Nová Boko Haram bojuje za Islámský stát v Africe

Boko Haram
Člen Západoafrické provincie Islámského státu. / YouTube, NBC

Při příležitosti státní návštěvy nigerijského prezidenta Muhammadu Buhariho ve Francii, ohlásil francouzský prezident François Hollande navýšení vojenské pomoci Nigérii, která spolu s ostatními státy regionu svádí tuhé boje s islamisty ze Západoafrické provincie Islámského státu ISWA (The Islamic State’s West Africa province), dříve známé jako skupina Boko Haram.

Francie je podle slov Hollanda znepokojena rostoucí nestabilitou v západoafrickém regionu a je připravena poskytnout Nigérii podporu v boji proti povstalcům a extremistům. Francouzi tak přislíbili Nigérii další materiální a zpravodajskou pomoc a ocenili boj nigerijských jednotek proti ISWA.

O francouzské pomoci v boji s islamisty se mluvilo už loni, když Paříž hostila regionální bezpečnostní summit. Prezidenti Hollande a Buhari také konzultovali novou strategii v protiteroristickém boji a větší koordinaci mezinárodních jednotek Multinational Joint Task Force (MJTF), které tvoří spolu s Nigerijci vojáci z Kamerunu, Čadu, Nigeru a Beninu.

Dalším výsledkem schůzky obou státníků bylo ohlášení francouzské investice 130 milionů euro do rozvoje infrastruktury v Nigérii, zejména obnovy komunikací, elektrické rozvodné sítě a vodovodů. Nigérie také získala od Francouzské rozvojové agentury AFD úvěr ve výši 1,17 milionů USD na výstavbu nové elektrické rozvodné sítě.

Prezident Buhari vyjádřil naděje na další zahraniční investice v Nigérii, která se potýká s obrovskou nezaměstnaností, dosahující mezi mladými lidmi až 67 %.

Nigerijský prezident také uvedl, že je jeho cílem oslovit další země skupiny G7 a získat od nich prostředky na boj s pirátstvím, které je vážným problémem pro všechny státy Západní Afriky a Guinejského zálivu a přímo ohrožuje lodní dopravu v této oblasti.

Místní vlády s ním nedokáží účinně bojovat, neboť jejich ozbrojeným složkám schází jak potřebné vybavení, tak výcvik. Nigerijci také velmi stojí o výcvikové programy pro své bezpečnostní složky, které by vedli západní experti.

Hlavním problémem Nigérie však zůstává terorismus, respektive působení Boko Haram na severovýchodě země. Tato teroristická skupina začala být viditelnější v posledním roce a strhla na sebe pozornost velkými únosy civilistů, zejména žen a vražednými teroristickými útoky.

Islamisté z Boko Haram oficiálně přísahali věrnost Abu Bakru al-Baghdadimu z IS v březnu tohoto roku a od dubna skupina sama sebe začala oficiálně nazývat Západoafrickou provincií IS.

Spojením s IS Boko Haram získala mnoho výhod, zejména větší věhlas mezi džihádisty a legitimitu ve světě mezinárodního džihádistického hnutí. To sebou přineslo příliv nových rekrutů a hlavně materiální a finanční pomoc.

Další novinkou bylo zlepšení propagandy Boko Haram, na které je vidět přímý vliv mediálních expertů z IS. Od prvotních nekvalitních videozáznamů se dnešní poměrně propracované videoklipy značně liší. Boko Harama se také pod vlivem IS začala propagovat na sociálních sítích, např. začala uveřejňovat zprávy a na Twitteru.

Napojení na IS však přineslo i problémy. Boko Haram si znepřátelila některé africké džihádisty, např. malijské a severoafrické, kteří podporují Al-Qaidu. Boj mezi IS a Al-Qaidou o vedoucí místo v džihádistickém hnutí se tak přenesl i do Afriky.

Aliance s IS také přinesla dosud nejviditelnější hrozbu pro Boko Haram. Tato skupina působí zejména v oblasti severovýchodní Nigérie a v okolí jezera Čad. Její činnost nelibě nese zejména Nigérie, která je nejvíce postižena útoky, ale i okolní státy, které se terčem útoků začaly stávat až během tohoto roku.

Země tohoto regionu se tedy spojily a vytvořily už zmiňované jednotky MJTF, jejichž cílem je eliminace islamistů. Jednotlivé země sice neměly dostatek prostředků na účinný boj s Boko Haram, ale to se postupně mění tím, jak tyto země získávají pro boj z IS podporu ze Západu.

Na začátku března se zformovaly jednotky MJTF a zapojily se do boje s Boko Haram. Mezinárodní spolupráce se poměrně osvědčila a MJTF se podařilo vytlačit islamisty z několika měst a vesnic, avšak odpor teroristů se nepodařilo zlomit úplně.

ISWA stále ovládá velké části území nigerijských států Borno, Yobe a Adamawa a dokáže stále provádět vojenské operace na velkém teritoriu. Nepolevující počet sebevražedných teroristických útoků ISWA v Nigérii a Čadu tak ukazuje, že boj s islamisty bude ještě dlouhý. 

Zdroj: All Africa

Nahlásit chybu v článku


Související články

Islámský stát sjednocuje

Islámský stát je hrůzostrašnou realitou dneška. Strategií, jak ho porazit, katalogů chyb v boji s ...

