Nigérie nasadila čínské tanky VT-4 proti Boko Haram

Nigérie nasadila čínské tanky VT-4 proti Boko Haram
Čínský tank VT-4 / mil.ifeng.com (Zvětšit)

Nigerijská armáda na severovýchodě země spustila rozsáhlou protiteroristickou operaci Tura Takaibango proti islamistickým militantům Boko Haram. Operace se účastní tanky VT-4, kolové „tanky“ ST-1 a samohybné houfnice SH-2 / SH-5 od čínské společnosti Norinco. Jde o vůbec první bojové použití čínských tanků VT-4.

Tura Takaibango

Operce Tura Takaibango je součástí rozsáhlé protipovstalecké operace nigerijské armády Lafiya Dole. Cílem operace je zničit bojovníky a pozice teroristické organizace Boko Haram v severovýchodní části země. Podle tiskové zprávy nigerijské armády bylo při střetu 9. ledna pobito 28 bojovníků Boko Haram a nigerijská armáda „nadále vyhlazuje prvky zločinců Boko Haram / Západoafrická provincie Islámského státu s neobvyklou dravostí.“

Během sražení byl zničen jeden ozbrojený pick-up, jeden další byl ukořistěn. Podařilo se také údajně ukořistit dva kulomety, 13 pušek AK-47, puškové zásobníky a vulkanizační svěrku (přístroj pro opravu pneumatik).

Mimochodem na sever Nigérie se sousedního Nigeru byl unesen americký občan Philip Walton, který byl později zachráněn americkou speciální jednotkou Team SEAL 6.

Nejzajímavější je ale nasazení moderní čínské obrněné techniky, včetně tanků VT-4 ráže 125 mm, kolových vozidel palebné podpory ST-1 ráže 105 mm a lehkých kolových samohybných houfnic SH-2 ráže 122 mm a SH-5 ráže 105 mm. První tanky VT-4 přitom dorazily do Nigérie teprve počátkem dubna roku 2020. Mimochodem Nigérie má díky VT-4 (počet tanků je neznámý) nejpokročilejší hlavní bojový tank v Africe, pokud tedy za lepší tanky nepovažujeme M1A1 SA Abrams marocké armády.


Lehká houfnice SH-5 ráže 105 mm; větší foto / Norinoco

Nigérie, hlavní čínský přítel v Africe

Dodávky moderní čínské techniky jsou ukázkou vynikajících vztahů mezi Nigérií a Čínou. Nigérie byla první zastávkou čínského ministra zahraničí Wang I při jeho pár dní staré návštěvě afrických zemí (Nigérie, Kongo, Botswana, Tanzanie a Seychely). Čínští ministři zahraničí již 30 let tradičně každoročně pořádají svou první zámořskou cestu právě do Afriky.

Zejména kvůli zajištění zdrojů pro čínskou ekonomiku přítomnost a vliv Číny v Africe neustále roste. Za Armádní noviny uveďme, že jde (zatím) o pozitivní zprávu pro Evropu, protože Čína stabilizuje africké země (musí, aby Číně dodávaly suroviny), čímž „africký problém“ řeší za Evropu. Na oplátku pochopitelně budou africké státy podporovat čínské celosvětové zájmy a postoje.


Vozidlo palebné podpory ST-1 / čínský internet

„Čína již 30 let po sobě zahájila každoroční zahraniční návštěvy Afriky a letošní rok není výjimkou. Čína je připravena spolupracovat s Afrikou na řešení výzev a překonání obtíží způsobených pandemií Covid-19. Nigérie, jako hlavní africká země vždy zaujímala důležité místo v čínské diplomacii s Afrikou,“ uvedl Wang I.

„Nigérie přikládá velký význam rozvoji úzké spolupráce s Čínou a považuje Čínu za zvláštního strategického partnera pro spolupráci. Nigérie pevně podporuje princip jedné Číny a oceňuje, že Čína přistupuje k jedné zemi, dvěma systémům,“ řekl Geoffrey Onyeama, nigerijský ministr zahraničních věcí. Nigerijci mají zájem především o čínskou podporu při rozvoji infrastruktury, vzdělávání, informačních a komunikačních technologií, výroby vakcín a dalších oborů.


