KOMENTÁŘ: Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?

Foto: Kancléřka Angela Merklová a ruské prezident Vladimír Putin; větší foto / Public Domain
Německá kancléřka Angela Merklová a ruský prezident Vladimír Putin. / RIA Novosti

V dubnu letošního roku se uskutečnila dlouho očekávaná schůzka mezi Angelou Merkelovou a Donaldem Trumpem. Měla řešit řadu neshod mezi Evropou a Spojenými státy nejen v ekonomické oblasti, ale i v otázkách zahraničně politických. Dle oficiální zprávy schůzka trvala půl hodiny a výstupem nebyla ani tisková konference na závěr setkání obou aktérů.

Porovnáme-li dobu cestování z Berlína do Washingtonu a zpět, s půl hodinovým rozhovorem obou státníků, nutně to vyvolá řadu otazníků o úrovni vztahů mezi USA a Německem.  

 

 

V květnu paní Merkelová navštívila Vladimíra Putina v ruském Soči. Server RIA Novosti toto setkání okomentoval článkem s názvem „Operace ‚konsolidace‘: Rusku je nabídnuto přátelství proti Trumpovi“. V článku se mimo jiné uvádí, že se stranám jasně podařilo vyřešit rozpory, jež od ruské anexe Krymu roku 2014 bránily spolupráci.


Dále se uvádí, že Moskva i Berlín mají skutečně více důvodů pro sblížení. Podstatou je únava z nekonečných sankcí, které narušují běžné fungování byznysu. Z tohoto důvodu se dostaly do popředí dvoustranné hospodářské vztahy. Ruský vůdce podle RIA Novosti uvedl, že stovky tisíc pracovních míst závisí na spolupráci Ruska a Německa; Merkelová zase zdůraznila: „Berlín potřebuje dobré vztahy s Moskvou, je to strategický zájem.“
 

Při jednáních Merkelové s Trumpem i Putinem, byla mimo jiné posuzována otázka výstavby plynovodu Nord Stream 2, jehož trasa prochází Baltským mořem z Ruska do Německa.

 

Jaké jsou názory aktérů, jichž se výstavba týká? Německo, ústy paní Merklové, tvrdí – je to ekonomický projekt. Putin – uděláme vše pro jeho výstavbu. Zásadně proti výstavbě vystupuje Polsko, Baltské státy, samozřejmě Ukrajina, za Slovensko se 17. 5. jasně proti vyjádřil prezident pan Kiska.

 

Proti plynovodu vystupuje i Washington. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo během diskuse o rozpočtu Spojených států na příští rok uvedl, že je nezbytné podniknout další kroky proti výstavbě Nord Stream 2, jak uvedla agentura RIA Novosti 23. května.
 

Nakonec Evropa má pro toto posuzování vrcholný orgán, jehož závěry jsou závazné pro všechny členy EU. Tou je Evropská komise pro energetiku, která vypracovala tzv. „Třetí energetický balíček”.

Server Nězavisimaja gazeta citovala samotného předsedu této komise pana Dominiqua Ristoriho, který v rámci letošní návštěvy Ukrajiny prohlásil: „Naše pozice je jasná, jsme přesvědčeni, že Nord Stream 2 nepřispívá k diverzifikaci zdrojů zemního plynu a zásobovacích tras. Bude-li Nord Stream 2 postaven, dojde k porušení zásady transparentnosti, nediskriminace a volného přístupu evropských spotřebitelů ke zdrojům energie“.

 

Vyvstává tedy otázka, jaké jsou tedy cíle projektu Nord Stream 2 a kdo stojí v pozadí?

 

Hlavní evropské plynovody / ČTK
             

Z Ruska do Evropy proudí plyn přes Ukrajinu plynovodem Ukrajina, Polskem prochází plynovod Jamal a Baltem plynovod Nord Stream končící v Německu. Celková kapacita těchto tří plynovodů je řádově 205 miliard m3 ročně.

 

Dle ČTK z 3. ledna 2018 ruská plynárenská společnost Gazprom loni zvýšila vývoz zemního plynu do Evropy a Turecka na rekordních 193,9 miliardy m3, jak uvedl citovaný generální ředitel Gazpromu Alexej Miller. Vývoz do Německa, které je největším zákazníkem Gazpromu, za loňský rok vzrostl na rekordních 53,4 miliardy m3. Přes Ukrajinu proteklo za rok 2017 zhruba 90 miliard m3.

                                                                  

Hlavním účastníkem projektu Nord Stream 2 AG (prodej plynu) je německá společnost Wintershall, dalšími společnostmi jsou Uniper, ENGIE, OMV a Royal Dutch Shell. 100% vlastníkem plynovodu společnosti Nord Stream 2 je firma Gazprom.

 

Ruský server Gazeta.ru letos v březnu přinesl rozhovor s členem představenstva společnosti Wintershall. Čtenář se zde mimo jiné dovídá o úspěších těžby plynu společnosti v Rusku, kde s dceřinou společností Gazpromu, Ačimgaz, letos očekávají rekordní těžbu plynu v objemu sedm miliard metrů krychlových.

 

K roku 2020 jsou rozpracovány projekty na dalších polích, kde se nachází 274 miliard m3. Mimo to se společnost podílí ve Volgogradské oblasti i na těžbě ropy spolu se společností Lukoil.

 

Pojítkem mezi německými a ruskými společnostmi je bývalý německý kancléř pan Gerhard Schröder. Od roku 2006 je předsedou představenstva Nord Sream, plynovodu, který schválil poslední den před prohranými volbami.

 

Roku 2016 se stal předsedou představenstva Nord Stream 2. A konečně na podzim loňského roku byl zvolen do představenstva státní ruské firmy Rosněft a za odvedenou práci mu byla letos navržena odměna 600 000 dolarů. Proruská pozice byla v Německu silná zejména u Sociálně demokratické strany (SPD). Po její porážce ve volbách 2005 byla možnost SPD určovat hlavní směr zahraniční politiky omezena, i když se podílela, a podílí, na vládě v koalici s Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

 

Rozložení závislosti Evropy na ruském plynu. / Gazprom

 

V programovém prohlášení nové německé vlády paní Merkelové je ve stati „Energetika“ uveden závazek, do roku 2030 dosáhnout výroby energie alternativními způsoby ve výši 60 % celkové spotřeby. O plynu zde není zmínka.
 

Vyvstává tak otázka, kam půjde dalších 55 miliard m3 plynu z plynovodu Nord Stream 2, resp. na které současné trase se omezí transport plynu? Připomeňme výše uvedený údaj, že současný nejvyšší roční dovoz Německa je 53,4 miliardy m3 plynu.

 

Odpovědí je plynovod EUGAL německé společnosti GASCADE Gastransport GmbH, jež má končit u hranic České republiky. Další směřování plynu z Nord Stream 2 je tedy plánováno na východ a jih Evropy.

 

Dle prohlášení hlavy Gazpromu pana Millera, po uvedení do provozu plynovodu Nord Steam 2, bude tranzit přes Ukrajinu snížen na 10 až 15 miliard m3. Tím dostáváme celkový obraz, jakým způsobem je plánovaná energetická ne-závislost střední a východní Evropy na plynu z Ruska.

 

Postupným omezením toku plynu přes plynovody Ukrajina a Jamal se souběžným rozvodem plynu z EUGAL dojde k přesměrování toku plynu z „východ-západ“ na „západ-východ-jih“. Německo se tak z koncového spotřebitele plynu stane rozhodujícím distributorem Evropského trhu s plynem s podporou Gazpromu.   
 

Jde tedy o rozdělení si energetického vlivu s plynem Německem a Ruskem na prostor, jež je dnes nazýván jako „Trojmoří“, státy mezi Baltským, Jadranským a Černým mořem. Část států je součástí Evropské unie, část se na vstup připravuje. V obou případech se do budoucna očekává rozvoj ekonomik těchto států s řešením potřeby energetických zdrojů. Pokus o nezávislost na ruském plynu-diverzifikaci zkoušelo např. Polsko vybudováním plynovodu z Norska. Ekonomika projektu jej však zastavila. Vybudovalo pouze terminál na zkapalněný plyn LNG, který závislost pouze snížil.

 

Dominance osy Německo-Rusko na trhu s plynem pro státy „Trojmoří“ přinese nepředvídavost a závislost. O trasách plynovodů nebudou rozhodovat státy dle svých potřeb ale v závislosti na ekonomických zájmech plynařských distributorů minimálně s německou kapitálovou účastí a investorů.

 

Kapacita plynovů Nord Stream a Nord Stream 2. / archív autora

 

Připadá-li zhruba 70 % spotřeby plynu státu (např. Česká republika) na průmysl a výrobu elektrické energie, vhodným cenovým mixem ceny plynu lze částečně ovlivňovat i ekonomiku státu a jeho politiku. Vstupní ceny energií (plyn, elektřina) jsou významnou složkou pro průmysl výroby oceli, strojírenství i lehkého průmyslu. Výstavba nových rozvodů také vyvolá potřebu dalších nákladů na pokládku trub, ale i např. budování kompresorových stanic (zhruba jedna na 100 km) nebo modernizaci stávajících. 

 

Náklady na výstavbu Nord Sream 2 jsou plánovány v objemu 9,5 miliard euro, rozvedení do východní a jižní Evropy lze prozatím odhadnout na dvojnásobek až trojnásobek. To nejzajímavější na celé věci ovšem je, že tyto náklady zaplatí právě státy „Trojmoří“ v platbách za plyn.
 

Rusko plánovalo po událostech v roce 2013 na Ukrajině, vytvoření tzv. Novorosii. Mimo jiné i obava, že Ukrajina přeruší dodávky plynu přes své území a Rusko tím nedostojí svým obchodním závazkům, těmto snahám zabránila.
 

Stáváme se tak svědky demontáže systému, jenž mohl být garantem bezpečnosti zemí východní Evropy, a jeho náhradou vytvořením sféry vlivu Německa a Ruska v daném regionu.

 

Ukrajina jako protikrok nabízí Evropské unii privatizaci plynovodu Ukrajina. Cílem je udržet ruské dodávky plynu přes své území, čímž by se Rusko dostalo do pozice prodávajícího dle pravidel stanovených Evropskou unií a logicky v zájmu Ruska by tak byla i bezpečnostní stabilita nejen Ukrajiny, ale i východní Evropy.
 

Mimochodem, 24. dubna letošního roku RIA Novosti přinesly zprávu o připravenosti Gazpromu postavit plynovod Nord Stream 3. Zda v představenstvu zasedne pan Schröder uvedeno nebylo.


