Německý 130mm kanón proti ruskému tanku T-14 Armata

Foto: Rheinmetall nabízí modernizační paket MBT Revolution pro starší tanky Leopard 2. V blízké budoucnosti půjde tanky vybavit novým kanónem ráže 130 mm; větší foto / Rheinmetall
Rheinmetall nabízí modernizační paket MBT Revolution pro starší tanky Leopard 2. V budoucnosti půjde tanky vybavit novým kanónem ráže 130 mm; větší foto / Rheinmetall 

Nový ruský tank T-14 Armata probudil západní země z “tankové” letargie. Například Německo a Francie společně pracují na novém hlavním bojovém tanku MGCS (Main Ground Combat System). Adeptem na hlavní výzbroj budoucích tanků MGCS je nový kanón ráže 130 mm německé firmy Rheinmetall.

Hlavní bojový tank je ikonický zbraňový systém a jakýsi lakmusový papírek, který vypovídá o vyspělosti té které armády. Nástup nového ruského tanku T-14 Armata tak byl políček pro všechny západní armády přesvědčené o své technické nadřazenosti.

Ruský tank T-14 Armata zůstane ještě dlouhou dobu především zbraní ruské propagandy. Avšak i přesto (nebo právě proto) západní země začínají nahlas mluvit o modernizaci tanků, vývoji nových tankových technologií a dokonce i o vývoji zcela nových tanků.

Firma Rheinmetall na běžící výstavě EUROSATORY v Paříží představila jednu z klíčových technologií budoucích západních tanků - technologický demonstrátor velmi výkonného tankového kanónu ráže 130 mm.

Podle Rheinmetallu lze nový kanón využít nejen u nových vozidel, ale například i u starších Leopard 2, M1 Abrams, japonského Type 90, jihokorejských K1A1 a K2 a tureckého Altay. Všechny jmenované tanky využívají právě kanóny Rheinmetall ráže 120 mm v délce 44 ráží (L44) nebo výkonnější v délce 55 ráží (L55).

Dodejme, že podle tiskových materiálů jmenované německé firmy tanky Leopard 2 zůstanou ve výzbroji evropských armád minimálně dalších 15 až 20 let.

Tankový kanón ráže 130 mm je dlouhý 51 ráží (6630 mm). Celková hmotnost kanónu, včetně vratného mechanismu, je 3300 kg. Samotná hlaveň váží 1400 kg. Jde o velmi nízké hmotnosti, které dovolí instalovat kanón do současných tanků Leopard 2 při využití stávajících závěsných mechanismů věže a elektrických pohonů, a nekladou do budoucna ani zvláštní nároky na budoucí tanky.

Pro představu -  německý standardní kanón Rheinmetall 120 mm délky 44 ráží (5280 mm) váží 3317 kg, hmotnost hlavně je 1190 kg.

Přesné parametry nové zbraně nejsou známé. Podle tiskových materiálů však podkaliberní munice APFSDS (Armour Piercing, Fin Stabilized, Discarding Sabot) ráže 130 mm bude mít až o 50 % větší penetrační účinky než stávající munice ráže 120 mm.

Zvýšení výkonu munice nebude dosaženo jen prostým zvětšením ráže, ale také novými konstrukčními materiály, které dovolí použití silnějších prachových náplní - tedy dosažení větších úsťových rychlostí. Větší průraznost zajistí i zcela nová průbojná munice APFSDS s wolframovým penetrátorem.

Zvolení ráže 130 mm je kompromisem mezi požadavkem na vysoký výkon kanónu a hmotnostními limity. Těžší hlaveň a vratné ústroji vyžaduje robustnější mechanismus zavěšení a také výkonnější elektrický pohon hlavně i věže. Větší hmotnost se podepisuje na vyšší ceně, složitosti i poruchovosti.