Ruská protiteroristická kampaň na Kavkaze pokračuje

Během léta islamisté utrpěli na Kavkaze poměrně značné ztráty. Ruské bezpečnostní složky provedly ...

Turecké námluvy s islámskými radikály v Sýrii a Iráku

Posledních několik let je v Turecku u moci Strana spravedlnosti a rozvoje AKP (Adalet ve Kalkinma ...

Chystá Evropa pozemní ofenzívu do Sýrie?

Evropa se zmítá v uprchlické krizi. Stovky tisíc běženců míří do Evropy a další miliony o cestě ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Deortc
  22:49 20.09.2015

  to BrothersAndSisters: Sorry, nic osobně, ale tvoje argumentace dle mého názoru silně kulhá a prostě mě tak trochu připomíná argumentaci např. chyceného zloděje, který policajtům ...Zobrazit celý příspěvek

  to BrothersAndSisters:
  Sorry, nic osobně, ale tvoje argumentace dle mého názoru silně kulhá a prostě mě tak trochu připomíná argumentaci např. chyceného zloděje, který policajtům říká
  "Mě pronásledujete kvůli vykradený trafice, ale Pepu, kterej minulej pátek vykradl hospodu, jste nechytili a na místního politika Frantu, kterej si za úplatky ze zmanipulovaných zakázek postavil vilu si netroufnete ani náhodou. Že jste mě chytli a chcete mě poslat do vězení, to je nespravedlivý."
  Věřím, že sám uznáš nelogičnost a demagogii takového závěru.
  Přece, když nejsem schopen, nebo neumím chytit lumpa X, neznamená to, že díky tomu ztrácím právo chytit lumpa Y, kterého schopen chytit jsem. A že když toho lumpa Y přece jen chytím, tak jsem nespravedlivej. :)

  K věcné podstatě toho videa.
  Já to našel teprve až dnes náhodou brouzdáním na youtube.
  Mě osobně to video přineslo zejména tuto informaci - pokud je informace z toho videa skutečně pravdivá, tak z celkového počtu 1,5 miliardy muslimů na Světě jich je cca. 15-20% radikálních. I když vezmeme pouze 10%, tak je to 150 milionů radikálních muslimů. Nevím jak ty, ale tohle (znova, pokud je tahle informace skutečně pravdivá) teda vidím pro nás evropany jako setsakra větší problém než je Čína, Rusko a kdoví co ještě jsi zmínil. Čína ani Rusko totiž nemá tendence iracionálně a fanaticky rozšiřovat svůj vliv a obracet na svou víru ty, kteří o to nemají zájem - klidně i pomocí teroru.
  Pokud si tedy uvědomíme počty, iracionalitu a odhodlání radikálních muslimů a také i jejich předáky zmiňovanou lásku ke smrti.... tak pak bohužel chtě nechtě musím souhlasit se Zemanem (mám dojem, že podobně hovoří i Klaus, takže v tom případě i s ním), když říkají (volně parafrázuji), že Rusko a Ukrajina, to je jen taková bezvýznamná rýmička ve srovnání s nebezpečím pocházejícím od radikálních muslimů.Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  22:15 20.09.2015

  Deortc, to video je populární, přesvědčené přesvědčí, možná strhne i někoho nového, ale kdo pozorně poslouchá musí si všimnout základní logické chyby v argumentaci té dámy. Říká, ...Zobrazit celý příspěvek

  Deortc, to video je populární, přesvědčené přesvědčí, možná strhne i někoho nového, ale kdo pozorně poslouchá musí si všimnout základní logické chyby v argumentaci té dámy. Říká, že nemůžeme u muslimů brát ohled na onu mírnou většinu, protože ruským komunistům, německým fašounům či čínským šílencům také stačila menšina k tomu, aby spáchali ukrutná svinstva. No a v tom ta argumentace právě kulhá - copak tedy kvůli té menšině rudých Rusů, hnědých Němců a maoistických Číňanů zavrhujeme všechny Němce, Rusy a Číňany, jako navždy nakažené a zavrženíhodné? Vůbec ne a to prosím v Číně stále maoismus u moci je, v Rusku jsou ve vedení státu do jednoho bývalí komunisté a snad jen v tom Německu už žádný esesman ve vládě nesedí. Takže to co upíráme oné muslimce, Arabům a muslimům obecně, jiným národům a přesvědčením hojně dopřáváme. Mě se ten její projev také líbí, je strhující, ale když o tom přemýšlíte důsledně, musíte přiznat, že je nespravedlivý.Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  20:19 20.09.2015

  Ještě jeden příspěvek: Tohle video je opravdu výborné! Velmi polopatě se v něm rozebírá procentuální zastoupení islámských radikálů versus mlčící poklidná islámská většina..... ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě jeden příspěvek:
  Tohle video je opravdu výborné!
  Velmi polopatě se v něm rozebírá procentuální zastoupení islámských radikálů versus mlčící poklidná islámská většina..... myslím, že nad odpovědí obsažené v tom videu by se měli hluboce zamyslet všichni aktuální evropští "dysižn-mejkři".

  https://www.youtube.com/watch?...

