Nová obrněná technika americké armády v nedohlednu

Foto: M1A2 Abrams při střelbě; větší foto / U.S. Army
M1A2 Abrams; větší foto / U.S. Army

Americká armáda (U.S. Army) je největší a nejpočetnější složkou Ozbrojených sil Spojených států. Američtí vojáci však v současné době válčí s technikou, navrženou a vyráběnou ještě za dob studené války. Zavedení obrněné techniky nové generace je přitom v nedohlednu.

Bojiště Evropa

Rusko v současné době vyvíjí zcela novou generaci obrněné techniky. Zmínit je nutno především nový tank T-14 postavený na univerzální pásové platformě Armata. Sesterskou odlehčenou platformu tvoří bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25. Kolovou obrněnou techniku zastupují nová vozidla Bumerang.

Na druhé straně za Atlantikem (nebo Pacifikem) naopak americká armáda spoléhá, a ještě řadu let bude spoléhat, na vozidla vyvinutá v období studené války. Páteř obrněných jednotek americké armády tvoří hlavní bojové tanky Abrams a pásová vozidla Bradley. Jako nová vozidla lze považovat kolové obrněné transportéry Stryker ve výzbroji Brigádních stryker bojových týmů SBCT (Stryker Brigade Combat Teams).

Konstrukce obou vozidel (Bradley, Abrams) spadá do 70. let minulého století. Dlužno však dodat, že současné verze díky hloubkovým modernizacím nemají příliš mnoho společného s původními stroji. Přesto nyní americká armáda stojí proti protivníkovi, který zavádí zcela novou generaci obrněné techniky.

Ač se lze dohadovat, zda soupeření Ruska a Spojených států nikdy neskončilo, nyní je rétorika na obou stranách více vyostřená. „Já bych nyní viděl Rusko jako hrozbu číslo 1," uvedl generál Milk Milley, náčelník generálního štábu americké armády, při slyšení Senátnímu výboru pro ozbrojené složky v Kongresu. Milley v současné době přebírá místo náčelníka generálního štábu americké armády po odcházejícím generálu Ray Odiernovi.

V současné době také americká armáda navyšuje, vzhledem ke změněné bezpečnostní mapě, počet obrněných jednotek v Evropě. Rozmístění obrněných jednotek v Evropě (Polsko, Pobaltí) není náhodné. Právě Evropa, přesněji řečeno Epihercynské nížiny (European Plain), jsou ideálním místem pro vedení operací obrněných jednotek.

Epihercynské nížiny jsou rozsáhle rovinaté plochy bez hornatých oblastí, tvořící spojnici mezi Moskvou a Paříží. Epihercynské nížiny využil Hitler pro vpád do Polska a dále do Ruska. Během studené války se obranní plánovači z NATO obávali, že sovětské obrněné divize využijí pro útok na NATO právě Epihercynské nížiny.

Foto: Epihercynské nížiny / Public Domain
Epihercynské nížiny / Public Domain

Modernizační snahy

Pentagon za posledních dvacet let vydal miliardy dolarů na vývoj nové obrněné techniky. Revoluční a ambiciozní programy FCS (Future Combat Systems) a GCV (Ground Combat Vehicle) však skončily nezdarem. FCS, ukončený v roce 2009, si kladl za cíl nahradit většinu obrněných vozidel, včetně tanků M1A2 Abrams.

Klíčové zbraňové systémy a rozhodující palebnou sílu americké armády tak stále představují hlavní bojové tanky M1A2 Abrams, bojové vozidla pěchoty M2 Bradley a samohybné houfnice M109 Paladin - soustředěné do Obrněných brigádních bojových týmů ABCT (Armored Brigade Combat Team).

V současné době běží ve Spojených státech výzkumný program FFV (Future Fighting Vehicle). Cílem programu však není vývoj konkrétního vozidla, jako v případě FCS a GCV, ale prozkoumání nových technologií, díky kterým jednou (možná) vznikne nové obrněné vozidlo.

Realitou však je, že americká armáda nové vozidla nakupuje a stávající modernizuje. Nejde však o zcela nové koncepce. Nové obrněné transportéry AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle) a také hloubkově modernizované M109 PIM Paladin využívají modernizovanou pásovou platformu Bradley.

Cílem americké armády není získat jen nová/modernizovaná vozidla, ale především sjednotit používanou techniku a výrazně snížit logistickou zátěž. V nedaleké budoucností více než 75 % obrněné techniky ABCT týmů získá stejné motory nebo podvozek (resp. zavěšení kol).

