Neočekávané výsledky řádění ISIL

Foto: Proti islámským radikálům z ISIL bojují na kurdské straně také bojem zocelené ženy. / Chicago Sinners
Proti islámským radikálům z ISIL bojují na straně Kurdů také ženy, v islámském prostředí cosi neslýchaného. / Chicago Sinners

Již několik měsíců sleduje svět jak teroristická organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), známá také jako Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS) nebo nejnověji Islámský stát (IS), páchá jedno zvěrstvo za druhým. Snaha přivést Irák do kolapsu, vraždění Jezídů a Maronitů – to jsou jen některé nejhorší činy ISIL. Avšak i tato nechvalně proslulá tažení ISIL přináší výsledky, které nikdo neočekával. A vše se točí kolem Kurdů. 

Kurdové

Kurdové jsou v současnosti jedním z největších etnik, kterému není dopřáno, aby uplatnilo své právo na sebeurčení, tak jak jej zaručuje Charta OSN. To, co bylo ještě na počátku 20. století nazýváno Kurdistánem , se v současné době nachází na území čtyř států – Sýrie, Turecka, Iráku a Íránu.

Aktivity Kurdů v Íránu a Sýrii v minulosti značně pokulhávaly za intenzitou i kvantitou akcí, které podnikali jejich soukmenovci v Iráku a Turecku .

Odměnou tureckým Kurdům za jejich boj za sebeurčení je začlenění Kurdské strany pracujících PKK ( Partiya Karkerên Kurdistan ) na seznam teroristických organizací. Přitom na druhé straně hranic,  Saddám Husajn pořádal na Kurdy pogrom y, a to i s použitím chemických bojových látek.

Přitom právě iráčtí Kurdové se západním Spojencům tolik osvědčili v obou válkách v Perském zálivu. Avšak značně krátkozraká zahraniční politika Washingtonu je stále odsouvala stranou.

Kurdové proti ISIL

Nyní jsou polovojenské a dobrovolné jednotky Kurdů (resp. bojovníků PKK) jedinou efektivní silou, která stojí proti bojovníkům ISIL v severním Iráku. Jistě, je to také díky logistické a letecké bojové podpoře od USA a Velké Británie. Stále zde ovšem platí staré vojenské pravidlo o tom, že žádná jednotka námořnictva nebo letectva nedokáže ovládnout terén.

To dokáží jen jednotky přímo na zemi – v tomto případě Kurdové. Avšak boj jednotek vojenského křídla PKK přináší nejen značně ožehavá témata a problémy pro turecké politiky v Ankaře a pro představitelé NATO, ale také některé kuriózní případy na bojišti.

Ženy v řadách vojenských jednotek Kurdů

Součástí polovojenských jednotek PKK jsou totiž bojem zocelené ženy, jako například čtyřiadvacetiletá Felice Burdaková. Bojovnice se pro Stars and Strips vyjádřila v tom smyslu, že se neobává bojovníků ISIL, kteří nepřišli bojovat, ale jen vraždit. Burdaková, účastnící se akcí PKK v Turecku, Sýrii a Íránu, prohlásil a , že ‘cítí smrad strachu’ na bojovnících ISIL.

Právě přítomnost bojujících žen je důvodem demoralizace jednotek ISIL. Fanatičtí extremisté, kteří tvoří a vedou tyto jednotky totiž věří, že vedou džíhád mečem – tedy, že šíří pravou víru v Alláha a jeho proroka Mohameda pomocí ozbrojené síly.

Bojovníkům džíhádu, kteří se nazývají mudžáhidové, je v případě zabití slíbená odměna v nebi . Ta je ostatně slíbena každému, kdo se podílí na džíhádu, a to i v jeho nenásilných podobách.

V posledních několika letech se právě tato odměna, která často slouží jako jeden z hlavních motivačních faktorů pro sebevražedné atentátníky, stala terčem mnoha vtipů. Někteří imámové a jiní kazatelé ve svých projevech k extrémistům prohlašovali, že každého padlého mudžáhida očekává v nebi desítky panen.

Jak se situace zhoršovala a protivníci těchto extremistů přicházeli s novými opatřeními na obranu proti sebevražedným útočníkům, tak rostl počet panen očekávajících ‘neohrožené mudžáhidy’. Nyní došlo k tomu, že bojovníci ISIL začali věřit, že pokud budou zabiti ženou, tak jim bude odepřena tato mystická odměna.

