Německý ministr obrany Pistorius není spokojen s rozpočtem pro armádu

Německý ministr obrany Pistorius není spokojen s rozpočtem pro armádu
Boris Pistorius / U.S. Secretary of Defense (Zvětšit)

Německý ministr obrany Boris Pistorius je nespokojený s penězi, které vláda spolkového kancléře Olafa Scholze vyčlenila pro příští rok na armádu. Pistorius, který oproti letošním 52 miliardám eur (1,3 bilionu Kč) požadoval o šest miliard eur (151 miliard Kč) více, ale dostal navíc pouze 1,2 miliardy eur (30 miliard Kč), se obává, že to zpomalí modernizaci německých ozbrojených sil.

"Dostal jsem méně, než o kolik jsem se hlásil. Je to pro mě mrzuté, protože nemohu v určitých věcech držet tempo, jaké si doba zvratu a ohrožení vyžadují," řekl dnes podle německých médií Pistorius. Ten míří do Washingtonu na summit Severoatlantické aliance, který začíná v úterý. "Uvidíme, co se stane v příštích týdnech a měsících," dodal.

Německé vládní strany se na konci minulého týdne po dlouhém vyjednávání dohodly na podobě rozpočtu pro nadcházející rok. Kvůli udržení dluhové brzdy, na které trval ministr financí Christian Lindner, nemohou být výdaje tak vysoké, jak by si někteří ministři přáli. V případě ministerstva obrany to znamená, že bude hospodařit s asi 53,2 miliardy eur (1,33 bilionu Kč). Pistorius ale žádal více. "Hovoříme o dodatečné potřebě 6,5 miliardy až sedm miliard eur (až 176 miliard Kč) více pro nadcházející rok. Taková potřeba bude v nadcházejících letech stoupat, protože zvláštní zbrojní fond bude již od konce letošního roku smluvně zavázán, a tím i vyčerpán," uvedl.

Německo po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 zřídilo k modernizaci armády zvláštní zbrojní fond o objemu 100 miliard eur (2,5 bilionu Kč), který stojí mimo běžný státní rozpočet. Díky tomuto fondu Německo letos splní investici dvou procent hrubého domácího produktu (HDP), jak se alianční státy zavázaly. Zbrojní smlouvy uzavírá Berlín již nyní, peníze z fondu ale uvolňuje postupně. Předpokládá se, že tyto peníze vystačí do roku 2027, poté bude nutné k udržení dvouprocentních investic do obrany zajistit nové finance. A na to nyní poukázal Pistorius. "Musíme být k sobě upřímní. Od roku 2028 bude nezbytné navýšení v dvouciferném řádu miliard eur, což není nijak zanedbatelné," řekl ministr obrany.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Sondervermögen se vyčerpává: Německá vláda musí najít desítky miliard eur pro financování Bundeswehru

Berlín minulý týden schválil rekordně vysoký rozpočet pro Bundeswehr. Poprvé po mnoha desetiletích ...

Bod obratu: Bundeswehr zdvojnásobí počet houfnic a raketometů

Joe Weingarten, člen Výboru pro obranu (Verteidigungsausschuss) Bundestagu za německou SPD, na ...

PREMIUM Opevňování východní Evropy: Rheinmetall investuje a Bundeswehr řeší infrastrukturu v Litvě

Berlín a Vilnius intenzivně pracují na trvalém umístění jednotek Bundeswehru na litevském území. Do ...

PREMIUM Německý vývoz vojenské techniky míří k novému rekordu

Po loňském rekordním roce došlo v první polovině roku letošního k dalšímu výraznému nárůstu vývozu ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.