Nosič balistických plátů Magnum TAC-1 pro Armádu ČR

SPCS Magnum TAC-1 od americké firmy KDH Defense Systems. / KDH Defense Systems

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) se rozhodlo řešit dlouhodobý nedostatek adekvátní osobní balistické ochrany vojáků nákupem 500 nosičů plátů SPCS Magnum TAC-1 od americké firmy KDH Defense Systems. Politiku nákupu nechme stranou a zaměřme se na technické parametry Magnum TAC-1. Splňuje nosič požadavky vojáků Armády ČR?

Nosič plátů vs. balistická vesta

SPCS (Soldier Plate Carrier System) Magnum TAC-1 je výrobcem označován jako nosič plátů - jde tedy o minimalisticky ušitou "vestu" určenou výhradně k upevnění balistických plátů (tzv. tvrdé balistiky) na tělo uživatele. Pláty chrání životně důležité orgány vojáka především před puškovým střelivem.

Výhodou nosiče plátů jsou nízká hmotnost a kompaktní rozměry - voják je tedy mobilnější, pohyblivější, rychlejší a trpí méně únavou při dlouhodobém nasazení.

V posledních konfliktech v Afghánistánu a Iráku však vznikla potřeba po komplexnější ochraně vojáka. Důvodem byly bombové útoky povstalců a riziko zranění od střepin z explozí (miny, IED, minometné útoky). Vznikly tak "těžké" balistické vesty kombinující měkkou (balistická tkanina) a tvrdou balistiku.

Měkká balistika pokrývá velkou část těla vojáka a poskytuje ochranu před střepinami z explozí. Odnímatelné doplňky z měkké balistiky chrání i podbřišek, krk nebo paže vojáka. Přední a zadní tvrdá balistika chrání hrudní koš, postranní menší pláty pak boky uživatele před puškovým střelivem.

Avšak voják s balistickou vestou bude mít vždy horší pohyblivost a mobilitu než voják s nosičem plátů.

Doporučujeme: Balistická ochrana trupu pro vojenské účely

Firma KDH Defense Systems nazývá Magnum TAC-1 jako “nosič plátů”, ale svým konceptem spíše leží na pomezí nosiče plátů a balistické vesty. Dodejme, že vestu Magnum TAC-1 používají všichni vojáci americké armády (U.S. Army) v Afghánistánu.

Magnum TAC-1 a vesty/nosiče od dalších 15 výrobců v roce 2008 dva týdny porovnávalo 25 vojáků z 82. výsadkové divize a 173. výsadkové brigády. Vojáci testovali vesty/nosiče při dlouhých přesunech, překonávaní překážek, střelbě na krátkou vzdálenost, vnikání do objektů, jízdě ve vozidlech, nouzovém opuštění vozidla, poskytování první pomoci, atd.

Vojáci museli posoudit vhodnost kandidátů pro jednotlivé úkoly a také napsat své subjektivní pocity. Vojáci dostali např. jednoduchou otázku:”Vzali by jste si nosič/vestu do Afghánistánu?” Nejvíce (88 %) vojáků kladně odpovědělo u firem KDH Defense Systems a TAG Rampage.

Stojí ale za zmínku, že žádný systém nebyl všeobecně zatracován nebo vychvalován. Magnum TAC-1 nakonec vyhrál díky kombinací úrovně ochrany (nejdůležitější parametr), ceny a rychlosti dodání. Americká armáda v prvním kole (2009) nakoupila 57 000 nosičů Magnum TAC-1 za 18,6 milionů dolarů.

MO ČR plánuje nakoupit české balistické vesty VOM (Vesta Ochranná Modularní) od České Zbrojovky. Avšak rozepře mezi MO ČR a výrobcem neustále odsouvají zavedení vest do výzbroje.

