Nizozemsko kupuje zbraňové systémy dlouhého dosahu

Nizozemsko kupuje zbraňové systémy dlouhého dosahu
F-35 se střelami JASSM-ER / Netherlands Ministry of Defense (Zvětšit)

Nizozemsko v reakci na získané poznatky o válce na Ukrajině pořídí tři zbraňové systémy dlouhého dosahu – střely s plochou dráhou letu JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range) pro víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II, raketomety PULS (Precise and Universal Launch System) pro pozemní síly a střely s plochou dráhou letu Tomahawk pro fregaty třídy De Zeven Provinciën.

O důležitosti zbraní dlouhého dosahu, v kontextu války na Ukrajině, jsme již psali několikrát. Zbraně dlouhého dosahu masivně zavádí především Polsko. Nyní se také Nizozemsko rozhodlo systematicky posílit své schopnosti přesných úderů na dlouhé vzdálenosti.

Sedmnáctimilionové Nizozemsko je jednou z nejbohatších zemí na světě a může si tedy dovolit štědře financovat své ozbrojené síly – vydává na obranu podobně jako Polsko a v absolutním pořadí s Polskem uzavírá dvacítku zemí s největším vojenským rozpočtem vůbec.

Letos Nizozemsko na obranu přesměruje 15,7 miliardy euro. To odpovídá 1,66 % nizozemského HDP. Od roku 2024 se obraný rozpočet přehoupne přes požadovaná 2 % HDP. Celkově Nizozemsko v letech 2022 až 2025 do obrany přesune navíc 14,8 miliardy euro (348 miliard Kč).

Navyšování rozpočtu jde v ruku v ruce s aktualizovaným plánem modernizace nizozemských ozbrojených sil, který je popsán v Bíle knize o obraně z roku 2022 (Defensienota 2022). Bílá kniha mluví mimo jiné o vybudování tří letek víceúčelových stíhaček F-35A (celkově 52 letounů) a jejich vybavení zbraněmi dlouhého dosahu (JASSM-ER). Plánuje se také vytvoření integrované námořní, pozemní a letecké protivzdušné obrany (PVO), včetně nákupu moderních pozemních systémů PVO středního dosahu.


PULS

Lodě nizozemského námořnictva mají získat lepší systémy protiletecké a protiraketové obrany, plus zbraně dlouhého dosahu (Tomahawk). Do armády poputují nové dělostřelecké a raketové prostředky (PULS) dlouhého dosahu. Zavedou se také prostředky boje proti malým dronům a nakoupí se výzbroj pro nizozemské MQ-9 Reaper.

„Válka na Ukrajině znovu ukazuje, že palebná podpora krátkého, středního a dlouhého dosahu je nezbytná. To platí na zemi, ve vzduchu i na moři. S novými systémy ministerstvo obrany rozvíjí společnou bojovou sílu a odstrašování NATO. Nizozemsko ukazuje, že svými výdaji za to přebírá odpovědnost. Nizozemsko navíc reaguje na přání získat vlastní raketové dělostřelectvo a zbraně dlouhého doletu, jak je popsáno v obranném memorandu 2022 (Defensienota 2022),“ uvádí nizozemský ministr obrany Christophe van der Maat.

V současné době nizozemská armáda pomocí německých houfnic PzH 2000 a naváděných granátů Excalibur dokáže vést přesnou palbu na maximální vzdálenost 50 kilometrů (v praktickém boji výrazně méně). Jiný prostředek dlouhého dosahu armáda nemá – své raketomety M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System) vyřadila z výzbroje v roce 2004.


Možná podoba nizozemského raketometu PULS; větší foto / defensie.nl

Nizozemsko proto pořídí izraelské raketomety PULS. Oproti americký raketometům M142 HIMRS (High Mobility Artillery Rocket System), jak zdůrazňují Nizozemci, je lze získat rychleji, s daným rozpočtem lze pořídit více munice, PULS unese více střel, a navíc je izraelský raketomet vhodný pro nesení budoucí evropské raketové munice.

PULS pojme dvě raketnice pro sovětské „grady“ ráže 122 mm (2×18 střel), 160 mm střely s dosahem 40 km (2×10), střely EXTRA s dosahem 150 km (2×4) nebo 370mm střely Predator Hawk s dosahem 300 km (2×2).

