Norsko kupuje jihokorejské samohybné houfnice K9

-
27. 12. 2017
-
63 komentářů
-
Jan Grohmann
Jihokorejská firma Hanwha Techwin se svou samohybnou houfnicí K9 zaznamenala v Evropě další úspěch. Po Finsku, Estonsku nebo Polsku houfnice K9 objednalo Norsko.
Během studené války v letech 1969 až 1971 norská armáda získala 125 amerických samohybných houfnic M109. V současné době norská armáda aktivně používá 14 těchto houfnic a 42 se v nejasném technickém stavu nachází ve skladech.
V roce 2014 Norsko plánovalo vyřadit všech svých 12 uskladněných samohybných raketometů M270. Po ruské anexi Krymu a související změně bezpečnostního paradigmatu v Evropě si však Norsko raketomety ponechalo a v budoucnu chystá jejich modernizaci.
Nyní čeká norské dělostřelectvo zásadní modernizace – zastaralé houfnice M109 postupně nahradí nejnovější jihokorejské samohybné pásové houfnice K9 ráže 155 mm (52 kalibrů). Dne 20. prosince norské ministerstvo obrany, resp. norská agentura pro obstarávaní vojenského majetku Forsvarsmateriell, podepsala s Hanwha Techwin smlouvu na dodávku 24 houfnic s opcí na dalších 24 kusů. Smlouva se týká i dodávek neupřesněného počtu zásobovacích vozidel K10.
Kontrakt dosahuje výše 1,8 miliardy norských korun (4,67 miliardy Kč). Dodávky houfnic K9 do Norska začnou v roce 2019 a budou dokončeny v roce 2021. Forsvarsmateriell se také dohodl s jihokorejskou firmou na logistické a technické podpoře houfnic po celou dobu jejich životního cyklu a také na vybudování speciálního centra technické podpory u města Bjerkvik.
Hanwha Techwin do technologického centra přesune vybavení, výcvikový materiál a poskytne know-how. Centrum bude podporovat provoz norských K9 a může poskytnout služby i dalším evropským uživatelům K9.
Oslo dalo přednost jihokorejské houfnici před německou PzH 2000 od KMW (Krauss-Maffei Wegmann), francouzskou Caesar (Nexter) a modernizovanou M109 od švýcarské firmy RUAG. Všechny zmíněné houfnice se v roce 2016 účastnily polních testů přímo v Norsku.
Norsko se tak připojilo k Finsku, které v letošním roce objednalo 48 použitých houfnic K9. Polsko pro své houfnice Krab nakoupí 120 podvozků K9. Rovněž Estonsko do roku 2021 dostane 12 nových houfnic K9.
Zajímavé je, že Dánsko, které spolupracuje v oblasti obrany s dalšími skandinávskými zeměmi, koupilo 15 houfnic Caesar na podvozku Tatra 8×8. Dodávky houfnic Caesar mají být zahájeny v roce 2020.
Společná střelba houfnic M109, K55A1 a K9.
Jihokorejská delegace houfnici K9 propagovala v roce 2015 i u českého 13. dělostřeleckého pluku v Jincích. Armáda ČR se ale rozhodla modernizovat houfnice DANA a později koupit nové v ráži 155 mm, s největší pravděpodobností na kolovém podvozku.
Houfnice K9 má bojovou hmotnost 47 tun a obsluhuje ji pět vojáků – velitel, řidič, střelec a dvojčlenná obsluha nabíjení. Se standardní tříštivo-trhavou municí M107 dostřelí na vzdálenost 18 km, s jihokorejskou municí K315 s pomocným raketovým pohonem na vzdálenost větší než 50 km. Podle výrobce je však efektivní vzdálenost palby do 40 km.
Houfnice K9 ze statické pozice zahájí palbu do 30 sekund, z pohybu pak do 60 sekund. Během prvních 15 sekund dokáže vypálit tři projektily, během první minuty šest až osm projektilů. Ustáleně (během hodiny) je schopna každou minutu vypálit dva až tři projektily.
K9 převáží 48 kusů projektilů. Zásobovací vozidlo K10 převáží 107 projektilů a 504 kusů prachových náplní. Rychlost přesunu munice do houfnice K9 je 10 projektilů za minutu.
