New START: Čína nemá zájem omezovat jaderné zbraně

-
2. 8. 2021
-
25 komentářů
-
Jan Feryna
Čína rozšiřuje schopnosti svých jaderných sil na zemi, ve vzduchu i na moři. Z poslední doby lze zmínit bleskovou stavbu nových sil pro mezikontinentální střely DF-41 na severu Číny. Závažným bezpečnostním problémem je však fakt, že Čína není vázána jakoukoliv dohodou o kontrole zbrojení nebo odzbrojování.
Čínské jaderné síly
Podle zprávy amerického ministerstva obrany pro americký Kongres vydané minulý rok se počet čínských jaderných hlavic pohybuje okolo 200 kusů. Tento počet se pravděpodobně v následujícím desetiletí až ztrojnásobí. Zároveň Čína pokračuje v přípravě strategie „launch-on-warning“. To znamená schopnost státu odpálit vlastní mezikontinentální balistické střely ICBM (Intercontinental Ballistic Missile), pokud nepřátelské střely prokazatelně míří na jeho území. S tím souvisí čerstvá zpráva o budování sil až pro 120 střel DF-41 na severu Čínské lidové republiky.
Čína po desetiletí udržovala strategii minimálního odstrašení – udržování nízkého počtu jaderných hlavic a jejich nosičů jako garanci národní bezpečnosti. Zároveň deklarovala tzv. „no-first-use“ strategii založenou na předpokladu, že Čína nepoužije jaderné zbraně jako první a využije je pouze při obraně.
Čína disponuje až 240 kusy ze země odpalovaných střel schopných nést jaderné hlavice. Za poslední tři roky vzrostl počet brigád vyzbrojených balistickými střelami o více než 35 % a čínské raketové síly tak disponují až 40 brigádami vyzbrojených balistickými střelami. Přibližně polovina z nich disponuje střelami schopnými nést jaderné hlavice. Od roku 2017 probíhá modernizace mobilních ICBM zaměřená na akvizici střely DF-31AG (modernizovaná střela DF-31A s dosahem až 11 200 km). Čína také zavádí první kusy zmíněné střely DF-41. Tu lze odpalovat ze sila, mobilního kolového nebo železničního nosiče. Její dosah činí 12 000 až 15 000 km. Během vojenské přehlídky k oslavám 70. výročí založení Čínské lidové republiky pak došlo k představení střely DF-17 – nosiče hypersonického kluzáku.
DF-41; větší foto / Foto: Čínská lidová armáda, mil.news.sina.com.cn
V oblasti námořních jaderných sil Čína dále modernizuje a posiluje svou ponorkovou flotilu. Čínské námořnictvo získá šest kusů ponorek Type 094 schopných nést balistické střely JL-2 s dosahem 7200 km. Momentálně se ve výzbroji nachází čtyři kusy ponorek Type 094, které v budoucnu doplní větší Type 096 nesoucí střely JL-3 s dosahem 9000 km. Celkově tak bude čínské námořnictvo disponovat osmi až deseti kusy ponorek schopných nést ICBM.
Poslední část jaderné triády tvoří letectvo. Čínský bombardér H-6K nese jaderné i konvenční zbraně. Podle pět let staré zprávy americké DIA (Defense Intelligence Agency) Čína vyvíjí ze vzduchu odpalovanou balistickou střelu schopnou nést jaderné hlavice. Čína dále vyvíjí nástupce bombardéru H-6 označovaný jako H-20. Americké ministerstvo obrany tento stroj popsalo jako letoun se stealth charakteristikami. Jeho výroba začne v tomto desetiletí.
Bombardér H-6K
Nový START
Dohodu New START podepsali Barack Obama a Dmitrij Medveděv v roce 2010 v Praze. Navazuje na dohodu START I a pokračuje ve snižování počtu jaderných hlavic a jejich nosičů ve výzbroji Spojených států a Ruska. Dohoda umožňuje oběma stranám udržovat maximálně 1550 aktivních jaderných hlavic a 800 nosičů (ICBM odpalované ze země, z moře a bombardéry). Obě strany navíc považují každý bombardér za jednu jadernou hlavici (i když jich jeden bombardér může nést více).