Otázkou je také hmotnost munice. Podkaliberní tanková munice ráže 120 mm má hmotnost přes 20 kg. Například podkaliberní munice pro uvažovaný ruský protitankový kanón ráže 152 mm může mít hmotnost přes 40 kg, což si vyžádá speciální zařízení pro nakládku munice do tanku. Nemluvě o složitosti, objemnosti a poruchovosti celého nabíjecího mechanismu.

Nový kanón ráže 130 mm nyní podstoupí sérií testů a zástupci německé firmy rovněž provedou průzkum trhu, zda je po novém výkonnějšímu kanónu na trhu poptávka. Pokud půjdou testy dobře, kanón může být k dispozici pro operační použití v roce 2025.

Avšak již od roku 2018 německá firma nabídne zákazníkům výkonnější variantu kanónu ráže 120 mm L55 (L55A1). Nový vysokotlaký kanón (lze použít výkonnější munici) si má poradit i s nejnovější balistickou ochranou obrněných vozidel.

Zdroj: Defense Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

RoBattle - nový bojový robot z Izraele

Izraelská firma IAI (Israel Aerospace Industries) za týden na pařížské výstavě EUROSATORY 2016 ...

Železný pohled IronVison: Revoluce v tankovém boji

Izraelská firma Elbit Systems na výstavě EUROSATORY 2016 představí helmu IronVison pro posádky ...

Těžká technika Kurdů proti Islámskému státu

Na syrském a iráckém bojišti lze zahlédnout velmi zajímavé a mnohdy kuriózní kusy vojenské techniky. ...

Modernizace britských tanků Challenger 2

Ministerstvo obrany Velké Británie připravuje modernizaci hlavních bojových tanků Challenger 2. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • fenri
  10:06 16.06.2016

  Logik tankyxobyvatelé: to je přeci zcela irelevantní. Tankovou divizi z Koblenzu do Frankfurtu a/O přesunete za den. Tankovou divizi z Vladivostoku do Kaliningradu nedostanete ani ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik tankyxobyvatelé:
  to je přeci zcela irelevantní. Tankovou divizi z Koblenzu do Frankfurtu a/O přesunete za den. Tankovou divizi z Vladivostoku do Kaliningradu nedostanete ani za kvartál. Důležitá je velikost a prostupnost území. Tank je sice velmi mobilní věc, ale prostě přes Sibiř pojede roky (když se nepoužijí jediné, místy dvoje koleje, co tam jsou).
  Pokud vezmu, že jediným jakž-takž souměřitelným tankem vůči Leo-2 je T-90, tak jich mají Rusové něco kolem 700, což je srovnatelné s Německými 300 Leo2. A to je ten Leo pořád asi efektivnější, zvláště modernizovaný.
  Za další kolik kilometrů horkých hranic a silných a "hladových" sousedů má Německo a kolik Rusko?
  Rusko prostě nemá sílu jít proti NATO.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:58 16.06.2016

  Logik: 1.) Při pohledu do historie nemám pocit, že by hlavním a nejčastějším autorem anexí a válek v tomto prostoru bylo Rusko. 2.) Putin zcela jistě není psychopat. A pokud je, ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  1.) Při pohledu do historie nemám pocit, že by hlavním a nejčastějším autorem anexí a válek v tomto prostoru bylo Rusko.
  2.) Putin zcela jistě není psychopat. A pokud je, tak je to docela rána pro intelektuální schopnosti vůdců EU.
  3.) Jaká je reálná moc Žirinovského? Asi jako Bartošova, či Okamurova.
  4.) Současné operace NATO mi spíš přijdou jako příprava oveček na válku a potřeba zvednou rozpočty (nic proti tomu nemám). Představa, že Rusko vtrhne na Západ je prostě naprosto nesmyslná. Nic by tím nezískali a vojensky na to absolutně nemají a nebudou mít šanci.
  5.) Osobně mě daleko víc děsí, že šéfovou EU je skalní a militantní komunistka (ne socialistka, ne "progresivně levicová", ale echt komunistka), že jí vede senilní ožrala na jedné pozici a na druhé pologramotný knihkupec (už zase!), který nám (na rozdíl od Ruska) vyhrožuje silou (jak to mohlo v našich médiích tak zapadnout?!). Že její bývalý šéf a "autor" dnešního složení EK a řady struktur EU byl maoista (to už radši nacistu). V tom vidím daleko větší nebezpečí a ruští oligarchové mě v tomto kontextu nechávají naprosto klidným.
  Ostatně myslím, že celé Rusko je jen "vrtění psem", abychom si nevšimli, co nám vládne a jak nám přistřihují křídla.Skrýt celý příspěvek

