Norsko kupuje jihokorejské samohybné houfnice K9

Houfnice K9 jihokorejské armády; větší foto / Republic of Korea Armed Forces; CC BY-SA 2.0 

Jihokorejská firma Hanwha Techwin se svou samohybnou houfnicí K9 zaznamenala v Evropě další úspěch. Po Finsku, Estonsku nebo Polsku houfnice K9 objednalo Norsko.

Během studené války v letech 1969 až 1971 norská armáda získala 125 amerických samohybných houfnic M109. V současné době norská armáda aktivně používá 14 těchto houfnic a 42 se v nejasném technickém stavu nachází ve skladech.

 

 

V roce 2014 Norsko plánovalo vyřadit všech svých 12 uskladněných samohybných raketometů M270. Po ruské anexi Krymu a související změně bezpečnostního paradigmatu v Evropě si však Norsko raketomety ponechalo a v budoucnu chystá jejich modernizaci.
 

Nyní čeká norské dělostřelectvo zásadní modernizace – zastaralé houfnice M109 postupně nahradí nejnovější jihokorejské samohybné pásové houfnice K9 ráže 155 mm (52 kalibrů). Dne 20. prosince norské ministerstvo obrany, resp. norská agentura pro obstarávaní vojenského majetku Forsvarsmateriell, podepsala s Hanwha Techwin smlouvu na dodávku 24 houfnic s opcí na dalších 24 kusů. Smlouva se týká i dodávek neupřesněného počtu zásobovacích vozidel K10.
 

Kontrakt dosahuje výše 1,8 miliardy norských korun (4,67 miliardy Kč). Dodávky houfnic K9 do Norska začnou v roce 2019 a budou dokončeny v roce 2021. Forsvarsmateriell se také dohodl s jihokorejskou firmou na logistické a technické podpoře houfnic po celou dobu jejich životního cyklu a také na vybudování speciálního centra technické podpory u města Bjerkvik. 
 

Hanwha Techwin do technologického centra přesune vybavení, výcvikový materiál a poskytne know-how. Centrum bude podporovat provoz norských K9 a může poskytnout služby i dalším evropským uživatelům K9.

 

Oslo dalo přednost jihokorejské houfnici před německou PzH 2000 od KMW (Krauss-Maffei Wegmann), francouzskou Caesar (Nexter) a modernizovanou M109 od švýcarské firmy RUAG. Všechny zmíněné houfnice se v roce 2016 účastnily polních testů přímo v Norsku.

 

Norsko se tak připojilo k Finsku, které v letošním roce objednalo 48 použitých houfnic K9. Polsko pro své houfnice Krab nakoupí 120 podvozků K9. Rovněž Estonsko do roku 2021 dostane 12 nových houfnic K9.
 

Zajímavé je, že Dánsko, které spolupracuje v oblasti obrany s dalšími skandinávskými zeměmi, koupilo 15 houfnic Caesar na podvozku Tatra 8×8. Dodávky houfnic Caesar mají být zahájeny v roce 2020.

 

Video: Společná střelba houfnic M109, K55A1 a K9.

 

Jihokorejská delegace houfnici K9 propagovala v roce 2015 i u českého 13. dělostřeleckého pluku v Jincích. Armáda ČR se ale rozhodla modernizovat houfnice DANA a později koupit nové v ráži 155 mm, s největší pravděpodobností na kolovém podvozku.
 

Houfnice K9 má bojovou hmotnost 47 tun a obsluhuje ji pět vojáků – velitel, řidič, střelec a dvojčlenná obsluha nabíjení. Se standardní tříštivo-trhavou municí M107 dostřelí na vzdálenost 18 km, s jihokorejskou municí K315 s pomocným raketovým pohonem na vzdálenost větší než 50 km. Podle výrobce je však efektivní vzdálenost palby do 40 km.
 

Houfnice K9 ze statické pozice zahájí palbu do 30 sekund, z pohybu pak do 60 sekund. Během prvních 15 sekund dokáže vypálit tři projektily, během první minuty šest až osm projektilů. Ustáleně (během hodiny) je schopna každou minutu vypálit dva až tři projektily.
 

K9 převáží 48 kusů projektilů. Zásobovací vozidlo K10 převáží 107 projektilů a 504 kusů prachových náplní. Rychlost přesunu munice do houfnice K9 je 10 projektilů za minutu. 
 

Pancéřování K9 chrání posádku před průbojnými projektily ráže 14,5 mm. Posáda dokáže také obsluhovat houfnici v biologicky, chemicky nebo nukleárně zamořeném prostředí.

 

Prodej houfnic K9 do Polska podtrhuje sílící pozice jihokorejských zbrojních podniků, které čím dál lépe dokáží konkurovat svým ruským a americkým protějškům. Jen v roce 2016 Jižní Korea vyvezla zbraně za 8,4 miliardy dolarů, což bylo o 21 % více, než minulý rok.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stíhačka KF-X: Jižní Korea ukazuje svaly Číně

Po několika odkladech Jižní Korea rozbíhá v rámci programu KF-X (Korean Fighter eXperimental) vývoj ...

Stíhačky F-16V Viper pro Jižní Koreu

Americká firma Lockheed Martin modernizuje flotilu jihokorejských stíhaček F-16 podle standardu ...

Kontrakt století: Polsko nakupuje houfnice Krab za miliardy

Polská vláda včera se zástupci polské firmy Huta Stalowa Wola (HSW) podepsala obří kontrakt na ...