Dohoda dále nijak neomezuje prostředky protiraketové obrany s jednou výjimkou. Článek 5 oběma stranám zakazuje přeměnit odpalovací zařízení balistických střel na odpalovací zařízení protiraketové obrany. Tato výjimka se však netýká americké letecké základny Vandenberg. Dohoda byla podepsána na dobu deseti let a na začátku letošního roku došlo k jejímu prodloužení o dalších pět let do roku 2026.
Čína není dohodou New START nijak vázána, a to jí umožňuje vyvíjet, testovat a nasazovat libovolný počet ICBM a jaderných hlavic. Čína v roce 2019 provedla na 200 testů a cvičných odpalů balistických střel, což je více, než provedl zbytek světa dohromady. Spojené státy však na druhé straně v rámci soupeření velmocí požadují, aby se Čína stala součástí ozbrojovacích mechanismů.
Čínská ponorka Type 094 odpaluje střelu JL-2
Oficiální čínský postoj je však zamítavý. Čína se rozhodně nebude zapojovat do odzbrojovacích dohod, jelikož jsou to právě Spojené státy a Rusko, kdo drží největší jaderný arzenál na světě. Signálem pro ostatní jaderné mocnosti k zasednutí k jednacímu stolu může být pouze „drastické“ snížení počtů nosičů a hlavic ve výzbroji Spojených států a Ruska.
Spojené státy měly za tehdejší administrativy Donalda Trumpa zájem na rozhovorech s Ruskem, nicméně Marshall Billingslea, zvláštní prezidentský vyslanec pro kontrolu zbrojení, uvedl po prvních týdnech vyjednávání v roce 2020 následující: „My, Spojené Státy, jsme přesvědčení, že New START je velmi špatná dohoda vyjednaná administrativou Obama-Biden. Dohoda má nedostatky zejména v procesu ověřování. Navíc neřeší největší problém tohoto desetiletí, a to čínské navyšování jaderných sil.“ Billingslea dále podmínil podepsání nové dohody účastí Číny. Zároveň Spojené státy požadovaly (požadují) do dohod zahrnutí nových ruských střel středního dosahu SSC-8 (ruské označení 9M729; vycházející z RK-55 Relief).
Krátce po nástupu Bidenovy administrativy se podařilo najít s ruskou stranou shodu a došlo k prodloužení dohody o pět let bez dalších podmínek. Robert Wood, americky velvyslanec při OSN v Ženevě, při příležitosti prodloužení dohody orodoval za novou dohodu zahrnující více typů zbraní (patrně odkaz na snahu předchozí administrativy o zahrnutí ruských střel SSC-8) a více zemí (primárně zaměřeno na Čínu).
K odpalování střel SSC-8 se používá vozidlo 9P78-1 systému Iskander-K; větší foto / Foto: Ministry of Defence of the Russian Federation
Rusko stejně jako Spojené státy vítá rozhovory o New START a strategické stabilitě obecně. Odmítá však jakýkoliv tlak vůči Číně, která podle ruských představitelů již několikrát jasně deklarovala nezájem účastnit se multilaterálních jednání a dohod. Již v roce 2019 Vladimir Jermakov, šéf sekce pro nešíření a kontrolu zbrojení ruského ministerstva zahraničí, jasně deklaroval potřebu zahrnutí dalších států vlastnících jaderné zbraně. Jakékoliv další snižování je podle něj nemožné, pokud se nepřidají Francie a Velká Británie. Na Jermakova navázal v roce 2020 ruský ministr zahraničí, Sergej Lavrov. „Pokud dojde na multilaterální rozhovory o dohodě New START a všichni budou souhlasit s účastí, Rusko se určitě stane součástí tohoto procesu. Multilaterální uspořádání však neznamená rozhovory mezi třemi stranami. Existují další dvě oficiální jaderné velmoci – Velká Británie a Francie. Jsou tu také Indie a Pákistán, de facto jaderné velmoci, ačkoliv nejsou signatáři Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Je tu pár dalších zemí vlastnících jaderné zbraně. Jsme připraveni účastnit se jednání o dalším snižování počtu jaderných zbraní nebo omezeních v jakékoliv konfiguraci“ uvedl Lavrov.