 

Zdroj: RIA, RIA, NG, Gazeta

Nahlásit chybu v článku


Související články

Šéf německého letectva odešel kvůli americké stíhačce F-35

Ještě v listopadu se jako o hlavním kandidátovi pro plánovanou generační výměnu bojových letadel ...

Zabrání nové korvety K130 úpadku německého námořnictva?

Německé námořnictvo získá dalších pět korvet K130. Loni v září BAAINBw (Spolkový úřad pro ...

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně dokončily kvalifikaci protitankových řízených střel ...

Dopravní letoun C-130J Super Hercules pro Německo

Americké ministerstvo zahraničí, resp. agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency), opět ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Dzin
  18:18 22.06.2018

  Myslím, že tu autor spojuje dvě věci dohromady. A to ekonomickou zahraniční politiku a zahraniční politiku. Je to sice oblíbené zobecnění, ale vždy je třeba přihlížet k danému ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že tu autor spojuje dvě věci dohromady. A to ekonomickou zahraniční politiku a zahraniční politiku. Je to sice oblíbené zobecnění, ale vždy je třeba přihlížet k danému státu, protože ne vždy platí na sto procent. Hlavně u demokratických států západního typu obecně neplatí, že se jejich zahraničněpolitické kroky dají hodnotit primárně touto optikou. Naopak.

  Vždy musíme situaci státu analyzovat ze všech aspektů jeho zahraniční politiky a nikdy nepodceňovat nějaký jen proto, že je to pro nás pohodlné. Vidění, chtějí s námi obchodovat a proto udělají ústupky, jak ostatně vyjadřuje tento článek a jak pěkně charakterizuje zmíněná RIA Novosti (což je symptomatické, protože podobným viděním se Rusko rádo kojí) není proto jediné.

  Naopak, právě v případě Německa se mnohokrát prokázalo, že u určitých zásadních otázek se ekonomika kloní před klasickou zahraniční politikou. Jestliže současní Němečtí politici považují situaci kolem Krymu a Ukrajiny za nepřijatelnou, nebudou mít snahu přistupovat na propojení tohoto s ekonomickým rozvojem. Tedy budou se snažit o něj, ale ne za cenu kompletního ústupku.

  Podobně i snaha vykládat veškeré dění jako "vytváření sfér vlivu" je sice také pohled určitého myšlenkového proudu, ale neodpovídá současné situaci na Německé politické scéně.

  Autor článku tu spíše prezentuje svoje vidění světa vez přihlédnutí k politické realitě Německa. Současná politická reprezentace se daleko více kloní k univerzalistickému než relativistickému pohledu, což je ostatně patrno i z jeho dosavadních zahraničněpolitických kroků.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:49 20.06.2018

  dusan: Ale vždyť se v podstatě shodujeme. Já říkám, že Nord Stream II je alternativa, která zvyšuje energetickou bezpečnost EU tím, že obchází nestabilní Ukrajinu, přes jejíž území ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan: Ale vždyť se v podstatě shodujeme. Já říkám, že Nord Stream II je alternativa, která zvyšuje energetickou bezpečnost EU tím, že obchází nestabilní Ukrajinu, přes jejíž území vede produktovod na hranici technické životnosti a šance na obnovu jsou omezené. Že je super mít zplynovací termínály pro případ výpadku, aby bylo možno dokoupit plyn z Kataru nebo USA je taky bez debat. Že v energetickém mixu má své místo jak atom, tak OZE, také.
  A znovu, přiškrcení plynu vždy souviselo s nestabilitou situace na Ukrajině, která, stejně jako Bělorusko, nikdy neměla s Ruskem normální tržní vztahy. Tam se to vždy pohybovalo někde mezi cukrem a bičem, a to poslední, co v těchto vztazích hrálo vliv, bylo tržní prostředí. V tom jsou ale vztahy k zemím v rámci EU naprosto někde jinde, již vzhledem k diverzifikované energetické soustavě.

  Že se Rusům už nechce dotovat chudého příbuzného, který ještě ke všemu odmítá poslušnost a ukazuje na ně přes plot holou prdel, docela chápu. Ale nazývat to úplně velmocenskou politikou Gazpromu... to mi příjde příliš silné na takové sousedské půtky.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:29 20.06.2018

  danny

  Ako som už písal - Gazprom nie je "normálny" podnik, ktorý len špekuluje len o tom ako zarobiť najviac pre svojich akcionárov...

  Je to reálny nástroj ruskej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny

  Ako som už písal - Gazprom nie je "normálny" podnik, ktorý len špekuluje len o tom ako zarobiť najviac pre svojich akcionárov...

  Je to reálny nástroj ruskej veľmocenskej politiky. Rusi privreli plyn v roku 2009 ... a priškrtili ho v roku 2014 z "technických príčin".

  Samozrejme, že Gazprom cenami manipuluje ... viď. "lietanie" s cenami pri konflikte na Ukrajine ... ceny pre Bielorusko atď.

  Jednoducho mať aspoň nejakú alternatívu je v podstate nevyhnutnosť. Nie len politická a ekonomická, ale i technická - vždy sa môže niečo stať.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:22 20.06.2018

  BarryGold: to je blbost a výmysl lidí, kterým to sice politicky myslí, ale o realitě neví nic. Ruský plyn i ropa se obchodovaly před LNG i OZE. Reálné ohrožení dodávek a s tím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BarryGold: to je blbost a výmysl lidí, kterým to sice politicky myslí, ale o realitě neví nic. Ruský plyn i ropa se obchodovaly před LNG i OZE. Reálné ohrožení dodávek a s tím související cenové výkyvy přicházejí v období jako Válka tankerů, hurikán Katrina apod. , případně po nějakých hádkách v rámci OPEC. I v nejvypjatějších dobách studené války rus žádné kohoutky nezavíral a s cenami nijak zásadně nemanipuloval.

  Tvoje představa, že Rus nemůže vyhrožovat kvůli břidličnému plynu vychází z představy, že když Rus zavře kohoutek, tak okamžitě naběhne náhradní řešení. Nenaběhne. Náhrada by trvala pět a více let a dopady na evropský průmysl a energetiku by byly masivní. Takže rusovi nic nebrání a nikdy nebránilo, aby tuto kartu hrál. Teda vyjma brutálních ekonomických ztrát.

  Nejsou nakládací terminály, nejsou transportní kapacity, nejsou přijímací terminály a hlavně neexistují distirbuční kanály. A v neposlední řadě, v případě břidličného plynu není ani produkční kapacita. Jediný, kdo by mohl relativně pružně reagovat, je Katar. Ale to by zase narazilo u Saudů.

  Na cenu ruského plynu pro Evropu má mnohem větší vliv poptávka v Asii, která v průměru platí o 50% vyšší cenu. Proto se Rusům vyplácí Sachalin a Jamal, protože v Asii nemá pozemní konkurenci. V Evropě naopak ruský plyn vytváří tlak na cenu alternativních zdrojů. Další detaily už dříve uvedl cejkis.
  Skrýt celý příspěvek

 • BarryGold
  09:15 20.06.2018

  cejkis: Bez LNG, břidličného plynu a bez OZE bychom zjistili, že ruský plyn i ropa jsou velmi drahé. Už jsme to jednou měli a pamatuji se na vyhrůžky, že na Rusy musíme být hodní, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cejkis: Bez LNG, břidličného plynu a bez OZE bychom zjistili, že ruský plyn i ropa jsou velmi drahé. Už jsme to jednou měli a pamatuji se na vyhrůžky, že na Rusy musíme být hodní, protože jinak nám uzavřou kohoutky. Dnes Rus vyhrožovat moc nemůže a musí jít s cenou dolů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:29 20.06.2018

  Ale v Evropě volíme (co přijde z Emeriky spíš pasivně přijímáme), takže pokud bude narůstat tendence dosazovat do vrcholných postů ovladatelné loutky namísto demokratizace ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale v Evropě volíme (co přijde z Emeriky spíš pasivně přijímáme), takže pokud bude narůstat tendence dosazovat do vrcholných postů ovladatelné loutky namísto demokratizace vrcholných struktur EU....lidé budou volit nesystémové strany a EU na to bude muset reagovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  00:21 20.06.2018

  Někdo tu zmínil LNG. Je to populární mantra na vyřešení dominantního postavení Ruska na evropském plynovém trhu. Ve skutečnosti je zkapalnění a následné omezení natolik nákladné, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Někdo tu zmínil LNG. Je to populární mantra na vyřešení dominantního postavení Ruska na evropském plynovém trhu. Ve skutečnosti je zkapalnění a následné omezení natolik nákladné, že se rentabilita tras vyplácí na ohromné vzdálenosti a to tak velké, že ani z Kataru to proti potrubí s kompresními stanicemi nevychází do EU levněji. Mimochodem až budete hledat plánovaný plynovod z Arabského poloostrova do EU, je kreslen přes syrské Aleppo....

  Jinými slovy, pokud chcete LNG od Arabů či Američanů, tak ok. Lze jej dostat do ČR,ale bude dražší než ruský plyn. A víte, jak můžete cenový rozdíl otočit ? No přece vyrábět protiruskou propagandu a vytvářet důvody pro sankce.

  Celé je to obchodní a v podstatě i skutečná válka o dodavatele zemního plynu do EU, do německé unie.

  A proto by ČR měla poslat do Pobaltí nějaké vojáky. Jsme přeci v NATO.....
  A proto by ČR měla vyhostit ruské diplomaty bez důkazu. Jsme přeci v NATO.....
  Mohl bych pokračovat v přešlapech české zahraniční politiky, která nereflektuje zájmy střední Evropy a jen papouškuje, co je po ní žádáno v duchu mantry "jsme přeci v NATO".

  Pro představu, před pár lety jsem poptával LNG do ČR. Nejlevnější byla dodávka z Kalingradu, druhá nejlepší z Belgie. Problém je přeprava z terminálu na pobřeží do ČR. Nejoperativnější je kamionem, řešil se i vlak. Problém je, že se to odpařuje a roste tlak v nádobě. Pokud to nespotřebujete rychle, tak se plyn vypustí pojistnými ventily do atmosféry. Pro zajímavost, největší výrobce nádrží a odpařovacích stanic na LNG sídlí v Děčíně a v ČR neprodal ani jednu nádobu.
  Výsledkem byla studie, která ukázala, že LNG bylo v té době o 30% dražší než nákup v ČR. Bráno ve velkoobchodních cenách. Na maloodběr zapomeňte, tam to nikdy nebude mít smysl.

