Nepokoje na Chrámové hoře: Proč Palestincům vadí detektory kovů?

Izraelští policisté hlídají přístup na Chrámovou horu; větší foto / Israel Police FaceBook

Nejnovější vlna napětí mezi Izraelci a Palestinci je možná u konce. Vláda se dohodla na alternativě k detektorům kovů u vstupů na Chrámovou horu, které vyvolaly protesty Palestinců. Ty byly na místo nainstalovány po útoku na policisty. Jaké je pozadí současné krize a dotýká se navrhované řešení jejích příčin?

Status Chrámové hory

Chrámová hora je posvátná jak pro židy, tak pro muslimy. Pro židy je místem, kde stály biblické chrámy, kdy pozůstatkem toho druhého je současná Zeď nářků. Pro muslimy je třetím nejsvětějším místem mešita al-Aksá, kam podle tradice doputoval prorok Mohamed po noční cestě, při které promlouval s Bohem, a Skalní dóm, odkud poté vstoupil do nebe.Podle návrhu OSN, na základě něhož byly v roce 1947 vytyčeny hranice židovského a arabského státu, má být Jeruzalém pod mezinárodní správou. Po první arabsko-izraelské válce v roce 1948 byla východní polovina města včetně Chrámové hory pod kontrolou Jordánska. To ji prostřednictvím náboženské nadace (waqf) spravuje dodnes, i za okupace Izraelem, která trvá od šestidenní války v roce 1967.

Od roku 1968 tak místo mohou v určitých hodinách navštěvovat turisté a příslušníci všech náboženství, avšak modlitby zde na základě právně ukotvené dohody vykonávají pouze muslimové (smířlivé gesto a snaha o předejití náboženské válce po sjednocení města pod izraelskou kontrolou).

Podle vrchního rabinátu je přístup na Chrámovou horu, jež je nejsvětějším místem judaismu, podmíněn rituální čistotou, které v současné době nelze dosáhnout, a tedy je nežádoucí na ni vstupovat. Izrael tak má za současného stavu v kompetenci bezpečnost a vykonávání rozhodnutí odsouhlasených waqfem. Muslimové mají na horu přístup deseti branami, jež jsou určené pouze pro ně. Ostatní vcházejí Maghrebrskou bránou po důkladné bezpečnostní prohlídce.

Jelikož jde o politicky citlivé místo, mohou se pátečních modliteb účastnit pouze ženy a muži nad 35 – 50 let (podle výbušnosti situace v daný týden). Cílem je zabránit násilným protestům a obtěžování ostatních návštěvníků komplexu. Bezpečnostní složky se také snaží zabránit hromadným modlitbám ostatních náboženských skupin (většinou radikální osadníci), jež bývají pojímány jako politická proklamace.

Útok na policisty a omezení vstupu na Chrámovou horu

Je důležité vzít v potaz, že detektory kovů, jež se staly spouštěčem protestů, nebyly na Chrámovou horu umístěny jen tak. Došlo k tomu poté, co 14. července zabili tři izraelští Arabové dva policisty. Ti měli paradoxně dohlížet právě na jejich bezpečnost.

K útoku byly krom oblíbeného nože použity také střelné zbraně, které byly na místo propašovány právě kvůli absenci přísnějších bezpečnostních kontrol. Jelikož k útoku došlo v pátek, byla Chrámová hora uzavřena právě na den modliteb, což vyvolalo první protesty. Následující den byly ke vstupním branám namontovány detektory kovů a otevřeny byly pouze některé z deseti bran a to pouze v určitých hodinách a jen mužům starším 50 let a ženám.

Proč mají Palestinci problém s detektory kovů?

Jednou z výtek, již k instalaci detektorů Palestinci mají, je jednostrannost izraelského jednání a neinformování o kroku, jež má okamžitý dopad na návštěvníky mešity. Izraelci tvrdí, že o svém kroku zpravili Jordánsko, což se nelíbí Palestincům, kteří si suverenitu nad Chrámovou horou nárokují a požadují také vlastní zodpovědnost za zajištění bezpečnosti.

V širším kontextu pak jde o celkové zpochybnění izraelské autority nad Jeruzalémem včetně Chrámové hory, jelikož okupující stát podle mezinárodního práva nemůže anektovat území.