Norsko nakoupí P-8A Poseidon proti ruským ponorkám

Americká vláda schválila případný prodej pěti protiponorkových a protilodních letadel P-8A Poseidon ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • mikojan29
  08:42 25.01.2018

  Nie je to síce ku konkrétnej krajine, ale je tu diskusia o húfniciach, tak jedna info. Či je to len kačica, uvidí sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nie je to síce ku konkrétnej krajine, ale je tu diskusia o húfniciach, tak jedna info. Či je to len kačica, uvidí sa neskôr.

  https://spravy.pravda.sk/ekono...

  https://www.dobrenoviny.sk/c/1...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  19:25 06.01.2018

  Ospravedlňujem sa za OT ale neviem kam to zaradiť:

  Viem že bežné delostrelecké systémy v NATO sú 105mm a 155mm. Ale existuje aj niečo medzi nimi? Niečo ako sovietská/ruská 122.

  Ospravedlňujem sa za OT ale neviem kam to zaradiť:

  Viem že bežné delostrelecké systémy v NATO sú 105mm a 155mm. Ale existuje aj niečo medzi nimi? Niečo ako sovietská/ruská 122.

 • Rase
  18:19 29.12.2017

  Ono využití K9 k výrobě Borsuka je hodně zajímavé. Přeci jen by tak poláci měli v podstatě stejnou podvozkovou platformu. Lehčí na BWP (možná i plavoucí) a těžší která by vycházela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono využití K9 k výrobě Borsuka je hodně zajímavé. Přeci jen by tak poláci měli v podstatě stejnou podvozkovou platformu. Lehčí na BWP (možná i plavoucí) a těžší která by vycházela z K9. To by bylo hodně zajímavé. Co si budem povídat, ono nemusí plavat všechno.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  16:41 28.12.2017

  RaSe: pokud by jste chtěl podvozek využít jkao MTLB, tak počítejte s tím, že se vždy ukáže někdo komu bude vadit, že to neplave :-D

  KOLT: u švédů vidím možnou logiku v kolovém ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RaSe: pokud by jste chtěl podvozek využít jkao MTLB, tak počítejte s tím, že se vždy ukáže někdo komu bude vadit, že to neplave :-D

  KOLT: u švédů vidím možnou logiku v kolovém podovzku na základě možného dostřelu houfnice a slušné sítí více či méně zpevněných cest po kterých se může pohybovat i na sněhové pokrývce.
  Ostatně u nás jsem nikde nikdy neměl problém v zimním období projet s tahači T 813 a T 815 také. Může to omezit pohyblivost, ale dostřel na to dnes k dispozici je.

  Kusa: to co jsem psal je na základě zkušeností z toho jak se třídil materiál na OVS.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  15:21 28.12.2017

  semtam
  ...a to co innego...na przykład zautomatyzowana (zrobotyzowana) linia do spawania kadłubów k9PL i Borsuka

  semtam
  ...a to co innego...na przykład zautomatyzowana (zrobotyzowana) linia do spawania kadłubów k9PL i Borsuka

 • semtam
  15:10 28.12.2017

  Tecka

  Ještě jednou, je reálné, že nové polské BVP si vypůjčí z podvozku K9 některá technologická řešení. Polsko získá výrobou podvozku z K9 patřičné Know-how, tak proč by toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tecka

  Ještě jednou, je reálné, že nové polské BVP si vypůjčí z podvozku K9 některá technologická řešení. Polsko získá výrobou podvozku z K9 patřičné Know-how, tak proč by toho neměli využít v případě nového BWP.

  Nepíši, že použijí stávající podvozek z K9. To dokonce vylučuji i pro náhradu MT-LB.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  14:57 28.12.2017

  Jirosi, nutná rozhodně není, k zahození také ne. 4. brn je primárně expediční uskupení, které by mělo být schopno vyrazit do akcí různého typu, ať už jako v Mali (COIN ap.) či k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi, nutná rozhodně není, k zahození také ne. 4. brn je primárně expediční uskupení, které by mělo být schopno vyrazit do akcí různého typu, ať už jako v Mali (COIN ap.) či k obraně vnější hranice NATO (třeba do Pobaltí nebo Řecka). Pro první zmíněnou možnost by nám teoreticky stačily tažené houfnice typu M777, třeba jen 6 nebo 12 (+1-2 na výcvik). Ale pro regulérní boj střední či vysoké intenzity je tažená houfnice použitelná velmi omezeně. Pokud bychom měli dva letouny typu KC-390, jsme schopni dělostřeleckou baterii přesunout třeba do onoho Řecka během jednoho dne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  14:56 28.12.2017

  semtam
  Podwozie k9 nie nadaje się na BVP ,inne założenia konstrukcyjne,prędzej coś takiego: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam
  Podwozie k9 nie nadaje się na BVP ,inne założenia konstrukcyjne,prędzej coś takiego: http://www.dziennikzbrojny.pl/...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:46 28.12.2017

  Rase

  Použít podvozek z K9 jako náhradu MT-LB by určitě po úpravách šlo. Jenže by to byla celkem drahá sranda. Podvozek K9 je dimenzován pro houfnici 155mm a to znamená, že pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Použít podvozek z K9 jako náhradu MT-LB by určitě po úpravách šlo. Jenže by to byla celkem drahá sranda. Podvozek K9 je dimenzován pro houfnici 155mm a to znamená, že pro víceúčelové vozidlo je to poměrně luxus a zbytečnost. Pro tento účel se spíše hodí podvozek z BVP. Vlastně by vzniklo nové vozidlo technologicky vycházející z podvozku K9.
  Co se mi jeví jako reálné je to, že poláci díky výrobě podvozku z K9 pro Krab na tomto značně upraveném podvozku postaví nové BVP. To udělali i Turci.