  Pokud někdo máte zájem o překlad, tak dejte vědět a já to splodím a hodím sem.Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  19:40 20.09.2015

  to GAVL: Kéž by byly věci tak jednoduché, ale obábám se, že nejsou a intenzita indoktrinace islámem má s aktuální sociální situací pramálo společného. to Ngarem: Díky za ...Zobrazit celý příspěvek

  to GAVL: Kéž by byly věci tak jednoduché, ale obábám se, že nejsou a intenzita indoktrinace islámem má s aktuální sociální situací pramálo společného.

  to Ngarem: Díky za zajímavý odkaz.
  Mimochodem, právě jsem strávil odpoledne prohlížením islámských youtube kanálů. Ze sledování vývodů, (ne)argumentů a (ne)logických konstrukcí řady islámských "učenců", zejména těch saláfistických, jsem měl pocit jakoby mi prováděli lobotomii nějakým hodně tupým nástrojem, přičemž chirurg měl Parkinsona. :P
  Přímě řečeno moc nechápu co na této životní filosofii může být pro někoho natolik atraktivní aby dobrovolně na toto konvertoval. Konvertovat pod nátlakem, ze strachu o život, to pochopit dovedu, ale dobrovolně?
  Výborný kanál je memri-tv, který sice není islámistický, ale soustředí se na zveřejňování obzvláštních "špeků" vysílaných pouze islámskými masmédii. U těch videí se dá občas i celkem zasmát.
  Např. tohle:
  https://www.youtube.com/watch?...
  Z počátku jsou jen obvyklé fanatické kecy a sborový řev. Zajímavé to začne být až od 2:28 kdy nastupují ukázky bojového umění saláfistických medžahedýnů. Myslím, že pořad typu "Alles Gute", příp. "Česká soda" by to mohl promítnout bez jakýchkoliv úprav. :P Ukázky jsou také doprovázeny sborovým pokřikem "Kaybar, kaybar, ó Židé, Muhamadova armáda se vrací". Myslím, že Židům tyhle ukázky musí vytvářet úplně křeče - břišních svalů - způsobené od smíchu. :)

  O dost méně humorné je tohle video, které dle mého názoru dost přesně vystihuje islám a jeho pronikání do Evropy.
  https://www.youtube.com/watch?...
  Ve Švýcarsku si před šesti lety občané v referendu odhlasovali zákaz výstavby minaretů. Video Švýcary osočuje z islamofobie, ale to mě nepřipadá nijak zajímavé. Zajímavým mě na tom videu připadá jeho styl jakým je to ztvárněné - sice tam žonglují jen s výrazy typu "mírumilovný", ale poselství je jasné - hrozba! - "Braňte se jak chcete, zakazujte si co chcete, nic tím nezměníte, nás nezastavíte - Švýcarsko bude naše!"
  Bohužel, docela se obávám, že přesně toto platí úplně pro celou Evropu. Osobně to vidím jako obrovskou škodu, protože to, čeho náš kulturní okruh - naše sekulární židovsko-křesťanská civilizace dosud dosáhla, je naprosto jedinečné - do množiny "náš kulturní okruh" zahrnuji i země jako Rusko. Myslím, že v tomto případě jsme na stejné lodi a čeká nás také i společný osud. :/Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  16:33 20.09.2015

  Není třeba nějak dlouze řešit problém. Základem je vyřešení např. nezaměstnanosti, tedy zajištění alespoň základních lidských potřeb v daných oblastech. Tak jako za Bati ve Zlíně ...Zobrazit celý příspěvek

  Není třeba nějak dlouze řešit problém. Základem je vyřešení např. nezaměstnanosti, tedy zajištění alespoň základních lidských potřeb v daných oblastech.
  Tak jako za Bati ve Zlíně neměli šanci komunisté (nejnižší počet přívrženců v celé ČSR) tak zde je to stejné.
  Rozmah Komunismu a Islamismu a jiných extrémů nejsou příčinou špatného stavu věcí, ale důsledkem chování vládnoucí třídy a tedy důsledkem špatného stavu věcí.
  Jakékoli zásahy vojenské jsou zcela marné a spíše to připomíná zásahy koloniálních mocností pro udržení loutkových vlád ve vykořisťovaných částech světa.Skrýt celý příspěvek

 • Ngarem
  15:55 20.09.2015

  Je zajímavé vnitřní větvení muslimských skupin. http://globalni-svet.blog.cz/e... Zejména šiíttská sekta Ismailité, kteří prosluli jako stínoví bojovníci ...Zobrazit celý příspěvek

