Nová Boko Haram bojuje za Islámský stát v Africe

Boko Haram
Člen Západoafrické provincie Islámského státu. / YouTube, NBC

Při příležitosti státní návštěvy nigerijského prezidenta Muhammadu Buhariho ve Francii, ohlásil francouzský prezident François Hollande navýšení vojenské pomoci Nigérii, která spolu s ostatními státy regionu svádí tuhé boje s islamisty ze Západoafrické provincie Islámského státu ISWA (The Islamic State’s West Africa province), dříve známé jako skupina Boko Haram.

Francie je podle slov Hollanda znepokojena rostoucí nestabilitou v západoafrickém regionu a je připravena poskytnout Nigérii podporu v boji proti povstalcům a extremistům. Francouzi tak přislíbili Nigérii další materiální a zpravodajskou pomoc a ocenili boj nigerijských jednotek proti ISWA.

O francouzské pomoci v boji s islamisty se mluvilo už loni, když Paříž hostila regionální bezpečnostní summit. Prezidenti Hollande a Buhari také konzultovali novou strategii v protiteroristickém boji a větší koordinaci mezinárodních jednotek Multinational Joint Task Force (MJTF), které tvoří spolu s Nigerijci vojáci z Kamerunu, Čadu, Nigeru a Beninu.

Dalším výsledkem schůzky obou státníků bylo ohlášení francouzské investice 130 milionů euro do rozvoje infrastruktury v Nigérii, zejména obnovy komunikací, elektrické rozvodné sítě a vodovodů. Nigérie také získala od Francouzské rozvojové agentury AFD úvěr ve výši 1,17 milionů USD na výstavbu nové elektrické rozvodné sítě.

Prezident Buhari vyjádřil naděje na další zahraniční investice v Nigérii, která se potýká s obrovskou nezaměstnaností, dosahující mezi mladými lidmi až 67 %.

Nigerijský prezident také uvedl, že je jeho cílem oslovit další země skupiny G7 a získat od nich prostředky na boj s pirátstvím, které je vážným problémem pro všechny státy Západní Afriky a Guinejského zálivu a přímo ohrožuje lodní dopravu v této oblasti.

Místní vlády s ním nedokáží účinně bojovat, neboť jejich ozbrojeným složkám schází jak potřebné vybavení, tak výcvik. Nigerijci také velmi stojí o výcvikové programy pro své bezpečnostní složky, které by vedli západní experti.

Hlavním problémem Nigérie však zůstává terorismus, respektive působení Boko Haram na severovýchodě země. Tato teroristická skupina začala být viditelnější v posledním roce a strhla na sebe pozornost velkými únosy civilistů, zejména žen a vražednými teroristickými útoky.

Islamisté z Boko Haram oficiálně přísahali věrnost Abu Bakru al-Baghdadimu z IS v březnu tohoto roku a od dubna skupina sama sebe začala oficiálně nazývat Západoafrickou provincií IS.

Spojením s IS Boko Haram získala mnoho výhod, zejména větší věhlas mezi džihádisty a legitimitu ve světě mezinárodního džihádistického hnutí. To sebou přineslo příliv nových rekrutů a hlavně materiální a finanční pomoc.

Další novinkou bylo zlepšení propagandy Boko Haram, na které je vidět přímý vliv mediálních expertů z IS. Od prvotních nekvalitních videozáznamů se dnešní poměrně propracované videoklipy značně liší. Boko Harama se také pod vlivem IS začala propagovat na sociálních sítích, např. začala uveřejňovat zprávy a na Twitteru.

Napojení na IS však přineslo i problémy. Boko Haram si znepřátelila některé africké džihádisty, např. malijské a severoafrické, kteří podporují Al-Qaidu. Boj mezi IS a Al-Qaidou o vedoucí místo v džihádistickém hnutí se tak přenesl i do Afriky.

Aliance s IS také přinesla dosud nejviditelnější hrozbu pro Boko Haram. Tato skupina působí zejména v oblasti severovýchodní Nigérie a v okolí jezera Čad. Její činnost nelibě nese zejména Nigérie, která je nejvíce postižena útoky, ale i okolní státy, které se terčem útoků začaly stávat až během tohoto roku.

Země tohoto regionu se tedy spojily a vytvořily už zmiňované jednotky MJTF, jejichž cílem je eliminace islamistů. Jednotlivé země sice neměly dostatek prostředků na účinný boj s Boko Haram, ale to se postupně mění tím, jak tyto země získávají pro boj z IS podporu ze Západu.

Na začátku března se zformovaly jednotky MJTF a zapojily se do boje s Boko Haram. Mezinárodní spolupráce se poměrně osvědčila a MJTF se podařilo vytlačit islamisty z několika měst a vesnic, avšak odpor teroristů se nepodařilo zlomit úplně.