  Ohledně AGM jsem již dlouhou dobu nic neslyšel. Myslím, že ani nebyl někomu přímo nabízen a ani zkoušen.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  13:21 28.12.2017

  KOLT: A vážně je pro armádu velikosti/zdrojů/velikosti země potřebná letecká přepravitelnost techniky? Protože jestli bych měl na druhý konce světa přesouvat techniku rychlosti 1 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: A vážně je pro armádu velikosti/zdrojů/velikosti země potřebná letecká přepravitelnost techniky? Protože jestli bych měl na druhý konce světa přesouvat techniku rychlosti 1 kus denně při 24-48 kusech... Není rychlejší ji přepravit jinak?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:37 28.12.2017

  Původně byl AGM osazen na podvozku MLRS. Osadit ho teoreticky jde na kde co, jen si vývoj zaplatíme. Navíc bychom zaplatili i "zavedení do NATO", protože ho ještě nikdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Původně byl AGM osazen na podvozku MLRS. Osadit ho teoreticky jde na kde co, jen si vývoj zaplatíme. Navíc bychom zaplatili i "zavedení do NATO", protože ho ještě nikdo nemá.

  Asi není sporu o tom, že pro Norsko je pásová houfnice logický krok. Já celkově pro Skandinávii to kolové řešení Archeru moc nechápu, zvlášť s ohledem na použitý stroj (ale jasně, chtěli domácí řešení). Pro naše podmínky je použití pásů plus, nicméně je otázkou zda mít raději o pár houfnic na kolech více nebo o něco méně na pásech. Kdyby to bylo na mě, tak bych pro 4. brn nakoupil lehké kolové houfnice s možností transportu taktickými letadly (ta Eva by se podle mě na trhu skutečně uplatnila), pro 7. mbr pak AGM (nebo aspoň K9 či Kraba) na podvozku nových BVP :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:28 28.12.2017

  Pokud se nepletu, tak nabíjení není manuální, nýbrž poloautomatické. Což je docela zásadní rozdíl. Sice stále máte člověka či dva "navíc", ale celé je to rychlejší a méně závislé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud se nepletu, tak nabíjení není manuální, nýbrž poloautomatické. Což je docela zásadní rozdíl. Sice stále máte člověka či dva "navíc", ale celé je to rychlejší a méně závislé na fyzickém stavu posádky.

  Ony houfnice s plně automatickým nabíjením jako Archer mají nevýhodu, že v případě poruchy s tím moc nenaděláte. Oproti tomu PzH i K9 je možné nabíjet i plně manuálně. Eva to tuším má mít tak, že bude možné použít automat či ruční nabíjení, což je docela zajímavé. Jak to má AGM (a tedy Donar), netuším. Navíc, jak tu nedavno psal MALI, cena tohoto plně automatického systému je poměrně astronomická :-(
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:20 28.12.2017

  petr.svetr:
  Donar má upravený podvozek z ASCODu. úplně to samé to tedy není, ale dost podobné. On ten modul AGM jde osadit prakticky na cokoliv

  petr.svetr:
  Donar má upravený podvozek z ASCODu. úplně to samé to tedy není, ale dost podobné. On ten modul AGM jde osadit prakticky na cokoliv

 • petr.svetr
  12:10 28.12.2017

  Jsem překvapen,že obsluhu čítá 5 osob a nemá automatické nabíjení! Zvláštní je ,že AS-90,PZ 2000 ,M-109 jsou všechny na jedno brdo.

  Jsem pouze pro DONAR. Tříčlená obsluha a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsem překvapen,že obsluhu čítá 5 osob a nemá automatické nabíjení! Zvláštní je ,že AS-90,PZ 2000 ,M-109 jsou všechny na jedno brdo.

  Jsem pouze pro DONAR. Tříčlená obsluha a autonabiják.

  Ale jak píše RASE ,podvozek by se dal použít i pro jiné platformy ,ted si nejsem jist ,ale není podvozek u AJAXU stejný s tím z DONARu?
  Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  11:31 28.12.2017

  To Starlight: zajímaly by mě nějaké "průchodnostní kalkulace" terénem těžké samohybné houfnice na pásech x kolech. Jak to třeba měla ČSLA? Na kolech neměla problém mít Danu a RM ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Starlight: zajímaly by mě nějaké "průchodnostní kalkulace" terénem těžké samohybné houfnice na pásech x kolech. Jak to třeba měla ČSLA? Na kolech neměla problém mít Danu a RM vz.70 atd., na pásech měla 122 mm houfnice a nějaký 203 mm kanóny.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:21 28.12.2017

  Nešlo by ten podvozek z K9 využít jako základ podvozkové platformy, ve stylu MT-LB ? tedy univerzální nosič všeho možného a případně i transportér pěchoty ? Pancéřová ochrana je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nešlo by ten podvozek z K9 využít jako základ podvozkové platformy, ve stylu MT-LB ? tedy univerzální nosič všeho možného a případně i transportér pěchoty ? Pancéřová ochrana je level 4 dle STANAG, nosnost v pohodě a váha podvozku taky nebude velká
  Skrýt celý příspěvek

 • Kusa
  10:56 28.12.2017

  flanker.jirka : V roce 1991 jsem nastoupil základní vojenskou službu jako nabíječ tanku T55 měřil jsem 180 cm a rozhodně jsem nebyl nejvyšší. Nejhůř na tom byl jeden kolega, který ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka : V roce 1991 jsem nastoupil základní vojenskou službu jako nabíječ tanku T55 měřil jsem 180 cm a rozhodně jsem nebyl nejvyšší. Nejhůř na tom byl jeden kolega, který byl juniorský mistr ČSFR v kulturistice poklopem prolejzal jen s jednou rukou na horu :-) ( no on i dveřmi chodil bokem :-) )
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  23:23 27.12.2017

  Pár pěkných videí ze zimních zkoušek K-9 Thunder(struck) v Norsku.

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...

  Podle autora by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pár pěkných videí ze zimních zkoušek K-9 Thunder(struck) v Norsku.

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...