  Suma sumárum, zahraniční politika ČR jakožto nevýznamného hráče na světovém dění osciluje mezi zahraniční politikou Německa a US. V otázkách ruského zemního plynu děláme vše proto, aby jsme měli plyn dražší od někoho jiného.

  Jsem zvědav, který politik přijde jako první a řekne, že všichni budete mít dražší zemní plyn, protože jsme přeci v NATO.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  00:00 20.06.2018

  @luky
  Tady si nejsem jistý s úlohou EU armády.
  Samozřejmě, globalisté mají v EU velký vliv....nadruhou stranu, jak může tebou zmíněná "německá unie" prosazovat nějaké zájmy, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @luky
  Tady si nejsem jistý s úlohou EU armády.
  Samozřejmě, globalisté mají v EU velký vliv....nadruhou stranu, jak může tebou zmíněná "německá unie" prosazovat nějaké zájmy, když bude spoléhat jen na globalistické NATO?
  Pokud tu pošahanou migraci považuješ za nátlak globalistů (stále ještě mají HQ v USA), tak jí NATO nečelí. Velmoc (EU) bez armády není reálně velmoc.

  Chápu, že chceš říci, že se to jen přesune do EU, ale bude to jiný. A hlavně tady s tím máme šanci něco dělat, než jen poslouchat USA.
  ------

  Cílem je dle mého soudu vyvořit armádu EU, která se obejde bez Američanů a přemístit nástroj prosazování vlivu globálních hráčů z US do EU. Zapomeň na NATO. Je to jen mezinárodní nálepka pro nahrazení mandátu RB. Předpokládáš, že s globalistickými zájmy prosazovanými na půdě EU budeme moci něco dělat. To jsi uhodil hřebíček na hlavu. Výstavba armády EU salámovou metodou běží paralelně s událostmi, které vedou k oslabení rozhodovací funkce států členských zemí. A tak lze již dnes vidět žádaný finální stav. EU jako nový "četník" ve skutečnosti nástroj na prosazování vlivů globálních hráčů. Národní parlamenty budou rozhodovat nedůležité. Lidé jako Junker, Macron, Merkelová udělají přesně, co se od nic ze strany globalistů bude čekat.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:39 19.06.2018

  skelet

  I keby to bolo tak, tak škody budú značné.

  Trump však niektorými clami cielene "zachraňuje" selektívne niektoré skupiny svojich voličov a tam nebude chcieť ustúpiť. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet

  I keby to bolo tak, tak škody budú značné.

  Trump však niektorými clami cielene "zachraňuje" selektívne niektoré skupiny svojich voličov a tam nebude chcieť ustúpiť.

  O dohodách sa licitovať určite dá ... ale nie takýmto spôsobom.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  22:21 19.06.2018

  Dusan: do roka tu budou nové obchodní dohody. Potřebují se navzájem a Trump si je toho vědom (a protistrana taky). Zkrátka to bude jen o licitaci podmínek nových dohod.

  Dusan: do roka tu budou nové obchodní dohody. Potřebují se navzájem a Trump si je toho vědom (a protistrana taky). Zkrátka to bude jen o licitaci podmínek nových dohod.

 • dusan
  20:48 19.06.2018

  Superme

  Obchodná vojna sa nedá "vyhrať" ... len mať menšie straty ....

  Neviem či Amíka poteší, že je síce chudobnejší ... ale nejaký Číňan je na tom horšie.

  Trump nič ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme

  Obchodná vojna sa nedá "vyhrať" ... len mať menšie straty ....

  Neviem či Amíka poteší, že je síce chudobnejší ... ale nejaký Číňan je na tom horšie.

  Trump nič "nerozjel" .... Ekonomika má veľkú zotrvačnosť a tvrdiť, že niečo Trump ovplyvnil sa môžeme baviť tak o rok ... najskôr. Okrem toho žiadne priame páky Trump ani nemá ... to už skôr FED, ktorá vždy nejako neoficiáne koordinuje menovú politiku.

  To akože "naštartovanie" malo jednoduchý dôvod. Pri oznámenom znížení daní sa predpokladajú zvýšené výnosy a cena akcií ide hore ... s reálnou ekonomikou to nemá nič spoločné. Mimochodom už to Trump "brzdí" cez avizovanú obchodnú vojnu, ktorá samozrejme pre firmy vo všeobecnosti nič dobré neprinesie.

  Dolár nie je silný preto, že ho Amíci tlačia ... mimochodom, práve to ho znehodnocuje, ale to, že je krytý silnou a výkonnou ekonomikou. Ak ju Trump svojou nekompetentnou ochranárskou politikou oslabí ... tak ich Amíci budú tlačiť zbytočne ... "vyrobia" si akurát zvýšenú infláciu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  19:55 19.06.2018

  dusane, plácáš nesmysli!

  Když Trump odstoupil od dohody s Íránem, tak během několika minut po prohlášení Merkelové, že evropské firmy v Íránu zůstanou, oznámily všechny německé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusane, plácáš nesmysli!

  Když Trump odstoupil od dohody s Íránem, tak během několika minut po prohlášení Merkelové, že evropské firmy v Íránu zůstanou, oznámily všechny německé korporace, že z Íránu odcházejí a dávají přednost obrovským daňovým škrtům, které jim Trump nabídl v USA. On rozjel ekonomiku takovým způsobem, že skutečně tu možnou obchodní válku Američané neprohrajou - nemůžou prohrát obchodní válku vedenou proti zemím, které mají vůči USA tak obrovské přebytky (Německo či Čína), anebo které (jako Kanada) dostanou zápal plic, v okamžiku, kdy americká ekonomika dostane jen obyčejnou chřipku.. Inflace je pod kontrolou, burza je optimistická, nezaměstnanost je menší než 4%, růst ekonomiky je silný a vytváří spoustu pracovních míst, americké firmy se vracejí a zahraniční investují, rostou mzdy.

  Uvedom si také, kde se tisnou dolary. Ty dolary, které potřebují němečtí, čínští a další kapitalisté k nákupu amerických vládních obligací (oni si potřebují své peníze zaparkovat někde, kde je to bezpečné). Americká ekonomika už není schopná dělat, co dělaly před rokem 2008: absorbovat export z evropských a amerických továren prostřednictvím obchodního přebytku financovaného ekvivalentním proudem zahraničních zisků, plynoucích do USA.

  danny - Trump a jeho tým chce evidentně vybudovat úplně od píky nový světový pořádek, který se bude podobat kolu (každopádně přirovnání ke kasinu taky hezké), kdy Amerika bude jeho centrem a všechny ostatní mocnosti budou paprsky tohoto kola. Budou to bilaterální dohody, které zajistí, že USA budou vždycky v každé dohodě a tím největším partnerem. To, že tu bude poválečné uspořádání navěky je prostě nereálné.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:04 19.06.2018

  danny

  Trump evidentne stále nechápe svotovú ekonomiku. To, že nie všetci partneri USA nie sú korektní je fakt. Ale predstava, že ich "potrestám" obmedzením voľného obchodu je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny

  Trump evidentne stále nechápe svotovú ekonomiku. To, že nie všetci partneri USA nie sú korektní je fakt. Ale predstava, že ich "potrestám" obmedzením voľného obchodu je smiešna. Na to doplatia všetci ... v rátane USA.

  Trump len vo svojom obmedzenom videní sveta chápe, že lobovaním za niektoré priemyselné segmenty USA podporí časť svojich voličov, to, že tým poškodí celú ekonomiku USA už nedokáže pochopiť.

  Na jeho obranu treba povedať, že bláboly o "ochrane vlastného trhu" a rôznych deformáciách sú v móde a používajú ju s radosťou i "normálni" polici o populistoch nehovoriac. Stačí si pozrieť na európsku poľnohospodársku politiku .. miliardy vyhodené do vzduchu a deformácie svetového trhu s potravinárskymi komoditami.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:57 19.06.2018

  givicz

  Naskôr čo sa týka Stalina. Za Stalina bol ZSSR beznádejne zaostalý štát čo videli jasne i ruskí vojaci čo prišli v roku 1945 do Nemecka ... "detail" miliónov vyvraždených ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  Naskôr čo sa týka Stalina. Za Stalina bol ZSSR beznádejne zaostalý štát čo videli jasne i ruskí vojaci čo prišli v roku 1945 do Nemecka ... "detail" miliónov vyvraždených či vyhladovaných Vám evidentne "unikol" ... troškú úsmevné baviť sa o "úspechu" režimu čo svoje fungovanie dláždil mŕtvolami ....

  Čo sa týka Putina. Ľudia ho zrovnávajú s Jelcinom a tam výchádza Putin určite lepšie. Ale je to len PR... realita je krutá. Trochu sa zabúda, že pri druhej voľbe Jelcina vstupoval do volieb ako totálny outsider. Ale štátna mašinéria urobili "zázrak" a urobila z neho víťaza - napriek naozaj zlým "kartám". Čiže ak niekto "odpadáva" pri popularite Putina, tak len netuší čo dokáže profesionálne riadený marketing s plnou podporou štátnej moci. To už ukázal Jelcin !!!


  Putin je v prvom rade lepší PR manažér. Je pravda, že konsolidoval moc v krajine, ale bolo to vďaka nárastu ceny ropy krátko po jeho nástupe. Ak má štátna moc peniaze na rozdávanie tak nie je problém to "upratať" ... mocensky ... korupčný "bordel" je presne taký istý ako za Jelcina, žiadny pokrok ... nula bodov.


  Čo sa týka ekonomiky. Putin nedokázal NIČ. Napumpovaním ropných dolárikov sa samozrejme zvýšila životná úroveň a súkromný biznis začal fungovať postupne lepšie a lepšie, ale to nebola zásluha Putina. Stačí si pozrieť jeho oficiálny cieľ pri vstupe do politiky "znížiť závislosť Ruska od vývozu surovín" ... výsledok ? závislosť sa zvýšila a preto v roku 2014 Rusko dopadlo ako dopadlo ... prepad rubľa i životnej úrovne. Putina a spol. zachránili do istej miery rezervné fondy, ktoré založil ešte Kudrin, skôr ako odišiel pre nesúhlas s putinovou hospodárskou politikou.

