Německý 130mm kanón proti ruskému tanku T-14 Armata

Foto: Rheinmetall nabízí modernizační paket MBT Revolution pro starší tanky Leopard 2. V blízké budoucnosti půjde tanky vybavit novým kanónem ráže 130 mm; větší foto / Rheinmetall
Rheinmetall nabízí modernizační paket MBT Revolution pro starší tanky Leopard 2. V budoucnosti půjde tanky vybavit novým kanónem ráže 130 mm; větší foto / Rheinmetall 

Nový ruský tank T-14 Armata probudil západní země z “tankové” letargie. Například Německo a Francie společně pracují na novém hlavním bojovém tanku MGCS (Main Ground Combat System). Adeptem na hlavní výzbroj budoucích tanků MGCS je nový kanón ráže 130 mm německé firmy Rheinmetall.

Hlavní bojový tank je ikonický zbraňový systém a jakýsi lakmusový papírek, který vypovídá o vyspělosti té které armády. Nástup nového ruského tanku T-14 Armata tak byl políček pro všechny západní armády přesvědčené o své technické nadřazenosti.

Ruský tank T-14 Armata zůstane ještě dlouhou dobu především zbraní ruské propagandy. Avšak i přesto (nebo právě proto) západní země začínají nahlas mluvit o modernizaci tanků, vývoji nových tankových technologií a dokonce i o vývoji zcela nových tanků.

Firma Rheinmetall na běžící výstavě EUROSATORY v Paříží představila jednu z klíčových technologií budoucích západních tanků - technologický demonstrátor velmi výkonného tankového kanónu ráže 130 mm.

Podle Rheinmetallu lze nový kanón využít nejen u nových vozidel, ale například i u starších Leopard 2, M1 Abrams, japonského Type 90, jihokorejských K1A1 a K2 a tureckého Altay. Všechny jmenované tanky využívají právě kanóny Rheinmetall ráže 120 mm v délce 44 ráží (L44) nebo výkonnější v délce 55 ráží (L55).

Dodejme, že podle tiskových materiálů jmenované německé firmy tanky Leopard 2 zůstanou ve výzbroji evropských armád minimálně dalších 15 až 20 let.

Tankový kanón ráže 130 mm je dlouhý 51 ráží (6630 mm). Celková hmotnost kanónu, včetně vratného mechanismu, je 3300 kg. Samotná hlaveň váží 1400 kg. Jde o velmi nízké hmotnosti, které dovolí instalovat kanón do současných tanků Leopard 2 při využití stávajících závěsných mechanismů věže a elektrických pohonů, a nekladou do budoucna ani zvláštní nároky na budoucí tanky.

Pro představu -  německý standardní kanón Rheinmetall 120 mm délky 44 ráží (5280 mm) váží 3317 kg, hmotnost hlavně je 1190 kg.

Přesné parametry nové zbraně nejsou známé. Podle tiskových materiálů však podkaliberní munice APFSDS (Armour Piercing, Fin Stabilized, Discarding Sabot) ráže 130 mm bude mít až o 50 % větší penetrační účinky než stávající munice ráže 120 mm.

Zvýšení výkonu munice nebude dosaženo jen prostým zvětšením ráže, ale také novými konstrukčními materiály, které dovolí použití silnějších prachových náplní - tedy dosažení větších úsťových rychlostí. Větší průraznost zajistí i zcela nová průbojná munice APFSDS s wolframovým penetrátorem.

Zvolení ráže 130 mm je kompromisem mezi požadavkem na vysoký výkon kanónu a hmotnostními limity. Těžší hlaveň a vratné ústroji vyžaduje robustnější mechanismus zavěšení a také výkonnější elektrický pohon hlavně i věže. Větší hmotnost se podepisuje na vyšší ceně, složitosti i poruchovosti.

Otázkou je také hmotnost munice. Podkaliberní tanková munice ráže 120 mm má hmotnost přes 20 kg. Například podkaliberní munice pro uvažovaný ruský protitankový kanón ráže 152 mm může mít hmotnost přes 40 kg, což si vyžádá speciální zařízení pro nakládku munice do tanku. Nemluvě o složitosti, objemnosti a poruchovosti celého nabíjecího mechanismu.

