NGSAR: Nová generace kulometů pro americkou pěchotu

Lehký kulomet M249; větší foto / US Army

Americká armáda (US Army) v rámci programu NGSW (Next Generation Squad Weapon) hledá celou rodinu nových palných zbraní pro svá pěchotní družstva. V první fázi v rámci podprogramu NGSAR (Next Generation Squad Automatic Rifle) dojde k nahrazení lehkých kulometů M249.

Americká armáda se snaží své zbraně rodiny AR-15 (M4, M16) vyměnit již několik desetiletí. Nové konstrukce ale nepřinesly oproti standardním zbraním takové zlepšení, aby se vyplatilo investovat miliardy dolarů do přezbrojení celé armády. To platilo i pro kulomety, vždyť například konstrukce těžkého kulometu M2 spadá do 30. let minulého století.

 

 

V poslední době ale technologický pokrok umožňuje (zdá se) za přijatelnou cenu vyrábět nové typy teleskopické munice (se střelou zcela zapuštěnou do polymerové nábojnice), která oproti klasické munici vyniká menšími rozměry a výrazně nižší hmotností.

 

Americká armáda proto pod programem NGSW plánuje vyvinout a zavést rodinu palných zbraní využívající teleskopickou munici. První na řadě je lehký kulomet NGSAR:
 

Pentagon před několika dny vybral pět společností (AAI Corporation/Textron Systems, General Dynamics-OTS, PCP Tactical, Sig Sauer a FN America), které mají do 12 měsíců armádě dodat jeden prototyp kulometu NGSAR, příslušný zaměřovač a 2000 nábojů. Nejde tedy o vojskové zkoušky, které předcházejí zavedení zbraně do výzbroje, ale pouze o demonstrační testování, na základě kterého armáda upřesní finální požadavky na kulomet NGSAR.

 

Armáda v zadávacím dokumentu píše, že NGSAR musí „kombinovat palebnou sílu a dostřel kulometu s přesností a ergonomií útočné pušky, což přinese zlepšení v oblasti přesnosti, dosahu a smrtícího účinku. Zbraň bude lehká a díky použití velmi lehké munice se zvýší mobilita, přesnost střelby a schopnost přežití vojáků.“
 

NGSAR bude tedy hybridem mezi lehkým kulometem a útočnou puškou. Armáda ale již dopředu řekla, že nemá zájem o bitevní pušky M27 ráže 5,56 mm, které u americké námořní pěchoty nahradily právě kulomety M249.

 

Nový lehký kulomet NGSAR musí mít hmotnost menší než 5,44 kg (včetně popruhu, dvojnožky a tlumiče) a zaměřovač nesmí vážit více než 1,36 kg. Délka zbraně je požadována maximálně 889 mm. Naproti tomu kulomet M249 má hmotnost 7,71 kg a na délku měří 1016 mm.

 

Armáda neuvedla konkrétní ráži pro NGSAR (nejvíce se skloňuje ráže 6,8 mm), ale podmíňuje si, že nová munice musí mít o 20 % nižší hmotnost než současná – takovou úsporu nabízí jen teleskopická munice.


 

Přehled hlavních ručních zbraní americké armády, které jsou ve výzbroji (Operations & Support), jsou zaváděné do výzbroje (Production & Deployment), ve vývoji (Development) a perspektivní zbraně (Future); větší foto / US Army 

 

NGSAR musí mít udržitelnou rychlost palby 60 ran za minutu, a to po dobu 15 minut bez výměny hlavně. Dále armáda požaduje perfektní ovladatelnost zbraně – při střelbě ve stoje voják musí s optikou na 50 m při střelbě dávkou (tři až pět nábojů) zasáhnout standardní NATO terč (E-Type) během dvou až čtyř sekund.

 

Největší šance na vítězství má firma Textron, která pro americký program LSAT (Lightweight Small Arms Technologies) vyvinula teleskopickou munici standardní ráže 5,56 mm a 7,62 mm, ale i netradiční ráže 6,5 mm. Teleskopická munice 5,56 mm je o 40 % lehčí a zabírá o 12 % méně místa než běžný náboj 5,56×45 mm NATO.

 

Program LSAT odstartoval v roce 2004 a po celou tuto dobu Textron pracuje jak na nové munici, tak na novém lehkém kulometu. Kulomet LSAT v ráži 5,56 mm od firmy Textron má hmotnost pouze 4 kg. Nízká hmotnost je dosažená především odstraněním vratného mechanismu a použití progresivních konstrukčních materiálů.