  Jediným úspechom Ruska je jednoznačne rast sily armády. Akurát z toho sa nik nenaje ....
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:56 19.06.2018

  Supreme, Kozlus: souhlasím s vámi jen napůl. Trump není debil, jak se ho snaží většina západních komentátorů vykreslit a America first bere hodně vážně. Vytváří tlak, na který ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Supreme, Kozlus: souhlasím s vámi jen napůl. Trump není debil, jak se ho snaží většina západních komentátorů vykreslit a America first bere hodně vážně. Vytváří tlak, na který političtí tlachalové nejsou zvyklí. Místo diplomatického předjednání provádí dělostřeleckou přípravu a neváhá provést několik fingovaných útoků a úhybných manévrů, než zaútočí na pozici, která ho opravdu zajímá.

  Na druhou stranu, když USA zaváděly poválečné obchodní uspořádání světa, realizovaly Marshallovy plány a řadu dalších rozvojových programů (nastavení celní politiky je nedílnou součástí této politiky), věděly přesně, co dělají. Vítěz rozdal pravidla, podle kterých se bude hrát a nastavil je jako kasino. To taky nikdy neprohraje.

  Mezi tím se ale někteří hráči zvedli, naučili hrát a zbohatli. A začali vystrkovat růžky. Ale nikdo z nich nemá sílu na to, aby se postavil proti rozhodnutí šéfa kasína, že ze ode dneška prostě hraje jinak. A jsou tak zažraní do hry, že se nikdy nebudou schopni spojit všichni a vynutit si férovější podmínky.

  Dnes ještě svět není v situaci, kdy by se dalo tvrdit, že USA doplácí na obchod s někým nebo že by bilance zahraničního obchodu EU vs. Čína byl v reálu ztrátový. Každopádně už to není tak výhodné, jako dřív. A je pochopitelné, že se Trump snaží udělat razantní změny zavčas.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  16:35 19.06.2018

  Superme:
  Nemuzu nez souhlasit. Trump proste to jeho America first bere vazne a celej svet se tomu ted divi. Je to ostatne jeho uloha, jako prezidenta USA, aby se prvne staral o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme:
  Nemuzu nez souhlasit. Trump proste to jeho America first bere vazne a celej svet se tomu ted divi. Je to ostatne jeho uloha, jako prezidenta USA, aby se prvne staral o USA a az pak o zbytek sveta. Skoda, ze vedeni EU nebude schopno se z tohoto poucit. EU sice vadi, ze USA chce snizit ten rozdil v obchodni vymene, ale EU uz asi nevadi, ze stejnej nepomer ma EU v obchodu s Cinou. Stejne jako vyrobci z USA doplaci na bilanci obchodu s EU a Cinou, tak vyrobci z EU doplaci na Cinu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  16:31 19.06.2018

  supreme.... len ma tak napadlo pri čítani tvojho komentara a troška odbočím.. Ona TTIP je niekoľkostrankový dokument písaný tažkým textom ktorý si 99 percent občanov neprečíta a z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  supreme.... len ma tak napadlo pri čítani tvojho komentara a troška odbočím.. Ona TTIP je niekoľkostrankový dokument písaný tažkým textom ktorý si 99 percent občanov neprečíta a z toho percenta ktoré ano mu 80 percent nebude rozumieť a europanov to zaviaže na niekoľko generacii k niečomu s čím sa v konečnom dosledku budú musieť zmieriť Viem svet je zložitý, ale toto je elitokracia.. Ja ti prostě nejak v altrusimus tych najvyššie neverím, pretože tí najvyššie su najsilnejší dravci ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  15:51 19.06.2018

  Vím,že je to hlavně o plynu, ale přesto. Neustále každý na Trumpa plive, ale kolik lidí se na tu situaci která nastala podívalo americkýma očima? Průměrná výše amerických cel na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vím,že je to hlavně o plynu, ale přesto. Neustále každý na Trumpa plive, ale kolik lidí se na tu situaci která nastala podívalo americkýma očima? Průměrná výše amerických cel na evropské zboží je 3,5%. Průměr evropských dovozních tarifů uvalených na americké zboží je ale výrazně vyšší, dosahuje 5,2%. Americký dovozní tarif na evropská auta je 2,5%, evropská cla na americká auta dosahují 10%. Z dat Evropského sdružení výrobců aut vyplývá, že hodnota exportu osobních aut z USA do EU loni dosáhla slabých 6,2 miliardy eur. Vývoz opačným směrem však přesáhl 37 miliard eur. V roce 2015 vybrala EU na clech za americké zboží 7,1 miliardy eur. Američané si u evropských výrobků přišli jen na 5,7 miliardy. EU má přitom v obchodu s USA trvalý a výrazný přebytek.

  Řekněme si upřímně, že tohle prostě fér není. Evropa jen USA dojí - ne jen v ekonomice, ale i obraně. Evropa (ale i Čína) Trumpa považuje za šílence - a on to tak chce. Již Machiavelli psal, že někdy je moudré předstírat šílenství. Třeba Nixon dostal severovietnamce k jednacímu stolu jen díky tomu, že nařídil těžké nálety a předstíral, že je schopen udělat vše pro to, aby je zničil. Trump nechce zničit svět ani Západ. Jde mu o to, aby se začalo hrát podle nových pravidel. Podle pravidel, která by neukotvila USA navždy v roli pojišťovny bezpečnosti i kasičky Západu. Trump v bouchnutí do stolu vidí jedinou cestu, jak přesvědčit ostatní, že to myslí vážně. Hezké to není. Ale podle mě to není horší než fakt, že za Obamy se spojenci (včetně Merkelové) odposlouchávali a Obama se nebyl schopen ani omluvit.

  A když se člověk podívá do minulosti - Nixon se také postavil v roce 1971 proti evropskému establishmentu a Reagan v roce 1985 uvalil cla na Japonská auta. Nixonův tehdejší ministr financí Connally to řekl nakonec jasně: „Já věřím, že všichni cizinci s námi chtějí vym*dat, a je naším úkolem vym*dat s nimi jako první.“

  A perlička nakonec. EU politici si stěžují, že Trump nemá zájem, aby byly obnoveny rozhovory o volném obchodu mezi USA a EU. To je pravda. Trump není vyznavačem velkých dohod o volném obchodu. Jenže jednání o TTIP jako první odložily k ledu Německo a Francie. Tamní politici se obávali, že neoblíbená dohoda sníží jejich šance na volební úspěch. A tak Brusel rozhovory s agenty Volstrýtu na jejich pokyn přerušil :) Jenže tohle je se už jaksi nenapíše.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:50 19.06.2018

  Clanek: já nevím, v jaké alternativní realitě žiješ. Ale pokud se chceš zorientovat v otázkách obchodu s komoditami a zajištění distribuce energií, energetické koncepce EU atd..., ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: já nevím, v jaké alternativní realitě žiješ. Ale pokud se chceš zorientovat v otázkách obchodu s komoditami a zajištění distribuce energií, energetické koncepce EU atd..., tak nesmíš chodit na semináře v Knihovně Václava Havla a pod. Tam si o tom většinou povídají filozofové a politruci, ne odborníci na energetiku.

  Z pohledu Polské bezpečnosti je úplně jedno, jestli budou brát ruský plyn přes Ukrajinu nebo ruský plyn z Norska nebo ruský plyn z Německa. Jediné, co stavba alternativního produktovodu v Polsku ohrožuje, jsou americké zájmy a potom investice do alternativ, jako terminál ve Svinoústí. Gaz-Systém se momentálně potýká s drobnými problémy, a to jen cca 55% vytížeností terminálu, značnými problémy s Baltic Pipe, a to by Poláci ještě z EU rádi vymáčkli dotace na nákup dalšího zplynovacího terminálu, tentokrát ale v konfiguraci FLNG.
  Ekonomická realita je ale neúprosná. Pokud se Němci napojí přímo na Ruské trubky, jsou všechny polské mokré sny odsouzeny ke krachu, i kdyby Američani Merkelové stáli na krku.

  No, a jací další spojenci? Bulhaři? Italové? Celej Balkán? Jo, ti všichni jsou hrozně nadšení, že jsou momentálně díky snahám o poškození vlivu Gazpromu závislí na jedné rouře. Stačí si vzpomenout na nedávný výbuch plynové stanice v Rakousku, jak Slovincům a Italům lepilo, protože tam moc alternativ prostě není.
  Francouzům a Španělům je to jedno, ti berou ze Severní Afriky a ze Zálivu. Takže vůbec nechápu, o jaké solidaritě a semknutí se tady bavíme.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  13:34 19.06.2018

  članek, čo je to "solidarita"? Plati len pre Nemcov, alebo aj pre Poliakov? Nemci si riešia svoj problem a to je jasna legitímna politika, žiadne hluposti, žiadne RVHP, žiadna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  članek, čo je to "solidarita"? Plati len pre Nemcov, alebo aj pre Poliakov? Nemci si riešia svoj problem a to je jasna legitímna politika, žiadne hluposti, žiadne RVHP, žiadna "bratska pomoc". Taku "nemecku-sebecku" politiku by mali viest aj česki a slovenski politici: V mene vlastnych krajin a v zaujme vlastnych krajin.
  Inač Putin, to už davnejšie Nemcom vysvetlil osobne https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  13:22 19.06.2018

  Clanek jenomže Rusové nejsou blbý.. s dodávkama to začínají rozjíždět na všechny strany viz plynovod Síla sibiře do Číny. Na dálném východě byl zprovozněn obrovský závod na LNG, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek jenomže Rusové nejsou blbý.. s dodávkama to začínají rozjíždět na všechny strany viz plynovod Síla sibiře do Číny. Na dálném východě byl zprovozněn obrovský závod na LNG, který bude dodávat plyn do Japonska (ted o tom jedna Šinzó Abe v Rusku), Indie, jednají s KLDR o postavení roury do Jižní Koreje atp...