Je nutno říci, že psychologická válka proti extrémistickým militantům se posunula o další krok. Nápisy příslušníků spojeneckých speciálních sil ‘Seznamovací služba. Pro schůzku se 72 pannami se hlaste zde’ tak bledne před přítomností zkušených bojovnic PKK na frontové linii.

V současné době se pojmem Kurdistán označuje oblast, jež je obydlená většinovou populací Kurdů

Kudistán. V současné době se pojmem Kurdistán označuje oblast, jež je obydlená většinovou populací Kurdů. / Volené dílo (Public Domain)

Kurdistán

Od kuriozit se ovšem vráťme k tématu nastíněnému v předchozích odstavcích. Tím je právě existence samostatného státu Kurdů na Blízkém východě. V první zářijový den byly obnoveny jednání mezi tureckou vládou v Ankaře a představiteli Kurdské strany pracujících.

Už se nejedná o samostatném státě Kurdů, ale o rozšíření práv Kurdů a jejich větší autonomii v Turecku. Ozývají se tak é politici ze zahraničí, jako například představitel německé SPD Rolf Mützenich, který pro Deutche Welles řekl: “Musíme uznat, že kurdský kandidát dosáhl velmi dobrého výsledku v tureckých prezidentských volbách.”

Narážel tak na zisk téměř 10 % hlasů kurdského kandidáta Selahattina Demirtase, který patří k umírněnému a mírovému křídlu kurdského hnutí.

Právě toto je první krok, který musí být učiněn, pokud se kurdský sen o samostatném státě má přenést do reality. Uznání suverenity státu je totiž výsledek konsenzu mezinárodního společenství a ne jen právním aktem.

Pokud Kurdové zvítězí na obou frontách, kde v současnosti bojují – v korektním politickém jednání s vládou v Ankaře a také v ozbrojeném boji proti ISIL v severním Iráku – tak budou na dobré cestě vytvořit nový stát na Blízkém Východě.

Zdroj: Stars and Stripes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Utváří se koalice proti Islámskému státu

V Sýrii a Iráku se stále nedaří dostat pod kontrolu radikální skupinu Islámský stát (IS), dříve ...

Operace Chammal - Francouzi útočí na Islámský stát

Francouzské letectvo (Armée de l'Air) v rámci operace Chammal začalo s nálety na pozice Islámského ...

F-22A Raptor bombarduje pozice Islámského státu v Sýrii

Včera večer zahájilo letectvo U.S. Air Force a námořnictvo Spojených států U.S. Navy masivní ...

Bombardování Sýrie – politické pozadí

Aliance několika zemí, v čele se Spojenými státy, začala s útoky na pozice Islámského státu. Válka ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • martin
  22:25 16.10.2014

  teoreticky by si své území mohli vymoci na neschopných vládách Syrie a Iráku, než se zkonsolidují

  teoreticky by si své území mohli vymoci na neschopných vládách Syrie a Iráku, než se zkonsolidují

 • Laci
  09:38 11.10.2014

  Star nad Strips? To je nějaká publikace od KFC??

  Star nad Strips? To je nějaká publikace od KFC??

 • liberal shark
  21:30 28.09.2014

  Je to sice jenom spekulace, ale kdyby existoval silný a nezávislý Kurdistán, mohl by tvořit v oblasti stabilizační prvek.

  Je to sice jenom spekulace, ale kdyby existoval silný a nezávislý Kurdistán, mohl by tvořit v oblasti stabilizační prvek.

 • Nemo
  11:52 28.09.2014

  Hrobař: tady se ukazuje vaše totální neznalost problematiky. Kurdové nejsou žádní fanatici, dokonce nejsou semité ale indoevropané jako my. Jen si chtějí spravovat své záležitosti ...Zobrazit celý příspěvek

  Hrobař: tady se ukazuje vaše totální neznalost problematiky. Kurdové nejsou žádní fanatici, dokonce nejsou semité ale indoevropané jako my. Jen si chtějí spravovat své záležitosti jako jiné národy. Uvědomte si že podle vaší logiky by neexistoval ani samostatný český a slovenský stát! A i tak jsme měli štěstí že jsme se velmocím "hodili do krámu".Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  10:50 28.09.2014

  pekne ze opat ozivuju kurdsku otazku. ked im po invazii do iraku amici tahali medove motuzy o nezavislosti, dost kurdov potom nastvalo ze nepovedali ani f na utoky tureckej armady ...Zobrazit celý příspěvek

  pekne ze opat ozivuju kurdsku otazku. ked im po invazii do iraku amici tahali medove motuzy o nezavislosti, dost kurdov potom nastvalo ze nepovedali ani f na utoky tureckej armady na ich dediny leziace v iraku.Skrýt celý příspěvek