  Podle autora by mu jejich oficiální přejmenování na Thunderstruck vůbec nevadilo.
  https://www.youtube.com/watch?...

  Z těch videí je snad jasné i každému zatvrzelému stoupenci těžkých kolových samohybných houfnic jako je naše ShKH vz. 77 DANA, že pásové samohybné houfnice mají v průchodnosti těžkým terénem drtivou převahu. Pro země s terénem a klimatem jako je Norsko je to podle mě jasná volba. Tu umocňuje fakt, že mají společnou pozemní hranici s Ruskem, které má také jen pásové ShKH s vysokou průchodností terénem Severní Evropy.


  Poznámka: tanky, BVP a ShKH norské armády jdou součástí brigády Brigade Nord. Ta má základny v severním Norsku za polárním kruhem. Jejím prvořadým domácím úkolem je obrana severního křídla NATO. Sekundárním je účast na zahraničních misích. Brigáda má posádky rozmístěné tak, aby chránily severní Norsko a jeho důležité letecké základny, přístavy a populační centra v případě přímého vpádu SSSR/Ruska přes společnou hranici, tak i v případě, že si to invazní síly vezmou zkratkou přes severní Finsko a Švédsko. Brigáda je umístěna tak, aby mohla čelit i případným leteckým a námořním výsadkům s cílem obsadit letecké základny přístavy kriticky důležité ke kontrole Norského a Barentsova moře.


  Jako hlavní posila NATO pro tyto oblasti je určeny obojživelné síly americká USMC a britská námořní pěchota, které pravidelně trénují s Nory v této oblasti včetně tanků M1A1 a houfnic M777. USMC má v Norsku velké předsunuté zásoby výzbroje v jeskyních skladech: https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:11 27.12.2017

  flanker.jirka

  Že by v dnešní době řešili úsporu hmotnosti tím, že postaví tank pro osoby menšího vzrůstu je docela úsměvné. To nedělali ani v SSSR, výšku v té době měli průměr ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka

  Že by v dnešní době řešili úsporu hmotnosti tím, že postaví tank pro osoby menšího vzrůstu je docela úsměvné. To nedělali ani v SSSR, výšku v té době měli průměr cca 170 cm. T-72 získala menší profil díky automatu nabíjení a tím pádem získala i menší hmotnost, protože nebylo třeba pancíře pro prostor nabíječe. A do tanku T-72 se vejde člověk aby mohl fungovat cca 190 cm. Normu jakou ty zmiňuješ se asi obšlehla ze sovětských podkladů (není divu, byl tam vyvinut).

  Jednoduše vzato, není zde reálný důvod si myslet, že K2 je konstruován jen pro osádku nízkého vzrůstu. Navíc normy pro tanky, jdou často společně s houfnicemi.

  Například u nás je stejná výšková hranice jak pro osádky tanků, tak pro obsluhy samohybných děl (vyjma řidičů).
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:46 27.12.2017

  semtam: ani tak nemusí jít o hraní si na centimetry, ale o úsporu hmotnosti při nízké siluetě pro MBT.

  semtam: ani tak nemusí jít o hraní si na centimetry, ale o úsporu hmotnosti při nízké siluetě pro MBT.

 • flanker.jirka
  21:44 27.12.2017

  semtam: původní předpis k tanků T 72 uváděl 170 cm, jak to je u verze M nebo po úpravách M4CZ nevím.
  Je pravdou že může být více limitující obvod pasu :-)
  U letectva mají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: původní předpis k tanků T 72 uváděl 170 cm, jak to je u verze M nebo po úpravách M4CZ nevím.
  Je pravdou že může být více limitující obvod pasu :-)
  U letectva mají limity z důvodu parametrů vystřelovacích sedaček a možnosti kokpitu ve spojení s regulací sedaček a výšky oči v sedu, skrze zaměřovače.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:13 27.12.2017

  flanker.jirka

  K tankistům je požadována výška 155 až 180 cm (nejsem si jist, je i možné, že posunuli na 185cm). Je mi známo, že v Přáslavicích slouží dokonce i vyšší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka

  K tankistům je požadována výška 155 až 180 cm (nejsem si jist, je i možné, že posunuli na 185cm). Je mi známo, že v Přáslavicích slouží dokonce i vyšší vojáci.

  Ona často limitovaná výška pro různé druhy vojsk ne vždy souvisí s tím, že by se voják do něčeho nevešel, ale oděvy se vyrábí jen v některých velikostech (potápěči, apod.)

  K věci, to že by si korejská technika hrála na lovce centimetrů nemá velké opodstatnění. Samozřejmě, že nejlepší je vidět na živo, ale i při video-prezentacích je vidět, že obsluha má prostoru dost.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:48 27.12.2017

  semtam: četl jsem to v angličtině, pár let zpět. Co si pamatuji u nás tak se odvedenci k tankům řešili s výškou také, do 175 cm T 55 a do 170 cm T 72. Jak to nyní řeší u "profiků" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: četl jsem to v angličtině, pár let zpět. Co si pamatuji u nás tak se odvedenci k tankům řešili s výškou také, do 175 cm T 55 a do 170 cm T 72. Jak to nyní řeší u "profiků" nevím, ale nepředpokládáme, že by tam sloužili čahouni.