  Je zajímavé vnitřní větvení muslimských skupin. http://globalni-svet.blog.cz/e... Zejména šiíttská sekta Ismailité, kteří prosluli jako stínoví bojovníci Assasíni, dokáží splynout s jakýmkoliv etnikem a islám vyznávají vskrytu, navenek se klidně přizpůsobí. Vyznávají hudbu a používají ji k navození náboženské eytáze - tančící derviši.
  Vidím základní problémy v integraci do nemuslimské komunity:
  - S jedním muslimem se dá klidně mluvit skoro o čemkoliv (mimo rodinný život, to je Haram), ale jak se sejdou 3 muslimové bez ohledu na to, z kterého konce světa jsou, začnou se jeden před druhým předhánět, kdo je pravověrnější věřící. My jako méně hodnotní lidé, kteří dosud nedorostli ke koránu jsme vhodnými adepty na islamizaci, za kterou mají předplatné do ráje. Nebo ránu kidžálem, když si nedáme pozor, protože jako fatalisté jsou přesvědčeni že to ne oni, ale Alláh byl hybatelem a tak je to odpovědnost Alláha, ne jich osobně. 3:)
  - Výklad Koránu jim umožní tvrdit, že když zatáhnou roletu a chlastají jako nezavření, tak je Alláh nevidí. Stejně jak dokáží s pevnou vírou tvrdit, že pivo nemají zakázané, protože v Korámu o něm není zmínka, nebo že mají zakázané vše co opíjí a z flašky fernetu se neopijí.
  - Stačí jediný radikální imám (duchovní) a z umírněných klidných lidí se stávají zavilé nepříčetné bestie s touhou ničit a zabíjet. Obdoba nástupu A. Hitlera k moci v Německu. Jenom je ta změna mnohem rychlejší.
  - Základním cílem islámu je dobýt celý svět, jenom to zatím nedokázali... Kamkoliv jdou, berou proto ssebou svoji víru a doktrínu dobyvatelů.
  - Ti odpadlí od víry (turecký model) se obratem změní v největší fanatiky. Stačí změna vedení země.
  - Kamarád z Turecka tvrdí, že ortodoxní islám tam posiluje a celou společností se šíří 2 fenomény: obavy nebo fanatismus...

  Islám je tedy pro mě výborné náboženské zřízení, pokud je daleko ode mě.
  Pod 5% mohamedánů ve společnosti je hraniční bezpečné podkritické množství, při 10% a více nastává obrovský tlak na okolí pro právní úlevy a zavádění práva Šariíja dovnitř komunity a potom samozřejmě i ven, No-go zóny a další radosti, jako ve Francii nebo v Německu, kde už spory mezi muslimy řeší soudy se zohledněním práva Šariíja.Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  07:55 19.09.2015

  Prototože mě daná tématika zaujala, tak jsem si o tom trochu něco přečetl, zejména na islamweb.cz, ale taky islamweby v angličtině a němčině, youtube. A dospěl jsem k názoru, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Prototože mě daná tématika zaujala, tak jsem si o tom trochu něco přečetl, zejména na islamweb.cz, ale taky islamweby v angličtině a němčině, youtube.
  A dospěl jsem k názoru, že islám slučitelný s demokracií není, minimálně né s tou verzí demokracie, kterou známe u nás v Evropě, USA, Kanadě, Japonsku, Austrálii - prostě v rozvinutém světě (sekulární stát, široce pojímaná tolerance k názorům oponentů a široká definice lidských práv, právo na zpochybňování čehokoliv - aplikace tzv. kritického rozumu ve všech oblastech společnosti).
  Aby bylo možné najít nějaký průsečík mezi demokracií a islámem, tak by dle mého názoru nejdříve bylo zapotřebí něco z těchto životních filosofií "ořezat", nadělat kompromisy. Pokud by se ono "ořezání ideologie" neudělalo na straně islámu, ale pouze na straně demokracie, tak by vnikla parodie na demokracii - "demokracie" asi takových kvalit jako jsme měli v dobách reálného socialismu, kdy soudruzi také pořádali cosi co nazývali volbami - ovšem s předem direktivně vybranými kandidáty.
  A naopak, pokud by měly zůstat zachovány prvky západní demokracie, bylo by zapotřebí silně upozadit islám, což počátkem minulého stol. v Turecku zrealizoval Mustafa Kemal Atatürk, který z islámu nechal jen formální tenkou slupičku a tím z Turecka udělal téměř západní zemi, ovšem bylo to za tu cenu, že na zachování sekulárního charakteru státu tvrdě dohlíží turecká armáda. Mimochodem, jak se mě věci jeví, tak se dnešní Turecko opět pomalu vrací do poměrů před nástupem Atatürka.

  Ad. islám a jeho přínos společnosti - nedá se nevšimnout obrovského nepoměru v přínosu vědě, rozvoji technologií, lékařství, atd.... pokud začneme srovnávat jednotlivé velké kulturní okruhy. Pokud mám správné info, tak muslimů je aktuálně na Zemi něco okolo 1,5 miliardy, pokud ale porovnáme jejich přínos ve výše uvedených kategoriích, zjistíme, že je velmi malý a prakticky celý tento přínos jde na vrub zejména Židů, kteří jsou v těsném závěsu následováni křesťany a atheisty.
  Tuhle skutečnost si vysvětluji tak, že v islámu, na rozdíl od Judaismu a křesťanství, zřejmě chybí jakýkoliv prostor pro výše zmíněný kritický rozum - právo cokoliv zpochybňovat. Jak jsem věc pochopil, korán a hadísy jsou sbírkou životních dogmat, které má muslim plnit, žít dle nich - pěkně přesně doslova jak je to v těch náboženských textech psáno. Zpochybňování těchto náboženských textů je zakázáno a v islámské společnosti je to zločin. Myslím, že společnost dokáze kupředu posunovat pouze takové společesnké uspořádání, které onen kritický rozum umožňuje.