VT-4; větší foto / sina.com.cn

VT-4

Důkazem vynikajících čínsko-nigerijských vztahů jsou dodávky špičkové čínské obrněné techniky pro nigerijskou armádu.

Čína pro exportní účely nabízí především nejnovější tank VT-4 (MBT-3000) a exportní verzi tanku Type 96B. Tanky VT-4 slouží v Nigérii, Pákistánu a Thajsku. Firma Norinco exportní tanky VT-4 poprvé představila na Eurosatory 2012.

Hlavní výzbrojí VT-4 tvoří kanon ráže 125 mm (s hladkým vývrtem) s maximální rychlostí palby osm ran za minutu. O nabíjení se stará automat s připravenými 22 náboji. Lze také použít kanonové protitankové řízené střely s dosahem až 5000 metrů. Kanon má mít pokročilý stabilizační systém. Druhotnou výzbroj tvoří kulomet ráže 7,62 mm a dálkově ovládaný kulomet ráže 12,7 mm. Posádku tvoří tři lidé (řidič, velitel a střelec).

Podle čínského portálu Sina dieselový motor s výkonem 890 kW (1193 koní; jiné čínské zdroje uvádějí 969 kW / 1300 koní) udělí tanku maximální rychlost 70 km / h. Mimochodem je to poprvé, kdy čínské exportní tanky mají motor čínské konstrukce. Dřívější čínské exportní tanky využívaly ukrajinské motory. Sina uvádí, že měrný výkon VT-4 je 18,5 kW na tunu, což ukazuje na hmotnost tanku na 48 tun (jiné zdroje uvádějí 52 tun; možná jde o bojovou hmotnost s veškerými systémy).


VT-4; větší foto / sina.com.cn

VT-4 má mít moderní digitální systém řízení palby a systém řízení boje, včetně termovizního pozorovacího přístroje třetí generace s detekcí až 2000 metrů. Zřejmě se myslí detekce cíle o velikosti „tanku“, ale není jasné, zda je míněno pouze objevení cíle (něco tam je) nebo rozpoznání (tank, BVP…). Pro lepší situační povědomí jsou pro velitele na věži k dispozici čtyři malé CCD kamery s 360° pokrytím.

Podle čínského portálu Sina čínské průbojné střely ráže 125 mm údajně probíjí až 1000 mm ekvivalentu homogenního válcovaného pancíře (RHAe). Současně Sina uvádí sílu čelního pancéřování věže VT-4 na 700 mm RHAe. Upozorněme ale, že RHAe hodnoty průbojnosti munice a pancíře je třeba brát (to platí pro všechny tanky a výrobce) s rezervou. Skutečná ochrana tanku patří mezi utajované skutečnosti a průbojnost střel mají výrobci „chuť“ často nadhodnocovat.

VT-4 využívá ochranný systém typu „soft kill“, který Čína skrze VT-4 vůbec poprvé nabízí zahraničním zákazníkům. Systém se skládá ze dvou laserových výstražných detektorů, jednoho infračerveného detektoru, jednoho milimetrového radaru a čtyř otočných vrhačů kouřových granátů.


VT-4; větší foto / sina.com.cn

Podle čínských médií je VT-4 plně srovnatelný se zahraničními typy, současně je (což je pro Afriku důležité) výrazně levnější. Jednotková cena VT-4 má dosáhnout 5 milionů dolarů. Pochopitelně Čína současně nemá nejmenší problém zbraně dodávat komukoliv.

Je zajímavé ale, že portál Sina před několika dny varoval, že tanky VT-4 mohou v nebezpečném protiteroristickém boji v Nigérii utrpět ztráty, což by mohlo znamenat ztrátu reputace. Portál zejména varuje před krátkou dobou mezi dodávkou tanků a jejich bojovým nasazením nigerijskou armádou, stejně tak před rizikem městských bojů, kde hrozí útoky (zejména pomocí RPG-7 a různých protitankových řízených střel) ze zálohy. V každém případě nigerijská armáda nasazení VT-4 s Čínou konzultuje.  

V dalším článku portál Sina zdůraznil, že pákistánské VT-4 jsou mnohem pokročilejší než indické tanky T-90MS nebo Arjun. Čínský portál doufá, že na základě zkušeností pákistánské armády s nasazením VT-4 bude mít čím dál více zemí zájem o čínské vojenské vybavení.

