Nová letadla „Air Force One“ pro americké prezidenty

Foto: Dva velké symboly Spojených států. Prezidentský Boeing VC-25 a obrovské sochy čtyř amerických prezidentů v Mount Rushmore. / U.S. Air Force
Dva velké symboly Spojených států. Prezidentský Boeing VC-25 a obrovské sochy čtyř amerických prezidentů v Mount Rushmore. / U.S. Air Force

Americké letectvo (U.S. Air Force) získá tři nová dopravní letadla „Air Force One“ pro dopravu prezidenta Spojených států a vrcholných amerických činitelů. Základem nového amerického prezidentského letadla se stane Boeing 747-8, největší dopravní letadlo společnosti Boeing.

Air Force One a Marine One

O dopravu amerických prezidentů a vrcholových politických a vojenských činitelů se stará americké letectvo (U.S. Air Force) a americká námořní pěchota (U.S. Marine Coprs). Letectvo zajišťuje leteckou přepravu amerických ústavních činitelů po celém světě, námořní pěchota zajišťuje dopravu pomocí vrtulníků, především na území Spojených států.

V letectvu přepravu zajišťuje 89. křídlo letecké přepravy 89 AW (89th Airlift Wing). Ve výzbroji 89 AW najdeme řadu letadel, jako jsou malé obchodní letouny Gulfstream IV (C-20), Gulfstream V (C-37), větší dopravní Boeing 757 (C-32), Boeing 737-700C (C-40 Clipper) a především prezidentské Boeing 747 (VC-25).

Všechny letouny 89 AW jsou speciálně upraveny pro převoz VIP osob. Letouny jsou vybavené rozšířenou avioniku a komunikačními systémy pro posádku i pasažéry.

Symbolem letky, a také bez nadsázky Spojených států, jsou dva prezidentské letouny VC-25 v typickém modrobílém zbarvení. Pokud je na palubě prezident (nebo na jakémkoliv jiném letadle), letadlo se označuje ikonickým volacím znakem „Air Force One".

Dřív než si řekněme něco nového o nových prezidentských letadlech, pojďme se podívat ještě na prezidentské vrtulníky. V námořní pěchotě přepravu americký ústavních činitelů zajišťuje vrtulníková letka HMX-1 (Marine Helicopter Squadron One). Pokud se na palubě vrtulníku nachází prezident, je tento stroj v éteru označován jako „Marine One".

Mariňáci k přepravě prezidenta a dalších VIP osob využívají vrtulníky VH-3D Sea King  nebo novější a menší VH-60N "WhiteHawk". V současné době běží program VXX (Presidential Helicopter Replacement Program) kladoucí si za cíl najít náhradu za prezidentské vrtulníky.

Jedním z kandidátů programu VXX byl dokonce konvertoplán V-22 Osprey. Vítězem se ale nakonec stal typ Sikorsky S-92. V současné době se počítá s výrobou 21 vrtulníků.

Boenig 747-8

Boeing 747-8 pro amerického prezidenta

Zpět k letadlům. Ikonická prezidentská letadla VC-25 americké letectvo zařadilo do výzbroje v roce 1990. Technická životnost končí letounům v roce 2017, poté bude následovat náročná generální oprava.

Americké letectvo již před časem začalo za oba letouny hledat náhradu. Potenciální uchazeči byly dva – americký Boeing 747-8 a evropský Airbus A-380. Obě jsou největší dopravní letadla současnosti.

Není třeba dodávat, že při tak prestižní záležitosti dostal přednost americký výrobce. Ostatně Airbus taktně oznámil, že nehodlá usilovat o dodávky letadel pro amerického prezidenta.

Letectvo nakonec oznámilo nákup tři letounů Boenig 747-8, která následně projdou hloubkovou úpravou. "Boeing 747-8 je jediné letadlo vyráběné v USA, které zcela splňuje všechny nezbytné podmínky, aby vykonávalo prezidentskou misi," říká Deborah Lee James, (civilní) sekretářka amerického letectva.

První letoun 747-8 dodá Boeing americkému letectvu v roce 2018. Následně dojde k zástavbě potřebných systémů a k testování. Poprvé se může prezident novým letadlem proletět v roce 2023. Podle deníku Wall Street Journal letectvo za tři nové prezidentské speciály utratí 1,65 miliardy dolarů.

Jaké vylepšení nový prezidentský letoun získá, podléhá utajení. Prezidentský Boeing 747-8 bezpochyby obdrží bohaté komunikační a aviatické vybavení, systémy pro elektronický boj a také systémy pro boj s řízenými protiletadlovými střelami. Podobně jako u současného VC-25 budou všechny důležité elektronické části chráněny před silným elektromagnetickým pulsem vznikajícím při jaderném výbuchu. 

Boeing 747-8 měří na délku 76,4 m při rozpětí křídel 68,5 m. Maximální startovací hmotnost je 442 000 kg a dolet bezmála 15 000 km. 

Zdroj: U.S. Air ForceReuters

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americké letectvo sází na elektromobily

Základna amerického letectva v Los Angeles vyměnila celou svou flotilu užitkových vozidel za ...

České letectvo má nový „prezidentský" vrtulník

Jeden ze salonních vrtulníků Mi-8S pro přepravu ústavních činitelů ze stavu 24. základny dopravního ...

V-22 Osprey získal bitevní schopnosti

Firma Boeing úspěšně provedla ostré střelecké testy neřízených i řízených raket umístěných na ...

HH-60W Combat Rescue Helicopter

Americké letectvo (U.S. Air Force) již netrpělivě vyhlíží nový bojový záchranářský vrtulník HH-60W ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Charlie
  09:27 01.02.2015

  liberal shark: "aviatické vybavení" je častá chyba pana Grohmanna, už jsem na to upozorňoval pod jiným článkem :) Kozlus: podle mě je to s generálkou současných letadel chyba, ...Zobrazit celý příspěvek

  liberal shark: "aviatické vybavení" je častá chyba pana Grohmanna, už jsem na to upozorňoval pod jiným článkem :)

  Kozlus: podle mě je to s generálkou současných letadel chyba, pokud nejednou v režimu, že starý typ drží ještě nekolik let v rezervě.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  00:35 31.01.2015

  A ohrivacky decky na sedacku? :-D Takze 2017 jdou soucasna letadla na generalku a od 2023 budou nasazena jina? Ta generalka asi bude chvilku trvat a asi bude pekne draha. U ...Zobrazit celý příspěvek

  A ohrivacky decky na sedacku? :-D

  Takze 2017 jdou soucasna letadla na generalku a od 2023 budou nasazena jina? Ta generalka asi bude chvilku trvat a asi bude pekne draha. U takovyho letadla to asi jde patricne do hloubky a krome generalky letadla se urcite udela (dalsi) modernizace na nejnovejsi stupen elektronickeho vybaveni. A v 2023 ty letadla pujdou do srotu nebo nekam do rezervy? Pochybuju, ze tyhle letadla poslou na normalni vrakoviste i po vymontovani veskereho vybaveni.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  23:44 30.01.2015

  Předposlední odstavec - aviatické vybavení - to jsou asi kožené kukly, kulaté brýle a dlouhé šály :-))).

  Předposlední odstavec - aviatické vybavení - to jsou asi kožené kukly, kulaté brýle a dlouhé šály :-))).

Načítám diskuzi...