Magnum TAC-1

Magnum TAC-1 nabízí podle výrobce odlehčenou alternativu k americké standardní balistické vestě IOTV (Improved Outer Tactical Vest). Lehčí balistiku ocení především vojáci pohybující se ve vysokohorském (případně horkém) prostředí nebo v obtížném terénu.

Nosič Magnum TAC-1 se všemi balistickými pláty (ESAPI) má hmotnost 9,9 kg (2,6 kg bez plátů), vesta IOTV s měkkou balistickou ochranou i balistickými pláty váží 14,1 kg. Avšak nutno zdůraznit - Magnum TAC-1 neposkytuje tak komplexní ochranu jako IOTV.

Nosiče plátů Magnum TAC-1 nemají IOTV v americké armádě nahradit, ale rozšířit možnosti balistické ochrany vojáků pro určité mise. Ochrana vojáků není někdy přímo úměrná množství nesené balistiky. Někdy mobilnější, pohyblivější a rychlejší voják je lépe chráněn před nepřítelem, než voják ověšený těžkou balistickou ochranou - a v určitých situacích je tomu naopak.

Magnum TAC-1 však na rozdíl od klasických nosičů plátů poskytuje komplexnější ochranu. Do předních a zadních kapes je možné standardně umístit velké balistické pláty chránící vojáka před střelami z útočných pušek.

Stejně tak je ale možné umístit menší balistické pláty na boky nosiče. Nevýhodou Magnum TAC-1 je však nechráněný prostor (chybí měkká balistika) mezi předními a bočními balistickými pláty.

IOTV III – IMPROVED OUTER TACTICAL VEST (GEN III) Nejnovější 3. generace balistické vesty IOTV. / KDH Defense Systems

Stojí také za připomenutí, že na začátku americká armáda požadovala u nosiče plátů, tedy i u Magnum TAC-1, částečnou měkkou balistiku kolem okrajů plátů. Důvod? Pokud střela zasáhne balistický plát jen kousek od okraje (tedy v oslabeném místě), mohou uživatele zranit úlomky balistiky nebo dokonce samotná střela.

Měkká balistika tak měla rozšířit plochu chráněnou pláty. Nakonec ale americká armáda z důvodů úspory hmotnosti od tohoto vylepšení opustila. Z propagačních materiálů KDH Defense Systems také není zřejmé, zda výrobce takové vylepšení u Magnum TAC-1 nabízí.

Suma sumárum, MO ČR se rozhodlo k nákupu nosiče plátů, který ve velkém používá americká armáda. Avšak neméně důležitou otázkou je, zda součástí nákupu (součástí ceny) jsou adekvátní balistické pláty, případně doplňky - především nejrůznější sumky na zásobníky a vybavení.

Dlužno také dodat, že nákup nosičů Magnum TAC-1 pro americkou armádu budí v americké vojenské komunitě stejné vášně (viz. "věčný" souboj: nosič plátů vs. balistická vesta), jako v té české. 

Zdroj: Soldier SystemsEuro, KDH Defense Systems

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ozbrojený vrtulník Black Hawk. Volba pro Armádu ČR?

Na vojenském cvičení Anakonda 2016 si v Polsku odbyla světovou premiéru ozbrojená verze vrtulníku ...

Český letoun L-39NG je předurčen pro světový úspěch

Na letecké show Farnborough se široké i odborné veřejnosti prezentuje projekt českého lehkého ...

Armáda ČR se zajímá o španělské tanky Leopard 2A4

Minulý týden navštívila česká armádní delegace španělskou vojenskou základnu u města Zaragoza. Zde ...