Zdroj: China DailyBMPD, sina, 2, 3

Nahlásit chybu v článku


Související články

Sekta Boko Haram stále hromadně vraždí v Nigérii

Jen v posledních dvou týdnech si útoky islamistické sekty Boko Haram působící v Nigérii vyžádaly ...

Nejnovější čínské tanky a obrněná vozidla

Čínský státní zbrojní gigant Norinco na letecké výstavě u města Ču-chaj (Zhuhai Air Show) ukázal ...

SEAL Team Six v Nigérii. Ukázková akce speciálních sil nové generace

Poslední říjnový den americká námořní speciální jednotka SEAL Team Six zachránila v severní Nigérii ...

Lehký výsadkový tank MPF od BAE Systems

Britská společnost BAE Systems pomocí nové infografiky blíže představila svůj návrh lehkého ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Econ
  19:35 16.01.2021

  Tak dnes vyšla zpráva, že islamisté získali kontrolu nad vojenskou základnou u Marte. Tak ta ofenzíva je taková jako vždycky. Tedy oznámí se dobytí nějakého regionu, úmrtí několika ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak dnes vyšla zpráva, že islamisté získali kontrolu nad vojenskou základnou u Marte. Tak ta ofenzíva je taková jako vždycky. Tedy oznámí se dobytí nějakého regionu, úmrtí několika vzbouřenců a pak následuje protiútok povstalců na jiném místě, který armáda Nigérie nedokáže odrazit. Na rozdíl od okolních zemí oznamuje vcelku dost často výpravy proti povstalcům. Ale jinak se mi nezdá, že by se něco významného měnilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:50 13.01.2021

  Vždycky to ve mě vyvolá takový zvláštní pocit, když nás přeskočí země, jako je třeba Nigérie...

  Vždycky to ve mě vyvolá takový zvláštní pocit, když nás přeskočí země, jako je třeba Nigérie...

  • Klimesov
   16:02 13.01.2021

   A to jako v čem nás přeskočila? V tom, že zavedli VT-4?
   No jako chápu, že v novinách to vypadá vše úžasně, ale reálně ona ta VT-4 nebude o moc větší hitparáda než T-72m4CZ. V ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A to jako v čem nás přeskočila? V tom, že zavedli VT-4?
   No jako chápu, že v novinách to vypadá vše úžasně, ale reálně ona ta VT-4 nebude o moc větší hitparáda než T-72m4CZ. V podstatě je VT-4 technologický ekvivalent k T-72m4CZ.
   Mají hodně společných parametrů. Palebnou sílu, pancíř, elektroniku atd.
   Otázkou je motor. Čínské tanky bývají dost často podmotorované, pokud se dá vycházet z poznatků tankového biatlonu v Rusku.
   Spíš než ale otázka přeskočení AČR je otázka jak rychle se Čínská technika vyrovnává té Ruské.
   Dalo by se říct, že jak u letadel tak u pozemní techniky samotnou Čínu nejvíce limituje motor. Jakmile vyrovnají i toto je pravděpodobné že Rusákům převezmou velkou část trhu.
   Skrýt celý příspěvek

   • danny
    17:49 13.01.2021

    Klimešov: VT-4, ST-1 a SH-5 tvoří dohromady pěkný komplet. VT-4 bude mít určitě kousek dál senzory a celkově elektroniku. Palebnou sílu, pancíř a možná i motor bych hodnotil spíše ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Klimešov: VT-4, ST-1 a SH-5 tvoří dohromady pěkný komplet. VT-4 bude mít určitě kousek dál senzory a celkově elektroniku. Palebnou sílu, pancíř a možná i motor bych hodnotil spíše jako slabší. Ale jsou nové. Nemají problém s dostupností náhradních dílů, upgrade atd... Takže minimálně co se týče bojeschopnosti a nasaditelnosti tak dál jsou a budou.

