M60A3 SLEP: Nesmrtelný M60 se do důchodu nechystá

Foto: M60A3 americké armády v Německu (1985); ilustrační foto; větší foto / Public Domain
M60A3 americké armády v Německu (1985); ilustrační foto; větší foto / Public Domain

Americká firma Raytheon připravila kompletní modernizační balíček pro americké ikonické tanky M60, resp. pro poslední výrobní verzi M60A3. Modernizační balíček téměř 60 let staré konstrukce nese označení M60A3 SLEP (Service Life Extension Program).

První prototyp tanku M60 Patton byl vyroben v roce 1958 a první kusy se dostaly do výzbroje v roce 1961. Celkově opustilo výrobní linku více než 15 000 tanků. Největší slávy se dočkal M60 v Izraeli, kde během izraelsko-arabských válek v 70. a 80. letech úspěšně čelil sovětským tankům T-54/55, T-62 nebo T-72.

 

Nyní je M60 v provozu ve dvou desítkách zemích světa - ať ještě v aktivní službě nebo jako rezerva. Do roku 2014 tanky M60, resp. izraelským průmyslem vylepšené typy Magach 6 a Magach 7, sloužily také v izraelské armádě.

M60 ale hned tak z výzbroje armád po celém světě nezmizí. Americká firma Raytheon proto provozovatelům tanků M60 nabízí modernizační balíček SLEP.

Modernizace je zajímavá pro ty země, které musí čelit moderním tankům (jako je T-90), ale nemohou si dovolit nejnovější konstrukce typu Abrams, Leopard nebo Leclerc. Státy při modernizaci tanků M60 navíc masivně ušetří za zázemí (servis, logistika, školení, atd.) zabezpečující provoz tanků M60.

Navíc řada zemí v Africe nebo na Středním východě používá tanky především k podpoře pěchoty, nikoliv k boji s jinými tanky. Pro tyto úkoly není třeba nakupovat velmi drahé západní tanky.

Středobodem modernizace SLEP je nová pohonná jednotka o výkonu 700 kW (950 koní), ta nahrazuje původní motor Continental AV1790 o výkonu 560 kW (750 koní). Silnější motor zásadně vylepšuje taktickou mobilitu 53 t těžkého M60.

Další důležitou změnou je nahrazení hydraulického ovládaní věže a kanónu za elektrické - to je jednoduší, spolehlivější, kompaktnější a rychlejší. Z tanku M60A3 SLEP tak zmizí nebezpečná hořlavá hydraulická kapalina, která se může po zásahu municí protivníka vznítit.

Představení programu M60A3 SLEP.   

Výrazné zvýšení palebné je možné díky výměně původních kanónů ráže 105 mm M68 za německé kanóny L44 ráže 120 mm z amerických tanků M1A1 Abrams. Původní kanón, i při použití moderní protitankové munice ráže 105 mm (např. od firmy Rheinmetall), nemá příliš šancí probít čelní pancíř moderních tanků.

Naproti tomuz s kanónem L44 dokáže M60A3 čelit moderním tankům a navíc v palebné síle překonává (i díky modernizaci systémů řízení palby) původní tanky M1 Abrams (dělo M68) nebo původní verze M1A1 Abrams (dělo L44).

M60A3 SLEP získá zcela nový digitální systém řízení palby včetně nových termovizních zaměřovacích a pozorovacích přístrojů. Toto elektronické vybavení je srovnatelné s moderním typem M1A1D Abrams americké armády. Velitel a střelec dostanou k dispozici informační LCD displeje.

Raytheon neposkytl žádné bližší údaje o balistické ochraně. Z propagačního vide lze ale poznat nové balistické pláty chránící bok korby tanku. Pravděpodobně s nejedná o reaktivní, ale pouze o pasivní (kompozitní) pancíř. Bok věže je pak opatřen ochranou "slat" mříží proti reaktivním granátům RPG.

Možnost přidání dalšího pancíře (pasivní nebo reaktivní pancíř) záleží na schopnosti podvozku M60A3 snést dodatečnou zátěž. Jak však ukázali Izraelci v případě tanků Magach 6 a Magach 7, přidat masivní bloky pasivního i reaktivního pancíře na tanky M60 není technický problém. Izraelci však upravili pojezdové ústrojí (závěsy kol) M60, aby snášelo zvýšenou hmotnost tanku.

Foto: Turecký M60

Turecký M60 ( z roku 2011) modernizovaný v rámci programu AMBT z vlastní iniciativy turecké soukromé firmy StandartBio. / StandartBio 

Za pozornost stojí velká podobnost modernizace M60 SLEP s tureckým programem AMBT (Affordable Main Battle Tank) od turecké firmy StandartBio. Turecká modernizace z roku 2011 jakoby z oka vypadal M60A3 SLEP, včetně použití bočních pancéřových plátů a 120mm kanónu L44.

Vzadu na věži u obou tanků M60A3 SLEP a AMBT je dokonce stejný a velmi výrazný kruhový podstavec. Ten byl v případě AMBT osazen dálkově ovládaným rychlopalným kanónem LW25 ráže 25 mm.

Turecká modernizace AMBT také získala (což nebude problém ani u M60A3 SLEP) novou pomocnou pohonnou jednotku, která umožňuje ovládat všechny systémy tanku bez zapnutého hlavního motoru, novou klimatizaci, hasící systém prostoru posádky a motoru, nebo zcela nové komunikační prostředky.