Slabina argumentu spočívá v tom, že svaté město bylo původně svěřeno pod mezinárodní kontrolu. Ta byla nejprve narušena správou Jordánska a poté Izraelem. Nikdy navíc nebyly vypracovány a uplatněny mechanismy mezinárodní administrace a v OSN neexistuje shoda, jak by se k problému měla stavět.

Izrael tak používá bezpečnostní rétoriku a odkaz na to, že se Jordánsko (jež dříve kontrolovalo území nyní okupované Izraelem) vzdalo jakýchkoli nároků na Západní břeh ve prospěch Palestinské samosprávy, která však není státem, a tedy nejde o přečin proti mezinárodnímu právu.

Omezení vstupu na Chrámovou horu je Palestinci vnímáno jako porušení statu quo a izraelská snaha dostat oblast pod svou kontrolu právě pod záminkou bezpečnosti, již má v gesci. S radikalizací ortodoxních židů také sílí hnutí, jež požadují zrušení zákazu modliteb nebo rovnou stavbu třetího chrámu.

Jejich podpora ze strany členů parlamentu či vlády pak podkopává prohlášení Knessetu o zachování statu quo. Palestinci se také bojí judaizace Jeruzaléma, který si nárokují obě strany, avšak Izrael má díky administrativní kontrole nad městem možnost ovlivňovat zástavbu a pohyb Palestinců.

Chrámová hora se tak stává lakmusovým papírkem všech problémů, jimž Arabové čelí. Jako odmítavé gesto vyhlásil waqf modlitby před branami.

Vlna protestů a násilí

Po večerní modlitbě se shromáždění měnily v protesty a navzdory snahám o poklidné vyjádření nesouhlasu i ve střety s policií. Protestující vrhali kameny a zápalné lahve, na což policie odpovídala slzným plynem, vodními děly a gumovými projektily. V pátek pak vyhlásil prezident Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás přerušení veškerých kontaktů s Izraelem, dokud židovský stát „nezruší své kroky proti Palestincům jako takovým a především proti Jeruzalému a mešitě al-Aksá".

Nebylo však jasné, jestli došlo i k přerušení bezpečnostní spolupráce, která je pro obě země klíčová. Při střetech s policií pak byli zastřeleni tři Palestinci. V ten samý den ubodal na Západním břehu palestinský terorista tři osadníky poté, co se k nim vloupal do bytu. V sobotu se protesty rozšířily do Gazy a na Západní břeh. Byli při nich zabiti další dva Palestinci. Celkem bylo hospitalizováno na 400 lidí včetně několika desítek policistů.

Protestovalo se také v jordánském Ammánu. Až 60 % Jordánců je palestinského původu a v zemi je aktivní také Muslimské bratrstvo, které je mateřskou organizací Hamásu. V neděli byl šroubovákem pobodán člen ochranky zdejší izraelské ambasády.

Ten v sebeobraně zabil útočníka a dalšího člověka. Není jasné, jestli se incident vztahuje k současné vyostřené situaci, jelikož mělo jít o muže, kteří se podíleli na stěhování v blízkosti ambasády a mohlo jít o následek hádky.

Detektory kovů zmizí, ale...

Alternativa k detektorům kovů se hledá hlavně z důvodu uklidnění situace. Navrhované řešení počítá s úzkými oplocenými koridory, jimiž budou muslimové procházet. Za pomoci nainstalovaných bezpečnostních kamer budou vybírány podezřelé osoby, které se následně podrobí prohlídce s ručním detektorem kovu.

Mluví se také o zákazu nošení zavazadel do prostoru Chrámové hory. Ve hře je i kamerový systém schopný zaznamenávat teplotu, rozpoznávat obličeje a odhalit skryté zbraně a výbušniny, který přijde a sto milionů šekelů (620 milionů Kč). Taktéž se počítá se zvýšenou přítomností policie ve Starém městě a právě u vstupů na Chrámovou horu.

Jelikož jak protestující, tak Jordánsko požadují návrat k situaci před útokem, nedojde k naplnění jejich přání. Navíc má celá krize hlubší podtext, který nevyřeší ani potenciální odstranění všech bezpečnostních prvků. Blízkovýchodní vyslanec při OSN Nikolay Mladenov varoval, že pokud se situace nevyřeší do příštích pátečních modliteb, hrozí katastrofické následky. Jelikož je však Izrael zemí, která staví bezpečnost na první místo, tlak OSN na kompromis nemusí být vyslyšen.