 • Hrobař
  10:12 28.09.2014

  Co bude mít z Kurdistánu Evropa? Tedy krom dalšího státu teroristů? Zajistí nám bezpečné dodávky ropy? Nebo budou udržovat stabylitu v regionu? Co, krom nějaké pochybného pocitu ...Zobrazit celý příspěvek

  Co bude mít z Kurdistánu Evropa? Tedy krom dalšího státu teroristů? Zajistí nám bezpečné dodávky ropy? Nebo budou udržovat stabylitu v regionu? Co, krom nějaké pochybného pocitu vděčnosti Evropu motivuje dovolit jim vlastní stát?Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  11:04 27.09.2014

  PKK hlavně v 80 letech bojovala za vznik marxisticko-leninského státu v oblasti Kurdistánu, komunistický Kurdistán. Její vůdce Abdullaha Öcalan byl to, co se označuje jako ...Zobrazit celý příspěvek

  PKK hlavně v 80 letech bojovala za vznik marxisticko-leninského státu v oblasti Kurdistánu, komunistický Kurdistán. Její vůdce Abdullaha Öcalan byl to, co se označuje jako stalinista, toho nejhrubšího zrna. Dnes je PKK naštěstí již o něčem jiném, SSSR velký podporovatel PKK zanikl a komunismus se z PKK pomalu vytratil. Dnes je již PKK přijatelnou organizací, na rozdíl od dob, kdy to byla rudá komunistická guerilla.Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  22:01 26.09.2014

  Za tento stav v pnej miere nesu zodpovednost hlavne Anglicania spolu s dalsimi kolonialnymi velmocami, ich pravytkom vykreslenymi hranicami medzi statmi, nerespektujuc narodnosti ...Zobrazit celý příspěvek

  Za tento stav v pnej miere nesu zodpovednost hlavne Anglicania spolu s dalsimi kolonialnymi velmocami, ich pravytkom vykreslenymi hranicami medzi statmi, nerespektujuc narodnosti tam zijuce. Ano, Turecku musi teraz tiez voda zo zubov, ale tento umely stat, zaberajuci povodne uzemia greckej, armenskej, gruzinskej, a hlavne kurdskej narodnosti bude musiet casom prehodnotit svoje hranice statu. Staty ako Irak (kde je teraz najschodnejsia cesta k nezavyslemu Kurdistanu), Syria (uzemie rozdeluju radikalny sunniti z ISIS), Iran (ten ma v severnej casti problem okrem Kurdskej mensiny aj s najpocetnejsou Azerbajdzanskou mensinou - http://en.wikipedia.org/wiki/I... no a potom tu mame Turecko, ktore sa dnes tvari ako autoritativne silne nacionalisticky ladene zriadenie, kde donedavna mala prevahu armadu a dnes ju vylaca strana AKP s vplivnymi nabozenskymi predstavitelmi. Vsetci v tomto regione maju umele hranice, nezodpovedajuce etnicite narodov tam zijucich, je to buduce ohnisko viacerych vacsich konfliktov. (Armensko-Azerbajdzan-Iran,Turecko-Kurdi-Armeni-Greci, Iran-Irak-Saudovia, Sunniti verzus Shiti, co sa dnes uz deje...)Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  20:12 26.09.2014

  Na Kurdistan nemaji sanci,to jim neprojde v zadnem state ,ktereho se to tyka. Mohli by si ale vybojovat nejaky druh vetsi autonomie, ale treba v Iranu nevim nevim. Kazdopadne nez ...Zobrazit celý příspěvek

  Na Kurdistan nemaji sanci,to jim neprojde v zadnem state ,ktereho se to tyka. Mohli by si ale vybojovat nejaky druh vetsi autonomie, ale treba v Iranu nevim nevim. Kazdopadne nez se zase pustite do silenych politických konstrukci ,uvedomte si ,ze do toho byli kurdove IS vtazeni ,je to boj o preziti, s tim nema politika moc spolecneho. Jo situace se hodi a da se pouzit k nejakému tlaku na okolni vlady ,ale tak jako tak musi kurdove bojovat proste jen aby prezili.Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  19:06 26.09.2014

  Tak na jednu stranu je to smutné - žena má být nositelkou života a nikoli vražedkyní, ale v tomto regionu to jinak nejde pokud nechtějí být jen pasivní obětí.....

  Tak na jednu stranu je to smutné - žena má být nositelkou života a nikoli vražedkyní, ale v tomto regionu to jinak nejde pokud nechtějí být jen pasivní obětí.....