ISWA stále ovládá velké části území nigerijských států Borno, Yobe a Adamawa a dokáže stále provádět vojenské operace na velkém teritoriu. Nepolevující počet sebevražedných teroristických útoků ISWA v Nigérii a Čadu tak ukazuje, že boj s islamisty bude ještě dlouhý. 

Zdroj: All Africa

Nahlásit chybu v článku


Související články

Islámský stát sjednocuje

Islámský stát je hrůzostrašnou realitou dneška. Strategií, jak ho porazit, katalogů chyb v boji s ...

Ruská protiteroristická kampaň na Kavkaze pokračuje

Během léta islamisté utrpěli na Kavkaze poměrně značné ztráty. Ruské bezpečnostní složky provedly ...

Turecké námluvy s islámskými radikály v Sýrii a Iráku

Posledních několik let je v Turecku u moci Strana spravedlnosti a rozvoje AKP (Adalet ve Kalkinma ...

Chystá Evropa pozemní ofenzívu do Sýrie?

Evropa se zmítá v uprchlické krizi. Stovky tisíc běženců míří do Evropy a další miliony o cestě ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Luky
  20:12 29.09.2015

  Daniel Veselý, přispěvatel Českého rozhlasu, Britských listů a webu Altpress.cz o narůstající vojenské aktivitě v Africe ...Zobrazit celý příspěvek

  Daniel Veselý, přispěvatel Českého rozhlasu, Britských listů a webu Altpress.cz o narůstající vojenské aktivitě v Africe (AFRICOM):
  http://www.parlamentnilisty.cz... Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  15:05 29.09.2015

  to Irving: Arábie a její přínos vědě - nemáš pravdu. Tento přínos existoval ještě v přeislámské době. Po nastolení islámu toto ustalo. A i zde se jednalo hlavně o záležitosti ...Zobrazit celý příspěvek

  to Irving:
  Arábie a její přínos vědě - nemáš pravdu. Tento přínos existoval ještě v přeislámské době. Po nastolení islámu toto ustalo. A i zde se jednalo hlavně o záležitosti převzaté odjinud, např. z Indie.

  Křesťanství a centrální řízení - toto je pouze záležitostí katolíků. Protestanské církve přece žádné centrální řízení nemají.

  Moje doporučení - asi by bylo dobré si aspoň základní fakta dostudovat.Skrýt celý příspěvek

 • Irving
  18:54 21.09.2015

  No, kdyz uz se bavime o kompatibilite islamu se zapadni demokracii, tak je treba rict, ze s tim neni kompatibilni zadne nabozenstvi - 1. prikazani z desatera je "v jednoho boha ...Zobrazit celý příspěvek

  No, kdyz uz se bavime o kompatibilite islamu se zapadni demokracii, tak je treba rict, ze s tim neni kompatibilni zadne nabozenstvi - 1. prikazani z desatera je "v jednoho boha verit budes". Bum, nabozenska tolerance je v troube. Jinak jak se tak divam, tak treba zakaz zobrazovani zivych veci prebral islam z desatera...
  S tou antivedeckosti islamu je to taky dost osidne, dnes to tak mozna vypada, ale treba vetsina recke a rimske vedy a filozofie se do stredoveke Evropy dostala prave z muslimske Arabie, v Evrope byla vetsina del znicena jako pohanskych. Jinak jak uz tu kdosi psal, neexistuje "dobre" a "spatne" nabozenstvi ani filozofie - zneuzit se da vse. Islam ma nevyhodu proti krestanstvi, ze neni centralizovany, neexistuje centralni vedeni, ktere by bylo schopne smerovat cele nabozenstvi a likvidovat prilis radikalni vetve. Navic krestanstvi me pred islamem 600 let vyvoje naskok, a to se proste neda ochcat, tim vyvojem si musi projit kazde nabozenstvi. A islam se nyni zmita v obdobe tricetilete valky v krestanstvi. Jsem dost zvedavy jak to dopadne, tak trochu doufam, ze upadne vliv wahhabisticke SA a vetsi vliv ziska Iran a siitsky islam, prijde mi tak nejak sympatictejsi...Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  14:34 21.09.2015