  RaSe: K9 není K2, rozdíl v rozměrech je asi patrný pro každého.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:57 27.12.2017

  Vzhledem k tomu, že K9 byly zkoušeny u nemála evropských armád a některé je dokonce zavedly do výzbroje (norové, estonci, finové, turci) tak místa je v nich očividně dost. Přeci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k tomu, že K9 byly zkoušeny u nemála evropských armád a některé je dokonce zavedly do výzbroje (norové, estonci, finové, turci) tak místa je v nich očividně dost. Přeci jen Norové nejsou zrovna malí vzrůstem (spíš naopak) a poláci nakoupili podvozky z K9. Rozhodně tam tedy nebude málo místa. Ještě mě napadlo, že když má K9 motor v přední části, tak by musela být použita osádková věž, ale výhoda je v tom, že v případě zvýšení korby, by mohlo fungovat i jako transportér pěchoty (případně jako ruský T-15).
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  19:48 27.12.2017

  flanker.jirka

  Myslím, že údajná informace ohledně 165cm je hodna bulváru. Jihokorejští muži rostou jak z vody :). Ve Východní Asii je dlouhodobě známo to, že populace je stále ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka

  Myslím, že údajná informace ohledně 165cm je hodna bulváru. Jihokorejští muži rostou jak z vody :). Ve Východní Asii je dlouhodobě známo to, že populace je stále vyšší.

  Zde přehled výšky obyvatelstva. Pro Koreu je průměr pro muže cca 175 cm.

  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  19:39 27.12.2017

  Chartu: můžeš klidně vyměnit obrázek Gripena za jihokorejský FA 50 ;-)

  RaSe: k tankům K2 snad jen poznámku na omezení výšky postav obsluhy. Údajně je stavěn pro borce se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chartu: můžeš klidně vyměnit obrázek Gripena za jihokorejský FA 50 ;-)

  RaSe: k tankům K2 snad jen poznámku na omezení výšky postav obsluhy. Údajně je stavěn pro borce se vzrůstem do 165 cm.
  Problém v korejských zbraních nevidím, jsou funkční a to postačuje, třeba si na ně postaví další linku v Nošovicích.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:12 27.12.2017

  Z našeho pohledu je klíčové, že roku 2015 propagovala Jihokorejská delegace houfnice K9 i u českého 13. dělostřeleckého pluku v Jincích. V září 2017 uzavřela Korea a ČR dohody o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z našeho pohledu je klíčové, že roku 2015 propagovala Jihokorejská delegace houfnice K9 i u českého 13. dělostřeleckého pluku v Jincích. V září 2017 uzavřela Korea a ČR dohody o rozšíří spolupráci v obranném průmyslu. Podle jihokorejských vládních kruhů se očekává, že země zahájí v blízké budoucnosti jednání o konkrétních oblastech spolupráce. Mimo jiné projednají také možný prodej jihokorejských samohybných houfnic K9 Thunder české armádě (!)
  Skrýt celý příspěvek

 • Charfi
  18:45 27.12.2017

  Nikde není ani zmínka o tom, že by se mělo jednat o použité K9. Naopak i na norských stránkách všude píší "nové houfnice", což samozřejmě není důkaz, protože to může být nově pouze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nikde není ani zmínka o tom, že by se mělo jednat o použité K9. Naopak i na norských stránkách všude píší "nové houfnice", což samozřejmě není důkaz, protože to může být nově pouze v jejich službách, ale s velkou pravděpodobností to nové je. Cena 3,2 miliardy NOK (necelých 9 miliard Kč) za 24 houfnic i se všema dalšíma nákladama není zrovna nízká. Finové za svých 48 ojetých K9, podle toho co jsem našel, zaplatili 146 milionu euro (kolem 3,5 miliardy Kč). To je myslím dost vypovídající. Kdyby šlo o ČR, tak bych tomu možná i věřil, že nakupujeme poloviční počet ojetý techniky za trojnásobnou cenu... :D Ale navíc Norové ojetou techniku nekupujou, protože to nemají z finančního hlediska prostě zapotřebí.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:30 27.12.2017

  Rase:
  Pre troch členov posádky v jednom priestore sa nikdy nedávajú tri poklopy, bez ohľadu na to, či sú vo veži, alebo v korbe.

  Mimochodom - vežu Diany by malo byť možné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  Pre troch členov posádky v jednom priestore sa nikdy nedávajú tri poklopy, bez ohľadu na to, či sú vo veži, alebo v korbe.

  Mimochodom - vežu Diany by malo byť možné relatívne ľahko umiestniť na akýkoľvek podvozok, nielen ten, na ktorom bola predstavená. Hoci aj na K9 alebo nejaké T-čko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:27 27.12.2017

  ještě dodám, že K9 má balistickou odolnost na level 4 dle STANAG (14.5×114mm AP atd.) což je docela slušné. Puma má čelně level 5 ale i tak je to docela zajímavé.

  ještě dodám, že K9 má balistickou odolnost na level 4 dle STANAG (14.5×114mm AP atd.) což je docela slušné. Puma má čelně level 5 ale i tak je to docela zajímavé.

 • Rase
  18:11 27.12.2017

  semtam:
  na Estonce jsem zapomněl, tak uvidíme - patrně tedy nové i pro Nory..
  skelet nakousl možnost využít podvozek K9 pro ono vozidlo palebné podpory (jak furt chceme na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  na Estonce jsem zapomněl, tak uvidíme - patrně tedy nové i pro Nory..
  skelet nakousl možnost využít podvozek K9 pro ono vozidlo palebné podpory (jak furt chceme na podvozku BVP). Osobně si myslím že je to hodně zajímavý nápad. pancéřování sice není jako u tanku, ale asi lepší než u BVP. Nosnost je ale v pohodě i na stotřicítku a víc, hmotnost korby je příznivá a vozidlo je dostatečně široké, aby se vedle sebe vlezly i tři poklopy - případně použít osádkovou věž od Cockerill nebo RUAG.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:57 27.12.2017

  Rase

  Předražená hloupost? U typů jako M109 či PzH2000 je otázka. Ale u K9 si rozhodně nemyslím. Korea nenabízí primárně použité houfnice. Estonsko dostane houfnice nové. Jediná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Předražená hloupost? U typů jako M109 či PzH2000 je otázka. Ale u K9 si rozhodně nemyslím. Korea nenabízí primárně použité houfnice. Estonsko dostane houfnice nové. Jediná země u které jsme si jisti, že dostane houfnice použité je Finsko. Zajímavé na tom je, že zrovna Estonsko získá houfnice nové. Obě země jak Estonsko tak Finsko jsou známy akvizicí použité techniky...
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  17:55 27.12.2017