České bitevníky opět v Pobaltí

Na letecké základně v Šiauliai v Litvě probíhá ve dnech 11. až 18. července 2016 druhá část ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • KOLT
    22:04 28.07.2016

    pro Rase: To nejde, vždyť bychom pak nebyli soběstační. Navíc naše firmy jsou přece světová špička, nenecháme si to šít u nějakých cizáků. A nakonec, od koho bychom dostali ...Zobrazit celý příspěvek

    pro Rase: To nejde, vždyť bychom pak nebyli soběstační. Navíc naše firmy jsou přece světová špička, nenecháme si to šít u nějakých cizáků. A nakonec, od koho bychom dostali výbavičku pro syna do hor, pěkné botky.... Nemusím dodávat, že jde o sarkasmus, že ne ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    21:12 28.07.2016

    Lidé od AČR jsou asi moc hrdí, než aby požádali spojence (třeba Brity, Američany), když si budou nechávat šít uniformy, boty atd. aby nám pár desítek tisíc kusů přidali. Pokud je ...Zobrazit celý příspěvek

    Lidé od AČR jsou asi moc hrdí, než aby požádali spojence (třeba Brity, Američany), když si budou nechávat šít uniformy, boty atd. aby nám pár desítek tisíc kusů přidali. Pokud je problém s maskovacím vzorem (licence), tak ať se změní. Pokud se nám nelíbí varianty multicamu, které jsou dneska velice rozšířené, tak ať třeba upraví MultiCam Tropic, k němu by se 95ka i hodila. Když mohli slovinci zavést vlastní SloCam, tak nevím kde je problém. Pokud má armáda problém vojáky vystrojit, tak ať jim vydává látku a nechá platit krejčí... nebo ať zlegalizují třeba zmíněný Multicam (vojáci se už nějak zařídí).Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    20:35 28.07.2016

    Vzor by mě také zajímal. pro CerVus: Mám takový dojem, že přes agenturu NATO se řešily Minimi (proto se tak opozdily – jako na sviňu se tam objevil nějaký zádrhel) a snad i ...Zobrazit celý příspěvek

    Vzor by mě také zajímal.

    pro CerVus: Mám takový dojem, že přes agenturu NATO se řešily Minimi (proto se tak opozdily – jako na sviňu se tam objevil nějaký zádrhel) a snad i munice (S&B). Nedávno pak NV. A bude toho určitě víc. Nicméně máte naprostou pravdu, že jsme už dávno měli oblečení a balistiku předat tam, protože tohle je tragédie. Nebo klidně ať to šijeme doma, ale ať je to v rozumné kvalitě, ne aby si dodavatelé dělali z AČR dojnou krávu!Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    15:25 28.07.2016

    Rase: Ono je přitom až k pláči, že jsme tu agenturu za celou dobu co jsme členové NATO nevyužili, přitom máme extrémní problémy získat cokoli alespoň relativně kvalitního formou ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase: Ono je přitom až k pláči, že jsme tu agenturu za celou dobu co jsme členové NATO nevyužili, přitom máme extrémní problémy získat cokoli alespoň relativně kvalitního formou těch našich slavných výběrových řízení. Firmy jako Blažek nebo Prabos už dávno nemají co dodávat pro AČR.Skrýt celý příspěvek

  • Laci
    14:32 28.07.2016

    V jakém barevném provedení to bude? Olivová? Coyote brown? Nebo snad Multicam?

    V jakém barevném provedení to bude? Olivová? Coyote brown? Nebo snad Multicam?

  • Rase
    21:44 27.07.2016

    CerVus: přes agenturu NATO by bylo dobré vyřešit i uniformy a podobné věci. Tedy dodat jen požadovaný maskovací vzor, počet kusů, velikosti a poslat peníze. 500 nosičů není ...Zobrazit celý příspěvek

    CerVus:
    přes agenturu NATO by bylo dobré vyřešit i uniformy a podobné věci. Tedy dodat jen požadovaný maskovací vzor, počet kusů, velikosti a poslat peníze.
    500 nosičů není velká paráda, ale jako zkušební vzorek, proč ne.Skrýt celý příspěvek