Nelze tedy očekávat ruský tlak na Čínu. Po zrušení Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu je však bezpodmínečné prodloužení dohody New START pozitivním signálem. Prodloužení totiž vytváří prostor pro jednání o dalších účastnících nebo o zahrnutí nových kategorií zbraní. Je však otázkou, zda Rusko ustoupí a připustí jednání o střelách SSC-8, dokud nový mechanismus kontroly zbrojení neobsáhne i dalších jaderné mocnosti, a to zejména státy Severoatlantické aliance. Vzhledem k oficiálnímu postoji Číny a počtu nosičů a jaderných hlavic v její výzbroji nelze v blízké budoucnosti očekávat jakoukoliv účast Číny v odzbrojovací dohodě.
Zdroje: ACA, ACA, ACA, DoD, DoS, FAS, MID, Reuters, The Bulletin of the Atomic Scientists
Související články
Čínské bombardéry nově unesou velké protilodní střely DF-21
Na čínských webových stránkách se objevily fotografie nové varianty bombardéru H-6. Letadlo má místo ...
-
27.09.2019
-
11 komentářů
-
Radek John
Čína demonstrativně vyzkoušela protilodní balistické rakety DF-21D a DF-26B
Čína v minulých dnech do vod Jihočínského moře odpálila protilodní střely středního dosahu DF-21D a ...
-
28.08.2020
-
138 komentářů
-
Jan Grohmann
Čínská strategie obrany proti jadernému útoku
Čínská lidová republika (ČLR) je jadernou mocností vlastnící mezikontinentální balistické rakety ...
-
22.10.2020
-
8 komentářů
-
Karel Cimala
PREMIUM Evropa opět čelí jaderným raketám středního doletu
Na začátku února 2019 oznámil tehdejší americký ministr zahraničí Mike Pompeo odstoupení Spojených ...
-
21.07.2021
-
1 komentářů
-
Jan Feryna
Komentáře
Njn, USA zase nedávno provedly výměnu zapalovačů na svých jaderných hlavicích. Oficiálně v rámci bezpečnosti. Má to takový háček, jsou mnohem přesnější než předchozí - v případě ...Zobrazit celý příspěvek
Njn, USA zase nedávno provedly výměnu zapalovačů na svých jaderných hlavicích. Oficiálně v rámci bezpečnosti. Má to takový háček, jsou mnohem přesnější než předchozí - v případě potřeby dochází k iniciaci nálože mnohem blíže k cílovému objektu. Co to znamená - jaderná síla USA se několikrát zvětšila. Na zničení určitých cílů je třeba méně hlavic, lze ničit odolné cíle, které by bylo předtím obtížné zničit a zbyde více hlavic pro další cíle...Skrýt celý příspěvek
Nechcem hrať chytrého ale mám pocit, že v prípade jadrovej bomby neplatí úmera, že čím bližšie, tým lepšie. Naopak, atómové zbrane použité napríklad v Japonsku zámerne explodovali ...Zobrazit celý příspěvek
Nechcem hrať chytrého ale mám pocit, že v prípade jadrovej bomby neplatí úmera, že čím bližšie, tým lepšie. Naopak, atómové zbrane použité napríklad v Japonsku zámerne explodovali v pomerne veľkej výške na padáku aby sa tlaková vlna mohla rozvinúť v priestore a tiež aby energiu výbuchu neabsorboval zemský povrchSkrýt celý příspěvek