  Rase
  Też tak myśle ,podwozie ma extra APU a polska wieża jest napewno droższa

  Rase
  Też tak myśle ,podwozie ma extra APU a polska wieża jest napewno droższa

 • Rase
  17:47 27.12.2017

  semtam:
  no právě, to sem mi nikde nepodařilo zjistit. Obávám se, že nakupovat fungl nové K9, PzH2000 nebo M109 je předražená hloupost. Pokud jde o tanky K2, tak ty jsou otázkou. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  no právě, to sem mi nikde nepodařilo zjistit. Obávám se, že nakupovat fungl nové K9, PzH2000 nebo M109 je předražená hloupost. Pokud jde o tanky K2, tak ty jsou otázkou. Přeci jen výroba nejde moc rychle a zatím jsem si nevšiml, že by je někomu nabízeli. Asi mají dost práce stihnou zakázku pro vlastní armádu. Korejci určitě můžou pomoct navrhnout nový tank přesně dle zadání evropského státu. Turkům v podstatě navrhli Altay. Polákům by tak klidně mohli navrhnout nějaký jiný - klidně ho nazývejme "Husarz". Zrovna u Poláků bych ale čekal spíš že něco ukuchtí s Ukrajinci. nějaký poevropštěný T-84 Oplot-M

  Tecka:
  asi ano. Přeci jen Korejci nabízejí v Evropě primárně použité houfnice. Polský krab má sice stejný podvozek (nový) ale rovněž novou věž a samotnou houfnici. Troufám si tedy říct, že korejci přišli s nižší cenou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  17:33 27.12.2017

  Rase
  Wersja koreańska jest tańsza od Kraba ?

  Rase
  Wersja koreańska jest tańsza od Kraba ?

 • Tecka
  17:32 27.12.2017

  Pytanie do Lukas
  Odbieram to jako plotkę ale słychać,ze Koreańczycy chcą nam zaproponować K2 ...możesz to skomentować?

  Pytanie do Lukas
  Odbieram to jako plotkę ale słychać,ze Koreańczycy chcą nam zaproponować K2 ...możesz to skomentować?

 • semtam
  17:29 27.12.2017

  Rase

  Byl bych opatrnější, nevíme zda obdrží nové či použité.

  Rase

  Byl bych opatrnější, nevíme zda obdrží nové či použité.

 • semtam
  17:23 27.12.2017

  Charfi

  Pokud se plány AČR ohledně dělostřelectva se naplní. Tak armáda bude disponovat 33 modernizovanými houfnicemi DANA a pořídí 17 houfnic ráže 155 mm.

  Dle mého názoru by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charfi

  Pokud se plány AČR ohledně dělostřelectva se naplní. Tak armáda bude disponovat 33 modernizovanými houfnicemi DANA a pořídí 17 houfnic ráže 155 mm.

  Dle mého názoru by nejlepší volbou pro houfnice ráže byly houfnice K9. I přes to, že by jsme nevyužili podvozek Tatry.
  Počet 17 kusů se může zdát malý a také je. Do budoucna by bylo ekonomicky výhodné, kdyby jsme postupně objednávali malé počty K9.

  A co se týká náhrady tanků T-72M4CZ jestliže nebudou omlazeny. Myslím, že vhodnými kandidáty by mohli být vámi zmíněné K2 či T-84 upravený dle požadavků AČR.

  S tím souvisí i pravděpodobná poptávka zemí Evropy (EU a NATO) po novém tanku. Leopard 2 je prakticky dostupný jen novovýroba a nový evropský tank bude společně s novým Leo 2 nákladný.
  Dle mého názoru bude v Evropě poptávka po dostupném tanku s dobrými parametry. Nyní se v Evropě, když nepočítáme tanky T-90 a T-84 žádný takovýto typ nenachází. Prostor proto budou mít možná znovu Korea jak již nyní ukazuje její úspěch u houfnic.

  Ani bych se nedivil, kdyby nějaká menší evropská země začala spolupracovat s Ukrajinou či Srbskem a začala vyvíjet nový tank.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  17:15 27.12.2017

  Flader:
  Krab už byl nabízen i Dánům (!) jak vážně to ale mysleli, to netuším.

  U PzH jde o to, že Němci je už taky neprodávají za cenu šrotu, ale rozhodli se je držet ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader:
  Krab už byl nabízen i Dánům (!) jak vážně to ale mysleli, to netuším.

  U PzH jde o to, že Němci je už taky neprodávají za cenu šrotu, ale rozhodli se je držet ve vlastních armádních skladech (víc než bylo v plánu). Tedy stejný případ jako s tanky leopard 2. Je klidně možné, že Norům nabídli jen nové. Pak je tedy ojetá K9 mnohem lepší - ale primárně kvůli ceně. Pokud nabídli nové K9, tak by Norsko bylo první stát v Evropě, který by chtěl nové (všichni mají ojeté) tak očekávám že šli levnější cestou - byť zrovna norové mají peníze na cokoliv. konstrukčně ale K9 opravdu není nic zvláštního - taky vychází z Paladina.

