou áčka, tedy bez výsuvné sondy (i když prostor pro ni v trupu je), ale s hrdlem na hřbetě.
  Vzdušné tankery s ráhnem nikdo v Evropě neprovozuje pokud se nepletu.
  Zajímalo by mě tedy, jestli dojde k nějaké dohodě s USAF, nebo k pořízení/úpravě vzdušných tankerů.Skrýt celý příspěvek

  • tomaskult
   15:40 17.01.2022

   F35B i C mají standardně tankovací nástavec - jako celé USA námořnictvo. Myslím, že není problém to dát do A. Stejně jako si Norové přáli F35A s brzdícím padákem.

   F35B i C mají standardně tankovací nástavec - jako celé USA námořnictvo. Myslím, že není problém to dát do A. Stejně jako si Norové přáli F35A s brzdícím padákem.

   • MeV6
    16:00 17.01.2022

    Já vím, proto by mě zajímalo, jak se to bude řešit.

    Já vím, proto by mě zajímalo, jak se to bude řešit.

    • Torong
     17:44 17.01.2022

     Příplatkovou výbavou jako v oktávce. Tam si musíš dokoupit i volant :D

     Příplatkovou výbavou jako v oktávce. Tam si musíš dokoupit i volant :D

  • Scotty
   16:19 17.01.2022

   A330 MRTT samozřejmě ráhno má.

   A330 MRTT samozřejmě ráhno má.

   • MeV6
    17:18 17.01.2022

    Pravda, ty z MMF ano. Takže nakonec asi v pohodě.

    Pravda, ty z MMF ano. Takže nakonec asi v pohodě.

  • skelet
   16:41 17.01.2022

   vzhledem k tomu, že nejrozšířejnější bojový letoun v Evropě byl F-16, tak jsou na to uživatelé F-35 zvyklí.
   Což je jeden z důvodů, proč A330MRTT má i tankovací ráhno.

   vzhledem k tomu, že nejrozšířejnější bojový letoun v Evropě byl F-16, tak jsou na to uživatelé F-35 zvyklí.
   Což je jeden z důvodů, proč A330MRTT má i tankovací ráhno.

   • MeV6
    17:19 17.01.2022

    Pravda, tohle mě nějak nenapadlo.

    Pravda, tohle mě nějak nenapadlo.

 • danny
  11:33 17.01.2022

  Připadá mi, že Německo hlavně nemá jasno ve svém postoji k Nuclear sharing a kolektivnímu plánování a řízení jaderných kapacit NATO. Zárukou bezpečnosti a hlavním odstrašujícími ...Zobrazit celý příspěvek

  Připadá mi, že Německo hlavně nemá jasno ve svém postoji k Nuclear sharing a kolektivnímu plánování a řízení jaderných kapacit NATO. Zárukou bezpečnosti a hlavním odstrašujícími kapacitami NATO jsou strategické jaderné zbraně. Je otázka, jakou roli v tom všem hrají jaderné pumy. Osobně se přikláním k tomu, že spíše než odstrašující, jsou spíše strategickou signalizaci. Situace ve světě se od r. 2010 zásadně změnila a je jasné, že na nové bezpečnostní vektory musí německá politika reagovat a jen obtížně může brát výchozí rozhodnutí z let přes 2010 jako dogma. Po vyjasnění politických cílů je asi technická diskuse celkem jednoduchá a zůstávají prakticky jen tři možná řešení:
  - Udržení schopnosti strategické signalizace a zachování role v jaderné politice NATO pod vedením Spojených států - přijmout americké řešení a to včetně doporučovaných nosičů.
  - Získání větší autonomie a navýšení odstrašujícího potenciálu - poohlédnout se ve Francii. Se všemi geopolitickými zisky i riziky, které to sebou nese.
  - Vzdát se jaderných zbraní za předpokladu, že Německo dospěje k závěru, že bezpečnostní benefity z jejich skladování a obsluhy nepřevyšují politické a bezpečnostní náklady.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   11:43 17.01.2022

   No, taktická B-61 pochopitelně není a nikdy nebyla strategická jaderná zbraň. Přesto je součástí odstrašující kapacity NATO.

   No, taktická B-61 pochopitelně není a nikdy nebyla strategická jaderná zbraň. Přesto je součástí odstrašující kapacity NATO.

  • GlobeElement
   12:02 17.01.2022

   Před časem se řešila otázka, jak reagovat na omezený jaderný útok. Jedna malá nálož třeba na vojenské základně. Jestli v tom případě hned rozpoutat jadernou apokalypsu. Tyto pumy ...Zobrazit celý příspěvek

   Před časem se řešila otázka, jak reagovat na omezený jaderný útok. Jedna malá nálož třeba na vojenské základně. Jestli v tom případě hned rozpoutat jadernou apokalypsu.

   Tyto pumy jsou taktické zbraně, kterými by šlo provést omezenou jadernou odvetu.Skrýt celý příspěvek

 • HansCartman
  09:18 17.01.2022

  F-35 je jediná moderní platforma certifikovaná na nesení B-61? Vážně? Já myslel, že to má víc letadel.. Když nepočítáme letadla typu B2 a F22, které nebudou asi úplně na prodej, ...Zobrazit celý příspěvek

  F-35 je jediná moderní platforma certifikovaná na nesení B-61? Vážně? Já myslel, že to má víc letadel.. Když nepočítáme letadla typu B2 a F22, které nebudou asi úplně na prodej, tak schopnost nosit tuhle bombu, tak mají F18 a F15.. Nevím, esli u F18 je to brané jen jako "teoretická" schopnost, ale F15 minimálně ve verzi E a SE by na to měly být certifikovány.. Amíci dokonce F15 němcům jako náhradu za Tornada nabízeli..Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   11:30 17.01.2022

   U nejnovější B61-12 se s F/A-18 nepočítá. Je tam ale F-15E a myslím že i nějaká verze F-16. + Ty nejnovější americké stroje, i vyvíjené, F-22, F-35 a B-21 atd.

   U nejnovější B61-12 se s F/A-18 nepočítá. Je tam ale F-15E a myslím že i nějaká verze F-16. + Ty nejnovější americké stroje, i vyvíjené, F-22, F-35 a B-21 atd.

