Německý Sky Shield se rozšiřuje o neutrální Rakousko a Švýcarsko

Německý Sky Shield se rozšiřuje o neutrální Rakousko a Švýcarsko
IRIS-T SLM / BAAINBw (Zvětšit)

Rakušané a Švýcaři tento měsíc podepsali prohlášení o záměru připojit se ke vznikajícímu systému evropské protivzdušné obrany (PVO) Sky Shield. Tato iniciativa vznikla po loňské ruské invazi na Ukrajinu pod německým vedením. Jejím cílem je umožnit evropským zemím společný nákup obranných systémů a společný výcvik. Kritické hlasy ve Vídni a v Bernu se obávají, že tento krok ohrozí dlouhodobou neutralitu jejich zemí.

Pro oba vnitrozemské „neutrály“ představuje připojení k ESSI (European Sky Shield Initiative) zlomový historický okamžik. Přistoupení k evropskému obrannému systému pro ně bylo ještě před několika lety nemyslitelné, ale ukrajinsko-ruská válka rakouský a švýcarský postoj změnila. Jak uvedla britská rozhlasová a televizní společnost BBC, Vídeň vidí ve sdílení nákladů na obranu cestu, jak si svůj neutrální status i nadále udržet. Pro Bern dává spolupráce na „nebeském štítu“ smysl ze strategického i finančního hlediska.

Dosud se k ESSI připojilo vedle vůdčího Německa 16 států. Kromě skandinávských zemí (Dánska, Finska, Norska a Švédska) k iniciativě patří Pobaltí (Estonsko, Litva a Lotyšsko), pás podunajských států (Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko), některé západoevropské země (Belgie, Nizozemsko, Spojené království) a Slovinsko s Českou republikou. Naopak mimo zůstává zejména Francie, Itálie a Polsko. Paříž projekt kritizuje z důvodu zapojení neevropských systémů PVO. Třístupňový obranný systém bude tvořit německý IRIS-T SLM (Diehl Defence), americko-izraelský Arrow 3 (Israel Aerospace Industries a Boeing) a americký Patriot PAC-3 (Raytheon, Lockheed Martin a Boeing).

Švýcarsko se pro americký Patriot PAC-3 rozhodlo již v červnu 2021 v rámci obranného programu Air 2030 s cílem chránit oblast o rozloze nejméně 15 000 km2. Konkurenční francouzsko-italský systém SAMP/T (Sol-Air Moyenne Portée / Terrestre) vyšel ze švýcarského srovnání hůře. „Systém Patriot je pro Švýcarsko nejlepší volbou. Během hodnocení vynikl jako systém s nejvyšší užitnou hodnotou i nejnižšími pořizovacími a provozními náklady,“ uvedlo bernské Ministerstvo obrany, civilní ochrany a sportu. „Denně pomáhá utvářet povědomí o situaci ve vzduchu.“

Smlouvu v hodnotě 1,2 miliardy amerických dolarů, která zahrnuje dodávku pěti jednotek a střel GEM-T (Guidance Enhanced Missiles), Švýcaři uzavřeli s americkým Raytheonem letos v březnu. „Švýcarsko se nyní připojuje k celosvětové komunitě uživatelů systému Patriot. Díky tomu bude těžit ze spolupráce, zkušeností a sdílení nákladů po celou dobu životního cyklu zbraňového systému,“ komentovala uzavření smlouvy společnost Raytheon. O několik měsíců později se Švýcarské spříseženství rozhodlo skrze ESSI zakoupit i systémy IRIS-T a Arrow-3.

Rakousko a Švýcarsko podepsaly záměr (letter of intent) připojit se k iniciativě Sky Shield 7. července. Třístranného setkání v Bernu, kde k aktu došlo, se zúčastnila rakouská ministryně obrany Klaudia Tannerová, její švýcarský protějšek Viola Amherdová a německý ministr obrany Boris Pistorius. Podle posledně jmenovaného ESSI nelze považovat za „alianci, nýbrž za spolupráci v oblasti veřejných zakázek“. Pistorius navíc kvituje rozhodnutí obou zemí „maximálně využít volnost, kterou neutralita umožňuje“.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Protiraketové systémy Patriot jako symbol americké důvěry ve vítězství Ukrajiny

V rámci nejnovějšího balíčku americké pomoci Ukrajina získá jednu baterii protileteckého a ...

PREMIUM Protiraketové systémy Patriot zvedají štít nad východní Evropou

Na polském letišti v Radomi poprvé proběhlo testování budované polské integrované protiraketové a ...

PREMIUM Estonsko a Lotyšsko kupují německý systém protivzdušné obrany IRIS-T SLM

Estonsko a Lotyšsko s německou firmou Diehl Defence jednají ve věci nákupu německých systémů ...

IRIS-T SLM a Arrow 3: Německo zvedá protiraketový deštník

Rozpočtový výbor Bundestagu uvolnil finanční prostředky na nákup izraelsko-amerických systémů ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.