  Tolerantní muslim - dle toho, co jsem o islámu četl, je islám docela silně xenofobní světonázor (islám není jen náboženství, ale určuje a kontroluje naprosto všechny aspekty života). Tolerantní muslim, který pije alkohol, poslouchá západní hudbu, dívá se na filmy, kamarádí se se sousedem křesťanem nebo Židem..... je muslimem pouze na papíře, je to muslim pouze formálně a každý pravověrný muslim by jej zřejmě tvrdě odsoudil. Avšak jakmile tento tolerantní muslim začne studovat islám, tolerantním být přestává.
  Že zrovna islám generuje tak nebývale vysoké množství náboženských fanatiků a teroristů, to dle mého názoru není náhoda, ale prostě pouhý důsledek obsahu koránu a hadís a zároveň požadavku na doslovném lpění na těchto textech. Proto také v případě islámu dosud neproběhla žádná reformace jak ji známe z našeho křesťanství.

  Nakonec dám tři videa, která mě zaujala, zvlášť Interview s Béatrice Radosa mě připadá velmi zajímavé - myslím, že ta dáma to má v hlavě velmi dobře srovnané. Zajímavé mě připadá, že čtením pouze islámských webů jsem došel k prakticky stejným názorovým závěrům jako ona. :P

  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?...

  Můj osobní závěr a pocit. Z toho, co jsem o islámu dosud zjistil, se na nás valí docela pěkný průser, který může celkem výrazně ohrozit náš dosavadní způsob života a rozvoj společnosti tak, jak ji známe dnes. Osobně současnou silně tolerantní sekularizovanou společnost s právem aplikace kritického rozumu ve všech oblastech života beru jako vrchol všech dosavadních snah, kterých lidstvo v uspořádání společnosti dosáhlo a myslím, že širší aplikace islámu by nás jen hodila o pěkných pár století nazpátek, co by dle mého názoru byla "věčná škoda". :PSkrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  16:29 18.09.2015

  Beld. ano je to tak a je to smutné...lidé jsou ovce a nechají se utáhnout na trošku trávy....v 21. století by si člověk řekl, že už ví vše, že ví jak se lidmi ve 20. stol. ...Zobrazit celý příspěvek

  Beld.

  ano je to tak a je to smutné...lidé jsou ovce a nechají se utáhnout na trošku trávy....v 21. století by si člověk řekl, že už ví vše, že ví jak se lidmi ve 20. stol. manipulovalo a že se mu to nemůže stát...a kde jsme dnes ? Rusové se nechají krmit Putinem a my si zase začínáme nechat lézt do hlavy lidi typu Konvička a spol...A jak je to jednoduché, stačí najít vnějšího nepřítele a pak ukázat i na ty vnitřní co s jdou proti proudu nebo prostě jinak....

  Co bychom dělali v 30tých létech s Němci, kdybychom věděli to co dnes ? Hodili bychom je do jednoho pytle a nechali to uvnitř vykvést anebo to udělali jinak ? Co s tou mlčící většinou..pomohli bychom jim nebo ne ? Přijde mi to dost podobné s dnešním IS a Islámem...opět to házíme do jednoho pytle a když už se jim někdo snažil v místě pomoci, tak úplně blbě...Afgán a Irák budiž tomu důkazem :(Skrýt celý příspěvek

 • ratataarmata
  15:25 18.09.2015

  Církve mají tendenci vykládat i běžné společenské jevy a procesy a dokonce i přírodní jevy, jako fatální a apokalyptické. Křesťanské církve budou mít sklon označovat proudy ...Zobrazit celý příspěvek

  Církve mají tendenci vykládat i běžné společenské jevy a procesy a dokonce i přírodní jevy, jako fatální a apokalyptické. Křesťanské církve budou mít sklon označovat proudy uprchlíků z islámských zemí, jako znamení konce křesťanské civilizace a předzvěst Božího soudu a islámští duchovní zase budou hodnotit zásahy proti islamistům, jako válku bezvěrců a křižáků zosnovanou malým satanem a prováděnou satanem velkým. Je to odpudivá tendence všech církví bez ohledu na vyznání. Co má společného s Kristem ruský militant s dýkou v ruce a v tričku s nápisem "Pravoslaví nebo smrt", nebo kdysi německý voják s nápisem Gott mit uns! na přezce opasku? Co měl katolictvím se zaštiťující chorvatský usatšovec, řezající hlavu pravoslavnému Srbovi, společného s tím, co kdy Kristus hlásal? Je to o zlu v člověku. Je-li ho určitá míra, začíná se takový člověk rozhlížet po sobě rovných a hledá pod čím by se sjednotili. Je-li to v arabských zemích jistě použijí Islám, v Evropě křesťanství nebo ideál politický - nacismus, komunismus. Prostě podle toho, co je k mání. Z tohoto pohledu se zdá být demokracie v kombinaci se sekulárním uspořádáním společnosti jediná smysluplná. Proto snaha o instalaci demokracie i tam, kde se to zdá nemožné a lidé o to nestojí, zaslouží spíš obdiv než odsouzení. Nebo snad chceme tmáře a násilníky v jejich tmářství a násilnictví utvrzovat a nechávat jim klid a prostor k tomu, aby sílili? Můžeme vést spory o tom, že je Islám pro zneužití více disponován, že se lépe srovná s násilím a vražděním než křesťanství. Ale znovu říkám, když se chce všechno jde - vraždit ve jménu Boha, nebo v témže jménu sloužit a pomáhat. Dějiny znají obě tyto tváře náboženství.Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  10:49 18.09.2015

  No a kdy v historii zalezelo na mlcici vetsine ? Mlcici vetsina neni dulezita , ta se pak na "konci" vzdy prida k nejhlasitejsim . Dejiny dvacateho stoleti hovori za vse . Btw: ...Zobrazit celý příspěvek

  No a kdy v historii zalezelo na mlcici vetsine ? Mlcici vetsina neni dulezita , ta se pak na "konci" vzdy prida k nejhlasitejsim . Dejiny dvacateho stoleti hovori za vse .

