Německo chce stíhačky F-35 Lightning II

F-35A Lightning II; větší foto / US Air Force 

Německé letectvo plánuje generační výměnu své flotily bojových letadel Panavia Tornado. Podle německých médií je hlavním kandidátem americký stroj F-35A Lightning II od firmy Lockheed Martin.

Německý zájem o F-35 jasně naznačuje generálporučík Karl Müllner, velitel německých vzdušných sil. "Z vojenského hlediska potřebujeme nízký radarový podpis a schopnost objevit a bojovat s cílem na velkou vzdálenost," uvedl Müllner v rozhovoru pro agenturu Reuters.

"Rizika a náklady spojené s provozem Tornad se do konce příštího desetiletí značně zvýší, takže již nyní musíte hledat nástupce," vysvětluje Müllner.

Luftwaffe se nyní opírá především o 125 víceúčelových stíhaček Eurofighter Typhoon, 64 úderných/útočných letadel Tornado IDS a 29 letadel pro průzkum a vedení radioelektronického boje Tornado ECR.

Letadla Tornado odejdou ze služby mezi roky 2025 až 2030. Německo tak již nyní musí začít hledat vhodnou náhradu, aby dokázalo plynule přejít na nový typ a neztratilo své schopnosti v provádění úderů na pozemní cíle a ve vedení radioelektronického boje.

Úderné letouny Tornado IDS z německé elitní 33. letky JaBoG (Jagdbombergeschwader 33) slouží také k doručování amerických taktických jaderných pum (B61), které jsou uskladněny v Německu.

Vyřazením Tornad Německo ztratí schopnost používat taktické jaderné zbraně. Není bez zajímavosti, že stíhačky F-35 jsou ze všech možných kandidátů jediné (bez nutných úprav), které dokáží nést jaderné pumy B61. Stíhačka F-35 navíc unese dvojici B61 ve vnitřních zbraňových šachtách.

Zájem o F-35 Berlín projevil již v květnu 2017. Výsledkem zájmu byla několik hodin trvající vstupní přednáška, kde zástupci Lockheed Martin a amerického letectva zástupcům Luftwaffe vysvětlili hlavní (veřejnosti utajované) přednosti F-35. Podobnou přednáškou projdou např. zástupci letectva Spojených arabských emirátů.

Podle webu IHS Janes, který se odvolává na nejmenovaného zástupce Luftwaffe, F-35 údajně splňuje většinu požadavků německého letectva.

Pro německé letectvo je případný přechod na F-35 usnadněn také velkou rozšířeností F-35 v Evropě a velkou evropskou provozní základnou. Mezi evropské zákazníky F-35 patří Velká Británie, Norsko, Dánsko, Itálie, Nizozemsko a Turecko. Nákup F-35 zvažuje Belgie a Finsko. Velké servisní centrum (i pro motory) vzniká v Nizozemsku a v severní Itálii probíhá konečná montáž F-35.

Aby bylo možné začít nahrazovat Tornada od roku 2025, musí Berlín rozhodnutí o novém letadle přijmout v roce 2020. Kromě stíhaček F-35 Luftwaffe zkoumá také nejnovější verze F-15 (zřejmě F-15 Advanced Eagle), F/A-18 (F/A-18 Advanced Super Hornet) a také nejnovější verze letadel Eurofighter.


Nakládka pum do pumovnic F-35A Lightning II; ilustrační video

V roce 2015 dokonce Německo zvažovalo náhradu Tornad za zcela nová proudová bojová letadla. Avšak vzhledem k rychle končící životnosti Tornad a také k nejistým exportním možnostem nového stroje, je takový vývoj krajně nepravděpodobný.

"Musíme vybrat z dostupných možností, protože je již příliš pozdě na vývoj nového stroje," uvedl Müllner . "Bylo by také naprosto nesmyslné vyvíjet nové letadlo pro potřeby vzdušných sil, které potřebuje jen sto letadel a které si nikdo jiný nemůže dovolit koupit."

Německé letectvo rovněž plánuje nakoupit bojová letadla pro vedení radioelektonického boje (REB), jako náhradu za Tornada ECR. Německé požadavky plní specializovaný stroj Boeing EA-18G Growler nebo F-35A Lightning II.Objevily se dokonce zprávy o vývoji “radioelektronické” varianty stíhačky Eurofighter nebo dokonce dopravního letadla A400.

Německo slíbilo v polovině příštího desetiletí poskytnout NATO 14 letounů pro REB. Celkově Německo poptává alespoň 20 letadel pro REB.

Müllner ale také podpořil vývoj nové francouzsko-německé víceúčelové stíhačky, která v 30. letech 21. století nahradí Eurofighter Typhoon. Projekt byl odhalen v červenci a měl by především udržet high-tech schopnosti ve výrobě špičkových stíhacích letadel v Evropě. Nicméně objevily se již obavy, že Německo může nakoupit ještě více F-35 a ze společného projektu s Francouzi odstoupit.

Zdroj: Reuters, IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německý obrněný transportér Boxer pro Velkou Británii

Ministerstvo obrany Velké Británie (MOD) plánuje v rámci programu MIV (Mechanised Infantry Vehicle) ...

Nejnovější tanky Leopard 2A7V pro německou armádu

Německá firma Rheinmetall před několika dny oznámila podepsání smlouvy na modernizaci 104 tanků ...

GBU-53/B: Americká puma pro stíhačky F-35 Lightning II

Téměř po deseti letech vývoje je americké letectvo (US Air Force) připraveno zavést do výzbroje ...

Stíhačky F-35 Lightning II pro Spojené Arabské Emiráty?

Prezident Donald Trump souhlasil se zahájením diskuze se zástupci Spojených Arabských Emirátů (SAE) ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jirosi
  19:11 17.11.2017

  Rase: A všiml sis, že ten model toho letadla nemá takovo drobnost jako pumovnici?

  Vzhledem k tomu že tím chtějí nahrazovat Tornáda co používají jako stíhací ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: A všiml sis, že ten model toho letadla nemá takovo drobnost jako pumovnici?

  Vzhledem k tomu že tím chtějí nahrazovat Tornáda co používají jako stíhací bombardéry....

  Podle mně, si jen oťukávali jaké že ty vlastnosti pro F35 jsou ty klíčové, a jakých skutečných výkonu v nich dosahuje. Aby si pak podle toho mohli upravit parametry vlastního letadla. Byli by za pitomce toho nevyužít a nezeptat se.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:39 16.11.2017

  Tak ta nová německá stíhačka vypadá jako kombinace Tornada a F-35, motory nemají nějaké speciální výstupy trysek, tak je klidně možné, že se jedná o upravené motory Eurojet EJ200. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak ta nová německá stíhačka vypadá jako kombinace Tornada a F-35, motory nemají nějaké speciální výstupy trysek, tak je klidně možné, že se jedná o upravené motory Eurojet EJ200. Směrovky jsou zachované (tak to není tak úplně 6.generace). Přijde mi, že Němci tak úplně nejedou na co nejlepší stealth nebo top manévrovatelnost. Vzhledem k tomu všemu si myslím, že letoun zmáknou poskládat hodně rychle a možná tím i hodně překvapí (!) Za mě tedy hodně v pohodě - nic přehnaného.
  ps. s F-35 tedy u Luftwaffe nepočítejme

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:28 15.11.2017

  https://pbs.twimg.com/media/DC...

  ok, je možné, že to není 50, ale je to jistě víc jak 25 dle popisu. Je to post stall manevr. A je to při méně než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://pbs.twimg.com/media/DC...

  ok, je možné, že to není 50, ale je to jistě víc jak 25 dle popisu. Je to post stall manevr. A je to při méně než 100uzlech.

  Manévr 2, má dva 50 aoa ostré zatačky a má ho i loop v manevru 4.

  A tady máš každý z těch mánevrů podrobně vysvětlen i to co demonstrují 40s-4min.

  https://youtu.be/0On-GMTSWvc...

  Mimo to je asi deset různých videji nácviku těhle manévrů.,takže si najdi lepší video.

  https://www.youtube.com/watch?...
  6:00
  https://www.ainonline.com/avia...
  https://youtu.be/OFzCNdTeKDI...
  https://youtu.be/aFa44zqfF3k...

  Tady je vidět hezky i se zemí a hangárem pro referenci, tak můžeš měřit

  https://youtu.be/P6Zo7rxxyKQ...
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  13:04 15.11.2017

  Shania

  let na pozici 12 tedy s vysokým úhlem náběhu zhruba od 2:16 nemá 50°....možná tak stěží 20-25° pak od 2:35 přechází plynule do svíčky.......promiň ustálený let s úhlem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  let na pozici 12 tedy s vysokým úhlem náběhu zhruba od 2:16 nemá 50°....možná tak stěží 20-25° pak od 2:35 přechází plynule do svíčky.......promiň ustálený let s úhlem náběhu kolem 40-50° tam prostě není.
  Samozřejmě těžko posuzovat přesný úhel vzhledem k tomu že na záběru je letadlo, modré nebe a žádný referenční bod ale 50°??????..............
  Skrýt celý příspěvek

 • peto150
  10:52 15.11.2017

  Opravte ma ak sa mýlim ale dávnejšie bol niekde (neviem to nájsť) článok že námorníctvo usa chce menšie lode a pravdepodobne zahraničné jednou z možností mala biť aj nemecká ponuka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Opravte ma ak sa mýlim ale dávnejšie bol niekde (neviem to nájsť) článok že námorníctvo usa chce menšie lode a pravdepodobne zahraničné jednou z možností mala biť aj nemecká ponuka (typ a ci korveta fregata alebo čo to vlastne zháňajú si nepamätám) ak by cesta k výťazstvu v tomto išla cez f-35 tak prečo nie pre nemcou dobrá voľba inak to nieje dobré podpora vlastného priemyslu by mala biť pre krajiny ako nemecko FR a GB vždy priorita
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  21:49 14.11.2017

  Cami/Luky: na prvním je C a na druhém B (má hrb)

  Cami/Luky: na prvním je C a na druhém B (má hrb)

 • Jirosi
  20:54 14.11.2017

  Cami:"Podstatné je, kdo v té mašině sedí a co s ní umí."

  Ve skutečnosti je to trošičku jinak. Mnohem podstatnější je jak rychle se pilot odkáže stroj naučit ovládat a kolik mu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cami:"Podstatné je, kdo v té mašině sedí a co s ní umí."

  Ve skutečnosti je to trošičku jinak. Mnohem podstatnější je jak rychle se pilot odkáže stroj naučit ovládat a kolik mu toho stroj odpustí. Případně kolik toho dokáže udělat za pilota.

  Je super mí letectvo plné Es z 1000 sestřeli jako Německo za WW2, ale válku vyhrávají jiné parametry. Protože to i to Eso jedno umře nebo přestane létat. Ale nepřítel bude na obloze stále.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:48 14.11.2017

  @Cami

  diskuzi jsem bohužel nečetl, ale to velký křídlo mě hned zaujalo...tady jsou občas takový drobnosti - třeba v článku o MiG-31 se píše o nutné výměně motorů po rychlém letu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Cami

  diskuzi jsem bohužel nečetl, ale to velký křídlo mě hned zaujalo...tady jsou občas takový drobnosti - třeba v článku o MiG-31 se píše o nutné výměně motorů po rychlém letu (to byl ale myslím problém Foxbatu)
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  20:20 14.11.2017

  strikehawk: demonstrace 50 stupnu AOA F-35A 3i Paris Airshow letos:

  https://youtu.be/93NdwZAeXhI?t...

  https://pbs.twimg.com/media/DC...

  A pak 3:35.

  Moc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk: demonstrace 50 stupnu AOA F-35A 3i Paris Airshow letos:

  https://youtu.be/93NdwZAeXhI?t...

  https://pbs.twimg.com/media/DC...

  A pak 3:35.

  Moc by mě nepřekvapilo kdyby jsi nepochopil co ty manévry demonstrují, nebyl by jsi první...

  A i když je srovnání s F-16 lichotka.. tyhle manévry F-16 nezvládne, ani Rafale, ani Gripen, ani Typhoon...


  Poukázaní na to jak se věci mají je propaganda a tvoje výroky jako: F-35 nemá supermanévrovatelnost ani náhodou; je zkrátka příliš těžký a nemá dostatečný výkon......je podmotorován. Stěží by obstál s Mig-29 a Su-27....o posledních verzích Su-35 a Mig-35 ani nemluvě. ; sazka na stealth u F35 což je jediné vcem skutečně vyniká

  Je jako co?

  Ano F-35 je v tvojí tabulce nejhorší, má horší T/W než plná Rafale a je i horší když mají oba 50% paliva.. jenže jedno letadlo má při p50% paliva stěží 2,5t a druhé přes čtyři tuny... Pokud nechces tvrdit, že motory Rafale žerou skoro 2x míň, tak ti na tom porovnaní něco smrdí.

  A jak se tedy rozdil mezi T/W 1,09; 1,10; 1,15 vlastně projevuje na výkonech těch strojů? Víš že papírový tah motoru je v pro uninstaled (nezabudovaný v letadle) motor v 0m výšce? Motor v letadle se chová naprosto jinak, je omezen vstupy vzduchu, má různý tah při různé rychlosti a výšce...

  Můžeš vysvětlit jak to že Gripen s špatným poměrem T/W považuješ za obratnější stroj? Co tě k tomu vede?