Je to tak, ak je cielom maximalizovat plosny ucinok tak hlavica musi explodovat v dostatocnej vyske nad terenom. Inak sa velka cast energie tlakovej vlny len odrazi od povrchu. ...Zobrazit celý příspěvek
Je to tak, ak je cielom maximalizovat plosny ucinok tak hlavica musi explodovat v dostatocnej vyske nad terenom. Inak sa velka cast energie tlakovej vlny len odrazi od povrchu. Nehovoriac o tom ze pri explozii v malej vyske nad povrchom budu aj mensie terenne nerovnosti fungovat ako tienenie.Skrýt celý příspěvek
V případě vysoce odolného cíle platí, že se musíte přiblížit co nejvíce. Ve výše uvedeném příspěvku to bylo zamýšleno z pohledu prvního úderu na jadernou infrastrukturu nepřítele. ...Zobrazit celý příspěvek
V případě vysoce odolného cíle platí, že se musíte přiblížit co nejvíce. Ve výše uvedeném příspěvku to bylo zamýšleno z pohledu prvního úderu na jadernou infrastrukturu nepřítele. Zničit odolná střediska velení a řízení, odolné podzemní síla, atd... No a mobilní prostředky také nemůžete používat a maskovat kdekoliv. Nejlépe v tajze, ale také neprojedou všude. V tomto případě se počítá s tzv. zapálením tajgy za pomocí vzdušných výbuchů v oblastech s pravděpodobným rozmístěním těchto prostředků. Na tyto úkoly zbude tedy více hlavic. Teoreticky po tomto prvním úderu bude téměř zničen ruský jaderný potenciál a ten zbytek nebude moci efektivně působit skrze protiraketovou obranu. Je to spíše psychologická hra, kdy USA dává najevo, že eventuální válku Rusko prohraje.Skrýt celý příspěvek
Spokojné štáty deklarovali v roku 2017, že majú v operačnom používaní cca 1440 ks hlavíc a ostatné mali byť demontované v termíne podľa dohody. (viď článok v ATM z roku 2017, č. ...Zobrazit celý příspěvek
Spokojné štáty deklarovali v roku 2017, že majú v operačnom používaní cca 1440 ks hlavíc a ostatné mali byť demontované v termíne podľa dohody. (viď článok v ATM z roku 2017, č. 10). Takže tvoje "zbyde více hlavic pro další cíle..." sa mi zdá mimo realitu. Oni stav dokonca znížili vzhľadom na dohodu....Skrýt celý příspěvek
Přes rozpory mezi USA a SSSR oba státy uzavíraly významné dohody.
Čína se bude zřejmě ubírat jinou cestou.
Za což,jak je uvedeno níže si můžeme sami.Přes rozpory mezi USA a SSSR oba státy uzavíraly významné dohody.
Čína se bude zřejmě ubírat jinou cestou.
Za což,jak je uvedeno níže si můžeme sami.Najhoršie na tom všetkom je, že to my (západná civilizácia) sme si vybudovali tak mocného nepriateľa ktorý má takmer neobmedzené ľudské, ale pomaly už aj ekonomické zdroje. Čína ...Zobrazit celý příspěvek
Najhoršie na tom všetkom je, že to my (západná civilizácia) sme si vybudovali tak mocného nepriateľa ktorý má takmer neobmedzené ľudské, ale pomaly už aj ekonomické zdroje. Čína utešene rastie a čaká na dobu keď si bude môcť dovoliť hocičo lebo to bude plne autonómna jednotkaSkrýt celý příspěvek
Držet 1,4mld lidí na uzdě je a bude jistě bez problémů.
Držet 1,4mld lidí na uzdě je a bude jistě bez problémů.