  Ruský projekt na zkapalněný zemní plyn zahájil komerční provoz
  https://www.investicniweb.cz/n...
  "Projekt na zkapalněný zemní plyn (LNG) na ruském Jamalském poloostrově zahájil komerční provoz. Projekt Jamal LNG za 27 miliard dolarů, který je jedním z největších projektů LNG na světě, má Rusku umožnit zdvojnásobit podíl na světovém trhu s LNG "

  Takže pokud Evropa chce stabilní a hlavně levné dodávky Ruského plynu do Evropy nic ji nezbývá než ty nové kapacity postavit... Dost vychcaně jdou na to Turci ze země, která měla ještě nedávno problémy s dodávkami plynu se v nejbližší době stane velká tranzitní země, která bude dodávat plyn do Evropy a Balkánu a bude mít miliardy za tranzit na rozdíl od chudáků z Bulharska, kteří si teď trhají vlasy...
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  12:51 19.06.2018

  Nemyslim si, ze by se Nemecko k Rusku nejak primklo, ale i tohle mini-bratrickovani muze byt zarodkem toho proc nakonec nemecka idea o velke/spojene evrope padne. Nemecko nemuze na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemyslim si, ze by se Nemecko k Rusku nejak primklo, ale i tohle mini-bratrickovani muze byt zarodkem toho proc nakonec nemecka idea o velke/spojene evrope padne. Nemecko nemuze na jednu stranu chtit (a obcas dost tvrde chtit) solidaritu a semknuti v nekterych otazkach politiky EU, kde mu to vyhovuje, a pak samo nebyt solidarni a semknute v jinych, treba bezpecnostnich, otazkach. Energeticka bezpecnost je soucast sirsi/celkove bezpecnosti a pokud spojenec Nemecka Polsko se citi byt Ruskem ohrozeno, tak ta sama solidarnost by nemcum mela kazat brat Polsky postoj na zretel i v otazkach tranzitu plynu. A brat jej na zretel vic nez postoj vlastni, to je totiz presne to co nemci vyzaduji od ostatnich statu EU, vcetne CR, kdyz jak jsem psal se jim to zrovna hodi.
  Kazdopadne kvituju ze se v evrope zacalo s budovanim kapacit umoznujicich v pripade nejzassi nouze Rusko odstrihnout. Sice ne v dostatecne mire a rozhodne nejde o nejekonomictejsi reseni, ale dava to signal ze EU nechce byt vydiratelna monopolnim hracem, ze diversifikuje... to je vzdycky dobre znameni (at uz je tim monopolem Rusko, USA nebo treba Cina).
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  12:18 19.06.2018

  otecko trochu bych to upřesnil South stream byl původně několik let projektován, že povede do Bulharska.. jenomže do Bulharska přijela delegace z USA, kdy hlavně na jejich nátlak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  otecko trochu bych to upřesnil South stream byl původně několik let projektován, že povede do Bulharska.. jenomže do Bulharska přijela delegace z USA, kdy hlavně na jejich nátlak blbý Bulhaři řekli, že ne (mohli mít miliardy za tranzit a ještě bezpečně zabezpečit svoji spotřebu). Tak se začal projektovat Turkish stream, jenomže co se nestalo Turecko sestřelilo Ruský bombardér na hranicích Sýrie a rázem byl celý projekt u ledu (i výstavba jaderné elektrárny v Turecku)... Po nějaké době nastal puč v Turecku s cílem sesadit Erdogana, kdy údajně to měli prozradit Rusové. Turci odškodnili Rusko a rodinu pilota za setřel, který dle Turků měl na svědomí pučista ... po-té se projekt Turkish stream rozběhl na plné obrátky První část potrubí o délce 530 km je již položena. Druhá větev plynovodu povede ruský plyn dále do Evropy a bude polože ve velmi krátké době.
  Bulhaři teď řeší, že se budou muset připojit na Turky :) a přemýšlejí jestli by náhodu nešla postavit ještě jedna linka přímo do Bulharska.

  Jinak po zprovoznění Nord Stream 2 Ukrajinci nepřijdou o dodávky plynu prostě jim podstatně klesne příjem za tranzitní poplatky, kdy nadále budou platit tržní cenu (možná trochu vyšší pokud nebudou chtít odebírat plyn přímo od agresorů z Ruska ale budou ho brát reverzně ze Slovenska a Polska ikdyž stále Ruský ale z druhé strany)
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  12:08 19.06.2018

  otecko: Meranie na vstupe plynu do EÚ je v kompresorovej stanici Veľké Kapušany. Rusi určite merajú aj pred Ukrajinou, takže informácia koľko sa toho na Ukrajine stratí im je z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  otecko: Meranie na vstupe plynu do EÚ je v kompresorovej stanici Veľké Kapušany. Rusi určite merajú aj pred Ukrajinou, takže informácia koľko sa toho na Ukrajine stratí im je z týchto dvoch údajov známa.
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  11:06 19.06.2018

  Tak jsme se dověděli, že za nitky u plynu taká Rusko spolu s Neměckem a že je to špatné pro Evropu, naopak kdyby za nitky tahala více Ukrajina, bylo by to fajn. Vzhledem k tomu, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak jsme se dověděli, že za nitky u plynu taká Rusko spolu s Neměckem a že je to špatné pro Evropu, naopak kdyby za nitky tahala více Ukrajina, bylo by to fajn. Vzhledem k tomu, že jsme si již dvakrát za posledních 10 let prošli plynovou krizi právě kvůli Ukrajině mi to přijde dost přitažené za vlasy.
  Pro Dušana- měření na Ukrajinsko -ruské hranici měla za povinnost vybudovat Ukrajina, jako majitel a správce předávacích stanic. Stejně tak nyní tlačí Rusko na to, aby byla předávací stanice i mezi Ukrajinou a EU. dosud totiž není jasné, kolik se toho cestou Ukrajinou ztratí.... tady zase Ukrajna blokuje výstavbu na západní hranici. A snad v Evropě nechceme platit i plyn, který si ukrajinští oligarchové. nejznámější je plynová královna Tymošenková, odčerpají.
  Nord Stream by se budpovat nemusel, kdyby EU díky některým státům nezařízlo South stream přes Černé moře do Turecka, a na Balkán dále do Řecka, Itálie. Tehdy se vyhovělo Ukraijně, která se zavázala, že už nikdy nebude odčerpávat plyn určený do EU. Mimochdem, na to doplatilo i Bulharsko ,které mělo dostávat tranzitní poplatky za vybudování hubu a rtranzit přes jejich území.
  Nemám důvod se bát Německa, zvláště když jsme s ním -i Slovensko, ekonomicky tak svázaní, že 90 % vývozu jde tam. Co bychom se měli bát, že na nás zaútočí? Hloupost, je v jejich zájmu, aby celá EU šlapala. To se ale nedá říct o USA, které naopak dělají vše proto, Evropu poškodit. Vize Evropské armády by se měla dostat na pořad dne. Spojený kontinent má své zájmy a ty se musí naučit prosazovat i silově, či hrozbou síly. NATO má zájmy pouze to, co chce USA, ale my žijeme tady, v Evropě.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:15 19.06.2018

  Článek je zajímavým pokusem o analýzu, bohužel, obsahuje také řadu polopravd a argumentačních faulů.
  Pokud však hlavním sdělením celé analýzy má být náznak temného spiknutí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek je zajímavým pokusem o analýzu, bohužel, obsahuje také řadu polopravd a argumentačních faulů.
  Pokud však hlavním sdělením celé analýzy má být náznak temného spiknutí Německa s Ruskem, kteří budou společně vydírat zbytek Evropy a tvrzení, že jedinou zárukou spravedlivých cen, jednotného postupu EU a světového míru je nákup ruského plynu přes Ukrajinu, tak vlastně nic jiného nezbývá.
  Že se jedná o vysoce konkurenční prostředí ukazuje autor (pravděpodobně neúmyslně) na příkladu selhání polských snah o diverzifikaci plynem z Norska. Prostě to ekonomicky nedávalo smysl. Podobně, překvapivě, úplně nefrčí ani jeden z terminálů na kapalný plyn. Výstavba všech se prodražila, chybí tankery, komodita je dražší.

  Zcela ujetá je věta: Dominance osy Německo-Rusko na trhu s plynem pro státy „Trojmoří“ přinese nepředvídavost a závislost... Tato dominance je zde již dávno. Ceny energií se stejně určují na burze v Lipsku, ceny plynu Němci přímo ovlivňují již dnes. A jestli je Německo méně předvidatelný než zcela čitelná Ukrajina, která se zmítá na pokraji politické i ekonomické propasti... To je fakt odvážná myšlenka.

  Vzhledem k extrémně nákladých investicích do infrastruktury si momentálně nedovedu představit, že by Gazprom investoval do přestavby infrastruktury na Ukrajině, která proti Gazpromu vede několik arbitráží a zabavuje majetek. Nestabilita právního prostředí a zneužívání plynové páky v politickém boji bylo právě to, co Ukrajinu z pozice hlavní tranzitní země diskvalifikuje.

  Nedělám si iluze, že by se RF nesnažila využívat politiky distribuce energetických surovin při podpoře vlastních zájmů. To, překvapivě, dělá úplně každý. USA v Perském zálivu nehlídkují kvůli pokojnému životu malých velblouďat. Ale rád bych připomněl, že obchod s energetickými surovinami normálně fungoval i v průběhu studené války.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:30 19.06.2018

  @Cejkis napsal:
  5) Výstavba armády EU s cílem nahradit US armádu při prosazování vlivu globalistů. Realizováno salámovou metodou.

  Tady si nejsem jistý s úlohou EU ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Cejkis napsal:
  5) Výstavba armády EU s cílem nahradit US armádu při prosazování vlivu globalistů. Realizováno salámovou metodou.

  Tady si nejsem jistý s úlohou EU armády.
  Samozřejmě, globalisté mají v EU velký vliv....nadruhou stranu, jak může tebou zmíněná "německá unie" prosazovat nějaké zájmy, když bude spoléhat jen na globalistické NATO?
  Pokud tu pošahanou migraci považuješ za nátlak globalistů (stále ještě mají HQ v USA), tak jí NATO nečelí. Velmoc (EU) bez armády není reálně velmoc.

  Chápu, že chceš říci, že se to jen přesune do EU, ale bude to jiný. A hlavně tady s tím máme šanci něco dělat, než jen poslouchat USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  00:43 19.06.2018

  dusan už to tady bylo ten odkaz.. opoziční předák strany PARNAS Michajl Kasjanov má přístup na hlavní televizní kanál Ruské federace .... v odpovědi Putin z žertu říká cituji " A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan už to tady bylo ten odkaz.. opoziční předák strany PARNAS Michajl Kasjanov má přístup na hlavní televizní kanál Ruské federace .... v odpovědi Putin z žertu říká cituji " A proč potřebujete automobil, když nejsou silnice ???, kde chcete jezdit ?? žádné slovo o tom, že cituji " Choďte pěšky !!!

  Dal jsem ti odkaz na pořad 60 minut... jako protistrana jsou tam Ukrajinci, kteří také v hlavním vysílacím kanále Ruské televize říkají cituji " Ruská armáda na Dombasu vraždí Ukrajince, Rusové okupují Krym atp."