 

Palebný mechanismus kulometu LSAT je tvořen otočnou nabíjecí komoru. Komora se otáčí o 90°se svislé do horizontální polohy – rotace je zajištěná pístem, resp. operační tyčí. Ve svislé poloze se komora nabíjí, ve vodorovné střílí. Maximální kadence zbraně je 650 ran za minutu a úsťová rychlost střely 950 m/s. Účinný dostřel je 1000 metrů.

 

Kulomet LSAT od firmy Textron; větší foto / Textron

 

Kulomet LSAT s 800 kusy teleskopických nábojů ráže 7,62 mm má hmotnost 20,5 kg, naproti tomu střední kulomet M240L ve stejné ráži se stejným počtem nábojů váží 32,8 kg. Jine srovnání – kulomet LSAT s tisícovkou nábojů ráže 5,56 mm má o 40 % menší hmotnost (22,2 kg) než M249 se stejným počtem nábojů.

 

Firma Textron také v předminulém roce představila novou karabinu pro teleskopickou munici ráže 6,5 mm. Americká armáda totiž po náhradě kulometu M249 začne pracovat na náhradě karabin M4. Karabina ráže 6,5 mm má hmotnost 3,9 kg, se zásobníkem na 20 nábojů váží 4,4 kg. Naproti tomu M4A1 má hmotnost 3,5 kg a se zásobníkem na 30 nábojů (5,56 mm) váží 3,8 kg. Podle propagačních materiálů firmy Textron ale teleskopická munice ráže 6,5 mm „má o 30 % větší smrtící účinek v cíli v porovnání s municí ráže 7,62 mm.“

 

Nová munice je určena zejména proti moderní balistické ochraně jednotlivce. Ostatně z toho důvodu americká armáda plánuje nakoupit pro svá pěchotní družstva (jako dočasné řešení) několik desítek tisíc pušek v ráži 7,62×51 mm. První zbraně dorazí k jednotkám už letos. Příští rok pak k jednotkám dorazí také nová průbojná munice ráže 7,62 mm.

 

Zatím není jasné, zda zbraně v ráži 7,62 mm dostanou speciálně cvičení ostrostřelci nebo i běžná pěchota. Podle amerických médií se ale zdá, že americká armáda skutečně uvažuje, minimálně u prvosledových jednotek, o širším přechodu z ráže 5,56×45 mm na ráži 7,62×51 mm.

 

Kulomet LSAT a teleskopická munice od firmy Textron. Na základě této zbraně Textron vyvine kulomet pro program NGSAR.

 

Pro dosažení potřebného účinku v cíli tak armáda pravděpodobně u kulometu NGSAR sáhne po teleskopické munici, pravděpodobně v ráži 6,8 mm. Výběr munice pro NGSAR přímo ovlivní i podobu nástupce karabin M4, protože obě zbraně nepochybně budou střílet stejnou municí.

 

V každém případě podle Wayne Prendera, viceprezidenta pro aplikované technologie a pokročilé programy společnosti Textron, nebude podmínky programu NGSAR lehké splnit.

 

„Mají velmi agresivní cíle, pokud jde o smrtící účinek, hmotnost, rozměry a některé další výkonnostní charakteristiky. Všechny tyto věci mohou být poměrně snadné, ale když je začnete skládat dohromady, stává se vše složité a je nutné vytvořit novou konstrukci,“ vysvětluje Prender.

 

Se zavedením nových kulometů NGSAR do výzbroje se počítá v roce 2020. V první fází dojde k nákupu minimálně 15 000 kulometů NGSAR a 30 milionů nábojů. Následně v roce 2022 až 2023 armáda začne nahrazovat karabiny M4 novou konstrukcí.

 

Zdroj: Textron (.pdf)Army TimesMilitary.com, Military.com

Nahlásit chybu v článku


Související články

JAGM: US Army testuje nástupce střel Hellfire

Americká armáda (US Army) a námořní pěchota (US Marine Corps) zevrubně testují nové univerzální ...

Přichází éra bitevních bugin?

V posledních měsících a letech si nešlo nevšimnout nástupu nové generace velmi lehkých taktických ...

