Německý 130mm kanón proti ruskému tanku T-14 Armata

Foto: Rheinmetall nabízí modernizační paket MBT Revolution pro starší tanky Leopard 2. V blízké budoucnosti půjde tanky vybavit novým kanónem ráže 130 mm; větší foto / Rheinmetall
Rheinmetall nabízí modernizační paket MBT Revolution pro starší tanky Leopard 2. V budoucnosti půjde tanky vybavit novým kanónem ráže 130 mm; větší foto / Rheinmetall 

Nový ruský tank T-14 Armata probudil západní země z “tankové” letargie. Například Německo a Francie společně pracují na novém hlavním bojovém tanku MGCS (Main Ground Combat System). Adeptem na hlavní výzbroj budoucích tanků MGCS je nový kanón ráže 130 mm německé firmy Rheinmetall.

Hlavní bojový tank je ikonický zbraňový systém a jakýsi lakmusový papírek, který vypovídá o vyspělosti té které armády. Nástup nového ruského tanku T-14 Armata tak byl políček pro všechny západní armády přesvědčené o své technické nadřazenosti.

Ruský tank T-14 Armata zůstane ještě dlouhou dobu především zbraní ruské propagandy. Avšak i přesto (nebo právě proto) západní země začínají nahlas mluvit o modernizaci tanků, vývoji nových tankových technologií a dokonce i o vývoji zcela nových tanků.

Firma Rheinmetall na běžící výstavě EUROSATORY v Paříží představila jednu z klíčových technologií budoucích západních tanků - technologický demonstrátor velmi výkonného tankového kanónu ráže 130 mm.

Podle Rheinmetallu lze nový kanón využít nejen u nových vozidel, ale například i u starších Leopard 2, M1 Abrams, japonského Type 90, jihokorejských K1A1 a K2 a tureckého Altay. Všechny jmenované tanky využívají právě kanóny Rheinmetall ráže 120 mm v délce 44 ráží (L44) nebo výkonnější v délce 55 ráží (L55).

Dodejme, že podle tiskových materiálů jmenované německé firmy tanky Leopard 2 zůstanou ve výzbroji evropských armád minimálně dalších 15 až 20 let.

Tankový kanón ráže 130 mm je dlouhý 51 ráží (6630 mm). Celková hmotnost kanónu, včetně vratného mechanismu, je 3300 kg. Samotná hlaveň váží 1400 kg. Jde o velmi nízké hmotnosti, které dovolí instalovat kanón do současných tanků Leopard 2 při využití stávajících závěsných mechanismů věže a elektrických pohonů, a nekladou do budoucna ani zvláštní nároky na budoucí tanky.

Pro představu -  německý standardní kanón Rheinmetall 120 mm délky 44 ráží (5280 mm) váží 3317 kg, hmotnost hlavně je 1190 kg.

Přesné parametry nové zbraně nejsou známé. Podle tiskových materiálů však podkaliberní munice APFSDS (Armour Piercing, Fin Stabilized, Discarding Sabot) ráže 130 mm bude mít až o 50 % větší penetrační účinky než stávající munice ráže 120 mm.

Zvýšení výkonu munice nebude dosaženo jen prostým zvětšením ráže, ale také novými konstrukčními materiály, které dovolí použití silnějších prachových náplní - tedy dosažení větších úsťových rychlostí. Větší průraznost zajistí i zcela nová průbojná munice APFSDS s wolframovým penetrátorem.

Zvolení ráže 130 mm je kompromisem mezi požadavkem na vysoký výkon kanónu a hmotnostními limity. Těžší hlaveň a vratné ústroji vyžaduje robustnější mechanismus zavěšení a také výkonnější elektrický pohon hlavně i věže. Větší hmotnost se podepisuje na vyšší ceně, složitosti i poruchovosti.

Otázkou je také hmotnost munice. Podkaliberní tanková munice ráže 120 mm má hmotnost přes 20 kg. Například podkaliberní munice pro uvažovaný ruský protitankový kanón ráže 152 mm může mít hmotnost přes 40 kg, což si vyžádá speciální zařízení pro nakládku munice do tanku. Nemluvě o složitosti, objemnosti a poruchovosti celého nabíjecího mechanismu.

Nový kanón ráže 130 mm nyní podstoupí sérií testů a zástupci německé firmy rovněž provedou průzkum trhu, zda je po novém výkonnějšímu kanónu na trhu poptávka. Pokud půjdou testy dobře, kanón může být k dispozici pro operační použití v roce 2025.