Slovy cynika i proto, že díky současným opatřením na Chrámové hoře bude zabráněno dalšímu zabíjení policistů, vláda nasbírá politické body, k útokům nožem bude docházet tak i tak a při nepokojích umírají hlavně Palestinci.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Konflikt v Jemenu – krize a kontroverze americké podpory Saúdské Arábie

Americký prezident Donald Trump vykonal v minulém týdnu svou první zahraniční návštěvu. Volba ...

Nová Saúdská Arábie? Princ Mohamed bin Salmán a vize 2030

Ve středu 21.6. došlo ke změně v následnictví na saúdském trůnu. Jednaosmdesátiletý král Salmán ...

Krize v Perském zálivu: 13 požadavků pro Katar

Kuvajt, který je mediátorem v mezi Katarem a Saúdskou Arábií, Bahrajnem, Spojenými arabskými emiráty ...

Turecko nakupuje ruské systémy protivzdušné obrany S-400

Podle zpravodajské agentury Bloomberg, která se odvolává na nejmenovaného (!) tureckého "úředníka", ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Tesil
  23:16 26.07.2017

  ImreSVK
  V letech 1947-49 vyhnali asi 800 000 lidí různé víry mezi nimi i křesťany,hádat se nechci myslím ,že je to z knihy M Čejky-Dějiny mod.Izraele.
  V současnosti je v okolí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ImreSVK
  V letech 1947-49 vyhnali asi 800 000 lidí různé víry mezi nimi i křesťany,hádat se nechci myslím ,že je to z knihy M Čejky-Dějiny mod.Izraele.
  V současnosti je v okolí Izraele několik mil.upchlíků.
  To že Němci návrhy ignorovali na věci nic nemění.
  V poselství E,Beneše domácímu odboji z r.1941 se píše:...s židy máme potíže nejraději by většina sloužila v kanceláři.
  U pozemní armády bylo větší procento Němců než Židů.
  Skrýt celý příspěvek

 • ImreSVK
  22:42 26.07.2017

  pre Tesil (26.07.2017, 17:56)

  "Právě pro to co si vytrpěli v KT by člověk jaksi předpokládal větší míru tolerance."

  V dnešnej dobe ťažko posúdiť v akom psychickom rozpoložení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pre Tesil (26.07.2017, 17:56)

  "Právě pro to co si vytrpěli v KT by člověk jaksi předpokládal větší míru tolerance."

  V dnešnej dobe ťažko posúdiť v akom psychickom rozpoložení boli Židia, ktorý prežili vyhladzovacie tábory. Ešte sa nájdu preživší Židia, ktorý svedčia čo sa v tej dobe dialo. Vďaka MacDonaldovej bielej knihe (uzákonená 17.05.1939) nemohli Židia emigrovať do Palestíny pod Britským mandátom. Tým, ktorým sa to nelegálne podarilo do vyhlásenia štátu Izrael, tak pochybujem, že mali "väčšiu mieru tolerancie", keď sa fundamentálna časť arabov správala tak ako nacisti počas 2 sv. vojny.
  Zaujímavé je, že Reinhard Heydrich s Hitlerovým súhlasom od 01.02.1938 zo Starej ríše vysťahoval až do zákazu (uzákonenia bielej knihy, resp. do vypuknutia 2 sv.) približne 300 000 Židov, z Rakúska 130 000 a z Čiech 30 000. Asi 70 000 sa ich do Palestíny aj reálne dostalo.
  http://historyweb.dennikn.sk/c...

  "Tady je docela zajímavý návrh A.Sterna zakladatele další teroristické org.Lechi.Ten dokonce nabídl spolupráci Německu v boji proti Britům v r.1940."

  citujem: "Nemecká strana však návrhy Lechi ignorovala (Lechi pravdepodobne netušili, že v tom čase už dochádzalo k intenzívnej spolupráci medzi nacistickým Nemeckom a veľkým muftim Hadž Amínom al-Husejním). ... Z hľadiska neskoršieho vývoja ide o o jednu z najabsurdnejších situácií druhej svetovej vojny"
  https://sk.wikipedia.org/wiki/...
  Zaujímavé je napr. aj toto: http://www.ceskatelevize.cz/po...

