Německý protiletecký komplex Skynex pro Ukrajinu
- 16. 1. 2024
- 76 komentářů
- Jan Grohmann
Německá firma Rheinmetall vyrobila a na Ukrajinu dodala první mobilní kanonový komplex protivzdušné obrany (PVO) velmi krátkého dosahu Skynex. Komplex poslouží k ničení dronů a střel s plochou dráhou letu.
Týdny před a po vypuknutí největší války v Evropě se Německo odmítalo zapojit do obrany Ukrajiny a de facto celého prostoru mezi Baltským a Černým mořem. Zatímco Česká republika a Polsko posílalo munici a tanky bránící se Ukrajině, Německo prohlašovalo, že Ukrajina stejně prohraje a nemá cenu ji pomáhat. Německá „vojenská pomoc“ v podobě vojenských přileb hraničila s výsměchem.
Německo nakonec pochopilo, že se Ukrajina nevzdá a Rusku se ubrání. Tlak a přesvědčování ostatních evropských zemí, zejména těch na východ od německých hranic, a USA přimělo Němce zapojit se do pomoci Ukrajině. Geopolitická mapa střední a východní Evropy se jednoduše po ruském útoku neproměnila tak, jak Německo předpokládalo, nebo podle některých dokonce doufalo.
Od té doby Německo změnilo (minimálně prozatím) pohled na „partnerské“ Rusko. Podle oficiálních stránek Federální vlády (Bundesregierung) Německo Ukrajině poskytlo v roce 2022 vojenskou pomoc za dvě miliardy EUR, v roce 2023 5,4 miliardy EUR. Je však nutné mít na paměti, kde Německo v rozhodnou hodinu stálo – a především, proč u všech čertů hrozící zničení Ukrajiny Němce netrápilo?
Německá vojenská pomoc, zejména v oblasti PVO, je každopádně klíčová. Kromě dodávek německých Patriotů z výzbroje Bundeswehru, Berlín poskytl a poskytne Ukrajině pokročilé raketové systémy PVO IRIS-T SLS (Infra Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled Surface Launched Short Range) a IRIS-T SLM (IRIS-T Medium Range).
Podle informací Bundesregierungu má Ukrajina k dnešnímu datu tři palebné jednotky IRIS-T SLM (součástí jsou tři radary TRML-4D), šest dalších radarů TRML-4D a dvě odpalovací vozidla IRIS-T SLS na podvozku Unimog U5000. V plánu je dodávka dalších pěti palebných jednotek IRIS-T SLM, 22 odpalovacích vozidel IRIS-T SLS a dvou radarů TRML-4D.
Skynex je modulární, stavebnicový, kontejnerový a digitálně propojený komplex PVO. Jeho úkolem je zejména ochrana strategických objektů.
Německý IRIS-T SLM/SLS bude tvořit páteř ukrajinské PVO a ukrajinští vojáci si jej nemohou vynachválit. „Je přesný a spolehlivý, zcela automatizovaný a ničí všechny aerodynamické cíle, které se blíží k našemu prostoru odpovědnosti. Navíc můžeme informace, které vidíme na našich radarech, sdílet s kolegy. Ti zase ničí cíle podle našich údajů,“ vysvětlil zástupce velitele protiletadlové raketové jednotky s volacím znakem Klenotník. Ukrajinci zejména velebí citlivý radar TRML-4D.
„Pokud máme tři odpalovací zařízení, která jsou součástí jednotky, tedy celkem 24 střel, pak to znamená, že může současně zničit 24 cílů. To znamená, že pokud je do raketového úderu zapojeno mnoho raket, pak v případě systému IRIS-T bude většina raket, pokud je systém zaznamená, zničena,“ říká Denis Smažný, hlavní specialista oddělení výcviku protiletadlových raketových vojsk Ukrajiny.
Naprosto zásadní roli v ukrajinské PVO hraje 52 německých reaktivovaných mobilních kanonových prostředků Gepard. Ty k ničení cílů používají dvojici automatických kanonů ráže 35 mm – slouží zejména k „ekonomickému“ ničení velmi levných „klamně-bojových“ cílů, které zahlcují ukrajinskou PVO, jako jsou íránské drony Šáhid-136.
Efektor komplexu Skynex na nákladním vozidle HX.
Dalším významným německým příspěvkem je dodávka dvojice mobilních komplexů Skynex – chceme-li, můžeme jej označit za Gepard pro 21. století. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na svém X profilu již zveřejnil poděkování za dodání prvního ze dvou Skynexů. „Pokročilý systém Skynex a další střely IRIS-T SLM posílí náš vzdušný štít a zachrání více životů. Jsem vděčný Německu, že v této oblasti opět prokázalo své vedoucí postavení,“ uvedl Zelensky.
Berlín zadal a zaplatil výrobu dvojice komplexů Skynex u firmy Rheinmetall v prosinci 2022. Náklady dosáhly 182 milionů EUR (4,5 miliardy Kč). Součástí byla také objednávka vozidel HX za dalších 12 milionů EUR (297 milionů Kč).
Skynex byl vyvinut na základě stávajících komplexů Skyguard/Skyshield. Skynex byl poprvé představen v roce 2016 a od té doby je stálým exponátem na všech významných zahraničních zbrojních výstavách. Kvůli velké prodejní ceně ale do nedávné doby o komplexy nikdo nejevil zájem – první dodávka (pro Ukrajinu) tak proběhla až šest let po premiéře.
Hlavní rozdíl mezi Gepardem a Skynexem je ve filozofii nasazení a použití. Gepard na upraveném pásovém podvozku Leopard 1 je „vše v jednom“ – jedná se tedy o kompletní palebnou jednotku (fire unit) působící víceméně samostatně. Má tedy na jednom podvozku vlastní vyhledávací a střelecký radar, systém řízení a velení palby a efektory.