Enforcer: Ramenní raketomet pro městský boj budoucnosti

Evropska firma MBDA pokračuje ve vývoji člověkem přenositelné řízené střely Enforcer. Jednotliví ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Zbrojir
  13:29 30.07.2018

  601. skss celkem 350 zbraní, z toho 60 pušek s hlavní standardní délky 14,5" typ M4A1 nejbližší obrázek na stránkách DD, pozor na obrázku civilní SA ...Zobrazit celý příspěvek

  601. skss celkem 350 zbraní, z toho

  60 pušek s hlavní standardní délky 14,5" typ M4A1

  nejbližší obrázek na stránkách DD, pozor na obrázku civilní SA verze

  https://danieldefense.com/dani...

  290 s "krátkou" hlavní typ MK18

  nejbližší obrázek na stránkách DD, pozor na obrázku civilní SA verze s hlavní 10,3"

  https://danieldefense.com/dani...

  Cena pušky pro českou SF je při tomto poměrně malém objemu o něco nižší, než cena hromadně dodávané CZ 805 pro ostatní a řadové složky...to ale bylo předem téměř jisté.

  Součástí smlouvy bylo i příslušenství....Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  21:59 28.07.2018

  Ono se to celkem jeste dari, ale stoji to mnoho usili, dohadovani, papirovani a odrazeni cetnych utoku mistni lobby.... Tak napr. prakticky vsechny SF a exponovane slozky zde ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono se to celkem jeste dari, ale stoji to mnoho usili, dohadovani, papirovani a odrazeni cetnych utoku mistni lobby....

  Tak napr. prakticky vsechny SF a exponovane slozky zde maji Glocky....
  URN, ZJ jsou a nebo prechazeji na HaK416 A5, 601.skss by mela prejit ze SIGu 516 na M4 od DD...a za to se jiste nemusime stydet...
  Rovnez napr. v kategorii Opu se zde uzivaji, vyjma v AN tusim rozebiraneho podvodu s CZ 750 u HS, jen renomovane znacky.

  Problemem je, ze s kazdou dalsi zdejsi lumparnou ztracime na duveryhodnosti. Nyni je to napr. "tendr" na nakup pistoli pro CS CR, coz je snad tusim uz treti pokus, ten ktery vyhral Glock mistni lobby pomoci svych kontaktu nakonec shodila. Podminky jsou nyni nastaveny az tak, ze ve vymezenem case muze vlastne podat nabidku pouze jedina CZUB! (zjevne poruseni pravidel, ocekavam tudiz namitky)

  Rovnez nejsme ve svem chovani nikterak citelni. Kdyby bylo napr. jasne, ze se v CR politika uplatni pouze pri vyzbrojeni radovych slozek (nejvetsi kontrakty) a tendry pro SF a podobne budou realizovany ryze na zaklade nepolitickych a odbornych kriterii, tak se zahranicni vyrobci zorientuji, o co maji soutezit.

  Budme radi, ze DD a jeho tuzemsky zastupce jsou velmi aktivni, a ze se pres notoricky znama rizika rozhodli do toho jit. Chapu, ze pro nekoho muze byt vyber 601. skss prekvapenim, kdyz cetl o svetovych unikatech z tuzemske produkce.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:17 28.07.2018

  Zbrojir, díky. To už je hodně špatné, když ani pro SF nedokážeme získat špičkové vybavení :-(

  Zbrojir, díky. To už je hodně špatné, když ani pro SF nedokážeme získat špičkové vybavení :-(

 • Zbrojir
  19:48 28.07.2018

  Zadavatel zde byl limitovan ochoutou zbrojovek se tendru ucastnit. CR ma diky protekcionismu, klientelismu a korupci a samozrejme i nedujstojnym praktikam pri manipulaci s "tendry" ...Zobrazit celý příspěvek

  Zadavatel zde byl limitovan ochoutou zbrojovek se tendru ucastnit. CR ma diky protekcionismu, klientelismu a korupci a samozrejme i nedujstojnym praktikam pri manipulaci s "tendry" dost spatnou povest. Takze to mnohe bohuzel odradilo. Parkrat jsem videl mailovou komunikaci renomovaneho svetoveho vyrobce s tuzemskym zastoupenim, kdy se otevrene pta: "ma smysl se vubec angazovat, neni to zase usito pro CZUB?" (kazda ucast stoji cas a penize, casto hodne penez, kdyz vas navic porazi nejaky polotovar mate jeste po svete co vysvetlovat, takze roli krovi nikdo delat za sve penize logicky nechce...). Nektere o neco "bananovejsi" zeme, nez my, to uz diky intrikam v "tendrech" dotahly tak daleko, ze je i na primou zadost o dodavku, pokud neni extra lukrativni, renomovani poslou slusne do.... ve stylu nemame nyni volne kapacity...

