Norsko kupuje německé tanky Leopard 2A7NO

Norsko kupuje německé tanky Leopard 2A7NO
Leopard 2A7NO / norské ministerstvo obrany (Zvětšit)

Norská vláda oficiálně oznámila záměr nakoupit 54 nových tanků Leopard 2A7NO od německé společnosti KMW (Krauss-Maffei Wegmann) s opcí na dalších 18 kusů. Termíny dodávek jsou naplánovány na roky 2026 až 2031.

Celkové rámcové náklady, schválené norským parlamentem, dosahují 19,7 miliardy norských korun (1,9 miliardy dolarů). Rámec nákladů ale pokrývá více než samotný nákup tanků. Přesná smluvní cena mezi norskou vládou a KMW je důvěrnou informací.

Ale pro obraznost můžeme použít následující vzorec – obvyklá akviziční částka se skládá z 50 % ze samotných vozidel, dalších 50 % jsou „věcí okolo“. Pokud rámcovou částku vydělíme počtem 54+18 tanků, tak nám jednotková cena tanku vychází na 13,2 milionu dolarů. Není ale jasné, zda cena zahrnuje také zmíněných 18 opčních tanků. Navíc cenu může radikálně zvýšit nakoupená munice nebo investice do servisního, vývojového nebo výrobního zázemí v Norsku.

Nové Leopardy 2A7NO, tedy Leopard 2A7+ upravené podle norských požadavků, v norské armádě nahradí 36 zbývajících funkčních Leopardů 2A4NO. Původně Norsko v roce 2001 od nizozemské armády získalo 52 tanků Leopard 2A4. Ty společnost KMW vyrobila v letech 1983 až 1985.

Norsko vyřadí Leopardy 2A4NO z provozu v roce 2025. Původně se uvažovalo pouze o jejich modernizaci na standard 2A7V (viz dále). Slovo „modernizace“ ale není v případě Leopardů 2A4 přesné – jde prakticky o kompletní přestavbu a výměnu komponet, vyžadující rozsáhlé řezací, svařovací a obráběcí práce na věži i korbě. Je nutné vyměnit i kanon. Z původních tanků zůstane nedotčen prakticky pouze power-pack. Norové tedy nakonec dali přednost nově vyrobeným tankům.

Leopard 2A7 vs K2NO v Norsku

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Norsko kupuje jihokorejské samohybné houfnice K9

Jihokorejská firma Hanwha Techwin se svou samohybnou houfnicí K9 zaznamenala v Evropě další úspěch. ...

Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000

Maďarsko pokračuje ve spanilé jízdě v nakupování moderní vojenské techniky. V posledních dnech jsme ...

K2 Black Panther vs. Leopard 2A7: Norsko kupuje nové tanky

Norské ministerstvo obrany v rámci akvizičního plánu Projekt 5050 nakoupí nové hlavní bojové tanky. ...

Jihokorejský tank K2NO v Norsku

Do Norska před několika dny dorazily dva jihokorejské tanky K2NO. Jedná se o norskou variantu tanku ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.