Nový kanón ráže 130 mm nyní podstoupí sérií testů a zástupci německé firmy rovněž provedou průzkum trhu, zda je po novém výkonnějšímu kanónu na trhu poptávka. Pokud půjdou testy dobře, kanón může být k dispozici pro operační použití v roce 2025.

Avšak již od roku 2018 německá firma nabídne zákazníkům výkonnější variantu kanónu ráže 120 mm L55 (L55A1). Nový vysokotlaký kanón (lze použít výkonnější munici) si má poradit i s nejnovější balistickou ochranou obrněných vozidel.

Zdroj: Defense Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

RoBattle - nový bojový robot z Izraele

Izraelská firma IAI (Israel Aerospace Industries) za týden na pařížské výstavě EUROSATORY 2016 ...

Železný pohled IronVison: Revoluce v tankovém boji

Izraelská firma Elbit Systems na výstavě EUROSATORY 2016 představí helmu IronVison pro posádky ...

Těžká technika Kurdů proti Islámskému státu

Na syrském a iráckém bojišti lze zahlédnout velmi zajímavé a mnohdy kuriózní kusy vojenské techniky. ...

Modernizace britských tanků Challenger 2

Ministerstvo obrany Velké Británie připravuje modernizaci hlavních bojových tanků Challenger 2. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • simpanz
  21:40 16.06.2016

  když koukam na ten rozdíl v dýlce těch nábojů, nebude se muset prodlužovat věž? Nebo je ve stavajici tolik místa? Manipulovat s timhle mackem nebude jednoduchý.

  když koukam na ten rozdíl v dýlce těch nábojů, nebude se muset prodlužovat věž? Nebo je ve stavajici tolik místa? Manipulovat s timhle mackem nebude jednoduchý.

 • Slavoslav
  21:00 16.06.2016

  fenri prave som pochopil co myslis, zmenou pomeru sirka dlzka. Beriem spat, tam som to na prvy raz nepochopil, ale zvysok plati. I ked nepochopim, co by im branilo penetrator ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  prave som pochopil co myslis, zmenou pomeru sirka dlzka. Beriem spat, tam som to na prvy raz nepochopil, ale zvysok plati.

  I ked nepochopim, co by im branilo penetrator aj pri stavajucom kalibry predlzit, so zmenou priemeru a zachovat tento pomer, aby kvoli tomu zvacsovali priemer.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  20:57 16.06.2016

  fenri primarnym strelivom pre tank je sabot. Alebo chces tvrdit, ze za zvacsovanim kalibru tankoveho kanonu je snaha ziskat vacsi objem napr pre triestivo trhave pripadne ine ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  primarnym strelivom pre tank je sabot. Alebo chces tvrdit, ze za zvacsovanim kalibru tankoveho kanonu je snaha ziskat vacsi objem napr pre triestivo trhave pripadne ine naboje a nie zvysit vykon priebojneho streliva?

  odpovedz ANO / NIE

  tak toto nepochopim

  tvoj prvy prispevok hovoir, ze za zvacsovanim kalibru je snaha ziskat tazsi penetrator (strelu) a jeho hmotnost rastie s tretou mocninou.
  Teraz tvrdis, ze zvacsovat priemer penetratoru je zle lebo klesne merne zatazenie.

  Ako bonus potom uvedies, ze pri vacsom kalibry (priemer hlavne) mozu mat tazsi penetrator bez toho, aby jeho priemer zvacsili a zmenili jeho pomer dlzka/sirka. To de facto znamena, ze zakladne rozmery penetratora sa nezmenia. (kde je objem?)

  Cim chces teda ziskat dodatocny objem na zmenu hmotnosti ked nezmenis priemer penetratora a ani jeho dlzku?

  Preco do toho pleties tretiu mocninu (prvy prispevok) co je objem a jednou z velicin ktore menis zmenou kalibru je prave priemer?

