Nová Boko Haram bojuje za Islámský stát v Africe

-
17. 9. 2015
-
41 komentářů
-
Václav Kopecký
Při příležitosti státní návštěvy nigerijského prezidenta Muhammadu Buhariho ve Francii, ohlásil francouzský prezident François Hollande navýšení vojenské pomoci Nigérii, která spolu s ostatními státy regionu svádí tuhé boje s islamisty ze Západoafrické provincie Islámského státu ISWA (The Islamic State’s West Africa province), dříve známé jako skupina Boko Haram.
Francie je podle slov Hollanda znepokojena rostoucí nestabilitou v západoafrickém regionu a je připravena poskytnout Nigérii podporu v boji proti povstalcům a extremistům. Francouzi tak přislíbili Nigérii další materiální a zpravodajskou pomoc a ocenili boj nigerijských jednotek proti ISWA.
O francouzské pomoci v boji s islamisty se mluvilo už loni, když Paříž hostila regionální bezpečnostní summit. Prezidenti Hollande a Buhari také konzultovali novou strategii v protiteroristickém boji a větší koordinaci mezinárodních jednotek Multinational Joint Task Force (MJTF), které tvoří spolu s Nigerijci vojáci z Kamerunu, Čadu, Nigeru a Beninu.
Dalším výsledkem schůzky obou státníků bylo ohlášení francouzské investice 130 milionů euro do rozvoje infrastruktury v Nigérii, zejména obnovy komunikací, elektrické rozvodné sítě a vodovodů. Nigérie také získala od Francouzské rozvojové agentury AFD úvěr ve výši 1,17 milionů USD na výstavbu nové elektrické rozvodné sítě.
Prezident Buhari vyjádřil naděje na další zahraniční investice v Nigérii, která se potýká s obrovskou nezaměstnaností, dosahující mezi mladými lidmi až 67 %.
Nigerijský prezident také uvedl, že je jeho cílem oslovit další země skupiny G7 a získat od nich prostředky na boj s pirátstvím, které je vážným problémem pro všechny státy Západní Afriky a Guinejského zálivu a přímo ohrožuje lodní dopravu v této oblasti.
Místní vlády s ním nedokáží účinně bojovat, neboť jejich ozbrojeným složkám schází jak potřebné vybavení, tak výcvik. Nigerijci také velmi stojí o výcvikové programy pro své bezpečnostní složky, které by vedli západní experti.
Hlavním problémem Nigérie však zůstává terorismus, respektive působení Boko Haram na severovýchodě země. Tato teroristická skupina začala být viditelnější v posledním roce a strhla na sebe pozornost velkými únosy civilistů, zejména žen a vražednými teroristickými útoky.
Islamisté z Boko Haram oficiálně přísahali věrnost Abu Bakru al-Baghdadimu z IS v březnu tohoto roku a od dubna skupina sama sebe začala oficiálně nazývat Západoafrickou provincií IS.
Spojením s IS Boko Haram získala mnoho výhod, zejména větší věhlas mezi džihádisty a legitimitu ve světě mezinárodního džihádistického hnutí. To sebou přineslo příliv nových rekrutů a hlavně materiální a finanční pomoc.
Další novinkou bylo zlepšení propagandy Boko Haram, na které je vidět přímý vliv mediálních expertů z IS. Od prvotních nekvalitních videozáznamů se dnešní poměrně propracované videoklipy značně liší. Boko Harama se také pod vlivem IS začala propagovat na sociálních sítích, např. začala uveřejňovat zprávy a na Twitteru.
Napojení na IS však přineslo i problémy. Boko Haram si znepřátelila některé africké džihádisty, např. malijské a severoafrické, kteří podporují Al-Qaidu. Boj mezi IS a Al-Qaidou o vedoucí místo v džihádistickém hnutí se tak přenesl i do Afriky.
Aliance s IS také přinesla dosud nejviditelnější hrozbu pro Boko Haram. Tato skupina působí zejména v oblasti severovýchodní Nigérie a v okolí jezera Čad. Její činnost nelibě nese zejména Nigérie, která je nejvíce postižena útoky, ale i okolní státy, které se terčem útoků začaly stávat až během tohoto roku.
Země tohoto regionu se tedy spojily a vytvořily už zmiňované jednotky MJTF, jejichž cílem je eliminace islamistů. Jednotlivé země sice neměly dostatek prostředků na účinný boj s Boko Haram, ale to se postupně mění tím, jak tyto země získávají pro boj z IS podporu ze Západu.
Na začátku března se zformovaly jednotky MJTF a zapojily se do boje s Boko Haram. Mezinárodní spolupráce se poměrně osvědčila a MJTF se podařilo vytlačit islamisty z několika měst a vesnic, avšak odpor teroristů se nepodařilo zlomit úplně.
ISWA stále ovládá velké části území nigerijských států Borno, Yobe a Adamawa a dokáže stále provádět vojenské operace na velkém teritoriu. Nepolevující počet sebevražedných teroristických útoků ISWA v Nigérii a Čadu tak ukazuje, že boj s islamisty bude ještě dlouhý.
Zdroj: All Africa
Související články
Islámský stát sjednocuje
Islámský stát je hrůzostrašnou realitou dneška. Strategií, jak ho porazit, katalogů chyb v boji s ...
-
14.08.2015
-
14 komentářů
-
Matej Kandrík
Ruská protiteroristická kampaň na Kavkaze pokračuje
Během léta islamisté utrpěli na Kavkaze poměrně značné ztráty. Ruské bezpečnostní složky provedly ...
-
21.08.2015
-
7 komentářů
-
Václav Kopecký
Turecké námluvy s islámskými radikály v Sýrii a Iráku
Posledních několik let je v Turecku u moci Strana spravedlnosti a rozvoje AKP (Adalet ve Kalkinma ...
-
03.09.2015
-
19 komentářů
-
Václav Kopecký
Chystá Evropa pozemní ofenzívu do Sýrie?
Evropa se zmítá v uprchlické krizi. Stovky tisíc běženců míří do Evropy a další miliony o cestě ...
-
12.09.2015
-
56 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Načítám diskuzi...