  • hurvo
    18:21 27.07.2016

    Predpokladam ze sa jedna o vesty urcene pre zahranicne misie. Nieco na styl doma sa budu pouzivat a prezentovat domace vyrobky ale tam kde ide tzv. o hubu sa nakupi kvalitny ...Zobrazit celý příspěvek

    Predpokladam ze sa jedna o vesty urcene pre zahranicne misie. Nieco na styl doma sa budu pouzivat a prezentovat domace vyrobky ale tam kde ide tzv. o hubu sa nakupi kvalitny material. Tak ako u OSSR doma sa hrame s RF-13 a vz. 82 ale do afganu sa nakupili harrisy a glocky.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    17:26 27.07.2016

    no nevím, české firmy nebyly do současné doby schopné dodat jedinou kvalitní vestu. To, že většinou dodávaly kopie západních je ještě horší. Když už něco kopíruju, tak to aspoň ...Zobrazit celý příspěvek

    no nevím, české firmy nebyly do současné doby schopné dodat jedinou kvalitní vestu. To, že většinou dodávaly kopie západních je ještě horší. Když už něco kopíruju, tak to aspoň kopíruju dobře. Tady je nejlepím řešením agentůra NATO. Určitě bude více zemí, které schání nějaké ty vesty nebo nosiče plátů, tak se k nim prostě přidat.Skrýt celý příspěvek

  • psouk do pitle
    17:16 27.07.2016

    Najlepší ochranou před guľkama do mozgu alebo do iných orgánov je mier.Niežeby,že mieriť dobre,ale obyčajný,blbý,tichý,sedliacky,nudný,nekonfliktný,ospalý...MIER.To znamená ...Zobrazit celý příspěvek

    Najlepší ochranou před guľkama do mozgu alebo do iných orgánov je mier.Niežeby,že mieriť dobre,ale obyčajný,blbý,tichý,sedliacky,nudný,nekonfliktný,ospalý...MIER.To znamená stav,keď nikto po nikom nevystřeluje guľky a iné predmety s vysokou rýchlosťou, s cieľom niekoho jednoducho ZABIŤ!Vziať mu život,len tak,len tak mimochodom,pretože sa to niekomu,ktorý se válí tisíce kilometrov niekde u bazénu,zrovna hodí k lumpárnám na akciovém trhu!
    Idioti dochnú na bojiskách a hovedá u bazénov na tom zarábajú!Tož taká je pravda!A teraz sa,kokotíci,bavte,která kamizolka je nepriestrelnešia!Skrýt celý příspěvek

  • Gorn
    17:04 27.07.2016

    yankee: ano, až nato že se to stalo u USA, v roce 2009 (?) a vojáci měli hodnotit vhodnost do Afghánistánu, navíc Magnum TAC-1 nakonec vyhrál díky kombinací úrovně ochrany ...Zobrazit celý příspěvek

    yankee: ano, až nato že se to stalo u USA, v roce 2009 (?) a vojáci měli hodnotit vhodnost do Afghánistánu, navíc Magnum TAC-1 nakonec vyhrál díky kombinací úrovně ochrany (nejdůležitější parametr), ceny a rychlosti dodání. Takže to "výběrové řízení" není vůbec relevantní - víme z toho pouze že ten nosič byl před sedmi lety relativně vhodný do Afghánitánu, pro US Army byl za přijatelnou cenou a tehdejší dodací doba byla dobrá. Jo a rozhodně bych nákup 500 nosičů plátů nenazval řešením "dlouhodobého nedostatku adekvátní osobní balistické ochrany vojáků", mám takové podezření že jde spíš o zaplácnutí aktuální potřeby v misích (proto ten nosič)Skrýt celý příspěvek

  • yankee
    14:46 27.07.2016

    no ne... žeby konečně výběrové řízení formou... kluci tady se pohrajte a řekněte mi, co z toho je nej?

    no ne... žeby konečně výběrové řízení formou... kluci tady se pohrajte a řekněte mi, co z toho je nej?

Načítám diskuzi...