 • jsk1
  09:56 16.06.2016

  Že válkda s rukem nebude jen znamemná že si nikdo nechte ůpředstavit nepředstavitelné" stejně jako v letech 30tých. Rusko je schopno během 48 hodin obsadit Pobaltí a NETO během ...Zobrazit celý příspěvek

  Že válkda s rukem nebude jen znamemná že si nikdo nechte ůpředstavit nepředstavitelné" stejně jako v letech 30tých. Rusko je schopno během 48 hodin obsadit Pobaltí a NETO během této doby nbude shcopno reagovat. Rusko má výhodu ve větší akceschopnosti, NATo musí nejdříve svolat radu a rozhodnout jak dál....bude a dané situace schopno odsouhlasit zpětné osvobození Pobaltí? Asi těžko, protože by to zanmenalo full scale war s Ruskem..
  Navíc se rusko sanží velmi intenzivně vést psycho válku pro ti východní s stařední Evropě. Staší se podívat ne destíky českýchúslovenských webů a na jejich nestoudnou propagandistickou válku.
  Využívají tak našeho slabého místa: demokracie . Snaží se ovlivnit výsledky příštích voleb ve prospěch stran, které jsou proti EU, proti NATO a proti spojenectví s USA. Pokud se podaří rozbít Severoatlantickou alianci, budou další Krymy takřka jisté..Skrýt celý příspěvek

 • logik
  09:49 16.06.2016

  fenri: A ad srovnání počtu tanků - zkuste přepočítat počet tanků na obyvatele. Vyjdou Vám zcela jiná čísla. Nebo zkuste přepočítat armádní rozpočet na HDP. To, že vyberete jediné z ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: A ad srovnání počtu tanků - zkuste přepočítat počet tanků na obyvatele. Vyjdou Vám zcela jiná čísla. Nebo zkuste přepočítat armádní rozpočet na HDP. To, že vyberete jediné z mnoha kritérií, které svědčí pro Rusko a dalších X, které vyznívají opačně, ignorujete, svědčí o tom, že nejste objektivní.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  09:46 16.06.2016

  fenri: Nikdo nechce válku s Ruskem. Právě proto se zbrojí. Protože jak učí historie, je to to jediné, co odvrátí cizí stát od útoku. To, že určitě žádná válka nebude - o tom byli ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Nikdo nechce válku s Ruskem. Právě proto se zbrojí. Protože jak učí historie, je to to jediné, co odvrátí cizí stát od útoku. To, že určitě žádná válka nebude - o tom byli např. v předvečer druhé světové přesvědčeni všichni. Dělat armádu v okamžiku, kdy cizí stát projeví své argesivní úmysly explicitně je pozdě. Armáda se musí budovat v okamžiku, kdy cizí stát začne byť jen projevovat afinitu k něčemu takovému. A takového Žirinovského výroky jsou podobně agresivní, jako svého času německých špiček - a některé Putinovy také.

  Nikdo nečerá, že by Rusko chfělo rozpoutat válku. Ale i Hitler, který nebyl v 36 na válku připraven, tak svojí agresivitou s podtitulem "přeci kvůli kousku území nerozpoutáte válku" začal s anexemi. A vyšlo mu to třikrát - militarizace Porýní, Rakousko, Sudety, než někdo zareagoval. Smysl současných "operací NATO" je, že dáváme Rusku najevo, že u něj zareagujeme již na druhou agresi (první na Ukrajině mu prošla). A tedy defakto snaha o to, aby žádná druhá anexe nebyla. Nikoli snaha o to rozpoutat válku.