   • HansCartman
    14:05 17.01.2022

    Teď sem měl chvilku a hledal to.. Z amerického letectva je B61 (v nejnovější verzi Mk.12) certifikována na F35, B2 a F16 (nevím jaká verze).. S tím, že úspěšně schozena byla i z ...Zobrazit celý příspěvek

    Teď sem měl chvilku a hledal to.. Z amerického letectva je B61 (v nejnovější verzi Mk.12) certifikována na F35, B2 a F16 (nevím jaká verze).. S tím, že úspěšně schozena byla i z F15E, ale tam nevím esli už byla certifikována.. Každopadně ten shoz proběhl právě v rámci prací na certifikaci..
    Takže tvrzení, že Němci mají jedinou možnost do budoucna (F35) je vyloženě blbost.. F15 jim dokonce nabídnuty byly v počtu 90 kusů v "germanizované" verzi F-15GA (odvozené od moderní SE) s tím, že můžou nahradit Tornada a Boeing zaručuje plnou kompatibilitu a získání certifikace pro použití jaderných zbraní..Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     15:18 17.01.2022

     V případě F-35 ale nepotřebují kupovat i stroj pro elektronický boj, další výhodou je kompatibilita s okolními státy a neopomíjel bych ani stealth. Navíc k nesení pumy, schované ...Zobrazit celý příspěvek

     V případě F-35 ale nepotřebují kupovat i stroj pro elektronický boj, další výhodou je kompatibilita s okolními státy a neopomíjel bych ani stealth. Navíc k nesení pumy, schované pěkné uvnitř trůnu, je F-35 jako dělaná. Teda je tak dělaná Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     17:48 17.01.2022

     Jenže F15E je pro Němce nesmysl. F35 má předpokládanou dobu podpory 50 let. F15 i přes to, že se dál vyrábí bude mít podporu omezenou, protože se vyrábí více méně z nouze než bude ...Zobrazit celý příspěvek

     Jenže F15E je pro Němce nesmysl. F35 má předpokládanou dobu podpory 50 let. F15 i přes to, že se dál vyrábí bude mít podporu omezenou, protože se vyrábí více méně z nouze než bude k dispozici 6.gen.Skrýt celý příspěvek

     • Lightgray
      20:44 17.01.2022

      20 000 hodin, na tolik je dimenzován drak. Počítá se s ním opravdu na dlouho. Stejnou logikou vyhodíme všechna letadla po přích. 6.gen.

      20 000 hodin, na tolik je dimenzován drak. Počítá se s ním opravdu na dlouho. Stejnou logikou vyhodíme všechna letadla po přích. 6.gen.

     • HansCartman
      11:35 18.01.2022

      F15E ne.. Ale nejmodernější SE si nemyslím, že by na tom s podporou byl zle.. U amerického letectva se s ním počítá na dalších několik dekád (stejně tak u dalších uživatelů).. A co ...Zobrazit celý příspěvek

      F15E ne.. Ale nejmodernější SE si nemyslím, že by na tom s podporou byl zle.. U amerického letectva se s ním počítá na dalších několik dekád (stejně tak u dalších uživatelů)..
      A co se týče vlastností a schopností.. Nemyslím si, že by nejnovější F15 za F35 zaostávaly.. Naopak.. Ve spoustě parametrů a schopností je překonávají..Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      18:48 18.01.2022

      Znovu. F15SE, XE a jánevim jaké ještě E se vyrábí jen proto, že je nutné vyřazovat nejstarší letadla, F 22 se kterou se počítalo se díky skvělému Obamovi už nevyrábí a vyrobeno je ...Zobrazit celý příspěvek

      Znovu. F15SE, XE a jánevim jaké ještě E se vyrábí jen proto, že je nutné vyřazovat nejstarší letadla, F 22 se kterou se počítalo se díky skvělému Obamovi už nevyrábí a vyrobeno je jich daleko méně, mělo být a F 35 se sice vyrábí, ale tempo nestačí.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  23:14 16.01.2022

  Pro nevěřící Tomáše…Jak se Američané starají o to, aby jejich spojenci ze střední Evropy neměli materiál na jaderné zbraně. ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro nevěřící Tomáše…Jak se Američané starají o to, aby jejich spojenci ze střední Evropy neměli materiál na jaderné zbraně.

  http://cvrez.cz/vyzkum-a-vyvoj... Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   23:17 16.01.2022

   A zaujímavé, že si v tom článku nezachytil, že ten materiál sa vracia ako do USA, tak aj do Ruska

   A zaujímavé, že si v tom článku nezachytil, že ten materiál sa vracia ako do USA, tak aj do Ruska

  • skelet
   23:19 16.01.2022

   A co je na tom k neuvěření?

   A co je na tom k neuvěření?

  • ruleta
   00:19 17.01.2022

   Cejkis by si vyhorele palivo odnasel v kyblicich domu a stavel jaderne zbrane ve sklepe. Na miste toho - CR jako stat, ktery je signatarem smlouvy o nesireni jadernych zbrani tuto ...Zobrazit celý příspěvek

   Cejkis by si vyhorele palivo odnasel v kyblicich domu a stavel jaderne zbrane ve sklepe. Na miste toho - CR jako stat, ktery je signatarem smlouvy o nesireni jadernych zbrani tuto iniciativu (pod patronatem IAEA) tj. odvoz vyhoreleho paliva do mista puvodu vita. Nemusi resit komplikovane docasne a trvale umisteni. Existuji tri programy programy, americky RERTR, ktery vyuziva LEU palivo namisto HEU paliva, rusky RRRFR, ktery zajistuje navrat vyhoreleho paliva do mista puvodu. Obdoba RRRFR je americky FRRSNF.

   https://www.sujb.cz/mezinarodn... Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   08:32 17.01.2022

   Cejkisi, ty máš vážně dost. Tohle už je nemoc toto. Nedochází ti, že tohle je prováděno podle mezinárodních dohod a ne podle nátlaku Amíků? Není ti divné, že když to palivo bylo ...Zobrazit celý příspěvek

   Cejkisi, ty máš vážně dost. Tohle už je nemoc toto. Nedochází ti, že tohle je prováděno podle mezinárodních dohod a ne podle nátlaku Amíků? Není ti divné, že když to palivo bylo odvezeno podle tebe na příkaz Amíků, tak končí v Rusku? Ale piš dál chlape! Já už se sem těším jak malý kluk do hračkářství. Takovou zábavu člověk dneska málokde najde...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   14:56 17.01.2022

   cejkis
   Člověče, vy jste si snad vzal ráno místo prášků krmení pro rybičky.

   cejkis
   Člověče, vy jste si snad vzal ráno místo prášků krmení pro rybičky.

 • cejkis
  18:51 16.01.2022

  Využití leteckých jaderných bomb v Evropě míří pouze na Rusko. Vzhledem k rostoucímu počtu států s jaderným arzenálem dává větší potenciál umístění jaderných zbraní na raketové ...Zobrazit celý příspěvek

  Využití leteckých jaderných bomb v Evropě míří pouze na Rusko. Vzhledem k rostoucímu počtu států s jaderným arzenálem dává větší potenciál umístění jaderných zbraní na raketové nosiče.