  Btw: Demokracie neznamena svobodu a lidska prava , z nejakeho duvodu si to lide neustale pletou .Skrýt celý příspěvek

 • vkopecky
  10:18 18.09.2015

  Deortc: jen ve stručnosti, tyhle věci jsou opravdu dost komplikované a každá z nich by si zasloužila minimálně samostatnou knihu. Otázka, jestli islám je slučitelný s demokracií, ...Zobrazit celý příspěvek

  Deortc: jen ve stručnosti, tyhle věci jsou opravdu dost komplikované a každá z nich by si zasloužila minimálně samostatnou knihu.
  Otázka, jestli islám je slučitelný s demokracií, je složitá, je tam hodně nejasností v detailech, ale dle mého názoru je islám s demokracií slučitelný, ale asi ne úplně demokracií západního typu. Islám de facto neodmítá demokratický způsob vlády, volby atd. Horší je pojetí lidských práv a stejných práv pro všechny bez rozdílu vyznání atd. Problémem je, že Západ má potřebu neustále vyvážet liberální demokracii a jeho pojetí lidských práv do dalších zemí, které mají kulturně a historicky odlišný vývoj.
  Co se týká teroristických skupin, tak jejich "islámská" ideologie v většinových islámem nemá skoro nic společného. Skoro všechno co hlásají, jsou útržky jednotlivých sůr, hadíthů a právních analýz sestavené tak, aby se jim hodily do krámu. Dnešní džihádistické skupin vychází tzv. salafismu, rigidní formy islámu, které se snaží o "očištění" islámu od novot, které nebyly v době Muhammada a návratu k původnímu islámu prvních chalífů. Jednou z radikálních forem salafismu je wahhábismus, dnešní "státní ideologie" v Saudské Arábii, která má taky značný podíl na vzniku radikálních islamistických skupin. IS a Al-Qaida ideologicky vychází ze stejných kořenů, ale chování IS, jeho propaganda, a celková ideologie už se od Qaidy liší a je daleko radikálnější.
  K tolerance a nenásilnosti - tak když si vezmeme islám, který vyznávají běžní muslimové tak je de facto nenásilný. Nikdo z nich nemá potřebu někoho vraždit, vyhazovat se do vzduchu, poislámšťovat zbytek světa a vyvražďovat příslušníky jiných náboženství. Lidí, kteří se řídí striktně nějakým fundamentalistickým výkladem islámu není mnoho, naprostá většina muslimů normálně pije alkohol, kouří, poslouchá hudbu, dívá se na filmy atd. Problém je v tom, že ta většina normálních běžných muslimů není vidět, vidět a slyšet jsou z naprosté většině jen radikálové a pak se podle jejich činů posuzuje celé náboženství.Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  23:40 17.09.2015

  to Ngarem: Díky za obšírnou odpověď. Mám dojem, že ta hlavní otázka ale stále nebyla zcela zodpovězena. Ta otázka dle mého názoru zní: Existuje nějaká interpretace islámu, která ...Zobrazit celý příspěvek

  to Ngarem: Díky za obšírnou odpověď.
  Mám dojem, že ta hlavní otázka ale stále nebyla zcela zodpovězena. Ta otázka dle mého názoru zní:
  Existuje nějaká interpretace islámu, která by byla tolerantní a nenásilná - tzn. byla by kompatibilní se současnou západní liberální demokracií, sekulárním státem a s lidskými právy tak jak jsou dnes definována liberálními demokratickými státy?
  A pokud takováto interpretace existuje, nakolik je ve skutečném souladu s podstatou islámu a nakolik by se jednalo o překroucení smyslu islámu a jeho skutečných záměrů?
  Pokud žádná takováto interpretace islámu neexistuje a tedy islám ze své podstaty nedokáže být nenásilný a tolerantní vůči ostatním lidem vyznávajícím jiné hodnoty (křesťané, Židé, ateisté, agnostici, ......), neměly by v takovém případě sekulární demokratické státy k islámu přistupovat obdobným způsobem jako přistupují k ostatním ideologiím, které jsou neslučitelné s liberální demokracií a současnou širokou definicí lidských práv?
  Mě totiž zajímá nakolik různí teroristi a teroristické skupiny, které se zaštiťují islámem, skutečně vyjadřují podstatu islámu a nakolik vyznávají překroucená pravidla, která s podstatou islámu nemají nic společného.
  Myslím, že od toho se odvíjí i případná prognoza co se od islámu dá očekávat do budoucna.
  Jinak, přiznám se, že z některých pasáží toho odkazu, který jsi uveřejnil, mě celkem běhá mráz po zádech, např. "ISLÁMSKÝ ZPŮSOB ŽIVOTA" a "UCELENÝ ŽIVOTNÍ NÁZOR" a některé mě naopak celkem pobavily, např. "ISLÁM - ŘEŠENÍ PROBLÉMÚ MODERNÍ DOBY" - text tohoto odstavce mě osobně připadá jako černý humor, když si uvědomím jak se islámisté mezi sebou často vraždí a jaká práva u nich mají ženy....Skrýt celý příspěvek