Ostatně právě na základě izraelského raketometu PULS má vzniknout společný evropský raketomet Euro-PULS. Za tímto účelem izraelská Elbit Systems a německá KMW (Krauss-Maffei Wegmann) podepsaly memorandum o porozumění ve věci společného vývoje raketometů Euro-PULS a munice.

Izraelské raketomety nakoupilo také Dánsko a jako náhradu za své pásové raketomety MARS/MLRS je velmi pravděpodobně pořídí i Německo. Ostatně nizozemská Bíla kniha o obraně mluví ve věci nákupu raketových a dělostřeleckých prostředků o spolupráci s Německem.

Euro-PULS lze chápat jako systém využívající evropský kolový podvozek, evropský systém řízení palby (zřejmě variace německého ADLERu, který kupuje také Armáda ČR pro houfnice CAESAR) a izraelských raket (část lokalizovaně vyráběných v Evropě).


HNLMS Evertsen (F805) (Zr.Ms. Evertse) třídy De Zeven Provinciën

Ve stejný den, kdy Nizozemsko zveřejnilo nákup raketometů PULS, izraelská Elbit Systems oznámila podpis smlouvy s nejmenovanou evropskou zemí na dodávky vojenských produktů, včetně přesně naváděné munice, radiokomunikačního vybavení a dalších vojenských elektronických systémů za 280 milionů dolarů. Doba trvání smlouvy je tři roky. S největší pravděpodobností jde o kontrakt s Nizozemskem.

Dánsko zase s Elbit Systems podepsalo začátkem března kontrakt za 133 milionů dolarů na nákup osmi raketometů PULS (dvě baterie). Z toho lze odvodit pořízení čtyř baterií (4×4) raketometů PULS pro Nizozemsko s termínem dodání do tří let.

Americké střely Tomahawk získají čtyři nizozemské fregaty třídy De Zeven Provinciën. Ty se oficiálně označují jako fregaty, ale svým výtlakem 6000 tun se řadí mezi torpédoborce. Každá z fregat nese 40 vertikálních šachet Mk41 schopných pojmout Tomahawky.

Úvahy vybavit nizozemské lodě Tomahawky jsou 20 let staré. Tehdy se uvažovalo o vyzbrojení každé fregaty osmi Tomahawky. Nakonec z nákupu sešlo.


JASSM (dolet 370 kilometrů) pod křídlem F-16; větší foto / USAF

Tomahawky také ponesou dvě ze čtyř nizozemských ponorek třídy Walrus. V příští dekádě nizozemské námořnictvo zavede čtyři nástupnické diesel-elektrické ponorky. U všech čtyř nových ponorek se počítá s instalací střel Tomahawk.

Lze očekávat akvizice nejnovější verze Tomahawk Block V s dosahem 1600 kilometrů a se schopností zasahovat pozemní a námořní cíle. Poslední verze je vybavena satelitním datalinkem umožňující střele předávat aktualizované informace o cílech během letu.

Třetím typem nakupované munice je ze vzduchu odpalovaná střela s plochou dráhou letu JASSM-ER schopná na 1000 kilometrů doručit 450kg bojovou hlavici. Střelu již zavedlo do výzbroje americké a australské letectvo, v Evropě ji objednaly Německo, Polsko a Finsko.

Opět jako u raketometů PULS a střel Tomahawk nevíme nic o nakupovaném množství. Půjde ale o výrazné rozšíření schopností nizozemských F-35A – ty mohou nyní při útocích na pozemní cíle využívat laserem naváděné pumy Paveway, satelitem naváděné JDAM (Joint Direct Attack Munition) a satelitem naváděné GBU-39/B SDB (Small Diameter Bomb). SDB má sice teoretický dolet 150 kilometrů, ale nese jen 90kg bojovou hlavici.

Zdroj: Defensie.nl

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dodávky střel JASSM a JASSM-ER pro polské stíhačky F-16

V prosinci 2014 Varšava objednala první dávku amerických střel s plochou dráhou letu AGM-158A JASSM ...

Šíření raket středního doletu: Američané vyzkoušeli pozemní verzi střely Tomahawk

Američané v neděli cvičně odpálili „suchozemskou“ verzi střely s plochou dráhou letu Tomahawk. Jde ...