  Ale presne tak to je , ti bohatsi si s dcerou zaleti na blizky vychod a vrati se s obrezanou , nekterii to delaji svepomoci . Jedine , co se dostane k soudu jsou opravdu vazne ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale presne tak to je , ti bohatsi si s dcerou zaleti na blizky vychod a vrati se s obrezanou , nekterii to delaji svepomoci . Jedine , co se dostane k soudu jsou opravdu vazne komplikace ktere se dostanou do nemocnic a extremni pripady . Co udela detska lekarka , kdyz zjisti , ze mlada divka , ktera cely zivot zila v nemecku je takto delsi dobu zmrzacena ? Nic . Policie narazi na stenu mlcenlivych , kteri svedcit nebudou . A socialka jim to dite taky neodebere . Podobne je to s vrazdami ze cti . Nahlasi se zmizeni osoby , pripade utek z domova . Telo se nikdy nenajde , to je lehke zlikvidovat .  Ve francii a GB je to jeste o rad horsi , nemci se to alespon snazi resit . Francouzi to radeji ignoruji .Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  10:48 21.09.2015

  Ano, ignorovani zenske obrizky je stejne nepredstavitelne, jako masove unosy mladych bilych Anglicanek Pakistanci a nasledne snahy o zakryti teto cinnosti policejnim zborem, ...Zobrazit celý příspěvek

  Ano, ignorovani zenske obrizky je stejne nepredstavitelne, jako masove unosy mladych bilych Anglicanek Pakistanci a nasledne snahy o zakryti teto cinnosti policejnim zborem, protoze vysetrovat unosy a znasilnovani BILYCH zen by byl rasismus! Kdyz se to provalilo, tak v jednom anglickem meste bylo cca 1300 unesenech divek!Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  10:35 21.09.2015

  Beld, pochybuji, že by ignorovali v Německu ženskou obřízku. Leda tak, že "kde není žalobce, tam není soudce"tzn. že by ji muslimové v rámci rodiny a komunity utajovali.

  Beld, pochybuji, že by ignorovali v Německu ženskou obřízku. Leda tak, že "kde není žalobce, tam není soudce"tzn. že by ji muslimové v rámci rodiny a komunity utajovali.

 • BrothersAndSisters
  10:33 21.09.2015

  Citovaná Tereza Spencerová je pro mě dost záhadná novinářka. Je to původně muž, který si nechal změnit pohlaví a dnes je ženou. Nejsem si jist, jestli některé její averze ...Zobrazit celý příspěvek

  Citovaná Tereza Spencerová je pro mě dost záhadná novinářka. Je to původně muž, který si nechal změnit pohlaví a dnes je ženou. Nejsem si jist, jestli některé její averze nepocházejí právě z jejích osobních zkušeností a případných konfliktů a nedorozumění v této oblasti. Je extrémně protizápadní a za vším vidí spiknutí zlých Američanů manipulujících hloupými Evropany. Všechny její úvahy jdou tímhle směrem.Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  10:32 21.09.2015

  Deortc, no však na to jsem upozorňoval, že zdánlivě trefná a líbivá argumentace obsahovala zcela špatný příměr. Nic víc. Nic míň.

  Deortc, no však na to jsem upozorňoval, že zdánlivě trefná a líbivá argumentace obsahovala zcela špatný příměr. Nic víc. Nic míň.

 • Kozlus
  09:41 21.09.2015

  Beld: a zda se, ze to nebyl jedinej pripad, kdy se radsi slo valcit, nez mluvit.
  http://www.literarky.cz/blogy/...

  Beld: a zda se, ze to nebyl jedinej pripad, kdy se radsi slo valcit, nez mluvit.
  http://www.literarky.cz/blogy/...

 • Beld
  09:17 21.09.2015

  http://www.theguardian.com/wor... To je celkem zajimava informace . Divne , ze se nikdo nezajima o ...Zobrazit celý příspěvek

  http://www.theguardian.com/wor...

  To je celkem zajimava informace . Divne , ze se nikdo nezajima o to , jak to tehdy vlastne bylo . Z clanku vyplyva , ze ted si vsechny strany jednani ( krome Ahtisaariho ) masivne hraji na pole mrtvych brouku :DSkrýt celý příspěvek

 • Beld
  08:53 21.09.2015

  BrothersAndSisters : Coz o to , zmena se v pripade japonska a nemecka odehrala . Jen to zprvu chtelo par milionu mrtvych , rozbombardovat zemi . Pak ji na 20+ let obsadit a tvrde ...Zobrazit celý příspěvek

  BrothersAndSisters : Coz o to , zmena se v pripade japonska a nemecka odehrala . Jen to zprvu chtelo par milionu mrtvych , rozbombardovat zemi . Pak ji na 20+ let obsadit a tvrde vynucovat zapadni hodnoty ( coz se nedelalo ani v iraku , ani v afganistanu ) . Kdyby byl islam jen v urcite oblasti , tak by to timto zpusobem vyresit slo ....