  Porposim ta neplet do toho ine druhy municie a asymetricke konflikty ak na moju prvu otazku niesi ochotny adpovedat ANO. Zvacseny objem pre taketo strelivo je len prijemny bonus zvacsovania kalibru nie pricina zvacsovania kalibru.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:38 16.06.2016

  Slavo: tank používá zdaleka nejen saboty. A u ostatních typů střeliva to platí. Navíc jsem to myslel i obecně. Ano, i při stávající ráži lze zvýšit hmotnost penetrátoru zvýšením ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavo:
  tank používá zdaleka nejen saboty. A u ostatních typů střeliva to platí. Navíc jsem to myslel i obecně.
  Ano, i při stávající ráži lze zvýšit hmotnost penetrátoru zvýšením jeho průřezu, ale tím klesně měrné zatížení, kterým penetrátor působí a ovlivní to i jeho vnější balistiku. Při použití větší ráže mohu při zachování balistického koeficientu mít těžší penetrátor, aniž bych musel jít cestou zvětšování průměru a změny poměru délka/šířka (zjednodušuji, ale snad si rozumíme).
  Nicméně domnívám, že si rozumíme a říkáme to samé. Akorád že já to myslel obecně a vycházel z toho, že tank má řadu druhů munice a pro vás tank=sabot (což samozřejmě v některých typech nasazení docela platí, ale zdaleka ne vždy). V asymetrických konfliktech či soubojích s jinými cíly, než cizími tanky, se větší hmotnost střely hodí.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  20:07 16.06.2016

  fenri a.) primarnym strelivom pre tankovy kanon je sabot a motivaciou pre zvacsovanie kalibru je zvysenie vykonu prave so sabotmi. Ostatne k tomuto smerovala aj otazka b.) ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  a.) primarnym strelivom pre tankovy kanon je sabot a motivaciou pre zvacsovanie kalibru je zvysenie vykonu prave so sabotmi. Ostatne k tomuto smerovala aj otazka

  b.) suhlasim a prave tym argumentujem. Lenze primarnym ucelom zvysovania kalibru je ziskat dodatocnu plochu na ktoru posobi tlak plynov a tym jej udeli vacsiu rychlost co som pisal hned v prvom prispevku + dodal vzorec.

  Problem je, ze tvoja argumentacia hmotnostou strely a jej rastom s tretou mocninou je chybna. Evokuje totiz, ze motivom pre zvysovanie kalibru je potreba tazsieho penetratora a kona sa z potreby vytvorit dodatocny objem pre penetrator. Pri sabotoch je to, ale blbost, pretoze penetrator uz teraz nevyplna cely prierez a konstrukter v pripade potreby vacsej hmotnosti moze jeho priemer zmenit a dostat pozadovanu hmotnost. Samozrejme aj zo vsetkymi negativami stym spojenymi.

  A pre istotu, nebavime sa o celkovej konstrukcii streliva a kanona, ale len o vplyve zmeny priemeru na vykon pri ostatnych parametroch zachovanych. Par prikladov z vnutornej a vonkajsej balistiky mam preratanych a ver mi, ze by to bolo na velmi dlhu a zlozitu debatu ak by sme to chceli posudzovat komplexne.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:48 16.06.2016

  Slavo - předpokládám, že za: a.) kanon nebude určen výhradně pro saboty B.) právě to zvýšení plochy dna je dost zásadní, protože při stejném tlaku v hlavni umožňuje střele (a ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavo - předpokládám, že za:
  a.) kanon nebude určen výhradně pro saboty
  B.) právě to zvýšení plochy dna je dost zásadní, protože při stejném tlaku v hlavni umožňuje střele (a penetrátoru) předat výrazně větší energii. Za další může mít adekvátně těžší penetrátor. No a pokud k tomuto přidáme schopnost snášet vyšší pracovní tlaky, je přínos nového kanonu i pro saboty evidentní a značný.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:45 16.06.2016