  Pravda je taková, že se v současné době žije v Rusku dobře a staví jako nikdy v minulosti ...
  https://www.eurasia24.cz/jak-t...
  " Po nástupu k moci v roce 2000 měl Putin horší výchozí situaci, než ji měl Stalin. Ekonomika byla také prakticky zničena. Ozbrojené síly se rozpadly a byly schopny odvrátit vnější hrozby dokonce v menší míře než Rudá armáda ve 20. a 30. letech minulého století. Říká se, že Stalin dostal Rusko s dřevěným pluhem a zanechal ho s atomovou bombou. Stalin dosáhl úspěchu cestou maximální mobilizace, na hranici vypětí (a někdy i za touto hranicí) všech sil lidu a státu. Přičemž tato mobilizace se prováděla za pomoci tvrdého potlačení.

  Ve srovnatelném časovém rámci (k roku 2014-2015) Putin dosáhl většího úspěchu než Stalinův SSSR. Silnic a mostů bylo za Putina postaveno víc než v carském Rusku a SSSR dohromady. Železniční výstavba je srovnatelná. Letectví bylo obnoveno vlastně od nuly. Totéž lze říci o civilním loďstvu (obchodní, rybářské, rekreační, arktické atd.).

  Rusko devadesátých let stálo na pokraji další revoluce (tentokrát antioligarchické, při neúspěšném pokusu obnovit SSSR) a další občanské války, po níž stát prakticky neměl šanci přežít. Společnost byla rozsápána na vrstvy, které se navzájem nenáviděly, extrémně marginalizovaná a atomizovaná. Nejlepší odborníci z většiny průmyslových odvětví opustili zemi nebo se snažili ji opustit. Peněz nebylo a státní aparát byl kontrolován oligarchickou kompradorskou „sedmibankéřštinou“.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  00:00 19.06.2018

  rabo123

  Baviť sa o "voľbách" v Rusku je zbytočné .. tam žiadne reálne nie sú.

  V Rusku sa dostane do volieb len ten, komu to režim umožní. Navaľnyj to určite nie je - pre tým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  rabo123

  Baviť sa o "voľbách" v Rusku je zbytočné .. tam žiadne reálne nie sú.

  V Rusku sa dostane do volieb len ten, komu to režim umožní. Navaľnyj to určite nie je - pre tým sú putinovci v panike bez ohľadu na to, že určite nemôže mať ani nejaké veľké % vo voľbách. Do volieb sa dostanú len "neškodní" kandidáti, ktorých samozrejme ešte profesionálne zhovadia putinovské televízie, napr: https://www.youtube.com/watch?...

  I v posledných voľbách sa falšovalo - hlavne "rotovaním" tých istých "správnych" voličov čo volili vo viacerých okrskoch.

  O "voľbách" do parlamentu, kedy sa dosýpali tisíce hlasov priamo do urien sa nemusíme ani baviť, to bola komická fraška , na to si už asi dali putinovci pozor.. predsa len to pobavilo celý svet.

  Putin nikoho "nesekol" ... len im "vysvetlil", že si môžu kradnúť koľko chcú tak ako v minulosti, ale nesmú sa miešať do politiky. Kto to porušil, tak skončil v lepšom prípade v zahraničí, v horšom v base.
  Skrýt celý příspěvek

 • rabo123
  23:41 18.06.2018

  "Rusi síce diverzifikujú ... ale realitu, že stále "visia" na EÚ to nemení. Čína si stráži aby podiel ruských dodávok plynu a ropy nepresiahol cca 20 % .. skrátka aby neboli na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Rusi síce diverzifikujú ... ale realitu, že stále "visia" na EÚ to nemení. Čína si stráži aby podiel ruských dodávok plynu a ropy nepresiahol cca 20 % .. skrátka aby neboli na Rusoch závislí. Samozrejme môžu Rusi dodávať i inde ... ale musia vybudovať za ťažké peniaze infraštruktúru a doprava tiež bude niečo stáť - k nám to všetko už majú ... "

  Vieš od koho berie Čína plyn ? Kto je vlastník ložísk a kto trúbiek? Nie sú podstatné ložiská, ale tie trúbky.
  Skrýt celý příspěvek

 • rabo123
  23:37 18.06.2018

  Dušan, Rusko vs UA je ako EU vs Rumunsko. Rusko nemá peniaze na rozdávanie ? Ako to ? Veď Brexit, voľby v USA, Taliansko , Rakúsko, ceny ropy.... Čo je vlastne problém ropa, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan, Rusko vs UA je ako EU vs Rumunsko. Rusko nemá peniaze na rozdávanie ? Ako to ? Veď Brexit, voľby v USA, Taliansko , Rakúsko, ceny ropy.... Čo je vlastne problém ropa, alebo plyn ?

  Dušan, problém ruských oligarchov je, že ich chce Putin doma a to aj za pomoci Britov.

  Mimochodom nie je náhoda, že v Rusku je síce veľa miliardárov, ale žiadny z nich sa nevypracoval v garážovej firme .... všetci "vznikli" cez štátny sektor - prevažne energetiky - kde je Gazprom najdôležitejší. Funguje to jednoducho. Ak poslúchaš a si verný, tak máš vhodné miesto v štátne firme a teda priestor si založiť vlastnú firmu, ktorá "náhodou" zarába na tej štátnej : )

  Tak to je to, čo ľudí núti voliť Putina a nie pohrobkov socializmu . Putin sekol Ruskú Pentu a džíentí.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  22:53 18.06.2018

  dusan v Rusku je nejnižší odchod do důchodu v celé Evropě... toto je pouze NÁVRCH (který se může ještě změnit), který říká, že se to na ty hodnoty má dostat až v roce 2034 u žen u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan v Rusku je nejnižší odchod do důchodu v celé Evropě... toto je pouze NÁVRCH (který se může ještě změnit), který říká, že se to na ty hodnoty má dostat až v roce 2034 u žen u mužů v roce 2028... průměrný věk dožití v Rusku se v poslední době zvyšuje je třeba podotknout, že se to průměruje i s národy na dálném východě (takový indiáni), kteří se zdaleka nedožívají tolik jako například v Moskvě a okolí...

  co se týče té ceny plynu v Kijevě, že se zvedla od mejdanu 7x tak to jsem slyšel v pořadu 60 minut, kde to tam sdělovala Ukrajinka, v hlavním městě Kijevě v současné době neteče teplá voda (nějaká velká firma tam neplatí za plyn Naftogazu) dále sdělila že 5 lidí z vedení Naftogazu Ukrajiny si teď rozdělilo odměny ve výši 46 milonů USD....

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  22:37 18.06.2018

  Jirka M
  Mě globální spravedlnost a jiné nesmysly nezajímají, mě zajímá státní zájem ČR, stát jehož zájmy jsou v rozporu s těmi našemu je prostě momentální nepřítel a ruské zájmy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirka M
  Mě globální spravedlnost a jiné nesmysly nezajímají, mě zajímá státní zájem ČR, stát jehož zájmy jsou v rozporu s těmi našemu je prostě momentální nepřítel a ruské zájmy jsou dlouhodobě nekompatibilní s těmi českými. Tj. Rusko je nepřítel.
  A co mají uprchlíci, jež jsme mimochodem odmítli, společného s Ruskem, případně s jeho zájmy v bývalých koloniích? Já měl pocit, že tohle jsou AN a nikoliv PL či Novinky.cz, případně Sputnik.
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  22:26 18.06.2018

  Nesher, a západ se ze všech sil snaží získat vliv v Rusku. Co kdybychom se všichni starali sami o sebe, zametali si před svým prahem a dělali to co většina lidí chce, i kdyby to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher, a západ se ze všech sil snaží získat vliv v Rusku. Co kdybychom se všichni starali sami o sebe, zametali si před svým prahem a dělali to co většina lidí chce, i kdyby to znamenalo odmítnutí uprchlíků? Po pravdě, kdyby tu většina Čechů nechtěla Rusy co tu žijí z toho co si doma nakradli, neměl bych jim to za zlé.

  dusan, za všechno ne, jen za Irák, Afgánistán, Lybii, brutálně zvyšující se statistiky znásilnění v EU a výuku homosexuality na školách.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  22:13 18.06.2018

  Jirka
  Ano, Rusové nám potřebují prodat plyn, to je fakt. Problém, ale je že Rusové by také chtěli obnovit vliv (nejen u nás), a to je něco co potřebujeme ze všeho nejméně.

  Jirka
  Ano, Rusové nám potřebují prodat plyn, to je fakt. Problém, ale je že Rusové by také chtěli obnovit vliv (nejen u nás), a to je něco co potřebujeme ze všeho nejméně.

 • dusan
  22:12 18.06.2018

  JirkaM

  Ako kde.... v Rusku za všetko zlé môže západ a NATO .

  JirkaM

  Ako kde.... v Rusku za všetko zlé môže západ a NATO .

 • dusan
  22:10 18.06.2018

  givicz

  Však samozrejme, že je to "len" reforma, ale je jasné, že Rusi nemajú peňazí na rozdávanie ... o tom bola moja reakcia, keby tak bolo tak si to Putin rád odpustí, lebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  Však samozrejme, že je to "len" reforma, ale je jasné, že Rusi nemajú peňazí na rozdávanie ... o tom bola moja reakcia, keby tak bolo tak si to Putin rád odpustí, lebo populárne to nie je nikde, hoci potrebné to je skoro všade.

  Rusi síce diverzifikujú ... ale realitu, že stále "visia" na EÚ to nemení. Čína si stráži aby podiel ruských dodávok plynu a ropy nepresiahol cca 20 % .. skrátka aby neboli na Rusoch závislí. Samozrejme môžu Rusi dodávať i inde ... ale musia vybudovať za ťažké peniaze infraštruktúru a doprava tiež bude niečo stáť - k nám to všetko už majú ...

  Ukrajine je "v prdeli" už dávno : ) .. nič nové ... však o tom bol Majdan. Neviem, kde sa berie tá predstava, že po roku 2014 sa čosi zásadné zmenilo k horšiemu. Janukovič priviedol Ukrajinu reálne ku krachu o tom bolo jeho žobranie po EÚ i Rusku.

  Určite to nebolo 7 krát .... pred Majdanom to bolo cca 250 USD za tis.m3, potom to vyskočilo na 300-400, teraz je to možno viac ......

  To vôbec nie je ukrajinský problém. Problém bolo to, že zákazníci platili symbolicky, resp. vôbec. Dnes to síce Ukrajinci znášajú ťažko (Rusi sa na tom z radosti zabávajú), ale Ukrajinci ceny doregulovali a štát stojí ten plyn preto reálne menej a menej, lebo sa konečne zreálňujú ceny.