  Podivejte se jak to dopadlo v rusku . Ta zeme byla "hospodarsky" porazena a komunismus skoncil . Jen tam pak nebyla ta okupace a prevychova obyvatelstva , proto to skoncilo tam kde je to ted ...

  Realne reseni to asi nema , maximalne oplotit a dusledne branit jakemukoliv rostoucimu vlivu islamske "kultury" u nas . I v tom sporadanem nemecku maji napriklad tendenci ignorovat zenske obrizky . Ja bych za to daval 20 let natvrdo .Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  08:44 21.09.2015

  to BrothersAndSisters: OK, mám tušení, že už chápu. Pak komentátorka v tomto směru prostě jen použila špatné příměry, protože ani v historickém kontextu se tyto dvě záležitosti ...Zobrazit celý příspěvek

  to BrothersAndSisters: OK, mám tušení, že už chápu. Pak komentátorka v tomto směru prostě jen použila špatné příměry, protože ani v historickém kontextu se tyto dvě záležitosti (Japonsko, Čína, Německo, Rusko na straně jedné versus radikální islám na straně druhé) nedají srovnávat, protože zatímco Německo, Japonsko, Čína, Rusko jsou státy lokalizované na určitém konkrétním území, reprezentované konkrétní vládou, která má nad daným územím svrchovanou moc a jejich fanatická státní ideologie se buď dala vojensky porazit (např. kapitulací v případě Japonska a Německa, příp. zbrojením a studenou válkou v případě Sovětského Svazu), nebo postupnými evolučními kroky pomalu zjemňovat jako se to děje v Číně.... tak v případě islámu toto neplatí ani náhodou. (Navíc ani komunistická Čína se nechovala navenek agresivně - neměla zájem násilně ovládnout svět a násilím zbytek světa přeměnit dle své státní ideologie)

  Znova opakuji, všechny z těch jmenovaných zemí se dnes chovají racionálně - dá se s nima diskutovat, dohodnout spolupráci a hlavně - jejich státní ideologie je buď poražena, nebo s ní sice nemusíme souhlasít, ale podstatné je to, že součástí této ideologie není zničení našeho civilizačního okruhu, neohrožuje nás.

  Naproti tomu radikální islám má tuhle snahu - zničení našeho civilizačního okruhu - jako jednu ze svých základních snah.
  Navíc, islám je ideologie, nikoliv státní útvar někde přesně lokalizovaný. Dále také nemá hierarchickou strukturu, nedá se tedy porazit vojensky - donucením ke kapitulaci nějaké konkrétní země.
  I když by koalice civilizovaných zemí (abych to nazval obecně) porazila islámský Stát a totálně jej zničila. Stále zde zůstane X dalších islámských teroristických organizací a nikde není řečeno, že hned druhý den někde nevznikne Islámský Stát ver.2.

  Aby tomu tak přestalo být a islám přestal generovat stále nové fanatiky, tak se obávám, že by se snad všechny islámské autority musely spolu dohodnout na nějaké nové verzi islámu, novém výkladu všech islámských náboženských textů - vytvořit nějaký sekularizoaný tolerantní soft-islám, který by různé sporné pasáže z islámských náboženských textů buď zcela vyškrtnul, nebo by jejich výklad zcela posunul z doslovného na nějaký přenesený nový, neškodný pro všechny skupiny obyvatel, např. nevyhrožoval by zabitím kvůli kdejaké ptákovině, atd....
  Sám si zodpověz nakolik je něco takového reálně uskutečnitelného a nakolik je to jen utopická fantazie.
  A i kdyby se toto zrealizovat podařilo, i tak by zde bylo neustálé nebezpečí, že budou vznikat skupiny, které se opět začnou držet doslovného znění koránu a hadýs.
  Domnívám se, že právě lpění na doslovném znění jakýchsi 1400 starých textů, které vznikly v úplně jiné době a v úplně jiném kontextu než je kontext dnešní, generuje většinu problémů, které náš kulturní okruh se současným islámem má. My jsme prodělali osvícenství, reformaci, začalo být aplikované právo vstupu kritického rozumu do všech sfér života - je možné cokoliv zpochybňovat, o čemkoliv polemizovat, vše prostě podrobovat kritickému rozumu. Pokud věc chápu správně, tak islám nic takového nepřipouští a snaha používat kritický rozum v konfrontaci s islámskými náboženskými texty by v islámském světě dotyčného odvážlivce rychle mohla přivést do závažných trablů.

  Už vidíš tu odlišnost islámu a důvod proč si zasluzuje jiný přístup?Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  08:44 21.09.2015

  http://www.literarky.cz/blogy/...
  Na zacatku clanku je neco o tom svrhavani diktatoru.

  http://www.literarky.cz/blogy/...
  Na zacatku clanku je neco o tom svrhavani diktatoru.