Tato technika využije především podvozkovou platformu vozidel Bradely. Zbytek budou tvořit tanky Abrams a odvozené verze – mostní (Joint Assault Bridge), ženijní (Assault Breacher Vehicle). Ve výzbroji americké armády zůstanou také vyprošťovací tanky M88 (odvozené od tanků M60 Patton).

Blízká budoucnost americké armády nese jméno Bradley.

Technika využívající společnou součástkovou základnu není jen finančně méně náročná na provoz, ale je rovněž více (časově, početně) nasaditelná. Menší různorodost mezi díly navíc zjednodušuje logistické zajištění provozu techniky při nasazení v zahraničí (menší počet lidí, dopravních prostředků, energie, organizace, atd.).

Kromě nových vozidel AMPV a prakticky nových M109 PIM Paladin připravuje americká armáda modernizaci vozidel Bradley i Abrams. Kromě modernizované pohonné jednotky, pancéřování a senzorického vybavení je kladen důraz na zvýšení výkonu generátoru elektrické energie. Důvodem je například výstavba nové generace datových a proti rušení odolných bezdrátových sítí, které propojí zúčastněná vozidla do jediné informační sítě.

Avšak původní konstrukce naráží na své limity. Bojové vozidlo pěchoty M2 Bradley více než 6 členů výsadku neuveze. Vylepšená pohonná jednotka Bradley a Abrams (plynová turbína) nebude mít o mnoho menší spotřebu paliva. Původní konstrukce obou vozidel také nedovolí výrazně zlepšit ochranu proti minám nebo IED.

Ostatně i současné verze Bradley a Abrams jsou výrazně těží, než jejich předchůdci. Hmotnost, především kvůli dodatečné pancéřové ochraně, Bradley vzrostla z 25 tun na 34 tun, Abramsu z 60 na 70 tun.

Dlužno dodat, že s hmotností se praly i programy FCS nebo GCV. Bojové vozidlo pěchoty GCV mělo v některých konfiguracích dosahovat hmotnosti až 84 tun.

Jedním z hlavních cílů FFV je najít technologie, umožňující výrazné snížení hmotnosti při zachování (nebo zvýšení) balistické ochrany. Americká armáda je připravená během pěti let vydat na program FFV 720 milionů dolarů. Vývojové práce v programu zajišťují BAE Systems a General Dynamics.

Možným řešením snížení hmotnosti je výrazný pokrok v aktivní ochraně. Nová generace techniky získá slabší fyzický pancíř, ale nová generace aktivní ochrany dokáže ničit nejen kumulativní řízené střely, ale také podkaliberní střely vypálené z tankových kanónů.

Zdroj: Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Indická armáda hledá nový hlavní bojový tank

Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicle) hledá náhradu za více než 2500 ...

Armáda 2015: Náhled do stavu ruských ozbrojených sil

Před několika týdny se v Rusku uskutečnila obří vojenská výstava Armáda 2015. BBC Russian Service ...

Ruský tank T-14 Armata: Drahá budoucnost ruské armády

Ruská armáda se připravuje na zavedení nového hlavního bojového tanku T-14 Armata. Tank svými výkony ...

M829A4 : Nová munice pro americké tanky Abrams

Americká firma Orbital ATK oznámila zahájení sériové výroby nejnovější tankové munice M829A4 pro ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • FTV-zapad
  15:11 25.08.2015

  Nikde tady neni clanek o britskem tanku modifier.Žádám o vysvetleni.

  Nikde tady neni clanek o britskem tanku modifier.Žádám o vysvetleni.

 • mastodont
  17:56 04.08.2015

  Ok, veľa štastia nech sa Vám darí, veď ja Vám to prajem. Ja štastný som.

  Ok, veľa štastia nech sa Vám darí, veď ja Vám to prajem. Ja štastný som.

 • RiMr71
  16:22 04.08.2015

  Mám v práci několik kolegů/SLováků. Ukázal jsem jim MAstodonte tvoje názory a zajímalo mě co oni na to... Np... když pominu nějaké záležitosti související spíš s hodnocením ...Zobrazit celý příspěvek

  Mám v práci několik kolegů/SLováků. Ukázal jsem jim MAstodonte tvoje názory a zajímalo mě co oni na to... Np... když pominu nějaké záležitosti související spíš s hodnocením zdravotního stavu, tak bych to asi shrnul do "presne kvoli takym ***** som sa s tama od*ebal!"

  Takže... kdo ví jak to s tím vřelým vztahem SLováků k tomu dubisku na východě je. Respektive, jak to berou SLováci "vonka", a jak to berou SLováci ve městech, jak to berou SLováci na dedinách...