  Proč si myslíš, že pilot F-35 bude mít problémy bojovat i v boji nablízku proti jakémukoliv dnes leptajícímu stroji?
  Skrýt celý příspěvek

 • Cami
  12:21 14.11.2017

  Mnohé příspěvky zajímavé, podpořené řadou věcných argumentů resp. parametrů. Avšak šedá je všechna teorie i papírové parametry. Podstatné je, kdo v té mašině sedí a co s ní umí. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mnohé příspěvky zajímavé, podpořené řadou věcných argumentů resp. parametrů. Avšak šedá je všechna teorie i papírové parametry. Podstatné je, kdo v té mašině sedí a co s ní umí. Mimochodem jsem čekal, kdo z vás si všimne takové drobnosti, že na úvodním obrázku je jiná verze, než kterou uvádí titulek pod ním. Při tak zasvěcené a odborné diskusi bych to považoval za samozřejmost...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:46 14.11.2017

  full fuel, hezké. A jaký operační rádius má s FF EFT a jakou F-35A :-)

  full fuel, hezké. A jaký operační rádius má s FF EFT a jakou F-35A :-)

 • strikehawk
  09:30 14.11.2017

  Shania

  tebe je na AN škoda ...ty by ses se svými širokými i poměrně hlubokými znalostmi skvěle uplatnil na ministerstvu propagandy, tvůj problém je, že to někdy fakt přeháníš a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  tebe je na AN škoda ...ty by ses se svými širokými i poměrně hlubokými znalostmi skvěle uplatnil na ministerstvu propagandy, tvůj problém je, že to někdy fakt přeháníš a z prdu kuličku neuděláš.....

  Kdepak nám ten tvůj F-35 v reálu předvedl manévr s úhlem náběhu 50°? Co vím tak na poslední show předvedl stěží to co F-16 s tím, že další manévry přijdou s aktualizací SW.

  A to tvoje slovní žonglování s T/W ratio je fakt demagogie prvního řádu
  F-35A F-35B F-35C

  Thrust/weight
  • full fuel: 0.87 0.90 0.75
  • 50% fuel: 1.07 1.04 0.91

  Su-35 0,92
  1,16

  EF
  1,15

  Rafale 0,988
  1,10

  Jen tak letmý výběr z kterého plyne, že v tomto parametru je F-35 úplně nejhorší
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  00:01 14.11.2017

  S Eurofightery to snad němečtí zbrojní kontraktoři nemyslí vážně, vždyť je to propadák par excellence!

  S Eurofightery to snad němečtí zbrojní kontraktoři nemyslí vážně, vždyť je to propadák par excellence!

 • pjek
  23:59 13.11.2017

  Ostatně soudím, že F-35 s vějičkou papírových parametrů se stane noční můrou všem, kdo si tyto sice konstrukčně velmi zajímavé, ale výrobně a provozně vysoce náročné a nákladné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ostatně soudím, že F-35 s vějičkou papírových parametrů se stane noční můrou všem, kdo si tyto sice konstrukčně velmi zajímavé, ale výrobně a provozně vysoce náročné a nákladné stroje navíc citlivé na jakékoli poruchy palubní elektroniky, o REB útoku nemluvě, pořídí. Osobně vidím jen reálné náklady a pouze papírové efekty bez reálných bojových testů. Víte, proč Japonci dostali na frak na Guadalcanalu? protože plánovali příliš složité operace bez ohledu na tamní podmínky. Potomci US mariňáků dělají stejné chyby v oblasti technologií.
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  23:52 13.11.2017

  Německo? Snad pár zaplacených politiků a zelených panáků, kterým vůbec nejde o obranyschopnost své země, ale pouze o kšefty do svých kapes.

  Německo? Snad pár zaplacených politiků a zelených panáků, kterým vůbec nejde o obranyschopnost své země, ale pouze o kšefty do svých kapes.

 • logik
  17:56 13.11.2017

  raziel: A jakou jinou optikou máme hodnotit to, zdali dané rozhodnutí bylo správné, než že se koukneme na důsledky toho rozhodnutí? Tedy že když Němci zvažovali, jestli koupí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel: A jakou jinou optikou máme hodnotit to, zdali dané rozhodnutí bylo správné, než že se koukneme na důsledky toho rozhodnutí? Tedy že když Němci zvažovali, jestli koupí speciál proti M2 bombardéru - a nakonec ho nekoupili, tak to hodnotit podle toho, jestli takový bombardér sověti opravdu dali do provozu, nebo ne? Správné rozhodnutí je přeci takové, které správně
  odhadne budoucí vývoj - ne to, které reaguje na "nerealizované strašáky".

  Já netvrdím, že SR.177 byla bláznivost, že by to byl nesmysl od samého počátku. Byla to vývojová větev, která vypadala nadějně, měla v určitém směru unikátní výkony, ale samozřejmě kvůli tomu i své nevýhody (mrtvá váha raketového motoru, rizikovost raketového motoru atd...), a nakonec se ukázalo, že má více rizik než přínosů, takže se od ní ustoupilo.

  Kdyby amíky ten koncept opravdu zajímal, tak by např.následně (po prodeji Starfighterů) ten koncept odkoupili a snažili by se z něj něco vydupat. Nebo by ho třeba zkopírovali. Což se nestalo. Chvíli kolem toho konceptu jen čmuchali Japonci, i oni se nakonec rozhodli pro konvenční éro.

  To, že Němci v situaci vrcholné studené války, kdy Němci prostě potřebovali to mít nadzvukové letectvo nejpozději včera, zvolili jeden ze špičkových stíhačů, místo experimentálního letadla, které by možná za rok bylo (a možná také ne), mi prostě přijde jako racionální výběr.
  A naopak myšlenka, že by experimentální letadlo s raketovým motorem a brutálním výkonem mělo spolehlivost větší, než Starfighter (u kterého byla většina problémů způsobená nedostatečným výcvikem a právě nezvládnutím výkonného letadla), mi přijde dosti nereálná.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  16:58 13.11.2017

  Logiku, teď se píše rok 2017 - já se bavím o půlce 50. let 20. století a taky se snažím smýšlet jako bych v těch 50. letech byl. Ty píšeš o tom, jak to nakonec bylo - ale tohle v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logiku, teď se píše rok 2017 - já se bavím o půlce 50. let 20. století a taky se snažím smýšlet jako bych v těch 50. letech byl. Ty píšeš o tom, jak to nakonec bylo - ale tohle v půlce 50. let nikdo nevěděl.....

  Bylo nutné vyvinout letadlo, které se dostane do 15-18km za méně než 120 sekund. V té době bylo reálné nebezpečí, že Bounder jinak nestihnou zachytit. A vzhledem k tomu, že se bavím o 50. letech, byla to jediná (praktická, jakžtakž známá) alternativa, jak stíhač v rozumné době do takové operační výšky dostat. Jinak SR.53 té rychlosti dosáhl ve stoupavém letu a není pravda, že to Američany nezajímalo - Saunders Roe finančně dost podporovali (ale pouze do chvíle, než zjistili, že potřebují za mořem udat Starfighter)

  SR.177 oficiálně zařízli až v půlce roku 1958 - co jsem tak četl (a nemusí to být pravda), prý stačilo aby jim ještě alespoň 8-12 měsíců neházeli klacky pod nohy a letadlo by pravděpodobně bývali dokončili. V té době byl raketový motor jediná alternativa, jak letadlo v krátkém čase dostat k cíli - nebavím se o poznatcích z konce 50. let a 60. let - to bylo až potom.....a když se kontrakt podepisoval, tak za to ještě ruku do ohně nikdo dát nemohl - ani za rakety země-vzduch

  Géčko nebyl ani výborný interceptor, ani dobrý útočný stroj - tyhle úlohy zvládal jen proto, že oficiálně musel
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:49 13.11.2017

  strikehawk: nemá? víš co vubec supermanévrovatelnost je?

  Schopnost udržet si ovladatelnost v extrémních letových režimech, kdy v podstatě přestávají fungovat ovládací prvky. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk: nemá? víš co vubec supermanévrovatelnost je?

  Schopnost udržet si ovladatelnost v extrémních letových režimech, kdy v podstatě přestávají fungovat ovládací prvky. Tzv taky ty airshow triky při nízkých rychlostech jako Kobra, J-turn atd. Taky to umožňuje velmi ostrou zatáčku a nebo rychlé snížení rychlosti.


  F-35 má schopnost naprosto bezpečně letět do 50 stupnu AOA (s plnou interní výzbrojí) bez obav nad ztrátou kontroly nad strojem a plynule může provádět jakýkoliv manévr... tzv di může v polovině manévru usmyslet že ho ukonči a nemusí čekat až se letadlo dostane za konkretní bod a má znovu kontrolu.

  Rafale má limit 32 stupňů, Typhoon 24 (s tím, že možná dostane AMK kit co to zvedne na 34-45), Gripen 26, F-16 25.
  Ten limit tam není jen tak, bez něj může dojít ke ztrátě kontroly nad strojem.

  Su-27 má také AOA limit (asi okolo 25-30) a jen velmi kvalitní pilot dokáže pilotovat nad ním, půlku času je stroj mimo kontrolu než se dostane do další faze manévru. Vylepšený letový systém SU-30 nároky na pilota snížilo, ale až Su-35 s TVC podstatně zvyšuje bezpečnost pilotáže v extrémních režimech. Proč? protože TVC poskytuje funkční ovládací prvky i ve stavů, kdy aero prvky nemají odezvu. U F-35 se té plné ovladatelnosti podařilo dosáhnout i bez TVC.

  Super Hornet limit nemá a má velmi dobré vlastnosti v této oblasti.
  Hornety taky, ale tam mohlo dojít ke ztrátě kontroly nad strojem, nevím jestli byl řídící systém patřičně upraven.

  K tomu co F-35 dokáže a jak se chová stačí jediná citace a to je:

  Je jak Hornet se čtyřmi motory....  Co se týká podmotorováním? Jediný důvod proč to tak vypadá je, když srovnáváš plně natankovanou F-35, která má víc paliva než konkurence s přídavnými nádržemi a při tom má ještě delší dolet.

  Porovnej si stroje natankované na stejný dolet a vyjde ti něco uplně jiného. Ani u SU-35 neporovnáváš plně natankovaný stroj, ale s vzletovou hmotnost 25t to je s 50 % paliva.. míň jak 6t s 284kN tahem při forsáži.
  F35A s 21680kg 100% paliva (8.4t paliva) a tahem 191kN...
  Typhoon má vzletovou hmotnost 16t s 5t paliva a 178kN...
  Gripen C/E 8,5/11,4t s 2.3/3,4t paliva a 80,5/97,9kN..
  F-22 29,4t s 8,2t paliva a 313kN

  Mimochodem Gripen C je podporovaný má nemá nic moc T/W, E/F je na tom ještě hůř.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  14:44 13.11.2017

  Shania

  F-35 nemá supermanévrovatelnost ani náhodou . ..je zkrátka příliš těžký a nemá dostatečný výkon......je podmotorován. Stěží by obstál s Mig-29 a Su-27....o posledních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  F-35 nemá supermanévrovatelnost ani náhodou . ..je zkrátka příliš těžký a nemá dostatečný výkon......je podmotorován. Stěží by obstál s Mig-29 a Su-27....o posledních verzích Su-35 a Mig-35 ani nemluvě.
  EF i Rafale a pravděpodobně i Gripen E/F jsou v manévrovém boji výrazně lepší
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  14:20 13.11.2017

  nooo.. Mirage IIIC měla k dispozici raketový motor SEPR84, který se podvěšoval v případě konfigurace přepadový stíhač. Ale s poklesem cílů ve výškách přestal být zapotřebí a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nooo.. Mirage IIIC měla k dispozici raketový motor SEPR84, který se podvěšoval v případě konfigurace přepadový stíhač. Ale s poklesem cílů ve výškách přestal být zapotřebí a následně zmizel v propadlišti dějin.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:23 13.11.2017

  raziel:
  "vždyť to bylo u SR.53 přesně naopak, u 177 by to bylo vzhledem ke koncepci stroje stejné nebo velmi podobné. "
  SR.53 mělo motory s celkovým tahem 42 kN, přitom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel:
  "vždyť to bylo u SR.53 přesně naopak, u 177 by to bylo vzhledem ke koncepci stroje stejné nebo velmi podobné. "
  SR.53 mělo motory s celkovým tahem 42 kN, přitom proudovej motor, na kterej létala v podstatě většinu času, byl slaboučkej. SR.177 mělo motory s celkovým tahem 106kN. Fakt chceš tvrdit, že se to bude pilotovat stejně? Pro srovnání, F104 měla tah 70kN...
  Dál SR.177 byla o x tun těžší (empty weight měla dvojnásobnou), měla také podstatně větší windloading. S SR.53 to mělo podobnou koncepci pohonu, ale rozhodně by na pilotáž bylo výrazně obtížnější. V aerodynamice neplatí, že když něco o desítky procent zvětšíš, tak že to bude fungovat stejně.

  Máš pravdu v tom, že SR.53 bylo v nízkých rychlostech pilotáž podle testů snadné letadlo (aby také ne, s tím wingloadingem a relativně slabými motory). Ovšem co vím, tak při testech nepřekročilo rychlost M1.3. Jak by se chovalo ve vysokém nadzvuku, pro který byl plánován, teda úplně jasné není.
  Pokud ale se dá mluvit o relativně dobrém ovládání u SR.53, o údržbě bych to rozhodně netvrdil. Oba prototypy SR.53 dolétaly na stejnou věc: poruchu raketového motoru. Na to, že nalétaly pár hodin, to rozhodně nezavdává příčinu si myslet, že by provozní vlastnosti byly dobré. A i kdyby u těch motorů problémy vychytaly (vím, každej prototyp má x problémů) - furt tam máš dva pohony a tedy pravděpodobnost, že se něco po.... je podstatně větší.

  " ona taková verze vznikala, nebo vubec byla zamýšlena?"
  Kromě interceptoru byla plánovaná "bitevní" a "průzkumná" verze, obě pouze s proudovým motorem - raketový motor (dávající extrémně velký tah po domu cca 5 min a pak šlus) byl pro obě tyto verze zbytečný. Ten měli mít jen interceptory.