 • Kozlus
  08:31 21.09.2015

  Rusum/Sovetum se ta komunisticka mensina, ktera opravdu ridila Sovetskej Svaz pripomina furt. Komu vyhovuje chaos v te ovlasti? Rusum ne. Podivejte se na realizovane a planovane ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusum/Sovetum se ta komunisticka mensina, ktera opravdu ridila Sovetskej Svaz pripomina furt.
  Komu vyhovuje chaos v te ovlasti? Rusum ne. Podivejte se na realizovane a planovane plynovody v te oblasti. Zamer USA byl, ze se postavi plynovod z Kataru/SA pres Turecko do EU a tim se od znacne casti prijmu odstrihne Rusko. Jenze to pres funkcni Syrii neslo, tak se tenhle chaos velmi hodi do kramu. Jak? Kdyz se Syrie rozpadne na male celky, nebo jen bude stacit, ze Kurdove ziskaji vlastni stat z uzemi Syrie a Iraku. Zapadu nakloneni Kurdove jednak svoji oblast zabezpeci a jednak povoli postavit plynovod. Jenze EU si dovolila dohodnout se s RF na plynovodu primo do Nemecka a ted dokonce zdvojnasobit jeho kapacitu. Nejake sankce? Nezajem, kdyz nemci chcou tak neni problem smlouva na plynovod, vlastnicke podily v tezebnich spolecnostech v RF a podobne. No a tak se nahodou zrovna v tuhle dobu da do pohybu ta obrovska vlna migrantu. A situace se meni dal. O zapojeni RF se jeste jen mluvi, ale USA najednou nemusi Asada odstranit hned ted, da se o tom jednat, hlavne kdyz se RF udrzi mimo. Nejaky vyraznejsi uspech v boji s IS by totiz ukazal celou tu leteckou kampan zapadu jako jednu velkou frasku. Bylo by opravdu srandovni, kdyby se RF povedlo dosahnout nejakych vetsich uspechu v Syrii i v Iraku. Za Syrii stoji celou dobu, Iraku dlouho dodavali zbrane a tato pomoc by vzajemne vztahy velmi zlepsila. S Iranem jsou taky kamaradi a kdyz budou s Iranskyma jednotkama bojovat bok po boku... Takova osa Iran, Irak, Syrie jako pevni spojenci RF by s naladou zapadu dost zamavala.

  Role Turecka je taky velmi zajimava.O jejich podpore IS uz snad nikdo nepochybuje a je nechutne, jak ted turci dostali volnou ruku, at si s Kurdama vyridi, co chcou. 2 roky platila mirova smlouva s PKK (nebo jak se ti Kursky teroristi jmenujou) a ted, kdyz se zapojujou do boju proti IS, tak tu smlouvu Turecko porusi a zacne je likvidovat? Zapad se je snazil dostat na svou stranu, aby omezil vliv RF v oblasti. RF jim nadbihalo, protoze chtelo pres Turecko plynovod do EU. Ten ted nejspis padl diky North Stream II.

  Pokus o Arabske jaro byl i v Saudske Arabii, ale byl v zarodku potlacen.
  "USA chtějí odstavit všechny arabské diktátory," Ne, nechteji. To by totiz museli zacit v SA a dalsich ropnych kralovstvich okolo. Libye a Syrie jsou proti tamnimu rezimu prikladne demokracie. I v tom demonizovanem Iranu jsou celkem velke mensiny zidu a krestanu a maji tam kostely a synagogy. Zkuste do SA dovezt Bibly. Dalsi obrovskej problem je jejich podpora vyvozu wahhabismu do celeho sveta. Diky velmi stedre podpore vystavby mesit a podpore "duchovenstva", samozrejme spravne proskoleneho, se to siri jako mor. Stejne tak je zajimave, jak SA vyprazdnila veznice a tito veznove se nasledne nasli v radach IS.Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  05:30 21.09.2015

  Deortc, od začátku nechápeš co píšu. Vždyť Čínu, Rusko a Německo si v argumentaci zvolila ta komentátorka, ne já. Ona je přece použila první. Samozřejmě nemluví o aktuální situaci, ...Zobrazit celý příspěvek