Kontejnerové velitelské stanoviště Skynex; větší foto / Rheinmetall
Pokud se bavíme o složení komplexu (palebné jednotky) Skynex, pak Ukrajina pravděpodobně obdrží dvě kontejnerová velitelská stanoviště (se softwarem Oerlikon Skymaster), dva detekční a sledovací 3D radary Oerlikon X-TAR3D (dosah 50 kilometrů) a osm efektorů (vozidla s bojovými moduly). Vše samostatně umístěné na kolových podvozcích HX.
V konceptu Skynex jsou tedy prostředky pro monitorování vzdušného prostoru a efektory oddělené. Jedná se o stavebnicový systém – Skynex lze propojit s různými nadřazenými systémy velení a řízení nebo senzory od různých výrobců, například zmíněnými radary TRML-4D, ale i dalšími radary ukrajinské PVO (Patriot, NASAMS, SAMP/T). Podobným způsobem lze kombinovat i efektory. Zejména spolupráce mezi IRIS-T SLS/SLM a Skynex (vzhledem k německému původu) bude bezproblémová.
Lze tak rozprostřeně poskládat propojenou PVO s různými efektory a senzory. V této sítí budou všichni uživatelé sdílet stejný integrovaný situační obrázek vzdušné scény. Velení PVO tak může velmi efektivně přiřazovat cíle jednotlivým efektorům. Dělení PVO na baterie, nebo jednotlivé senzory/efektory, se tak v reálném provozu prakticky stírá. Vše funguje jako jeden provázány systém.
Výhodou je především rozprostřenost všech senzorů a efektorů, což je jednak bezpečné, jednak tak lze chránit mnohem větší území. Například maximální dolet protiletadlové střely IRIS-T SL (Surface Launched) komplexu IRIS-T SLM je 40 kilometrů. Odpalovací vozidla ale lze umístit v různých směrech až 20 kilometrů od radaru TRML-4D a velitelského stanoviště. Střely tak mohou ničit cíle až 60 kilometrů od chráněného objektu.
Munice AHEAD
Efektor Skynex využívá k ničení cílů automatický kanon Revolver Gun Mk3 střílející programovatelnou munici AHEAD (Advanced Hit Efficiency And Destruction) 35×228 mm. Programování střely probíhá při jejím průchodu ústím hlavně. Munice zvládne ničit nejrůznější drony a střely s plochou dráhou letu. Kadence kanonu je 1000 ran za minutu a efektivní dostřel až 4000 metrů. V modulu je ke střelbě připraveno 250 kusů munice.
Zaměřování cílů a řízení palby obstarává střelecký radiolokátor a elektrooptická senzorová hlavice na bojovém modulu efektoru. Celý proces, od vyhledávání cílů až po zahájení palby, je vysoce automatizovaný.
Během své návštěvy výrobního závodu v Římě (Rheinmetall Italia) v dubnu loňského roku ukrajinský premiér Denys Šmyhal oznámil záměr pořídit další systémy a podílet se na společné výrobě: „Pracujeme na získání dalších těchto účinných systémů protivzdušné obrany. Budou tvořit spolehlivý ochranný štít kolem našich strategických infrastrukturních objektů.“
Berlín sice Ukrajině Skynexy zaplatil, ale německý daňový poplatník nepřijde zkrátka. Berlín Skynex (i menší nový Skyranger 30) nabízí v rámci Německem vedené iniciativy ESSI (European Sky Shield Initiative). V rámci ESSI členské země budou společně pořizovat a nakupovat systémy PVO, od nejvýkonnějšího Arrow 3, Patriot, IRIS-T SLS/SLM až po nejnižší vrstvu Skynex/Skyranger 30. Ve všech případech se na výrobě výhradně, nebo z velké části, podílí německý průmysl. A to nejpodstatnější a nejdůležitější − výhradně se podílí na výrobě munice pro tyto systémy.
Věž Skyranger 30 je předmětem několika zadávacích projektů. Maďarsko zadalo koncepční vývoj věže pro budoucí PVO variantu Lynx KF41. Německo v letech 2025 až 2027 pořídí 18 kusů Skyranger 30 na vozidle Boxer. Dánsko objednalo nezveřejněný počet pro vozidla Piranha 8×8.
Systémy PVO, ať už rychle získávající popularitu kanónové komplexy, nebo klasické raketové, potřebuje nejen Ukrajina.
Bez silné PVO Evropa nedokáže odstrašit Rusko od používání vojenských hrozeb s cílem donutit evropské země k povolnosti a přijetí ruských politických požadavků. Největší hrozbou pro Evropu, což si Rusko dokonale uvědomuje, jsou ruské zbraně dlouhého dosahu a ochota Ruska jít do obrovského rizika, bez ohledu na počet mrtvých na cizí nebo své straně. Rusko si je 100% jisté, že Západ v tváři tvář destruktivní válce ustoupí jako první. To je velmi nebezpečné.
Evropa musí vybudovat silnou PVO, aby Rusku zcela vzala schopnost hrozit destruktivní válkou a bohužel tak, s velkou pravděpodobností, kýženým způsobem vystrašit obyvatele Evropy i vlády jednotlivých zemí (nemluvě o investorech z celého světa). Evropa bohužel zatím nemá prakticky nic, čím by mohla Rusko vojensky odstrašit. A Američané v Evropě nemusí být rozhodně navždy.
Zdroj: Bundesregierung, Root-Nation, mil.in.ua, ESUT
Související články
Skyranger: Postrach bitevních letadel a vrtulníků
Německá firma Rheinmetall na švýcarské střelnici Ochsenboden veřejně předvedla svůj nejnovější ...
- 20.09.2018
- 64 komentářů
- Jan Grohmann
Skyranger 30: Obrana vojsk proti dronům
Německá společnost Rheinmetall Air Defense (RAD) uvedla dalšího člena rodiny komplexů protivzdušné ...