 • Ngarem
  20:09 17.09.2015

  Deorc. Základní knihou islámu je Korán, veršovaná sbírka božích sdělení věřícím, kterou podle muslimů Mohamedovi nadiktoval prostřednictvím archanděla Gabriela sám Bůh. Skládá se ...Zobrazit celý příspěvek

  Deorc. Základní knihou islámu je Korán, veršovaná sbírka božích sdělení věřícím, kterou podle muslimů Mohamedovi nadiktoval prostřednictvím archanděla Gabriela sám Bůh. Skládá se ze 114 súr (skladeb – ty se dělí na jednotlivé áje, verše) a je rozdělena do čtyř období: První mekkánské období (Mohamed teprve začínal a získával stoupence - verše jsou plné lásky a porozumění), Druhé mekkánské období, Třetí mekkánské období a Medínské období (měl reálnou moc a Islám šířil bojem, zotročování nepřátel a prodejem otroků získával prostředky). Podle muslimů kniha Korán představuje uzavření a zpřesnění poselství, které bylo lidem dáno. Dřívější poselství v Bibli bylo lidmi pokřiveno.

  Muslimové věří, že Korán byl dán muslimům jako dokonalý a navždy neměnný text. Ten pak má být interpretován doslovně, za kterým stojí dokonalá boží inspirace a při jejím výkladu je proto přirozeně užívána rozumová interpretace. Tato „neotřesitelnost“ Koránu zaručuje Islámu pevné základy napříč dějinnými událostmi, neboť je tím prakticky potlačena jakákoliv možnost spekulace. Určité náznaky „chápání v kontextu“, lze pozorovat jen u Šíitů, nicméně prostor pro pochybování je minimální. Tento fakt z velké části vysvětluje neúspěch arabské filosofie (zaniká již koncem 12. století) a proč jsou muslimové schopní i v moderní době odolávat kulturní reformaci proběhlé v Evropě.
  Zároveň ale také nastoluje znepokojivé otázky, protože za neměnné a navždy pravdivé jsou tak brány i velmi kontroverzní pasáže Koránu (např. 9. súra).
  Muslim musí šířit Islám všemi prostředky.
  Jedinou jistou cestou cestou do ráje je zabíjení nevěřících v boji, kteří mu budou po smrti sloužit jako otroci.
  Muslim se může oženit s nevěřící ženou, ale děti jsou automaticky muslimy. Muslimka si NESMÍ vzít nevěřícího, protože je slabá a mohl by ji odvést od víry.
  Pro muslima je nejdůležitější osobou jeho matka, potom rodina, potom manželka, která se stará o domácnost a rodí mu děti. Jinak žijí odděleně!
  Cokoliv odvádí od víry je HARAM-zakázané: literatura, hudba, divadlo, film, alkohol, drogy, jediné povolené je studium koránu, který je platný pouze v Arabštině.

  Není jisté, zda byl Mohamed gramotný a jakého se mu dostalo vzdělání, ale jako obchodník pravděpodobně ovládal alespoň základy čtení a psaní. V počátku islámu se Korán tradoval především ústně a měl tak i větší hodnotu než písemné verze, neboť Korán je určen primárně k recitaci.
  HADÍSY obsahují soubor učení, výroků a činů Mohameda, které byly sesbírány po jeho smrti. Uvádí se vždy, kdo takto svědčil, a existuje-li více verzí jedné události, jsou uvedeny všechny. Hadísy slouží jako pomocný instrument k objasňování nejasných pasáží Koránu. Sem patří třeba Mohamedova 9 letá manželka, kterou defloroval až v 11 letech po 1. menstruaci. Hezká tradice!
  A Právo šaría je konkrétně aplikovaný islám na veškeré skutky muslima a zachází do nemmenších detailů, dělej to jako Mohamed... Muslimové pro nevěřící o sobě: Propaganda. http://www.islamweb.cz/cojesti...

  Prostě takový dokonalý světonázor, který je i není ideologií. Stejně jako je husitský chorál písní ale také vojenským řádem.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:03 17.09.2015

  ratataarmata Tento údaj je uváděn v souvislosti s IS. Má svoji logiku, v oblasti kde působí jsou muslimové, ale jiného ražení. Tak spolu válčí. Nemuslimové nejsou tohoto běsnění ...Zobrazit celý příspěvek

  ratataarmata

  Tento údaj je uváděn v souvislosti s IS. Má svoji logiku, v oblasti kde působí jsou muslimové, ale jiného ražení. Tak spolu válčí. Nemuslimové nejsou tohoto běsnění ušetřeni. Snad nemusím vypisovat různé náboženské menšiny, s kterými je nakládáno hůře než ze zvířaty. A to jenom proto, že jsou svým učením více vzdáleni od toho co vyznává IS.Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  19:54 17.09.2015

  to ratataarmata: Myslím, že tento údaj by šel interpretovat tak, že to naznačuje, že problém může být přímo v islámu.

  to ratataarmata: Myslím, že tento údaj by šel interpretovat tak, že to naznačuje, že problém může být přímo v islámu.