  Zrušenie tranzitu by sa ich určite dosť dotklo, ale keďže už dnes Rusi "priškrcujú" tak to určite nie je hlavný ukrajinský problém. Základný problém je korupcia ... mimochodom to isté platí pre Rusko. Výhodou, resp. "výhodou" Ukrajiny je to, že je taká chudobná, že ju môže EÚ či USA môže sanovať úplne bez problémov pokým si to tam "neupracú". Čo teda nerobia ukajinskí oligarchovia radi, ale sem tam sa Ukrajincom niečo podarí na svetovej úrovni - napr. zákon o preukazovaní majetku je ukážkovým o ktorom nechyrujeme ani u nás .... je to možno zatiaľ málo, ale Ukrajina sa "sunie" dopredu.

  Stačí sa pozrieť, kde sme boli my pred 25 rokmi a to nebola u nás vojna ...
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  22:02 18.06.2018

  Některé věci se nemění. Napřed za všechno zlo v historii mohli podle vrchnosti Židé, teď jsou to Rusové a zítra to budou třeba Poláci.

  My opravdu hodně potřebujeme ruský plyn, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Některé věci se nemění. Napřed za všechno zlo v historii mohli podle vrchnosti Židé, teď jsou to Rusové a zítra to budou třeba Poláci.

  My opravdu hodně potřebujeme ruský plyn, Rusové nám ho opravdu hodně potřebují prodat a ti co nás chtějí rozeštvávat využívají nízké pudy lůzy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  22:02 18.06.2018

  givicz

  V normální zemi by to byla penzijní reforma, v Severní Asii, kde se velká část mužské populace ani nového důchodového věku nedožije, je to opravdu o tom, že petro dolary ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  V normální zemi by to byla penzijní reforma, v Severní Asii, kde se velká část mužské populace ani nového důchodového věku nedožije, je to opravdu o tom, že petro dolary prostě docházejí, ono hrát si na velmoc, vést dvě proxy holt něco stojí.

  Jinak Tesil má ohledně role NATO v Evropě pravdu, a nutno podotknout, že udržet tuto roli NATO jako stěžejní je zcela elementárním státním zájmem ČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  21:49 18.06.2018

  Odpověď autorovi na titulek: Německo se přiklonilo Rusku již dávno. Jen se to globalistům nelíbí a tak drží Němce za koule a snaží se je řídit.

  A Putin ví, že EU se ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Odpověď autorovi na titulek: Německo se přiklonilo Rusku již dávno. Jen se to globalistům nelíbí a tak drží Němce za koule a snaží se je řídit.

  A Putin ví, že EU se ve skutečnosti jmenuje německá unie.

  Způsobů jak spojení německé unie a Ruska zabránit existuje mnoho a jsou aplikovány.
  1) Pobaltí - vždy a za všech okolností protiruské. Nutné posilování příomnosti Američanů, důvod se vždy najde.
  2) Rumunsko dtto Pobatí.
  3) Oslabit německé hospodářství. Akce proti Deutschebank, akce proti VW, Bosch a dalím významným plátcům daní. Zavádění sankcí proti "Rusku" ve skutečnosti proti spolupráci německé unie a Ruska.
  4) Implementace vlivu globalistů do EU, že nechcete ? Tak budete dostávat dávky migrants do doby, než začnete chtít. Merkelová donucena.
  5) Výstavba armády EU s cílem nahradit US armádu při prosazování vlivu globalistů. Realizováno salámovou metodou.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  21:18 18.06.2018

  dusan v současné době odcházejí v Rusku ženy v 55-58 letech a muži 60-62 letech Některé profese mohou odejít dříve (např. horníci, pracující v ocelářství, chem. průmyslu), týká se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan v současné době odcházejí v Rusku ženy v 55-58 letech a muži 60-62 letech Některé profese mohou odejít dříve (např. horníci, pracující v ocelářství, chem. průmyslu), týká se to I situace krachu společnosti – pokud jsou propuštěni zaměstnanci ve věku 3-5 let před oficiálním odchodem do důchodu.

  Ruská vláda přijala návrh zákona, podle kterého by se měl postupně zvýšit věk pro odchod do důchodu, z nynějších 60 na 65 let u mužů a z 55 na 63 let u žen. Rusko mění penzijní věk poprvé po 90 letech počítá s dlouhým přechodným obdobím a malými krůčky dopředu, než bude plánovaných met dosaženo: začít se má od příštího roku, aby Rusové odcházeli do penze v 65 letech od roku 2028, ženy v 63 letech od roku 2034.

  Prostě klasická penzijní reforma...

  Jinka už jsem to psal, které roury Rusové staví a kde.. prostě se snaží také diverzifikovat a zvyšovat dodávky do Číny, Japonska, Jižní Koreje atp. a ne jenom do Evropy...

  Ukrajina je v perdeli... např. již v současné době je v Kievu plyn dražší oproti době před mejdanem 7x opakuji 7x... až přijdou o tranzit tak to tam mohou zavřít...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:25 18.06.2018

  GAZPROM

  To nie je firma - to je štát v štáte. Na "normálne" fungovanie biznisu tu môžeme zabudnúť. Je to nástroj Kremla a ani sa tým Rusi netaja. Možno to niekto považuje snahu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GAZPROM

  To nie je firma - to je štát v štáte. Na "normálne" fungovanie biznisu tu môžeme zabudnúť. Je to nástroj Kremla a ani sa tým Rusi netaja. Možno to niekto považuje snahu napr. pobaltia o zbavenie sa závislosti od neho za ekonomický nezmysel a dokonca terčom posmechu, ale to, že pre tieto krajiny je to i politická otázka je logické. Byť závislým na krajine ktorá sa netají, že by chcela zmeniť politiku Vašej krajiny je pud sebazáchovy. Rusko nemalo problém "postrašiť" cez ubratie plynu ... takže len hlupák by sa nesnažiť zbaviť sa úplnej závislosti.

  Mimochodom nie je náhoda, že v Rusku je síce veľa miliardárov, ale žiadny z nich sa nevypracoval v garážovej firme .... všetci "vznikli" cez štátny sektor - prevažne energetiky - kde je Gazprom najdôležitejší. Funguje to jednoducho. Ak poslúchaš a si verný, tak máš vhodné miesto v štátne firme a teda priestor si založiť vlastnú firmu, ktorá "náhodou" zarába na tej štátnej : )

  Samozrejme tento harmonický vzťah funguje len pokým "obdarovaný" poslúcha ... ak má náhodou politické ambície .. rýchlo skončí.

  Gazprom nie je len plyn, Gazprom vlastní všetko možné (banky, priemyselné podniky, bezpečnostné zložky) a vie zasponzorovať šport, mestá, školy, inštitúcie ... skrátka na plynových dolároch závisí toho v Rusku omnoho viac než sa na prvý pohľad zdá. Tak isto Gazprom vie ponúknuť "dobré ceny" či úvery i svojim odberateľom a takto sponzorovať inak na svetovom trhu nekonkurencieschopné zastaralé firmy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavel1
  20:14 18.06.2018

  Teda, udělat z toho, že rusáci v rozporu se smlouvou zvýšili Ukrajině cenu plynu, ukrajinskou krádež, je takové ... svérázné.

  Teda, udělat z toho, že rusáci v rozporu se smlouvou zvýšili Ukrajině cenu plynu, ukrajinskou krádež, je takové ... svérázné.

 • Tesil
  20:03 18.06.2018

  dusan
  Úkolem NATO je udržet Američany v Evropě
  Rusy mimo Evropu
  a Němce při zemi.
  A to vždy a za všech podmínek.
  Ukrajina není jen Majdan na tom není nic konspiračního.

  dusan
  Úkolem NATO je udržet Američany v Evropě
  Rusy mimo Evropu
  a Němce při zemi.
  A to vždy a za všech podmínek.
  Ukrajina není jen Majdan na tom není nic konspiračního.

 • dusan
  20:03 18.06.2018

  fenri

  To nie je "svérazné" ... to je realita. Samozrejme to nebola "hlúposť" ... ale vypočítavosť. Taká Timošenková si s ruskými oligarchami rozumela veľmi dobre a robila s nimi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  To nie je "svérazné" ... to je realita. Samozrejme to nebola "hlúposť" ... ale vypočítavosť. Taká Timošenková si s ruskými oligarchami rozumela veľmi dobre a robila s nimi veľký biznis - mimochodom i na úkor Ukrajine .. na to Rusi dnes radi "zabúdajú" : )

  Na druhej strane je dosť nepochopiteľné, že i na západe sa stala "hrdinkou" - lebo jej trestné stíhanie na Ukrajine bolo oprávnené a naozaj toho nakradla dosť. Je však "flexibilná" a evidentne sa vie prispôsobiť všetkému ...

  Gazprom má stále bod predania plynu na slovensko-ukrajinskej hranici a to, že "prekvapivo" Ukrajinci kradli plyn bolo možné len preto, že za takmer 20 rokov od rozdelenia Sojuzu si nevybudovali meranie prietoku plynu!!!!. Koho to je asi hlúposť ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  20:01 18.06.2018

  Bohužel takových jako Schröder tu máme tady dost...

  Bohužel takových jako Schröder tu máme tady dost...

 • balm
  20:00 18.06.2018

  Peníze především. Spolehlivé a univerzální řešení k přemostění jakékoliv propasti.

  Upřímně se nemůže vůbec nikdo divit v neshody naprosto rozdílných postojů. Donald Trump, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Peníze především. Spolehlivé a univerzální řešení k přemostění jakékoliv propasti.

  Upřímně se nemůže vůbec nikdo divit v neshody naprosto rozdílných postojů. Donald Trump, naštěstí, není další Obama a přes všechnu negativní mediální kampaň, se většinou drží své politiky a koná v souladu se svými sliby. Většinou. S menšími odbočkami a bez servítku, tvrdě hájí zájmy USA. Minimálně ve srovnání s ostatními politiky a svými předchůdci. Snadné sousto nebude ani Rusko v čele s Putinem. Angela Merkel naopak patří do kategorie nedůvěryhodných partnerů (spojenců), kteří jsou schopni zlikvidovat své podporovatele. Muammar Kaddáfí byl tak hloupý, že uvěřil svým evropským partnerům a ještě je štědře podporoval při jejich spanilé kampani za zničení Evropy. Mekrel je prototypem šíleného socialistického hybrida s diktátorským komplexem. Ani Putin ze svého směru neustoupí, maximálně lze předpokládat kosmetické ústupky, které zaplatí německý daňový poplatník. Ostatně jsou na to zvyklý. Nakonec Putin dostane co chce. Bohužel.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  19:55 18.06.2018

  Tesil

  V roku 2014 už USA dávno mali zamerané na východ - a stále to tak ostáva.