- 09.03.2021
- 158 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Pilica+: Základ integrované a vícevrstvé polské protivzdušné obrany
Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak počátkem října podepsal rámcovou dohodu o nákupu ...
- 26.10.2022
- 3 komentářů
- Redakce AN
PREMIUM Polsko-britský protiletecký systém Terrahawk Paladin pro Ukrajinu
Velká Británie schválila další balíček vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 100 milionů liber ...
- 13.10.2023
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
V článku se zdá přetrvává překlep, munice pro efektor Skynex by měla být 35×228 mm (nikoliv 30×228 mm). Je to v odstavci pod videem AHEAD...
V článku se zdá přetrvává překlep, munice pro efektor Skynex by měla být 35×228 mm (nikoliv 30×228 mm). Je to v odstavci pod videem AHEAD...
Taky jsem si všiml, když jsem hledal ceny té munice v odkazu od MartinV. Možná to vzniklo tím, že existuje Skyranger ...Zobrazit celý příspěvek
Taky jsem si všiml, když jsem hledal ceny té munice v odkazu od MartinV. Možná to vzniklo tím, že existuje Skyranger 30.
https://www.rheinmetall.com/en... Skrýt celý příspěvek
vie niekto aký čas trvá zbaliť/rozvinúť MANTIS čo dostali OSSR?
vie niekto aký čas trvá zbaliť/rozvinúť MANTIS čo dostali OSSR?
Môj názor: V súčasnosti má väčšina BVP a OT veže a vybavanie podľa určenia - na pozemný boj alebo PVO. Klasické BVP2, Oerlikon Skyranger, stryker IM-shorad atď. Dronov ale bude ...Zobrazit celý příspěvek
Môj názor:
V súčasnosti má väčšina BVP a OT veže a vybavanie podľa určenia - na pozemný boj alebo PVO. Klasické BVP2, Oerlikon Skyranger, stryker IM-shorad atď. Dronov ale bude nad bojiskom pribúdať. Preto si myslím, že každé obrnené BVP/OT s kanonom by malo vedieť bojovať proti pozemným cieľom aj C-UAS.
Existujú návrhy univerzálnej bojovej stanice. Umožní to využívať tie isté vozidlá pre PVO a pozemný boj.
Niečo som o tom našiel na palba.cz vo vlákne OBRNĚNÉ VOZIDLO BUDOUCNOSTI, ČÁST 4 a v diskusich o skyrangeri, CV-90, Turre.
Prvý aspekt - kanon. Súčasné nové kanony dokážu strieľať klasickú aj programovateľnú muníciu. Námer kanonu vo veži.
Druhý aspekt- senzory, zameriavače, radary, lidary na veži a hornej časťi vozidla.
EO senzor môže byť totožný, s radarmi je to trochu inak. C-UAS boj vyžaduje prehľad 360 stupňov dookola. Vozidlo potrebuje prípravu pre inštaláciu radarov ala IM-shorad skriker, teda úchyty a kabeláž.
Tretí aspekt - umiestnenie kontainerov s raketami na veži. Zjednotená veža by mala zvládnuť PTRS aj PL rakety. Len sa vymení kontainer.
Štvrtým aspektom je systém riadenia paľby. Jednotný systém, kde by sa len prepínal režim PVO / pozemný alebo by fungovali paralelne. Posádky by mali výcvik pre obe domény.Skrýt celý příspěvekViem, že CV-90, ktoré budeme mať vie fungovať ako pozemná podpora aj ako vshorad (má riadiaci systém UTAAS) ale sadu radarov s pokrytím 360 stupňov som na ňom ...Zobrazit celý příspěvek
Viem, že CV-90, ktoré budeme mať vie fungovať ako pozemná podpora aj ako vshorad (má riadiaci systém UTAAS) ale sadu radarov s pokrytím 360 stupňov som na ňom nevidel.
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekPrůzkum a řízení palby by musel zajišťovat specializovaný systém PVO, který by organickou výzbroj BVP používal jen jako dálkově řízený efektor.
Průzkum a řízení palby by musel zajišťovat specializovaný systém PVO, který by organickou výzbroj BVP používal jen jako dálkově řízený efektor.
Zabudol som spomenúť , že tento príspevok sa týka obrnených/mechanizovaných brigád. Skynex , mantis je skôr pre ochranu základní, elektrární a podobne.
Zabudol som spomenúť , že tento príspevok sa týka obrnených/mechanizovaných brigád. Skynex , mantis je skôr pre ochranu základní, elektrární a podobne.
Jsem rád, že nejsem jediný divný. Jen ten název Panzerunterstützungsfahrzeug je trošku kostrbatý. V zásadě se ale nejedná o nový přístup. Když US Army zaváděla vozidla rodiny ...Zobrazit celý příspěvek
Jsem rád, že nejsem jediný divný. Jen ten název Panzerunterstützungsfahrzeug je trošku kostrbatý. V zásadě se ale nejedná o nový přístup. Když US Army zaváděla vozidla rodiny Bradley, především některé specializované varianty jako M7 a další na které nakonec nedošlo, kladli si někteří důstojníci otázku, jak blízko u tanků M1 se mohou tato vozidla pohybovat, protože měla zabezpečovat schopnosti poptávané přímo na linii dotyku. Skončila studená válka, v Perském zálivu Bradlíci ukázali, že ani tanky nejsou problém, takže se na tuto problematiku zapomnělo. Částečně se objevila v rámci programu GCV, který měl pro US Army vytvořit bvp s odolností tanku, což se ukázalo, že se nedá, nebo u KF51 od Rheinmetallu, kde se pokoušeli rozšířit schopnosti tanku. Problémem ovšem je, že ve věži s tankovým kanonem toho prostoru už moc nezbývá. Ale když vezmeme věž Leopardu 2, nahradíme 120mm automatickou 50 s rozsahem náměru -10/85 , můžeme zrušit stanoviště nabíječe a uložení 120mm munice ve věži a celou tuto levou část věže nahradit "mission modulem" či plnohodnotným pracovištěm velitele roty. https://www.palba.cz/download/... Skrýt celý příspěvek
To by mohlo být také řešení. A do 50mm munice už se nějaká ta výbušnina, PL submunice a chytrý zapalovač vejde.