  Samozřejmě, že rozumný člověk by na místě Ruska na nikoho neútočil. Ale spoléhat na to, že nějaký stát nevede psychopat? To se lidem už mockrát vymstilo. Proto je lepší dělat byť zbytečné přípravy, než skončit jak Chamberlain v 38.... I tehdy spousta lidí tvrdilo - německo žádnou válku nechce, jen ho musíte nechat "trochu dýchat". Přesně argumenty, které zaznívají z "proruské strany". Snad mají pravdu. Ale rozumné vedení státu se nespoléhá na "snad".

  gloton: To, že Rusko za IIWW takové enormní ztráty není až tak ruská "zásluha" - ale neschopnost ruského velení a jeho a ignorance lidských ztrát. Viz např. bitva u Kurska. Němci útočili do předem připravených pozic, Rusko znalo německé plány, mělo na své straně dvojnásobnou převahu lidí i techniky. Přesto na jednoho mrtvého němce připadli čtyři rusové.....Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:04 16.06.2016

  Nějak jsem si nevšiml, že by tu byl někdo, kdo chce válku s Ruskem. To tak maximálně ti, co furt straší tím, že NATO se chystá vyvolat 3. sv. Ti by asi válku přivítali, protože ...Zobrazit celý příspěvek

  Nějak jsem si nevšiml, že by tu byl někdo, kdo chce válku s Ruskem. To tak maximálně ti, co furt straší tím, že NATO se chystá vyvolat 3. sv. Ti by asi válku přivítali, protože jinak nevím, proč by takovou blbost psali.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:00 16.06.2016

  asdf: Mě třeba ZVS těsně minula, a taky bych se tam nehrnul. Záleží ale na situaci, ale asi by se mě nikdo neptal (většina lidí v době WW1 nebo 2 taky nešla nadšeně...). Nedělal ...Zobrazit celý příspěvek

  asdf:
  Mě třeba ZVS těsně minula, a taky bych se tam nehrnul. Záleží ale na situaci, ale asi by se mě nikdo neptal (většina lidí v době WW1 nebo 2 taky nešla nadšeně...). Nedělal bych si ani iluze o tuzemských lidech, kteří by šli bojovat za Rusko (buď jsou staří, nebo jich je jen pár použitelných - řeči nic nestojí).

  K tématu, takhle nějak by mohl vypadat Leopard 2 s bezosádkovou věží:
  http://www.palba.cz/album/disp... Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  08:49 16.06.2016

  fenri > Mna osobne by zaujimalo, kebyze sa teraz vyhlasi za sa ide vyhlasit vojna s Ruskom a potrebuju dobrovolnikov. Kolko s tych diskutujucich by sa prihlasilo a kolko ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri > Mna osobne by zaujimalo, kebyze sa teraz vyhlasi za sa ide vyhlasit vojna s
  Ruskom a potrebuju dobrovolnikov. Kolko s tych diskutujucich by sa prihlasilo a kolko dobrovolnikov by sa naslo v Cechach a na Slovensku.

  Patrim k poslednym rocnikom, ktory zazili ZVS a dakujem neprosim.

  Ono s tou ochotou ist bojovat asi nebude take zhave. Co si matne spominam, ked Ukrajina zaviedla brannu povinost, tak ludia sa az tak nehrnuli.

  Napr. tu
  http://spravy.pravda.sk/svet/c...