  KOLTe, myslím, že když nemáte říct nic jiného, než osočování, je lepší být ticho. Pokud můj názor, že Rusko na NATO nezaútočí, protože je neskonale slabší, považujete za ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLTe, myslím, že když nemáte říct nic jiného, než osočování, je lepší být ticho.
  Pokud můj názor, že Rusko na NATO nezaútočí, protože je neskonale slabší, považujete za ideologii, pak jste asi absolventem VUMLu. To přeci s ideologií nemá nic společného. To je čistá, chladná kalkulace. Přijde mi symptomatické, že konkrétní argumenty či výtky k pravdivosti chybí a jsou tu jen hloupé invektivy.
  Nicméně i vaše srovnání střel 7.62x39 a 7.62x54 je věcně mimo. Rozdíl ve výkonu není dán délkou nábojnice, ale objemem nábojnice, rychlostí a složením prachu, povolenými tlaky a hmotností střely. Dále pak stoupáním hlavně, tvarem přechodového kuželu a balistickým keficientem. Tj. i kratší náboj může mít větší energii. Délka nábojnice je irelevantní, pouze může (ale nemusí) souviset s laborací. Např. střela u 7.62x54R je podstatně těžší, než u 7.62x39. Ty větší jdou až k 203 grs, "samopaláky" se motají kolem 120 grs.
  Zajímavé je i srovnání výkonnosti nábojů se stejnou délkou nábojnice. např. 5.45x39, 7.62x39 a 9x39. Docela jiné střelivo se stejnou délkou hilzny. Rozdíl mezi 120mm a 130mm je už docela značný, zvláště je-li doprovázen zvýšením pracovních tlaků v hlavni.Skrýt celý příspěvek

 • Robaizz
  19:01 16.06.2016

  Slavoslav&KOLT

  Dík za vysvětlenou ;-)

  Slavoslav&KOLT

  Dík za vysvětlenou ;-)

 • Slavoslav
  17:51 16.06.2016

  KOLT jj, presne na to narazam stou podkalibernou strelou (kludne mi tykaj, na nete to neberiem nijak tragicky a popravde ani v realnom zivote). V mojich prispevkoch riesim ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  jj, presne na to narazam stou podkalibernou strelou (kludne mi tykaj, na nete to neberiem nijak tragicky a popravde ani v realnom zivote).

  V mojich prispevkoch riesim dosledne len vplyv zmeny kalibru pri ostatnych parametroch zachovanych tak ako su co bola cast Robaizzovej otazky.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:50 16.06.2016

  Ano, rozdíly v tom jsou, ale kupříkladu prodloužení hlavně z L44 na L55 má větší vliv než pár milimetrů v průměru. Rapidní navýšení slože, jako tomu je u nového 130mm kanónu, je ...Zobrazit celý příspěvek

  Ano, rozdíly v tom jsou, ale kupříkladu prodloužení hlavně z L44 na L55 má větší vliv než pár milimetrů v průměru. Rapidní navýšení slože, jako tomu je u nového 130mm kanónu, je pak ve zcela jiných dimenzích.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:46 16.06.2016

  Hmotnost u podkaliberní střely hraje roli – čím je větší, tím nižší je úsťová rychlost, ale tím déle si střela zachovává energii (zjednodušeně). Nicméně vy to myslíte spíš tak, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Hmotnost u podkaliberní střely hraje roli – čím je větší, tím nižší je úsťová rychlost, ale tím déle si střela zachovává energii (zjednodušeně). Nicméně vy to myslíte spíš tak, že stejně už je to podkaliberní, tak je jedno, jestli kolem je o pár milimetrů místa víc nebo míň, což máte pravdu. Záleží pak jen na tlaku v hlavni a její délce. Na odkazu od Packala je vidět rozdíl v nábojnicích – je fakt velký, čili i nárůst tlaku bude velký.

  Výhoda větší ráže se projevuje především u kumulativních střel, kdy prostě existuje fyzikální limit konstrukce střely. A v podstatě platí, že čím větší průměr, tím silnější ji lze udělat. U ní totiž pochopitelně na energii při nárazu prakticky nezáleží, 2 nebo 10 kilometrů, kumulativní paprsek bude mít stále stejný výkon.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  17:41 16.06.2016

  KOLT to by som si nedovolil tvrdit. Plocha a tym aj sila rastie so stvorcom takze rozdiel tam je celkom slusny. V pripade 120 vs 125 mas rozdiel v posobiacej sile cca 8,5% pri ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  to by som si nedovolil tvrdit. Plocha a tym aj sila rastie so stvorcom takze rozdiel tam je celkom slusny. V pripade 120 vs 125 mas rozdiel v posobiacej sile cca 8,5% pri rovnakom zatazeni hlavne.