    Zrovna v tancích to úplně o přebírání trhů není. Rusko mělo na afrických trzích od 90. let prakticky nulovou přítomnost, snad sem tam něco díky kdysi čilým vztahům SSSR s Etiopií a Angolou. Exsovětská výzbroj jinde v Africe pochází z prodeje armádních přebytků postsovětskými zeměmi, ostatně od nás a ze Slovenska tam toho taky odjelo možná víc, než z Ruska.
    Naopak, cca od r. 2017 se Rusko snaží na afrických trzích etablovat jako politicky neutrální alternativa k Číně a Západu https://www.respekt.cz/politik...
    Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     08:35 14.01.2021

     Ale jo já vám rozumím co jste tím myslel. Jako upřímně já si taky myslím, že T-72 v AČR už nemají co dělat, a měly se vyřadit v době, kdy se plánovala jejich modernizace. Tohle já ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ale jo já vám rozumím co jste tím myslel. Jako upřímně já si taky myslím, že T-72 v AČR už nemají co dělat, a měly se vyřadit v době, kdy se plánovala jejich modernizace. Tohle já beru. A taky mám smíšené pocity z toho, že se budou provozovat až do roku 2030. Ale prostě o MBT v AČR není ještě úplně rozhodnuto. Na druhou stranu, ale musím uznat, že modernizace T-72m4CZ je opravdu jedna z těch nejlepších a byla poměrně rozsáhlá a díky tomu jsou T-72m4CZ a VT-4 pravděpodobně technologicky rovnocennými soupeři. Rozdíly mezi nimi nebudou moc velké. A to je T-72m4Cz už poměrně vousatá modernizace s cca 15, letým provozem. Ale také bohužel zatížena chybami let minulých v podobě výrobců a subdodavatelů. To má ale řešit následné zhodnocení.

     Co se týče toho trhu. Tak já neměl na mysli zrovna Afriku.
     Jde o to, že už v dnešní době lze pozorovat jisté trendy. Čínská vojenská technika se den ode dne zlepšuje. Ano nevíme jak je na tom z kvalitou a podobně, ale prozatím tuto otázku můžeme vynechat.
     Každopádně ale vidíme, že u Číny je jistý vývoj, který se zlepšuje a jde nahoru.
     Kdežto u Ruské vojenské techniky můžeme pomalu vidět začínající stagnaci. A to není dáno tím, že by na tom bylo Rusko technologicky nějak špatně oproti Číně. Ale spíše různými korupčními aférami, špatným nastavením výrobních procesů, nedostačující modernizací výrobních procesů a vrážením obrovských zdrojů do neperspektivních projektů. Za poslední dobu se vyrojilo velké množství informací o tom, že tam někdo ukradl finance na dostavbu nové haly, tam firma přemrštěně nadhodnocovala cenu svého produktu atd. atd.
     A pokud by tyto věci měli dále pokračovat tak je jen otázkou času, kdy Čína vystřídá Rusko jako dodavatele vojenské techniky.
     Chápejte ona i ta ex-sovětská technika stárne, Ruská technika stárne a i Ruské modernizační balíčky techniky stárnou. A jednoho dne se provozovatel T-90 rozhodne jí nahradit. A pokud se v Rusku díky korupci a dalším nešvarům co nyní jejich průmysl má a který ho ničí dostanou do úplné stagnace, tak je pravděpodobné, že je časem nahradí Číňani. Ale jo uznávám píšu o hodně vzdálené budoucnosti, která nemusí vyjít. :-)
     Skrýt celý příspěvek

   • Eagle
    21:59 13.01.2021

    Tankový biatlon není zrovna dobrý příklad, rusáci tam mají mašiny s upravenou dávkou paliva, tj nakrmeny. Podvádějí stejně jako při klasickém biatlonu viz poslední zpráva jak to ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tankový biatlon není zrovna dobrý příklad, rusáci tam mají mašiny s upravenou dávkou paliva, tj nakrmeny. Podvádějí stejně jako při klasickém biatlonu viz poslední zpráva jak to dopadlo když přijela komise odebírat vzorky krve, najednou se odhlásili cca 50 soutěžících, doufám že si to pamatuju dobře.
    Jinak takto nakrmený motory by to dlouho nedaly, stejně jako nakrmený Tatry na trucktrialu, takže otázkou je zda není podmotorovany i rus.
    Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     09:02 14.01.2021