  "Mimochodem Židi vypráskali z území Palestiny i stovky křesťanů."

  Poprosím uviesť relevantný zdroj, či už dokument alebo odbornú historickú literatúru, v ktorej je toto tvrdenie podložené aj s dôkazmi.

  "Dokonce i RB OSN měla výhrady k chování Izraelců v Gaze."

  O Rade bezpečnosti(?) OSN si myslím svoje. V 21. storočí sa mi skôr zdá, že používa dvojaký meter. Často je podávaných a schvaľovaných xyz rezolúcii namierených proti Izraelu, ale prehrešky "Palestínčanov" sa akosi prehliadajú.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:28 26.07.2017

  Tááákže .... ak tam nebudú chodiť židia z dôvodu rituálnej čistoty a moslimovia kvôli kamerám, .... tak možno to celé prehlásiť za pamiatkový komplex pre kresťanských, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tááákže .... ak tam nebudú chodiť židia z dôvodu rituálnej čistoty a moslimovia kvôli kamerám, .... tak možno to celé prehlásiť za pamiatkový komplex pre kresťanských, hinduistických, budhistických, šintoistických, atď. turistov. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:56 26.07.2017

  ImreSVK
  Právě pro to co si vytrpěli v KT by člověk jaksi předpokládal větší míru tolerance.Tady je docela zajímavý návrh A.Sterna zakladatele další teroristické org.Lechi.Ten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ImreSVK
  Právě pro to co si vytrpěli v KT by člověk jaksi předpokládal větší míru tolerance.Tady je docela zajímavý návrh A.Sterna zakladatele další teroristické org.Lechi.Ten dokonce nabídl spolupráci Německu v boji proti Britům v r.1940.
  Členem Irgunu byl M.Begin pozdější ministerský předseda a držitel Nobelovi ceny míru.To jen pro zajímavost.
  Mimochodem Židi vypráskali z území Palestiny i stovky křesťanů.
  Dokonce i RB OSN měla výhrady k chování Izraelců v Gaze.
  Skrýt celý příspěvek

 • ImreSVK
  17:07 26.07.2017

  pre dusan (25.07.2017, 22:54) doplnenie:

  "Mimochodom väčšinou sa do tých nových osád nesťahujú ľudia čo nemajú, kde v Izraeli kde bývať ... ale štedro dotovaní migranti z celého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pre dusan (25.07.2017, 22:54) doplnenie:

  "Mimochodom väčšinou sa do tých nových osád nesťahujú ľudia čo nemajú, kde v Izraeli kde bývať ... ale štedro dotovaní migranti z celého sveta ktorí samozrejme vedia komu majú byť vďační za nové bývanie a volia tých najväčších náboženských bláznov Izraela, s ktorými majú problém nie len Palestínčania, ale i samotní Židia."

  Máte na mysli asi "aliju", ktorá je špecifický druh migrácie ľudí, ktorý musia preukázať, že sú židia alebo majú židovské korene (do akej miery som už nezisťoval). Z časti ich podporuje štát a z časti sa snažia aj kresťanské organizácie. Migrácia týchto ľudí nie je žiaden lacný špás. Letenky z miesta migrácie a etablovanie daných ľudí v Izraeli (učenie hebrejčiny, hľadanie práce a bývania) stoja značné finančné prostriedky.
  Alija má svoje výhody aj nevýhody. Po aliji latinských židov začali mať napr. kibuce(i) (vidiecke poľnohospodárske / priemyselné osady) problémy s disciplínou, keďže životný štýl ľudí z Južnej Ameriky bol typu "maňána" (na všetko mám čas, nikam sa neponáhľam). Ďalej napr. prostitúcia a mafia (organizovaný zločin) nebola rozšírená cca až do doby kedy nezačala alija židov z východné bloku (ZSSR a ich satelitných štátov).

  http://eretz.cz/2016/03/pri-ta...
  http://eretz.cz/2012/07/alija-...
  http://eretz.cz/2011/10/alija-...
  Skrýt celý příspěvek

 • ImreSVK
  12:58 26.07.2017

  pre Tesil (25.07.2017, 20:30):

  Teroristický útok na hotel Kráľa Dávida bola len posledná kvapka v mori krvi. V to obdobie (pred vyhlásením štátu Izrael v 1948) sa odohrávali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pre Tesil (25.07.2017, 20:30):