  Charfi:
  mě se K2 taky líbí, ale je to tank konvenční konstrukce. V podstatě takový Leclerc. Výhodu vidím hlavně v tom, že věž je dělaná tak, aby zvládla krok stodvacítky i kanón větší ráže - tuším že až 140 mm - šla by osadit třeba i ona stotřicítka (jednou).
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  16:52 27.12.2017

  Charfi
  Nie mają takich obaw ,bo będą produkowane w HSW, jest stosowna umowa o współpracy na rynku europejskim ;)

  Charfi
  Nie mają takich obaw ,bo będą produkowane w HSW, jest stosowna umowa o współpracy na rynku europejskim ;)

 • Trener
  16:42 27.12.2017

  Jižní Korea, protože zde hrozí pernamentní hrozba ze severu, potřebuje mít hodně vojenské techniky a tu je lepší vyrábět, než dovážet. A když uspokojí potřeby své armády, může ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jižní Korea, protože zde hrozí pernamentní hrozba ze severu, potřebuje mít hodně vojenské techniky a tu je lepší vyrábět, než dovážet. A když uspokojí potřeby své armády, může směle vyvážet - a cena jde pořád dolů. V Evropě tohle moc nehrozí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charfi
  16:32 27.12.2017

  Clanek: Norská armáda nestojí na těžkých mechanizovaných jednotkach. Tohle pro ně není priorita.

  Clanek: Norská armáda nestojí na těžkých mechanizovaných jednotkach. Tohle pro ně není priorita.

 • Charfi
  16:24 27.12.2017

  Rázem se ten K2 black panther už nezdá tak exotickej. Když tyhle všechny státy se nebojí dodávek náhradních dílů pro K9 přes půl planety, možná by jsme se toho ani my nemuseli bát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rázem se ten K2 black panther už nezdá tak exotickej. Když tyhle všechny státy se nebojí dodávek náhradních dílů pro K9 přes půl planety, možná by jsme se toho ani my nemuseli bát u K2. Nehledě na to, že je tu velkej potenciál a stejně jako je to u K9, tak i K2 by se postupně mohl rozšířit i do dalších států v Evropě. 55 tun, tři členové posádky... hodně se mi líbí. Zajímalo by mě porovnání s Leopardem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  16:20 27.12.2017

  Jsem jediny komu porizeni nizkych desitek kusu u podobne techniky (zaradme tam jeste MBT) pripada kdyz ne rovnou vtipne tak minimalne zvlastni? Cast toho bude porouchana, cast bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsem jediny komu porizeni nizkych desitek kusu u podobne techniky (zaradme tam jeste MBT) pripada kdyz ne rovnou vtipne tak minimalne zvlastni? Cast toho bude porouchana, cast bude prochazet pravidelnym servisem a Norsko, zeme o vic nez 300tis km2 bude mit v jeden moment k dispozici kolik, 15 del? Budto to vzhledem ke geografii a dalsim podminkam neni priorita cislo 1, nebo i na rope lezici Norsko presedlava na "udrzovaci pocty".
  Nejak si nedovedu predstavit jakou bojovou hodnotu a pridanou hodnotu k obrane vlasti muze mit takto nizky pocet techniky, at uz norskych K9, ceskych T-72 nebo dalsich (NATO je podobnych prikladu bohuzel plne).
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:41 27.12.2017

  Není tomu tak dávno, když na AN běžela diskuze ohledně toho, že kupovat zbraně mimo USA a Evropu je blbost kvůli zásobování náhradními díly. Nyní se pro korejskou techniku rozhodli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Není tomu tak dávno, když na AN běžela diskuze ohledně toho, že kupovat zbraně mimo USA a Evropu je blbost kvůli zásobování náhradními díly. Nyní se pro korejskou techniku rozhodli 4 země, můžeme s přimhouřenýma očima připočítat i Turecko.

  Popravdě se pořizovatelům korejských houfnic nedivím a jejich pořízení považuji za racionální.

  K9 co se týče technické stránky je houfnice klasického uspořádání a její parametry jsou na velmi slušné úrovni. Nepatří mezi absolutní hig-tech špičku a proto její provoz je co se týče nákladů nižší. Oproti konkurenci je znát nižší pořizovací cena.

  Navíc pro evropské země může být lákadlem také to, že nepochází z EU či USA. Při použití, které by nevyhovovalo čelním zemí EU nebo USA by se mohlo stát, že houfnice by nedostávali patřičnou technickou podporu.

  A ohledně AČR, nejsem si jist. Neměla AČR v plánu mimo modernizace DANY pořízení 18 houfnic ráže 155mm?
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  15:16 27.12.2017

  Flader, Skelet: každopádně Norsko dělalo polní testy, tak se asi v něčem liší, pokud nerozhodla pouze ekonomie díky rozdílu v ceně oproti PZH 2000, koukám, že je ta houfnice o 9 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader, Skelet: každopádně Norsko dělalo polní testy, tak se asi v něčem liší, pokud nerozhodla pouze ekonomie díky rozdílu v ceně oproti PZH 2000, koukám, že je ta houfnice o 9 tun lehčí než PZH (47t vs 56t). Otázkou je, zda by vyšší cena PZH znamenala efekt i v případě činnosti houfnice. Nutné je dodat, že by měli při výběru PZH obdobný podvozek - tím i logistiku - jako u jejich Leopardů a i to zřejmě nestačilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  14:46 27.12.2017

  Ale přeháníš.. PzH2000 má na svém kontě dost exportů.

  Ale přeháníš.. PzH2000 má na svém kontě dost exportů.

 • Flader
  14:37 27.12.2017

  To nie je preháňanie, to je len konštatovanie. Pri húfniciach na kolesovom podvozku je situácia iná. Tam si naozaj je z čoho vyberať.

  To nie je preháňanie, to je len konštatovanie. Pri húfniciach na kolesovom podvozku je situácia iná. Tam si naozaj je z čoho vyberať.

 • skelet
  14:32 27.12.2017

  netřeba tolik přehánět, opět :D

  netřeba tolik přehánět, opět :D

 • Flader
  14:28 27.12.2017

  Len evidentne niečo v tej ponuke chýba keď európsky používatelia radšej kupujú ťažkú výzbroj na druhom konci sveta.