  Deortc, od začátku nechápeš co píšu. Vždyť Čínu, Rusko a Německo si v argumentaci zvolila ta komentátorka, ne já. Ona je přece použila první. Samozřejmě nemluví o aktuální situaci, ale mluví historicky. Vlastně i to Japonsko použila a pajo ti ho předkládá v podobném duchu jako já Rusko, Čínu a Německo. Nevím jak to říct jinak, snad tedy takhle: přestože měli v určité dějinné fázi Japonci, Němci, Rusové a Číňané radikální až fanatickou menšinu (fašisty, nacisty, komunisty) nebylo tomu navždy a neznamenalo to, že jsou nenapravitelní. A dnes jim ty menšiny nepřipomínáme a neházíme s nimi tu mírnou většinu do jednoho pytle.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  01:44 21.09.2015

  pajo Náboženství jde ruku v ruce i s národní kulturou. Třeba ČR a Polsko obě dvě křesťanské země a vztah k víře docela jiný. A tak můžem pokračovat. To samé úzce souvisí i s ...Zobrazit celý příspěvek

  pajo

  Náboženství jde ruku v ruce i s národní kulturou. Třeba ČR a Polsko obě dvě křesťanské země a vztah k víře docela jiný. A tak můžem pokračovat. To samé úzce souvisí i s Vámi zmiňovaným Japonskem.
  Problém islámu je ten, že se dá nádherně zradikalizovat. Tedy z našeho pohledu. Islám dokáže velmi rychle nabudit své vyznavače k radikalismu. Toho jsme svědky v současné době. Islám v Evropě se neintegroval. Tak jako probíhalo arabské jaro a další různé revolty v arabském světě. Tak byli jen a pouze cíleny na sekulární zřízení. Ani jedna země s šaríou v zákoně nezažila nějaké velké protesty, natož pokusy o revoluci. Podobný scénář můžou zažít i evropské země. Až budou mít dostatečnou sílu, proč by se měli držet podle našich zákonů? Podmínka samozřejmě je, že se budou integrovat stylem jako doposud. Tudíž tak, že pomalu nijak.
  Samozřejmě, že islám může fungovat jako obyčejné náboženství v sekulárním státě, ale směry jako je wáhábismus získávají v islámu na síle. A jednoho dne s tím Evropa může mít vážné problémy.Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  01:18 21.09.2015

  to pajo: No nevím teda. Pokud mám správné info, tak řada sebevražedných islámských fanatiků měla za sebou život v západní společnosti, nezřídka studovali na kvalitních vysokých ...Zobrazit celý příspěvek

  to pajo: No nevím teda. Pokud mám správné info, tak řada sebevražedných islámských fanatiků měla za sebou život v západní společnosti, nezřídka studovali na kvalitních vysokých školách, pocházeli minimálně ze středostavovských rodin až jednou přišli do kontaktu s radikálním islámem a pak jim z toho prostě "ruplo v kouli". :P

  Funkční - mírumilovné, tolerantní a sekularizoavané islámské společnosti - uznávající rovná práva a povinnosti, sekularizovaný stát, lidská práva shodná pro muže, ženy, jakékoliv další skupiny občanů..... Pokud opravdu takové islámské společnosti někde existují, tak samozřejmě zasluhují podporu a mají být představovány jako vzor pro ostatní, kde se různé skupiny naopak navzájem jen v záchvatech fanatismu mezi sebou řežou. Jestli Indonezie je takovou funkční společností, to netuším, na to nemám dostatek znalostí a přiznám se, že teď v noci už to nehodlám studovat. :P

  Ad. Francie - tak zrovna tam mají, tuším, celkem drsné problémy s no-go zónama a nezačleněností islámské zatím-minority do evropského civilizačního okruhu.
  Ad. "pouze" 1000 jedinců v Francie v řadách Islámského Státu - domnívám se, že né každý radikál automaticky odejde bojovat do řad IS. Jaké procento radikálů zůstává sedět doma jako skrytá hrozba do budoucna?Skrýt celý příspěvek

 • pajo
  00:58 21.09.2015

  Deortc, zoberte si ako historicky priklad Japonsko pocas druhej svetovej vojny. Ako velmi boli japonci sfanatizovany, kolko ich bolo samovrazednych utocnikov (napr. kamikaze) a ...Zobrazit celý příspěvek

  Deortc, zoberte si ako historicky priklad Japonsko pocas druhej svetovej vojny. Ako velmi boli japonci sfanatizovany, kolko ich bolo samovrazednych utocnikov (napr. kamikaze) a podobne paralely mozme najst s radikalnim islamom. Len namiesto alaha a islamu bol cisar a narod. A predsa mame dnes moderne japonsko.