  Ale obecně - Deortc ti tady namátkou vyjmenoval co všechno dala západní civilizace (a hlavně Velký Satan!) světu a co dává, ale tys to taktně přešel (opět využívajíc západní technologie) a zase sis dal tu svoji mantru o hodných Rusech a zlých zápaďácích... Nenávidíš stranu která ti poskytuje svobodu hutorit ta svoje moudra, život v míru a technologie (a které NEMUSÍŠ používat!!) a miluješ stranu, která je nepřátelská i k vlastnímu lidu. Když Rusové opovrhují Ukrajinci (osvědčeno při osobních kontaktech), co si asi myslí o SLovácích? Jak jsem pochopil, tak Rusové kteří zhusta žijí odkazem Velké vlastenecké války, vám nezapoměli vaši klerofašistickou "epizodku" (na rozdíl od "západu"). Třeba jeden můj známý, Andrej, SLováky vyloženě nesnáší a mluví o vás velmi nehezky. Naočkovali to do něho rodiče z Krasnodaru, jestli ti to něco říká, ty slovanský bratře ruského národa :)

  Já být SLovákem (a že částečně jsem) tak bych na tu Ivanovu lásku moc nespoléhal... :)

  A k témattu - kde asi bude úroveň modernizací západních pancéřů, až jednou Armata bude konečně nasazena v nějakých počtech? A nejspíš těch Armat nikdy nebude moc. Tak jak si asi povedou "masové" typy téček proti západní technice upravené pro boj proti Armatě?Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  14:46 04.08.2015

  Víš Mastodonte, Tvůj problém je v těchto slovech: "vetšina čo poznám"... Velmi totiž pochybuju, že znáš všechny Slováky. A to, že většina těch co znáš má stejný názor jako ty je ...Zobrazit celý příspěvek

  Víš Mastodonte, Tvůj problém je v těchto slovech: "vetšina čo poznám"... Velmi totiž pochybuju, že znáš všechny Slováky. A to, že většina těch co znáš má stejný názor jako ty je jaksi dáno tím, že ve většině případů se stýkáš s lidmi podobných zájmů.

  "Na názory bezpečnostných analytykov ti možem povedať len jedno. Nech sa strčia. Neverím im ani pol slova. Sú zaplatený."

  Jistě, věříš jenom tomu co podporuje Tvůj názor a ostatní je propaganda. Jestli něco definuje ovcoidnost pak přesně tohle.Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  14:35 04.08.2015

  ok inteligenti, to že sa obcas pritrafí nejaké to I Y z dosledku ze to pisem rychlo ma ani moc nestve. To butters to ma kazdy suhlasit s tebou ? Ber kritiku taká aká je. Je mi ...Zobrazit celý příspěvek

  ok inteligenti, to že sa obcas pritrafí nejaké to I Y z dosledku ze to pisem rychlo ma ani moc nestve.
  To butters to ma kazdy suhlasit s tebou ? Ber kritiku taká aká je. Je mi lúto ze to sklzlo do tejto roviny ale som aj rád.
  Nikoho by som nedaval obesit, to mas co za predstavy.
  Shania takých ako ja je na Slovensku veľa. Možno nedávajú svoje pocity tak hlasno najavo ale vacsina má viem aký smer, žijem tu viem.
  Že ja si hladím ego ? :D veď vy si tu hladíte to svoje Americké už roky.
  Dám Vám už pokoj. Isto si rád že si sa konfrontoval aj s niečim iným ako ČT24 :)Skrýt celý příspěvek

 • butters
  14:25 04.08.2015

  @mastodont: Prestan robit hanbu a uz tu nic nepis. Diskusie maju byt k clanku a nie, aby si tu proruski trollovia hladili ego. Uroven tvojich argumentov koresponduje s urovnou ...Zobrazit celý příspěvek

  @mastodont:

  Prestan robit hanbu a uz tu nic nepis. Diskusie maju byt k clanku a nie, aby si tu proruski trollovia hladili ego. Uroven tvojich argumentov koresponduje s urovnou tvojej gramatiky.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:24 04.08.2015

  mastodont: V konečnom dosledku rešpektujem aj vaše názory/// vážně?:)) přišel jsi na tohle foru, a nejspíš tvůj první příspěvek byl útok na mě. A pak na Fenriho:) prostě ...Zobrazit celý příspěvek

  mastodont: V konečnom dosledku rešpektujem aj vaše názory///

  vážně?:)) přišel jsi na tohle foru, a nejspíš tvůj první příspěvek byl útok na mě.