To by mohlo být také řešení. A do 50mm munice už se nějaká ta výbušnina, PL submunice a chytrý zapalovač vejde.
Tam se toho vejde více. https://www.youtube.com/watch?...
Tam se toho vejde více. https://www.youtube.com/watch?...
Podle mě bude hlavním problémem výcvik posádky a zahlcení jejich smyslů během boje. Budou mít dost starostí s ovládáním vozidla a taktikou. A ještě že by řešily boj proti dronům? ...Zobrazit celý příspěvek
Podle mě bude hlavním problémem výcvik posádky a zahlcení jejich smyslů během boje. Budou mít dost starostí s ovládáním vozidla a taktikou. A ještě že by řešily boj proti dronům? Jedině snad nějak na základně by mohly fungovat jako statická PVO.
Podle mě to nepůjde jinak, než vyhradit pro PVO speciální vozidla.
Nemluvě o tom, kdo tomu bude velet - velitel nebude také vědět, kde dřív skočit. Ten bude mít plné ruce práce s řízením normálního boje na zemi.
Technika není problém, slabým místem jsou lidi a jejich omezené schopnosti řešit věci najednou. To by jste potřeboval v BVP lidi s výcvikem na úrovni "stíhacího pilota". No, ok, to je možná moc - tak bojového vrtulníku. :)Skrýt celý příspěvekTo je aspekt ktorý som vynechal, pretože som chcel, aby sa rozprúdila diskusia. CV-90 má nejakým spôsobom riešený systém riadenia paľby pre PVO a pozemný boj - UTAAS ...Zobrazit celý příspěvek
To je aspekt ktorý som vynechal, pretože som chcel, aby sa rozprúdila diskusia.
CV-90 má nejakým spôsobom riešený systém riadenia paľby pre PVO a pozemný boj
- UTAAS https://www.saab.com/products/... .Skrýt celý příspěvekBvp mi na tento úkol přijde zbytečně velká bedna. V hlavě jsem si skládal jak by mohlo vypadat vozidlo pálebné podpory/c-usa (6x6 nízká silueta, 3 lidi, osadkova věž 40mm kanon, ...Zobrazit celý příspěvek
Bvp mi na tento úkol přijde zbytečně velká bedna. V hlavě jsem si skládal jak by mohlo vypadat vozidlo pálebné podpory/c-usa (6x6 nízká silueta, 3 lidi, osadkova věž 40mm kanon, programovatelná munice, rakety) a pak jsem zjistil že vymyšlím EBRC JaguarSkrýt celý příspěvek
Nebo spíš Deriváciji
https://www.armyweb.cz/clanek/...Nebo spíš Deriváciji
https://www.armyweb.cz/clanek/...
Skúsim inú možnosť . BVP by riešilo len boj proti dronom, ktoré na neho útočia. Veliteľ by sa na to nemusel sústrediť , systém by likidoval drony automaticky. Nezávislým ...Zobrazit celý příspěvek
Skúsim inú možnosť . BVP by riešilo len boj proti dronom, ktoré na neho útočia. Veliteľ by sa na to nemusel sústrediť , systém by likidoval drony automaticky. Nezávislým guľometom na veži alebo niekde vzadu na korbe.
Alebo má stačiť hard kill systém ?Skrýt celý příspěvekO to, aby to kanon trefil se musí dnes už starat systémy automatického sledování cíle. Důležitější bude zajistit informaci o lokální vzdušné situaci, aby nestříleli na vlastní ...Zobrazit celý příspěvek
O to, aby to kanon trefil se musí dnes už starat systémy automatického sledování cíle. Důležitější bude zajistit informaci o lokální vzdušné situaci, aby nestříleli na vlastní drony.Skrýt celý příspěvek
V případě Trophy se také nevyžaduje další osoba či snad dozor na funkcí systému členem posádky, ne? Proč by alespoň sebeobrana vozidla proti dronům v bezprostřední blízkosti ...Zobrazit celý příspěvek
V případě Trophy se také nevyžaduje další osoba či snad dozor na funkcí systému členem posádky, ne? Proč by alespoň sebeobrana vozidla proti dronům v bezprostřední blízkosti nemohla být svěřena řídícímu systému/AI? Snad teprve v případě těles která nejsou v bezprostřední blízkosti a/nebo na kolizním kurzu by možná mohlo být vyžadováno "schválení" cíle členem posádky...Skrýt celý příspěvek
BAE na konferenci 2023 Association of the U.S. Army ve Washingtonu předvedla svůj nový víceúčelový OT AMPV s protidronovou stanicí, vytvořenou ve spolupráci s firmou Moog. Stanice ...Zobrazit celý příspěvek
BAE na konferenci 2023 Association of the U.S. Army ve Washingtonu předvedla svůj nový víceúčelový OT AMPV s protidronovou stanicí, vytvořenou ve spolupráci s firmou Moog. Stanice zahrnuje radar Leonardo DRS Multi-Mission Hemispheric Radar a 30 mm kanón Northrop Grumman’s XM914, oba komponenty použité na BVP Stryker M-Shorad. Prototyp kombinace už prochází testy US Army v realistických bojových scénářích na cvičišti Big Sandy Range v Kingmanu, v Arizoně kde předvedl schopnosti stanice přejít rychle od palby na pozemní cíle na palbu na drony programovatelnou 30 mm municí.Skrýt celý příspěvek
BVP a jejich osádky mají na bojišti práce víc než dost. Přidávat jim další v podobě ochrany proti dronům by jen znamenalo že budou zanedbávat svůj primární úkol dovést pěchotu na ...Zobrazit celý příspěvek
BVP a jejich osádky mají na bojišti práce víc než dost. Přidávat jim další v podobě ochrany proti dronům by jen znamenalo že budou zanedbávat svůj primární úkol dovést pěchotu na místo a podporovat je v boji.