  Aby nedoslo k nedorozumeniu, stale rozoberam len vplyv zmeny kalibru. NIe ostatne prvky ktore hraju tiez svoju rolu samozrejme.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  17:36 16.06.2016

  fenri hmotnost strely nehra u sabotu rolu (ak neratame navysenie "mrtvej" vahy na vedenie co ak sa stym konstrukter pohra mozno ani nieje nutne). Penetrator je podkaliberny ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  hmotnost strely nehra u sabotu rolu (ak neratame navysenie "mrtvej" vahy na vedenie co ak sa stym konstrukter pohra mozno ani nieje nutne).

  Penetrator je podkaliberny uz teraz takze nejaka rec o nedostatku priestoru na nabalovanie hmotnosti je irelevantna.

  Jediny rozdiel ktory prinasa zmeneny priemer je zmena plochy na ktoru posobi tlak pri urychlovani strely a tym vacsia ustova rychlost pri rovnkakych tlakoch.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:31 16.06.2016

  Ráže je jen jedním z několika faktorů, které jsou u hlavňových zbraní důležité. V praxi je rozdíl 120-125-130 vcelku zanedbatelný, pokud není doplněn změnami v délce střely, ...Zobrazit celý příspěvek

  Ráže je jen jedním z několika faktorů, které jsou u hlavňových zbraní důležité. V praxi je rozdíl 120-125-130 vcelku zanedbatelný, pokud není doplněn změnami v délce střely, velikosti prachové slože, délce hlavně... 7.62x39 je také méně výkonný než 7.62x54R, ačkoliv má stejnou ráži.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:27 16.06.2016

  k tématu: Děkuji uživateli Packal! k OT: Mám dojem, že pan Grohmann je na dovolené a jen sem dává články. Protože z debat se poslední dobou stává žumpa... A zcela souhlasím s ...Zobrazit celý příspěvek

  k tématu: Děkuji uživateli Packal!

  k OT: Mám dojem, že pan Grohmann je na dovolené a jen sem dává články. Protože z debat se poslední dobou stává žumpa... A zcela souhlasím s příspěvkem RiMra. OK, zmínila se válka s Ruskem, což ale není nelogické, když se srovnávají německé a ruské kanóny. Ale tu ideologii jste do toho, fenri, jednoznačně přines až vy.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:07 16.06.2016

  Robaizz: východ má 125 a hmotnost střely roste s třetí mocninou ráže (velmi přibližně). KAždopádně asi hlavní "featurou" nového kanonu má bých schopnost pracovat s podstatně ...Zobrazit celý příspěvek

  Robaizz: východ má 125 a hmotnost střely roste s třetí mocninou ráže (velmi přibližně). KAždopádně asi hlavní "featurou" nového kanonu má bých schopnost pracovat s podstatně vyššími tlaky v hlavni. Energie střely vám potom půjde hodně nahoru.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  16:07 16.06.2016

  Robaizz

  Extrémne zjednodušené, F=P*S. Čim väčší priemer tým väčšia sila pôsobí na strelu v hlavni, ergo tm vacsiu rýchlosť dosiahneš pri rovnakom tlaku a hmotnosti strely.

  Robaizz

  Extrémne zjednodušené, F=P*S. Čim väčší priemer tým väčšia sila pôsobí na strelu v hlavni, ergo tm vacsiu rýchlosť dosiahneš pri rovnakom tlaku a hmotnosti strely.

 • fenri
  15:57 16.06.2016

  SeaWolf - 1.) S Krymem jsem nezačal a jen jsem reagoval. 2.) Vaše tvrzení, že bych šel tam, kdo by mi dal víc je extrémní ubohost, svědčící o tom, že nemáte žádné argumenty a ...Zobrazit celý příspěvek

  SeaWolf -
  1.) S Krymem jsem nezačal a jen jsem reagoval.
  2.) Vaše tvrzení, že bych šel tam, kdo by mi dal víc je extrémní ubohost, svědčící o tom, že nemáte žádné argumenty a nemáte na víc, než lži a urážky. OK, tvrdím, že kdybyste potkal osamocené dítě, tak ho na místě znásilníte. Líbí se Vám to? Ne? Tak se nedopouštějte stejných faulů. Jinak z toho děláte žumpu,
  3.) Proč by rusové, kteří na Krymu žili dříve, než nějaká Ukrajina vznikla, kteří viděli, že UA je totálně v háji a do většího háje se chystá a kteří byli k Ukrajině připojení pohrůžkou vojenského zásahu UA měli hlasovat o přopojení k Rusku jen pro větší důchody? Věcně: Vám to dává smysl? Řekněte mi racionální důvod, proč by naprostá věšina obyvatel Krymu měla mít zájem být součástí UA? Konkrétně.Skrýt celý příspěvek

