Netanjahu vyhrál volby: Před Američany hlavu neskloním

Netanjahu vyhrál volby: Před Američany hlavu neskloním
Benjamin Netanjahu / depositphotos.com/ (Zvětšit)

Benjamin Netanjahu se navzdory svému obvinění z korupce opět stane předsedou izraelské vlády. Blok pravicových stran v čele s Netanjahovým Likudem získal v Knesetu, izraelském parlamentu, jasnou většinu. Skutečným vítězem úterních voleb je však krajně pravicová Aliance náboženského sionismu, které dominuje osobnost Itamara Ben-Gvira. V budoucí vládě má své místo téměř jisté, zabránit se tomu ovšem snaží část amerických demokratů.

Téměř 6,8 milionu izraelských voličů mělo v úterý možnost si již popáté za poslední čtyři roky zvolit své zástupce do jednokomorového Knesetu. Netanjahův Likud, dvě ultraortodoxní strany (aškenázský Sjednocený judaismus Tóry a sefardský Šas) a krajně pravicová Aliance náboženského sionismu získaly přesvědčivou většinu 65 ze 120 křesel. Posledně jmenované uskupení oproti volbám v březnu 2021 a šesti zástupcům tento týden více než zdvojnásobilo počet svých poslanců na čtrnáct.

Podle švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) se izraelské volební místnosti otevřely během jedné z nejsmrtonosnějších fází izraelsko-palestinského konfliktu. Izraelská armáda a židovští osadníci letos zabili více než 175 Palestinců, z toho 125 v okupovaném východním Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu, nejvíce od roku 2015. Humanitární organizace jako norská Norwegian Refugee Council kritizují stagnaci mírového procesu, růst násilí židovských osadníků vůči palestinským civilistům a zvyšující se počet demolicí palestinských domů.

„V důsledku toho vidíte, že existuje stále více osad, nelegálních osad. V rozporu s mezinárodním právem dochází k přesunu obyvatelstva a kolonizaci jiné země,“ uvedl v rozhovoru pro televizní stanici Democracy Now! Jan Egeland, ředitel organizace Norwegian Refugee Council. „Volby to mohou změnit k horšímu. Strany, které pravděpodobně dosáhnou úspěchu, jsou proti usmíření s vlastními sousedy Palestinci a proti mírovému procesu. Naopak usilují o další nelegální osady, kolonizaci okupovaného území a vysídlování palestinských rodin z půdy jejich předků.“

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Mění se rusko-izraelské vztahy v Sýrii?

Rusko a Izrael jsou na Blízkém východě partnery a vzájemně se považují za významné aktéry v oblasti. ...

Česká republika má první izraelský radar Multi-Mission Radar

Společnost Israel Aerospace Industries (IAI) dodala České republice prostřednictvím svých českých ...

Heron – konstrukce ultimátního bezpilotního letadla

Bezpilotní letecké systémy UAS (Unmanned Aerial Systems) poskytují nebývalou kvalitu a kvantitu ...

PREMIUM Heron 1 pro Armádu ČR: Sázka na jistotu

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) zahájí s Izraelci jednání o nákupu izraelských bezpilotních letadel ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.