Samozrejme, že nie. Prečo by sa aj plebs nepodriadil keď im neustále rastie životná úroveň a nacionálne povedomie? Takmer jeden a pol miliardy poslušných robotov ktorí nemajú dôvod ...Zobrazit celý příspěvek
Samozrejme, že nie. Prečo by sa aj plebs nepodriadil keď im neustále rastie životná úroveň a nacionálne povedomie? Takmer jeden a pol miliardy poslušných robotov ktorí nemajú dôvod byť nespokojní...Skrýt celý příspěvek
To bych tak úplně netvrdil, Čína bude mít do 30-40let velký demografický problém, díky politice jednoho dítěte. Pak je zde obrovský problém s bydlením, kdy koupit (myšleno i ...Zobrazit celý příspěvek
To bych tak úplně netvrdil, Čína bude mít do 30-40let velký demografický problém, díky politice jednoho dítěte. Pak je zde obrovský problém s bydlením, kdy koupit (myšleno i zaplatit) byt, je povinností muže.A funguje to tak, že mu peníze na něj dají rodiče. Nový byt si ve městech může dovolit málokdo, ve velkých městech jsou to stovky tisíc Eur za 3+1.
Rozpadají se tradiční rodinné vazby, kdy se o rodiče na stáří starají děti.
Čína už není levná továrna světa, platy dělníků v továrnách jsou od 5000RMB výše a stále rostou. Proto se Čína , mimo jiné, snačí stát technologickou velmocí, což bude znamenat úbytek pracovních míst s nižší kvalifikací. Představa ,že se bude po Číně potulovat pár set milionů nezaměstnaných , no nevím.Skrýt celý příspěvekPetr: Neviem kde si v mojom príspevku našiel, že budú mať milióny nezamestnaných. Naopak, tvrdím, že so zvyšovaním nárokov na technológiu budú rásť aj nároky na vzdelanie a tým aj ...Zobrazit celý příspěvek
Petr: Neviem kde si v mojom príspevku našiel, že budú mať milióny nezamestnaných. Naopak, tvrdím, že so zvyšovaním nárokov na technológiu budú rásť aj nároky na vzdelanie a tým aj platy. Teda tí ľudia budú spokojní a spokojní ľudia sú poslušní ľudia. Keď im jedného dňa strana povie, že niekto ohrozuje ich životný štandard, nebudú váhať a postavia 200 alebo 300 miliónovú armádu tvorenú odhodlaným a vnútorne homogénnym obyvateľstvom. Navyše s technologicky vyspelým zbrojným programom. A to je problém. To nedokážeme (Európa) ani spolu s USA a Ruskom. Táto predstava má desí.Skrýt celý příspěvek
Miroslav: No to není úplně takhle. Podle západních sociologů už měla v této chvíli střední třída v Číně tvrdě vyžadovat reformy a diktatura se měla rozpadat. S tím se tak nějak ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav:
No to není úplně takhle. Podle západních sociologů už měla v této chvíli střední třída v Číně tvrdě vyžadovat reformy a diktatura se měla rozpadat. S tím se tak nějak počítalo, když západ investoval do Číny. A ono nic a naopak se ještě přitvrzuje.Skrýt celý příspěvekMiroslav: Nic z mého příspěvku jsem v tom tvém nehledal, jen jsem rozšířil pohled na Čínu. Navíc bych doplnil, že Čína , pokud chce nadále prosperovat, musí udržet určitý stupeň ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: Nic z mého příspěvku jsem v tom tvém nehledal, jen jsem rozšířil pohled na Čínu.
