Německý vývoz vojenské techniky míří k novému rekordu
- 8. 7. 2024
- 3 komentářů
- Jan Buchar
Po loňském rekordním roce došlo v první polovině roku letošního k dalšímu výraznému nárůstu vývozu německých zbraní, především v důsledku dalšího zvýšení dodávek na Ukrajinu. Od 1. ledna do 18. června německá vláda schválila vývozní licence pro vojenské zboží v hodnotě 7,48 miliardy eur. Ve srovnání s prvním pololetím roku 2023 to představuje nárůst o 30 %. Téměř dvě třetiny vývozu (65 %, tj. 4,88 miliardy eur) byly určeny pro Kyjev. Vyplývá to z odpovědi spolkového ministerstva hospodářství na dotaz poslankyně Bundestagu Sevimy Dağdelenové z Aliance Sahry Wagenknechtové.
Export německých zbrojovek se v letech 2018-2022 pohyboval okolo 4 % celosvětového trhu, což našeho západního souseda zařadilo na páté místo mezi zeměmi vyvážející zbraně. Jak uvádí nadace Friedrich-Ebert-Stiftung, vývoz vojenské techniky stále více směřuje do třetích států mimo EU a NATO (nebo blízkých spojenců NATO). Každé povolení vyžaduje individuální rozhodnutí a souhlas různých úřadů, které zohledňují stav lidských práv v cílové zemi, regionální stabilitu a mezinárodní vztahy.
V loňském roce došlo k uzavření smluv na vývoz více německých zbraní než kdykoli předtím, a to v celkové hodnotě 12,2 miliardy eur. Po necelých šesti měsících Němci letos dosáhli na více než 60 % této částky. Povolený vývoz zahrnuje válečné zbraně v hodnotě 5,52 miliardy eur a ostatní vojenské vybavení v hodnotě 1,96 miliardy eur.
Německý export vojenské techniky opakovaně kritizují zejména levicové politické strany. Hlavní výtku představuje nejasnost schvalovacích procesů a nedostatečné zapojení zákonodárců, jež jsou informováni pouze o uskutečněném vývozu. Vzhledem k chybějícímu standardizovanému vývoznímu postupu pro celou EU rozhodují o exportu zbraní jednotlivé národní instituce. Uplatňované zásady a předpisy se však různí. Tato skutečnost znesnadňuje realizaci mnohonárodních projektů, Berlín ovšem dokáže v případě potřeby schválit výjimky z vlastních pravidel.
„Spolková vláda vždy ráda zdůrazňuje, že německé zákony pro kontrolu válečných zbraní jsou ve srovnání s evropskými standardy přísné,“ vysvětlila pro Friedrich-Ebert-Stiftung Miriam Saage-Maaßová z lidskoprávní organizace European Center for Constitutional and Human Rights. „Zákon o kontrole válečných zbraní se však nevztahuje na mnohé případy vývozu v rámci projektů evropské spolupráce, jako je například Eurofighter. Platí mnohem mírnější pravidla zákona o zahraničním obchodu a platbách.“
Zvláštní rozruch vyvolaly v posledních letech vývozní licence na dodávky do Egypta na konci roku 2021 v hodnotě 4,34 miliardy eur a v pozdějších letech do Saúdské Arábie. Obě země patří k vojenské alianci vedené Rijádem ve válce v Jemenu a obě mají problémy s porušováním lidských práv. Pozoruhodné je také načasování schvalovacího procesu. Například vývoz tří fregat (MEKO A-200EN) a šestnácti systémů protivzdušné obrany (IRIS-T SLS, a IRIS-T SLX) do Egypta schválil tehdejší ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU) 7. prosince 2021. Den předtím, než Olaf Scholz složil přísahu jako nový spolkový kancléř.
Související články
PREMIUM Saúdská Arábie a energetická krize: Německo podlézá, USA se zlobí
Německý kancléř Olaf Scholz po zářijové návštěvě Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů ...
- 14.10.2022
- 2 komentářů
- Jan Buchar
Geopolitická emancipace Německa jako klíč k ukrajinskému vítězství
Prezidentské volby ve Spojených státech se blíží a předvolební průzkumy ukazují, že se musí začít ...
- 04.01.2024
- 16 komentářů
- Jan Buchar
Eurofightery pro Saúdskou Arábii: Německo stahuje zbrojní embargo
Spolková koaliční vláda schválila prodej raket vzduch-vzduch Iris-T Rijádu a rozhodla se dále ...
- 15.01.2024
- 19 komentářů
- Jan Buchar
PREMIUM Německé dilema: Jak dodat střely Taurus Ukrajině a neušpinit si ruce
Berlín předloni členům NATO nabídl: Předejte ukrajinským ozbrojeným silám zbraně sovětské ...
- 30.01.2024
- 4 komentářů
- Jan Buchar
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.