Nepokoje kolem filmu „Nevinnost muslimů“ mohou mít trochu jiné pozadí

Sudán
Foto: Hořící německé velvyslanectví v Sudánu / AFP

V posledních dnech zachvátila muslimský svět vlna násilných demonstrací před diplomatickými misemi, ale i jinými objekty, západních zemí. Umírali při nich lidé, nejen čtyři američtí diplomaté v Benghází, ale na řadě míst po zásazích policii i samotní demonstranti. Oficiálním důvodem pro svolání protestních akcí byl nesouhlas s kontroverzním „americkým“ filmem „Nevinnost muslimů.“ Nepokoje však mohly mít i jiné pozadí.

Zatímco televizní štáby od 12. září přenášely do světa záběry rozzuřených davů, snažících se v tom či onom městě proniknout do zastupitelského úřadu, ztratila se mimo pozornost médií jedna „maličkost“.  A sice rozhovor, který americké televizní stanici CNN den před vypuknutím nepokojů poskytl bratr vůdce Al Káidy Mohamed Zavahrí.

Zavahrí v tomto rozhovoru připustil, že by Al Káida měla zájem na příměří se Západem a oznámil, že je připraven stát se vyjednavačem. „Desetileté příměří by bylo možné, pokud by se Západ přestal vměšovat do vnitřních záležitostí islámských zemí, do principů islámského vzdělávání a propustil z vězení všechny islamisty“ řekl Zavahrí.

Ajmán Zavahrí Foto: Vůdce Al Káidy - Ajmán Zavahrí. / Reuters

Jak dále uvedl, Al Káidy by výměnou za to přestala s teroristickými útoky a jinými protizápadními a protiamerickými provokacemi. „Zajistili bychom také ochranu oprávněných ekonomické zájmů Západu v islámských státech,“ dodal.

Názory západních expertů na tento návrh se zatím v tisku prakticky neobjevily. Ruští odborníci na mezinárodní politiku jsou ale k tomuto návrhu skeptičtí s odkazem na to, že samotná Al Káidy představuje v tuto chvíli, rozdrobenou organizaci. Navíc nevěří, že má Mohamed Zavahrí mezi regionálními vůdci dostatečnou autoritu, aby takovýto záměr prosadil.

Jemen Foto: Demonstranti se dobývají do amerického velvyslanectví v jemenském Saná / AFP

Vladimír Sotnikov z ruské akademie věd v této souvislosti pro agenturu RIA uvedl, že: „Američané hledají někoho z předních představitelů této organizace, se kterým by mohli jednat, ale neví s kým. Al Káida dnes už totiž nepředstavuje takovou hierarchicky organizovanou strukturu, jako tomu bylo 11. září 2001. V současnosti ji tvoří různé regionální skupiny s různou mírou vzájemné podřízenosti a je otázka s kým jednat.

Také podle Aleksandra Šumilina z Institutu USA a Kanady nelze brát návrh na jednání o příměří vážně, protože Mohamed Zavahrí. není dostatečně vlivnou osobou v této organizaci. „Nebyl k tomu nikým zmocněn, dokonce ani svým bratrem,“ řekl Šumilin.

Opačný názor zastává prezident Akademie geopolitických problémů Leonid Ivašov, podle kterého je takováto dohoda možná. „Nevylučuji, že v rámci předvolebního boje Obama takovouto možnost využije a bude to vydávat za svůj velký úspěch,“ uvedl Ivašov.

pálení americké vlajky Foto: Bangladéští muslimové pálí americkou vlajku / Reuters

 

Není bez zajímavosti, že s podobným návrhem příměří přišel už v roce 2004 někdejší vůdce Al Káidy Usáma bin Ládin. Vzápětí však došlo k teroristickému útoku v londýnském metru, který si vyžádal 52 životů. Jednání tak tehdy zkrachovala dřív, než vlastně začala.

Nelze proto vyloučit, že současné masové protesty proti filmu „Nevinnost muslimů“ jsou v muslimských zemích pro regionální náboženské vůdce pouhou zástěrkou k tomu, aby hned v počátcích torpédovali snahu některých vysokých představitelů Al Káidy jednat se Západem. Nepřehlédnutelné totiž je, že i když o existenci tohoto filmu se ví již delší čas, nepokoje začaly pouhý den po náznaku, že by se Al Káida mohla pokusit se Západem jednat.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Povstání proti Tálibánu znepokojuje afghánské zákonodárce

Afghánistánem se šíří povstání proti Tálibánu. Vzhledem k v poslední době stále častějším útokům ...