  Z pohledu nastavení německého obyvatelstva k jaderné energii je mnohem geopoliticky příznivější nesdílet americké zbraně, ale sdílet nové české jaderné zbraně Němcům stejně jako využívat potenciál české jaderné energie pro stabilizaci celoevropské sítě a na oplátku využívat levné energie z větru. Vzájemná symbióza může existovat.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   19:02 16.01.2022

   jasan.. Němci mají osypky z jaderné energetiky u nás, ale nechají nás budovat jaderný arzenál.

   jasan.. Němci mají osypky z jaderné energetiky u nás, ale nechají nás budovat jaderný arzenál.

  • ruleta
   19:07 16.01.2022

   Zní to rozumě. Nepůjdeme jako ČR to triády? V Hamburgu máme kus přístavu - jež by mohl sloužit jako ponorková základna, V Krkonoších, Beskydech, Jeseníkách bychom mohli vybudovat ...Zobrazit celý příspěvek

   Zní to rozumě. Nepůjdeme jako ČR to triády? V Hamburgu máme kus přístavu - jež by mohl sloužit jako ponorková základna, V Krkonoších, Beskydech, Jeseníkách bychom mohli vybudovat raketová sila - případně mohly by tam pendlovat obdoby Topolů. Štěpný materiál není problém - buď koupíme z černého trhu od Khana odstředivky a vybudujeme v pražském metru obohacovací zařízení, případně rozjedeme spolupráci s Iránem a nakoupíme již ověřené z Natanzu P2ky. Na oplátku můžeme dávat iranským studentům stáže zdarma - nejlépe na jaderných fakultě. Anebo budeme zpracovávát již vyhořelé palivo, ale tohle je zatím teorie. Případně můžeme se inspirovat Arakem a vybudovat malý reaktor a produkovat si plutonium. Raketové nosiče koupíme od KLDR - tam je to v klidu, pošleme tam vašeho kamaráda Vojtěcha Filipa ... ten něco přiveze. Hm a co se týče letadel - přesně nevím, nějaký nápad?Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:17 16.01.2022

   V energetice už to tak dnes funguje. I bez jaderných zbraní které nikdy mít nebudeme.

   V energetice už to tak dnes funguje. I bez jaderných zbraní které nikdy mít nebudeme.

  • Torong
   20:00 16.01.2022

   Tak začni budovat Cejkisi. Zajeď do Jáchymova, tam nějaký ten uran ještě najdeš. Centrifuga taky není problém, tu seženeš u kolotočářů. No a pak to jenom zbastlíš dohromady a ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak začni budovat Cejkisi. Zajeď do Jáchymova, tam nějaký ten uran ještě najdeš. Centrifuga taky není problém, tu seženeš u kolotočářů. No a pak to jenom zbastlíš dohromady a zabalíš. A kdybys přece jenom trochu tápal tak na darknetu určitě najdeš nějaký tutorial...Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   21:34 16.01.2022

   Nechať si v ČR vyrobiť jadrovú zbraň je ako dať si ísť vytrhnúť boľavý zub ku kováčovi. Dá dá sa, ale načo keď v meste je zubár? Nemecko má ľudský, technologický, politický aj ...Zobrazit celý příspěvek

   Nechať si v ČR vyrobiť jadrovú zbraň je ako dať si ísť vytrhnúť boľavý zub ku kováčovi. Dá dá sa, ale načo keď v meste je zubár?

   Nemecko má ľudský, technologický, politický aj ekonomický potenciál na to aby si vyrobili jadrovú zbraň vo vlastnej réžii rádovo v týždňoch alebo niekoľko málo mesiacov. Iste by vedeli vyriešiť v krátkom čase aj možnosť nosiť takú zbraň s EF. Otázka je prečo by to teda robili aby si to takto komplikovali ak by o to mali vážny záujem? Nič zmysluplné ma nenapadá.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   21:58 16.01.2022

   "Využití leteckých jaderných bomb v Evropě míří pouze na Rusko."

   Na Rusko? Na mierumilovné Rusko? To sa určite mýliš.... Veď sa im ani nevyhrážame.

   "Využití leteckých jaderných bomb v Evropě míří pouze na Rusko."

   Na Rusko? Na mierumilovné Rusko? To sa určite mýliš.... Veď sa im ani nevyhrážame.

 • Zorko38
  18:30 16.01.2022

  Nemecko nema pravo vlastnit jadrove zbrane,takze vyuzivat F 35 ako nosice jadrovych bomb je totalny nezmysel...Navyse,ked este v sucastnosti vladnu v Nemecku progresivne ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemecko nema pravo vlastnit jadrove zbrane,takze vyuzivat F 35 ako nosice jadrovych bomb je totalny nezmysel...Navyse,ked este v sucastnosti vladnu v Nemecku progresivne strany,ktore odmietaju,akekolvek jadro,aj civilne... A este USA ako krajina,ktora okupuje Nemecko,nikdy nedovoli,aby Nemci mali jadrove zbrane,kedze to by znizilo dominanciu USA v Europe.USA stacia ich lietadla v Nemecko,ako nosice jadrovych bomb.Skrýt celý příspěvek

  • Stonkeeper
   18:52 16.01.2022

   Teda nevim, ale nezaspal jste trosku dobu? Nemci uz davno nuclear sharing s USA maji, jejich Tornada jsou na to certifikovany a nova nemecka vlada potvrdila, ze se na tom nic menit ...Zobrazit celý příspěvek

   Teda nevim, ale nezaspal jste trosku dobu? Nemci uz davno nuclear sharing s USA maji, jejich Tornada jsou na to certifikovany a nova nemecka vlada potvrdila, ze se na tom nic menit nebude:)Skrýt celý příspěvek

   • Zorko38
    10:32 17.01.2022

    Ja pisem o prave vlastnik jadrove zbrane.To Nemecko nema.To,ze starucke Nemecke Tornada,by USA pouzili na vojnu proti Rusku ako nosice jadrovych zbrani,je zname od studenej ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja pisem o prave vlastnik jadrove zbrane.To Nemecko nema.To,ze starucke Nemecke Tornada,by USA pouzili na vojnu proti Rusku ako nosice jadrovych zbrani,je zname od studenej vojny.To by bolo rozhodnutie USA,nie Nemecka.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   20:02 16.01.2022

   Boha jeho Zorko ty ko.ot drevený. Čo robíš na netu, keď si ožratý...

   Boha jeho Zorko ty ko.ot drevený. Čo robíš na netu, keď si ožratý...

