Norské protilodní střely NSM pro americké námořnictvo

Testovací odpal střely NSM z plavidla LCS Coronado (2014); větší foto / US Navy 

Americké pobřežní lodě LCS (Littoral Combat Ship) a budoucí fregaty programu FFG(X) získají norské protilodní střely NSM (Naval Strike Missile). Smyslem akvizice střel NSM je především posílit slabou výzbroj lodí LCS.

V současné době výzbroj LCS tvoří pouze automatický kanón ráže 57 mm, raketové komplety protivzdušné obrany (PVO) krátkého dosahu RIM-116 Rolling Airframe Missile a menší automatické kanóny a kulomety. Kromě střel NSM lodě LCS obdrží i navalizované protitankové řízené střely Hellfire.

 

 

Původní předpoklad vést boj daleko od lodí LCS pomocí podvodních, hladinových a leteckých robotických prostředků se časem tedy ukázal jako chybný.
 

Střely NSM nabízí americkému námořnictvu norsko-americký tým firem Kongsberg a Raytheon. Norská střela porazila ve výběrovém řízení poslední verzi střely Harpoon (Harpoon Block II Plu s) s prodlouženým doletem od firmy Boeing a stealth protilodní střelu LRASM (Long-Range Anti-Ship Missile) od Lockheed Martin.
 

Cena počáteční zakázky dosahuje sice jen 14,8 milionu dolarů, ale může se během let vyšplhat až na 850 milionů dolarů. Smlouva obsahuje dodávky střel uložených v kontejnerech a jeden systém řízení palby. Počet nakupovaných střel nebyl zveřejněn, ale podle amerického webu USNI News půjde zřejmě o 12 střel.

 

Podzvuková NSM je ve výzbroji norského námořnictva od roku 2012. Střela má dolet okolo 185 km a stojí o něco méně, než americká střela s plochou dráhou letu Tomahawk Block IV.

 

Kromě Norska střely NSM jako prostředek pobřežní ochrany využívá od roku 2013 Polsko. Varšava objednala 74 střel NSM (většinu již obdržela) pro dvě pobřežní baterie. Polsko rovněž počítá s nasazením NSM na svých lodích a námořnících vrtulnících.

 

Následně v roce 2017 Německo objednalo „významný počet“ střel NSM za jednu miliardu euro a Malajsie v letošním roce za 124 milionů euro. Ani v jednom případě nebyl zveřejněn počet objednávaných střel.

 

V každém případě se dají čekat další prodejní úspěchy NSM protože velká část západních protilodních raketových zbraní se rychle blíží konci své životnosti. Mezi nejmodernější západní protilodní střely přitom patří zmíněný LRASM (zavedení do výzbroje se čeká na konci letošního roku) s doletem údajně až 560 km (podle některých údajů 480 km) a Harpoon Block II Plus s doletem přes 300 km. LRASM však nese bojovou hlavici o hmotnosti 450 kg a Harpoon Block II Plus 140 kg.

 

Za zmínku rozhodně stojí, že americké námořnictvo v dubnu objednalo za podobnou cenu jako v případě NSM (konkrétně 13,9 milionu dolarů) první sérii střel LRASM. Podle smlouvy Lockheed dodá střely LRASM první výrobní šarže, které lze odpalovat z lodí nebo stíhaček F-35 Lightning II a F/A-18E/F Super Hornet. První LRASM námořnictvo převezme v roce 2020, avšak americké letectvo (např. pro bombardéry B-1B nebo stíhačky F-16) již v roce 2019.
 

Zdá se tedy, že méně výkonné NSM (a zřejmě výrazně levnější) najdou uplatnění na menších plavidlech (LCS a fregaty), LRASM pak na torpédoborcích třídy Arleigh Burke a na námořních letadel operujících z letadlových lodí. V každém případě americké námořnicto očividně plánuje obě zbraně před masovým nákupem zevrubně otestovat. 

 

Naváděcí systém NSM je pasivní – během letu je střela naváděná inerciálně, pomocí GPS a výškoměru, který mapuje terén a záznamy porovnává s databází. NSM pomocí mapování terénu například dokáže letět přes nebo kolem ostrovů.