Pancéřování K9 chrání posádku před průbojnými projektily ráže 14,5 mm. Posáda dokáže také obsluhovat houfnici v biologicky, chemicky nebo nukleárně zamořeném prostředí.
Prodej houfnic K9 do Polska podtrhuje sílící pozice jihokorejských zbrojních podniků, které čím dál lépe dokáží konkurovat svým ruským a americkým protějškům. Jen v roce 2016 Jižní Korea vyvezla zbraně za 8,4 miliardy dolarů, což bylo o 21 % více, než minulý rok.
Zdroj: Defense News
Související články
Stíhačka KF-X: Jižní Korea ukazuje svaly Číně
Po několika odkladech Jižní Korea rozbíhá v rámci programu KF-X (Korean Fighter eXperimental) vývoj ...
-
05.06.2016
-
21 komentářů
-
Jan Grohmann
Stíhačky F-16V Viper pro Jižní Koreu
Americká firma Lockheed Martin modernizuje flotilu jihokorejských stíhaček F-16 podle standardu ...
-
24.11.2016
-
25 komentářů
-
Jan Grohmann
Kontrakt století: Polsko nakupuje houfnice Krab za miliardy
Polská vláda včera se zástupci polské firmy Huta Stalowa Wola (HSW) podepsala obří kontrakt na ...
-
19.12.2016
-
32 komentářů
-
Jan Grohmann
Norsko nakoupí P-8A Poseidon proti ruským ponorkám
Americká vláda schválila případný prodej pěti protiponorkových a protilodních letadel P-8A Poseidon ...
-
28.12.2016
-
5 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Jižní Korea, protože zde hrozí pernamentní hrozba ze severu, potřebuje mít hodně vojenské techniky a tu je lepší vyrábět, než dovážet. A když uspokojí potřeby své armády, může ...Zobrazit celý příspěvek
Jižní Korea, protože zde hrozí pernamentní hrozba ze severu, potřebuje mít hodně vojenské techniky a tu je lepší vyrábět, než dovážet. A když uspokojí potřeby své armády, může směle vyvážet - a cena jde pořád dolů. V Evropě tohle moc nehrozí.Skrýt celý příspěvek
Rázem se ten K2 black panther už nezdá tak exotickej. Když tyhle všechny státy se nebojí dodávek náhradních dílů pro K9 přes půl planety, možná by jsme se toho ani my nemuseli bát ...Zobrazit celý příspěvek
Rázem se ten K2 black panther už nezdá tak exotickej. Když tyhle všechny státy se nebojí dodávek náhradních dílů pro K9 přes půl planety, možná by jsme se toho ani my nemuseli bát u K2. Nehledě na to, že je tu velkej potenciál a stejně jako je to u K9, tak i K2 by se postupně mohl rozšířit i do dalších států v Evropě. 55 tun, tři členové posádky... hodně se mi líbí. Zajímalo by mě porovnání s Leopardem.Skrýt celý příspěvek
Jsem jediny komu porizeni nizkych desitek kusu u podobne techniky (zaradme tam jeste MBT) pripada kdyz ne rovnou vtipne tak minimalne zvlastni? Cast toho bude porouchana, cast bude ...Zobrazit celý příspěvek
Jsem jediny komu porizeni nizkych desitek kusu u podobne techniky (zaradme tam jeste MBT) pripada kdyz ne rovnou vtipne tak minimalne zvlastni? Cast toho bude porouchana, cast bude prochazet pravidelnym servisem a Norsko, zeme o vic nez 300tis km2 bude mit v jeden moment k dispozici kolik, 15 del? Budto to vzhledem ke geografii a dalsim podminkam neni priorita cislo 1, nebo i na rope lezici Norsko presedlava na "udrzovaci pocty".
Nejak si nedovedu predstavit jakou bojovou hodnotu a pridanou hodnotu k obrane vlasti muze mit takto nizky pocet techniky, at uz norskych K9, ceskych T-72 nebo dalsich (NATO je podobnych prikladu bohuzel plne).Skrýt celý příspěvekNení tomu tak dávno, když na AN běžela diskuze ohledně toho, že kupovat zbraně mimo USA a Evropu je blbost kvůli zásobování náhradními díly. Nyní se pro korejskou techniku rozhodli ...Zobrazit celý příspěvek
Není tomu tak dávno, když na AN běžela diskuze ohledně toho, že kupovat zbraně mimo USA a Evropu je blbost kvůli zásobování náhradními díly. Nyní se pro korejskou techniku rozhodli 4 země, můžeme s přimhouřenýma očima připočítat i Turecko.