  " ale hlavní důvod byl úplně jiný - Velká Británie v druhé polovině 50. let ztratila definitivně statut světové velmoci, námořní flotila šla do kopru"
  A proč nějaký takový letoun nepostavila nějaká jiná velmoc? Proč ho např. nepostavilo Rusko, které evidentně stálo o superrychlý interceptor (viz Mig 25) - což by získali právě zástavbou raketového motoru? Proč ho nezkoušely v USA, kde se snažili o kdejakou "pitomost" (X-13 apod.)?
  To, že tuto myšlenku - přitom nikterak "objevnou", raketové stíhače byly už za IIWW - reálně zkoušeli pouze v jedné zemi a ani tam ten projekt nedotáhli ukazuje poměrně jasně, že to nebyl extra dobrý koncept.
  Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  11:33 13.11.2017

  strikehawk: a aké bolo presne skóre toho cvicenia?

  strikehawk: a aké bolo presne skóre toho cvicenia?

 • Shania
  11:32 13.11.2017

  strikehawk: V době vývoje F-22 se prostě bojovalo jinak... takže to zůstalo v požadavcích. A nikdo 100% nevěděl jak moc velkou výhodu bude mít v BVR. Dnes by prioritu dostal větší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk: V době vývoje F-22 se prostě bojovalo jinak... takže to zůstalo v požadavcích. A nikdo 100% nevěděl jak moc velkou výhodu bude mít v BVR. Dnes by prioritu dostal větší dolet.

  Dnes prakticky jakýkoliv stroj vybavený modernami IR raketami a HMDS má v ferovém dogfigtu navrch nad F-22, které HMDS zatím nemá a 9X integrovali teprve nedávno...

  Situace kdy pilot pujde dobrovolně do boje na blízko je v situaci, kdy bude mít jasné navrch, tzv nepřitel o něm neví...

  F-35 má supermanevrovatelnost téměr na urovni F-22... a minimálně stejnou ne li lepší než jakýkoliv jiný stroj bez TVC v bojové konfiguraci, schopnost zaměřit nepřátelský letoun v jakémkoliv uhlu a nikdy by jsi neřekl, že pilot pujde dobrovolně do boje na blízko...

  Jediná šance jak dnes přežít dogfight je zničit všechny nepřátele dřív než jsou schopni opětovat palbu a to nelze zaručit ani za úplného překvapení. Uvědom si, že dnes stačí otočit hlavu a pokud je letadlo v zorném uhlu seekeru rakety (90stupnu), můžeš střílet (to že nejsi v ideální pozici tě moc zajímat nebude, když tě dělí sekundy od smrti a prostě nemůžeš riskovat neopětovat palbu), u některých strojů lze střílet i mimo zorné pole seekeru, prakticky i přímo za sebe v režimu LOAL atd.. Za pár let s novými typy raket a daleko většího propojení strojů, může i rychle zničení cíle znamenat odhalení pozice pro cokoliv co bude v dosahu a opětování palby.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:03 13.11.2017

  raziel87: nevím proč do debaty tahat "imaginární" SR.177. O ten projekt se sice zajímala Luftwaffe a JASDF, ale byl ukončen poměrně záhy (1957). A ve své podstatě nikomu nechyběl - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: nevím proč do debaty tahat "imaginární" SR.177. O ten projekt se sice zajímala Luftwaffe a JASDF, ale byl ukončen poměrně záhy (1957). A ve své podstatě nikomu nechyběl - Britové měli dost schopný Lightning. Ten byl také Luftwaffe nabízen a jeho konkurenty byly F11F a F-5. A Lockheed vyhrál svým tehdejším obvyklým způsobem .. podmazal koho se dalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  10:21 13.11.2017

  Shania

  píšeš prakticky ale je to spíš teorie že by se neměl dostat na vzdálenost vizuální detekce.
  V praxi přece můžou snadno nastat situace kdy k tomu dojde ( myslím tím i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  píšeš prakticky ale je to spíš teorie že by se neměl dostat na vzdálenost vizuální detekce.
  V praxi přece můžou snadno nastat situace kdy k tomu dojde ( myslím tím i detekci IR čidel ) stejně jako případy kdy F22 bude muset boj zblízka přijmout....

  Proč byl tedy F-22 navržen s charakteristikami supermanevrovatelnosti? To by nedávalo žádný smysl pokud je scénář střetnutí natolik ultimativní, že by mohl ignorovat boj na blízkou vzdálenost

  F-22 je prostě určen na dog fight a byl k němu evidentně konstruován.....smázne MiG-29 a Su-27 vyjma snad posledních derivátů ale teprve u Su-57 se očekává že bude jasně lepší.
  Že i EF který vznikl ve stejné době je v dog fight boji prostě lepší Američani těžce nesou a vypouštějí marketingovou mlhu o stealth a BVR ....ale o tom v těchto cvičeních nejde a nešlo
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  08:08 13.11.2017

  2 logik

  v posledních dvou odstavcích vyloženě stříliš od boku. Kde si četl, že byla vývojová řada SR.53 (potažmo SR. 177) obtížná na pilotáž a údržbu? vždyť to bylo u SR.53 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 logik

  v posledních dvou odstavcích vyloženě stříliš od boku. Kde si četl, že byla vývojová řada SR.53 (potažmo SR. 177) obtížná na pilotáž a údržbu? vždyť to bylo u SR.53 přesně naopak, u 177 by to bylo vzhledem ke koncepci stroje stejné nebo velmi podobné.

  Taky moc nerozumím tomu, proč do toho taháš "interceptor verzi bez raketového motoru" ? :-O ona taková verze vznikala, nebo vubec byla zamýšlena? ......asi ne, když se celá práce od začátku točila kolem přídavných raketových motorů! :)

  Projekt byl ukončen ne proto, že by byli konstruktéři blbci, jak ty naznačuješ, ale proto, že se ke konci 50. let razantně změnil pohled na řízené střely (jak psal i Shania) ale hlavní důvod byl úplně jiný - Velká Británie v druhé polovině 50. let ztratila definitivně statut světové velmoci, námořní flotila šla do kopru, nebyly peníze a k tomu přišla Bílá kniha. SR.177 by jinak byla do roku 1960 operačně nasaditelná - i s vychytáním kritických much.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  21:04 12.11.2017

  strikehawk: tim je mysleno ze trenovali ACM (dogfight), kde se zacina na vizualni vzdalenost. pozice celne a nebo jeden zacina na 6h. atd.

  Typhoon prakticky nema sanci se na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk: tim je mysleno ze trenovali ACM (dogfight), kde se zacina na vizualni vzdalenost. pozice celne a nebo jeden zacina na 6h. atd.

  Typhoon prakticky nema sanci se na vizualni vzdalenost k f22 dostat pokud nebude chtit...
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  20:08 12.11.2017

  Jj284b

  A kdo je nutil mít jednu ruku zavazanou za zády ? To jako vymysleli jenom proto aby se Němci mohli chvastat ze cvičné sestřelily F-22?

  Ne jednalo se proste o scénář ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jj284b

  A kdo je nutil mít jednu ruku zavazanou za zády ? To jako vymysleli jenom proto aby se Němci mohli chvastat ze cvičné sestřelily F-22?

  Ne jednalo se proste o scénář který eliminoval nektere elektronické systemy
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:47 12.11.2017

  peto150, F-35 údajně měly 92% schopnost vzlétnout k misi (nebo jak se, herdek, překládá "mission-capable rate"). Starší letadla se nedostaly přes 85 %... Ono to letadlo je údajně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  peto150, F-35 údajně měly 92% schopnost vzlétnout k misi (nebo jak se, herdek, překládá "mission-capable rate"). Starší letadla se nedostaly přes 85 %... Ono to letadlo je údajně skutečně dobře udržovatelné; minimálně na té úrovni, která se dělá na základnách. Výměna často odcházejících dílů je povšechně snazší než u F-16 či F/A-18. A USMC se na provozování strojů v "polních" podmínkách obecně specializují (ono jim moc jiného nezbývá), čili pokud oni nevykazují v tomto směru nějaké problémy, nebyl bych až tak pesimistický.

  Vy si všechno představujete hrozně "binárně". Buď a nebo. Jenže ono to tak není. Radarem zachytáváte spoustu signálů, které "nic neznamenají". Právě schopnost SW se v té změti vyznat, dělá kvalitní radar (o kvalitní obsluze nemluvě). A v tomhle směru je odhalitelnost AESA radarů problém, protože svítí úzkým paprskem, střídají vlnové délky, nemusí využívat takový výkon atd. Právě v boji dvou technicky zdatných protivníků bude ve vzduchu takový ruch, že rozpoznat v tom slabé a proměnlivé vysílání AESA radaru bude docela oříšek (což platí pro každý takový radar, čili nejen F-35, ale časem i Mig-35 aj.).

  S tím binárním vnímáním to platí i o spojení letadel v letce. Pokud byste ji chtěl zarušit, aniž byste měl něco přímo mezi nimi, třeba ze země, musel byste pokrýt oblast tak silným rušivým signálem, že k jeho generování byste potřeboval menší JE ;-) Samozřejmě přeháním :-) O komunikaci s AWACSem platí to samé, jen je to pochopitelně s ohledem na větší vzdálenost letadel jednodušší. Navíc máte větší šanci, že dostanete rušičku mezi ně, čímž výrazně zvýšíte úspěšnost. Ale to je na delší debatu, na kterou, upřímně řečeno, nejsem dostatečně znalý věci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  16:39 12.11.2017

  raziel

  Starfightre ma urcite zle renome a v CSSR najma pre skodoradostne informovanie o jeho nehodach v minulosti no napr taky MiG-15 u nas vyrobil viac vdov ako tento ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel

  Starfightre ma urcite zle renome a v CSSR najma pre skodoradostne informovanie o jeho nehodach v minulosti no napr taky MiG-15 u nas vyrobil viac vdov ako tento "widowmaker" v Nemecku.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:44 12.11.2017

  raziel: problémy Starfighteru v německu měli spoustu příčin, a zdaleka ne za všechy mohla letadla - byť stargihter bylo na pilotáž obtížné éro. Jednou z hlavních příčin problémů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel: problémy Starfighteru v německu měli spoustu příčin, a zdaleka ne za všechy mohla letadla - byť stargihter bylo na pilotáž obtížné éro. Jednou z hlavních příčin problémů Starfighterů v německu bylo to, že to se defakto Starfighterama kříšila Luftwaffe (jo, předtím pár let lítali na podzvucích), takže v Německu prostě nebyly zkušenosti s nadzvukovejma stíhačema, a ani nebyl dost času na výcvik. A Starfightery špatný výcvik ani údržbu bohužel nepromíjely.

  Předchozí typ (F-84F Thunderstreak), co měla nově rodící se Luftwaffe, trpěl snad ještě vyššíma ztrátama, než Starfightery, a po reformě výcviku, kdy se identifikovaly problémy v Luftwaffe, spadla čísla na cca 10 incidentů na 100,000 nalétaných hodin, tedy čísla srovnatelná např. s Francouzskou Mirage III, která byla asi nejvážnější konkurent Starfighteru - ale frantíci nechtěli dovolit Mirážím nosit jaderné zbraně, takže to konkurence úplně nebyla. Navíc G-čkové Starfightery převyšovali v avionice soudobé Mirage III.

  Koupě SR-177 alternativa nebyla. Jednak to byl celé pochybný koncept (kdyby to byl dobrý nápad, tak by se nějaké takové letadlo prosadilo, konstruktéři nejsou blbci). Jednak v době, kdy Luftwaffe kupovala Starfightery - a to v situaci, kdy si nemohla dovolit čekat - to éro nebylo hotové, a dokončení do sériové výroby by trvalo několik let.

  Přitom představa, že by SR-177 bylo nějak na řízení snažší éro, nebo že by bylo méně problémové, je iluzorní. V interceptor verzi bez raketového motoru by bylo podmotorované a ve verzi s raketovým motorem zas jak na pilotáž, tak na údržbu, ještě složitější než starfighter...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:36 12.11.2017

  peto150: F-35B je v podstatě nejsložitější verze a USMC je budou provozovat z provizorních letišť, které bude zásobovat pár V-22... Krátkodobé operace v podobě pár dní/týdnů za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  peto150: F-35B je v podstatě nejsložitější verze a USMC je budou provozovat z provizorních letišť, které bude zásobovat pár V-22... Krátkodobé operace v podobě pár dní/týdnů za minimální podpory nebudou problém pro většinu strojů...


  F-35A nemá problém letět 3 2-3h sorties denně. Lítali tak před rokem, kdy přišli o několik operačních strojů kvuli izolaci.

  Rušit směrový datalink můžeš pokud máš něco mezi spojovanými doby, což je u letadel docela problém nemyslíš? To stejný pro jeho zachycení musíš mít něco ve směru vysílání....

  https://theaviationist.com/wp-...

  https://4.bp.blogspot.com/-FoA...

  Co kdybych to otočil a popsal ti v jakých problémech bude jakýkoliv jiný stroj nutný operovat ve stejném prostředí, nedejbože na uzemí kde operuje IADS a stealth letouny.

  Co se týká uzemnění, to se dělá všude, i v rusku a je to protože si to můžeš dovolit ... z bezpečnostních důvodů v době míru. F35 bude jediný typ stroje v letectvech, kde jediný typ operují už delší dobu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:12 12.11.2017

  raziel87: vypadá to, že ty projekty zabil britský white pater, který zabil většinu jejich projektů s vyjímkou electric lightningu a absence objednávek z německa už byl jen vedlejší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: vypadá to, že ty projekty zabil britský white pater, který zabil většinu jejich projektů s vyjímkou electric lightningu a absence objednávek z německa už byl jen vedlejší efekt umírajícího projektu.