  To, ze meli, tedy jeste maji pistovky SIG 516 a nyni to budou M4 DGI od DD tedy souvisi s tim, z ceho mohli vybirat. A protoze M4 DGI jiz meli a z praxe (boje) vedi, ze svou praci zvlada velmi dobre, nebyl duvod nevybrat viteze.

  Zadna archaicka verze, ale "evolucne" zdokonalena M4 od DD.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:11 28.07.2018

  Rase, pokud myslíš M4 pro Šestku, tak Zbrojir psal, že to má být od Daniel Defence. Je zajímavé, že zůstávají u klasické DGI, když přitom mají ve výzbroji dvě pístové varianty – ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase, pokud myslíš M4 pro Šestku, tak Zbrojir psal, že to má být od Daniel Defence. Je zajímavé, že zůstávají u klasické DGI, když přitom mají ve výzbroji dvě pístové varianty – Sig516 a HK417 (OK, ta je v plnotučné ráži a má jiný účel).Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  17:27 28.07.2018

  Nevíte, co za konkrétní AR-15 by to mohlo být. Přeci jen onen prodejce (Cairo CZ) má v nabídce jak kousky "archaického" vzhledu jako M-16 (s těmi mířidly), tak i futuristické ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevíte, co za konkrétní AR-15 by to mohlo být. Přeci jen onen prodejce (Cairo CZ) má v nabídce jak kousky "archaického" vzhledu jako M-16 (s těmi mířidly), tak i futuristické kousky se spoustou railů kolem hlavně. Předpokládám že to bude něco od Bushmasteru ?Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  17:06 28.07.2018

  Pokud bych se vratil k jadru sveho prispevku: 1. Maji nove "sofistikovane konstrukce krabicoveho typu" znatelnou pridanou hodnotu oproti stavajicim AR. V nekterych parametrech ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud bych se vratil k jadru sveho prispevku:

  1. Maji nove "sofistikovane konstrukce krabicoveho typu" znatelnou pridanou hodnotu oproti stavajicim AR. V nekterych parametrech jsou sice lepsi, ale jinde naopak ztraci, ani SF prilis nepresvedcily, a to ani multirazovosti. Domnivam se tedy, ze realna pridana hodnota je nadale sporna.

  2. Jsou tyto sofistikovane zbrane, oproti stavajicim konstrukcim, vhodnejsi pro vetsinoveho uzivatele, tedy nikterak intenzivne cviceneho prislusnika ozbrojene slozky. Opet se domnivam, ze nikoli.

  3. Jsou tyto zbrane, s ohledem na moderni technologie, snadneji a rychleji vyrobitelne a tudiz i levnejsi. To zjevne nikoli.

  4. Umoznuji tyto nove konstrukce v relativne kratke dobe a za rozumne naklady provadet plosna prezbrojovani. Narozdil od osvedcenych stavajicich modelu AR neumoznuji.

  Takze pro nakup teto kategorie drahych produktu moc motivace vskutku neni. Dost vymluvny je i vyber SF 601. skss, ktera radeji voli osvedcenou klasiku pred "higtech" Bren 2.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:05 28.07.2018

  Chjo, vypadla mi data (chalupa) a odeslal jsem torzo...Ano, není mezi námi zásadní spor, ale: -jednoduchost AK není dána nízkou technologickou úrovni SSSR (ono vyrobit AR v míru ...Zobrazit celý příspěvek

  Chjo, vypadla mi data (chalupa) a odeslal jsem torzo...Ano, není mezi námi zásadní spor, ale:
  -jednoduchost AK není dána nízkou technologickou úrovni SSSR (ono vyrobit AR v míru fakt taková věda není), ale požadavkem na vyrobitelnost, udržitelnost a obrovskou produkci i za války. To prostě AR neumí (nikdo to po ní nechce),
  -pokud dojdu ke stejnému cíli jednodušší a levnější cestou, je to podle mě lepší a konstrukčně chytřejší řešení.
  -AR je poměrně složitá puška s řadou drobných dílů a problémových míst na dost.
  -genialita AR je v jejím "obalu", ergonomii. Střeva IMHO tak chytrá nemá
  -ostatně i proto směřuje řada pokusu k tomu, vyrobit AR se střevy AK.