Bombardéry B-2 odpálily střely JASSM-ER s doletem 900 kilometrů

V prosinci minulého roku stealth strategické bombardéry B-2 Spirit poprvé odpálily střely s plochou ...

PREMIUM Dánsko a Kolumbie nečekaně odmítly francouzské houfnice CAESAR

Začátkem ledna Kolumbie na poslední chvíli odmítla koupit francouzské samohybné houfnice CAESAR a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  20:50 20.09.2023

  Nemecko odkúpi päť z Nizozemských PULSov.
  https://twitter.com/ArmyRecogn...

  Nemecko odkúpi päť z Nizozemských PULSov.
  https://twitter.com/ArmyRecogn...

 • Trener
  09:43 13.04.2023

  U toho Himarsu se mně líbí ten podvozek kvůli kompaktním rozměrům a nějaké odolnosti. Ta Scania vypadá dost neprakticky. Himars má kompaktnější rozměry i než naše Tatra, ale ta ...Zobrazit celý příspěvek

  U toho Himarsu se mně líbí ten podvozek kvůli kompaktním rozměrům a nějaké odolnosti. Ta Scania vypadá dost neprakticky. Himars má kompaktnější rozměry i než naše Tatra, ale ta tam má další zásobu raket (T813 atd.) a lze ji vyrábět i dvounápravovou a i jako čtyřnápravová má skvělé vlastnosti v terénu. Jak jsem už dříve psal u Himars je praktické, že se vyměňuje celý kontajner s raketami.Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   19:54 13.04.2023

   Jeden kontejner (6xGMLRS/2xATACMS/atd.) vám vejde na kdeco, s tím se dá udělat vozidlo skutečně kompaktní... Většina ostatních výrobců šla do dvoukontejnerového uspořádání, tam už ...Zobrazit celý příspěvek

   Jeden kontejner (6xGMLRS/2xATACMS/atd.) vám vejde na kdeco, s tím se dá udělat vozidlo skutečně kompaktní... Většina ostatních výrobců šla do dvoukontejnerového uspořádání, tam už to spíš vychází na těch 8x8 a to je holt větší... ale ne o moc. S ohledem na velký dostřel si myslím že není až tak kritické aby to bylo malinkaté, a tedy mi větší počet raket (menší "spotřeba" personálu) příjde výhodnější...
   Při doplňování to samozřejmě vyjde podobně jako Himarsu, počet maníků/počet kontejnerů, ale to už je otázka muničáku, na to by se možná nemuselo trénovat roky...Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  10:14 11.04.2023

  Otevřenost a ochota předat část know how Elbitu zřejmě rozhoduje. USA moc možností s jejich raketomety nenabízejí a stále nesmyslně trvají na vlastním kolovém podovzku. (i když je ...Zobrazit celý příspěvek

  Otevřenost a ochota předat část know how Elbitu zřejmě rozhoduje. USA moc možností s jejich raketomety nenabízejí a stále nesmyslně trvají na vlastním kolovém podovzku. (i když je to celé vlastně ostuda Evropy, neschopnost postavit vlastní trubky pro odpal raket)
  PS: Co na to Dejvice? Jedna baterie raketometů s minimálními nároky na počet členů obsluhy není nereálný počin, v době kdy víme, že nasazení MLRS je efektivní i při použití samostatně působících vozidel.Skrýt celý příspěvek

  • JP--
   12:14 11.04.2023

   Dejvice na to nic jako obyčejně. Vždyť od začátku války na UA ani neobjednali PTŘS ani manpady jako urgentní požadavek a ty bys chtěl hned raketomet. Nakonec se nepodepsali ani ...Zobrazit celý příspěvek

   Dejvice na to nic jako obyčejně. Vždyť od začátku války na UA ani neobjednali PTŘS ani manpady jako urgentní požadavek a ty bys chtěl hned raketomet. Nakonec se nepodepsali ani RPG čka M-72 ne? Musí se to rozmyslet naplánovat získat, nebo udržet schopnosti a pak se možná někdy něco třeba koupí.Skrýt celý příspěvek

   • CerVus
    18:22 11.04.2023

    Naše MO a GŠT je neuvěřitelně zabržděný moloch. Holt tam tisíce existení žijí zapomenutí v čase ve své malé bublině. Každopádně se po pořízení Izraelských radarů a protivzdušné ...Zobrazit celý příspěvek