  Měli plánovanou protizemní verzi bez boosteru, ale asi by ta adaptace nebyl moc slavná se slabým motorem a nutností letět nízko. Otazka je co by z toho nakonec udělali...
  Skrýt celý příspěvek

 • peto150
  11:52 12.11.2017

  KOLT: hej máte pravdu ohľadom nasaditelnosti si treba počkať nedá sa to zrovnávať môj zlý uhol pohľadu, to číslo z red flag by ma zaujímalo :) pri zničených letiskách som nemyslel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: hej máte pravdu ohľadom nasaditelnosti si treba počkať nedá sa to zrovnávať môj zlý uhol pohľadu, to číslo z red flag by ma zaujímalo :) pri zničených letiskách som nemyslel priamo na dĺžku vzletu, to je f-35B jasná ale na to čo treba okolo toho lietadla aby išlo na misiu jednoduchosť údržby v poľných podmienkach pri zlom zásobovaní jednoducho keď je vojna a ničoho nemáte dostatok a hlavne nieje čas. Táto možnosť išla pri moderných strojoch rapídne dole vodou o čase na výcvik pilota ani nehovorím....

  k senzorom a radarom keď raz niečo vysiela tak to vysiela a dá sa to zistiť je to zložitejšie ako pri starších radaroch ale nie nemožné nemôžete sa spoliehať na to že to nikto nezistí a máte superzbraň alebo nezruší komunikáciu aj keď je iba na krátku vzdialenosť to je najlepšia cesta k tomu sa veľmi " popáliť ". Vôbec sa nespoliehajte na to že v konflikte si budú medzi sebou f-35 vymieňať dáta.

  Shania: ako sa prosím ťa z rušenej oblasti niekto niekam spojí mimo oblasť? keď je rušená tak je rušená :) Príde mi to ako vystrihnuté z brožúrky je to super všetko funguje... proti armáde z 20storočia jasný favorit.
  Ale musíš byť pripravený na stret s modernou armádou ktorá má dostupné tie isté technológie ako ty a možno aj lepšie spoliehať sa na to že v nejakej oblasti si lepší je blbosť história je plná takých porazených.

  Inak pamätáte si na to jak zostala skoro celá USAF uzemnená ked našli problémy na F-15C (neviem presne už s čím to bolo zdá sa mi niečo ako praskliny draku) okrem E boli všetky uzemnené a im vypomáhali aj kanadania lebo amici nemali kapacity :D a teraz si predstavte že sa niečo podobné stane s f-35 za cca 20 rokov nebude ani dost lietadiel na airpolicing a rusi si tu budú robiť DOD a prdel zo všetkých lebo celá európa bude uzemnená lietať budú len EF frantíci a švédi a pár f-16tiek.... a naše migy :D :D
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  11:28 12.11.2017

  2 Shania

  to je pravda, SR.177 nebyl nikdy zcela dokončen a je to jen "co by kdy by".
  SR. 53 ale letála dost, principy tak byly známé (zase myšleno pohledem té doby, vždyť často ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Shania

  to je pravda, SR.177 nebyl nikdy zcela dokončen a je to jen "co by kdy by".
  SR. 53 ale letála dost, principy tak byly známé (zase myšleno pohledem té doby, vždyť často od návrhu po první let neuplynulo víc jak 2 roky)

  Myslíš, že by nebyl schopen protipozemní adaptace? to ale trochu rozveď, protože Géčko se v reálu zmohlo jen na nukleární zteč. Což by pro SR.177 nebyl problém - při konstrukci se počítalo jak s místem pro radar, tak s dalším palivem (a to tankování za letu by měl také)

  Jinak nesouhlasím s tím, že by to byl větší průser než Starfighter - nedělej z toho Me 163 ;) co si pamatuji, když jsem před lety pročítal britské projekty, tak problémy se samovznícením paliva nebyly evidované žádné - motor Viper byl zcela bezpečný.....to už byly poruchovější proudové motory té doby. Jasně, budoucnost to nemělo - proudové motory nakonec vychytali, ale....ale, ale :)

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:10 12.11.2017

  raziel87:dík.

  mohlo to vypadat hezky na papíře, ale pokud by SR 177 zavedli, byl by to daleko větší pruser než starfigter, jeden z hlavních důvodů proč ten projekt selhal byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87:dík.

  mohlo to vypadat hezky na papíře, ale pokud by SR 177 zavedli, byl by to daleko větší pruser než starfigter, jeden z hlavních důvodů proč ten projekt selhal byl nástup řízených protiletadlových raket.

  Starfighter nakonec skončil v uplně jiné roli než pro kterou byl vyvinut, takové adaptace by SR177 nebyl schopen.

  Pilotáž v nízké výšce je taky hlavní důvod pro tak těžké ztráty.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  10:59 12.11.2017

  2 Shania

  jaký problém? no docela velkej bych řekl. Starfightery byly Luftwaffe vnuceny zkrze úplatky. Velení letectva ani piloti s nákupem Starfighteru nesouhlasili, dobře ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Shania

  jaký problém? no docela velkej bych řekl. Starfightery byly Luftwaffe vnuceny zkrze úplatky. Velení letectva ani piloti s nákupem Starfighteru nesouhlasili, dobře věděli, že je Starfighter (a to ještě v té době ani nevěděli, jak pokažená bude verze G) pro evropské bojiště nevhodný - ale tyhle nákupy neřídí vojáci, ale politici.

  Erich Hartmann za SR hodně loboval - věděl, že to je ideální záchytný stíhač s obrovskou stoupavostí přímo ušitý na míru pro jejich potřeby. Koukej se na to pohledem té doby. Sovětský letiště byly vzdálené pár minut letu, prosakovaly informace, že vyvíjený Mjasečjev M-50 bude mít operačná výšku v řádu 16-18km, cestovní rychlost 1,3M (jaká byla realita je věc druhá, to v te době nikdo kromě sovětů nevěděl)

  Už původní Starfighter by takový cíl nebyl schopen zachytit (proto taky nakonec vyhrály "Lippsichovi" Delta Daggery a Delta Darty) a Starfighter se začal vnucovat Evropě jako nadbytečný. Problém byl křídlo, který byl u verze G ještě prohloubený (proto taky v Německu zemřelo tolik mladejch pilotů, který po přechodu z Thunderstreaku prostě nebyli schopni ovládat přetíženou potvoru, která se při přistání bez varování propadala a ani ve vzduchu si nevedla lépe)

  Verze G byla kvůli avionice a palivu hodně přetížená a špatně ovladatelná, pro záchyt sovětských vysokoletících bombardérů zcela nevhodná (v porovnání s SR 177, která by se do operační výšky 18km dostala v řádech desítek sekund) To samé kapacita podvěšené výzbroje - jedině pod trup. Heinkel měl navíc v Německu zajistit výrobu. Němci byli z SR 53 nadšený (i ta se slabym motorem zvládla vystoupat do asi 14km za cca 90 sec)

  Jsem přesvědčen, že by to bylo pro Evropské potřeby daleko vhodnější letadlo, které mělo potenciál (myšleno pohledem té doby)

  A co se Avra týče, tam to vidim taky trochu jinak, ale to je na delší debatu. Tyhle kšefty nevyhrává selskej rozum, ale politici...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:34 12.11.2017

  peto150: - všechny letadla jsou závislá na komunikaci, bez ni jsou jen cíle.

  F-35 je postavena pro operace v prostředí se silným rušením, kde nebudou fungovat datalinky jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  peto150: - všechny letadla jsou závislá na komunikaci, bez ni jsou jen cíle.

  F-35 je postavena pro operace v prostředí se silným rušením, kde nebudou fungovat datalinky jako Link 16. Má směrový těžce zjistitelný a rušitelný vysokorychlostní datalink MADL, F-35 mají operovat po čtyřech strojích a vytvořit si tak lokální síť + mají možnost napojit se na další komunikační hub a nebo F-35 mimo rušenou oblast a tím mít přístup k LINK 16 atd.

  K tomu připočítej výborné senzory operující v několika spektrech propojené fuzí na té nejnižší urovni schopné vytvořit obraz bojiště a ten předat dál ... čemukoliv co umí přijímat na moři, zemi a ve vzduchu...

  Vyjde ti z toho stroj co má vůbec nejlepší situační přehled a tim obrovskou výhodu nad nepřítelem a navíc schopnost situační povědomí nepříteli co nejvíc ztížit...

  Zapnutí radaru nerovná se že je F-35 hned odhalená, radar má LPI mody (nízká zjistitelnost), na spolehlivou detekci potřebuješ nejnovější ESM, a i pokud ano, může jen jedna ze čtyř F-35 vysílat a data předat těm ostatním. Lze to snadno použít k oklamání nepřítele, který za každým sensorovým duchem bude vidět hrozbu,


  Rusové nijak zázračnou sortie rate nemají, navíc lítají na krátké mise v blízkosti letiště, to samo o sobě sortie rate zvyšuje, mají dvě posádky na letadlo a stroje jsou pak na pár dní odstavené.

  F-35 jako každý jiný západní stroj by zvadli to stejné. F-35 má minimálně schopnost mít surge sortie rate 4, USMC má požadavek u F-35B dokonce na 6 (nejspíš pro menší dolet stroje a tím je mise u B kratší).

  Str. 16 v https://fas.org/man/eprint/F35...

  Ano větší počet strojů dokáže generovat víc sorties, ale taky můžou být požadavky na mise větší a některé nebudou moc vůbec splnit... a celkový provoz je pak daleko dražší...

  Misi co zvadne několik F-35 může být třeba několikanásobně víc míň schopných strojů, které musí pokryt: diverzni utoky, SEAD, CAP, EW, tankery atd...

  A data k letové hodině máš taky špatně, jednak F-35A má momentálně 29800usd v USAF (25,5 je stojí F-16) ale je v tom naprosto vše od platů personálu a dlouhodobé udržby...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:31 12.11.2017

  Těch 45 hodin je tuším na základě jedné zprávy od Navy, která je v zavádění F-35 nejpomalejší. Dost bych se divil, kdyby F-35 měla trojnásobek MMH než F-22, která má méně odolné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Těch 45 hodin je tuším na základě jedné zprávy od Navy, která je v zavádění F-35 nejpomalejší. Dost bych se divil, kdyby F-35 měla trojnásobek MMH než F-22, která má méně odolné stealth povrchy a dva motory. Navíc mechanici si pochvalují, jak je obecně F-35 snadná na opravy.

  F-35 na Red Flagu měly velmi vysokou nasaditelnost (někdo určitě dodá číslo), rozhodně na letadlo, které je teprve v IOC. A věřím tomu, že USMC s jejich přístupem bude umět udržet to éro na vysokém tempu operací, bude-li to nutné. Čímž nikterak neshazuji schopnost ruských OS držet skutečně obdivuhodné tempo operací v Sýrii, všechny mé klobouky dolů!

  Vybombardovaná letiště jsou pro F-35B velký problém? Asi nejmenší ze všech stíhacích letadel ;-) Nevím, jak by F-35A zvládla operace z dálnic ap. Na víceproudovkách kolem Práglu by to asi nebyl problém, Gripen bude v tomhle téměř jistě lepší, Alca nejlepší (ta by možná vzlétla i z travňáku kousek od nás) :-)

  F-35 je schopná pracovat v týmu několika letadel, tam se komunikace moc zarušit nedá (je na krátkou vzdálenost a je úzce směrovaná). K situačnímu povědomí přispívají především její vlastní senzory a SW, informace z AWACSu dostává stejné jako jiná éra. Čili bez nich je na tom mnohem lépe než ostatní.

  Odhalitelnost AESA radarů je mnohem složitější než v případě PESA, zarušitelnost je ještě složitější, takže i při použití radaru bude F-35 mnohem hůře zaměřitelná než starší stroje.

  A takhle bychom mohli pokračovat. To éro sice není samospasitelné a rozhodně má své mouchy, nicméně je to do jisté míry gamechanger, byť F-22 byla pochopitelně větší. Jenže tu nikdo kromě Amíků nemá a mít nebude (pokud nedojde k rozsáhlému konfliktu, kdy by více států zafinancovalo znovu zprovoznění výrobní linky).

  Dle mého ale nejdůležitější na celém projektu je, že spousta schopností toho éra se bude dát zpětně implementovat i do starších letadel, včetně EFT ;-) Minimálně v případě radarů a komunikace už se to děje. Jen je pochopitelně nutné počítat s tím, že i cena (pořizovací i udržovací) tím pochopitelně vzroste....
  Skrýt celý příspěvek

 • peto150
  08:37 12.11.2017

  Veľa sa tu píše ako o najväčšej výhode a nadradenosti f-35 nad inými strojmi hlavne v jej dátovej prepojenosti a situačnom povedomí veľmi ma zaujíma ako by fungovala v oblasti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Veľa sa tu píše ako o najväčšej výhode a nadradenosti f-35 nad inými strojmi hlavne v jej dátovej prepojenosti a situačnom povedomí veľmi ma zaujíma ako by fungovala v oblasti rušenia bez satelitov bez podpori awacs jednoducho na bojisku 21stor. kde nepriateľ vám čo najviac zaťažuje komunikáciu navigáciu atd... myslím že moc by to nešlo tak isto ako žiadnemu inému lietadlu závislému na komunikácii. Bola by odkázaná na to čo dokáže sama detektovať so svojim radarom atd v tom prípade už nemá ani až tak veľký zmysel stealth keď má lietať so zapnutým radarom.
  Nejde mi moc do hlavy moderný trend v armádach nahrádzania staršej techniky novou ale v menších počtoch a s menšou nasaditelnosťou, zoberte si sýriu aké lietadlo 5gen by mohlo byť tak nasadzované niekoľko krát za deň ako to robia rusi?

  kedysi sa bralo že v prípade konfliktu budú letiská/ zázemie zničené ako prvé lietadla museli byť schopné operovať z ciest, polí servis čo najednoduchší atd... f-22 alebo f-35 by takto dokázala fungovať? asi ťažko a to sme v dobe raketových útokov na veľké vzdialenosti atd...