 • KOLT
  17:34 26.09.2014

  Standa: Ještě bych doplnil, že Kurdové (podobně jako většina obyvatel Íránu i zmiňovaní Jezídi) nejsou příbuzní s Araby ani jinými semitskými národy, jsou to totiž Indoevropané. ...Zobrazit celý příspěvek

  Standa: Ještě bych doplnil, že Kurdové (podobně jako většina obyvatel Íránu i zmiňovaní Jezídi) nejsou příbuzní s Araby ani jinými semitskými národy, jsou to totiž Indoevropané. Přesněji, jde především o příbuznost jazykovou, geneticky jsou pochopitelně promíchaní s okolními národy.Skrýt celý příspěvek

 • Poryv
  16:31 26.09.2014

  Nějací Kurdové byli Američanům do teď u pr...o nějaké krátkozrakosti to nebude. To je čistě politická otázka. Podpora jednomu totiž znamená obvykle zhoršení vztahů z jinými. Tyhle ...Zobrazit celý příspěvek

  Nějací Kurdové byli Američanům do teď u pr...o nějaké krátkozrakosti to nebude. To je čistě politická otázka. Podpora jednomu totiž znamená obvykle zhoršení vztahů z jinými. Tyhle kurdské tanečky ostatně jsou trnem v oku Ankaře i Bagdádu a nejen jim. Ovšem, dnes se Kurdové hodí, protože je to poměrně ochotná a spolehlivá figurka na chaotické šachovnici proti IS.
  Těch stran zájmů, které se prolínají skrze Kurdistán je mnoho. Pokud se tohle Američanům podaří diplomaticky ukočírovat, bude to pro ně opravdu významné vítězství. Především Erdogan musí být vzteky bez sebe a přitom Turecko je spojenec o kterého nelze přijít.


  Cituji: "Nyní došlo k tomu, že bojovníci ISIL začali věřit, že pokud budou zabiti ženou, tak jim bude odepřena tato mystická odměna."

  Je pro to nějaký podstatný důkaz a nebo to stojí a padá na Stars and Stripes?Skrýt celý příspěvek

 • práče
  15:24 26.09.2014

  Nesmírně silný národ.Myslím,že si zaslouží naši úctu a podporu.

  Nesmírně silný národ.Myslím,že si zaslouží naši úctu a podporu.

 • RiMr71
  14:45 26.09.2014

  ...na Plastelince se vykašlat a Kurdy podporovat...!

  ...na Plastelince se vykašlat a Kurdy podporovat...!

 • Standa
  13:48 26.09.2014

  Ono říct, že jsou Kurdové sunité je trochu zavádějící. Oni do toho Islámu míchají ještě své prapůvodní náboženství a co se týče víry, tak té jsou o něco vlažnější, než ostatní ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono říct, že jsou Kurdové sunité je trochu zavádějící. Oni do toho Islámu míchají ještě své prapůvodní náboženství a co se týče víry, tak té jsou o něco vlažnější, než ostatní arabské obyvatelstvo. Asi bych to možná připodobnil se Slovanskými pohanskými zvyky začleněnými do křesťanství-velikonoce, Morana apod. Tam je to ještě více.....možná něco jako Křesťanství v Africe.Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  13:08 26.09.2014

  Pro Jan Grohmann- děkuji, myslím, že je to dost podstatná informace v tom všeobecném negování islámu... škoda, že se o tom více nehovoří.

  Pro Jan Grohmann- děkuji, myslím, že je to dost podstatná informace v tom všeobecném negování islámu... škoda, že se o tom více nehovoří.

 • Jan Grohmann
  12:31 26.09.2014

  Pro Otecko: http://en.wikipedia.org/wiki/K... Největší počet Kurdů vyznává sunnitský Islám, konkretně školu Šáfiovský mazhab ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Otecko: http://en.wikipedia.org/wiki/K...
  Největší počet Kurdů vyznává sunnitský Islám, konkretně školu Šáfiovský mazhab http://cs.wikipedia.org/wiki/%...
  Menšina v Íránu a Iráku vyznává také šíitský Islám.
  Najdou se tam také křesťané, židé (velmi malá skupina) nebo už zmiňování Jezídové i jiné náboženství.Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  12:23 26.09.2014

  Prima článek. Hledal jsem na netu, k jaké odnoži islámu kurdové patří, můžete mne navést?

  Děkuji

  Prima článek. Hledal jsem na netu, k jaké odnoži islámu kurdové patří, můžete mne navést?

  Děkuji

Načítám diskuzi...