    Naše MO a GŠT je neuvěřitelně zabržděný moloch. Holt tam tisíce existení žijí zapomenutí v čase ve své malé bublině. Každopádně se po pořízení Izraelských radarů a protivzdušné obrany dá čekat, že cokoli se pořídí tak to bude opět z Izraele. Nejspíše tam má někdo solidně vyšlapanou cestičku.Skrýt celý příspěvek

    • Mejla
     08:11 12.04.2023

     Tak zrovna v případě Izraele to zas tak moc nevadí. Jejich technika patří k tomu nejlepšímu na světě.

     Tak zrovna v případě Izraele to zas tak moc nevadí. Jejich technika patří k tomu nejlepšímu na světě.

    • flanker.jirka
     13:48 12.04.2023

     Nechvalte dne před večerem. https://www.novinky.cz/clanek/...

     Nechvalte dne před večerem. https://www.novinky.cz/clanek/...

     • Mejla
      16:20 12.04.2023

      To s tím souvisí. Kupují od nich všichni a dodávky váznou. Stejné je to s výzbrojí od firem z USA nebo Německa. Zbrojaři prostě nestíhají. Najednou se začal v celém světě nakupovat ...Zobrazit celý příspěvek

      To s tím souvisí. Kupují od nich všichni a dodávky váznou. Stejné je to s výzbrojí od firem z USA nebo Německa. Zbrojaři prostě nestíhají. Najednou se začal v celém světě nakupovat vojenský materiál a firmy obraného průmyslu na to nejsou připraveny.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:19 12.04.2023

      Dodávky váznou? V článku se píše, že "radary už dvakrát neprošly vojskovými zkouškami" To znamená, že dodávky neváznou, ale již dvakrát se podrobily vojskovým zkouškám, kde ...Zobrazit celý příspěvek

      Dodávky váznou? V článku se píše, že "radary už dvakrát neprošly vojskovými zkouškami" To znamená, že dodávky neváznou, ale již dvakrát se podrobily vojskovým zkouškám, kde neuspěly. Má to tak do činění něco s kvalitou dodávky, ne kvantitou.Skrýt celý příspěvek

     • Mejla
      18:30 12.04.2023

      To ano a také, že mají zpoždění. Musela je urgovat i sama paní ministrině. Také se tam píše, že problémy jsou na izraelské i na české straně. Ale jinde fungují, tak věřím, že se to ...Zobrazit celý příspěvek

      To ano a také, že mají zpoždění. Musela je urgovat i sama paní ministrině. Také se tam píše, že problémy jsou na izraelské i na české straně. Ale jinde fungují, tak věřím, že se to nakonec vychytá.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      08:14 13.04.2023

      Pokud vím, tak ministryně urgovala dodání DOKUMENTACE nutné pro (úspěšné) zapojení radarů do našeho systému... na tom (připojení) to velmi pravděpodobně "visí".

      Pokud vím, tak ministryně urgovala dodání DOKUMENTACE nutné pro (úspěšné) zapojení radarů do našeho systému... na tom (připojení) to velmi pravděpodobně "visí".

     • Mejla
      09:18 13.04.2023

      Stejné radary od Elty kupují i Maďaři a Slováci. Používá je i Kanada. Nově je nakoupily i Filipíny k jejich Spyderům. U nás už se do tohoto projektu investovalo spoustu peněz i ...Zobrazit celý příspěvek

      Stejné radary od Elty kupují i Maďaři a Slováci. Používá je i Kanada. Nově je nakoupily i Filipíny k jejich Spyderům. U nás už se do tohoto projektu investovalo spoustu peněz i času. Nevěřím, že se jejich nákup zruší. Prostě se cesta najde.Skrýt celý příspěvek

     • Martinos
      09:46 13.04.2023

      Prvý radar mal prísť na Slovensko pred mesiacom. Príde až ďalší rok.

      Prvý radar mal prísť na Slovensko pred mesiacom. Príde až ďalší rok.