Boj proti dronům se bude muset řešit komplexně a ne hledat jen jedno univerzální řešení.
Nejspíše bude muset časem dojít k tomu, že se vytvoří nové jednotky, které budou na tento boj specializované a jejich vybavení bude od těžké techniky po ruční proti dronové zbraně.Skrýt celý příspěvekJa si myslím, že by sa nad tým malo uvažovať, švédi s tým už začali https://www.youtube.com/watch?...
Ja si myslím, že by sa nad tým malo uvažovať, švédi s tým už začali https://www.youtube.com/watch?...
Tak začalo s tím BAE a nejen oni. Všeobecně mnoho výrobců zbraní už na tom pracuje. Ale to co vidíme jsou všechno technologické demonstráty samotné firmy. Armády budou potřebovat ...Zobrazit celý příspěvek
Tak začalo s tím BAE a nejen oni. Všeobecně mnoho výrobců zbraní už na tom pracuje. Ale to co vidíme jsou všechno technologické demonstráty samotné firmy.
Armády budou potřebovat vypracovat samotný koncept boje. To co vidíme na videu je jen špička ledovce.Skrýt celý příspěvek
Ve své podstatě to může fungovat jako sebeobrana vozidla a rozšíření funkce jakou disponují APS. Problémem bude mít přehled o tom zda střílíte na vlastní nebo nepřátelský dron.
Ve své podstatě to může fungovat jako sebeobrana vozidla a rozšíření funkce jakou disponují APS. Problémem bude mít přehled o tom zda střílíte na vlastní nebo nepřátelský dron.
Mě osobně přijde zcela zřejmé, že osádky BVP s příchodem létajících dronů o svoji práci přišly a jestli ji někdy dostanou zpět záleží na tom jestli se proti nim najde účinná ...Zobrazit celý příspěvek
Mě osobně přijde zcela zřejmé, že osádky BVP s příchodem létajících dronů o svoji práci přišly a jestli ji někdy dostanou zpět záleží na tom jestli se proti nim najde účinná obrana. To že dnes BVP ještě občas zvládne dorazit na linii kontaktu či dokonce vystřelit je dáno pouze velmi dočasným nedostatkem či omezeními dronů. Nicméně chápu, že uvědomění tohoto faktu je složité, přestože v historii nalezneme nespočet analogií, za všechny jmenujme kupř. bitevní loď vs. letadlo.Skrýt celý příspěvek
Ne to co popisujete se nestalo. Nevím odkud jste to vzal. Základem armády je stále pěšák s palnou zbraní v ruce. I na Ukrajině je to pěchota, která nese primární tíhu bojů. Tohoto ...Zobrazit celý příspěvek
Ne to co popisujete se nestalo. Nevím odkud jste to vzal.
Základem armády je stále pěšák s palnou zbraní v ruce. I na Ukrajině je to pěchota, která nese primární tíhu bojů. Tohoto pěšáka je potřeba nějakým způsobem přepravovat po bojišti a dát mu odpovídající palebnou podporu pokud narazí na nepřítele. K tomu slouží právě BVP, MBT, dělostřelectvo, OT, letectvo a nyní i drony. Nic z toho se zatím nezměnilo.
Váš příklad je taky zcela špatný. Bitevní lodě se používali i dlouho po konci 2.sv. USA například využívala své bitevní lodě ještě v 90. letech 20. století při operaci Pouštní bouře.
Bitevní lodě z bojiště, ale nedostalo to, že by nemohli efektivně bojovat proti letounům, ale to, že jejich úkoly na bojišti mohli, díky rozvoji techniky, elektroniky atd., suplovat menší a levnější plavidla.
Zajímalo by mě, čím chcete suplovat práci BVP na bojišti?
Tím, že chlapa v plné výstroji pověsíte pod dron?Skrýt celý příspěvekProsím pěkně, zarámujte si tyto vaše myšlenky někde nad postel a za 5 let se k nim vrátíme... Je to učebnicový příklad fenoménu o kterém jsem psal výše.
Prosím pěkně, zarámujte si tyto vaše myšlenky někde nad postel a za 5 let se k nim vrátíme... Je to učebnicový příklad fenoménu o kterém jsem psal výše.
"C-UAS boj vyžaduje prehľad 360 stupňov dookola." Jistě, ale 360o nemusí nutně disponovat každý efektor... ostatně právě zde popisovaný systém Skynex používá "přehledový" X-TAR3D, ...Zobrazit celý příspěvek
"C-UAS boj vyžaduje prehľad 360 stupňov dookola."
Jistě, ale 360o nemusí nutně disponovat každý efektor... ostatně právě zde popisovaný systém Skynex používá "přehledový" X-TAR3D, ovšem každá věž s kanonem má ještě vlastní "střelecký" radar a výrobce uvádí že je schopná obecně spolupracovat téměř s jakýmkoliv 2D/3D radarem...Skrýt celý příspěvekAk sa BVP dostane niekam do doliny, kde nebude mať datalink k vyčlenenému vozidlu s radarom, ostane krytie proti dronom na tom vozidle. Preto je vhodné aby malo radar s krátkym ...Zobrazit celý příspěvek
Ak sa BVP dostane niekam do doliny, kde nebude mať datalink k vyčlenenému vozidlu s radarom, ostane krytie proti dronom na tom vozidle.