  Ještě jednou: neodmítá m AR, naopak, je skvělá a v řadě diskuzí se za ní rvu do roztrhání těla. Ale rozdíl mezi těmi zbraněmi nepramení z technologicke úrovně, ale že strategické situace zemí vzniku. AR je puška pro poměrně malý počet kvalifikovaných vojáků bojující v cizí zemi. A AK, po drobném doladění, profíka uspokojí a laik ho nezničí.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  15:01 28.07.2018

  Fenri Tak on ten desing ARka není složitý naopak je takový “čistý”, složité oproti AK je ho realizovat do konečného produktu, ale to masové zavedení souviselo s vyspělostí a ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri
  Tak on ten desing ARka není složitý naopak je takový “čistý”, složité oproti AK je ho realizovat do konečného produktu, ale to masové zavedení souviselo s vyspělostí a produktivitou průmyslu US, já tady nechci dělat z Rusů pitomce co lezou po stromech, oni ty výrobní technologie měli za sovětů také, jen je povětšinou získávali velice draho ze západu a proto si je mohli dovolit využívat jen na něco, ostatně jako u nás a celém RVHP. Proto šli u Kalašnikovu touto nutnou jednoduší cestou, protože tak jedině ho byli schopni zajistit vyrábět masově oproti USA. Ale výsledný produkt AK je určitě na podmínky “zadání” (jednoduchá zbraň, masově vyrobitelná s omezenými prostředky)velice povedený.
  Já vaše argumenty uznávám a myslím, že mezi námi není zásadního sporuSkrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:11 28.07.2018

  Jara: nemyslím, že máte pravdu. To, že vyrobíte flintu komplikovanější, náročnější výrobně, materiálově a na údržbu, neznamená, že je to lepší konstrukce. Aktuální AK (řekněme ...Zobrazit celý příspěvek

  Jara: nemyslím, že máte pravdu. To, že vyrobíte flintu komplikovanější, náročnější výrobně, materiálově a na údržbu, neznamená, že je to lepší konstrukce. Aktuální AK (řekněme AK-12, Beryl, modernizované AK74...) za AR v roli útočné pušky armadynezaostává. A podle měSkrýt celý příspěvek

 • semtam
  13:41 28.07.2018

  KOLT Nejsem žádný znalec výroby a rozdílnosti výrobních procesů a požadavků AR a AK, ale jen z laického pohledu je AK méně náročný na použité materiály a také výrobní postup. ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  Nejsem žádný znalec výroby a rozdílnosti výrobních procesů a požadavků AR a AK, ale jen z laického pohledu je AK méně náročný na použité materiály a také výrobní postup. Nesmí se zapomínat, v které době vznikly a jaké technologie výroby byli k dispozici, navíc válečná výroba má jiné specifika a požadavky v USA a v Rusku. Rusko vychází z toho, že výroba bude ohrožena válkou, kdežto USA přiklání tomuto ohrožení výroby menší podíl, protože války jsou pravděpodobnější mimo území USA. Ale to už tu také zaznělo.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  13:34 28.07.2018

  Jara Pokud Fenriho dobře chápu, tak v diskuzi ohledně AR-15 a AK, chce říci, že oba dva nemáme a máme pravdu. Vy jste řekl, že AR-15 je nepřekonaná, což je i není pravda, důvody ...Zobrazit celý příspěvek

  Jara

  Pokud Fenriho dobře chápu, tak v diskuzi ohledně AR-15 a AK, chce říci, že oba dva nemáme a máme pravdu. Vy jste řekl, že AR-15 je nepřekonaná, což je i není pravda, důvody najdete ve Fenriho komentáři a dokonce i v ostatních. Já, jsem řekl, že překonaná je, a také to je i není pravda. Opět zdůvodnění se nalézá v komentáři.

  Jediný zásadní rozdíl, je ten, že vy o jednom mluvíte v superlativech a v druhým dehonestačně, což v mých komentářích není, protože proto nevidím jediný racionální důvod, proč bych měl takto komentovat. To je nejspíš ta věc, proč na vás Fenri reaguje, tak jak reaguje.