  Teroristický útok na hotel Kráľa Dávida bola len posledná kvapka v mori krvi. V to obdobie (pred vyhlásením štátu Izrael v 1948) sa odohrávali nepokoje/teroristické útoky medzi arabmi, židmi a britskou správou pomaly na dennom poriadku. Taký "slávny" jeruzalemský muftí ( https://cs.wikipedia.org/wiki/... ) nebol žiaden "kvítek". Mal na rukách tak isto krv (napr. bombový útok na jeruzalemské noviny, atď.), tak ako fundamentálne odnože sionistického hnutia. Briti boli bohužiaľ medzi dvoma mlynskými kameňmi (araby vs židia). Niekedy sa stávalo, že Britská správa pri nejakom teroristickom útoku z arabskej strany na židovskú vôbec nezakročili aj keď mohli. Nechali arabov vykonať to čo si naplánovali a potom prišli obrazne povedané akurát tak pozbierať mŕtvoly. Araby mohli disponovať so strelnými zbraňami, ak tie našli u židov, tak často si išli zatancovať "konopné tango".
  Po útoku na hotel Kráľa Dávida sa už Briti rozhodli, že "tudy cesta nevede" a skrze OSN sa spustil proces vzniku Izraelského štátu, ktorý už mal dávno jestvovať po 1. svetovej vojne skrze Balfourovu deklaráciu z roku 1917 ( https://sk.wikipedia.org/wiki/... ).

  pre dusan (25.07.2017, 22:54):

  "Židia síce radi poukazujú na palestísky terorizmus ... "zabúdajú" na ten svoj, ktorý im pomohol pri vzniku štátu Izrael."

  Áno poukazujú na terajší, ktorý sa odohráva v 21. storočí. Či zabúdajú na ten svoj z pred 1948 to už neviem posúdiť. Skôr sa mi zdá, že niekto sa stále snaží poukazovať, že len židovský fundamentalizmus je "kakane bakane", ale ten "palestínsky" prehliada, lebo mu to nehraje do karát... Málo sa píše o tom čo robili araby v tej dobe židom. Ako napr. jeruzalemský muftí sympatizoval s "3. ríšou" a plánoval "konečné riešenie židov" v Palestíne, atď.
  Niekto raz povedal: "... Odpúšťajte a bude vám odpustené!" Bohužiaľ obe zainteresované strany (araby a židia) na blízkom východe často asi nie sú ochotný alebo to nechcú robiť. Raz jeden alebo druhý prilieva olej do ohňa.

  "Popierajú etnické čistky v Palestíne v roku 1948 a radi sa stavajú do role toho ktorému každý ubližuje (rovnako ako Palestínčania)."

  Myslím, že židia v tej dobe mali veľmi čerstvo v pamäti aké "čistky" boli Auschwitz-Birkenau, Mauthausen, Dachau, Treblinka a v xyz ďalších podobných "rekreačných zariadeniach". V ich ponímaní v tej dobe už nemali čo stratiť. Počas 2. svetovej išli ako ovce na porážku, ale po tejto "prechádzke rúžovým sadom", ktorý údajne nikdy nebol (to tvrdia súčasný "vodcovia palestínčanov" a ich dneskajšie školské osnovy, atď.), to už len tak nenechali. To neospravedlňuje masakre tej alebo onej strany.

  "A ak Izrael odmieta zastavenie výstavby nových židovských osád tak potom je jasné, že sa nechce s Palestínčanmi dohodnúť ..."

  Fascinuje ma jak stále niekto dokáže vyťahovať, že "výstavba židovských osád bráni mieru na Blízkom východe (niekedy mám dojem, že aj tomu svetovému) a vytvoreniu Palestínskeho štátu pre arabov".
  Problém je totálne niekde inde... Som zvedavý, či prídete na to, že kde? Tie problémy sú viditeľnejšie, keď dotyčný človek zdvihne svoj zadok a skúsi na vlastnej koži ako sa žije v danej lokalite. Dajú sa nájsť isté indície aj z bezpečia obývačky, len to chce študovať "propagandu" aj z tej druhej strany a niekedy komunikovať s ľuďmi "face to face".
  Taká jedna perlička, o ktorej sa málo píše, resp. vie. Istý Izraelský premiér ponúkol istému "palestínskemu" vodcovi, ktorý získal Nobelovu cenu za mier (nemám šajn ako on prispel k mieru, ale budiž...), že mu dá tuším 90% Izraelského územia získaného po vyhranej vojne v roku 1967. Spomínaný "mierotvorca" vyhlásil: "buď všetko (100%) alebo nič"...
  Takže tam kde nie je vôľa, nie je ani ochota a hľadá sa len zámienka prečo nie, nie, nie.

