Norsko kupuje jihokorejské samohybné houfnice K9

Houfnice K9 jihokorejské armády; větší foto / Republic of Korea Armed Forces; CC BY-SA 2.0 

Jihokorejská firma Hanwha Techwin se svou samohybnou houfnicí K9 zaznamenala v Evropě další úspěch. Po Finsku, Estonsku nebo Polsku houfnice K9 objednalo Norsko.

Během studené války v letech 1969 až 1971 norská armáda získala 125 amerických samohybných houfnic M109. V současné době norská armáda aktivně používá 14 těchto houfnic a 42 se v nejasném technickém stavu nachází ve skladech.

 

 

V roce 2014 Norsko plánovalo vyřadit všech svých 12 uskladněných samohybných raketometů M270. Po ruské anexi Krymu a související změně bezpečnostního paradigmatu v Evropě si však Norsko raketomety ponechalo a v budoucnu chystá jejich modernizaci.
 

Nyní čeká norské dělostřelectvo zásadní modernizace – zastaralé houfnice M109 postupně nahradí nejnovější jihokorejské samohybné pásové houfnice K9 ráže 155 mm (52 kalibrů). Dne 20. prosince norské ministerstvo obrany, resp. norská agentura pro obstarávaní vojenského majetku Forsvarsmateriell, podepsala s Hanwha Techwin smlouvu na dodávku 24 houfnic s opcí na dalších 24 kusů. Smlouva se týká i dodávek neupřesněného počtu zásobovacích vozidel K10.
 

Kontrakt dosahuje výše 1,8 miliardy norských korun (4,67 miliardy Kč). Dodávky houfnic K9 do Norska začnou v roce 2019 a budou dokončeny v roce 2021. Forsvarsmateriell se také dohodl s jihokorejskou firmou na logistické a technické podpoře houfnic po celou dobu jejich životního cyklu a také na vybudování speciálního centra technické podpory u města Bjerkvik. 
 

Hanwha Techwin do technologického centra přesune vybavení, výcvikový materiál a poskytne know-how. Centrum bude podporovat provoz norských K9 a může poskytnout služby i dalším evropským uživatelům K9.

 

Oslo dalo přednost jihokorejské houfnici před německou PzH 2000 od KMW (Krauss-Maffei Wegmann), francouzskou Caesar (Nexter) a modernizovanou M109 od švýcarské firmy RUAG. Všechny zmíněné houfnice se v roce 2016 účastnily polních testů přímo v Norsku.

 

Norsko se tak připojilo k Finsku, které v letošním roce objednalo 48 použitých houfnic K9. Polsko pro své houfnice Krab nakoupí 120 podvozků K9. Rovněž Estonsko do roku 2021 dostane 12 nových houfnic K9.
 

Zajímavé je, že Dánsko, které spolupracuje v oblasti obrany s dalšími skandinávskými zeměmi, koupilo 15 houfnic Caesar na podvozku Tatra 8×8. Dodávky houfnic Caesar mají být zahájeny v roce 2020.

 

Společná střelba houfnic M109, K55A1 a K9.

 

Jihokorejská delegace houfnici K9 propagovala v roce 2015 i u českého 13. dělostřeleckého pluku v Jincích. Armáda ČR se ale rozhodla modernizovat houfnice DANA a později koupit nové v ráži 155 mm, s největší pravděpodobností na kolovém podvozku.
 

Houfnice K9 má bojovou hmotnost 47 tun a obsluhuje ji pět vojáků – velitel, řidič, střelec a dvojčlenná obsluha nabíjení. Se standardní tříštivo-trhavou municí M107 dostřelí na vzdálenost 18 km, s jihokorejskou municí K315 s pomocným raketovým pohonem na vzdálenost větší než 50 km. Podle výrobce je však efektivní vzdálenost palby do 40 km.
 

Houfnice K9 ze statické pozice zahájí palbu do 30 sekund, z pohybu pak do 60 sekund. Během prvních 15 sekund dokáže vypálit tři projektily, během první minuty šest až osm projektilů. Ustáleně (během hodiny) je schopna každou minutu vypálit dva až tři projektily.
 

K9 převáží 48 kusů projektilů. Zásobovací vozidlo K10 převáží 107 projektilů a 504 kusů prachových náplní. Rychlost přesunu munice do houfnice K9 je 10 projektilů za minutu. 
 

Pancéřování K9 chrání posádku před průbojnými projektily ráže 14,5 mm. Posáda dokáže také obsluhovat houfnici v biologicky, chemicky nebo nukleárně zamořeném prostředí.

 

Prodej houfnic K9 do Polska podtrhuje sílící pozice jihokorejských zbrojních podniků, které čím dál lépe dokáží konkurovat svým ruským a americkým protějškům. Jen v roce 2016 Jižní Korea vyvezla zbraně za 8,4 miliardy dolarů, což bylo o 21 % více, než minulý rok.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stíhačka KF-X: Jižní Korea ukazuje svaly Číně

Po několika odkladech Jižní Korea rozbíhá v rámci programu KF-X (Korean Fighter eXperimental) vývoj ...

Stíhačky F-16V Viper pro Jižní Koreu

Americká firma Lockheed Martin modernizuje flotilu jihokorejských stíhaček F-16 podle standardu ...

Kontrakt století: Polsko nakupuje houfnice Krab za miliardy

Polská vláda včera se zástupci polské firmy Huta Stalowa Wola (HSW) podepsala obří kontrakt na ...

Norsko nakoupí P-8A Poseidon proti ruským ponorkám

Americká vláda schválila případný prodej pěti protiponorkových a protilodních letadel P-8A Poseidon ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • lemkin
    11:50 27.12.2017

    Nevíte jak je na tom Zuzana2/Diana? Přijde mi, že to Slováci nikde moc nenabízejí.

    Nevíte jak je na tom Zuzana2/Diana? Přijde mi, že to Slováci nikde moc nenabízejí.

  • skelet
    11:48 27.12.2017

    Jakou odolnost má vlastně podvozek K9?

    Jakou odolnost má vlastně podvozek K9?

  • Rase
    10:52 27.12.2017

    Nevím jestli jsem to přehlédl, ale nejsou ty houfnice zase použité - z přebytků jihokorejské armády ? Docela se divím, že se vykašlali na nákup nových houfnic Archer. Tohle ale asi ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevím jestli jsem to přehlédl, ale nejsou ty houfnice zase použité - z přebytků jihokorejské armády ? Docela se divím, že se vykašlali na nákup nových houfnic Archer. Tohle ale asi bude zajímavější jak bojeschopností, tak i cenou. PzH 2000 odpadli nejspíš kvůli ceně, Caser není nic moc (navíc ve sněhu) a modernizace M109 nemá moc smysl. K9 je tedy hodně zajímavá houfnice a jako náhrada za M109 více než super.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4