   • GlobeElement
    08:46 17.01.2022

    Slovenské nadávky jsou mnohem lepší, než české. Kokot drevený, plechom obíjaný, to nelze překonat.

    Slovenské nadávky jsou mnohem lepší, než české. Kokot drevený, plechom obíjaný, to nelze překonat.

    • Torong
     09:33 17.01.2022

     Jj. Zvlášť slovenky jsou úžasné když nadávají... :D

     Jj. Zvlášť slovenky jsou úžasné když nadávají... :D

    • Upgrade
     11:36 17.01.2022

     Este "jebem ti boha", to je vraj uplne unikatne, takuto bohoruhacsku nadavku vraj mame len my a Srbi.

     Este "jebem ti boha", to je vraj uplne unikatne, takuto bohoruhacsku nadavku vraj mame len my a Srbi.

     • GlobeElement
      12:04 17.01.2022

      No jo, my Češi jsme ateisti, nás tím nelze urazit.

      Jebem ti matěr je lepší (pokud to tedy neřekne otec).

      Vůbec je slovenština libozvučná. Kaleráb, trma-vrma, brmbolec...

      No jo, my Češi jsme ateisti, nás tím nelze urazit.

      Jebem ti matěr je lepší (pokud to tedy neřekne otec).

      Vůbec je slovenština libozvučná. Kaleráb, trma-vrma, brmbolec...

  • GlobeElement
   20:27 16.01.2022

   Teda vy v Moskvě z toho máte fakt osypky.

   Teda vy v Moskvě z toho máte fakt osypky.

 • RiMr71
  15:04 16.01.2022

  ...jde hlavně o to, co Němcům dovolí Putin. Zelené už řídí zcela otevřeně, ostatní partaje ve smyslu užitečných idiotů ("raději ruský plyn než americký, ten by nás učinil závislými ...Zobrazit celý příspěvek

  ...jde hlavně o to, co Němcům dovolí Putin. Zelené už řídí zcela otevřeně, ostatní partaje ve smyslu užitečných idiotů ("raději ruský plyn než americký, ten by nás učinil závislými na USA") mají už v podstatě taky hotovo. NS2, blokace dodávek zbraní Ukrajině, nasazování vonLeynové a podobných všedevastátorů do vrcholných funkcí...Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   17:00 16.01.2022

   Jak se to řízení projevuje? Odmítáním Nord Stream 2?

   Jak se to řízení projevuje? Odmítáním Nord Stream 2?

   • Torong
    20:06 16.01.2022

    Ne. Odmítáním jádra, prosazováním plynu a Občasných Zdrojů Energie. Ten NS2 ti zelení nijak zuřivě neodmítají. To je akorát "maskirovka". Bez jádra a vlastního uhlí jim nic jiného ...Zobrazit celý příspěvek

    Ne. Odmítáním jádra, prosazováním plynu a Občasných Zdrojů Energie. Ten NS2 ti zelení nijak zuřivě neodmítají. To je akorát "maskirovka". Bez jádra a vlastního uhlí jim nic jiného než Ruský plyn nezbude.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     21:25 16.01.2022

     Opravdu nevím kteří Zelení prosazují plyn. Odpor k jaderným elektrárnám je základ jejich přesvědčení. Byla to konzervativní Merklová kdo prosadil odchod od jaderné energie a další ...Zobrazit celý příspěvek

     Opravdu nevím kteří Zelení prosazují plyn. Odpor k jaderným elektrárnám je základ jejich přesvědčení. Byla to konzervativní Merklová kdo prosadil odchod od jaderné energie a další konzervativci z CSU kteří prosazovali stavbu NS2.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      22:01 16.01.2022

      Už KGB finančne podporovala Zelených voči ich boju proti jadrovým zbraniam. Doba sa zmenila, ale kontakty a myšlienky zostali ;-

      Už KGB finančne podporovala Zelených voči ich boju proti jadrovým zbraniam. Doba sa zmenila, ale kontakty a myšlienky zostali ;-

    • rabo123
     02:08 17.01.2022

     No a tu je ten problém, plyn aj elektrika sa obchoduje na burze. Ten plyn z NS2 môže kľudne skočiť mimo Nemecka , tak ako elektrika vyrobená v ČR. Nie je podstatné koľko máte ...Zobrazit celý příspěvek

     No a tu je ten problém, plyn aj elektrika sa obchoduje na burze. Ten plyn z NS2 môže kľudne skočiť mimo Nemecka , tak ako elektrika vyrobená v ČR. Nie je podstatné koľko máte atomoviek, ale koľko toho si viete kúpiť.Skrýt celý příspěvek

  • rabo123
   02:16 17.01.2022

   Pán Rim, ja si Vás pamätám ako človeka zbehlého v téme vojenstvo a prečo tento "úpadok" ? Boli ste pro americký ,ale odborne a rád som Vás čítal a fakt s rešpektom, ale toto ?

   Pán Rim, ja si Vás pamätám ako človeka zbehlého v téme vojenstvo a prečo tento "úpadok" ? Boli ste pro americký ,ale odborne a rád som Vás čítal a fakt s rešpektom, ale toto ?

   • RiMr71
    16:24 17.01.2022

    Čo to?
    Že Německo s Ruskem považuju za opakované pro Evropu smrtonosnou kombinaci, není žádná novinka. To s TTD nesouvisí.

    Čo to?
    Že Německo s Ruskem považuju za opakované pro Evropu smrtonosnou kombinaci, není žádná novinka. To s TTD nesouvisí.

 • Matesaax
  14:41 16.01.2022

  Stejně je to saskarna.Nechapu proč by Eurofighter tu pumu nemohl nosit, úplně obyčejná bomba jako každá jiná.Technicky to problém nebude, spíš jde o to, že Američanům se to nelíbí, ...Zobrazit celý příspěvek

  Stejně je to saskarna.Nechapu proč by Eurofighter tu pumu nemohl nosit, úplně obyčejná bomba jako každá jiná.Technicky to problém nebude, spíš jde o to, že Američanům se to nelíbí, že by to mohl nosit evropský strojSkrýt celý příspěvek

  • Torong
   15:02 16.01.2022

   Asi ne, když to nosí i Tornado. Jenže F35 má certifikaci hotovou a na EF by to trvalo až 5 let. Navíc stealth a dolet je u jaderného bombardéru dost podstatný bonus...

   Asi ne, když to nosí i Tornado. Jenže F35 má certifikaci hotovou a na EF by to trvalo až 5 let. Navíc stealth a dolet je u jaderného bombardéru dost podstatný bonus...

   • flanker.jirka
    15:58 16.01.2022

    Francouzi to řeší tím, že nemají pumu, ale střelu s dosahe až 500 km.
    https://cs.wikipedia.org/wiki/...