Jižní Súdán - soudek střelného prachu

Jihosúdánská vláda plně nekontroluje své území u hranic s Etiopií v jihovýchodní části státu ...

Situace v Čečensku je klidná, terorismus ale trápí Severní Kavkaz dál

Situace v někdejší vzbouřenecké Čečenské republice se v posledních letech výrazně zklidňuje. Ohnisko ...

Trpké libyjské plody arabského jara

Důvodem útoku libyjců na americký konzulát v Benghází, během nějž zahynul americký velvyslanec a ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Nicolaj
  19:16 20.09.2012

  Tomáš: MI6 se sice používá, ne však v odborných textech, toto označení totiž oficiálně neexistuje, jeto jen taková přezdívka.

 • Pjotr
  17:19 19.09.2012

  Kecy, nevyjednávat, nedá se jim věřit, nejosu zodpovědní a jejich životy řídí Aláh a to znamená Aláh je omluva pro cokoli

 • roko
  09:37 19.09.2012

  hodnotny clanok, konecne mmnou zdielany pohlad na vec uz nebude len krcmovym drbom pri kofole (kvoli prohibicii) ..

 • Jakub
  22:03 18.09.2012

  Jackson to sice predvedl po zelené stránce věci skvěle, ale je třeba brát v potaz, ze zbytek filmu byl souzenej... Proto to chce oddělit armádau od (liberální) politiky a vsude bude klid. Ted měli mariňáci na ambasádě minimum možností, kvůli možným ohlasům medií. Těm je jedno, že z jistého hlediska za životy oněch bojovníků nesou vinnu. Skrátka obecně platí, že když muslimove zabiji nase lidi a my je chceme vymr..t z jejich děr, sme okupanti. Kdyz ale někdo ze západu natočí 18ti minutovou komedii, která při svém vzniku nestála nikoho život a kdo nechtěl, nemusel ji nikdy vidět, mají právo jít do ulic a zabíjet (alespoň todle plyne z ohlasu pisatelů na serveru no...ky.cz). Jeden se aspon poučí, NIKDY SI NEČÍST DISKUZE K ČLÁNKŮM na rádoby zpravodajských servrech, nebo zjistim, že USA může za mor ve středověku a byli okupanti při křížových výpravách v boji proti mírumilovným plyšákům, snažícím se přinést mír do evropy šířením jejich tradic se základem v lásce... Kdyz prede me postavite dve naprosto stejne krabici zapalek... no přece tu americkou ;-)

 • Tomáš
  21:25 18.09.2012

  Tři ze zabitých patřili k ochrance velvyslanectví. Dva byli ex-sealové a jeden ex-usaf.

  Jinak MI6 (Military intelligence, section 6) je jiný název pro SIS. Používají se oba názvy.

  A jak zvládat dav před ambasádou předvedl nejlépe Samuel L. Jakcson ve filmu Krvavá volba (Rules of engagement)

 • Standa
  19:24 18.09.2012

  To je teda hodnotná diskuze.......

 • jsk
  17:43 18.09.2012

  Napadení velvyslanectví je aktem mezinárodní agrese a důvodem k válecnému stavu! Mariňáci by je měli pokropit z M2, osobně by měl nevadilo pár tisíc mrtvých !!

 • Nicolaj
  16:50 18.09.2012

  Mimochodem MI6 je tak maximálně v bondovkách, v reálném světě se to nazívá SIS :-D

 • Nicolaj
  16:38 18.09.2012

  Tohle si di psát na idnes, tam ti to možná někdo pochválí.

 • je to špatná analýza
  15:46 18.09.2012

  Sionisté potřebují západ v konfliktu s muslimy, nikdo jiný z něho neprofituje. To sionisti natočili ten pseudodokument a šíří ho ve jménu američanů na youtube a propagují ho na aldžaziře ,která je nástrojem mi6 a tudíž rothschildů jak manipulovat s arabskou ulicí jak je potřeba. Sionisté jsou bez islamistů vyřízeni.