  A pak na Fenriho:) prostě bomba, fakt mě bavíš.

  víš moje první reakce na tebe v tomhle vláknu, byla když jsi nadával Fenrimu (navíc jsi to ani nepochopil), opravdu mě to velmi pobavilo, protože on je spíš na ruské straně než na té mojí americké a moc často se neshodneme:) Ale ty jsi ho hned pro nedostatek nadšení nad ruskou technikou hned odsoudil a nejspíš by jsi ho za to i hned oběsil, kdyby jsi měl tu moc.

  Proto si dávejte pozor, na kterou stranu nás taháte:) Může se vám pak lehce stát, že lidi jako mastodont a jeho soudruzi budou zase u moci, ať už oblečou jakýkoliv kabát.


  O politice se s tebou už bavit nebudu, jen doufám že moc takový jako ty na Slovensku není, už tu máme uprchlíku dost.Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  14:23 04.08.2015

  Tak mi vysvetli jedno, z 50 ludi na Slovensku najdes mozno 5 ktorý súhlasia z američanmi. Vačšinu čo poznám ja osobne nefandí nikomu, skor ma rado Rusov ako Američanov vo veľkom ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak mi vysvetli jedno, z 50 ludi na Slovensku najdes mozno 5 ktorý súhlasia z američanmi. Vačšinu čo poznám ja osobne nefandí nikomu, skor ma rado Rusov ako Američanov vo veľkom pomere. Preto neverím zmanipulovaným mienkam, blbostiam ktoré financuje západ. Neni som ovca. Vidím veci reálne som realista. Moj názor sa odvíja v prostredí v ktorom žijem a nemám sa zle. Nie sme žiadny pastieri koz, ale vyspelý národ.
  Na názory bezpečnostných analytykov ti možem povedať len jedno. Nech sa strčia. Neverím im ani pol slova. Sú zaplatený.Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  14:04 04.08.2015

  Mastodont, ak uz musite zneuzivat koncept naroda na argumentaciu, oznacovat narod za pro-akykolvek, alebo proti-akykolvek, alebo hodnotit jeho myslenie "tak vseobecne" v diskusii ...Zobrazit celý příspěvek

  Mastodont, ak uz musite zneuzivat koncept naroda na argumentaciu, oznacovat narod za pro-akykolvek, alebo proti-akykolvek, alebo hodnotit jeho myslenie "tak vseobecne" v diskusii jednotlivcov bez podlozenia hodnotnych podkladov (prieskumov na vacsinovom mnozstve obyvatelstva) je neferove voci kazdemu jednotlivcovi tohto naroda.Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  13:35 04.08.2015

  Fenri a shannia : Dohadovať sa s vami a výsledok bude že hovno ktoré vyserieš bude americké, pretože jeho DNA je americká. Aby si sa neurazil ja som Slovák a vidím to trošku inak ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri a shannia : Dohadovať sa s vami a výsledok bude že hovno ktoré vyserieš bude americké, pretože jeho DNA je americká.
  Aby si sa neurazil ja som Slovák a vidím to trošku inak ako ty Čech myslím z otázky povodu. Slováci majú trošku iné myslenie ako Češi myslím tak všeobecne - v otázke či sa radia k západu alebo východu skor sú neutrálny- alebo viac proruský.
  Vy ste jasne proamerický - vyplýva to z diskusí, z vasej tv ČT ktorá neustále 24hodin denne vymýva mozgy čechom o tom aký sú Rusi zlý že ich treba odsúdiť za všetko.
  Neprijde vám trafené držať stranu krajine ktorá rozbíja svet ?
  Ja nestojím na strane ruska preto že som nejaký Rusofil.
  Stojim na strane Ruska pretože ako jediná krajina dostojne,ľudsky,materálne,technologicky, síce trošku posvojom, dokáže odpovedať arogantným američanom na všetko čo si zmyslia.
  Za posledných 20 rokov ( je to obdobie kedy som prakticky zažil svoj vývoj aj ja) som všade videl len Americkú agresiu a rozpínavosť.
  Teraz mi určite budete oponovať čečenskom,gruzínskom a ukrajinou.
  Čečensko-vnútorný problém, za doby Putina je to zem v neskutočnom rozkvete.
  Gruzínsko 2008 - Ruský vojaci prakticky napadnutý na odštiepeneckom území + agresia Gruzínska.
  Ukrajinská kríza - hovorte si čo chcete toto je robota západných tajných služieb, tiež majú určité inovácie ako rozbiť cudzie štáty a potom sa nenápadne infiltrovať na územie. Toto je presne ten príklad. Samozrejme Rusi nenechali nič na náhodu.
  Vymažte si z dejín ruské úspechy ja Vám to prajem.
  Keď vidím vyjadrenia amerických činiteľov na konflikty alebo udalosti ktoré sú vážne je mi na vracanie. Toľko neprávd a zahmlievania až sa idem povracať.
  Veď majú dlh 18 bilionov a stále ten dolár nepadne, obrovská mafia.
  Prajem Vám že sa cítite na vrchole keď ste hodnotovo napojený na americkú demokraciu :)
  V konečnom dosledku rešpektujem aj vaše názory ( aj keď sú podľa mňa nesprávne - alebo skor nepresné ), ale ako to Putin hovorí aj keď vidí v američanoch zlo povie - Naši západný partneri. Z nadhľadom a neagresívnym postojom a pritom tvrdým si povie svoj názor (pre niekoho tvrdý a neprijatelný).
  Čínania ani zbytok sveta si to nikdy nedovolil na to nemajú gule.
  Treba mať gule aj Vám povedať že sa mi to nepáči. A som o tom presvedčený.Skrýt celý příspěvek

