Netanjahu vyhrál volby: Před Američany hlavu neskloním

-
4. 11. 2022
-
12 komentářů
-
Jan Buchar
Benjamin Netanjahu se navzdory svému obvinění z korupce opět stane předsedou izraelské vlády. Blok pravicových stran v čele s Netanjahovým Likudem získal v Knesetu, izraelském parlamentu, jasnou většinu. Skutečným vítězem úterních voleb je však krajně pravicová Aliance náboženského sionismu, které dominuje osobnost Itamara Ben-Gvira. V budoucí vládě má své místo téměř jisté, zabránit se tomu ovšem snaží část amerických demokratů.
Téměř 6,8 milionu izraelských voličů mělo v úterý možnost si již popáté za poslední čtyři roky zvolit své zástupce do jednokomorového Knesetu. Netanjahův Likud, dvě ultraortodoxní strany (aškenázský Sjednocený judaismus Tóry a sefardský Šas) a krajně pravicová Aliance náboženského sionismu získaly přesvědčivou většinu 65 ze 120 křesel. Posledně jmenované uskupení oproti volbám v březnu 2021 a šesti zástupcům tento týden více než zdvojnásobilo počet svých poslanců na čtrnáct.
Podle švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) se izraelské volební místnosti otevřely během jedné z nejsmrtonosnějších fází izraelsko-palestinského konfliktu. Izraelská armáda a židovští osadníci letos zabili více než 175 Palestinců, z toho 125 v okupovaném východním Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu, nejvíce od roku 2015. Humanitární organizace jako norská Norwegian Refugee Council kritizují stagnaci mírového procesu, růst násilí židovských osadníků vůči palestinským civilistům a zvyšující se počet demolicí palestinských domů.
„V důsledku toho vidíte, že existuje stále více osad, nelegálních osad. V rozporu s mezinárodním právem dochází k přesunu obyvatelstva a kolonizaci jiné země,“ uvedl v rozhovoru pro televizní stanici Democracy Now! Jan Egeland, ředitel organizace Norwegian Refugee Council. „Volby to mohou změnit k horšímu. Strany, které pravděpodobně dosáhnou úspěchu, jsou proti usmíření s vlastními sousedy Palestinci a proti mírovému procesu. Naopak usilují o další nelegální osady, kolonizaci okupovaného území a vysídlování palestinských rodin z půdy jejich předků.“
Politické požadavky krajně pravicové Aliance náboženského sionismu vzbuzují v regionálním kontextu největší kontroverze. Uskupení prosazuje anexi rozsáhlých území na Západním břehu Jordánu, politickou kontrolu soudního systému a deportaci arabských Izraelců, kteří napadnou vojáky nebo politiky. Všichni členové Aliance se oficiálně hlásí k obraně tradiční rodiny, výjimkou nicméně nejsou ani homofobní výroky, výzvy Židům neprodávat domy Arabům nebo požadavek oddělovat židovské a arabské matky v porodnicích.
Itamar Ben-Gvir, nejvýraznější představitel Aliance náboženského sionismu, žije na Západním břehu Jordánu v osadě Kirjat Arba nedaleko Herbonu. V písemném vyjádření pro noviny Times of Israel označil představitele Palestinské samosprávy za stoupence terorismu, jež chtějí vraždit Židy. K jeho politické vizi patří hrdý a bezpečný židovský stát, ve kterém mohou Arabové a Židé sice žít vedle sebe, pánem domu ale musí být izraelský stát a jeho instituce. Za součást Izraele s odkazem na Bibli považuje i Západní břeh, včetně většinově arabských měst Hebronu a Náblusu.
Související články
Mění se rusko-izraelské vztahy v Sýrii?
Rusko a Izrael jsou na Blízkém východě partnery a vzájemně se považují za významné aktéry v oblasti. ...
-
04.08.2021
-
58 komentářů
-
Jan Feryna
Česká republika má první izraelský radar Multi-Mission Radar
Společnost Israel Aerospace Industries (IAI) dodala České republice prostřednictvím svých českých ...
-
05.04.2022
-
124 komentářů
-
Tisková zpráva
Heron – konstrukce ultimátního bezpilotního letadla
Bezpilotní letecké systémy UAS (Unmanned Aerial Systems) poskytují nebývalou kvalitu a kvantitu ...
-
11.07.2022
-
29 komentářů
-
Komerční sdělení
PREMIUM Heron 1 pro Armádu ČR: Sázka na jistotu
Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) zahájí s Izraelci jednání o nákupu izraelských bezpilotních letadel ...
-
10.08.2022
-
30 komentářů
-
Jan Grohmann
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.