  Byť nemcami tak to ale kúpim mizivý počet kusov iba kvôli politike nebudujem ani moc veľké zázemie na servise sa dohodnem s niekym z eu (určite by sa niekto len potešil) vyjednám si niečo ako izrealčania (ak sa im to podarilo) možnosť dávať si do toho vlastné veci atd... a skúšal by som hral sa s tým a na základe aj toho staval nové éro...
  opravte ak mám zlé dáta ale Fighters Maintenance Man-Hours EF je 10 a f-35 45 :D ale neviem koľko má tornádo :/ ? ale myslím že to bude pod 20 tak asi toľko k prevzatiu úloh...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:12 11.11.2017

  strikehawk: obranné lasery nebo EMP generovaný radary by mohl být gamechanger v soubojích, nebo se podaří vyrobit i PLŘS s vlastnostmi stealth, aby se minimalizovala možnost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk: obranné lasery nebo EMP generovaný radary by mohl být gamechanger v soubojích, nebo se podaří vyrobit i PLŘS s vlastnostmi stealth, aby se minimalizovala možnost jejich detekce. Ani nyní nikdo nevíme nakolik jsou jednotlivé systémy ECM účinné.
  S vylepšováním EFT na Stealth opatrně, do jisté míry to jde vždy, ale není to evidentně cesta, to už by tu lítaly stealth mašiny F 15, 16, .... Minimalizovat RCS z čela jde, ale opravdu rozdíl by nebyl tak efektivní.
  Koukám, že už vám tu dál koment i jj284b, to si uzjiete! :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  22:05 11.11.2017

  strikehawk: Ten omezený počet strojů stejně o třídu převyšuje jak technologicky, tak počtem COKOLIV co může protivník nasadit. A už se připravuje nový. Tady bych opravdu problém ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk: Ten omezený počet strojů stejně o třídu převyšuje jak technologicky, tak počtem COKOLIV co může protivník nasadit. A už se připravuje nový. Tady bych opravdu problém neviděl.

  F35 zdaleka nevyniká pouze ve Stealth. Dokonce to není ani to nejlepší na tom stroji. To čím vyniká především je datová propojenost a situační povědomí.

  Lase sice game changer může být, ale je to defenzivní technologie, stejně jako stealth. Navíc nejdál jsou pravděpodobně s vývojem Američani, takže případné nasazení může být jenom Stealth F35 chráněná laserem, proti jakému kolivv jinému horšímu nestealth letadlu bez laserů. Minimálně v dohledné době. Žádný dogfight nehrozí. Nemůžeš útočit na nepřítele, když o něm nevíš.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  21:25 11.11.2017

  strikehawk.. este raz, slo o duely kde sa pilotom F22 "zaviazala za chrbtom jedna ruka"... z toho vyvodzovat aky je EF super, je na diagnozu... pri bojovom strete by EF slo dole ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk.. este raz, slo o duely kde sa pilotom F22 "zaviazala za chrbtom jedna ruka"... z toho vyvodzovat aky je EF super, je na diagnozu... pri bojovom strete by EF slo dole rovnako ako vsetky 4gen stroje bez toho aby zistili kto po nich strielal a odkial..
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  20:45 11.11.2017

  Flanker.jirka

  Ten souboj nebyl jeden ale mnohokrát se opakoval. Výsledek nelze shrnout jednoznačně na tu nebo onu stranu každopádně EF byl vždy tvrdým soupeřem. A navíc F-22 je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flanker.jirka

  Ten souboj nebyl jeden ale mnohokrát se opakoval. Výsledek nelze shrnout jednoznačně na tu nebo onu stranu každopádně EF byl vždy tvrdým soupeřem. A navíc F-22 je mrtvý projekt. Byl vyroben jen omezeny počet kusů a obnovení výroby je téměř nemožné. EF je naproti tomu živá platforma kterou je možno stále vyvíjet . Můžou být vyvinuty dokonalejší verze EJ 200 výkonové třídy 110 kN s vektorizaci tahu, implementovat AESA radar a nové senzory, aplikovat nové křídlo, dále zdokonalit aerodynamiku a zlepšit stealth alespoň v přední polosfere.....v kombinaci s RS Meteor jde stále o vrchol mezi stíhacím letadly a ani pro Su-57 nebude sedící kachnu

  Sazka na stealth u F35 což je jediné vcem skutečně vyniká není dobra strategie a americani jsou si toho dobře vědomi.....kdo zaručí ze laser pod o kterém pojednává článek v AN nebude onen game changer jako synchronizovány kulomet v 1 sv válce v 1915/16? Co když se scénář leteckých soubojů změní tak że z 10 odpalenych RS jen jedna zasáhne a další budou odchýleny REB, vymanevrovany nebo spáleny laserem?
  Pak se letecká válka vrátí k dog fight z 1 a 2 sv a Optické detekci a F35 snadná kořist

  Němci žádná letadla do 10 ti let nepotřebuji........Tornáda můžou lehce nahradit údernou verzi EF. Pokud koupi cokoliv jiného je to politické rozhodnutí vynucené jinými duvody
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  19:15 11.11.2017

  royal: Teď mají Rafale, ale ten už má taky nějaké ty léta a nevydrží na vždy. A nenahradí ho společným projektem 6. generace, protože ten podle mě nikdy nevznikne. Němci potřebují ...
  Zobrazit celý příspěvek

  royal: Teď mají Rafale, ale ten už má taky nějaké ty léta a nevydrží na vždy. A nenahradí ho společným projektem 6. generace, protože ten podle mě nikdy nevznikne. Němci potřebují letadla do deseti let a ne za 20 a více let. Nebudou mít tedy motivaci investovat obří peníze do něčeho takhle nejistého. Ale rád bych se v tomhle mýlil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:06 11.11.2017

  raziel87: jaký problém měli Němci se starfightery, který si nezpůsobili sami?

  Máš pocit, že by SR.177 mělo byť jen tu nejmenší šanci vůbec vyhrát kontrakt? Těžko by pak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: jaký problém měli Němci se starfightery, který si nezpůsobili sami?

  Máš pocit, že by SR.177 mělo byť jen tu nejmenší šanci vůbec vyhrát kontrakt? Těžko by pak používali tento stroj stejným způsobem jako používali starfighter.


  Všim jsem si, že stejně koukáš i na konec Avro Arrow, kde to opět by l problém Kanady, že si vymysleli gold plated stroj dalece přesahující to co si mohli dovolit.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  16:44 11.11.2017

  strikehawk: Kde berete jistotu v tomto: "EF je toho důkazem - dokáže si poradit jak s F-22 tak i Su-35."
  ...na základě čeho se domníváte, že si Typhoon "poradí" s F 22? ...snad ne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk: Kde berete jistotu v tomto: "EF je toho důkazem - dokáže si poradit jak s F-22 tak i Su-35."
  ...na základě čeho se domníváte, že si Typhoon "poradí" s F 22? ...snad ne na základě jednoho cvičení, kde byly raptory "sestřely" pouze při dogfightu s omezením například nepoužití vektoru tahu motoru a přilbových zaměřovačů?

  Naprostý souhlas, ohledně hrozící obchodní války, o tom se moc nikde nemluví, ale je to tam stále, pokud by šlo opravdu o válčení, tak by státy nakoupily to co právě potřebují a co mají doma.
  Skrýt celý příspěvek

 • royal
  15:55 11.11.2017

  shal: Francie F-35 nepotřebuje jelikož má Rafale, zatímco Němci nemají náhradu za Tornado. A Frantíci později nahradí Rafale společným projektem letadla 6. generace

  shal: Francie F-35 nepotřebuje jelikož má Rafale, zatímco Němci nemají náhradu za Tornado. A Frantíci později nahradí Rafale společným projektem letadla 6. generace

 • shal
  14:45 11.11.2017

  raziel87: Tak teď jsi nepochopil ty mě. Já vůbec nechci aby evropské aerolinky krachovaly a průmysl si nezachoval svoji schopnost výroby moderních letadel. Netleskám dovozu z USA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: Tak teď jsi nepochopil ty mě. Já vůbec nechci aby evropské aerolinky krachovaly a průmysl si nezachoval svoji schopnost výroby moderních letadel. Netleskám dovozu z USA místo vlastního technického základu. Ale ty říkáš co by sis přál a co by zřejmě i bylo nejlepší a já ti jenom odpovídám, že to je nereálné dokud se EU nedokáže dohodnout na společné armádě, společném vývoji a nákupu. Máš snad pocit, že by to k tomu směřovalo? Ani Německo, ani Francie nedokáží vyvinout stroj 6. generace sami.

  Všechno směřuje k tomu, že si Německo nakoupí F35, protože nemá pořádnou alternativu a lepší letoun na trhu není. A pokud si Němci koupí F35, tak to dříve či později udělají i Francouzi, protože sami vlastní moderní letoun nezafinancují.

  Nepleť si přání a realitu.

  Dokud si země EU nesednou k jednacímu stolu a nezaloží Evropskou armádu a nezafinancují pořádně evropský zbrojní průmysl, tak žádný evropský letoun 6. generace nikdy nevznikne. Společná Evropa opravdu nemá tradici silné armády. Téměř žádná země nechce dát na obranu ani blbé 2 procenta HDP, ikdyž se k tomu smluvně zavázali. V tomhle prostřední o vývoji super moderních letadel nemůže být řeč.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  13:58 11.11.2017

  Na celou kauzu je nutno pohlížet v širším zahraničně politickém kontextu.

  1) není žádný pochyb, že Evropa dokáže vyvinout nejlepší stíhač na světě pokud je politická vůle a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na celou kauzu je nutno pohlížet v širším zahraničně politickém kontextu.

  1) není žádný pochyb, že Evropa dokáže vyvinout nejlepší stíhač na světě pokud je politická vůle a finanční krytí. EF je toho důkazem - dokáže si poradit jak s F-22 tak i Su-35.Eurojet je stále nejlepší motor ve své třídě a ve většině parametrů strčí do kapsy americké i ruské ekvivalenty.Vědeckotechnické kapacity existují stejně jako zkušenosti z civilních projektů kde se Airbus dotáhl na Boeing a má mírně navrch. Může někdo položit smysluplný argument proč by Evropa, pokud by se rozhodla vyvinout vlastní úderný letoun, neměla uspět? Naopak jsou to USA a jejich zbytnělý vojenskoprůmyslový komplex který z 5 projektů dotáhne stěží jeden a to ještě v rozpačitém výsledků.....

  2) Německo žádné F-35 nepotřebuje.....to co potřebuje je uchlácholit USA které mají výrazný obchodní deficit se všemi průmyslovými zeměmi a jediné co mohou nabídnout jsou zbraně.
  Trump ze všeho nejvíce připomíná žebravého Gorbačova v letech 1985-1988 kdy při každé návštěvě satelitů měl plná ústa glasnosti a perestrojky a obě ruce natažené pro dolarové půjčky k sanaci chřadnoucího hospodářství SSSR.....ted jsou to USA, které mluví o spolupráci v obchodní oblasti a zároveň vyhrožují obchodní válkou a ochranářskými opatřeními pokud ostatní státy nezačnou spolupracovat na odstranění nebo zmenšení obchodních přebytků, protože americké hospodářství nedokáže držet krok ani v prostředí jejíž pravidla nadiktovali samotné USA

  3) Německo tedy jako typicky exportní země obětuje 10 miliard dolarů za necelých 100 letadel aby zabránilo obchodní válce a koncentruje se s Francií na stíhač 6. generace Airbus. Francie toto dělat nemusí ...její průmysl není tak exportně orientován , je slabší i když velmi konkurenceschopný ale nemá v USA tak silné postavení a zájmy jako Německo
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  12:34 11.11.2017

  logik: první AESA radar měli Japonci, dokazuje to něco? Vcelku nic

  logik: první AESA radar měli Japonci, dokazuje to něco? Vcelku nic

 • raziel87
  12:32 11.11.2017

  2 logik

  udělal si mi radost :-) tenhle příspěvek beru, něco vidím jinak, ale beru to. Z tvých předchozích příspěvků jsem nabyl jiného dojmu

  2 logik

  udělal si mi radost :-) tenhle příspěvek beru, něco vidím jinak, ale beru to. Z tvých předchozích příspěvků jsem nabyl jiného dojmu

 • raziel87
  12:29 11.11.2017

  2 skelet

  to je pravda, ale to bylo o 20 let později a množství Phantomů, které byly do Evropy dodány byly řádově jiné než z nouze ctnost Germanizovaný Starfighter.

  Prostě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 skelet

  to je pravda, ale to bylo o 20 let později a množství Phantomů, které byly do Evropy dodány byly řádově jiné než z nouze ctnost Germanizovaný Starfighter.

  Prostě chtěli zlikvidovat Sanders Roe, účelově a zcela pragmaticky. Z pohledu amerického občana maličkost, z pohledu evropana křivda jako Brno
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:23 11.11.2017

  raziel: kupodivu, o Rafalu jsem slyšel. Kdy že to dostal první AESA radar? 2012? A kdy že dostal AESA radar první éro z poza moře? A najednou má Evropa být schopná postavit 6. gen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel: kupodivu, o Rafalu jsem slyšel. Kdy že to dostal první AESA radar? 2012? A kdy že dostal AESA radar první éro z poza moře? A najednou má Evropa být schopná postavit 6. gen éro málem dříve než za mořem? Hezké by to bylo, ale je to utopie.

  Rafale je PRÁVĚ příklad, kdy by Evropa místo toho, aby se dohodla, tak frantíci vyvíjeli svoje éro, zbytek vyvíjel svoje éro - oba vývoje pak byly podfinancované a výroba obou typů stála tolik, že bohužel obě éra (jak Rafale, tak EFT) přišli pozdě, jsou hodně drahá, a modernizační balíčky se na ně dělaj jen s velkejma obtížema (protože na ně nejsou peníze).

  Ohledně projektů: projekt je v letectví nic. Mezi projektem a funkčním prototypem je 30% cesty. Dalších 60% je mezi prototypem a sériovou výrobou...