  A to podla tu diskutujucich mali ist hrdinsky branit svoju zem, ktoru napadlo Rusko.
  Ale jasne, je to Ruska propaganda. Sice to priznavali sami Ukrajinci.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:41 16.06.2016

  Dave22: tak propagandy o úžasných zbraní mají obě strany více než dost a oboje je směšná. Prostě to patří ke hře. Nevím v čem jsou směšnější ruské agitky od našich či amerických. ...Zobrazit celý příspěvek

  Dave22: tak propagandy o úžasných zbraní mají obě strany více než dost a oboje je směšná. Prostě to patří ke hře. Nevím v čem jsou směšnější ruské agitky od našich či amerických. Prostě je to součást této hry a kdokoliv s IQ nad 100 a nad 40 let věku tomu prostě nemůže věnovat pozornost. Já si také neudržuji odborný přehled o geografii čtením Šípu.
  Nevím, proč tu mektáte o válčení NATO, když o tom nikdo nepsal. Na druhou stranu podívejte se na počty použitelné ruské techniky a techniky NATO. Představa, že Rusko zaútočí na NATO je prostě kravina, kterou politici oblbují lidi na obou stranách a oběma stranám se to hodí. Prostě medicína pro ovce. Zaráží mě, že na tuhle hru přistupuje řada lidí i tady, kde bych čekal přeci jenom vyšší "situační povědomí". I když když tu čtu perly zimbia a dalších...
  Německých cca 300+ tanků (beru i ty na cestě) je rozhodně víc, než na na obranu srovnatelného kusu území má Rusko a to nehovořím o věku těch tanků. Německo teď navýší počet tanků cca o třetinu. Kdyby totéž udělalo Rusko, tak se polovina novinářů už bude zahrabávat pod zem v očekávání ruského útoku.
  K technice - Armata není bezvěžový tank. Tak trošku nevím, co srovnáváte. S přebíjením bych problém neviděl. Jednak automaty má dost dobrých západních tanků a za další prostě se už nepočítá s tím, že tanky pofrčí bez zastávky šírými pláněmi a budou to sypat z kanonu bez přestávky. V druhé čečenské válce se používalo kolečko, kdy tanky s plným karuselem předjížděly ty končící, které si přebily a zase se vystřídaly.
  Nicméně dobře to napsal gloton: války nevyhrávají rozdíly v zásobníku, ale "koule".
  Domnívám se, že Mansteinova "Ztracená vítězství" jsou paradoxně jednou z nejlepších knížek o Rusech, resp. jejich fungování za války.Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  07:26 16.06.2016

  Myslím že je dobře když Armata postrčila západní vlády k financování nových projektů a je v tom případě jedno zda je Armata chiméra nebo jen projekt konstrukční kanceláře Potěmkin. ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím že je dobře když Armata postrčila západní vlády k financování nových projektů a je v tom případě jedno zda je Armata chiméra nebo jen projekt konstrukční kanceláře Potěmkin. Koncepce Armaty nastavuje možnosti kudy se můžou vydat jiné budoucí tankové projekty pak bude záležet na tom kdo je dokáže dotáhnout do konce a zda se osvědčí v praxi.

  Konstrukce 130mm kanonu bude mít omezení v zásobě vezené munice a zda nebude třeba nahradit nabíječe automatem. Tedy známé problémy které se už řešili a řeší. Otázkou je zda pro soudobé tanky se 120mm kanonem lze zkonstruovat účinný a ekonomicky únosný penetrátor, pokud ne je 130mm kanon jediným řešením.

  Gloton
  Ono je tu lidem celkem šumák jak je na tom Rusko, ale není tu lidem jedno co dělá strejda Punťa a jeho soldateska no a od toho se to odvíjí. Jestli se ruský lid nepoloží / položí nebo co je mi teda naprosto volný, hlavně ať zůstane ve svých hranicích a dá zemím kolem pokoj. Jenže to se nestane, protože kde není Rusko tam je nějaký jeho nepřítel.

  fenri
  Už nám tu za posledních 48hodin na AN nadávali do kapitalistů, židů, intelektuálně chudých individuí a omladiny ... chceš se přidat, když jsme dle tvého názoru ti mlaďoši ? :-DSkrýt celý příspěvek