Navíc bych doplnil, že Čína , pokud chce nadále prosperovat, musí udržet určitý stupeň svobody obyvatel, na to se váží i dobré vztahy navenek, minimálně v obchodní rovině. V momentě kdy nebudou lidé motivováni sami zlepšovat svůj život, dojde ke staknaci a propadu.Skrýt celý příspěvekTorong: Čína hledá svůj vlastní model fungování společnosti a o ten náš tzv. západní nemá zájem. Pro běžné občany a i tu střední třídu dělá čínská vláda hodně a evidentně se jí to ...Zobrazit celý příspěvek
Torong:
Čína hledá svůj vlastní model fungování společnosti a o ten náš tzv. západní nemá zájem. Pro běžné občany a i tu střední třídu dělá čínská vláda hodně a evidentně se jí to daří. Jen investice do dopravní infrastruktury jsou se západem nesrovnatelné a je vnich Čína nejdál na světě. To umožnilo obroskou mobilitu pracovních sil a dopray zboží.Jen pro příklad, v městě Cheng-du, kde jsem naposled byl a před tím před 8mi lety, postavili za 8 let 6 linek metra. Stát upravil i zákoník práce, takže se tam velmi přísně kontroluje i pracovní doba a proplácení přesčasů. Proběhla reforma zdravotnictví. Do světa cestuje obrovské množství Číňanů.
Co se týká cenzury, ta skutečně , částečně se za ní skrývá i obchodní boj, ale snaha o omezení vedení hybridní války je jasná. Zrovna tak je tvrdě cenzurováno vypouštění fake informací. Přesto kdo chce umí přes VPN obejít firewall a dostat se na Youtube, Google atp...
Běžný Číňan svět mimo Čínu moc nevnímá a spíš bych řekl, což je můj názor, že se současné vedení země snaží sjednocovat zemi více na nacionalistickém základě.Skrýt celý příspěvekPetrTechnik Na youtube apod sociální sítě se v Číně běžný smrtelník nedostane. Všechny VPN poskytovatele Čína blokuje. Na to jsou třeba sofistikovanější metody a to si uživatel ...Zobrazit celý příspěvek
PetrTechnik
Na youtube apod sociální sítě se v Číně běžný smrtelník nedostane. Všechny VPN poskytovatele Čína blokuje. Na to jsou třeba sofistikovanější metody a to si uživatel koleduje o pořádný průšvih. Na Google se samozřejmě dostane, ale pouze na Google China. O to se postará sám Google a o cenzuru taky. Tu má od státu nařízenou.Skrýt celý příspěvekPoly: Není to úpně triviální ,ale osobně jsem to viděl v Číně fungovat. Je to placená služba a Číňan jako takový si vystačí s We-chat a čínskou verzí Tik-Toku. Anglicky nebo jiný ...Zobrazit celý příspěvek
Poly:
Není to úpně triviální ,ale osobně jsem to viděl v Číně fungovat. Je to placená služba a Číňan jako takový si vystačí s We-chat a čínskou verzí Tik-Toku. Anglicky nebo jiný evropský či americký jazyk , ovládá také relativné málo lidí.
https://cs.vpnmentor.com/blog/... Skrýt celý příspěvekMyslím, že ten rozpad nebude tak snadný, Ony si to Čínské vládní elity uvědomují a probíhá tam jeden z nejšílenějších sociálních experimentů v historii. Zdá se, že asi většina ten ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím, že ten rozpad nebude tak snadný, Ony si to Čínské vládní elity uvědomují a probíhá tam jeden z nejšílenějších sociálních experimentů v historii. Zdá se, že asi většina ten hnus přijímá a sociální kredit jim nevadí. Nejspíše to podchytili včas, protože Konfuciova doktrína jiné na čísaře orientované myšlení jim zatím nevymizelo.
Taková moderní Maova kulturní revoluce ;-)
https://www.youtube.com/watch?...
tady ta komisařka je už pro masové měřítko dávno překonaná
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek
Trochu optimismu. Čína má hodně problémů a bude mít hodně problémů. Ony se hezky ukazují ty moderní čisté továrny, hromady mrakodrapů a nej toto a nej tamto. Jenže je tam hodně, co ...Zobrazit celý příspěvek
Trochu optimismu. Čína má hodně problémů a bude mít hodně problémů. Ony se hezky ukazují ty moderní čisté továrny, hromady mrakodrapů a nej toto a nej tamto. Jenže je tam hodně, co nevidíme. Kdo nemaká ve velkém městě a ideálně v městě, kde se vyrábí všemožné elektrické kraviny á la Šenzen, tak to není žádná hitparáda. Pro průmysl musí někdo připravit enormní množství primárních materiálů a tam je prach a bída a bude tam prach a bída, protože se jedná o levnou výrobu.
