Nepokoje kolem filmu „Nevinnost muslimů“ mohou mít trochu jiné pozadí

Sudán
Foto: Hořící německé velvyslanectví v Sudánu / AFP

V posledních dnech zachvátila muslimský svět vlna násilných demonstrací před diplomatickými misemi, ale i jinými objekty, západních zemí. Umírali při nich lidé, nejen čtyři američtí diplomaté v Benghází, ale na řadě míst po zásazích policii i samotní demonstranti. Oficiálním důvodem pro svolání protestních akcí byl nesouhlas s kontroverzním „americkým“ filmem „Nevinnost muslimů.“ Nepokoje však mohly mít i jiné pozadí.

Zatímco televizní štáby od 12. září přenášely do světa záběry rozzuřených davů, snažících se v tom či onom městě proniknout do zastupitelského úřadu, ztratila se mimo pozornost médií jedna „maličkost“.  A sice rozhovor, který americké televizní stanici CNN den před vypuknutím nepokojů poskytl bratr vůdce Al Káidy Mohamed Zavahrí.

Zavahrí v tomto rozhovoru připustil, že by Al Káida měla zájem na příměří se Západem a oznámil, že je připraven stát se vyjednavačem. „Desetileté příměří by bylo možné, pokud by se Západ přestal vměšovat do vnitřních záležitostí islámských zemí, do principů islámského vzdělávání a propustil z vězení všechny islamisty“ řekl Zavahrí.

Ajmán Zavahrí Foto: Vůdce Al Káidy - Ajmán Zavahrí. / Reuters

Jak dále uvedl, Al Káidy by výměnou za to přestala s teroristickými útoky a jinými protizápadními a protiamerickými provokacemi. „Zajistili bychom také ochranu oprávněných ekonomické zájmů Západu v islámských státech,“ dodal.

Názory západních expertů na tento návrh se zatím v tisku prakticky neobjevily. Ruští odborníci na mezinárodní politiku jsou ale k tomuto návrhu skeptičtí s odkazem na to, že samotná Al Káidy představuje v tuto chvíli, rozdrobenou organizaci. Navíc nevěří, že má Mohamed Zavahrí mezi regionálními vůdci dostatečnou autoritu, aby takovýto záměr prosadil.

Jemen Foto: Demonstranti se dobývají do amerického velvyslanectví v jemenském Saná / AFP

Vladimír Sotnikov z ruské akademie věd v této souvislosti pro agenturu RIA uvedl, že: „Američané hledají někoho z předních představitelů této organizace, se kterým by mohli jednat, ale neví s kým. Al Káida dnes už totiž nepředstavuje takovou hierarchicky organizovanou strukturu, jako tomu bylo 11. září 2001. V současnosti ji tvoří různé regionální skupiny s různou mírou vzájemné podřízenosti a je otázka s kým jednat.

Také podle Aleksandra Šumilina z Institutu USA a Kanady nelze brát návrh na jednání o příměří vážně, protože Mohamed Zavahrí. není dostatečně vlivnou osobou v této organizaci. „Nebyl k tomu nikým zmocněn, dokonce ani svým bratrem,“ řekl Šumilin.

Opačný názor zastává prezident Akademie geopolitických problémů Leonid Ivašov, podle kterého je takováto dohoda možná. „Nevylučuji, že v rámci předvolebního boje Obama takovouto možnost využije a bude to vydávat za svůj velký úspěch,“ uvedl Ivašov.

pálení americké vlajky Foto: Bangladéští muslimové pálí americkou vlajku / Reuters

 

Není bez zajímavosti, že s podobným návrhem příměří přišel už v roce 2004 někdejší vůdce Al Káidy Usáma bin Ládin. Vzápětí však došlo k teroristickému útoku v londýnském metru, který si vyžádal 52 životů. Jednání tak tehdy zkrachovala dřív, než vlastně začala.

Nelze proto vyloučit, že současné masové protesty proti filmu „Nevinnost muslimů“ jsou v muslimských zemích pro regionální náboženské vůdce pouhou zástěrkou k tomu, aby hned v počátcích torpédovali snahu některých vysokých představitelů Al Káidy jednat se Západem. Nepřehlédnutelné totiž je, že i když o existenci tohoto filmu se ví již delší čas, nepokoje začaly pouhý den po náznaku, že by se Al Káida mohla pokusit se Západem jednat.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Povstání proti Tálibánu znepokojuje afghánské zákonodárce

Afghánistánem se šíří povstání proti Tálibánu. Vzhledem k v poslední době stále častějším útokům ...

Jižní Súdán - soudek střelného prachu

Jihosúdánská vláda plně nekontroluje své území u hranic s Etiopií v jihovýchodní části státu ...

Situace v Čečensku je klidná, terorismus ale trápí Severní Kavkaz dál

Situace v někdejší vzbouřenecké Čečenské republice se v posledních letech výrazně zklidňuje. Ohnisko ...