 • MainMan
  05:22 16.06.2016

  parlamentní listy xD. Hezkej oxymorón, něco k zamyšlení pro lidi bez mozku

  parlamentní listy xD. Hezkej oxymorón, něco k zamyšlení pro lidi bez mozku

 • Gloton
  02:47 16.06.2016

  Něco k zamyšlení pro ty, kteří si představují válku mezi Ruskem a ...Zobrazit celý příspěvek

  Něco k zamyšlení pro ty, kteří si představují válku mezi Ruskem a NATO
  http://www.parlamentnilisty.cz... Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  02:08 16.06.2016

  Jakub2: WW2 bych do toho vůbec nemotal. Samozřejmě, že Rusko tehdy nemělo prakticky nic jiného než zbrojní výrobu a LendLease je zachránilo v nejhorším období. Ale na druhou ...Zobrazit celý příspěvek

  Jakub2: WW2 bych do toho vůbec nemotal. Samozřejmě, že Rusko tehdy nemělo prakticky nic jiného než zbrojní výrobu a LendLease je zachránilo v nejhorším období. Ale na druhou stranu....USA a západ to stálo jen materiál, Rusko "investovalo" miliony životů.....kdyby, ne a válku prostě prohráli jako Francie a Anglie (tu pozemní část v Evropě), byla by dnes Evropa už jen Hitlerovská.
  Máš vůbec představu o rozsahu války na východě......u nás se kácíme hrůzou, při vzpomínce na jednu vypálenou obec Lidice, v SSSR takovýchto obcí bylo na 9000 a více než 200 měst......to co se tam odehrávalo si nedovede představit nikdo z nás středo a západoevropanů, co tam ty lidi vydržely je neskutečný......a v tom je síla těch národů, kterou mi nechápeme a neustále podceňujeme.
  Jejich hlavní síla není v technice, ale v jejich mentalitě.

  Vůbec nerozumím tomu, proč si někteří tak moc přejí, aby na tom bylo Rusko čím dál hůře a nebo raději rovnou ekonomicky zkrachovalo. Co očekáváte, že to přinese dobrého nám a celé Evropě?
  Čekáte snad, že "Rus" padne na kolena a bude žadonit a prosit? A o co? Pro všechny běžné obyvatele Evropy le lepší, když se svými sousedy budou žit "v míru", budou obchodovat a cestovat........všechny šarvátky a nenávisti jsou ku prospěchu jen "mocipánům a vládcům vojenského průmyslu", pro obyčejné obyvatele z toho nekouká nic dobrého.Skrýt celý příspěvek

 • dave22
  22:34 15.06.2016

  fenri: ja nevim, ale ty kecy o uzasne ruske technicce, co smete vse z oblohy, vody a povrchu zemskeho tu siri nekdo jinej. Nejak mi nedava smysl, ze by NATO nejak chtelo valcit, ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: ja nevim, ale ty kecy o uzasne ruske technicce, co smete vse z oblohy, vody a povrchu zemskeho tu siri nekdo jinej. Nejak mi nedava smysl, ze by NATO nejak chtelo valcit, kdyz
  skoro 80% svy tankovy tecniky vyradilo. Treba u Nemecka je tech 220 - 300 tanku fakt smesny cislo v porovnani s tim, co meli. UK taky tak..
  Me by spis zajinala jina vec. Ciste funkcni porovnani vezova x bezvezova koncepce. Jaky jsou moznosti posadky u dnesnich tanku, kdyz se neco podela. U Armaty asi zadny, ale co zmuze treba u Leopardu 7. Mnozstvi munice, ktery je k dispozici. Karusel se v boji blbe prebiji, ze? Nedostalo se nekomu neco takovyho do ruky. Treba ta bezvezova koncepce nemusi byt az tak uzasna.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:33 15.06.2016

  To Jakub2: jojo, Rusko krachuje každý den.
  Už několik století.

  To Jakub2: jojo, Rusko krachuje každý den.
  Už několik století.

 • zimbio
  22:33 15.06.2016

  Další novinka od vynašeče-nový t-34nx,bude disponovat revoluční novinkou-jedným pásem a kanónem s kloubovýma spojkama,umožujícími střelbu za roh.