     • flanker.jirka
      12:29 13.04.2023

      Mejla Akvizice pro jednotlivé státy nelze plně srovnávat. Kanada má tyto radary u dělostřelectva, USA koupily dvě baterie systému Iron dome a uklidily je do pacifiku na své ...Zobrazit celý příspěvek

      Mejla
      Akvizice pro jednotlivé státy nelze plně srovnávat. Kanada má tyto radary u dělostřelectva, USA koupily dvě baterie systému Iron dome a uklidily je do pacifiku na své ostrovy s komentářem, že C-RAM si raději postaví sami.
      AČR tyto radary pořizuje tam kde jiní mají jiné druhy radarů.
      Z jiného druhu použití plynou dost často i jiné požadavky.Skrýt celý příspěvek

     • Mejla
      13:22 13.04.2023

      Slovensko a Maďarsko je bude používat stejně jako my. Takže teď okamžitě zruší nákup, protože v Čechách neprošli vojskovými zkouškami? Nevíme co za tím je. Radary od Elty určitě ...Zobrazit celý příspěvek

      Slovensko a Maďarsko je bude používat stejně jako my. Takže teď okamžitě zruší nákup, protože v Čechách neprošli vojskovými zkouškami? Nevíme co za tím je. Radary od Elty určitě nejsou nekvalitní výrobky.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   12:25 11.04.2023

   Oni je nemají komu přidělit, když příslušný útvar vůbec neexistuje, tak raději nedělají nic :-(.

   Oni je nemají komu přidělit, když příslušný útvar vůbec neexistuje, tak raději nedělají nic :-(.

   • flanker.jirka
    13:52 11.04.2023

    To je tak, když přestěhují dělostřelce z města do lesa a diví se, že tam nikdo nechce sloužit.

    To je tak, když přestěhují dělostřelce z města do lesa a diví se, že tam nikdo nechce sloužit.

    • Matesaax
     20:50 11.04.2023

     Tak ve všech okolních zemích je standart, že základny pozemního vojska jsou na kraji vojenského prostoru. U nás to jsou jenom právě Jince a Praslavice. Nevýhoda je však to co ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak ve všech okolních zemích je standart, že základny pozemního vojska jsou na kraji vojenského prostoru. U nás to jsou jenom právě Jince a Praslavice. Nevýhoda je však to co zmiňujete, že tam nikdo nechce sloužit. Ostatně Slováci mají též problém obsadit posádky na východě, kam to nikoho netahne.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:51 12.04.2023

      U nás to vylepšili, přesunuli dělostřelce k "vojenskému prostoru" a pak jim ten prostor zrušili. :-)

      U nás to vylepšili, přesunuli dělostřelce k "vojenskému prostoru" a pak jim ten prostor zrušili. :-)

     • flanker.jirka
      13:53 12.04.2023

      Východ Slovenska a Jince bych neporovnával. Jince jsou pohých 55 km od Prahy a většina cesty je po dálnici. A přesto to nezabírá.

      Východ Slovenska a Jince bych neporovnával. Jince jsou pohých 55 km od Prahy a většina cesty je po dálnici. A přesto to nezabírá.

  • Pirat49
   20:58 11.04.2023

   Ale exizstuje. Slovensky MODULAR

   Ale exizstuje. Slovensky MODULAR

   • Mejla
    08:26 12.04.2023

    Ano, ale ten si nikdo nekoupil a ani nekoupí. Jediným uživatelem je Slovensko. K čemu by nám byl. V AČR to vidím na Himars a nebo Puls. Chybu neuděláme ani v jednom případě.

    Ano, ale ten si nikdo nekoupil a ani nekoupí. Jediným uživatelem je Slovensko. K čemu by nám byl. V AČR to vidím na Himars a nebo Puls. Chybu neuděláme ani v jednom případě.

    • SYN_
     19:38 13.04.2023

     Vzhledem k přítomnosti Chunmoo u severních sousedů (včetně budoucí výroby některé munice) by se nespíš chyba neudělala ani tam...

     Vzhledem k přítomnosti Chunmoo u severních sousedů (včetně budoucí výroby některé munice) by se nespíš chyba neudělala ani tam...

