Německý vývoz vojenské techniky míří k novému rekordu

Německý vývoz vojenské techniky míří k novému rekordu
Tank KF51 Panther / Rheinmetall (Zvětšit)

Po loňském rekordním roce došlo v první polovině roku letošního k dalšímu výraznému nárůstu vývozu německých zbraní, především v důsledku dalšího zvýšení dodávek na Ukrajinu. Od 1. ledna do 18. června německá vláda schválila vývozní licence pro vojenské zboží v hodnotě 7,48 miliardy eur. Ve srovnání s prvním pololetím roku 2023 to představuje nárůst o 30 %. Téměř dvě třetiny vývozu (65 %, tj. 4,88 miliardy eur) byly určeny pro Kyjev. Vyplývá to z odpovědi spolkového ministerstva hospodářství na dotaz poslankyně Bundestagu Sevimy Dağdelenové z Aliance Sahry Wagenknechtové.

Export německých zbrojovek se v letech 2018-2022 pohyboval okolo 4 % celosvětového trhu, což našeho západního souseda zařadilo na páté místo mezi zeměmi vyvážející zbraně. Jak uvádí nadace Friedrich-Ebert-Stiftung, vývoz vojenské techniky stále více směřuje do třetích států mimo EU a NATO (nebo blízkých spojenců NATO). Každé povolení vyžaduje individuální rozhodnutí a souhlas různých úřadů, které zohledňují stav lidských práv v cílové zemi, regionální stabilitu a mezinárodní vztahy.

V loňském roce došlo k uzavření smluv na vývoz více německých zbraní než kdykoli předtím, a to v celkové hodnotě 12,2 miliardy eur. Po necelých šesti měsících Němci letos dosáhli na více než 60 % této částky. Povolený vývoz zahrnuje válečné zbraně v hodnotě 5,52 miliardy eur a ostatní vojenské vybavení v hodnotě 1,96 miliardy eur.

Německý export vojenské techniky opakovaně kritizují zejména levicové politické strany. Hlavní výtku představuje nejasnost schvalovacích procesů a nedostatečné zapojení zákonodárců, jež jsou informováni pouze o uskutečněném vývozu. Vzhledem k chybějícímu standardizovanému vývoznímu postupu pro celou EU rozhodují o exportu zbraní jednotlivé národní instituce. Uplatňované zásady a předpisy se však různí. Tato skutečnost znesnadňuje realizaci mnohonárodních projektů, Berlín ovšem dokáže v případě potřeby schválit výjimky z vlastních pravidel.

 „Spolková vláda vždy ráda zdůrazňuje, že německé zákony pro kontrolu válečných zbraní jsou ve srovnání s evropskými standardy přísné,“ vysvětlila pro Friedrich-Ebert-Stiftung Miriam Saage-Maaßová z lidskoprávní organizace European Center for Constitutional and Human Rights. „Zákon o kontrole válečných zbraní se však nevztahuje na mnohé případy vývozu v rámci projektů evropské spolupráce, jako je například Eurofighter. Platí mnohem mírnější pravidla zákona o zahraničním obchodu a platbách.“

Zvláštní rozruch vyvolaly v posledních letech vývozní licence na dodávky do Egypta na konci roku 2021 v hodnotě 4,34 miliardy eur a v pozdějších letech do Saúdské Arábie. Obě země patří k vojenské alianci vedené Rijádem ve válce v Jemenu a obě mají problémy s porušováním lidských práv. Pozoruhodné je také načasování schvalovacího procesu. Například vývoz tří fregat (MEKO A-200EN) a šestnácti systémů protivzdušné obrany (IRIS-T SLS, a IRIS-T SLX) do Egypta schválil tehdejší ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU) 7. prosince 2021. Den předtím, než Olaf Scholz složil přísahu jako nový spolkový kancléř.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Saúdská Arábie a energetická krize: Německo podlézá, USA se zlobí

Německý kancléř Olaf Scholz po zářijové návštěvě Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů ...

Geopolitická emancipace Německa jako klíč k ukrajinskému vítězství

Prezidentské volby ve Spojených státech se blíží a předvolební průzkumy ukazují, že se musí začít ...

Eurofightery pro Saúdskou Arábii: Německo stahuje zbrojní embargo

Spolková koaliční vláda schválila prodej raket vzduch-vzduch Iris-T Rijádu a rozhodla se dále ...

PREMIUM Německé dilema: Jak dodat střely Taurus Ukrajině a neušpinit si ruce

Berlín předloni členům NATO nabídl: Předejte ukrajinským ozbrojeným silám zbraně sovětské ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.