  Další novinka od vynašeče-nový t-34nx,bude disponovat revoluční novinkou-jedným pásem a kanónem s kloubovýma spojkama,umožujícími střelbu za roh.

 • Jakub2
  22:18 15.06.2016

  2 fenri: Hlavně ať ruská armáda zbrojí jak zjednaná. Čím víc prachů nalejou do armády, tím méně jich jim zbyde na zdravotnictví a sociální péči. Neznám žádný jiný stejně efektivní ...Zobrazit celý příspěvek

  2 fenri: Hlavně ať ruská armáda zbrojí jak zjednaná. Čím víc prachů nalejou do armády, tím méně jich jim zbyde na zdravotnictví a sociální péči. Neznám žádný jiný stejně efektivní způsob jak zruinovat stát než narvat všechny prachy do vojska. Ono se to málo ví, ale SSSR za WWII vpodstatě zkrachoval, nebýt dodávek z Lend-Lease, tak by RA nepřežila válečnou zimu 1942-43. To samé se opakovalo v 1945, kdy Sověti museli odmotnovat a odvézt všechno z Říše, protože jejich průmysl 3 roky vyráběl jen tanky, tanky a tanky ... strojní zařízení bylo v zoufalém stavu.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:03 15.06.2016

  Docela mě fascinuje, jak si je zdejší mládež jistá válkou s Ruskem (kterou asi zahájí Rusko útokem deseti Armat v Pobaltí a šesti na Ukrajině) a nemůže se jí dočkat. Hoši opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

  Docela mě fascinuje, jak si je zdejší mládež jistá válkou s Ruskem (kterou asi zahájí Rusko útokem deseti Armat v Pobaltí a šesti na Ukrajině) a nemůže se jí dočkat. Hoši opravdu vám to poměřování klacků a ta jistota, že už už nás chce rusák přepadnout, nepřijdou trochu směšné?
  Nepřijdou, já vím...Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  21:38 15.06.2016

  2 jj284b: On ten tankový biatlon v roce 2014 skončil takovým menším šokem pro ruskou armádu ... přijeli Číňané se svým Type 96A ... a přestříleli všechny ostatní, co jezdili s ...Zobrazit celý příspěvek

  2 jj284b: On ten tankový biatlon v roce 2014 skončil takovým menším šokem pro ruskou armádu ... přijeli Číňané se svým Type 96A ... a přestříleli všechny ostatní, co jezdili s T-72B3 ... a to včetně Rusů s jejich T-72B3M. Type 96A dokázal vést palbu na statické cíle při rychlosti 30 kmh, posádky Téček musely rapidně zpomalit a přesto měly nižší úspěšnost zásahů. Type 96A je na druhou stranu docela podmotorovaný ve srovnání s T-72, ale přesto... Type 96A je dnes standardním tankem čínské armády (mimo ně mají cca 600 kusů lepších, ale daleko dražších Type 99).

  Výsledky tankového biatlonu komentoval armádní generál Vasilij Gerasimov, náčelník genštábu ozbrojených sil RF:

  "Čínské posádky střílely skvěle. Ruští tankisté se od nich musí učit."


  s použitím článku Martina Smíška otištěného zde:

  http://www.atmonline.cz/archiv... Skrýt celý příspěvek

 • zimbio
  21:19 15.06.2016

  Před chvilkou neznámý vhistleblover z ruského ministerstva vynesl supertajnou novinku!Ruský generální štáb uvažuje o modernizaci slavného t-34!Když se to dozví němci tak začnou ...Zobrazit celý příspěvek

  Před chvilkou neznámý vhistleblover z ruského ministerstva vynesl supertajnou novinku!Ruský generální štáb uvažuje o modernizaci slavného t-34!Když se to dozví němci tak začnou polykat rohypnoly!Tolik úsilí o prostřelení armáty a rusové s nimi tak mazaně vyběhli!Můžou začít odznova!Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 7