 • yaanu
  11:22 04.08.2015

  Svým chováním mi Rusko začíná připadat čím dál více jako KLDR. fenri Datum: 03.08.2015 Čas: 23:55 1) není to tak dávno, co tady na AN byl článek, že budou schopni do roku ...Zobrazit celý příspěvek

  Svým chováním mi Rusko začíná připadat čím dál více jako KLDR.

  fenri
  Datum: 03.08.2015
  Čas: 23:55
  1) není to tak dávno, co tady na AN byl článek, že budou schopni do roku 2018 stíhat vyrábět max někde 120 ks ročně. Kde je ten Putinův plán na 2500 ks T-14 do roku 2020? I kdyby dali 200 ks ročně, tak jim to potrvá přinejlepším 15 let. A v té době už USA budou mít vlastní next-gen, možná jenom ve vývoji/prototypu, ale to jim bude stačit, protože Abramsy v té době budou pořád dělat alespoň papírově (dokud se neutkají, tak jinou ani nebude mít nikdy) dělat T-14 konkurenci. Obzvláště pokud Abramsy projdou další modernizací na základě výsledků FFV.

  2) v tomto článku jsi se mohl dočíst, že mají program FFV, který si klade za cíl najít nové technologie, ne vyvinout novou obrněnou techniku, to je podstatný rozdílSkrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:56 04.08.2015

  mastodont: muj tchán je vyučený letecký mechanik, to co mi vyprávěl o rozdílech mezi stíhačkami vyrobenými u nás a v SSSR bylo něco neuvěřitelného, můžu pak pokračovat tím, že ...Zobrazit celý příspěvek

  mastodont: muj tchán je vyučený letecký mechanik, to co mi vyprávěl o rozdílech mezi stíhačkami vyrobenými u nás a v SSSR bylo něco neuvěřitelného, můžu pak pokračovat tím, že doslova každá továrna měla vlastní standardy a míry a komponenty nešli lehce zaměnit. Každý typ stroje měl pak vlastní podpůrné systémy, které nešli použít u jiných strojů, atd.

  Ano rusové toho dokázali hodně, ale ty programy byli za cenu ohromných investic a lidských zdrojů, ne žádná výroba na koleně a spoléhání se na ruskou vynalézavost jak to dělají teď.

  masová výroba T34 byla možná jen díky americkým výrobním technologiím...

  A ano já vidím Rusko jako hrozbu pro náš způsob života, nevidím absolutně žádný pozitivní přínos v jejich vlivu na naši oblast a s radostí půjdu s menším zlem a to je EU a USA, kteří mi zajistili životní úroveň a technologie které mám, ano je to na úkor zemí třetího světa, ale no a co, nebudu se přeci radovat a tleskat, až Čína bude dělat to stejné nám a nemám žádné iluze o tom, že tyto státy nebudou využívat víc jak západ.

  Až Rusko konečně zjistí kde je jeho místo a začne se chovat jako moderní stát, tak ho v Evropě s radostí přivítám, do té doby než jim to dojde, tak ať si radši žijí v tom jejich snu a budu doufat, že tam nějakému magorovy nerupne v bedně.Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  09:47 04.08.2015

  to "mastodont" Ad. "jsme Slovani" - ano, etnicky asi tak z jedné třetiny. Z toho bych měl vyvozovat co? My Češi jsme ve skutečnosti etnickou směsí všech možních národů, které se ...Zobrazit celý příspěvek

