Norsko nakoupí P-8A Poseidon proti ruským ponorkám

P-8A Poseidon odhazuje trojici protilodních střel Harpoon; větší foto / Boeing

Americká vláda schválila případný prodej pěti protiponorkových a protilodních letadel P-8A Poseidon do Norska. Norové letouny využijí především k monitorováni pohybu ruských ponorek kolem svých břehů.

Norsko ze severní strany omývá Barentsovo moře a se západní Norské moře. Právě tudy proplouvají ruské ponorky při své cestě do Atlantského oceánu.

Jedním z úkolů amerického námořnictva a evropských spojenců ještě z dob studené války (a platí to i dnes), bylo v případě války se Sovětským svazem nedovolit proplout sovětským ponorkám do Atlantiku. Sovětské ponorky mohly v Atlantském oceánu napadat lodní konvoje USA-Evropa s vojáky,vojenskou technikou a zásobami - ostatně jak to dělaly německé ponorky během druhé světové války.

Největší tíhu protiponorkového boje v případě války se Sovětským svazem neslo americké námořnictvo, které do prostoru Norského/Barentsova moře plánovalo nasadit válečné lodě a na letiště v Norsku protiponorkové letouny P-3 Orion. Také Norsko pro tento úkol a pro ochranu svých vod využívalo (a stále využívá) šest letadel P-3 Orion a tří průzkumné stroje DA-20 Jet Falcon.

Nyní ale Norsko získá výraznou posilu v podobě pěti moderních protiponorkových letounů P-8A Poseidon. Ty nahradí starší stroje a významně zvýší možnosti Norska monitorovat dění pod i nad oceánem. Cena kontraktu dosahuje 1,75 miliardy dolarů. Všechny letouny Norsko získá mezi roky 2021 až 2022.

“P-8A Poseidon je impozantní platforma pro monitorováni oceánů a poskytne norským i aliančním vojenským a civilním orgánům pevný základ pro rozhodování,” dočteme se v tiskové zprávě norského ministerstva obrany. 

“Chceme-li si udržet schopnosti v MPA (námořní vzdušné hlídkování - pozn. red.) a ISR (průzkum, sledování, zpravodajství - pozn. red.), které naplní současné i budoucí výzvy, vláda připravila návrh na získání pěti P-8A Poseidon pro ozbrojené síly. Vedle samotného letadla se jedná o moderní senzory, průzkumné systémy, moderní protiponorkové zbraně a podpůrné systémy,” dočteme se dále v norské zprávě.

Americké námořnictvo nasazuje P-8A Poseidon v Jihočínském moři.

Norsko kromě pěti letadel nakoupí mimo jiné 42 kompletů protiraketových výstražných systémů AN/AAR-54, 2000 průzkumných, z letadla shazovaných bojí AN/SSQ-125, radary AN/APY-10 a celou řadu dalších senzorových, řídících, průzkumných a komunikačních prostředků.

Posilování Aliance v tomto prostoru ale nekončí - nedávno 9 P-8A Poseidon za 4 miliardy dolarů objednala Velká Británie. Úkoly britských strojů jsou přitom podobné, tedy monitorovat pohyb ruských ponorek v Norském moři. První P-8A Poseidon dorazí do Velké Británie mezi roky 2019 až 2020.

Spojené státy objednaly 122 letounů P-8A Poseidon, prozatím získaly více než 30 strojů.

Něco málo k možnostem P-8A Poseidon. Celkově na 11 závěsnících (pět vnitřních + šest pod křídly) letadlo přepraví výzbroj až do hmotnosti 9100 kg. Proti hladinovým cílům je možné použít střely AGM-65 Maverick nebo AGM-64 Harpoon, proti ponorkám na padáku shazovat torpéda nebo podvodní miny.

Klíčový je obrovský dolet a výdrž letounu. P-8A má dolet až 7500 km -  letoun například zdolá vzdálenost 2200 km a poté čtyři hodiny na místě provádí protiponorkový boj. Poseidon může samozřejmě tankovat i ve vzduchu, což prodlouží výdrž ve vzduchu až na 20 hodin.

Zdroj: DefenseTech

Nahlásit chybu v článku


Související články

US Navy chce drony pro letadlové lodě

Námořnictvo Spojených států (US Navy) se již delší dobu poohlíží po možnostech, jak posílit své ...

Boeing s výrobu stíhaček F/A-18 a F-15 nekončí

Ministerstvo zahraničí USA schválilo prodej stíhaček F/A-18 Super Hornet do Kuvajtu a F-15QA do ...

Big 6+1: Podoba americké armády v 21. století

Americká armáda (US Army) představila modernizační strategii pro blízkou i vzdálenější budoucnost. ...

Průzkum bojem? Trump chce Super Hornety místo F-35

Nově zvolený americký prezident Donald Trump pokračuje v boji proti “předraženému” projektu stíhačky ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

Vyhledávání platí pro hlavní příspěvky, ale zobrazeny jsou vždy celá vlákna. Hodnoty vyhledání jsou: Klíčové slovo, autor a časové období. Hodnoty lze kombinovat.

 • pjek
  17:32 10.01.2017

  Když na to Norové mají... Člověk myslící by řek, že monitoring ponorek lze lépe a levněji provádět méně nákladnou leteckou technikou, zvláště tou UAV...

  Když na to Norové mají... Člověk myslící by řek, že monitoring ponorek lze lépe a levněji provádět méně nákladnou leteckou technikou, zvláště tou UAV...

 • Nikdo
  22:21 01.01.2017

  Sierpe:hlavy padaly spíš za ty nimrody.... navíc řada zkušeností byla použita právě na Poseidony

  Sierpe:hlavy padaly spíš za ty nimrody.... navíc řada zkušeností byla použita právě na Poseidony

 • KOLT
  11:08 30.12.2016

  Oni je šrotovali přímo z linky? NTMPSR.

  Oni je šrotovali přímo z linky? NTMPSR.

 • Sierpe
  00:41 30.12.2016

  Když si vzpomenu jak před pár lety UK sešrotovala nový Nimrody přímo z výrobní linky... a teď musí nakupovat Poseidony. Za to rozhodnutí měli padat hlavy...

  Když si vzpomenu jak před pár lety UK sešrotovala nový Nimrody přímo z výrobní linky... a teď musí nakupovat Poseidony. Za to rozhodnutí měli padat hlavy...

 • akimAlí
  15:30 28.12.2016

  A co nakoupí proti čínským ponorkám?

  A co nakoupí proti čínským ponorkám?

Načítám diskuzi...