 

V závěrečné fázi je automaticky navedena pomocí infračerveného senzoru. Díky databázi všech známých plavidel NSM umí rozlišovat mezi zamýšleným cílem a jiným objektem a také útočit na nejzranitelnější místo plavidla. Využití pasivního infračerveného senzoru také dává střele velkou odolnost před prostředky radioelektronického boje protivníka. Pomocí datalinku NSM vysílá (nebo přijímá) informace na mateřské plavidlo nebo k jiné spřátelené pozemní, námořní nebo letecké jednotce.

 

NSM má schopnost útočit i na pozemní cíle, ale v tomto případě má americké námořnictvo k dispozici mnohem výkonnější Tomahawky. Obrovskou výhodou NSM, na rozdíl od Tomahawků nebo LRASM, je však jednoduchý vypouštěcí kontejner, který lze umístit na povrch jakékoliv lodě. Standardní vertikální šachty Mk 41 tak lze využít právě pro střely Tomahawk/LRASM nebo nejrůznější rakety PVO.
 

Střela NSM má charakteristiky stealth, je tedy odhalitelná, ale zároveň obtížně zaměřitelná střeleckými radiolokátory nepřátelských lodí. Navíc v konečné fázi letu NSM provádí úhybné manévry, aby ztížila práci prostředkům PVO blízké ochrany nepřátelských plavidel.

 

Celková hmotnost NSM je 410 kg, bojové hlavice 125 kg. Během startu střelu urychluje raketový motor, za letu ji pohání proudový motor o výkonu 2,5-3,3 kN. Střela se pohybuje vysokou podzvukovou rychlostí.

 

Americko-norský tým současně pracuje na odvozené letecké variantně JSM (Joint Strike Missile) pro letouny F-35 Lightning II. Střelu JSM půjde ukrýt do vnitřní zbraňové šachty F-35 a počítá se (podle profilu letu) s doletem až 555 km. Bojová hlavice JSM má hmotnost 230 kg.

 

JSM bude v dohledné době jediná stealth protilodní zbraň s dlouhým doletem, kterou půjde umístit do vnitřní zbraňové šachty F-35.

 

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Námořní pěchota získala první obří vrtulník CH-53K King Stallion

Po 12 letech od začátku vývoje americká námořní pěchota (US Marine Corps) získala první těžké ...

Ruská ponorka Jurij Dolgorukij provedla testovací salvu raket Bulava

Podle ruské tiskové agentury TASS atomová ponorka Jurij Dolgorukij třídy Borej provedla úspěšnou ...

Francouzské drony pro ruské minolovky: Další příklad obcházení protiruských sankcí

Pro loďstvo mají moderní minolovky strategický význam. Shozením výbušnin z letounů či helikoptér lze ...

Čína hrozí silou a Tchaj-wan musí zapomenout na nezávislost

V reakci na nedávné manévry čínské armády uspořádá Tchaj-wan začátkem června vojenské cvičení. ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Starlight
    01:13 06.06.2018

    Upřesnění ke střelám Tomahawk v bodu 5). US NAVY chce za generální opravy a modernizace 3992 kusů střel Tomahawk utratit celkem 1,6 miliardy USD. V průměru to vychází na 0,4 ...Zobrazit celý příspěvek

    Upřesnění ke střelám Tomahawk v bodu 5).

    US NAVY chce za generální opravy a modernizace 3992 kusů střel Tomahawk utratit celkem 1,6 miliardy USD. V průměru to vychází na 0,4 mil za jednu střelu. Pro srovnání ve FY2018 stála nová střela bez modernizačního kitu systémově/jen hardware 1,9 / 1,5 mil USD.

    Ve FY2018 bylo objednáno prvních 85+ modernizačních kitů, ve FY2019 to bude už 110+. Tempo naroste až na 340+ kitů ve FY2022.Skrýt celý příspěvek

  • Starlight
    00:56 06.06.2018

    Ještě upřesnění ke střelám Harpoon v bodu 6). Modernizované střely Harpoon Block II+ ponesou označení RGM-84M a AGM-84M. V letech FY2018 až FY 2021 je plánováno modernizovat ...Zobrazit celý příspěvek

    Ještě upřesnění ke střelám Harpoon v bodu 6).