     Velice správná poznámka.
     Ale já to co jsem napsal nevztahoval k Ruským tankům na biatlonu.
     Spíš jsem to myslel tak, že na daném biatlonu je poměrně složitý terén a když jsem se na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Velice správná poznámka.
     Ale já to co jsem napsal nevztahoval k Ruským tankům na biatlonu.
     Spíš jsem to myslel tak, že na daném biatlonu je poměrně složitý terén a když jsem se na to díval, tak mi ty Čínské tanky připadali dosti líné. A to ne jenom v porovnání s Ruskými, ale když se podíváte na některé záběry západních tanků jak dokáží kmitat v terénu tak ten rozdíl tam jde vidět.
     Prostě když se podíváte na záběry pohybu Čínských tanků v terénu tak jsou línější. Jde vidět, že ten výkon tam prostě není a přenos výkonu na pásy je o poznání horší než u světové špičky.
     Ale na druhou stranu jak jsem psal. Jde vidět pokrok. Číňani ty motory zlepšují a jde to vidět, ale pořád si nemyslím, že dosahují kvalit západní nebo ruské konkurence.
     Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    06:46 14.01.2021

    Tak nevím, četl jste nějakou předchozí verzi článku? Ten motor se tam celkem rozebírá, a překvápko, je silnější než 7-72M4CZ... je vyšší jak absolutně, tak na tunu, naše 15,5kW/t ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak nevím, četl jste nějakou předchozí verzi článku? Ten motor se tam celkem rozebírá, a překvápko, je silnější než 7-72M4CZ... je vyšší jak absolutně, tak na tunu, naše 15,5kW/t zde hodnoty 1200 či 1300k a poměr údajně 18,5kW/t
    Tak pokud si ty údaje necucají rovnou z prstu je to celkem jasné.

    On by to byl vcelku zázrak postavit horší novostavbu než je dnes již letitá modernizace původně pravěkého ruského tanku který byl už jako nový přesvědčivý spíš množstvím než propracovaností...
    Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     08:56 14.01.2021

     SYN
     No o tom právě mluvím. Jako údaje na papíře vždy vypadají hezky, ale realita může být od papíru dosti odlišná.
     Ono to totiž není jen o výkonu motoru, ale i o převodovce o její ...
     Zobrazit celý příspěvek

     SYN
     No o tom právě mluvím. Jako údaje na papíře vždy vypadají hezky, ale realita může být od papíru dosti odlišná.
     Ono to totiž není jen o výkonu motoru, ale i o převodovce o její schopnosti přenést ten výkon na pásy, pak je to o samotných pásech, systému řízení, řazení, odpružení atd. atd. Papírový výkon může být sice slušný, ale jedná se většinou o laboratorní hodnoty. Je otázkou, jestli ten motor dokáže tento výkon vyvinout i v těžkém terénu a při plném zatížení.
     A o těchto věcech toho moc nevíme. Proto říkám že je to otázkou.
     Ale když se podíváme na různé záběry, tak ona ta VT-4 působí línějším dojmem, stejně jako většina Čínských tanků, když jezdí ve složitějším terénu. A to většina záběrů pochází z různých polygonů kde je pískové podloží. Je otázkou, jak by si VT-4 poradila v zabahněném terénu Evropy.
     Přece jenom T-72m4Cz při jízdě působí daleko svižnějším dojmem.
     Není to moc velký rozdíl, ale připadá mi že tam prostě je.
     Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   10:37 16.01.2021

   Buďte rád, že článek nepíše o Maroku :-(.

   Buďte rád, že článek nepíše o Maroku :-(.

 • RiMr71
  12:17 13.01.2021

  ...moc bych se nedivil, kdyby ty cinske tanky mely cinske osadky...

  ...moc bych se nedivil, kdyby ty cinske tanky mely cinske osadky...