  "Vina je i politický systém Izraela, kde síce majú väčšinu hlasov "normálne" strany, ale bez percentuálneho limitu sa tam dostávajú i vyslovení poloblázni, ktorí potom často rozhodujú o väčšine v parlamente."

  Tuším, že toto tvrdenie sa dá z časti vyvrátiť týmto: http://eretz.cz/2014/03/zakon-...
  Ďalšia vec Kneset je dosť zhovievavý voči arabským stranám v Knesete, v ktorých poslanci často otvorene ospevujú a schvaľujú teroristické útoky voči židom. Zaujímalo by ma, ktorý západný parlament by túto rétoriku daných politických strán a ich poslancov tolerovalo a ako dlho...

  Na záver ako som už raz písal. Na Izraelský štát sa nedá pozerať optikou, kde vidím alebo chcem vidieť len čierno-bielo. Je tam xyz odtieňov sivej. Podstatnú rolu tam hraje ešte jeden aspekt, o ktorom nie každý vie a aj keď vie tak ho často neakceptuje.

  Všetkým prajem pokojný zvyšok dňa.
  Skrýt celý příspěvek

 • Refael
  11:45 26.07.2017

  Ty osady na Západním břehu(Judsko, Samaří) se stavěli kromě obranných bodů také proto, že to je defakto jediný politický nátlak na Palestince, potažmo Fatah, že pokud bude váhat s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ty osady na Západním břehu(Judsko, Samaří) se stavěli kromě obranných bodů také proto, že to je defakto jediný politický nátlak na Palestince, potažmo Fatah, že pokud bude váhat s mírem, také mají co ztratit.
  Popravdě je to jediný nátlak na Fatah, který Izrael vůbec má. Také proto se rozšiřují již postavené osady.
  Ovšem je problém, pokud Fatah už viděl, že osady se dají kdykoliv zbourat(Gaza), může se to míjet účinkem.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:54 25.07.2017

  ImreSVK

  Propaganda je na oboch stranách ....

  Židia síce radi poukazujú na palestísky terorizmus ... "zabúdajú" na ten svoj, ktorý im pomohol pri vzniku štátu Izrael. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ImreSVK

  Propaganda je na oboch stranách ....

  Židia síce radi poukazujú na palestísky terorizmus ... "zabúdajú" na ten svoj, ktorý im pomohol pri vzniku štátu Izrael. Popierajú etnické čistky v Palestíne v roku 1948 a radi sa stavajú do role toho ktorému každý ubližuje (rovnako ako Palestínčania).

  A ak Izrael odmieta zastavenie výstavby nových židovských osád tak potom je jasné, že sa nechce s Palestínčanmi dohodnúť ...

  Mimochodom väčšinou sa do tých nových osád nesťahujú ľudia čo nemajú, kde v Izraeli kde bývať ... ale štedro dotovaní migranti z celého sveta ktorí samozrejme vedia komu majú byť vďační za nové bývanie a volia tých najväčších náboženských bláznov Izraela, s ktorými majú problém nie len Palestínčania, ale i samotní Židia.

  Vina je i politický systém Izraela, kde síce majú väčšinu hlasov "normálne" strany, ale bez percentuálneho limitu sa tam dostávajú i vyslovení poloblázni, ktorí potom často rozhodujú o väčšine v parlamente.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  20:30 25.07.2017

  Nebyli to náhodou židovští sionisté.
  Co třeba 91 obětí v hotelu Král David,
  Teroristická organizace Irgun,která měla útok na svědomí mimo jiné zločiny.

  Nebyli to náhodou židovští sionisté.
  Co třeba 91 obětí v hotelu Král David,
  Teroristická organizace Irgun,která měla útok na svědomí mimo jiné zločiny.