    Modernizované střely Harpoon Block II+ ponesou označení RGM-84M a AGM-84M. V letech FY2018 až FY 2021 je plánováno modernizovat celkem 150 operačních střel AGM/RGM a 18 cvičných leteckých registrů CATM za celkem 60 mil USD. Tedy průměrná systémová cena včetně instalace bude 0,357 mil USD za kus.Skrýt celý příspěvek

  • Starlight
    00:36 06.06.2018

    Dovolil bych si pár mých postřehů k článku: 1) Nejsme si jistý cenou střel NSM pro US NAVY. Stávající rozjezdový kontrakt za 14,8 mil USD je financován z rozpočtu na ...Zobrazit celý příspěvek

    Dovolil bych si pár mých postřehů k článku:

    1)

    Nejsme si jistý cenou střel NSM pro US NAVY. Stávající rozjezdový kontrakt za 14,8 mil USD je financován z rozpočtu na "Over-the-Horizon Weapon System (OTH WS)" schváleném pro FY 2018 (něco jde z vývojového rozpočtu + něco z položky další nákupy, ale nikoliv ze standartního rozpočtu na nákup munice).

    První řádné nákupy protilodních střel „LCS OTH Missile“ byl podle návrhu rozpočtu na FY2019 předloženého v únoru 2018 plánovány až na rok FY2019. Ve FY 2019 by mělo jít o celkem 8 střel i s odpalovacími kontejnery. Systémová cena/jednotková cena hardware střely byla plánována na 2,27 / 2,15 mil USD. Do roku FY2023 je zatím plánováno objednat celkem 64 střel a nákupy mají pokračovat i poté. Nákupní tempo pro rok FY 2023 je plánováno na 20 střel ročně.

    2)

    Letecká verze střely - JSM bude integrována do F-35A Block 4. Integraci si "prosadilo" Norsko jako první uživatel těchto střel. Střely JSM (s vylepšeným systémem koncového navedení) si pro letouny F-35A vybrala také Austrálie (sériové střely zatím asi neobjednali, nyní spolufinancují integraci). US NAVY se ještě pro tyto střely nerozhodla.

    3)

    Střely LRASM jsou zatím určeny jen pro letecké použití. V rámci urgentního programu „OASuW Increment 1“ iniciovaného požadavky z Pacifiku (tedy proti čínskému námořnictvu) byla u US NAVY (pouze F/A-18E/F) a USAF (pouze B-1B) aktuálně zavedena pouze letecká verze AGM-158C LRASM.

    US NAVY nakoupí podle stávajících plánů ve FY2017 až FY2021 pouze 115 těchto střel. Pro FY 2019 je systémová cena /jednotková cena hardware střely 3,25 /3,13 mil USD. USAF nakoupí v letech FY2017-2019 jen 46 střel.

    4)

    Program výběru nových protilodních řízených střel pro lodní VVS Mk.41, ponorky a letouny jako nástupců RGM-84 Harpoon, který je známý jako program „OASuW Increment 2“ bude ještě běh na dlouhou trať. US NAVY chce novými střelami označovanými jako „Next Generation Land Attack Weapon (NGLAW)“ nahradit také protizemní střely U/RGM-109 Tomahawk. Současně bude vyvinuta i verze AGM pro odpal z letadel. Vstup do služby je plánován až na roky 2028-30. LRASM je sice obecně považována za kandidáta na NGLAW, ale to je otázka budoucnosti.

    5)

    Mezitím začne od FY2019 proces modifikace (během generálních oprav po 15 letech) stávajících protizemních střel s plochou dráhou letu U/RGM-109E Block IV (odpalované z VVS lodí a VVS/torpédometů ponorek) na variantu „Maritime Strike Tomahawk“ pro duální protizemní/protilodní použití. Střely po provedení modifikace budou mít životnost dalších 15 let.

    6)

    Ve FY2018 také US NAVY začala objednávat modernizační kity, pomocí kterých se přestaví střely Harpoon Block 1C na verzi Block II+. Není ale jasné, jestli těmito kity budou modernizované lodní střely RGM-84D nebo letecké AGM-84D. Ve FY 2018 bylo objednáno 54 kitů a FY 2019 to bude 52 kitů. Nákupy by měly běžet minimálně do roku FY 2023. Cena kitu pro FY2019 je 0,285 mil USD.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...