Zatím nejsou informace o žádných chystaných modernizacích tanků M60. Pro provozovatele M60 je na zváženou, zda investovat prostředky do 60 let staré platformy, nebo raději investovat do velmi drahých, ale špičkových nových tanků.

Zdroj: National Interest

Nahlásit chybu v článku


Související články

Scorpion: Francouzská armáda vstupuje do 21. století

Francouzský program Scorpion je jedním z největších projektů pozemních sil v Evropě. Cílem programu ...

Prvních 100 tanků T-14 Armata do roku 2018

Firma Uralvagonzavod podle vlastních slov již zahájila sériovou výrobu nového ruského tanku T-14 ...

Bojová vozidla pro ruské výsadkáře

Vzdušná výsadková vojska Ruské federace již brzy získají novou obrněnou techniku. Ruské výsadkáře po ...

Leclerc XLR: Modernizace francouzských tanků Leclerc

V rámci programu Scorpion (Synergie du COntact Renforcé par la Polyvalence et l'InfovalorisatiON) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Rase
  18:16 26.10.2017

  Problém tanku M60 vidím hlavně v tom, že konstrukcí je poplatný době vzniku. Hlavní problém je ve vysoké siluetě vozidla a vlastně i váze. Přeci jen samotný základ je docela těžký ...Zobrazit celý příspěvek

  Problém tanku M60 vidím hlavně v tom, že konstrukcí je poplatný době vzniku. Hlavní problém je ve vysoké siluetě vozidla a vlastně i váze. Přeci jen samotný základ je docela těžký a čím víc jej oplácíte, tím víc vzroste váha až na úroveň MBT, což už je problém. Když si vezmeme, že moderní tanky, jako japonský Type-10, jsou konstruované jako velice kompaktní vozidla. Navíc moderní vozidla je mnohem snazší osadit pořádnými moduly přídavného pancíře, díky kolmým stěnám základní konstrukce (což je s odlévanou věží problematičtější - na úkor ochrany). Pokud takto modernizovaný tank stojí třetinu nového, tak je otázkou, o jaké sumě se bavíme. Přeci jen nový MBT může stát třeba 8,5 mil euro (cca 9 mil dolarů), což by bylo už poměrně moc finančně nákladné (cca 3 mil jen za modernizaci x pár stovek vozidel).Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  11:24 15.05.2016

  tak ta 120S je v podstate M1A1 veza osadena na M60 podvozku...

  tak ta 120S je v podstate M1A1 veza osadena na M60 podvozku...

 • Rase
  19:11 14.05.2016

  Tak T-72M4CZ má systémy z přelomu století. Oproti některým dalším modernizacím M60, jde u této i o systém řízení palby, atd. Nebýl bych se říct, že tohle je lepší než naše Tčka - ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak T-72M4CZ má systémy z přelomu století. Oproti některým dalším modernizacím M60, jde u této i o systém řízení palby, atd. Nebýl bych se říct, že tohle je lepší než naše Tčka - ten časový posun se musí někde projevitSkrýt celý příspěvek

 • Kusa
  14:30 14.05.2016

  Zajímalo by mě jak by si tento modernizovaný tank poradil s našima T-72M4CZ. Jestli by nebyl nakonec lepší.

  Zajímalo by mě jak by si tento modernizovaný tank poradil s našima T-72M4CZ. Jestli by nebyl nakonec lepší.

 • dante1
  23:46 13.05.2016

  Proč ne?Rusové taky modernizujou t-72 už X let a asi s tím ani hned tak nepřestanou.Jediné co mi tam chybí je nějaký přídavný pancíř ta mřížka mi tam příjde spíš jako z nouze ...Zobrazit celý příspěvek

  Proč ne?Rusové taky modernizujou t-72 už X let a asi s tím ani hned tak nepřestanou.Jediné co mi tam chybí je nějaký přídavný pancíř ta mřížka mi tam příjde spíš jako z nouze ctnost.Jestli tohle prorazí bude záležet hlavně na ceně aby si státy které mají ty staré tanky ve výzbroji mohli tu modernizaci dovolit bude muset být cena hodně nízko jinak to nikdo nekoupí.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  19:08 11.05.2016

  ak uz modernizovat M60, tak by som siel do SABRy alebo 120S.. ...Zobrazit celý příspěvek

  ak uz modernizovat M60, tak by som siel do SABRy alebo 120S..

  http://image.noelshack.com/fic...

  http://img.bemil.chosun.com/nb... Skrýt celý příspěvek

 • ujo Marek
  18:13 11.05.2016

  aká bude cena za modernizačný balík? myslím, že väčšina krajín, na ktoré je cielená, si tak veľký modernizačný balík nebude môcť dovoliť

  aká bude cena za modernizačný balík? myslím, že väčšina krajín, na ktoré je cielená, si tak veľký modernizačný balík nebude môcť dovoliť

 • Rase
  14:56 11.05.2016

  Tyhle modernizace jsou pěkné, ale zájem o ně spíš není. Turci mají 170 tanků M60T (Sabra), které zmodernizovali Izraelci (kvůli ceně použili ERA, místo NERA). Nevím, jak je na ...Zobrazit celý příspěvek

  Tyhle modernizace jsou pěkné, ale zájem o ně spíš není.
  Turci mají 170 tanků M60T (Sabra), které zmodernizovali Izraelci (kvůli ceně použili ERA, místo NERA). Nevím, jak je na tom Sabra se systémem řízení palby a elektronikou, ale přijdou mi vhodnější. O M60A3 SLEP by mohli mít zájem Egypťané, ale i u nich jsem viděl pár M60 obložených přídavným pancířem (neznámé výroby).Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...