Preto je vhodné aby malo radar s krátkym dosahom a EO senzor proti c-uas, ktoré na neho útočia. Trophy má taktiež radar.Skrýt celý příspěvekPředpokládám že radarové vozidlo nebude od efektoru vzdáleno kilometry, ale spíš stovky metrů, a za takové situace by na ztrátu komunikace musel být skutečné krutý "dolík" či ...Zobrazit celý příspěvek
Předpokládám že radarové vozidlo nebude od efektoru vzdáleno kilometry, ale spíš stovky metrů, a za takové situace by na ztrátu komunikace musel být skutečné krutý "dolík" či hřeben... ta ztráta komunikace se dá částečně nahradit satcomem (aircraftcomem) případně vhodnou vlnou využívající přízemní šíření či odrazy o ionosféru...
A taky by efektorů mělo být víc než jen jeden, snad neztratí link na všechny.
Prostě neříkám že nemá mít odpalovací vozidlo nebo BVP radar žádný, ale nějaký jednodušší, "postradatelný", a mj. ho nezapínat dokud má link na jiný "AWACS" aby se neprozrazoval...Skrýt celý příspěvek"radarové vozidlo" bude muset být schopné držet krok s manévrem jednotek. (což není případ Revisoru) C-UAS na nejnižší úrovni budou muset převzít obranné systémy vozidel APS, v ...Zobrazit celý příspěvek
"radarové vozidlo" bude muset být schopné držet krok s manévrem jednotek. (což není případ Revisoru)
C-UAS na nejnižší úrovni budou muset převzít obranné systémy vozidel APS, v případě pohybu v zastavěné oblasti nebo oblasti se stromovým porostem nemusí mít "radarové vozidlo" i o pár stovek metrů dál dostatečný výhled na drony a ostatní velmi nízkoletící cíle.
Za mně, ideální je MSHORAD, který zavedla USA na Strykeru.Skrýt celý příspěvekto F.J.
Ano, nultou úroveň PVO bude muset v každém případě plnit APS. Teď jen jak zařídit, aby nestřílela jen do stran, ale taky nahoru.to F.J.
Ano, nultou úroveň PVO bude muset v každém případě plnit APS. Teď jen jak zařídit, aby nestřílela jen do stran, ale taky nahoru.
Tiez krasna hracka. Len nech pocty na Ukrajine utesene pribudaju. Dik za clanok. Okrem ineho som konecne dostal aspon trocha paru, cim tie kanony laduju. Ale mi pada sanka z toho, ...Zobrazit celý příspěvek
Tiez krasna hracka. Len nech pocty na Ukrajine utesene pribudaju.
Dik za clanok. Okrem ineho som konecne dostal aspon trocha paru, cim tie kanony laduju. Ale mi pada sanka z toho, ake to je vycurane, ze sa tomu magneticky "nastavuje casovac" po ceste von z laufu...Skrýt celý příspěvekNa kolik asi tak přijde krmení pro takový Skyranger?
Na kolik asi tak přijde krmení pro takový Skyranger?
Detaily k munici: https://en.m.wikipedia.org/wik...
Cena, kompletní přehled: https://www.pmulcahy.com/ammun...Detaily k munici: https://en.m.wikipedia.org/wik...
Cena, kompletní přehled: https://www.pmulcahy.com/ammun...Díky moc!
Takže nejlevnější munice Oerlikon 35 x 228 za 354 USD a nejdražší AHEAD za 1786 USD. To je paleta.
Oprava: cena je za bednu s 56 kusy nábojů. To není zas tak strašné.Díky moc!
Takže nejlevnější munice Oerlikon 35 x 228 za 354 USD a nejdražší AHEAD za 1786 USD. To je paleta.
Oprava: cena je za bednu s 56 kusy nábojů. To není zas tak strašné."per case of 56" case=56ks takže řekněme 30$ za náboj...
Fakt je že na videu obvykle ukazují Gepard jak pálí dávkami řádově 20 ran. Ale pořád o několik řádů níže než rakety..."per case of 56" case=56ks takže řekněme 30$ za náboj...
Fakt je že na videu obvykle ukazují Gepard jak pálí dávkami řádově 20 ran. Ale pořád o několik řádů níže než rakety...Dle článku to vychází spíše na 600$ za kus. https://www.defensenews.com/gl...
Dle článku to vychází spíše na 600$ za kus. https://www.defensenews.com/gl...
on.sedl: no nevím, podle toho článku má Rheinmetall dodat na UKR dva typy munice, jednak APDS (ano, to by sedělo, protipancéřovou, ale ta je pro vlastní obranu a mělo by jí být ...Zobrazit celý příspěvek
on.sedl: no nevím, podle toho článku má Rheinmetall dodat na UKR dva typy munice, jednak APDS (ano, to by sedělo, protipancéřovou, ale ta je pro vlastní obranu a mělo by jí být vezeno celkem málo a použito vyjímečně) a "The second type is a conventional high-explosive incendiary designed for air defense" tedy HEI, ta se sice dá použít proti leteckým cílům ale pokud nedosáhne přímý zásah, tak se cíli nic nestane... neuvádějí nic o AHEAD programovatelné (s distančním zapalovačem) která by měla cíl zasáhnout šrapnely i při blízkém průletu...Skrýt celý příspěvek
Mužná blbá otázka, ale dá se použít Gepard proti pozemním cílům? Taky by dokázal nadělat pěknou paseku ne?
Mužná blbá otázka, ale dá se použít Gepard proti pozemním cílům? Taky by dokázal nadělat pěknou paseku ne?
Pro každý z dvojice kanónu, je v zásobě možné 20 prubojných. Takže dokáže působit i proti pancéřované technice.
Pro každý z dvojice kanónu, je v zásobě možné 20 prubojných. Takže dokáže působit i proti pancéřované technice.