  • Rase
   14:47 13.01.2021

   Proč by měly mít? Ty britské tanky co provozují taky nemá britské osádky. Otázkou samozřejmě je, jaké výkony osádky předvedou, ale nějaký čas na výcvik měli. Samotné nasazení taky ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Proč by měly mít? Ty britské tanky co provozují taky nemá britské osádky. Otázkou samozřejmě je, jaké výkony osádky předvedou, ale nějaký čas na výcvik měli. Samotné nasazení taky může být jen mediální zpráva a realita jinde. Zatím jsem neviděl videa nebo pořádné fotky z jejich nasazení.
   Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  10:59 13.01.2021

  Za pár let bude mít Rusko velké problémy s prodejem vojenské techniky,protoze Čína jim své zákazníky sebere. Jednak nabízí lepší cenu a zároveň jejich zbraně jsou čím dál lepší, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za pár let bude mít Rusko velké problémy s prodejem vojenské techniky,protoze Čína jim své zákazníky sebere. Jednak nabízí lepší cenu a zároveň jejich zbraně jsou čím dál lepší, zatímco ruská technika spíše stagnuje a Rusové se uchylují k modernizaci a vylepšování stare techniky. Např. nekonečné modernizace Mi-17/24. Oproti tomu Cina nabízí bojové letouny i vrtulníky nové generace.
  Skrýt celý příspěvek

  • Eagle
   22:07 13.01.2021

   To se plete. Rus jako jeden z mála dělá techniku k opravdovému boji. A právě MI 24 je každym rokem zkoušená v různých koutech světa v konfliktech. Má svoje obrovské výhody a rus ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To se plete. Rus jako jeden z mála dělá techniku k opravdovému boji. A právě MI 24 je každym rokem zkoušená v různých koutech světa v konfliktech. Má svoje obrovské výhody a rus nemá potřebu tento vrtulník měnit. Od toho má Kamovy, MI si vlastně drží kvůli bytelnosti, spolehlivosti a přepravní kapacitě, samozřejmě o velikosti nesené výzbroje se netřeba zmiňovat. Ruská technika stagnovala, ale posledních 5 let jde velice rychle kupředu, ale pravda že ve velkých projektech ztrácejí dech a Čína je brzo i v těch menších předběhne.
   Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:45 12.01.2021

  Nigérie provozuje velké množství nejrůznějších typů techniky a to velmi odlišného původu. Najdeme zde těžkou techniku produkce sovětské (T-72 mají od nás), francouzské, britské (na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nigérie provozuje velké množství nejrůznějších typů techniky a to velmi odlišného původu. Najdeme zde těžkou techniku produkce sovětské (T-72 mají od nás), francouzské, britské (na starších videích jsou hodně vidět tanky Vickers Mk. 3 a FV101 Scorpion). V menším množství i technika z Brazílie, Polska, Rakouska, Turecka, JAR a mnoha dalších. Pokud by ona čínská technika znamenala unifikaci těžké výzbroje, tak by to bylo pozitivní, ale asi jde o jen další vozítka do sbírky, podle toho co je zrovna ve výprodeji.
  Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   20:46 12.01.2021

   Okrem "našich" tankov T-72 majú Nigérijci i T-72AV z Ukrajiny.

   Nepredpokladám nejakú unifikáciu ... skrátka väčšina techniky sa "spotrebuje" a slúži až pokým nie je zničená, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Okrem "našich" tankov T-72 majú Nigérijci i T-72AV z Ukrajiny.

   Nepredpokladám nejakú unifikáciu ... skrátka väčšina techniky sa "spotrebuje" a slúži až pokým nie je zničená, resp. už totálne nepojazdná. Maximálne sa presunie od pravidelných jednotiek k výcviku, resp. k nejakým pomocným útvarom či polícii.

   Isté je, že Boko Haram je celkom silným protivníkom ...
   https://www.youtube.com/watch?...

   Ale zas netreba to vidieť čierno-biele, často sú rôzne "protiteroristické operácie" afrických armád svojou brutalitou podobné ako pôsobenie samotných teroristov a to spôsobuje častú podporu "teroristov", ktorí sú teroristami len z nášho pohľadu .... domáci často nevidia v "kvalite" svojich momentálnych okupantov žiadny rozdiel ... hlavne ak je konflikt preložený náboženským a hlavne etnickým rozmerom ...
   Skrýt celý příspěvek

 • zdeno
  14:56 12.01.2021

  jak na to koukám, vidím dvě varianty tanku, jeden má vylepšený pancíř a velitelský zaměřovač, kdežto druhý pouze pozorovací přístroj, není autorektifikace, takže tipuji že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jak na to koukám, vidím dvě varianty tanku, jeden má vylepšený pancíř a velitelský zaměřovač, kdežto druhý pouze pozorovací přístroj, není autorektifikace, takže tipuji že maximálně vylepšili ruskou konstrukční školu pomocí čínské elektrotechniky a s africkou údržbou asi počítají jinak by to tam nedodali
  Skrýt celý příspěvek