  Dle mého názoru, hlavním problémem onoho "sporu" je chybějící pokora a tím pádem dost zkreslený pohled na problematiku.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  12:08 28.07.2018

  Jen jeste poznamka. Vetsina zamerovacu a doplnku je dnes stavena pro zastavbovou hodnotu AR 15 a tuto prebira take vetsina modernich konstrukci.

  Jen jeste poznamka. Vetsina zamerovacu a doplnku je dnes stavena pro zastavbovou hodnotu AR 15 a tuto prebira take vetsina modernich konstrukci.

 • Zbrojir
  12:01 28.07.2018

  Porovnam-li obvykle vykony originalni US M4 se skalou pouzivanych typu AR na trhu, tak nadprumerna nepochybne je, i kdyz konstrukce odvozene od AK a AR15 dominuji, existuje dale ...Zobrazit celý příspěvek

  Porovnam-li obvykle vykony originalni US M4 se skalou pouzivanych typu AR na trhu, tak nadprumerna nepochybne je, i kdyz konstrukce odvozene od AK a AR15 dominuji, existuje dale cela rada dalsich konstrukci a navic problem jsem vnimal takto: M4 od renomovaneho US vyrobce vers. zbytek a tady je treba si uvedomit, ze i mnohe, popravde vetsina, produkty na bazi AK a AR15 nedosahuji urovne US M4 DGI, protoze nejsou vyrobeny s potrebnou peci a know how.

  Hadani o tom, co je lepsi, zda AK a nebo AR15 je zbytecne. Obe konstrukce maji sve klady a nedostatky, obe vychazi z technickych a technologickych moznosti obou vojenskych bloku, respektuji typ prumerneho vojaka a priority na AR v danych armadach kladene. Ve svete se rozsirily zcela opravnene a nikoli z "protekce".

  Neni vsak spravne je precenovat ani podcenovat. Budu-li volit mezi AK 74 sov. vyroby, M4 US vyroby a plosne zavedenou puskou ACR CZ805, tak nepochybne volim v zahranici, zda AK, ci M4, o tom by rozhodl typ mise.

  Koncepci inline povazuji za zdarilou, samozrejme pro naboj stredniho vykonu, resp. 5.56x45 a zejmena puvodni M193 s 3.56g, umoznuje opravdu rychle opakovani vystrelu a velmi dobrou kontrolu nad zbrani. Pro hodne vykonnou munici bude patrne jiz nutne jinak rozkladat sily zpetneho razu, to uz by prumerny jedinec asi trpel. Je to znat na nekterych neprilis dobre odladenych vyrobcich v razi 308W (7,62×51), tam neni strelba vubec prijemna.

  Vyska miridel u AR neni problem. Zastavbova (vzdalenost osa hlavne a zamerna) je obvykle nizsi nez u novejsi konkurence, miridla blizko hlavne znamenaji obvykle mene ergonomicke pazbeni, jiny rozklad sil zpetneho razu a tim i vetsi zdvih a horsi kontrolu pusky, u starsich typu problem jak v balistice a dalsi vystroji vubec do zbrane prilicit. Asi kazdy zna problem nasi OM10 a vz. 58.

  Rozdil mezi chovanim M4 a SCAR musi poznat kazky zkusenejsi strelec.

  Jeste jeden poznatek. Pro malo intenzivne cvicene jednotlivce (2-4 strelnice rocne) typu branecka armada, ale i vetsina dnesnich "uredniku v uniformach" z profesionalnich ozbrojenych sboru se v praxi jevi ovladani podobne AK, MP5 apod. jako nejvhodnejsi, se sofistikovanejsimi zbranemi delaji, zejmana ve stresu opravdu boty, to padaji naplnene zasobniky na zem v situaci, kdy se ma zacit strilet....Prakticky overeno a to nekolikrat.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:51 28.07.2018

  fenri, jestli on to Zbrojíř nemyslel ve srovnání s ostatními konstrukcemi, nikoliv s "průměrnou ÚP". Dávalo by mi to větší smysl. Stran technologické náročnosti výroby je třeba ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri, jestli on to Zbrojíř nemyslel ve srovnání s ostatními konstrukcemi, nikoliv s "průměrnou ÚP". Dávalo by mi to větší smysl.