 • Zemak
  19:38 25.07.2017

  "Nemělo by se zapomínat kdo do těchto končin přinesl terorismus a v podstatě genocidu.
  Mám pochopitelně na mysli moderní dějiny."

  A kdo to vlastně, kýho čerta, byl?

  "Nemělo by se zapomínat kdo do těchto končin přinesl terorismus a v podstatě genocidu.
  Mám pochopitelně na mysli moderní dějiny."

  A kdo to vlastně, kýho čerta, byl?

 • Tesil
  17:48 25.07.2017

  Vůbec se nechci zastávat Palestinců,naopak nechápu vstřícnou politiku EU vůči nim.Ale přece jen to chce méně korektnosti a více objektivity.
  Nemělo by se zapomínat kdo do těchto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vůbec se nechci zastávat Palestinců,naopak nechápu vstřícnou politiku EU vůči nim.Ale přece jen to chce méně korektnosti a více objektivity.
  Nemělo by se zapomínat kdo do těchto končin přinesl terorismus a v podstatě genocidu.
  Mám pochopitelně na mysli moderní dějiny.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kusa
  17:14 25.07.2017

  Jen takové malé OT:

  Proč Vojta Kotek hlídá s izraelskou policií Chrámovou Horu? :-)

  Jen takové malé OT:

  Proč Vojta Kotek hlídá s izraelskou policií Chrámovou Horu? :-)

 • RiMr71
  14:54 25.07.2017

  "Proč teroristům vadí detektory kovů?"

  ...já tomu otazníku v titulku nerozumím... co je na tom nejasného?

  "Proč teroristům vadí detektory kovů?"

  ...já tomu otazníku v titulku nerozumím... co je na tom nejasného?

 • ImreSVK
  12:50 25.07.2017

  pre Klára Šubíková:

  "Po první arabsko-izraelské válce v roce 1948 byla východní polovina města včetně Chrámové hory pod kontrolou Jordánska. To ji prostřednictvím náboženské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pre Klára Šubíková:

  "Po první arabsko-izraelské válce v roce 1948 byla východní polovina města včetně Chrámové hory pod kontrolou Jordánska. To ji prostřednictvím náboženské nadace (waqf) spravuje dodnes, i za okupace Izraelem, která trvá od šestidenní války v roce 1967."

  Ak ma pamäť neklame, tak počas okupácie východného Jeruzalema Jordánskom (1948 - 1967) nemohli vkročiť žiadny židia na Chrámovu horu (mohli sa o to pokúsiť, ale "lístok bol jednosmerného charakteru"). Situácia sa zmenila až po prehranej vojne v roku 1967 keď začali východný Jeruzalem "okupovať" Izraelčania.

  "Slovy cynika i proto, že díky současným opatřením na Chrámové hoře bude zabráněno dalšímu zabíjení policistů, vláda nasbírá politické body, k útokům nožem bude docházet tak i tak a při nepokojích umírají hlavně Palestinci."

  K tomu by som dodal na zamyslenie asi len toto:
  http://www.rozhlas.cz/plus/naz...

  http://www.kehilaprag.cz/cs/no...

  Všetkým prajem pokojný deň.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:46 25.07.2017

  Nooo, tá "novostavba" je staršia ako čokoľvek, čo stojí v Čechách, na Slovensku, v Poľsku, atď. ... :-D

  Nooo, tá "novostavba" je staršia ako čokoľvek, čo stojí v Čechách, na Slovensku, v Poľsku, atď. ... :-D

 • Charlie
  12:22 25.07.2017

  Ať to udělaj tak, že palestince nebudou kontrolovat vůbec, ale ti tam budou smět jen v určitý dny (tak aby se oddělili od turistů) a pak ať se tam třeba ubodaj a ustřílej a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ať to udělaj tak, že palestince nebudou kontrolovat vůbec, ale ti tam budou smět jen v určitý dny (tak aby se oddělili od turistů) a pak ať se tam třeba ubodaj a ustřílej a uvybuchujou.

  Nebo za bé (což je dle mýho lepší řešení) ať tu černou stavbu nahoře zbouraj a opravěj chrám, beztak to je novostavba bez větší architektonický hodnoty. Sice se říká, že by to nasralo slimáky, ale ti sou nasraní defaultně, takže beztak žádná změna.
  Skrýt celý příspěvek