    Francouzi to řeší tím, že nemají pumu, ale střelu s dosahe až 500 km.
    https://cs.wikipedia.org/wiki/...

    • Torong
     16:18 16.01.2022

     Na kterou se rovněž musí certifikovat nosič. A navíc, Francie má vlastní jaderné zbraně, Německo ne a nikdy nebude.

     Na kterou se rovněž musí certifikovat nosič. A navíc, Francie má vlastní jaderné zbraně, Německo ne a nikdy nebude.

     • Miroslav
      17:33 16.01.2022

      Nemecko bude mať jadrové zbrane vlastné hneď ako:

      1/ To bude vyžadovať bezpečnostná situácia
      2/ Zomrú aj poslední pamätníci WW2

      Nemecko bude mať jadrové zbrane vlastné hneď ako:

      1/ To bude vyžadovať bezpečnostná situácia
      2/ Zomrú aj poslední pamätníci WW2

     • flanker.jirka
      21:59 16.01.2022

      Rafale pro ně není nedostupný a mohou si "sharenout" jádro od Francie.

      Rafale pro ně není nedostupný a mohou si "sharenout" jádro od Francie.

     • Torong
      08:35 17.01.2022

      Ne Flankere nemohou. V jiném vlákně píšu proč.

      Ne Flankere nemohou. V jiném vlákně píšu proč.

  • GlobeElement
   08:49 17.01.2022

   Vypadá to jako výmluva. Nacpali spoustu peněz do Eurofighteru a koupí F-35? No tak to asi ten Eurofighter nechtějí. A každá záminka dobrá.

   Vypadá to jako výmluva. Nacpali spoustu peněz do Eurofighteru a koupí F-35? No tak to asi ten Eurofighter nechtějí. A každá záminka dobrá.

   • skelet
    11:26 17.01.2022

    součástí toho nákupu má být i 90 Eurofighteru.

    součástí toho nákupu má být i 90 Eurofighteru.

   • Horny
    15:29 17.01.2022

    Právě že nenacpali. Naopak v minulosti ohavně šetřili. V důsledku toho nemají mimo mnohé jiné vyvinutou verzi Typhoonu pro nesení jaderných B61. V minulosti se tady o tom občas ...Zobrazit celý příspěvek

    Právě že nenacpali. Naopak v minulosti ohavně šetřili. V důsledku toho nemají mimo mnohé jiné vyvinutou verzi Typhoonu pro nesení jaderných B61. V minulosti se tady o tom občas rozepsal Balm, který ostře kritickými slovy na německou adresu rozhodně nijak nešetřil.

    Zkrátka zanedbali financování vývoje nových verzí a modernizací, takže teď musí narychlo koupit to, co je k dispozici. Že se budou Tornáda vyřazovat věděli dost dopředu na to, aby si včas zjednali náhradu. Vykvajzli se na to, tak teď nemají co brečet.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     17:52 17.01.2022

     Přesně. Dost často to tady zmiňoval Balm, že Němci EF vyloženě sabotovali. No a vracíme se k placení Německých politiků Rusy....

     Přesně. Dost často to tady zmiňoval Balm, že Němci EF vyloženě sabotovali. No a vracíme se k placení Německých politiků Rusy....

 • ruleta
  12:57 16.01.2022

  Nejzajímavější informace je tohle: "Další tehdejší obava se týkala kybernetické bezpečnosti – Němci by (opět údajně; nelze ověřit z otevřených zdrojů) neměli kontrolu nad tím, ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejzajímavější informace je tohle:

  "Další tehdejší obava se týkala kybernetické bezpečnosti – Němci by (opět údajně; nelze ověřit z otevřených zdrojů) neměli kontrolu nad tím, jaká data F-35A odesílá na servery do Spojených států"

  Asi se jedná o informační management system ALIS, který má F-35. Myslím, že se od roku 2020 nahrazuje systémem ODIN. Mělo by jít o komplexní sběr dat - letových, jednotlivých komponent, dílů - v rámci prediktivní údržby. Sbírá data o dílech a opotřebovanosti, tak aby mohl výrobce lépe utilizovat náhradní díly respektive výrobu (JIT princip).

  Flow vypadí takto - letadlo sbírá data, poté se připojí na SOU jednotku, která je na základně a via CPE což je asi VPN tunel (?) se připojí na jednotku výrobce.

  Takže jestli chápu celé flow a nejsou tam žádná omezení, tak Lockheed Martin má přehled o defacto všech parametrech (plánování, samotný let, stav letadla, stav součástek...) všech F-35, které lítají.

  Hm, příjde mi to docela zajímavé tj. že LM má defacto info o všech a taky by se mi to nelíbilo například - LM si mapuje lety Luftwaffe, má přehled o tom, že Izreal plánuje nebo vykonal nějakou misi...třeba nad Iránem.Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   13:04 16.01.2022

   Tohle by nám mohl vysvětlit balm :D, seš tu někde?

   Tohle by nám mohl vysvětlit balm :D, seš tu někde?

  • StandaBlabol
   13:15 16.01.2022

   Tohle bude kachna. Zákazník může dostat přístup do té komunikace a vidět, která data se přenášejí. Chceš výrobci poskytovat relevantní data: počet nalétaných hodin, rychlost, ...Zobrazit celý příspěvek

   Tohle bude kachna. Zákazník může dostat přístup do té komunikace a vidět, která data se přenášejí. Chceš výrobci poskytovat relevantní data: počet nalétaných hodin, rychlost, Géčka, atd. Ale už ne kurz a polohu.
   Lockheed je komerční firma a chce prodávat. Tohle mají určitě ošetřené. Už proto, že žádný jiný zákazník si na to nestěžoval.Skrýt celý příspěvek

   • ruleta
    13:48 16.01.2022

    Ještě tam může být jeden aspekt a to pěkně česky vulnerability (bezpečnost systému a přenosu dat) - což je jeden z důvodů proč upgradovali na ODIN.

    Ještě tam může být jeden aspekt a to pěkně česky vulnerability (bezpečnost systému a přenosu dat) - což je jeden z důvodů proč upgradovali na ODIN.