  A o evropském leteckém konstrukterství, co vím - no asi by ses divil. Ale nechme toho.
  Jinak já neříkám, že by Evropa neměla vyvíjet vlastní moderní stíhač. Samozřejmě, že měla. Jen prostě za současné situace se obávám, že se tak nestane - a termíny prezentované skeletem jsou podle mne naprosto nereálné. V tom termínu jsme možná schopni postavit něco na úrovni F35 či Raptora (samozřejmě s patřičně modernizovaným softwarem a hardwarem - takže by to bylo lepší, než současný lightning). Rozhodně ale nejsme schopni postavit 6. gen éro, tedy éro, které by mělo výrazně vyšší bojovou hodnotu než 5. gen éra.
  Na to prostě evropský letecký průmysl je zatím bohužel příliš podfinancovaný - a tak mu scházejí jednak peníze, a jednak potřebné zkušenosti s nejnovějšími technologiemi a hlavně jejich zavádění do praxe (to je daleko větší problém, než ty technologie samotné, ty na různých univerzitách a výzkumácích jsou, poměrně slušně na tom jsme i my v ČR). Nedostatek peněz se při dostatečné politické vůli napraví snadno, ty zkušenosti už hůře.

  A tím nechci nijak plivat na evropský letecký průmysl. Furt je to druhý až třetí (nedovolím si jednodznačně porovnávat s Ruskem, ale řekl bych spíše druhý) nejvyspělejší vojenský letecký průmysl na světě. A to, co umíme vzhledem k tomu, kolik do toho jde peněz, je fakt dobrý. Ale těch peněz do toho šlo v poslední době prostě tragicky málo - a ještě nesmyslně roztříštěně.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  12:23 11.11.2017

  raziel: a zase byli spokojení s F-4F, RF-4E, UH-1D, CH-53G apod. Tyto dvě věci bych vůbec nespojoval.

  raziel: a zase byli spokojení s F-4F, RF-4E, UH-1D, CH-53G apod. Tyto dvě věci bych vůbec nespojoval.

 • raziel87
  12:22 11.11.2017

  2 shal

  tak to máš špatné pocity - ale jsem zvyklej, že se pohybuju ve společnosti lidí bez vlastní identity a soudržnosti ke kultuře, v které vyrůstali, proto mě vůbec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 shal

  tak to máš špatné pocity - ale jsem zvyklej, že se pohybuju ve společnosti lidí bez vlastní identity a soudržnosti ke kultuře, v které vyrůstali, proto mě vůbec nepřekvapuje, když ti samí lidé hýkají nadšením, že zkrachoval další evropský
  výrobce a z vlastní blbosti či nevědomí tleskají nákupům ze zahraničí....já takovej nebudu, nechci žít a nechci vychovávat svoje děti v zemi/světadíle, kde bylo všechno
  rozprodáno, rozkradeno a vše důležité (vývoj nových technologií) se importuje.

  Pokud ti to přijde ok, tak pochybuji nad tím, jestli v sobě máš špetku zdravého rozumu
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  12:19 11.11.2017

  Shal: možná je F-35 best of, možná bude nejrozšířenější. Ale Německo je hlavním akcionářem Airbusu a je hlavním šéfem integrace. A jako takové si pořídí americké letadlo? Tomu fakt ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shal: možná je F-35 best of, možná bude nejrozšířenější. Ale Německo je hlavním akcionářem Airbusu a je hlavním šéfem integrace. A jako takové si pořídí americké letadlo? Tomu fakt uvěřím až to podepíší ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  12:05 11.11.2017

  raziel87: Tvoje víra v Evropu mě dojímá. Fakt je, že EU nemá žádnou společnou armádu, společné nákupy, společný vývoj. A dokud to mít nebude, tak je vývoj moderních letounů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: Tvoje víra v Evropu mě dojímá. Fakt je, že EU nemá žádnou společnou armádu, společné nákupy, společný vývoj. A dokud to mít nebude, tak je vývoj moderních letounů společnými silami spíše z říše snů než nějaká reálná vize. Už teď polovina evropských zemí F35 kupuje nebo o tom vážně přemýšlí. Zbytku nakonec nezbyde nic jiného než se přidat.

  Osobně mám pocit, že tobě vůbec nejde o nějaký evropský vývoj nových letounů, ale jenom tě děsí další prohlubování spojenectví Evropy a USA. F35 je symbolem síly severoatlantického spojenectví.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  11:56 11.11.2017

  2 shal

  ale jo, proč ne, tak si v tom dál žij......za chvíli si necháš z Juesej posílat i mouku? kdyby ses pořádně začetl do toho, jak evropské státy vlastně na projektu JSF ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 shal

  ale jo, proč ne, tak si v tom dál žij......za chvíli si necháš z Juesej posílat i mouku? kdyby ses pořádně začetl do toho, jak evropské státy vlastně na projektu JSF participovaly - myslím EVROPU ne GB, tak takovou zhovadilost z pusy nevypustíš.

  Pokud Evropa nakoupí hromadně F-35 tak za
  a) zmrazí vývoj 6. generace na dalších 20 let
  b) přijde o několik desítek tisíc pracovních míst v letectví
  c) je moderní všude vřískat, že F-35 je jediná cesta, škoda že se tihle křiklouni nezamýšlí nad dopadem takového nákupu pro Evropské výrobce a vývojáře.
  Němci se se Starfighterm poučili, stačí si přečíst německá fora přes google translator
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  11:34 11.11.2017

  Já nevím co furt tady teoretizujete. Německo vyjádřilo aktivní zájem a s největší pravděpodobností letoun koupí. Fakticky ho nakoupí asi všechny země NATO. Přece jenom je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já nevím co furt tady teoretizujete. Německo vyjádřilo aktivní zájem a s největší pravděpodobností letoun koupí. Fakticky ho nakoupí asi všechny země NATO. Přece jenom je to projekt celého NATO, ikdyž hlavní úlohu mají logicky Američané, ale to mají i v NATO.

  F35 bude nejúspěšnější letadlo na světě s největším rozšířením vyráběné v tisícovkách kusů.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  10:52 11.11.2017

  vidím to stejně, jak píše Skelet - jsou důležitější věci než technické parametry konkrétního letadla a Němci se znovu nespálí - stačí, že se spálili v 50. letech se Starfighterem, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vidím to stejně, jak píše Skelet - jsou důležitější věci než technické parametry konkrétního letadla a Němci se znovu nespálí - stačí, že se spálili v 50. letech se Starfighterem, i když Erich Hartmann bojoval za SR a věděl proč. Starfighter byla pro němce na několik desetiletí cesta do prdele a stejná cesta do prdele by byl Lightning II
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:50 11.11.2017

  Bože bože..

  Bože bože..

 • raziel87
  10:39 11.11.2017

  2 Shania

  těžko soudit, já myslím že definoval již před dlouhou dobou - drží se struktury osnovy z 90. let. Pravda, struktura se stále mění, ale jádro/ stěžejní prvky vlastností ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Shania

  těžko soudit, já myslím že definoval již před dlouhou dobou - drží se struktury osnovy z 90. let. Pravda, struktura se stále mění, ale jádro/ stěžejní prvky vlastností 6. generace je popsána již mnoho let a tam se nezměnilo nic

  2 Logik

  nijak mě nepřekvapuje, že tvoje příspěvky opět (v podstatě standardně) čtu s pozdviženým obočím a pootevřenou pusou, ale to opravdu nevíte nic o evropských programech, které běží od 80. let 20. století? Lampyridae, FTT, FTTU, TDEFS a dále novější EADS/DASA projekty, nezveřejňvané projekty od Dornieru také nic???

  A co Dassault? tam jste slyšel taky jen o Rafalu? co Britské projekty z 90. let (Replica, NightJAR atd.)?

  Už před dlouhou dobou jsem si všiml, že umíte jen papouškovat výroky jiných a citace z článků, které jsou na nejprovařenějších webech - prosím, klidně v tom pokračujte dál. Ale nešlapejte po Evropském, leteckém inženýrství, když o něm zhola nic nevíte
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  10:29 11.11.2017

  skelet:
  chyba v úsudku je v tom, že kdyby byla schopná v takovém časovém horizontu co píše vyvinout 6. gen, tak 5. gen stroj, tedy stroj na vývoj jednodušší (ale furt dejmetomu na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet:
  chyba v úsudku je v tom, že kdyby byla schopná v takovém časovém horizontu co píše vyvinout 6. gen, tak 5. gen stroj, tedy stroj na vývoj jednodušší (ale furt dejmetomu na úrovni Raptoa a F35) a současným strojům bližší (takže vývoj by sežral podstatně méně času) by musela být schopna postavit za výrazně kratší dobu. A to je prostě utopie. Proto si myslím, že je nereálný i 6. gen stroj - tedy stroj podstatně převyšující raptora či F35 - v Tebou daném časovém horizontu.

  Jak trochu nakousl Shania - píšeš, že Airbus teď 6. gen vyvíjí. Jak to dělá, když 6. gen má reagovat na slabiny a potřeby 5.gen strojů - a lidé v Airbusu žádný 5. gen stroj nemají? Nemají zkušenosti s jeho nasazením, jak ovlivňuje taktiku, jaké klade na pilota nárokyy atd. atd.
  Zbrojních projektů, co byly označené "next gen", a ve skutečnosti jediné, čím převyšovali současnou generaci, byla cena, těch tady už bylo....

  shania: "politicky a .... ochotni to zaplatit." A to je právě kámen úrazu. Který poslední společný zbrojní projekt takového rozsahu se v Evropě podařilo opravdu dotáhnout?
  Třeba právě EFT je zářným příkladem, jak se neumíme dohodnout a dobrý projekt
  utopí politika.
  Podstatně menší know-how ohledně moderních stíhačů (bohužel) jde nahradit, sice by vývoj trval i to déle a stálo by to víc (koneckonců přesně to se stalo právě s EFT), ale schopni bychom toho byli. Ale vůle na takový společný evropský projekt myslím naprosto schází. Bohužel.

  StandaBlabol: Viděl jsi Battlestar Galactica? Ten argument se přehání, ale něco na něm je. Např. si dokážu představit, že bude nějaká chyba radaru, která ho umožní zarušit. Jistě, taková věc se snadno opraví - ale pokud se na to přijde v prostřed konfliktu....
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  09:38 11.11.2017

  to Stepan,

  muzes dat priklad, kdy se “neco naslo”? System, ktery dokazal porazit prave jedno konkretni letadlo a protivnika by zachranilo, kdyby mel dalsi typ?

  to Stepan,

  muzes dat priklad, kdy se “neco naslo”? System, ktery dokazal porazit prave jedno konkretni letadlo a protivnika by zachranilo, kdyby mel dalsi typ?

 • Shania
  09:25 11.11.2017

  on stejne zatim nikdo nedefinoval co 6.gen vubec je a i u 5.gen jsou rozdily mezi stroji radici se do teto kategorie obrovske.

  I ty US 6gen stroje (pokuj je chteji mit brzy) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  on stejne zatim nikdo nedefinoval co 6.gen vubec je a i u 5.gen jsou rozdily mezi stroji radici se do teto kategorie obrovske.

  I ty US 6gen stroje (pokuj je chteji mit brzy) mimo to ze budou vetsi nejspis v prvnich fazi budou mit prevazne 5.gen vlastnosti a na 6gen se prehoupnou v nejake dalsi verzi.

  Evropa jiste zvladne postavit next gen stroj, hlavne to ale musi zvladnout politicky a dohodnot se na tom co vlastne chteji a pak byt ochotni to zaplatit.

  pak je jen otazka jestli ty zeme co nemaji zadne zkusenosti s 5gen, dokazi napsat pozadavky na tu pristi. nemyslim si taky ze by us a eu 6.gen stroje meli stejne pozadavky, napr na dolet co pak urcuje velikost stroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  01:02 11.11.2017

  Logiku to neni chyba v usudku. Jen nehodlam popisovat, ze Slunce vychazi na vychode a zapada na zapade.

  Logiku to neni chyba v usudku. Jen nehodlam popisovat, ze Slunce vychazi na vychode a zapada na zapade.

 • logik
  00:45 11.11.2017

  skelet: Máš tam ovšem chybu v úsudku - a to tu, že považuješ 6. gen za něco jiného, než 5. gen.

  Jenže to NENÍ něco jiného. To je nadmnožina. po gen 6. se požaduje vše, co má gen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: Máš tam ovšem chybu v úsudku - a to tu, že považuješ 6. gen za něco jiného, než 5. gen.

  Jenže to NENÍ něco jiného. To je nadmnožina. po gen 6. se požaduje vše, co má gen 5., plus něco navíc (navíc co vlastně navíc není jasné, takže bavit se teď o nějaké 6. gen, kdy 5. generaci má jeden stát je podle mě marketingový blábol, ale budiž). A proto tvrdím, že pokud Evropa nebyla schopna vyvinout gen 5. - a v době, kdy už v USA byl dávno zařazen ve výzbroji Raptor teprve dokončovala Eurofightera, tak těžko najednou - aniž by do toho někdo dával fakt velké peníze, což prostě teď nikdo nedává - najednou se ozve pink, a v Evropě se najednou objeví stíhač převyšující to, co maj za mořem. Bohužel, zázraky se nestávají.

  Jistěže v Airbusu něco vyvíjejí. Ale vzhledem k tomu, kolik je v tom peněz (málo), kolik je v tom zkušeností s 5. gen (žádná), tak není reálná vyhlídka, že by to letadlo bylo schopné více, než čeho byl schopný Eurofighter - teda jakž takž dotáhnout špičku v té době už umírající generace. A vzhledem k financování se dosti obávám, že jestli takovej projekt bude, tak skončí stejně jako EFT - podfinancovanej a tedy se neúměrně natahující projekt, kterej přes nadějné specifikace přijde příliš pozdě, a bude příliš drahý.