Popravdě se pořizovatelům korejských houfnic nedivím a jejich pořízení považuji za racionální.
K9 co se týče technické stránky je houfnice klasického uspořádání a její parametry jsou na velmi slušné úrovni. Nepatří mezi absolutní hig-tech špičku a proto její provoz je co se týče nákladů nižší. Oproti konkurenci je znát nižší pořizovací cena.
Navíc pro evropské země může být lákadlem také to, že nepochází z EU či USA. Při použití, které by nevyhovovalo čelním zemí EU nebo USA by se mohlo stát, že houfnice by nedostávali patřičnou technickou podporu.
A ohledně AČR, nejsem si jist. Neměla AČR v plánu mimo modernizace DANY pořízení 18 houfnic ráže 155mm?Skrýt celý příspěvekFlader, Skelet: každopádně Norsko dělalo polní testy, tak se asi v něčem liší, pokud nerozhodla pouze ekonomie díky rozdílu v ceně oproti PZH 2000, koukám, že je ta houfnice o 9 ...Zobrazit celý příspěvek
Flader, Skelet: každopádně Norsko dělalo polní testy, tak se asi v něčem liší, pokud nerozhodla pouze ekonomie díky rozdílu v ceně oproti PZH 2000, koukám, že je ta houfnice o 9 tun lehčí než PZH (47t vs 56t). Otázkou je, zda by vyšší cena PZH znamenala efekt i v případě činnosti houfnice. Nutné je dodat, že by měli při výběru PZH obdobný podvozek - tím i logistiku - jako u jejich Leopardů a i to zřejmě nestačilo.Skrýt celý příspěvek
V podstate, kto chce pásový podvozok tak len PzH2000. Krab ešte len zavádzajú Poliaci. Diana bohužiaľ na podvozku na akom bola predstavená je v podstate nepredajná. Pokiaľ ho ...Zobrazit celý příspěvek
V podstate, kto chce pásový podvozok tak len PzH2000. Krab ešte len zavádzajú Poliaci. Diana bohužiaľ na podvozku na akom bola predstavená je v podstate nepredajná. Pokiaľ ho nechcela ani armáda pre ktorý bol vyvíjaný tak to je veľmi zlá reklama.Skrýt celý příspěvek
Vieme, len Európa zostala pohodlná. Konflikty v posledných rokoch boli pomerne ďaleko tak sa vývoj sústredil hlavne na expedičné zbrane. Ak teraz chce niekto nakúpiť naozaj ťažkú ...Zobrazit celý příspěvek
Vieme, len Európa zostala pohodlná. Konflikty v posledných rokoch boli pomerne ďaleko tak sa vývoj sústredil hlavne na expedičné zbrane. Ak teraz chce niekto nakúpiť naozaj ťažkú výzbroj tak moderného príliš nieje.Skrýt celý příspěvek
Tie parametre K9 nie sú nijak oslňujúce. Ale pokiaľ zákazník trvá na pásovom podvozku tak momentálne toho príliš veľa na trhu nenájde (pokiaľ nerátam PzH 2000).
Tie parametre K9 nie sú nijak oslňujúce. Ale pokiaľ zákazník trvá na pásovom podvozku tak momentálne toho príliš veľa na trhu nenájde (pokiaľ nerátam PzH 2000).
RaSe: asi toho omnoho více Archer nedokázal nabídnout, zřekli se toho projektu před pár lety. Snad jen automatizace a snížení počtu obsluhy až na dvě osoby je rozdílné, ale v ...Zobrazit celý příspěvek
RaSe: asi toho omnoho více Archer nedokázal nabídnout, zřekli se toho projektu před pár lety. Snad jen automatizace a snížení počtu obsluhy až na dvě osoby je rozdílné, ale v ostatním nebudou takové rozdíly. Průchodnost terénem bude u pásáku také jistě lepší.
Ani už nebyl na polních testech v Norsku. Ty asi dopadly výrazné lépe pro K9, Norsko používá něměcké tanky, tak příbuznost podvozku k PZH taky mohla hrát roli, ale asi ani to nepomohlo.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...