   • ruleta
    18:50 16.01.2022

    Aby měl zákazník jistotu musel by dostat zdrojáky a ty projít/debuggovat/otestovat co tam všechno je. Jsem v tom trošku skeptický třeba po aféře s VW - prostě jeden "IF" a posílaj ...Zobrazit celý příspěvek

    Aby měl zákazník jistotu musel by dostat zdrojáky a ty projít/debuggovat/otestovat co tam všechno je. Jsem v tom trošku skeptický třeba po aféře s VW - prostě jeden "IF" a posílaj se jiná data.Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     20:09 16.01.2022

     Nepotřebuješ zdroják, pokud máš pod kontrolou síť. Můžeš prostě jen sledovat, co se posílá za data. A když jsi paranoidní (v tomto případě bych možná byl), můžeš ty data posílám ...Zobrazit celý příspěvek

     Nepotřebuješ zdroják, pokud máš pod kontrolou síť. Můžeš prostě jen sledovat, co se posílá za data. A když jsi paranoidní (v tomto případě bych možná byl), můžeš ty data posílám přes nějaký bod, kde nejdřív proběhne jejich kontrola, než je pustíš dál.Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      20:43 16.01.2022

      Předpokládám, že to půjde přes zabezpečené protokoly, takže ty zjistíš objemy dat, nějaké performance parametry, uvidíš nějaké peaky. Ale nebudeš vědět co ti teče. Ten systém bude ...Zobrazit celý příspěvek

      Předpokládám, že to půjde přes zabezpečené protokoly, takže ty zjistíš objemy dat, nějaké performance parametry, uvidíš nějaké peaky. Ale nebudeš vědět co ti teče. Ten systém bude určitě postaven na nízkoúrovňovém jazyku (C, možná i C++) je to kombinace hardware-software, možná nějaké neuronové síťě (diagnostika, detekce, údržba?), strojové učení?. Backend bude Oracle (mají nějaký inzerát a chtěj tam Oracle :D) a Microsoft takže C# a .NET. Jo ODIN má být už v cloudu a u inzerátu co jsem viděl u LM na ODIN je AWS...to by byl gól, že by data šla ještě na amazon a to ještě bůh ví kde (ale předpokládám, že tam bude klauzuje, že to musí být v USA).Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      22:48 16.01.2022

      Zabezpečený protokol v tomto případě nevadí, ty nechceš dělat klasický network sniffing (třeba s WireSharkem). Výměna dat bude probíhat zápisem do Oraclu. A zákazník bude vědět ...Zobrazit celý příspěvek

      Zabezpečený protokol v tomto případě nevadí, ty nechceš dělat klasický network sniffing (třeba s WireSharkem). Výměna dat bude probíhat zápisem do Oraclu. A zákazník bude vědět jaká data se posílají. Může dostávat třeba kopie všech odeslaných dat.
      S tím cloudem jsi mě dost vyděsil. Amazon nebo MS cloud... Jestli to tak je, tak pak už chápu ty německé obavy.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      04:52 17.01.2022

      MS, Oracle, AWS, Amazon - ruleto, pořád jsem nerozpoznal jestli si děláš legraci nebo ne. To bude bude zřejmě pro nějaký SW pro kancelář. To letadlo těžko bude mít SW založený na ...Zobrazit celý příspěvek

      MS, Oracle, AWS, Amazon - ruleto, pořád jsem nerozpoznal jestli si děláš legraci nebo ne. To bude bude zřejmě pro nějaký SW pro kancelář.
      To letadlo těžko bude mít SW založený na MS Windows. Čekal bych nějaký real-time OS.

      StandaBlabol má pravdu, je to jenom o datech, ne o kódu.
      Trochu problém bych viděl ve zpřístupnění způsobu šifrování dat zákazníkovi, tak aby měl zákazník data pod kontrolou. Ale je možné že každému zákazníkovi to prostě šifrují jinak.
      Další věc je, že v tom jaká přesně data se posílají může být nějaké důležité know-how, které by Američani nemuseli chtít odkrýt.Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      08:06 17.01.2022

      Důležité je říci o jaké části systému anebo o jakém systému se bavíme. Protože jak jsem psal ALIS vypadá takto: letadlo sbírá data, poté se připojí na SOU jednotku, která je na ...Zobrazit celý příspěvek

      Důležité je říci o jaké části systému anebo o jakém systému se bavíme. Protože jak jsem psal ALIS vypadá takto:

      letadlo sbírá data, poté se připojí na SOU jednotku, která je na základně a via CPE což je asi VPN tunel (?) se připojí na jednotku výrobce.

      Je jasné, že oracle nebude v letadle, v letadle nebude samotná prediktivní údržba respektive logika atp. ale v následné SOU jednotce (tady asi také ne, protože jednotka nebude mít výpočetní výkon) nebo v jednotce v LM klidně může být - mimochodem u ODINu se ještě píše, že data budou dostupná na cloudu.

      Takže když si teď definuji jednotlivé use cases jako například, střílím - jako technik zjistím stav letadla, jako technik zjistím stav jednotlivé části letadla/součástky, jako mechanik objednávám (klasický workorder), příjmám, zpracovávám, zavírám, reportuji zmetek atp. Jako pilot plánuji let. Jako velitel zjištuji stav/připravenost letadel, jako výrobce sbírám data o potřebě náhradních dílů a optimalizuji/plánuji výrobu a distribuci etc. Prediktivní maintenance, API na raw data k dalšímu zpracování a prezentaci ... třeba pro Pentagon. Na to všechno jsou tyto technologie více než dobré. Na AI bych přidal ještě python.Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      08:24 17.01.2022

      Jasně, že F-35 nebude mít Windows OS a data k misi v Oracle databázi v cloudu:). Ale klidně si umím představit, že ten ALIS - v podstatě "jen" logistický a diagnostický software - ...Zobrazit celý příspěvek

      Jasně, že F-35 nebude mít Windows OS a data k misi v Oracle databázi v cloudu:). Ale klidně si umím představit, že ten ALIS - v podstatě "jen" logistický a diagnostický software - běží na kombinaci Windows / Oracle / AWS.

      A k té původní otázce na kybernetickou bezpečnost. Možná se jedná jen o známou obavu německé vlády umísťovat data na servery mimo EU. Protože pak se na ně nevztahují evropské zákony. S Američany to mělo být ošetřeno dvoustrannou dohodou USA - EU, která ale padla pod stůl po nástupu Trumpa do úřadu. A myslím, že od té doby se to nepohnulo.Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      08:31 17.01.2022

      to Ruleta, CPE v souvislosti s Oraclem nebude VPN tunel, ale "customer-premises equipment", tzn. Oraclem certifikované zařízení na straně zákazníka, které má oprávnění takový VPN ...Zobrazit celý příspěvek

      to Ruleta,

      CPE v souvislosti s Oraclem nebude VPN tunel, ale "customer-premises equipment", tzn. Oraclem certifikované zařízení na straně zákazníka, které má oprávnění takový VPN tunel sestavit a připojit se k centrální databázi. Někde je jejich seznam, jde o běžné "enterprise" typy firewallů od Checkpointu, Cisca, Palo Alto, Juniperu a dalších. Ale dost odbíháme od military témat...Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      11:21 17.01.2022

      trochu jsem hledal: "Much of the F-35's software was developed in C and C++ programming languages, while Ada83 code from the F-22 was also used; the Block 3F software has 8.6 ...Zobrazit celý příspěvek

      trochu jsem hledal:
      "Much of the F-35's software was developed in C and C++ programming languages, while Ada83 code from the F-22 was also used; the Block 3F software has 8.6 million lines of code.[107][108] The Green Hills Software Integrity DO-178B real-time operating system (RTOS)"