  to "mastodont"
  Ad. "jsme Slovani" - ano, etnicky asi tak z jedné třetiny. Z toho bych měl vyvozovat co?
  My Češi jsme ve skutečnosti etnickou směsí všech možních národů, které se během posledních stovek až tisíců let vyskytly na našem území - území Česka je historicky skutečným "melting potem". Když to vezmu jen ze své vlastní rodiny - jeden pradědeček Žid (dokonce z ortodoxní rodiny), jedna prababička Němka, další pradědeček Vídeňák a to jsou jen ti předci jejichž původ jakštakš znám. Určitě mám mezi předky i nějaké Slovany, ale nepochybně bych tam našel třeba i Kelty, kdybych je opravdu začal hledat. Že bych se ale měl identifikovat jako Slovan, to mě přijde stejně na hlavičku, jakobych o sobě tvrdil, že jsem třeba Kelt. :D
  Tvrdit teda, že nám Rusko musí být sympatické proto, že jsme Slovani, to mě připadá jako opravdu hodně velká pitomost. :)
  V praktické rovině - ruská kultura, životní styl, typický ruský žebříček životních hodnot, náboženství (my převážně katolictví, Rusko pravoslaví)..... to všecho je od nás Čechů naprosto odlišné, protože my jsme několik posledních stovek let prodělávali zcela jiný vývoj a jiné dějiny něž jaké má Rusko. Stačí mrknout třeba na jakoukoliv typickou ruskou vesnici a porovnat to s vesnicí českou a hned na poznáš jak velké rozdíly mezi náma jsou.
  Když už se s někým identifikovat, tak bych řekl, že my Češi jsme v podstatě jedno a totéž s Rakušáky. Ale s Rusy? To jsi nemyslel vážně, že?

  Ad. ruské (sovětské) úspěchy ve vesmíru - to nepopírám, ale jedná se o historii starou 30 a víc let. Dnešní ruské úspěchy ve vesmíru se omezují na provozování staré sovětské techniky, zatímco Američanům se na Marsu prohánějí tři robotická vozidla, přičemž to poslední má velikost osobního auta, Amíci vypouštějí do vesmíru sondy zkoumající vzdálené planety naší sluneční soustavy a měsíce těchto planet, vypouštějí vesmírné dalekohledy, staví hned několik různých vesmírých lodí (např. Orion má být schopný dostat 6 lidí až na Mars).
  Co dnes v této oblasti dělá Rusko? Jaký během posledních dvaceti let úspěšně zrealizovalo vesmírný vědecký program? Co by mě na Rusku mělo v této oblasti imponovat?
  Jen tak mimochodem, mnoho nejlepších sovětských vědců nepocházelo z Ruska, ale ze zemí, které Rusko často proti jejich vůli včlenilo jako součást Sovětského svazu a dnes jsou tyto země opět samostatné, navíc často se špatnými vztahy vůči Rusku, takže nadaní lidé z těchto států pomáhat ruské vědě nejspíš zrovna nechodí. :)
  Ale nejde jen o vesmír, co třeba medicína (ty snad víš o nějakých ruských moderních lécích a nových medicínských postupech?), výpočetní technika, strojírenství (hádej kdo také i Rusům vyrábí ropné těžební plošiny), letectví (ty kromě amerického Boeingu a evropského Airbusu znáš také i nějakou ruskou firmu, která by těmto dvěma dokázala aspoň trochu konkurovat?), atd.... ?

  Ad. "Puškin, Tolstoj" - to je literatura 19. stol. To je nepochybně hodnotná záležitost, ale se současným Ruskem to má už opravdu hodně málo společného.

  Ad. "pouštní bouřka" - ale to víš, že si ruská armáda našla čas toto pozorovat a hodnotit. Nebo si vážně myslíš, že Rusko "spalo" doslova klinickou smrtí? :)

  Fakt nevidím jediný racionální důvod pro kterých by mě dnešní Putinovské Rusko mělo být v něčem sympatické a přitažlivé ve srovnání s USA.

  Mimochodem, tento příspěvek píši na počítači HP (americká firma), vybaveném procesorem Intel (americká firma), pevným diskem WD (americká firma), grafikou AMD (americká firma) a operačním systémem Linux, který je sice mezinárodním projektem, ale založeným na UNIXu vyvinutém kde jinde než v USA a komunikujeme spolu díky Internetu, jehož podstatou je balík komunikačních protokolů TCP/IP, které byly vyvinuty, kde jinde než v USA, a to dokonce původně pro válečné účely (viz. projekt ARPANET). Pokud bychom se měli spoléhat na to, co bylo vyinuto a vymyšleno v Rusku, nejspíš bychom si spolu moc nepopovídali. :-PSkrýt celý příspěvek

