Nová francouzská stíhačka Rafale F5 ponese hypersonické jaderné střely ASN4G

-
6. 3. 2023
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Francie vyvine nejnovější verzi víceúčelové stíhačky Rafale označovanou jako Rafale F5. Hlavním důvodem je zdržující se vývoj francouzsko-německého leteckého systému šesté generace FCAS / SCAF (Future Combat Air System / Système de combat aérien du futur). Jedním ze stěžejních úkolů Rafale F5 bude zajištění francouzského jaderného odstrašení pomocí vyvíjené hypersonické jaderné střely ASN4G (Air-Sol Nucléaire 4 Génération).
FCAS / SCAF je program zastřešující vývoj řady leteckých technologií, systémů a platforem – nejdůležitější je nová pilotovaná dvoumotorová stíhačka šesté generace NGF (New Generation Fighter). NGF doplní bezpilotní letouny (bojové, průzkumné, klamné), zbraně dlouhého dosahu, podpůrné letouny, satelity atd.
V prosinci minulého roku francouzská firma Dassault Aviation a německá Airbus Defence & Space uzavřely dohodu o společném vývoji a stavbě letuschopných technologických demonstrátorů NGF – první demonstrátor vzlétne v roce 2029. V průběhu nebo následně se rozhodne o dalším vývoji. Ten případně povede ke stavbě prototypů a následně k zahájení sériové výroby NGF. Podle současných plánů NGF vstoupí do výzbroje nejdříve v roce 2040.
Francie a Německo musí sjednotit mnoho rozdílných požadavků. Francie hodlá vyvinout námořní verzi NGF a požaduje nesení perspektivních jaderných střel ASN4G (u námořnictva i letectva). To samozřejmě německá strana po NGF nepožaduje.
Podle francouzských médií ale integrace ASN4G proběhne nejdříve deset až patnáct let po zavedení NGF do výzbroje, tedy nejdříve po roce 2050, spíše později. Minimálně do té doby si francouzské letectvo AAE (l'Air & de l'Espace) a námořnictvo ponechá stíhačky Rafale.
V současné době Rafale nesou modernizované jaderné střely ASMP-A (Air-Sol Moyenne Portée – Amélioré) označované jako ASMP-A Rénové. Střely zůstanou ve výzbroji minimálně do roku 2035. Poté je nahradí jaderné hypersonické střely vzduch-země ASN4G. Francie tedy musí výhledově zajistit provoz Rafale s ASN4G do roku 2060, než jejich roli zcela převezmou NGF.
Související články
Řecko zbrojí proti Turecku: Za 18 stíhaček Rafale utratí 2,8 miliardy dolarů
V nejbližší době Řecko a Francie podepíšou dohodu o prodeji 18 nových a používaných víceúčelových ...
-
23.12.2020
-
113 komentářů
-
Jan Grohmann
Rafale, tankery, vrtulníky: Miliardový prodej francouzských zbraní do Indie
Podle francouzského magazínu Air&Cosmos Francie a Indie jednají o potenciálním prodeji dalších ...
-
22.01.2021
-
29 komentářů
-
Jan Grohmann
Chorvatský tisk: Záhřeb kupuje francouzské stíhačky Rafale
Chorvatský deník Jutarnji list včera přinesl zprávu o zájmu Záhřebu nakoupit 12 starších ...
-
21.05.2021
-
115 komentářů
-
Jan Grohmann
První stíhačka Rafale F3R pro Řecko
Ve středu 21. července zástupci řeckého letectva PA (Polemikí Aeroporía) na francouzské letecké ...
-
22.07.2021
-
20 komentářů
-
Jan Grohmann
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.