Norsko nakoupí P-8A Poseidon proti ruským ponorkám

P-8A Poseidon odhazuje trojici protilodních střel Harpoon; větší foto / Boeing

Americká vláda schválila případný prodej pěti protiponorkových a protilodních letadel P-8A Poseidon do Norska. Norové letouny využijí především k monitorováni pohybu ruských ponorek kolem svých břehů.

Norsko ze severní strany omývá Barentsovo moře a se západní Norské moře. Právě tudy proplouvají ruské ponorky při své cestě do Atlantského oceánu.

Jedním z úkolů amerického námořnictva a evropských spojenců ještě z dob studené války (a platí to i dnes), bylo v případě války se Sovětským svazem nedovolit proplout sovětským ponorkám do Atlantiku. Sovětské ponorky mohly v Atlantském oceánu napadat lodní konvoje USA-Evropa s vojáky,vojenskou technikou a zásobami - ostatně jak to dělaly německé ponorky během druhé světové války.

Největší tíhu protiponorkového boje v případě války se Sovětským svazem neslo americké námořnictvo, které do prostoru Norského/Barentsova moře plánovalo nasadit válečné lodě a na letiště v Norsku protiponorkové letouny P-3 Orion. Také Norsko pro tento úkol a pro ochranu svých vod využívalo (a stále využívá) šest letadel P-3 Orion a tří průzkumné stroje DA-20 Jet Falcon.

Nyní ale Norsko získá výraznou posilu v podobě pěti moderních protiponorkových letounů P-8A Poseidon. Ty nahradí starší stroje a významně zvýší možnosti Norska monitorovat dění pod i nad oceánem. Cena kontraktu dosahuje 1,75 miliardy dolarů. Všechny letouny Norsko získá mezi roky 2021 až 2022.

“P-8A Poseidon je impozantní platforma pro monitorováni oceánů a poskytne norským i aliančním vojenským a civilním orgánům pevný základ pro rozhodování,” dočteme se v tiskové zprávě norského ministerstva obrany. 

“Chceme-li si udržet schopnosti v MPA (námořní vzdušné hlídkování - pozn. red.) a ISR (průzkum, sledování, zpravodajství - pozn. red.), které naplní současné i budoucí výzvy, vláda připravila návrh na získání pěti P-8A Poseidon pro ozbrojené síly. Vedle samotného letadla se jedná o moderní senzory, průzkumné systémy, moderní protiponorkové zbraně a podpůrné systémy,” dočteme se dále v norské zprávě.

Americké námořnictvo nasazuje P-8A Poseidon v Jihočínském moři.

Norsko kromě pěti letadel nakoupí mimo jiné 42 kompletů protiraketových výstražných systémů AN/AAR-54, 2000 průzkumných, z letadla shazovaných bojí AN/SSQ-125, radary AN/APY-10 a celou řadu dalších senzorových, řídících, průzkumných a komunikačních prostředků.

Posilování Aliance v tomto prostoru ale nekončí - nedávno 9 P-8A Poseidon za 4 miliardy dolarů objednala Velká Británie. Úkoly britských strojů jsou přitom podobné, tedy monitorovat pohyb ruských ponorek v Norském moři. První P-8A Poseidon dorazí do Velké Británie mezi roky 2019 až 2020.

Spojené státy objednaly 122 letounů P-8A Poseidon, prozatím získaly více než 30 strojů.

Něco málo k možnostem P-8A Poseidon. Celkově na 11 závěsnících (pět vnitřních + šest pod křídly) letadlo přepraví výzbroj až do hmotnosti 9100 kg. Proti hladinovým cílům je možné použít střely AGM-65 Maverick nebo AGM-64 Harpoon, proti ponorkám na padáku shazovat torpéda nebo podvodní miny.

Klíčový je obrovský dolet a výdrž letounu. P-8A má dolet až 7500 km -  letoun například zdolá vzdálenost 2200 km a poté čtyři hodiny na místě provádí protiponorkový boj. Poseidon může samozřejmě tankovat i ve vzduchu, což prodlouží výdrž ve vzduchu až na 20 hodin.

Zdroj: DefenseTech

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

US Navy chce drony pro letadlové lodě

Námořnictvo Spojených států (US Navy) se již delší dobu poohlíží po možnostech, jak posílit své ...

Boeing s výrobu stíhaček F/A-18 a F-15 nekončí

Ministerstvo zahraničí USA schválilo prodej stíhaček F/A-18 Super Hornet do Kuvajtu a F-15QA do ...

Big 6+1: Podoba americké armády v 21. století

Americká armáda (US Army) představila modernizační strategii pro blízkou i vzdálenější budoucnost. ...

Průzkum bojem? Trump chce Super Hornety místo F-35

Nově zvolený americký prezident Donald Trump pokračuje v boji proti “předraženému” projektu stíhačky ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • pjek
  17:32 10.01.2017

  Když na to Norové mají... Člověk myslící by řek, že monitoring ponorek lze lépe a levněji provádět méně nákladnou leteckou technikou, zvláště tou UAV...

 • Nikdo
  22:21 01.01.2017

  Sierpe:hlavy padaly spíš za ty nimrody.... navíc řada zkušeností byla použita právě na Poseidony

 • KOLT
  11:08 30.12.2016

  Oni je šrotovali přímo z linky? NTMPSR.

 • Sierpe
  00:41 30.12.2016

  Když si vzpomenu jak před pár lety UK sešrotovala nový Nimrody přímo z výrobní linky... a teď musí nakupovat Poseidony. Za to rozhodnutí měli padat hlavy...

 • akimAlí
  15:30 28.12.2016

  A co nakoupí proti čínským ponorkám?