  Problem je, ze velka cast islamskych radikalov je tak vychovanych, ktory nikdy nedostali sancu vidiet svet z ineho pohladu ako vysvetluje islam. Lebo ked ste vychovany v radikalnom pohlade na svet, tak vsetko posudzujete z toho radikalneho pohladu a nie otvorenou myslou.
  Ked sa pozrieme na vzdelanych moslimov, napr. vo Francuzsku je moslimov cez 6mil (predpokladajme, ze vsetci skoncili aspon zakladnu skolu), a odhaduje sa, ze za isis bojuje nieco cez 1000 jedincov. A teraz sa zamyslime, kolko jedincov v populacii proste vyhladava boj, agresiu, nebezpecenstvo bez ohladu na ich svetonazor?

  Existuje kopec krajin, kde je vacsinovy islam a dokazu toleratne nazivat s ostatnymi, Napr. najvacsia moslimska krajina - Indonezia. Krajina s viac ako 200mil. obyvatelov, kde je 87% moslimov, tak je demokracia a v ustave je zarucena rovnost siestich hlavnych nabozenstiev.

  Ina vec je sucastna imagracna kriza, ktora smeruje do Europy. Tu ale nejde o to, ze vacsina imigrantov je moslimov (aj ked je to takprezentovane), ale problem je v tom, ze nemoze sa cely chudony svet bez ohladu na vierozvyznanie prestahovat do Europy, lebo tym by sa Europa vycerpala, stala chudobnou a nic by sa nevyriesilo. Riesenie je, aby sme pomohli chudobnym zbohatnut, nie aby bohaty schudobneli. Aj ked bohuzial niektory v tom nevidia rozdiel.Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  00:54 21.09.2015

  to BrothersAndSisters: Znova se omlouvám za upřímnost, ale jako logický blábol a kličkování vnímám tvé závěry. Rusko a Čína na straně jedné versus islámští radikálové na straně ...Zobrazit celý příspěvek

  to BrothersAndSisters:
  Znova se omlouvám za upřímnost, ale jako logický blábol a kličkování vnímám tvé závěry.

  Rusko a Čína na straně jedné versus islámští radikálové na straně druhé, to přece jsou dvě kvalitativně zcela nesouměřitelné kategorie a snažit se toto dávat na rovnocenou úroveň, to je naprostá demagogie.

  Rusko a Čína reagují racionálně a dá se s nima domluvit, navíc pro nás - pro naši sekulární liberálně demokratickou civilizaci -nepředstavují žádné existenční ohrožení. Nemusí se nám líbit co Čína a Rusko dělají, nemusíme je mít nějak extra rádi, ale máme u nich aspoň jistotu, že k nám nebudou posílat sebevražedné fanatiky. Taky s nima můžeme jednat pomocí diplomacie.... ty státy jsou prostě racionální, jednají racionálně.

  Na druhé straně náboženský fanatik je přímo synonymum šílenství a neracionality a fanatik zamilovaný do smrti, to je vůbec ta nejhorší noční můra. S někým takovým se domluvit nedá, vůbec nijak. A fanatik, který si o sobě myslí, že má poslání od boha, že mě musí převrátit na tu svou víru bez ohledu na to jestli o to já stojím, nebo mě jakožto v jeho očích "dysbilívra" oddělá, protože věří že ho za to ten jeho bůh odmění, to je prostě někdo s kým se nedá nijak dohodnout. To je prostě kvalitativně něco zcela a naprosto jiného než nějaké Rusko nebo dokonce Čína. U takového člověka a ideologie, která takovéto lidi vyrábí protě není možné dělat nějaké kompromisy.

  Ad. Saudská Arábie versus Islámský Stát - netuším co Saudské Arábii vadí či nevadí, ale faktem je, že kromě ropy, jakožto svůj produkt generuje wahhábismus, který bych svým skromným laickým pohledem viděl jako ideologii v reálu ne tak vzdálenou od principů na kterých je vystavěn Islámský Stát.

  Ad. Islámský Stát - Jinak, když tak zjišťuji ty principy na kterých Islámský Stát stojí, tak stále víc nabývám dojmu, že Islámský Stát prostě jen do detailu realizuje filosofii a principy islámu, nikoliv, že by těmto principům odporoval, ale naopak je až pedantsky do detailu naplňuje.
  Např. tady jsem o dané tématice našel zajímavé povídání:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Ad. islám obecně - že zrovna islám generuje tak nebývale vysoké množství různých fanatických skupin a sebevražedných jedinců (přece není jen Islámský Stát, ale také i řada dalších teroristických organizací - např. zmíněná Boko Haram, ale taky třeba Hizbaláh, Hamas, Brigády mučedníků Al-Aksá, Aš-Šabáb, Al-Kaidá, atd....atd..... atd.... vyjmenovat všechny by nejspíš bylo na hodně dlouhý seznam), to ti připadá jen jako náhodná shoda oklností?