  Stran technologické náročnosti výroby je třeba si uvědomit, že Rusko se na to skutečně dívá prismatem: "Aby to zvládla vyrobit kdejaká zámečnická dílna." Což není nelogické. Nicméně v případě průmyslově rozvinutých zemí (USA, ČR, vlastně téměř celá EU) je i z hlediska masové výroby lepší použít automatizované technologie, protože těch CNC ap. je u nás prostě řádově víc a jsou roztroušené v různých malých a středních provozech, čili jejich likvidace jedním úderem je nereálná stejně, jako likvidace oněch zámečnických dílen. Přičemž výroba na těchto automatizovaných centrech může běžet o poznání rychleji, než "poloruční" u těch zámečníků. Čili není to jen o tom, zda je puška určená pro to či ono, nýbrž i o tom, s jakými výrobními kapacitami (kvalita i kvantita) se do té výroby můžete pustit.


  Apropo, fenri, hlavně, že jste si to užil :-)Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  10:42 28.07.2018

  Fenri Trochu jste to obohatil o jiný pohled, ale vlastně jste potvrdil to co jsem o ARku napsal, nikdy jsem tady nenapsal, že AKčko je na hovno, ale že to je konstrukčně jednoduší ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri
  Trochu jste to obohatil o jiný pohled, ale vlastně jste potvrdil to co jsem o ARku napsal, nikdy jsem tady nenapsal, že AKčko je na hovno, ale že to je konstrukčně jednoduší a na výrobní technologie primitivní zbraň, dal jsem to do souvislosti s nižší vyspělosti a produktivitou sovětského průmyslu, Vaše vypsané důvody také dávají smysl, tak nevím kde se až tak mýlím?Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:29 28.07.2018

  Jára vs. Semtam: ne, pořád si nerozumíte a pořád máte/nemáte oba pravdu. jara to údajně srovnává po technické stránc, což ale dělá dost nešikovně (vysvětlím dál). Základ je ...Zobrazit celý příspěvek

  Jára vs. Semtam: ne, pořád si nerozumíte a pořád máte/nemáte oba pravdu. jara to údajně srovnává po technické stránc, což ale dělá dost nešikovně (vysvětlím dál).
  Základ je uvědomit si, CO ty pušky jsou a KDO je a za JAKÝM účelem dělá.
  Armád USA nikdy nemusela bojovat o přežití. Od genocidy Indiánů a Občanské války se na území USA nikdy nebojovalo a po dalších několik dsítek let není důvod, aby to bylo jinak. Skvěla izolace, síla námořnictva i celková + slabí sousedé. Tj. USA šly vždy do války když CHTĚLY a MIMO SVOJE území. Když se válka nepovedla, nic se nestalo, prostě se stáhly, jako mnohokrát. O nic nejde. Nikdy nemuseli, jak se pateticky říká, "bránit svoje domovy".
  Tj. mají pušku, pro (v podstatě) expediční, koloniální války (a k tomu geniální pro sport, dodám). Pušku pro mír. Pušku, která je celkem náročná na strojní vybavení, materiály, čas a je celkem náročná na údržbu v poli.

  Rusko je v jiné situaci. Ve svých dějinách hodněkrát bojovalo o přežití na svém území. Potřebují pušku, kterou (v případě nouze) mohou vyrábět po milionech konvertované dílny a v případě nejvyšší nouze, půjde dělat po sklepích. Potřebují pušku, které v případě potřeby rychle a a levně nasekají desítky milionů. Proč? Protože mají v hlavě typ války, ze které se není kam stáhnout. AK je puška národního přežití. AR je v podstatě koloniální puška. Obě pušky svojí roli zvládají excelentně a před oběma jejich konstuktéry nezbývá, než smeknout.

  Dorbé nesouhlasy se ZbrojířeM:
  -tvrzení, že AR "výrazně nadprůměrně spolehlivá puška" je s prominutím kravina. Drtivou většinu pušek planety tvoří AK + AR či jejich klony. Z těch dvou je AR jednoznačně méně spolehlivá. Proto nemůže být "výrazně nadprůměrně spolehlivá". AR je při srpávné údržbě a je-li dobře vyrobena dostatečně spolehlivá puška. To stačí.
  -údržba AR není zas tak jednoduchá, jak líčíte. Vemte jen mazání. V Arktidě potřebujete jiné mazací (resp. CLP) přípravky, než v Iráku. A jiný způsob mazání a čištění. Je to celkem magie a vláken o mazání AR najdete na netu tisíce. AK? Tomu je jendo čím ho namažete, pokud to nezmrzne a když na to přijde, tak ho mazat nemusíte vůbec. Ano, zkrátíte mu životnost, ale furt přežije svého vojáka. Dtto rozborka a čištění AK a AR jsou jinde.