  Jakou tomu dají markeťáci nálepku je úplně a jestli na to napíšou třeba 10. generace je zcela šumák.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  00:08 11.11.2017

  Shania: teoreticky jo, ale cekam na to spis jeste jinou verzi. Ale kdo vi..
  Logik: nestihnou to, protoze nevim o tom, ze by se o ni vubec snazili. Takze promin ja o 5.generaci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: teoreticky jo, ale cekam na to spis jeste jinou verzi. Ale kdo vi..
  Logik: nestihnou to, protoze nevim o tom, ze by se o ni vubec snazili. Takze promin ja o 5.generaci Airbusu vubec nemluvim. Tu se uz nyni Evrope nevyplati vyvijet, protoze prijde prilis pozde na F-35, pricemz velmi blizko k 6.generaci.Co vim, tak v soucasnosti bezi tri programy bojoveho letounu 6.generace, a to v USA, Evrope a Japonsku (+Britanii). Nejdele na tom pracuji Japonci, nejvetsi know how k tomu maji USA a Britove. A pokud ti budou uzce spolupracovat s Japonci, tak budou trosku napred. A protoze Britove a Japonci budou celkem nakupovat maximalne 300letounu, tak budou hledat spolecniky. Idealnim je nekdo kdo se o takovy letoun pokousi sam, a kdo to je? USA nebo Evropa
  Ciste teoreticky predpokladam, ze Japonci se budou chtit od USA trhnout (uz jen kvuli komplikacim pri vyvoji F-2), a Britove meli s Amiky rozmisky behem F-35 + Donik tam taky neni popularni. A tohle smeruje ke spolupraci Airbusu, Mitsubishi a BAe. (Ano uvedomuju si, ze Brexit muze zamichat kartami).
  Jo a zapomnel jsem, ze vsichni tri avizuji, ze program 6.generace ma byt hotov okolo roku 2035.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:32 10.11.2017

  skelet: jasně, do roku 30 nestihnou 5. generaci. Do roku 30-40 stihnou 6. Jako pohádka krásný. S realitou to IMHO moc společného nemá.
  Třeba jsem jen skeptik, ale obávám se, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: jasně, do roku 30 nestihnou 5. generaci. Do roku 30-40 stihnou 6. Jako pohádka krásný. S realitou to IMHO moc společného nemá.
  Třeba jsem jen skeptik, ale obávám se, že spíš realista.

  alea: A proto byla F16 vyvíjená jako superiority ari fighter. Nesmyslně škatulkuješ. Jsou prostě těžké a lehké stíhače, a každé mají své plusy a své mínusy. A především, škatulky "stíhač" apod. platili naposled pro 3. gen éra. I tý F-22 - což byl donedávna "čistokrevjnej stíhač", přidali AtG schopnosti, všechny stíhačky 4. generace jsou zároveň bitevníky už hodně dlouho: z F15 "no pound for AtG" je F15 Strike Eagle, F16 jakbysmet, v rusku nämlich to samý...

  Dneska nikdo nebude stavět letadlo tédle kategorie, aby to ZÁROVEŇ nebyla stíhačka.
  Skrýt celý příspěvek

 • stepan
  22:43 10.11.2017

  alea206: Netahejte sem Su57, kdyz o nem neni rec. Zbytecne trollujete a snazite se odvest pozornost od tematu.

  Uznavam, ze porovnani s exploitem v SW to bylo asi premrstene, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  alea206: Netahejte sem Su57, kdyz o nem neni rec. Zbytecne trollujete a snazite se odvest pozornost od tematu.

  Uznavam, ze porovnani s exploitem v SW to bylo asi premrstene, ale hlavni myslenku snad chapete. Na kazdou zbran (tedy skoro na kazdou) se da casem vyvinout ruzna anti opatreni, a pokud vy nechapete princip a vyhodu technicke diverzity (ne zas premrstene), tak je to vase smula.

  Napriklad toto: http://roe.ru/eng/catalog/air-...
  by podle ruznych internetovych portalu nemelo problem s detekci F35.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  21:29 10.11.2017

  skelet: ten vytuněný typhoon je v podstatě TR3 ne? Ten má být k dispozici co nevidět.

  skelet: ten vytuněný typhoon je v podstatě TR3 ne? Ten má být k dispozici co nevidět.

 • alea206
  21:24 10.11.2017

  Stepan:
  A kucii v hospode zase rikali ze T-50 s nekrytym sanim motoru taky zadnej slagr. A taky ze exploit na operacni system a silver bullet na moderni vojensky ero sou dve uplne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stepan:
  A kucii v hospode zase rikali ze T-50 s nekrytym sanim motoru taky zadnej slagr. A taky ze exploit na operacni system a silver bullet na moderni vojensky ero sou dve uplne jiny veci.

  Jinak kupovat cokoliv jineho nez EFT nebo F-35 je pro nemce nesmysl, protoze EFT z letadel: F-18 ASH, F-15E, Rafel, EFT; stale to nejvykonejsi. V moment kdy je Nemci modernizuji na nejaky rozumny standard je z nej jeden z nejlepsi stihacu dneska.
  F-35 by sice generalove moc chteli, aby meli stealth letou pro ruske PVO, ale financne to nedava smysl.

  Btw. F-35 neni stihack. Stihac ma typicky 2 motory, aerodinamiku zamerenou na manevrovatelnost a je schopny nest vic munice. Dejte si vedle sebe fotku F-22 a F-35 a rozdil je patrny na prvni pohled.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  20:47 10.11.2017

  V Německu vládne globalistická ..... Ve Francii vládne globalistický tajtrdlík. A oni si mysleli, že postaví konkurenci globálním gráčům. Možná by si oba měli znova přečíst, kdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V Německu vládne globalistická ..... Ve Francii vládne globalistický tajtrdlík. A oni si mysleli, že postaví konkurenci globálním gráčům. Možná by si oba měli znova přečíst, kdo jim platil kampaň.

  Německo nakoupí F35 a bude je nakupovat dražší, než kdokoliv jiný. A jestli ne, tak CityBank nechá v USA další miliardy USD :-)

  US základny v Německu jsou od WWII z jednoho jediného důvodu. Aby držely Němce za koule.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:03 10.11.2017

  Logik: jáá o 5.generaci nic nepíšu. To pochopitelně nestihnou a pokud vím, tak se o ní ani nesnaží. Pokud vím, tak Airbus vyvíjí 6.generaci, která by měla být k dispozici v letech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: jáá o 5.generaci nic nepíšu. To pochopitelně nestihnou a pokud vím, tak se o ní ani nesnaží. Pokud vím, tak Airbus vyvíjí 6.generaci, která by měla být k dispozici v letech 2030-2040. Pro zajímavost v roce 2035 má být k dispozici i japonský bojový letoun 6.generace. A s japonským programem koketují i Britové, kteří minimálně vyjádřili ochotu se k němu připojit. Kdo ví jestli to nakonec nedopadne tak, že Airbus, Mitsubishi a Bae nebudou vyvíjet jeden a tentýž letoun.

  Jistěže šéfové Luftwaffe budou chtít F-35, ale z ekonomického a ani politického hlediska to nedává pro Německo smysl. Podkopalo by to "její" Airbus a ztratilo by jim to i pracovní místa. No a k tomu se musí šetřit (což je i důvod Typhoonu bez Aesa radaru). Takže můj odhad je , že do roku 2020 přiběhne Airbus vytuněným Typhoonem, který Němci vzápětí objednají.
  Skrýt celý příspěvek

 • stepan
  20:01 10.11.2017

  RiMr71: Nevim, co je na tom pravdy, ale treba rusti generalove se nechali slyset, ze F35 nema zrovna uplne stealth motory (pro jejich radary). Samozrejme muzeme diskutovat, co je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: Nevim, co je na tom pravdy, ale treba rusti generalove se nechali slyset, ze F35 nema zrovna uplne stealth motory (pro jejich radary). Samozrejme muzeme diskutovat, co je na tom pravdy, ale jako priklad dobry.
  Tech potencialne vyuzitelnych chyb tam muze byt vice a kdyz tenhle letoun budou mit 90% zapadnich statu, tak je vyssi riziko, ze neco proti tomu najdou (nebo se o to aspon budou vice snazit, at uz Rusko, tak Cina apod.).
  Samozrejme je blbost mit milion druhu letadel ve vyzbroji (at uz logistika, zazemi, personal, vyzbroj a finance), ale v ramci NATO by to chtelo mit next gen letadel vice).
  Ono je to stejne jak se softwarem, kdyz mate nejrozsirenejsi desktopovy OS Windows, tak je jasne, ze pro ne bude existovat nejvice ruznych exploitu (at jiz je ten system treba bezpecnostne pokrocilejsi nez system mene rozsireny).
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:42 10.11.2017

  logik:
  Myslím že v Evropě dovedou ukuchtit letoun 5. generace (v případě 6.generace nevím) poměrně rychle. To know-how tady je a nemálo společností bylo zapojeno do projektu F-35 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik:
  Myslím že v Evropě dovedou ukuchtit letoun 5. generace (v případě 6.generace nevím) poměrně rychle. To know-how tady je a nemálo společností bylo zapojeno do projektu F-35 atd. samotný trup a elektronika není problém, problém je motor. Zde by asi museli použít vylepšený Eurojet EJ200, jelikož je nejdostupnější. Není nejnovější, ale pořád hodně slušný.

  Osobně si myslím, že Němci v pohodě zvládnou přijít do roku 2020 se specializovanou verzí Typhonu. Přeci jen je to jen o elektronice a schopnosti nosit protizemní střely. To samé REB verze. Bude dražší než F-35, ale nebudou potřebovat nové zázemí. Výrobní linka jede, tak kupovat letoun v USA by byla hodně špatná reklama pro německé zbrojovky a Airbus
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:51 10.11.2017

  skelet: vem si, kolik trval vývoj F35. A to byl vývoj již druhého gen 5. letadla. Čína se marně snaží něco takového vyvinout - zatím její letadla je spíš defakto 4.5g. I ta ruská ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: vem si, kolik trval vývoj F35. A to byl vývoj již druhého gen 5. letadla. Čína se marně snaží něco takového vyvinout - zatím její letadla je spíš defakto 4.5g. I ta ruská T-50 je dosti otázka, jestli opravdu do 5. generace patří a vývoj se táhne.

  Ač by se mi projekt evropského gen 5. letadla opravdu líbil, tak se obávám, že na to je Evropa příliš rozhádaná (Francouzi maj Rafaleho, britové rádi koupěj od amíků....) a příliš malé know-how (bohužel - kolik že to Eurofighterů už létá s AESA radarem a kolik F16 a dalších amerických strojů), že to je podle mne utopie.

  Samozřejmě, že by se Evropa měla snažit takovej stroj urychleně vyvinout. Ale je imho bláhové se domnívat, že by byl vývoj byl dokončen do roku 30.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:27 10.11.2017

  F-35 v Luftwaffe uvěřím, až uvidím podepsanou smlouvu na jejich dodání. Takový obchod by poškodil Airbus, což si Německo určitě nevezme na svědomí. Takže nejspíše nakoupí Typhoon ...
  Zobrazit celý příspěvek

  F-35 v Luftwaffe uvěřím, až uvidím podepsanou smlouvu na jejich dodání. Takový obchod by poškodil Airbus, což si Německo určitě nevezme na svědomí. Takže nejspíše nakoupí Typhoon Schnellbomber, což jim umožní prodloužit výrobní linku až do nástupu 6.generace.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:08 10.11.2017

  Jsem zvědav co na to řeknou lobbisti evropských zbrojovek, zaradují se tak možná italové, tam se F 35 staví. Ale přijde mi to jako logický krok, mašina se stealth vlastnostmi s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsem zvědav co na to řeknou lobbisti evropských zbrojovek, zaradují se tak možná italové, tam se F 35 staví. Ale přijde mi to jako logický krok, mašina se stealth vlastnostmi s plánovaným mnohem širším propojením v digitálním bojišti za podobné peníze. Německo se tak přidá k ostatním evropským zemím, které jedou v F 35.

  RaSe: dovolil bych si nesouhlasit s tím, že F 35 není stíhač, první verze SW a testy zbraní byly, pokud mně paměť neklame, právě pro AA mise. Až následně se rozšiřují možnosti, ostatně nahrazuje te víceúčelové F 16 a ani ty primárně nikdo nepoužíval pro AG. V současné verzi má F 35 i díky radaru lepší parametry jako stíhač.

  lemkin: existuje jen jediná další alternativa víceúčelového typu, který se používá na západě jako stíhač, bombarďák, pro mise SEAD a EW, tím jsou verze F 18 Super hornet. S tím by šlápli vedle, F 35 už na kontinetě a superhornety má minimum uživatelů.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:08 10.11.2017

  "nepritelovi bude stacit najit jen jednu slabinu (zde si dosadte co chcete)"

  ...no počkejte, to byste měl dosadit vy... aspoň jeden příklad (protože se zdá, že těch možností je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "nepritelovi bude stacit najit jen jednu slabinu (zde si dosadte co chcete)"

  ...no počkejte, to byste měl dosadit vy... aspoň jeden příklad (protože se zdá, že těch možností je spousta) - tak schválně, kdo (a nemyslím Azgardy) má nebo bude mít kapacity v blízké budoucnosti uzemnit USA/NATO flotilu letounů 5. generace o stovkách a tisících kusů? A jak?
  A odpovědi typu "prostě jim heknou komp" nebo "plazmově růtnou frejmvork interfejsu" prosím ponechejte odborníkům z diskuzí na IDnesu nebo Sputniku...
  Skrýt celý příspěvek

 • stepan
  15:56 10.11.2017

  Ac je F35 nepochybne zatim nejlepsi letoun 5. generace, tak se mi jeho porizovani vsude moc nelibi. A to hlavne z toho duvodu, ze nepritelovi bude stacit najit jen jednu slabinu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ac je F35 nepochybne zatim nejlepsi letoun 5. generace, tak se mi jeho porizovani vsude moc nelibi. A to hlavne z toho duvodu, ze nepritelovi bude stacit najit jen jednu slabinu (zde si dosadte co chcete), kterou muze vyuzit ke sve prevaze. Doufam, ze Evropa nebude otalet ve vlastnim vyvoji 5. generace. Mozna i Ceska armada by casem mohla poridit nejaky next gen stroj.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:11 10.11.2017

  Manažer společnosti Airbus, Dirk Hoke oznámil začátkem roku 2017, že společnost Airbus již připravila studie na nový letoun, který nahradí stíhací bombardéry Tornado. Airbus už o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Manažer společnosti Airbus, Dirk Hoke oznámil začátkem roku 2017, že společnost Airbus již připravila studie na nový letoun, který nahradí stíhací bombardéry Tornado. Airbus už o projektu intenzivně jedná krom německé vlády, i s vládami dalších evropských zemí. Projekt nese označení NGWS - zbraňový systém nové generace. Projekt NGWS má disponovat zásadními technickými inovacemi. Design je již rozpracovaný, konstruktéři již pracují s modely a jsou zajišťovány finance pro vstupy. Na zmíněných vstupech v hodnotě miliard eur se má podílet několik států. O tom, zda připravovaný bojový letoun bude používat Bundeswehr, rozhodne německá vláda pravděpodobně po volbách do spolkového sněmu, které se uskuteční v září 2017. Vzhledem k tomu, že nový letoun by měl být schopný nasazení do roku 2035, tak definitivní rozhodnutí o nové platformě, musí padnout během dalších dvou až tří let. Na začátku roku 2018 má být dokončena rozsáhlá studie celého projektu. K tomu, aby se projekt mohl uskutečnit, bude ale zapotřebí, aby nad ním převzaly záštitu vlády několika evropských zemí. Podle Hokeho to budou Německo a Francie.
  V červenci 2017 se Francie a Německo dohodly na společném vývoji nového bojového letadla, které nahradí jejich stávajících stroje. Podle agentury Reuters je to součástí širší dohody o užší obranné a bezpečnostní spolupráci mezi oběma zeměmi. Tu v Paříži po společném zasedání potvrdili francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová. Dokument z Paříže uvádí, že nový bojový systém má nahradit letouny Eurofighter Typhoon i Rafale.