  Len evidentne niečo v tej ponuke chýba keď európsky používatelia radšej kupujú ťažkú výzbroj na druhom konci sveta.

 • skelet
  14:21 27.12.2017

  hlavně to není tak malá nabídka, jak se zde někteří tváří ;)

  hlavně to není tak malá nabídka, jak se zde někteří tváří ;)

 • Flader
  14:18 27.12.2017

  V podstate, kto chce pásový podvozok tak len PzH2000. Krab ešte len zavádzajú Poliaci. Diana bohužiaľ na podvozku na akom bola predstavená je v podstate nepredajná. Pokiaľ ho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V podstate, kto chce pásový podvozok tak len PzH2000. Krab ešte len zavádzajú Poliaci. Diana bohužiaľ na podvozku na akom bola predstavená je v podstate nepredajná. Pokiaľ ho nechcela ani armáda pre ktorý bol vyvíjaný tak to je veľmi zlá reklama.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  14:10 27.12.2017

  Flader netřeba přehánět. Kdo chce těžkou techniku, tak si může koupit PzH2000, AGM, Krab, Archer, a případně i slovenskou Zuzanu/Dianu.

  Flader netřeba přehánět. Kdo chce těžkou techniku, tak si může koupit PzH2000, AGM, Krab, Archer, a případně i slovenskou Zuzanu/Dianu.

 • Flader
  13:23 27.12.2017

  Miroslav, myslíš zle. Diana je na poľskom podvozku, ktorý bol práve v samotnom Poľsku nahradený podvozkom z K9.

  Miroslav, myslíš zle. Diana je na poľskom podvozku, ktorý bol práve v samotnom Poľsku nahradený podvozkom z K9.

 • Miroslav
  13:18 27.12.2017

  lemkin: Myslím, že Diana je práve na podvozku K9 takže by to dávalo zmysel s tým ísť niekde na výstavu do sveta

  lemkin: Myslím, že Diana je práve na podvozku K9 takže by to dávalo zmysel s tým ísť niekde na výstavu do sveta

 • Flader
  13:17 27.12.2017

  Vieme, len Európa zostala pohodlná. Konflikty v posledných rokoch boli pomerne ďaleko tak sa vývoj sústredil hlavne na expedičné zbrane. Ak teraz chce niekto nakúpiť naozaj ťažkú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vieme, len Európa zostala pohodlná. Konflikty v posledných rokoch boli pomerne ďaleko tak sa vývoj sústredil hlavne na expedičné zbrane. Ak teraz chce niekto nakúpiť naozaj ťažkú výzbroj tak moderného príliš nieje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ledna
  13:04 27.12.2017

  Tohle je proste jeden z failu evropskeho zbrojarstvi. Umime jeste neco vyrobit?

  Tohle je proste jeden z failu evropskeho zbrojarstvi. Umime jeste neco vyrobit?

 • Flader
  13:00 27.12.2017

  Inak keď už sa tak darí kórejským húfniciam, tak som zvedavý, kto bude v Európe prvým používateľom kórejských tankov.

  Inak keď už sa tak darí kórejským húfniciam, tak som zvedavý, kto bude v Európe prvým používateľom kórejských tankov.

 • Flader
  12:58 27.12.2017

  Tie parametre K9 nie sú nijak oslňujúce. Ale pokiaľ zákazník trvá na pásovom podvozku tak momentálne toho príliš veľa na trhu nenájde (pokiaľ nerátam PzH 2000).

  Tie parametre K9 nie sú nijak oslňujúce. Ale pokiaľ zákazník trvá na pásovom podvozku tak momentálne toho príliš veľa na trhu nenájde (pokiaľ nerátam PzH 2000).

 • flanker.jirka
  12:21 27.12.2017

  RaSe: asi toho omnoho více Archer nedokázal nabídnout, zřekli se toho projektu před pár lety. Snad jen automatizace a snížení počtu obsluhy až na dvě osoby je rozdílné, ale v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RaSe: asi toho omnoho více Archer nedokázal nabídnout, zřekli se toho projektu před pár lety. Snad jen automatizace a snížení počtu obsluhy až na dvě osoby je rozdílné, ale v ostatním nebudou takové rozdíly. Průchodnost terénem bude u pásáku také jistě lepší.
  Ani už nebyl na polních testech v Norsku. Ty asi dopadly výrazné lépe pro K9, Norsko používá něměcké tanky, tak příbuznost podvozku k PZH taky mohla hrát roli, ale asi ani to nepomohlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  11:50 27.12.2017

  Nevíte jak je na tom Zuzana2/Diana? Přijde mi, že to Slováci nikde moc nenabízejí.

  Nevíte jak je na tom Zuzana2/Diana? Přijde mi, že to Slováci nikde moc nenabízejí.

 • skelet
  11:48 27.12.2017

  Jakou odolnost má vlastně podvozek K9?

  Jakou odolnost má vlastně podvozek K9?

 • Rase
  10:52 27.12.2017

  Nevím jestli jsem to přehlédl, ale nejsou ty houfnice zase použité - z přebytků jihokorejské armády ? Docela se divím, že se vykašlali na nákup nových houfnic Archer. Tohle ale asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím jestli jsem to přehlédl, ale nejsou ty houfnice zase použité - z přebytků jihokorejské armády ? Docela se divím, že se vykašlali na nákup nových houfnic Archer. Tohle ale asi bude zajímavější jak bojeschopností, tak i cenou. PzH 2000 odpadli nejspíš kvůli ceně, Caser není nic moc (navíc ve sněhu) a modernizace M109 nemá moc smysl. K9 je tedy hodně zajímavá houfnice a jako náhrada za M109 více než super.
  Skrýt celý příspěvek