Čína prakticky nemá žádná pořádné přátele a spojence. Dokonce si u svých hranic vybudovala stát, který je s nimi na nože a za pár let bude početnější s mladší populací.
Dalším problémem je demografie. To k tomu, že "ktorý má takmer neobmedzené ľudské". Teď ano, ale výhledově ne. Že populace zestárne a jistou dobu to nebude OK, to se vědělo. Jenže, když zrušili politiku jednoho dítěte, tak se nějak komoušům nechce do vyrábění více jak jednoho dítěte. Dnes má Čína jeden z nejnižších přírustků obyvatelstva na světě. Krásný titulek v HN byl "Hrozí, že čínská společnost zestárne rychleji, než stačí zbohatnout "
Mladá generace jedináčků je líná a chová se jako "západní rozežránci". A to i v armádě.
Číňané jsou v jistém slova smyslu neschopný národ. Co jim stát nenařídí, to nejsou schopní udělat. Nejsou schopní ani přemýšlet nad tím, kolik děcek si mohou naš...t.
To všechno bude stát spoustu peněz a hromada letadlovek a atomovek to nezachrání. Si Ťin-pching jednou otočí papuče, brzy nastoupí právě generace jedináčků, kterým není komoušství moc po chuti. Ti nemají v plánu makat 12 hodin denně jak dnes jejich rodiče. Nemají ani v plánu kázat světu komoušské bláboly o Číně.
A ony i západní firmy už nevsázejí všechno na Čínu. TMSC zrušil plán další továrny v Číně a staví v USA. To je příklad, který mluví za všechny.Skrýt celý příspěvekAko, som pomerne optimista v tom, že z ekonomického hľadiska by sme zdĺhavu opotrebovaciu vojnu zvládli lepšie. Len ako som písal vyššie, desí má, že Čína by dokázala (dnes) ...Zobrazit celý příspěvek
Ako, som pomerne optimista v tom, že z ekonomického hľadiska by sme zdĺhavu opotrebovaciu vojnu zvládli lepšie. Len ako som písal vyššie, desí má, že Čína by dokázala (dnes) postaviť armádu (podľa niektorých zdrojov) o sile cca 320-380 miliónov mužov. Tak si kladiem otázku, ako by sme na to vedeli reagovať keď roky (na SK aj v ČR) riešime, odkiaľ zoženieme 50-60 nových tankov lebo ich nie je kde kúpiťSkrýt celý příspěvek
Tak pokud by se ty hordy "valili" po moři, tak by ty lodě snad šlo dobře potápět. Horší by to bylo po souši, ale to by muselo být přes cizí území a třeba s vědomím těch států. Zde ...Zobrazit celý příspěvek
Tak pokud by se ty hordy "valili" po moři, tak by ty lodě snad šlo dobře potápět. Horší by to bylo po souši, ale to by muselo být přes cizí území a třeba s vědomím těch států. Zde by "konvenčním" případě chtělo hodně raketometů a bomb s kazetovou submunicí a i proti živé síle. Případně nějaké termobarické zbraně.Skrýt celý příspěvek
No ale s těmi 300 miliony čínských odvedenců a vojaků by muselo jít skoro 300 milionů jejich maminek ,aby se o tyto mamánky a jedináčky někdo postaral.Mladá generace už nejsou ty ...Zobrazit celý příspěvek
No ale s těmi 300 miliony čínských odvedenců a vojaků by muselo jít skoro 300 milionů jejich maminek ,aby se o tyto mamánky a jedináčky někdo postaral.Mladá generace už nejsou ty masy z doby Mao ce Tunga ,které fanaticky šly tam,kam je Velký kormidelník vyslal.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...