  Takže tak. osobně si myslím, že ten Airbus ještě není tak úplně ze hry a ta F-35 je jen takový strašák k urychlení financování a vývoje. Otázkou je, co motor
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  13:48 10.11.2017

  Rase: Myslím, že dodávky Typhoonov pre Nemecko stále prebiehajú. Celkovo by ich mali mať nakoniec 143, ak im medzičasom niečo nespadlo (to neviem, príliš to nesledujem). V tomto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Myslím, že dodávky Typhoonov pre Nemecko stále prebiehajú. Celkovo by ich mali mať nakoniec 143, ak im medzičasom niečo nespadlo (to neviem, príliš to nesledujem). V tomto ohľade budú mať veľmi slušný počet viacúčelových stíhacích lietadiel. Stačilo by ich zmodernizovať na P3E.
  Ja nie som v súčasnosti veľkým fanúšikom nákupov F-35, keďže to lietadlo má stále značné problémy (viď. súčasný problém s koróziou, pre ktorý musela byť výroba pozastavená na mesiac a výrobca stiahne naspäť 250 kusov, aby ich opravil). Napriek tomu si myslím, že v roku 2025, keď by mohli dodávky pre Nemecko začať, bude F-35 naozaj vyladená a bude predstavovať veľmi slušný doplnok k Typhoonu.
  Nemecko v podstate ani nemá príliš na výber, lebo vývoj FCAS ešte nezačal a je len v štádiu predbežných medzištátnych dohovorov. Je otázne, či sa obe krajiny dohodnú a ako sa dohodnú. Do polovice roka 2018 predložia obe krajiny ešte len časový harmonogram vývoja a samotný vývoj potrvá minimálne 20 rokov. A v konečnom dôsledku vplyv na to bude mať aj pribratie ďalších partnerov, lebo neviem, či takto finančne náročný projekt utiahnu tieto krajiny samy.
  Skrýt celý příspěvek

 • El Duderino
  13:39 10.11.2017

  @ Palo Satko
  V Cesku taka koalicia nemoze vzniknut uz len kvoli tomu ze by pan dochodca musel zostavenim vlady poverit aj niekoho ineho ako svojho partaka. Ale inak pravda :-) . ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @ Palo Satko
  V Cesku taka koalicia nemoze vzniknut uz len kvoli tomu ze by pan dochodca musel zostavenim vlady poverit aj niekoho ineho ako svojho partaka. Ale inak pravda :-) . Avsak ajtak verim ze nemci sa dohodnu, vsetci budu robit drahoty ale predcasne volby by ublizili vsetkym okrem AfD , takze sa dohodnu aj cez skripajuce zuby. Len musia zeleni aj FDP prist s tym, ze vyjednali nieco hodnotne pre svojho volica, preto sa asi budu hasterit este mesiace. Zahodenim tejto sance (mozno jedinej na dalsiu dekadu) by si ale zrejme nepomohli.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:10 10.11.2017

  Sokrates:
  Pak by dávalo smysl dokoupit jen pár desítek nových Eurofighterů + ona munice.
  F-35 má problém v tom, že by bylo nutné vybudovat zázemí pro pár strojů. Smysl to dává ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates:
  Pak by dávalo smysl dokoupit jen pár desítek nových Eurofighterů + ona munice.
  F-35 má problém v tom, že by bylo nutné vybudovat zázemí pro pár strojů. Smysl to dává jen tak, že nákupem získají nějaké technologie, které využijí k vlastnímu projektu FCAS. Osobně si ale myslím, že můžou koupit technologie přímo.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  13:02 10.11.2017

  El Duderino,
  maly exkurz do realpolitiky. Pozri sa na Česko. Pre českeho občana by bola najlepšia vladna koalicia ANO + ODS + KDU-ČSL. Vznikne? No ak by v ODS rozmyšlali ako ty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  El Duderino,
  maly exkurz do realpolitiky. Pozri sa na Česko. Pre českeho občana by bola najlepšia vladna koalicia ANO + ODS + KDU-ČSL. Vznikne? No ak by v ODS rozmyšlali ako ty tak áno. ODS by zobrali maly "modry ustupok" napr. zrušenie EET a je vymalovane. Urobi to ODS. Nie su sprosti. ODS dobre vedia, že vlada s Babišom, hoci dobra pre občana by sa nepačila ich voličovi. ODS je zavisla na svojich voličoch a nie na občanoch.
  Uplne rovnako su na tom nemecki Zeleni. Zelenych nevolia generali a diskuteri na armadnychnovinach, ale nemecki slniečski mierovi aktivisti - vitači. No a skus takemu voličovi predat F-35 tak, aby ta v buducich volbach zvolil opäť.
  Skrýt celý příspěvek

 • El Duderino
  12:48 10.11.2017

  @ Palo Satko
  No ale zeleni su iba jednym mensim koalicnym partnerom (resp. snad budu), dostanu nejaky zeleny ustupok typu zakaz spalovacich motorov od roku 2030 budu radi ze nieco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @ Palo Satko
  No ale zeleni su iba jednym mensim koalicnym partnerom (resp. snad budu), dostanu nejaky zeleny ustupok typu zakaz spalovacich motorov od roku 2030 budu radi ze nieco zo svojej agendy aj presadili. Hlavne slovo bude mat Angela, a ta je za zvysovanie obranneho rozpoctu. A ked nechce od Donalda pocuvat o obchodnej bilancii USA/Nemecko, tak by import par tuctov F-35 mohol republikanom zapchat usta. Prachy na to Nemci jednoznacne maju.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  12:23 10.11.2017

  Nákup Rafalu by nedával žiaden zmysel. Od budúceho roka bude mať Typhoon integrované strely Brimstone a Storm ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nákup Rafalu by nedával žiaden zmysel. Od budúceho roka bude mať Typhoon integrované strely Brimstone a Storm Shadow:
  http://www.leteckymagazin.sk/l...
  Tým pádom získa Typhoon minimálne také isté (ak nie lepšie) spôsobilosti, ako má Rafale.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  12:19 10.11.2017

  Otazka: Kto kupuje lietadla? Generali? Nespravna odpoved, spravna: Politici.No a to je názor Bündnis 90/Die Grünen, buduceho koaličneho partnera v tzv Jamaika-Koalition CDU/CSU + ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Otazka: Kto kupuje lietadla? Generali? Nespravna odpoved, spravna: Politici.No a to je názor Bündnis 90/Die Grünen, buduceho koaličneho partnera v tzv Jamaika-Koalition CDU/CSU + FPD + Bündnis 90/Die Grünen.


  MY CHCEME MIER, ODZBROJENIE A BEZPEČNu SPOLUPRÁCU

  Milióny ludi utekajú pred vojnou, útlakom alebo zničenim svojho prostredia. Výzvy sú početné: humanitárne krízy, klimatická katastrofa, medzinárodný terorizmus a agresívna zahraničná politika autoritatívnych štátov.
  Cieľom našich zásad je na prvom mieste zabrániť vzniku konfliktov. My Zelení v Bundestagu vyzývame, aby sa predchádzanie civilnej kríze stalo centrom nemeckej zahraničnej politiky, ktorá sa zaviazala odzbrojovať a nedodávať zbrane do krízových oblasti.
  Bundeswehr môže prispieť k medzinárodnému udržiavaniu mieru, predovšetkým pod záštitou Organizácie Spojených národov. Stojíme za kultúru vojenského zadržania a posilňovania parlamentných práv.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:01 10.11.2017

  Protipozemní Typhoon jako náhradu za Tornada chtěli už Britové, mělo by to tedy jít. To samé REB Typhoon. Nějaký čas zabere vývoj (vidím to reálně), cena bude vysoká, provoz taky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Protipozemní Typhoon jako náhradu za Tornada chtěli už Britové, mělo by to tedy jít. To samé REB Typhoon. Nějaký čas zabere vývoj (vidím to reálně), cena bude vysoká, provoz taky ale nemusí budovat zázemí pro nový stroj. Je zde i možnost, že koupí Rafal od fracnouzů, který protipozemní údery zvládá, je hodně drahý a není zázemí, navíc by němci museli překousnout nákup francouzského stroje. Výhledově by to ale bylo potvrzení společného projektu FCAS a že jej myslí vážně.
  Pokud jde o F-35 nebo jiný stroj z USA, tak by bylo poměrně trapné, pokud by Němci, po X letech nakoupili americký letoun. Akcie Airbusu by šly hodně dolů a F-35 by mělo téměř monopol. Byť technologie, schopnosti i cena jsou jistě lákavé.
  Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  11:49 10.11.2017

  Vidím to stejně jako RASE, že půjdou cestou F-35. Ačkoliv bych opravdu rád viděl nejmodernější Typhoon, jenž by konečně obsloužil všechny úlohy a nezůstal jen v nižších ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vidím to stejně jako RASE, že půjdou cestou F-35. Ačkoliv bych opravdu rád viděl nejmodernější Typhoon, jenž by konečně obsloužil všechny úlohy a nezůstal jen v nižších TRANCHEs.

  Bohužel s tím, jak píše článek, přišli pozdě. Británie se už dávno rozhodla, Frantíci zase zbylých 200ks M2000 nahradí Rafalem. Podle mě jim F35 pomůže překlenout toto období, neboť jiná alternativa krom Typhoonu není.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:09 10.11.2017

  F-35 není stíhač a nemyslím, že by dokázal zastat práci i za Typhoony. Pochybuju, že by nahradil projekt letounu 6.generace FCAS i z důvodů politických. Evropa by pak ztratila ...
  Zobrazit celý příspěvek

  F-35 není stíhač a nemyslím, že by dokázal zastat práci i za Typhoony. Pochybuju, že by nahradil projekt letounu 6.generace FCAS i z důvodů politických. Evropa by pak ztratila know-how k výrobě nejmodernějších stíhačů a rezignovali by tak na výrobu i v budoucnu. Navíc i Britové spolupracují na nové stíhačce s Japonci, tak pochybuju, že by se Němci a Francouzi chtěli vázat na USA.
  Osobně si myslím, že nejlogičtější by byl nákup F-35 jako náhrada za všechny verze Tornad (i REB) - tedy Britská cesta, ale na stíhač si počkat. Německo by tak mělo multifunkční letoun 5.generace a multifunkční stíhač 6.generace. Nákup sebelepších F-15 a F/A-18 by byl krok špatným směrem. Přeci jen nejsou 5.generace, ale jen vrchol 4.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:53 10.11.2017

  Logika "mierovej" logistiky síce hovorí v prospech širšej unifikácie, no prakticky by bolo asi lepšie, keby si Nemecko zachovalo systém prevádzky dvoch typov lietadiel - v prípade ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logika "mierovej" logistiky síce hovorí v prospech širšej unifikácie, no prakticky by bolo asi lepšie, keby si Nemecko zachovalo systém prevádzky dvoch typov lietadiel - v prípade strát v nejakom konflikte by sa rýchlejšie nahrádzali.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  10:37 10.11.2017

  Zajímavé, kdepak je onen rozbor, že Rusku budou stačit stíhače 4+gen. proti západním zemím? Ovšem je to fajn mít nad stále totalitním systémem převahu. Jediná záruka, že se sem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé, kdepak je onen rozbor, že Rusku budou stačit stíhače 4+gen. proti západním zemím? Ovšem je to fajn mít nad stále totalitním systémem převahu. Jediná záruka, že se sem konflikt z východu nepřelije, zatím zde populismus s Ruskou tváři nezvítězil, jen mírně posílil. Jsem tedy v mírném optimismu, že tu relativní klid zůstane zachován.
  Skrýt celý příspěvek

 • case44
  09:50 10.11.2017

  Buy european. Europske štáty kupuju F35 americke, prečo asi. Možno preto, lebo je europa vazalom juesej.

  Buy european. Europske štáty kupuju F35 americke, prečo asi. Možno preto, lebo je europa vazalom juesej.