      Takže OS je "Integrity DO-178B", a ten určitě nebude kombinován s MS Windows, protože to prostě není třeba. Stejně tak nepotřebují Oracle - oni si databáze raději napíšou sami v C++. Oni vyvíjejí specializovaný soft a nechtějí být závislí na softwaru pro obecné použití, který je mnohem komplexnější a tudíž má v sobě mnohem více chyb, které navíc nemají pod kontrolou.

      Když to řeknu stručně, potřebují něco co je napsané od podlahy. Řekl bych že nervózní budou i z toho kompilátoru C++ :)

      A dále:
      "ODIN is going to implement more efficient communication flows, more edge processing and less centralization, so as to meet the requests of export customers, not too happy of sharing tons of sensitive information with the American manufacturer.
      Unlike ALIS, intellectual property and data components of ODIN will be government-owned, not contractor-owned, and data sovereignty will not be an issue."

      Což trochu vysvětluje vztah k zákazníkovi i u ALIS.Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      16:43 17.01.2022

      to Jan, opravdu jde o dvě různé věci: 1) Software letadla. Ano, to je proprietární systém, přesně jak píšeš. 2) Program pro "management flotily letadel" - údržba, objednávání dílů ...Zobrazit celý příspěvek

      to Jan,

      opravdu jde o dvě různé věci:
      1) Software letadla. Ano, to je proprietární systém, přesně jak píšeš.
      2) Program pro "management flotily letadel" - údržba, objednávání dílů a mnohem více. Dříve ALIS, teď nově ODIN. Jsou opravdu založeny na Oracle databázi ("ALIS is an ORACLE based system") a ODIN je dokonce cloudová služba.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   16:03 16.01.2022

   ruleta Při té úrovni digitalizace a propojenosti to problém může být, jsou země, které na tom možná nezálží. A na druhé straně je Izrael, kterému vadí i to, že přestože je systém ...Zobrazit celý příspěvek

   ruleta
   Při té úrovni digitalizace a propojenosti to problém může být, jsou země, které na tom možná nezálží. A na druhé straně je Izrael, kterému vadí i to, že přestože je systém proklamován jako otevřená architektura, tak je výrobce do spousty věcí nechtěl pustit, nakonec šl dražší cestou a mají tam instalované vlastí EW systémy.Skrýt celý příspěvek

   • ruleta
    19:35 16.01.2022

    Podle mého to řeší každý, otázka je, jak je to podchycené a co opravdu proudí za informace do LM.

    Podle mého to řeší každý, otázka je, jak je to podchycené a co opravdu proudí za informace do LM.

    • StandaBlabol
     20:11 16.01.2022

     Určitě, ale řešilo se to už od začátku vývoje, ve kterém bylo zapojeno vícero zemí. Takže bych čekal rozumné nastavení i zabezpečení už od začátku. Ono ani USAF nebude chtít s ...Zobrazit celý příspěvek

     Určitě, ale řešilo se to už od začátku vývoje, ve kterém bylo zapojeno vícero zemí. Takže bych čekal rozumné nastavení i zabezpečení už od začátku. Ono ani USAF nebude chtít s výrobcem sdílet víc, než musí.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:04 16.01.2022

      Němci mají i jiné zkušenosti než odposlech Merkelové. Byli i proti pouhým přeletům US Global Hawku přes jejich území a moc dobře vědí proč. Je to stejné jako si nasadit u sebe ...Zobrazit celý příspěvek

      Němci mají i jiné zkušenosti než odposlech Merkelové. Byli i proti pouhým přeletům US Global Hawku přes jejich území a moc dobře vědí proč. Je to stejné jako si nasadit u sebe technologie z Číny, jen to sype data na opačnou stranu Zeměkoule.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      09:04 17.01.2022

      Zato pořádat státní převraty v Rakousku jim jde dost dobře.

      Zato pořádat státní převraty v Rakousku jim jde dost dobře.

 • Falko
  09:36 16.01.2022

  Ako tu písali spolukomentujúci, kúpiť Rafale. Určite by niečo také pomohlo aj vzťahom za programom FCAS. Pre Nemcov by to malo benefit aj v tom, že ak by chceli použiť JZ nemusia ...Zobrazit celý příspěvek

  Ako tu písali spolukomentujúci, kúpiť Rafale. Určite by niečo také pomohlo aj vzťahom za programom FCAS. Pre Nemcov by to malo benefit aj v tom, že ak by chceli použiť JZ nemusia čakať na zvolenie USA. Jednotná a silná, taká musí byť EÚ v NATO.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   09:52 16.01.2022

   K čemu Rafale který také není certifkován jako nosič B61? Němci naprosto netouží po tom vlastnit své jaderné zbraně.

   K čemu Rafale který také není certifkován jako nosič B61? Němci naprosto netouží po tom vlastnit své jaderné zbraně.

   • MeV6
    11:34 16.01.2022

    Za tu jejich nechuť je vlastnit jsem i docela rád. Při té jejich snaze páchat dobro za téměř jakoukoli cenu bych z toho byl i trošku nervózní.

    Za tu jejich nechuť je vlastnit jsem i docela rád. Při té jejich snaze páchat dobro za téměř jakoukoli cenu bych z toho byl i trošku nervózní.

   • petres
    12:45 16.01.2022

    Nějak nerozumím tomu, proč by Rafale musel být certifikován jako nosič B61, když je certifikován jako nosič jaderných střel ASMP-A. A stejně jako u F-35 je můžou Němci od Francouzů ...Zobrazit celý příspěvek

    Nějak nerozumím tomu, proč by Rafale musel být certifikován jako nosič B61, když je certifikován jako nosič jaderných střel ASMP-A. A stejně jako u F-35 je můžou Němci od Francouzů sdílet. Uvažujete Scotty v zaběhlých škatulkách, i ta francouzská varianta by mohla být technicky realizovaná. Jedna věc je, jestli se mi to líbí (jsem zastáncem americké cesty), druhá je jestli je to možné. A zatím jsem nenašel důvod, proč by nebylo. A jak jsem psal dříve, Francouzi mají velkou chuť Američanům vrátit nevydařený nákup ponorek pro Austrálii. A obě země, Německo i Francii, spojuje menší či větší antiamerikanismus, takže by se mohli na tomto dohodnout, ať se nám to líbí nebo ne.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     12:51 16.01.2022

     Patrně proto že Francouzi nechtějí své jadené zbraně s někým sdílet. Žádná francouská varianta neexistuje.