 • Robaizz
  15:54 16.06.2016

  Každopádně k tématu: Tanková munice je pro mě španělská vesnice, mohl by mi někdo vysvětlit, nebo odkázat na vysvětlení, jaký je rozdíl v průbojnosti mezi západním kalibrem 120mm ...Zobrazit celý příspěvek

  Každopádně k tématu:
  Tanková munice je pro mě španělská vesnice, mohl by mi někdo vysvětlit, nebo odkázat na vysvětlení, jaký je rozdíl v průbojnosti mezi západním kalibrem 120mm a východním 127mm, potažmo jaký by byl rozdíl mezi municí pro tento kanón 130mm a onou 127mm?

  To každý milimetr hraje tak podstatnou roli?Skrýt celý příspěvek

 • Robaizz
  15:49 16.06.2016

  Vrata: Z Vás ta objektivita přímo čiší.. :D Každopádně, nebylo by od věci si zjistit více informací a nepouštět se do těžké demagogie. 1) RF měla s UA podepsány lukrativní ...Zobrazit celý příspěvek

  Vrata:
  Z Vás ta objektivita přímo čiší.. :D

  Každopádně, nebylo by od věci si zjistit více informací a nepouštět se do těžké demagogie.

  1) RF měla s UA podepsány lukrativní smlouvy o prodeji plynu (podepsala Tymošenková, UA by platila i za neodebraný plyn), pronájmu Sevastopolu a neměli sebemenší důvod dalších 30 let něco měnit...
  I když byly prostesty na majdanu z počátku masivní, tak ani všichni obyvatelé celého Kyjeva nemají právo rozhodovat o osudu celé země a jejích obyvatel. Od toho jsou volby a ty vyhrál (ten gauner) Janukovič a jeho Strana regionů. Kdo skutečně začal střílet jako první se my smrtelníci objektivně nikdy nedozvíme. Každopádně, ty první dny to byly policejní složky, kdo se nechával doslova mlátit a upalovat za pochodu. Osobně vidím použití střelných zbraní v případě ohrožení životů policistů jako přirozené.

  2) Pro odvolání prezidenta republiky Ústava UA udávala 75% hlasů, bylo dosaženo 72%, a to i přes to, že bylo znemožňováno hlasovat poslancům Strany regionů (nejen jim), bylo jim vyhrožováno násilím i likviací. Několik jich bylo napadeno přimo na půdě parlamentu příslušníky PS.
  Dle Vás je tedy: referendum za dozoru ruských vojáků, kdy každý občan musí sám od sebe přijít do hlasovací místnosti a hlasovat, prostě špatné, ale hlasovat v parlamentu za dozoru ozbrojenců z PS je OK?

  3)?
  4) v případě UA před pučem byla legitimní zákonodárná moc vzešlá z demokratických a mezinárodně uznaných voleb. (pěkně děkovat za takovou "moc" můžete z vesela i u nás, poněvadž všichni víme, že skáčem dle toho, jak si Brusel, potažmo D.C. píská... :D )

  5) Ono v Rusku došlo k ozbrojenému a pritústavnímu převratu? A Afgánistán za časů Studené války se v této diskusi ocitl proboha jak? (a když už jste to začal, nešlo přeci o proxy konflikt mezi USA a SSSR, kdy jednotky SSSR v Afg působily na žádost tehdejší afgánské vlády, kdežto US vyzbrojovali Taliban, tedy organizaci, proti níž velice úspešně už 15 let válčí? (přirozeně bez obětí na civilech :D Půjdeme dále do historie? Co Vietnam a slavný neexistující incident v Tonkinském zálivu a přes 3 miliony mrtvých Vietnamců? )

  Na zbytek již opravdu nemá smysl reagovat.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 7