  Zbrojíř+Jára:
  Ona inline koncepce není jen jednoznačné plus, zvláště u slabých ráží, kde voják "klopný" moment výstřelu zvládne manažovat. Proč? Protože musíte mít strašně vysoko mířidla (coč Stoner elegantně vyřešil ikonickou, elegantní a zcela zbytečnou ponosovou ručkou) a nebo se k flintě ukrutně kroutit (viz ty různá záložní výklopná mířidla).

  KOLT: ano, byl jsem zalezlý v hlubokých severských horách a lesích. Stále on-line, ale v radostném rozrušení nad krajinou nechtělo se mi trávit čas u ohně datlováním do moblu :-)Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  08:43 28.07.2018

  Kolt Ve srovnání s AK! Jediné co se tu celou dobu snažím sdělit, je řekneme takové technické srovnání ..... to uživatelské/praktické nechám na Fenrim, Zbrojiri. Tak tedy AR ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt
  Ve srovnání s AK! Jediné co se tu celou dobu snažím sdělit, je řekneme takové technické srovnání ..... to uživatelské/praktické nechám na Fenrim, Zbrojiri.
  Tak tedy AR vzniklo v USA v zemi, která v době vzniku byly jedním ze světových lídrů v oblasti výrobních technologií s největším rozšířením a průkopníkem automatizace ve výrobě NC/CNC, MIG/MAG. Tedy konstruktéři toho přirozeně využily, a soustředily se na tu dobu odvážný a inovativní vnitřní mechanizmus s využitím vyspělých výrobních kapacit, oproti tomu v sovětském svazu byl zcela odlišný přístup daný tím, že jediného čeho bylo ve svazu vždycky dost jsou suroviny, nová zbraň AK musela být vyráběna osvědčenými technologiemi a konstrukce tedy musela být tomuto přizpůsobena, ano AR se mi konstrukčně jeví mnohem čisteji a zajímavěji, ale nikde jsem nikdy nenapsal, že AK nefunguje a tím piřovnaním sochy a kamenu jsem myslel právě tohle.
  Ano moderní zbraňe žačali také v hojném využívat moderní výrobní technologie, které se ve vyspělém světě masově rozšířili, klesla rapidně i cena výroby na těchto centrech, a tyto možnosti konstruktéři zbraní využívají, jak ? No ta “čistota” desingu AR zdá se mi být stále etalonem;) jak říkám můj technický názorSkrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  08:26 28.07.2018

  Oba vyrobky, jak naboj, tak kulomet, jsou pry vyrobeny v dovolenych tolerancich (Stanag a ostatni normy). To ale neni vzdy zaruka bezproblemove funkce. Vzhledem k charakteru ...Zobrazit celý příspěvek

  Oba vyrobky, jak naboj, tak kulomet, jsou pry vyrobeny v dovolenych tolerancich (Stanag a ostatni normy). To ale neni vzdy zaruka bezproblemove funkce. Vzhledem k charakteru opotrebeni, resp. destrukci na kulometu lze odvodit, ze pouzivana munice je pro tuto zbran prilis "razantni".

  MO to resilo s obema vyrobci, oba pry uhajili sve pozice (dolozili shodu vyrobku s normami), takze MO neumi, mozna treba i trochu nechce oznacit vinika.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  07:39 28.07.2018

  Asi tu nemá smysl popisovat Jarův charakter. Na co Fenri reagoval byl Járův komentář na můj první komentář, kde jsem zmínil, že AR-15 (M4/16) je dobrá zbraň, ale nejedná se o ...Zobrazit celý příspěvek

  Asi tu nemá smysl popisovat Jarův charakter. Na co Fenri reagoval byl Járův komentář na můj první komentář, kde jsem zmínil, že AR-15 (M4/16) je dobrá zbraň, ale nejedná se o topovku.

  Tohle asi Járu unavuje a rozčiluje, Járo stůj si za svým komentářem, nebo ho oprav, ale nesváděj svoje vlastní chyby na někoho jiného. My jsme v té době na sebe nereagovali.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 9