 • mastodont
  01:07 04.08.2015

  Fenri... sériovej výroby neboli schopný ani v 1940, potom sa stal zázrak národ sa spojil a za deň vyrobili miliardu T34.... napísal som ti to tak primitívne aby si to pochopil. V ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri... sériovej výroby neboli schopný ani v 1940, potom sa stal zázrak národ sa spojil a za deň vyrobili miliardu T34.... napísal som ti to tak primitívne aby si to pochopil. V tej vete je obsiahnuté úplne všetko, celá ta obšírnosť celého problému.Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  01:04 04.08.2015

  Deortz a neoponuje ti to že boli prvý vo vesmíre ? Že majú viac úspechov v kozme ako Američania ? ...ja neviem zase to skĺzne k tomu že tu vypukne linková vojna z wikipédie čo ...Zobrazit celý příspěvek

  Deortz a neoponuje ti to že boli prvý vo vesmíre ? Že majú viac úspechov v kozme ako Američania ? ...ja neviem zase to skĺzne k tomu že tu vypukne linková vojna z wikipédie čo nechcem....
  Tieto ideologické hry hmm ako ja mám popravde sympatie u Rusov. Sme slovania a proste to cítenie mi nedá. Ruská kultúra je mi bližsia. O tých vynálezoch a úspechoch pre ľudstvo si to trochu prehnal až ma zarazilo.
  To vážne nedokážeš uznať ani Puškina, Tolstoja, Gagarina,
  Vážne ťa tak sklamali rusi od 68 ? aj mňa. Chvalabohu to bola len komunistická ideológia s ktorou ani ja nesúhlasím.
  Rusi po perestrojke mali dosť problémov zo sebou a nieto aby sledovali Púštnu búrku. 10Rokov spali pretoźe tak sa vyvíjal svet.

  Teraz je rok 2015 a Američania urobili vo svete viac svinstva ako osohu. Preto mám taký názor aký mám. a som na to patrične hrdý.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  23:55 03.08.2015

  yaanu:" 1.) V neposlední řadě, na co rusům bude dokonalá revoluční Armata, když nejsou schopni sériové výroby."-nějaký relevantní link? 2.)"Kdyby byla Armata taková revoluce, ...Zobrazit celý příspěvek

  yaanu:"
  1.) V neposlední řadě, na co rusům bude dokonalá revoluční Armata, když nejsou schopni sériové výroby."-nějaký relevantní link?
  2.)"Kdyby byla Armata taková revoluce, jak se tu pořád biješ a současné západní tanky šroty, tak nemyslíš, že by zejména USA něco s tím dělalo? Asi se z Armaty na zadek neposadili, když nemají potřebu vyvíjet nový MBT" - není mj. tento článek tom, jak se snaží vyvíjet novou generaci těžké obrněné techniky a jak se to (zatím) z různých důvodů ve výsledku nedaří?Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  18:06 03.08.2015

  Deortc: O tom exportovani ocesanych verzi techniky si neco zjisti. Jsi uplne vedle.

  Deortc: O tom exportovani ocesanych verzi techniky si neco zjisti. Jsi uplne vedle.

 • Gloton
  15:27 03.08.2015

  K tomu střetu techniky Ruska a USA: ke konfronatci, která by byla opravdu vypovídající o kvalitách strojů nedošlo. Nedílnou součástí nasazené techniky je kvalita osádky/obsluhy a ...Zobrazit celý příspěvek

  K tomu střetu techniky Ruska a USA: ke konfronatci, která by byla opravdu vypovídající o kvalitách strojů nedošlo.
  Nedílnou součástí nasazené techniky je kvalita osádky/obsluhy a ta byla vždy neporovnatelně horší na straně nasazené Ruské techniky. Arabové ani "nedokonale vycvičená šikmoočka" nikdy nemohli využít schopnosti té techniky.
  Dosavadní střety poskytují jen částečný obraz, který nekvalita osádek zančně zkresluje.Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  15:04 03.08.2015

  to "mastodont" Pokud vím, tak moderní aktuální ruská a US technika se nikde v ostrém boji v posledních letech spolu nestřetly, takže není o čem spekulovat. Ruská (sovětská) a ...Zobrazit celý příspěvek