   • faraonamumu
    09:38 12.04.2023

    Modular je zombie paskvil s nulovou perspektivou dalšího rozvoje, raději bychom měli koupit HIMARS

    Modular je zombie paskvil s nulovou perspektivou dalšího rozvoje, raději bychom měli koupit HIMARS

    • J4KU8
     10:50 12.04.2023

     HIMARS? Dlouhé dodací lhůty, dráha nedostatková munice. To raději PULS nebo K239

     HIMARS? Dlouhé dodací lhůty, dráha nedostatková munice. To raději PULS nebo K239

     • liberal shark
      13:09 12.04.2023

      Přesně tak, chce to něco univerzálního na odpalování všech možných raket od hloupých Kaťuší přes rakety systému MLRS až po přesné balistické rakety krátkého doletu.

      Přesně tak, chce to něco univerzálního na odpalování všech možných raket od hloupých Kaťuší přes rakety systému MLRS až po přesné balistické rakety krátkého doletu.

     • J4KU8
      15:54 12.04.2023

      @libral shark
      Přesně, Izraelci i Korejci nemají problém s transferem technoligií (teda ne tak veliký jako USA), což bude také dost důležité, např. ve výrobě některých raket doma.

      @libral shark
      Přesně, Izraelci i Korejci nemají problém s transferem technoligií (teda ne tak veliký jako USA), což bude také dost důležité, např. ve výrobě některých raket doma.

    • flanker.jirka
     13:57 12.04.2023

     zombie paskvil je to pouze díky dlouhodobému nezájmu o tento druh zbraní. Válka na UA ukazuje, že MLRS je správná cesta. A už podle názvu jde o modulární věc. Elbit vám na to ...Zobrazit celý příspěvek

     zombie paskvil je to pouze díky dlouhodobému nezájmu o tento druh zbraní. Válka na UA ukazuje, že MLRS je správná cesta. A už podle názvu jde o modulární věc. Elbit vám na to klidně dá svou nástavbu a terminál do kabiny.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      19:41 13.04.2023

      No, a pak se tomu bude říkat Modular proč, když to bude mít podvozek od Tatry a nástavbu a systém od Izraelců??

      No, a pak se tomu bude říkat Modular proč, když to bude mít podvozek od Tatry a nástavbu a systém od Izraelců??

   • mudry.udrzbar
    12:57 12.04.2023

    Skor by sa malo investovat do dalsieho vyvoja, hlavna vyhoda MODULARU bola moznost odpalovat stare sovietske 122 mm rakety a zaroven rakety v 227 mm razi NATO. Tato vlastnost ...Zobrazit celý příspěvek

    Skor by sa malo investovat do dalsieho vyvoja, hlavna vyhoda MODULARU bola moznost odpalovat stare sovietske 122 mm rakety a zaroven rakety v 227 mm razi NATO. Tato vlastnost davala zmysel v dobe jeho vzniku, ked mali byvale krajiny varsavskej zmluvy plne sklady 122 mm municie, co uz po vojne na UA nebude aktualne.

    Malo by sa dalej investovat do vyvoja raketometu s cielom umoznit odpalovat presne navadzanu municiu s dalekym dosahom, to su dnes priority. Ako pisal niekto vyssie, samotne odpalovacie zariadenie nie je ziaden technicky zazrak, hlavne ked je na co nadvazovat. Dolezity bude hlavne system riadenia palby a municia.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     19:43 13.04.2023

     "PULS pojme dvě raketnice pro sovětské „grady“ ráže 122 mm (2×18 střel)"... jen číst. A to odpalování "227mm ráže NATO", překročilo to někdy hranice testování prototypu? Zahrnuje ...Zobrazit celý příspěvek

     "PULS pojme dvě raketnice pro sovětské „grady“ ráže 122 mm (2×18 střel)"... jen číst.

     A to odpalování "227mm ráže NATO", překročilo to někdy hranice testování prototypu? Zahrnuje to GMLRS?Skrýt celý příspěvek

  • Stonkeeper
   09:42 12.04.2023

   Dejvice toho maji nad hlavu. Jen novy maskace budou trvat 10 let a ty hned raketomety :)

   Dejvice toho maji nad hlavu. Jen novy maskace budou trvat 10 let a ty hned raketomety :)

   • CerVus
    09:57 12.04.2023

    Náhodou třeba online výdej výstrojních součástek už brzy (během pár let) určitě spustí.

    Náhodou třeba online výdej výstrojních součástek už brzy (během pár let) určitě spustí.

    • V__A
     19:55 12.04.2023

     A třeba bude i fungovat...

     A třeba bude i fungovat...

Načítám diskuzi...