 • ratataarmata
  19:41 17.09.2015

  99% obětí Islámského státu tvoří sami muslimové, divné ne?

  99% obětí Islámského státu tvoří sami muslimové, divné ne?

 • Deortc
  19:16 17.09.2015

  to radek3057: Je fakt, že korán ani hadísy ani žádnou podobnou islámskou náboženskou literaturu jsem nečetl. Nicméně, taky je fakt, že se po internetu povaluje celá řada úryvků sůr ...Zobrazit celý příspěvek

  to radek3057: Je fakt, že korán ani hadísy ani žádnou podobnou islámskou náboženskou literaturu jsem nečetl. Nicméně, taky je fakt, že se po internetu povaluje celá řada úryvků sůr (zřejmě jakési verše z koránu), jejichž texty bych označil za celkem drsně nenávistné vůči nemuslimům. Jsou-li ty verše špatně přeložené, to pochopitelně netuším.
  Nicméně, pokud se vrátíme k dnešku, nebudeme polemizovat o Judaismu z doby před dvěma a víc tisíci roky a o křesťanství z doby středověku..... pokud se budeme věnovat ryze dnešní době - tomu co se děje aktuálně v současné době.
  Obávám se, že není možné si nevšimnout toho úkazu, že zrovna islám produkuje podstatně, snad o několikařádově větší množství skupin, kleriků, náboženských vůdců,..... kteří chtějí své přesvědčení vnutit ostatním a problémy, toho co oni vidí jako problémy řešit násilím - pomocí teroru.
  Je to náhoda? :OSkrýt celý příspěvek

 • radek3057
  18:59 17.09.2015

  Deortc Když nějaký kněz kázal v minulosti že je třeba platit za to že Vám bůh odpustí tak tomu taky spousta lidí věřila ... Islám jako takový nekáže nikoho zabít ( už vůbec ne ...Zobrazit celý příspěvek

  Deortc

  Když nějaký kněz kázal v minulosti že je třeba platit za to že Vám bůh odpustí tak tomu taky spousta lidí věřila ... Islám jako takový nekáže nikoho zabít ( už vůbec ne jakéhokoliv muslima),ale různí klerici a nebo údajní potomci Mohameda to za těch pár set let pozměnila k obrazu svému... no a spousta lidí tomu věří,ale drtivá většina ne a i když mají v kapse ten samý korán tak nikoho nevraždí ani nikoho neznásilňují a jsou to v podstatě normální lidé.Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  16:38 17.09.2015

  Co je vlastně Islám? A který Islám je vlastně ten pravý? Al-Kaida, Boko Haram, Islámský Stát, různí vrazi kritiků Islámu (vrazi karikaturistů, novinářů, filmařů, ....), různí ...Zobrazit celý příspěvek

  Co je vlastně Islám? A který Islám je vlastně ten pravý?
  Al-Kaida, Boko Haram, Islámský Stát, různí vrazi kritiků Islámu (vrazi karikaturistů, novinářů, filmařů, ....), různí náboženští vůdci vyzývající k teroru..... problematika na mě působí dojmem, že všechny tyto subjekty mají společný jmenovatel - Islám.
  Přesto se v případě každého z těchto subjektů říká, že prý dotyčný subjekt pravý Islám nereprezentuje. Např. Usáma bin Ládin prý nebyl pravý islámský vůdce, ale prostě pouze terorista.
  Různí islámští vůdci vyzývající k teroru prý také Islám nereprezentují, ale jsou pouhými teroristami.
  Islám prý znamená mír a toleranci.
  Jsem z toho všeho zmaten, vůbec tomu nerozumím, vůbec nevím co si o tom všem mám myslet. Jako laikovi, který se v dané problematice neorientuje, mi totiž připadá, že v zemích s převahou muslimů se žádná velká tolerance vůči "jinověrcům" - křesťanům, Židům, ..... nepěstuje.
  Celá ta věc mi v té mojí malé hlavičce neznalé problematiky vytváří pnutí způsobené z toho, co mi připadá jako logické a z toho, co se oficiálně neustále tvrdí.
  Tak co je vlastně ten skutečný a pravý Islám? Je to mír a tolerance, která ale jakýmsi nejspíš náhodným souběhem událostí vzniklých různými nedopatřeními generuje velké množství skupin a jednotlivců s kladným poměrem k terorismu hlásících se k Islámu, nebo Islám má s terorismem přece jen nějakou tu přímou souvislost?
  Můj příspěvek prosím neberte jako snahu Islám očerǚnovat, spíš jen jako výraz zmatku, který ve mě celá ta problematika způsobuje. :PSkrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  15:17 17.09.2015

  logarius - je zde rozdíl, označení al-Kaida opravdu udělil Západ, aby mohl nějak "slovně uchopit" a identifikovat organizaci. To, že se jako Al-Kaida označovala každá sebemenší a ...Zobrazit celý příspěvek

  logarius - je zde rozdíl, označení al-Kaida opravdu udělil Západ, aby mohl nějak "slovně uchopit" a identifikovat organizaci. To, že se jako Al-Kaida označovala každá sebemenší a sebeméně významná islámistická organizace, je problém jiný.
  Islámský stát si však dál jméno sám - sám sebe tak označil. Stejně tak se sama sebe označila Boko Haram.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3