  to "mastodont"
  Pokud vím, tak moderní aktuální ruská a US technika se nikde v ostrém boji v posledních letech spolu nestřetly, takže není o čem spekulovat.
  Ruská (sovětská) a americká technika se spolu v ostrém boji střetly mnohokrát pouze v dnes už pár desítek let staré minulosti, takže jedině toto dává jakousi základnu pro úvahy nad kvalitou bojové techniky obou těch států.
  Dále, zkazky o tom, kterak Rusko exportuje pouze šrot, zatímco pro sebe si nechává jakési tajemné Wunderwaffen, které sice nikdo nikdy neviděl v reálném boji, ale dle parametrů napsaných na papíře snad ve všech směrech překonávají to, co mají Amíci a dále zkazky o nemotivovaných a špatně vycvičených cizích vojácích používajících ruskou techniku, zatímco ruská armáda má zásobu jen samých namotivovaných a špičkově vycvičeých Übersoldátů, pravýchto ruských gerojů.....sorry, ale tohle všechno beru jen jako směšné poudačky ovčí babičky, protože pro tato tvrzení neexistuje žádný reálný důkaz.
  Jediným reálným faktem je, že když se naposled střetla ruská a americká bojová technika během vojenské operace Pouštní bouře, tak i samotným Rusům spadla čelist z toho, když zjistili jak obrovskou převahu americká armáda má, nejen v technice, ale také i v logistice a ve všech dalších oblastech vedení boje.

  Osobní poznámka k tématu "Rusko versus USA a osobní sympatie".
  Ano, přiznávám, že USA jakožto stát je mi nesrovnatelně sympatičtější než Rusko, které nás 20 let vojensky okupovalo a díky jehož čtyřicetiletému protektorátu jsme se stali východní zaostalou zemí, která se dnes velmi složitě snaží dohnat západní státy, které měly štěstí v tom, že na rozdíl od nás je pracka zaostalého ruského medvěda nezachvátila.
  Naopak na USA obdivuji jejich vědecký rozvoj a přínos ostatnímu světu - to se pochopitelně netýká zdaleka jen vojenské techniky, ale snad naprosto všech oblastí vědy a technologií. Obdivuji co dokáží v medicíně, počítačové technice, výzkumu vesmíru, atd...atd.... výčet všech možných oblastí ve kterých USA znamenají pro svět obrovský přínos by byl značně dlouhý. Naproti tomu Rusko - promiň, ale já teda vidím jen velkou nulu, nulu a dál už nic. :-p Naprosto nevidím nic co by mě na tom státu mohlo být sympatickým. Že plánují vyrábět modernější tank, nebo třeba lepší mezikontinentální jadernou raketu než mají aktuálně Američani? No a? Tohle by mě na Rusku snad mělo imponovat?Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  14:46 03.08.2015

  znovu +1 pro Charlieho @mastodont Pointa je v tom ze tady operujes s tankem, ktery jeste nikde operacne nasazen nebyl, Rusove jeste zadnou z jeho udajnych zapad prekonavajicich ...Zobrazit celý příspěvek

  znovu +1 pro Charlieho

  @mastodont
  Pointa je v tom ze tady operujes s tankem, ktery jeste nikde operacne nasazen nebyl, Rusove jeste zadnou z jeho udajnych zapad prekonavajicich vlastnosti nedokazali (kdyby rekli ze ten tank je schopen vodni prekazku preletet veril bych tomu asi stejne) a hlavne jej nedokazali vyrobit v nejakych rozumnych poctech aby melo smysl se o nich bavit. Dokud Armata nebude zabehly tank u vsech hlavnich prvosledovych jednotek nema smysl se o nem bavit jak o necem co ziskava prevahu Ruska na svou stranu, oni ti americani tisice abramsu maji, Rusko armat nikoliv. Nemci taky meli ke konci valky proudove letadla ale v malych poctech, s mizernymi (ve srovnani s zacatkem valky) piloty a zadny zvrat to uz neprineslo stejne jako v dnesnim stavu a poctech neprinasi absolutne zadny zvrat armata.

  Ad rozpocet a "rusky zazrak" s 10% americkeho rozpoctu. Rusove v nekterych oblastech (ne ve vsech) dokazi spoustu veci vyvinout. Musim smeknout pred jejich schopnosti navrhnout konkurenceschopne stroje se zlomkem vyzkumnych kapacit ALE jedna vec je takovy stroj navrhnout a druha jej pak zavezt do vyzbroje.
  Rusove pracuji na svem letadle 5. generace a dost mozna se jim (casem) i povede a kdyz se jim povede vyvoj urcite nebude v tak astronomickych sumach jako u F22 treba, ale v te astronomicke cene za Raptor uz je i bezmala 200 letajicich kusu. Na tom stavu bude Rusko kdy, za 20 let? V case kdy raptor bude v 2. polovine sve zivotnosti a uz se bude pracovat na jeho nastupci?
  To je problem Ruska, pro toto nase detinske porovnavani "kdo ma delsi" neni podstatne to co dokazes vyvinout, ale to co pak dokazes vyrobit a provozovat.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 5