Nová generace samohybné houfnice M109 Paladin

M109 Paladin PIM
Foto: BAE Systems

I když je samohybné houfnici M109 Paladin již 50 let, do důchodu se nechystá. Právě naopak! Díky ukončení projektu samohybných houfnic nové generace Crusader a NLOS-C, se Paladinu prorokuje dlouhý život. Jelikož však vývoj armádních technologií pokračuje mílovými kroky, tak i Paladin je průběžně modernizován. Nejnovější verze M109 Paladin Integrated Management (PIM) je v těchto dnech testována americkou odnoží BAE Systems.

Houfnice M109 PIM převzala od svých předchůdců dělo, věž a korbu. Vše ostatní prošlo radikální změnou. Je tedy možné mluvit, spíše než o modernizaci, o zásadní přestavbě.

Nový je například podvozek, motor, převodovka a řízení, které jsou převzaty z bojového vozidla pěchoty Bradley. Díky modernímu podvozku vzrostla nosnost vozidla o 12,5 tun, což umožnilo instalaci nového přídavného pancéřování.

Modernizace M109 široce využívá komponenty vyvinuté pro vozidla Crusader a NLOS-C. Jde především o elektronickou výzbroj, jakou je nový výkonný zdroj elektrické energie, nejmodernější komunikační a senzorové vybavení nebo nový balistický počítač.

Crusader a NLOS-C

Foto: Crusader a NLOS-C / General Dynamics, BAE SystemsZ programu NLOS-C byl rovněž převzat elektrický systém ovládání kanonu a elektrický nabíjecí systém. Oproti standardnímu hydraulickému provedení vyniká nové řešení plynulejším a rychlejším nabíjením. O něco lepší je rovněž přesnost střelby a citlivost ovládání věže.

Všechna vylepšení a především nový generátor elektrické energie, dovolují umístit do vozidla další přídavná elektronické zařízení - včetně externích. Usnadní se tak následná modernizace, která s rozvojem komunikačních a průzkumných systémů bude nepochybně následovat.

 Excalibur

Foto: Excalibur  / Raytheon

Modernizační sada dovoluje vést rychlou a dlouhotrvající střelbu. V ustáleném režimu dosahuje rychlost palby 1 výstřel za minutu. Maximální rychlost je až 4 výstřely za minutu. Jako všechny moderní samohybné houfnice, dokáže i Paladin PIM odpalovat vysoce přesné dělostřelecké projektily, jako jsou typy Excalibur nebo projektily vylepšené pomocí sady Precision Guidance Kit.

První objednávky na modernizovanou houfnici M 109 Paladin mají přijit v roce 2013. Postupně chce US Army nakoupit až 580 modernizačních sad PIM, skládajících se ze samotného děla a muničního vozidla.

 Zdroj: Defense Aerospace

Nahlásit chybu v článku


Související články

ADAPTIV - infračervený štít pro bojové vozidla

Infračervené záření (IR), nebo chceme-li také „tepelné“, je elektromagnetické záření s vlnovou ...

Deset nejlepších vojenských inovací za rok 2010

Americká armáda 23. srpna zvolila vítěze každoroční soutěže o nejlepší inovace v oboru. Soutěž ...

Miniaturní průzkumní roboti poputují do Afghánistánu

Boj v městské zástavbě je noční můrou každého vojáka, nemluvě o boji v budově. Problém je, že nikdo ...

Akustická lokace nepřátelských odstřelovačů

V misích jako je ta v Iráku nebo Afghánistánu musí spojenečtí vojáci často čelit nenadálým útokům ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...