  • dante1
   17:16 12.01.2021

   Ono to spíš bude ta exportní verze Type 96B jen je u obrázku špatný popis.Oba dva tanky jde lehce rozeznat podle toho že VT-4 má poklop pro řidiče uprostřed korby zatímco u Type ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ono to spíš bude ta exportní verze Type 96B jen je u obrázku špatný popis.Oba dva tanky jde lehce rozeznat podle toho že VT-4 má poklop pro řidiče uprostřed korby zatímco u Type 96B je víc na boku.Těch rozdílů je samozřejmě víc ale tenhle je asi nejviditelnější .Každopádně jsou si oba tanky vzhledem hodně podobné .
   Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  13:31 12.01.2021

  Modernít echnika,je nádherná věc,ale více by mě zajímalo,jak je prováděná technická údržba vozidel,to znamená TO 1 a 2,střední opravy a pod,což asi bude pro nigerijce velice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Modernít echnika,je nádherná věc,ale více by mě zajímalo,jak je prováděná technická údržba vozidel,to znamená TO 1 a 2,střední opravy a pod,což asi bude pro nigerijce velice náročná oblast i po stánce logistické,včetně kvalitního výcviku obsluhy a to si myslím,že se už neobejde bez čínské pomoci a účasti neobejde.Nevím,možná se mýlím.
  Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   13:52 12.01.2021

   Pokud se na to nevykašlou a nebojeschopné tanky prostě nehodí do křoví :-).

   Pokud se na to nevykašlou a nebojeschopné tanky prostě nehodí do křoví :-).

   • Draculos
    15:43 12.01.2021

    Jen jestli na tom nebudou líp než naši hoši s T72M4CZ...

    Jen jestli na tom nebudou líp než naši hoši s T72M4CZ...

  • Jan Grohmann
   16:18 12.01.2021

   Čínští poradci jim s tím na místě pomohou.

   Čínští poradci jim s tím na místě pomohou.

   • J.Vraja
    13:31 15.01.2021

    Jedině,že by jim tam nechali své mechaniky.Jinak jim nevěřím.Mám s těmito lidmi své zkušenosti a vím jak k tomu přistupují.Jak mi pravil před mnoha lety jeden československý ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jedině,že by jim tam nechali své mechaniky.Jinak jim nevěřím.Mám s těmito lidmi své zkušenosti a vím jak k tomu přistupují.Jak mi pravil před mnoha lety jeden československý diplomat tito lidé spadli s velbloudu do mercedesu.
    Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:42 12.01.2021

  Našiel som fotografiu ukoristenej výzbroje aj s tými "protilietadlovými kanónmi" (nižšie vkladám odkaz) - oni sa týmto trápnym výsledkom vážne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Našiel som fotografiu ukoristenej výzbroje aj s tými "protilietadlovými kanónmi" (nižšie vkladám odkaz) - oni sa týmto trápnym výsledkom vážne chvália?
  https://i1.wp.com/securityking...
  Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   14:37 12.01.2021

   ...no počkej počkej, na fotce chybí ještě dva ešusy, jedny zachovalé sandály (jsou oba levé, ale je to holt Afrika) a flaška od CocaColy.
   ...ještě, že nasadili i ty tanky se 125mm, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   ...no počkej počkej, na fotce chybí ještě dva ešusy, jedny zachovalé sandály (jsou oba levé, ale je to holt Afrika) a flaška od CocaColy.
   ...ještě, že nasadili i ty tanky se 125mm, jinak by jim ukořistění toho arsenalu nevyšlo...
   Skrýt celý příspěvek

  • Karlos73
   16:02 12.01.2021

   "To je ako ísť s kanónom na vrabce."
   Inak mi to príde, že Nigéria to berie skôr ako vojenské cvičenie s ukážkou vojenskej sily pre svojich susedov, a zácvik s čínskou vojenskou ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "To je ako ísť s kanónom na vrabce."
   Inak mi to príde, že Nigéria to berie skôr ako vojenské cvičenie s ukážkou vojenskej sily pre svojich susedov, a zácvik s čínskou vojenskou technikou pre svoje ozbrojené sily...
   Inak čo sa týka tej čínskej ľahkej húfnice SH-5 105mm, tak tá vyzerá dosť vydarená. S dostrelom 18km je to slušná mobilná palebná sila...
   https://www.armyrecognition.co...
   Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   16:19 12.01.2021

   Hmm, tak to rozhodně není ZU-23-2. Článek upřesněn.