     Patrně proto že Francouzi nechtějí své jadené zbraně s někým sdílet. Žádná francouská varianta neexistuje.

     • petres
      14:03 16.01.2022

      Uvidíme jestli patrně nechtějí své jaderné zbraně sdílet. Toto sdílení by nebylo s "někým", ale s Němci, se kterými se tváří jako leadři Evropy. Takto by měli Němci šanci být ...Zobrazit celý příspěvek

      Uvidíme jestli patrně nechtějí své jaderné zbraně sdílet. Toto sdílení by nebylo s "někým", ale s Němci, se kterými se tváří jako leadři Evropy. Takto by měli Němci šanci být nejenom politickými a ekonomickými leadry Evropy, ale i alespoň částečným garantem bezpečnosti. A ve francouzům by narostl počet vlastní důležitosti, který mají tak rádi. To je přesně to, co bych nerad. Pro mně jsou garantem stále USA, ale nevíme čím nás tyto dvě země překvapí. Svět se mění.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:04 16.01.2022

      To neuvidíme, už to vidíme. Jediný kdo něco takového nabízí je USA v rámci států NATO. Pro Francii není žádný benefit z uskladnění jejich raket v Německu. Pro USA ano.

      To neuvidíme, už to vidíme. Jediný kdo něco takového nabízí je USA v rámci států NATO. Pro Francii není žádný benefit z uskladnění jejich raket v Německu. Pro USA ano.

   • flanker.jirka
    16:05 16.01.2022

    Scotty
    Pokud jde o sdílení, tak mohou sdílet ASMPA s francouzi. A amíkům říct, ať si to odvezou domů.

    Scotty
    Pokud jde o sdílení, tak mohou sdílet ASMPA s francouzi. A amíkům říct, ať si to odvezou domů.

    • Torong
     16:19 16.01.2022

     Evidentně nemohou, jinak by to už dávno udělali. Francie o to nemá zájem.

     Evidentně nemohou, jinak by to už dávno udělali. Francie o to nemá zájem.

    • Scotty
     17:05 16.01.2022

     Co z toho bude Francie mít? Nic.

     Co z toho bude Francie mít? Nic.

  • Torong
   10:25 16.01.2022

   "by to malo benefit aj v tom, že ak by chceli použiť JZ nemusia čakať na zvolenie USA"
   Nemalo. Povolení USA se týká zbraně, ne nosiče. Nosič je majetkem SRN, zbraň majetkem USA.

   "by to malo benefit aj v tom, že ak by chceli použiť JZ nemusia čakať na zvolenie USA"
   Nemalo. Povolení USA se týká zbraně, ne nosiče. Nosič je majetkem SRN, zbraň majetkem USA.

   • liberal shark
    01:43 17.01.2022

    Nikdo v Evropě si nedovolí použít JZ bez požehnání z Washingtonu, protože ten drží v ruce strategický jaderný deštník, který brání nekontrolované eskalaci jaderného konfliktu.

    Nikdo v Evropě si nedovolí použít JZ bez požehnání z Washingtonu, protože ten drží v ruce strategický jaderný deštník, který brání nekontrolované eskalaci jaderného konfliktu.

    • Torong
     17:54 17.01.2022

     Přesně. Použití jaderné zbraně Evropským státem bez požehnání USA je asi tak totéž, jako přijít sám do sparťanského kotle a zařvat "Banik pičo!!!"

     Přesně. Použití jaderné zbraně Evropským státem bez požehnání USA je asi tak totéž, jako přijít sám do sparťanského kotle a zařvat "Banik pičo!!!"

 • jozo
  07:06 16.01.2022

  My Nemcom nemôžeme rozkazovať čo majú robiť. Ale ak chcú byť lídrom EU, ktorého budeme nasledovať tak musia garantovať našu bezpečnosť. To znamená, že budú mať vlastné kredibilné, ...Zobrazit celý příspěvek

  My Nemcom nemôžeme rozkazovať čo majú robiť. Ale ak chcú byť lídrom EU, ktorého budeme nasledovať tak musia garantovať našu bezpečnosť. To znamená, že budú mať vlastné kredibilné, prostriedky strategického odstrašenia, čiže napríklad jadrové zbrane a budú mať udržateľnú čítaj diverzifikovanú energetickú politiku pre EU. To znamená, že nepostavia Nordstream, ktorý vyzerá ako dobrý biznis, ale geopoliticky je to nesmierne hlúpa skratka a strela do vlastnej nohy, ale sa poobzerajú po iných projektoch, ktoré budú dobré pre celú EU a jej slobodu. Plynu je dosť po celom svete. Naozaj nemusia lízať riť Rusom a dostávať seba aj nás do trápnych situácii ako je napríklad tá aktuálna keď sa Rusi stiahli z Europskeho spotového trhu s plynom aby podporili svoj projekt Nordstream.
  No a posledným bodom je zmysluplná energetická politika vzhľadom na ekológiu a globálne otepľovanie. Nemôžu používať infantilne nástroje ako je vypínanie funkčných elektrárni bez reálnej náhrady. Časť aktuálnej svetovej inflácie môžme pričítať implementácii týchto hlúpych green deal politík nielen v Nemecku ale aj po svete. Globálne oteplovanie je problém ktorý sa už nedá ignorovať ale treba ho riešiť ako dospelí ľudia nie ako deti - emotívne a nepremyslene. Ako Dežo čo prdol vo výťahu a keď zistil že jeho prdy ničia životné prostredie tak si zašil ritný veniec. Presne to isté robia Nemci. Komíny nám ničia životné prostredie tak ich vypneme/zašijeme bez ohľadu čo sa stane. Deža roztrhlo, uvidíme čo sa stane s EU.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   01:47 17.01.2022

   Deža roztrhlo a nás asi brzo rozrhne taky :-))). Momentálně to vypadá, že místo jefnoho bloku EDU 5 budeme vybírat i ETE 3 a 4 plus EDU 6. A nevím, kde na to vezmem lidi.

   Deža roztrhlo a nás asi brzo rozrhne taky :-))). Momentálně to vypadá, že místo jefnoho bloku EDU 5 budeme vybírat i ETE 3 a 4 plus EDU 6. A nevím, kde na to vezmem lidi.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2