Oveľa viac by sa mi páčilo, keby sme boli schopný poskladať a vyrábať niečo ako Turecký Aselsan Gürz. S automatickým kanónom doplneným o rakety to bude mať podstatne väčší kill ...Zobrazit celý příspěvek
Oveľa viac by sa mi páčilo, keby sme boli schopný poskladať a vyrábať niečo ako Turecký Aselsan Gürz. S automatickým kanónom doplneným o rakety to bude mať podstatne väčší kill probability aj väčší dosah. Mimichodom, Tureckým Tatrám vyrábaným v licencii tie nové pancierové kabíny od Seyitu nadmieru svedčia.Skrýt celý příspěvek
Není třeba se dívat k machometánům, existuje MSHORAD na Strykeu a představen byl na Bradley. Pro AČR ideální takto nechat objednat Pandury, které se tak jako tak budou objednávat a ...Zobrazit celý příspěvek
Není třeba se dívat k machometánům, existuje MSHORAD na Strykeu a představen byl na Bradley. Pro AČR ideální takto nechat objednat Pandury, které se tak jako tak budou objednávat a modernizovat.Skrýt celý příspěvek
IM-SHORAD nemá potrebný dosah na bojové helikoptéry alebo lietadlá. Rakety Ataka/Khrizantema majú dosah 6000 m, Vikhr 12 000 m, LMUR až 14 500 m. V počiatku Ukrajinskej ...Zobrazit celý příspěvek
IM-SHORAD nemá potrebný dosah na bojové helikoptéry alebo lietadlá. Rakety Ataka/Khrizantema majú dosah 6000 m, Vikhr 12 000 m, LMUR až 14 500 m. V počiatku Ukrajinskej protiofenzívy sme videli ako Ka-52/Mi-28 v spolupráci s prieskumnými drónmi z maximálnej možnej vzdialenosti zastavujú a ničia celé zoskupenia bojovej techniky a bolo potreba k frontovej línii rozmiestniť namiesto Stingerov a Piorunov systémy s väčším dosahom RBS-70 spolu s NASAMS a IRIS-T.Skrýt celý příspěvek
No však píšem. Vrtuľníky sú schopné ničiť ciele na >10 km. Tam ti Pioruny ani 35 mm kanón nepomôže. Jeden Ka-52 unesie 12 ks striel Vikhr. To máš 12 ks obrnených vozidiel v prdeli. Zobrazit celý příspěvek
No však píšem. Vrtuľníky sú schopné ničiť ciele na >10 km. Tam ti Pioruny ani 35 mm kanón nepomôže. Jeden Ka-52 unesie 12 ks striel Vikhr. To máš 12 ks obrnených vozidiel v prdeli.Skrýt celý příspěvek
S dosahom 10+ km , ktoré by sa dali umiestniť na BVP alebo skyranger by som si vedel predstaviť Crotale NG
https://en.wikipedia.org/wiki/...S dosahom 10+ km , ktoré by sa dali umiestniť na BVP alebo skyranger by som si vedel predstaviť Crotale NG
https://en.wikipedia.org/wiki/...Lenže crotale by už nemohli byť na každom vozidle, tie rakety sú dlhé.
https://en.topwar.ru/9691-zrk-...Lenže crotale by už nemohli byť na každom vozidle, tie rakety sú dlhé.
https://en.topwar.ru/9691-zrk-...
Umístit Skyranger na platformu Tatra Force by měla být priorita, nehledě na iniciativu evropského deštníku. Jednoduchý, mobilní a výkonný systém krátkého dosahu nutně chybí. Určitě ...Zobrazit celý příspěvek
Umístit Skyranger na platformu Tatra Force by měla být priorita, nehledě na iniciativu evropského deštníku. Jednoduchý, mobilní a výkonný systém krátkého dosahu nutně chybí. Určitě nebude problém umístit tuto platformu i na CV-90 a Pandur, bojové jednotky by jistě ocenily schopnost ničit průzkumné drony.Skrýt celý příspěvek
Moderné bojové helikoptéry nesú rakety s dosahom >8 km. Možno proti malým drónom a loitering munícii sú tieto automatické kanóny fajn, ale proti helikoptéram, väčším bojovým drónom ...Zobrazit celý příspěvek
Moderné bojové helikoptéry nesú rakety s dosahom >8 km. Možno proti malým drónom a loitering munícii sú tieto automatické kanóny fajn, ale proti helikoptéram, väčším bojovým drónom a bojovým lietadlám sú už v podstate dosahom nanič a potrebuješ ďalšie systémy na vyššie vrstvy PVO. To mi príde ako nezmysel dať manévrovým jednotkám takú početnú PVO. Prečo nie sme schopný vyrábať niečo ako Ruský Pantsir/Turecký Gürtz? To by jednotlivé vozidlá mohli byť prerozdelené k viacerým pozemným jednotkám. Know how aj zbraňové systémy na to máme, stačí to vyskladať do jedného "balíku".Skrýt celý příspěvek
Zdravím, myslíte oprášit projekt Strop 2??? Vizuálně se mi líbil, ale ta myšlenka na kontejnerech mi přijde efektivnější.
Zdravím, myslíte oprášit projekt Strop 2??? Vizuálně se mi líbil, ale ta myšlenka na kontejnerech mi přijde efektivnější.
On projekt ešte pokračoval aj po rozdelení federácie v podobe projektu BRAMS.
On projekt ešte pokračoval aj po rozdelení federácie v podobe projektu BRAMS.