Avšak již od roku 2018 německá firma nabídne zákazníkům výkonnější variantu kanónu ráže 120 mm L55 (L55A1). Nový vysokotlaký kanón (lze použít výkonnější munici) si má poradit i s nejnovější balistickou ochranou obrněných vozidel.

Zdroj: Defense Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

RoBattle - nový bojový robot z Izraele

Izraelská firma IAI (Israel Aerospace Industries) za týden na pařížské výstavě EUROSATORY 2016 ...

Železný pohled IronVison: Revoluce v tankovém boji

Izraelská firma Elbit Systems na výstavě EUROSATORY 2016 představí helmu IronVison pro posádky ...

Těžká technika Kurdů proti Islámskému státu

Na syrském a iráckém bojišti lze zahlédnout velmi zajímavé a mnohdy kuriózní kusy vojenské techniky. ...

Modernizace britských tanků Challenger 2

Ministerstvo obrany Velké Británie připravuje modernizaci hlavních bojových tanků Challenger 2. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • dexnom
  16:07 15.06.2016

  hodne me zajima kolik bude mit zivotnost..dost dulezita informace. rusove v ramci armaty zkouseli vetsi kalibr, ale narazili nazivotnost.. @RIMr - co vim tak Rheinmetall nabizel ...Zobrazit celý příspěvek

  hodne me zajima kolik bude mit zivotnost..dost dulezita informace.
  rusove v ramci armaty zkouseli vetsi kalibr, ale narazili nazivotnost..
  @RIMr - co vim tak Rheinmetall nabizel 120mm vysokotlak v ramci prestaveb a u 130mm maji byt pouzity technologie vyvinute v ramci vysokotlakeho vyzkumu, viz: "silnejsi prachove naplne a nove konstrukcni materialy"..samotna 130mm ma proti 120mm jen cca 20-30% +Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:05 15.06.2016

  RiMr71: Ten plánovaný kanón ráže 120 má mít o 20% lepší výkon než původní kanón L55. Ráže 130 pak o 50%. Bylo by divné, kdyby úplně opustili plány na ETC kanón (z 90.let) a jen ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71:
  Ten plánovaný kanón ráže 120 má mít o 20% lepší výkon než původní kanón L55. Ráže 130 pak o 50%. Bylo by divné, kdyby úplně opustili plány na ETC kanón (z 90.let) a jen vylepšovali drobnosti jako o trochu větší ráže nebo jiný závěr.
  Ale je to jen můj odhad.

  Zimbio:
  Podobný popis jsem slyšel k původnímu kanónu ráže 140mm. Tehdy měl proletět jen jedním tankem...Skrýt celý příspěvek

 • zimbio
  15:50 15.06.2016

  Můj ukrajinský kámoš mi řekl,že když testovali leopardí kanón(ukrajinci jich mají několik)tak na zdálenost 2000m prostřelil podkalibrem dva t-72 čelně za sebou,aniž by penetrátor ...Zobrazit celý příspěvek

  Můj ukrajinský kámoš mi řekl,že když testovali leopardí kanón(ukrajinci jich mají několik)tak na zdálenost 2000m prostřelil podkalibrem dva t-72 čelně za sebou,aniž by penetrátor byť jen zpomalil!Tak jaká pecka musí být ta 130-ka?Čistě teoreticky-můžou střílet přímo z berlína ruské t14,plahočící se na přehlídce na rudém náměstí!To musí rusákům hrůzou tuhnout šíje!Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:48 15.06.2016

  Z čeho v článku Rase usoudils, že by mohlo jít o ETC?

  Z čeho v článku Rase usoudils, že by mohlo jít o ETC?

 • Rase
  15:13 15.06.2016

  Pokud to dobře chápu, tak ten vysokotlaký kanón ráže 120mm, by už mohl být i ETC (elektro-termo-chemický) - to by byl nářez. Obdobná technologie bude asi použitá i u té ráže 130mm, ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud to dobře chápu, tak ten vysokotlaký kanón ráže 120mm, by už mohl být i ETC (elektro-termo-chemický) - to by byl nářez. Obdobná technologie bude asi použitá i u té ráže 130mm, když být nasaditelný až v roce 2025. ETC kanóny u Rheinmetallu testují už od roku 1995, tak času měli dost.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 7