  Konšpirácie, že USA robili Majdan je úplne smiešna ... a podpretá takými "ťažkými dôkazmi" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil

  V roku 2014 už USA dávno mali zamerané na východ - a stále to tak ostáva.

  Konšpirácie, že USA robili Majdan je úplne smiešna ... a podpretá takými "ťažkými dôkazmi" ako je "5 mld na Majdan" či faktúrou za pár sto tisíc dolármi na opravu nejakej budovy na Kryme, lebo "americká základňa".
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:54 18.06.2018

  Dušan - teda udělat z ukrajinského kradení plynu neschopnost a hloupost Ruska je takové... svérázné.

  Dušan - teda udělat z ukrajinského kradení plynu neschopnost a hloupost Ruska je takové... svérázné.

 • Tesil
  19:46 18.06.2018

  Pokud se Spojené státy něčeho obávají,tak je to spojení německých technologií a ruských zdrojů.
  Takže nemohou nějaké sbližování připustit.Proto šmírování svých spojenců a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud se Spojené státy něčeho obávají,tak je to spojení německých technologií a ruských zdrojů.
  Takže nemohou nějaké sbližování připustit.Proto šmírování svých spojenců a vyhledávání třecích ploch.
  Nedávno k tomuto posloužila situace na Ukrajině,která vznikla náhodou v době kdy si Merkelová s Putinem celkem rozuměli.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  19:37 18.06.2018

  Treba rozlišovať "Nemecko" a "nemecký biznis" ...

  Vzhľadom na to, že nemeckí bisnis má silné pozície v Rusku ... a Rusi radi platia lobing pre seba v Nemecku (a nešetria) tak sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Treba rozlišovať "Nemecko" a "nemecký biznis" ...

  Vzhľadom na to, že nemeckí bisnis má silné pozície v Rusku ... a Rusi radi platia lobing pre seba v Nemecku (a nešetria) tak sa často vykrasľuje naivná predstava veľkej "dôležitosti" Ruska pre Nemecko.

  Keby to bola pravda, tak Nemecko cíti protiruské sankcie, ale ako všetci dobre vieme, tak Nemecko funguje i napriek nim bez problémov. To neznamená, že s tým nemajú problém niektoré firmy. Ale vzhľadom na to, že na väčšinu biznisu sa sankcie nevzťahujú tak je "plačkanie" nemeckých biznismenov o ich kšeftoch a za to vyplakávanie sú štedro platení.

  Zemný plyn Rusi budú dodávať a my kupovať ... závislosť je vzájomná, ale ruská je väčšia. Po roku 2014 sa mnohí proruskí trolkovia vyhrážali, že Rusi "stopnú plyn". Koncom roku 2014 s tým Rusi trošku skúsili - z "technických príčin" obmedzili dodávky. Ale okrem mastných pokút za nedodanie zmluvných množstiev s tým rýchlo prestali a pragmaticky vyvážajú čo môžu ... lebo napriek komickým predstavám, že "Rusi otočia rúry" sme pre nich najdôležitejším odberateľom ich energetických surovín a najbližších pár desiatok rokov sa na tom nič nezmení ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavel1
  19:32 18.06.2018

  To, že je Schroder je agent plynového vyděrače puťky, je jasné už z toho, jak naložil s německou jadernou energetikou.

  To, že je Schroder je agent plynového vyděrače puťky, je jasné už z toho, jak naložil s německou jadernou energetikou.

 • dusan
  19:28 18.06.2018

  Kozlus

  Neviem o čom točíte.

  Dodávky pre EÚ sa už dlhé roky predávajú na slovensko-ukrajinskej hranici a preto sú všetky tie Vaše fabulácie smiešne.

  Čisto právne sme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus

  Neviem o čom točíte.

  Dodávky pre EÚ sa už dlhé roky predávajú na slovensko-ukrajinskej hranici a preto sú všetky tie Vaše fabulácie smiešne.

  Čisto právne sme preto i v roku 2009 mali zmluvný vzťah s Rusmi (Gazpromom) a kto čo kedy Rusom ukradol bol ich problém a ich 20 ročná neschopnosť si s Ukrajinou vysporiadať zmluvné vzťahy. Čo nebol ruský záujem, lebo ruskí a ukrajinskí oligarchovia okrádali s veľkou radosťou všetkých v rátane Ukrajiny a ukrajinskí "bordel" im vyhovoval.


  givicz .. .neviem kde chodíte na tie bájky o tom, že "Rusové tolik peněz, že nebudou vědět za co to utratit... " ... len v týchto dňoch predĺžili vek odchodu do dôchodku na 65 pre mužov a 63 pre ženy čo je samozrejme nepopulárny krok - dôvod ... nie sú peniaze na dôchodky.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  18:46 18.06.2018

  ceny energií jdou nahoru (stačí se podívat na pumpy nebo zvedání cen plynu pro domácnosti) nějaký zkapalněný plyn je minimálně o 30% dražší než Ruský (spíše to bude ještě více) o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ceny energií jdou nahoru (stačí se podívat na pumpy nebo zvedání cen plynu pro domácnosti) nějaký zkapalněný plyn je minimálně o 30% dražší než Ruský (spíše to bude ještě více) o Ruský plyn je nebývalý zájem staví se Turecký proud, staví se síla Sibiře (fungovat má již v roce 2019), teď jsem četl článek, že Rusové jednají s KLDR, že protáhnou plynovod přes jejich území do Jižní Koreje, jednaní o dodávkách zkapalněného plynu ve velkém množství do Japonska..

  Čína sesadila Německo z prvního místa dodavatele zboží do Ruska.. již letos dopadne Ruský rozpočet s přebytkem až 600 mld. Kč ( a to nejsou ještě v provozu výše uvedené megaprojekty).. po zprovoznění výše uvedených projektů budou mít Rusové tolik peněz, že nebudou vědět za co to utratit...

  Takže se postaví severní proud 2 možná 3 a Německo si zajistí levnou energii a peníze za tranzit a zkusí ukousnout více z Ruského trhu, protože pokud to neudělá obsadí ještě více trh Čína, Japonsko, Jižní Korea..

  Jediný kdo zapláče bude Ukrajina protože přijde o 3 mld. USD za tranzit plynu....
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  18:39 18.06.2018

  To je zase dilo...
  Ukrajina jako garant plynove bezpecnosti? To jako fakt? Proc asi posledne rusove zavreli plyn? Protoze ho ten slavnej garant kradl. I dnes jsou ztraty pri ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je zase dilo...
  Ukrajina jako garant plynove bezpecnosti? To jako fakt? Proc asi posledne rusove zavreli plyn? Protoze ho ten slavnej garant kradl. I dnes jsou ztraty pri doprave plynu pres UA 60-80% a rusove opakovane napusteli celou soustavu i zasobniky "technickym plynem" protoze to, co tam melo byt se ztratilo neznamo jak a neznamo kam. Ukrajinci ted drzkujou, protoze jim jde o ty 3miliardy USD rocne, co mohli rozkrast. Zaroven jsou potreba obrovske investice do modernizace vedeni pres jejich uzemi. Vedeni, ktere uz ma skoncenou zivotnost. Rusove jim smlouvu neprodlouzi dokud nebude predavani plynu pro EU na ruske hranici. To samozrejme nechce EU, protoze by vsechny UA zlodejiny platila EU...
  Polskej plynovod z Norska je taky fajn nesmysl. Norska produkce klesa a domichavaji si ruskej plyn, aby se dostali na aspon trochu zajimavou vyhrevnost. Ostatne celkove produkce statu EU v severnich oblastech dost klesa.
  V pobalti se s velkou slavou postavil LNG terminal (prece nebudeme brat plyn z Ruska) a pak se firmam naridilo z nej odebirat, protoze je financne absolutne nekonkurenceschopnej. A firmy krachujou. Polakum se ten terminal diky nasmlouvanym kontraktum taky o nejakou tu miliardicku prodrazil.
  Skrýt celý příspěvek

 • TvojTatko
  17:38 18.06.2018

  EU a USA zrejme chcu, aby Ukrajincov zivili zo svojich zdrojov prave Rusi tym, ze budu zabezpecovat tranzit plynu cez Ukrajinu, ktora je v sucasnom stave prakticky failed state ...
  Zobrazit celý příspěvek

  EU a USA zrejme chcu, aby Ukrajincov zivili zo svojich zdrojov prave Rusi tym, ze budu zabezpecovat tranzit plynu cez Ukrajinu, ktora je v sucasnom stave prakticky failed state ovladany z USA (Nulandova a jej zname "F*ck the EU") bez stipky suverenity. V opacnom pripade ich bude musiet zivit Zapad, takze chcu, aby si za banderovcov (vyhrazky uplnou genocidou a spalenej zeme s pouzitim jadrovych zbrani - vid. Timosenkova a r. 2014) platili samotni Rusi.

  Co sa tyka Nemecka, su pod kontrolou/v podruci USA (usporiadanie sveta po WW2, Merkelovu ich "spojenci" z USA roky odpocuvali, dokonca Nemecko dobrovolne spolupracovalo s NSA na odpocuvani ostatnych krajin EU), preto je odpoved na titulnu otazku viac nez predvidatelna, kto ma na Nemecko ake paky. Pisal o tom aj cesky/slovensky mainstream, keby chcel niekto "argumentovat" konspiracnymi teoriami, dohladajte si to.


  Este par poznamok k textu samotnemu pre porovnanie:
  paní Merkelová navštívila Vladimíra Putina; ústy paní Merklové; Putin; prezident pan Kiska; pana Dominiqua Ristoriho; pan Gerhard Schröder; Ruský vůdce...
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  17:25 18.06.2018

  Chapem ze je to komentar, ale pride mi to len taka dalsia nasilna stylizacia o velkom nepriatelovi na vychode. A uz je to troska unavne

  Chapem ze je to komentar, ale pride mi to len taka dalsia nasilna stylizacia o velkom nepriatelovi na vychode. A uz je to troska unavne

 • palo satko
  16:49 18.06.2018

  Som Slovak a mam plynovu kotolnu. Nechcel by som byt zavisly na Ukrajine, ktora je nepriatelskom taženi proti Gaspromu. To radšej zaplatim Nemcom.

  Som Slovak a mam plynovu kotolnu. Nechcel by som byt zavisly na Ukrajine, ktora je nepriatelskom taženi proti Gaspromu. To radšej zaplatim Nemcom.