Trpké libyjské plody arabského jara

Důvodem útoku libyjců na americký konzulát v Benghází, během nějž zahynul americký velvyslanec a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Nicolaj
    19:16 20.09.2012

    Tomáš: MI6 se sice používá, ne však v odborných textech, toto označení totiž oficiálně neexistuje, jeto jen taková přezdívka.

    Tomáš: MI6 se sice používá, ne však v odborných textech, toto označení totiž oficiálně neexistuje, jeto jen taková přezdívka.

  • Pjotr
    17:19 19.09.2012

    Kecy, nevyjednávat, nedá se jim věřit, nejosu zodpovědní a jejich životy řídí Aláh a to znamená Aláh je omluva pro cokoli

    Kecy, nevyjednávat, nedá se jim věřit, nejosu zodpovědní a jejich životy řídí Aláh a to znamená Aláh je omluva pro cokoli

  • roko
    09:37 19.09.2012

    hodnotny clanok, konecne mmnou zdielany pohlad na vec uz nebude len krcmovym drbom pri kofole (kvoli prohibicii) ..

    hodnotny clanok, konecne mmnou zdielany pohlad na vec uz nebude len krcmovym drbom pri kofole (kvoli prohibicii) ..

  • Jakub
    22:03 18.09.2012

    Jackson to sice predvedl po zelené stránce věci skvěle, ale je třeba brát v potaz, ze zbytek filmu byl souzenej... Proto to chce oddělit armádau od (liberální) politiky a vsude ...Zobrazit celý příspěvek

    Jackson to sice predvedl po zelené stránce věci skvěle, ale je třeba brát v potaz, ze zbytek filmu byl souzenej... Proto to chce oddělit armádau od (liberální) politiky a vsude bude klid. Ted měli mariňáci na ambasádě minimum možností, kvůli možným ohlasům medií. Těm je jedno, že z jistého hlediska za životy oněch bojovníků nesou vinnu. Skrátka obecně platí, že když muslimove zabiji nase lidi a my je chceme vymr..t z jejich děr, sme okupanti. Kdyz ale někdo ze západu natočí 18ti minutovou komedii, která při svém vzniku nestála nikoho život a kdo nechtěl, nemusel ji nikdy vidět, mají právo jít do ulic a zabíjet (alespoň todle plyne z ohlasu pisatelů na serveru no...ky.cz). Jeden se aspon poučí, NIKDY SI NEČÍST DISKUZE K ČLÁNKŮM na rádoby zpravodajských servrech, nebo zjistim, že USA může za mor ve středověku a byli okupanti při křížových výpravách v boji proti mírumilovným plyšákům, snažícím se přinést mír do evropy šířením jejich tradic se základem v lásce... Kdyz prede me postavite dve naprosto stejne krabici zapalek... no přece tu americkou ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Tomáš
    21:25 18.09.2012

    Tři ze zabitých patřili k ochrance velvyslanectví. Dva byli ex-sealové a jeden ex-usaf. Jinak MI6 (Military intelligence, section 6) je jiný název pro SIS. Používají se oba ...Zobrazit celý příspěvek

    Tři ze zabitých patřili k ochrance velvyslanectví. Dva byli ex-sealové a jeden ex-usaf.

    Jinak MI6 (Military intelligence, section 6) je jiný název pro SIS. Používají se oba názvy.

    A jak zvládat dav před ambasádou předvedl nejlépe Samuel L. Jakcson ve filmu Krvavá volba (Rules of engagement)Skrýt celý příspěvek

  • Standa
    19:24 18.09.2012

    To je teda hodnotná diskuze.......

    To je teda hodnotná diskuze.......

  • jsk
    17:43 18.09.2012

    Napadení velvyslanectví je aktem mezinárodní agrese a důvodem k válecnému stavu! Mariňáci by je měli pokropit z M2, osobně by měl nevadilo pár tisíc mrtvých !!

    Napadení velvyslanectví je aktem mezinárodní agrese a důvodem k válecnému stavu! Mariňáci by je měli pokropit z M2, osobně by měl nevadilo pár tisíc mrtvých !!

  • Nicolaj
    16:50 18.09.2012

    Mimochodem MI6 je tak maximálně v bondovkách, v reálném světě se to nazívá SIS :-D

    Mimochodem MI6 je tak maximálně v bondovkách, v reálném světě se to nazívá SIS :-D

  • Nicolaj
    16:38 18.09.2012

    Tohle si di psát na idnes, tam ti to možná někdo pochválí.

    Tohle si di psát na idnes, tam ti to možná někdo pochválí.

  • je to špatná analýza
    15:46 18.09.2012

    Sionisté potřebují západ v konfliktu s muslimy, nikdo jiný z něho neprofituje. To sionisti natočili ten pseudodokument a šíří ho ve jménu američanů na youtube a propagují ho na ...Zobrazit celý příspěvek

    Sionisté potřebují západ v konfliktu s muslimy, nikdo jiný z něho neprofituje. To sionisti natočili ten pseudodokument a šíří ho ve jménu američanů na youtube a propagují ho na aldžaziře ,která je nástrojem mi6 a tudíž rothschildů jak manipulovat s arabskou ulicí jak je potřeba. Sionisté jsou bez islamistů vyřízeni.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...