Na podvozok Tatry 8x8 sa toho zmestí veľa, či by to mohlo byť nesené na vozidle aj v kontajnerovej podobe o takej veľkosti a váhe, keďže to kombinuje ako efektory tak vlastné AESA ...Zobrazit celý příspěvek
Na podvozok Tatry 8x8 sa toho zmestí veľa, či by to mohlo byť nesené na vozidle aj v kontajnerovej podobe o takej veľkosti a váhe, keďže to kombinuje ako efektory tak vlastné AESA radary, netuším. Podstatné je to spojenie mobility kolesového podvozku + 30/35 mm automatický kanón + rakety napr. Stinger/Piorun/RBS-70 + napr. AIM-9/CAMM/IRIS-T do jedného celku. Malo by to podobu Tureckého Gürtz, len s Európskymi/Americkými/Izraelskými systémami (podvozok, kanón, rakety, radary).Skrýt celý příspěvek
V kombinaci raket by neměly chybět APKWS Block I pro levné ničení pozorovacích dronů typu Orlan apod. - ve vyšších výškách (a vzdálenostech).
V kombinaci raket by neměly chybět APKWS Block I pro levné ničení pozorovacích dronů typu Orlan apod. - ve vyšších výškách (a vzdálenostech).
Z toho vyplývá nutnos vybavit pozemní jednotky systémy průzkumu (radary, EOTS,...) které tyto střely budou schopny detekovat a ničit nebo se spoléhat na instalaci APS na bojové ...Zobrazit celý příspěvek
Z toho vyplývá nutnos vybavit pozemní jednotky systémy průzkumu (radary, EOTS,...) které tyto střely budou schopny detekovat a ničit nebo se spoléhat na instalaci APS na bojové technice.Skrýt celý příspěvek
Nebylo by lepší nechat ty dvě základní vrstvy (C-RAM/UAV a VSHORAD) PVO oddělené, než stavět dražší a složitější hybridní systémy, kterých bude zákonitě méně a budou tak i ...Zobrazit celý příspěvek
Nebylo by lepší nechat ty dvě základní vrstvy (C-RAM/UAV a VSHORAD) PVO oddělené, než stavět dražší a složitější hybridní systémy, kterých bude zákonitě méně a budou tak i zranitelnější ?Skrýt celý příspěvek
Asi Vás zklamu, podle KVAČR 2035 něco podobného bude prioritou až od roku 2031 do 2035. Za tu dobu se, doufám, vývoj posune dopředu a budou k dispozici zajímavější řešení. Už ...Zobrazit celý příspěvek
Asi Vás zklamu, podle KVAČR 2035 něco podobného bude prioritou až od roku 2031 do 2035. Za tu dobu se, doufám, vývoj posune dopředu a budou k dispozici zajímavější řešení.
Už existují i zajímavější řešení:
https://armyrecognition.com/au...
https://www.armadninoviny.cz/i... Skrýt celý příspěvekTo jsou plánované dva velké systémy. Například něco jako Iron dome.
To jsou plánované dva velké systémy. Například něco jako Iron dome.
AČR bez plánu neumí ani otevřít dekl na tanku, i menší systémy by proto měly být v plánu viděr. Nebo zůstane pouze u parodie na "MSHORAD" v podobě RBS 70 s automatickou stanicí na ...Zobrazit celý příspěvek
AČR bez plánu neumí ani otevřít dekl na tanku, i menší systémy by proto měly být v plánu viděr. Nebo zůstane pouze u parodie na "MSHORAD" v podobě RBS 70 s automatickou stanicí na podovozku 4x4?Skrýt celý příspěvek
Tam jsou "vidět" jen velké a dnes jasné akvizice. Co se bude řešit například v rámci ESSI tam logicky není protože to dnes ještě niko neví.
Tam jsou "vidět" jen velké a dnes jasné akvizice. Co se bude řešit například v rámci ESSI tam logicky není protože to dnes ještě niko neví.
Scotty Nebuďte naivní, ESSI je protiraketová "iniciativa" která vznikla z důvodu vytovření vyšších vrstev PRO a PVO deštníku v Evropě. A státy toto chtějí řešit společně, protože ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Nebuďte naivní, ESSI je protiraketová "iniciativa" která vznikla z důvodu vytovření vyšších vrstev PRO a PVO deštníku v Evropě. A státy toto chtějí řešit společně, protože to přesahuje jejich vlastní hranice a rozpočtové možnosti. Když z toho udělají mezinárodní projekt, tak mohou řešit fondy i z EU. Řešit tam C-RAM a C-UAS s dosahem do 5 km to je trochu mimo mísu. Snad jedině jako případnou obranu vlastních stanovišť s instalací ARROW, Patriot, ...Skrýt celý příspěvek
Čáslav s F-35A by něco takového měla 100% mít. Odolné letecké základny pro budoucí české ...Zobrazit celý příspěvek
Čáslav s F-35A by něco takového měla 100% mít.
Odolné letecké základny pro budoucí české stíhačky
https://www.armadninoviny.cz/o...
CITACE:
Armáda ČR může získat ty nejmodernější letouny, ale pokud nedojde k posílení rezistence českých leteckých základen proti raketovým úderům, tak bojový význam českého taktického letectva v případě střetu s vyspělým protivníkem rychle padá k nule. Stačí jeden zásah do zmíněných lehkých hangárů či do vzletové a přistávací dráhy (VPD), a české nadzvukové taktické letectvo přestane prakticky existovat.Skrýt celý příspěvekToto by znamenalo minimálně na každou základnu mít 24/7 dostupný efektivní systém s parametry jakými disponuje Iron dome. Čáslav, Kbely, Pardubice, Náměšť, (Přerov). Kde a kdy ...Zobrazit celý příspěvek
Toto by znamenalo minimálně na každou základnu mít 24/7 dostupný efektivní systém s parametry jakými disponuje Iron dome. Čáslav, Kbely, Pardubice, Náměšť, (Přerov). Kde a kdy něco takového koupí, to jsou finance na které by museli myslet v KVAČR, pokud o obraně základen vůbec přemýšlí.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...