  Mimochodem, předpokládám, že souhlasíš se mnou, že Hizbaláh a Hamas jsou teroristické organizace, které slušný člověk nutně musí tvrdě zavrhovat, viď? :)

  Ad. obsah videa
  https://www.youtube.com/watch?...

  Pokud to video ohledně množství radikálních muslimů hovoří pravdu, tak bych řekl, že Islámský Stát zdaleka nepředstavuje všechny problémy tohoto druhu. Možná, teď v tuhle chvíli představuje problém nejviditelnější, ale ani likvidace Islámského Státu by nevyřešila další problémy plynoucí z více jak 100 milionů radikálních muslimů, kteří v naší sekulární liberálně demokratické civilizaci vidí svého úhlavního nepřítele a jsou nažhaveni zemřít pro slávu svého boha. Pokud by v tomto jediném ohledu to video bylo pravdivé, tak má USA, EU, Japonsko, Kanada, Austrálie, Rusko a vlastně celý náš civilizační okruh před sebou obrovský probém.Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  23:44 20.09.2015

  Deortc, kulhá argument té paní. To ona říká: "co tolerujeme u Rusů, Němců a Číňanů a dalších u vás tolerovat nebudeme". Spousta lidí se spokojí pouze s tím, že to dobře zní i když ...Zobrazit celý příspěvek

  Deortc, kulhá argument té paní. To ona říká: "co tolerujeme u Rusů, Němců a Číňanů a dalších u vás tolerovat nebudeme". Spousta lidí se spokojí pouze s tím, že to dobře zní i když to je logický blábol. Podle mě je ale zbytečné takhle kličkovat. Navíc se tu pořád někdo snaží vyvolat dojem, že někomu hraje IS do karet. Nehraje. A to ani Saudské Arábii ani Turecku. Západní svět, Rusko i všechny Arabské země oficiálně IS odsuzují. Západ i mnohé Arabské země proti němu bojují. Teď možná začne i Rusko. Je prostě třeba porazit IS a ostatní fundamentalisty a pak jim trvale stát na krku. Ono to jde. V Rusku islamisty zkorumpovali a nějak fungují a to je mají jako součást federace. Problém na mezinárodní scéně není, že by IS měl nějaké zastání, vždyť kdo jej uznává? Kdo hájí oficiálně jeho zájmy? Nikdo. Problémy jsou dva - politický a technický. Politický je ten, že velmoci hrají o vliv a čarují s důsledky. Rusko má zoufalý zájem zachránit si základny a vliv Sýrii a proto lze předpokládat, že mu hraje do karet uprchlický problém - naroste-li do nesnesitelné míry, může Rusko ze svého dávného spojence Assada udělat prezidenta zachránce a díky tomu zachovat svůj vliv v Sýrii. USA chtějí odstavit všechny arabské diktátory, ale v Sýrii jim to umožněno nebylo, tak letecky spolu s mnoha dalšími sice devastují IS, ale vyčkávají jak se svět dohodne. No a pak je ten technický problém, porazit teroristy je vždycky obtížné a ty islamistické obzvlášť. Vzpomeňme jak se trápil SSSR v Afghánistánu a to se s tím fakt nemazlili, nebo co si užilo Rusko s Čečenci. V Evropě zase nějaká pitomoučká ETA a IRA a taky se nevědělo co s nimi. Teď k tomu přidejte šílené přírodní podmínky v oblastech, kde operuje IS a vše je stokrát složitější. Bude zajímavé sledovat Rusko. Pokud bude provádět jen letecké údery, tak bude opožděně dělat jen to, co už tam dělá západ. Pokud se odhodlá k pozemní ofenzívě, tak si užije vleklý konflikt. IS už se naučil bojovat a až začnou létat do Ruska Iljušiny s rakvemi, dobré to nebude. Přesto všechno si myslím, že IS není nějaká nadpřirozená neporazitelná síla apokalyptického významu a má to spočítané a vlastně vždycky měl. O takovou organizaci nestojí opravdu nikdo, zjevně ani většina muslimů ne. A názory Klause a Zemana? Ten první říkal v roce 2008, že žádná krize není a nebude a později, až už bylo zle, to taky nazval rýmou, takže jeho příměry bych bral s rezervou. No a ten druhý má strašení jako základní nástroj politického boje – před vítězstvím ČSSD (ještě jako předseda) strašil spálenou zemí, před prezidentskými volbami zase strašil sudeťáky, to prostě na naše lidi zabírá. Islamismus je vážný problém a zcela jistě bude vyřešen kombinací všech dostupných prostředků – vojenských, politických, finančních. Možná je to paradoxně problém na kterém se USA, Evropa, Rusko i Arabské země shodnou jako na málo čem. Jen vydržet a neposrat se.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3