Nosič plátů NPNTV po roce užívání: Dobrý nosič ale univerzálnost nefunguje

Nosič plátů NPNTV po roce užívání: Dobrý nosič ale univerzálnost nefunguje
DIV 43. vp a NPNTV / archív autora (Zvětšit)

Zhruba před rokem byl v AČR představen nosič NPNVT 2017. Ten se největší měrou stal základním typem používaným u 43. vp, 102. pzpr, jednotek VP, průzkumných čet u obou brigád a v jisté variaci měl být i u 601. skss. Při zavedení ho provázela řada diskuzí, které končily u víceméně stejného závěru – „uvidíme za rok“. Tento článek tedy popíše zkušenosti s NPNTV a jeho výdrž při výcviku v rámci KÚB (Kurz Útočného Boje) a DIV (Doplňující Intenzívní Výcvik) u 43. vp.

NPNTV 2017

Popis zavedeného nosiče by bylo nošením dřeva do lesa. Odkážu tedy na loňský článek, kde najdete zevrubný popis vesty a jejího příslušenství. Připomenu pouze, že zkratka NPNTV znamená „Nízkoprofilový nosič taktické výstroje“ a jedná se o nosič plátů. Jeho předlohou je nosič „Demon“ od firmy Fenix Protector. Oproti původnímu Demonu bylo změněno několik detailů, nejmarkantnějšími jsou zpevněné boční vazby („cummerbund“) a nahrazení ramenních popruhů s výřezy. NPNTV je standardně dodáváno do AČR v olivové, resp. černé barvě.

Osazený NPNTV; větší foto / archív autora

Co nám vlastně na vestě vadilo před rokem a jak se to potvrdilo/vyvrátilo? Prvním problémem je univerzální velikost. Univerzálnost nevadí u nosiče samotného, nýbrž u plátů k němu dodávaných. Plát, který je zhruba ve velikosti M běžného SAPI standardu, jednoduše nemůže krýt stejně vojáky od 170 do 200 cm výšky. Tento problém je první a zároveň nenapravitelný – musela by se změnit celá zakázka, nosič, pláty apod. „Velký“ voják má prostě smůlu.

Zůstaneme u nosiče. Vojáci kritizovali absenci vnitřního polstrování (oblíbená 3D síťovina) a nemožnost upnutí zádových panelů formou zipů. Zde byly zaznamenány pokusy o nápravu či „tunning“ přímo od firmy Fenix, která testuje přídavné polstrování. Drží dobře, plní funkci. Jen je to věc navíc, která není základní součástí nosiče. U zádových kapes je situace podobná, probíhají testy zkušebních panelů a jejich připojení formou MOLLE. Stále tak není zajištěna rychlá výměna panelů, což nejlépe umožňují právě zipy. Vojáci tak zkouší různé výrobce (hlavně firmu Argun) a snaží se najít vhodný zádový panel pro použití s NPNTV (zejména při CQB).

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Kulomety v praxi Armády ČR

V poslední době projela internetem zpráva o dalším nákupu kulometů do AČR. Po předešlých ...

PREMIUM NPNTV 2017: Nový nosič plátů Armády ČR

Jedním z nejsledovanějších odvětví AČR je zavádění nových výstrojních součástek. Z největších ...

IVAS: Armádní brýle pro rozšířenou realitu za 20 miliard dolarů

Americká armáda (US Army) uzavřela s firmou Microsoft obří desetiletou rámcovou smlouvu na dodávku ...

PREMIUM Velitelský rozhodovací proces 101. Analýza nepřítele, část 9.

Poslední díl seriálu skončil předposledním bodem analýzy nepřítele, konkrétně vyhodnocením síly ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.