   Hmm, tak to rozhodně není ZU-23-2. Článek upřesněn.

  • Barsfajny
   14:59 13.01.2021

   To mi pripomína ako sa anglická polícia sa chválila že zhabali nožnice, príborový nôž, historický meč.. všetko nebezpečné zbrane

   To mi pripomína ako sa anglická polícia sa chválila že zhabali nožnice, príborový nôž, historický meč.. všetko nebezpečné zbrane

 • Trener
  12:24 12.01.2021

  Když koukám na tu čínskou lehkou houfnici SH-5, tak si říkám, když má takové masivní podpěry za poslední nápravou, jestli právě tam neměla být usazená samotná houfnice kvůli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když koukám na tu čínskou lehkou houfnici SH-5, tak si říkám, když má takové masivní podpěry za poslední nápravou, jestli právě tam neměla být usazená samotná houfnice kvůli eliminaci zatěžování šasi auta. Ale tam ty kluci šikmooký mají náboje. Anebo ty podpěry dát po stranách za druhou nápravu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  12:21 12.01.2021

  Protiletadlový kanon nebude ZSU - Zenitnaja Samochodnaja Ustanovka, ale ZU...

  Protiletadlový kanon nebude ZSU - Zenitnaja Samochodnaja Ustanovka, ale ZU...

  • Razem
   12:28 12.01.2021

   Ano, ZSU-23-2 neexistuje. Existuje ZSU-23-4. Poslední číslo označuje počet hlavní, první ráži.
   pro kanon s dvěma hlavněmi se používá označení jen ZU-23-2. Hypoteticky pokud byl ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ano, ZSU-23-2 neexistuje. Existuje ZSU-23-4. Poslední číslo označuje počet hlavní, první ráži.
   pro kanon s dvěma hlavněmi se používá označení jen ZU-23-2. Hypoteticky pokud byl kanon ZU-23-2 namontován na pick-upu, tak by označení ZSU mohlo možná obstát :D
   Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    12:50 12.01.2021

    Leda tak :D

    Leda tak :D

 • Coldvel
  12:11 12.01.2021

  Jak poroste vliv číny v africe, asii, i latinské americe tak porostou i exportní úspěchy jejich zbraní, což je špatná zpráva i pro naše zbrojaře. Ikdyž kvalita a schopnosti čínské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak poroste vliv číny v africe, asii, i latinské americe tak porostou i exportní úspěchy jejich zbraní, což je špatná zpráva i pro naše zbrojaře. Ikdyž kvalita a schopnosti čínské techniky jsou diskutabilní, bezesporu je to polepšení oproti staré, ikdyž modernizované sovětské technice. Spolu s její nízkou cenou budou moct západní a nejspíše i ruské zbrojovky jen nadávat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Razem
  11:54 12.01.2021

  V článku je chyba. Nigerijská armáda kromě houfnic SH-5 ráže 105mm použila i houfnice SH-2 ráže 122mm (dělo D-30).

  Houfnice SH-2 je houfnice na fotografii ve článku, kde je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V článku je chyba. Nigerijská armáda kromě houfnic SH-5 ráže 105mm použila i houfnice SH-2 ráže 122mm (dělo D-30).

  Houfnice SH-2 je houfnice na fotografii ve článku, kde je chybně označena jako houfnice SH-5 ráže 105mm.

  Takto vypadá houfnice SH-5 105mm

  https://www.armyrecognition.co...

  Zde můžeme vidět obě houfnice vedle sebe v operaci Tura Takaibango

  https://ic.pics.livejournal.co...
  Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   12:07 12.01.2021

   Obrázek upraven a informace doplněná.

   Obrázek upraven a informace doplněná.

   • TC82
    12:49 12.01.2021

    Nigérie teprve počátkem dubna roku 2000. Nebude to 2020? :)

    Nigérie teprve počátkem dubna roku 2000. Nebude to 2020? :)