Nová obrněná technika americké armády v nedohlednu

Foto: M1A2 Abrams při střelbě; větší foto / U.S. Army
M1A2 Abrams; větší foto / U.S. Army

Americká armáda (U.S. Army) je největší a nejpočetnější složkou Ozbrojených sil Spojených států. Američtí vojáci však v současné době válčí s technikou, navrženou a vyráběnou ještě za dob studené války. Zavedení obrněné techniky nové generace je přitom v nedohlednu.

Bojiště Evropa

Rusko v současné době vyvíjí zcela novou generaci obrněné techniky. Zmínit je nutno především nový tank T-14 postavený na univerzální pásové platformě Armata. Sesterskou odlehčenou platformu tvoří bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25. Kolovou obrněnou techniku zastupují nová vozidla Bumerang.

Na druhé straně za Atlantikem (nebo Pacifikem) naopak americká armáda spoléhá, a ještě řadu let bude spoléhat, na vozidla vyvinutá v období studené války. Páteř obrněných jednotek americké armády tvoří hlavní bojové tanky Abrams a pásová vozidla Bradley. Jako nová vozidla lze považovat kolové obrněné transportéry Stryker ve výzbroji Brigádních stryker bojových týmů SBCT (Stryker Brigade Combat Teams).

Konstrukce obou vozidel (Bradley, Abrams) spadá do 70. let minulého století. Dlužno však dodat, že současné verze díky hloubkovým modernizacím nemají příliš mnoho společného s původními stroji. Přesto nyní americká armáda stojí proti protivníkovi, který zavádí zcela novou generaci obrněné techniky.

Ač se lze dohadovat, zda soupeření Ruska a Spojených států nikdy neskončilo, nyní je rétorika na obou stranách více vyostřená. „Já bych nyní viděl Rusko jako hrozbu číslo 1," uvedl generál Milk Milley, náčelník generálního štábu americké armády, při slyšení Senátnímu výboru pro ozbrojené složky v Kongresu. Milley v současné době přebírá místo náčelníka generálního štábu americké armády po odcházejícím generálu Ray Odiernovi.

V současné době také americká armáda navyšuje, vzhledem ke změněné bezpečnostní mapě, počet obrněných jednotek v Evropě. Rozmístění obrněných jednotek v Evropě (Polsko, Pobaltí) není náhodné. Právě Evropa, přesněji řečeno Epihercynské nížiny (European Plain), jsou ideálním místem pro vedení operací obrněných jednotek.

Epihercynské nížiny jsou rozsáhle rovinaté plochy bez hornatých oblastí, tvořící spojnici mezi Moskvou a Paříží. Epihercynské nížiny využil Hitler pro vpád do Polska a dále do Ruska. Během studené války se obranní plánovači z NATO obávali, že sovětské obrněné divize využijí pro útok na NATO právě Epihercynské nížiny.

Foto: Epihercynské nížiny / Public Domain
Epihercynské nížiny / Public Domain

Modernizační snahy

Pentagon za posledních dvacet let vydal miliardy dolarů na vývoj nové obrněné techniky. Revoluční a ambiciozní programy FCS (Future Combat Systems) a GCV (Ground Combat Vehicle) však skončily nezdarem. FCS, ukončený v roce 2009, si kladl za cíl nahradit většinu obrněných vozidel, včetně tanků M1A2 Abrams.

Klíčové zbraňové systémy a rozhodující palebnou sílu americké armády tak stále představují hlavní bojové tanky M1A2 Abrams, bojové vozidla pěchoty M2 Bradley a samohybné houfnice M109 Paladin - soustředěné do Obrněných brigádních bojových týmů ABCT (Armored Brigade Combat Team).

V současné době běží ve Spojených státech výzkumný program FFV (Future Fighting Vehicle). Cílem programu však není vývoj konkrétního vozidla, jako v případě FCS a GCV, ale prozkoumání nových technologií, díky kterým jednou (možná) vznikne nové obrněné vozidlo.

Realitou však je, že americká armáda nové vozidla nakupuje a stávající modernizuje. Nejde však o zcela nové koncepce. Nové obrněné transportéry AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle) a také hloubkově modernizované M109 PIM Paladin využívají modernizovanou pásovou platformu Bradley.

Cílem americké armády není získat jen nová/modernizovaná vozidla, ale především sjednotit používanou techniku a výrazně snížit logistickou zátěž. V nedaleké budoucností více než 75 % obrněné techniky ABCT týmů získá stejné motory nebo podvozek (resp. zavěšení kol).

Tato technika využije především podvozkovou platformu vozidel Bradely. Zbytek budou tvořit tanky Abrams a odvozené verze – mostní (Joint Assault Bridge), ženijní (Assault Breacher Vehicle). Ve výzbroji americké armády zůstanou také vyprošťovací tanky M88 (odvozené od tanků M60 Patton).

Blízká budoucnost americké armády nese jméno Bradley.

Technika využívající společnou součástkovou základnu není jen finančně méně náročná na provoz, ale je rovněž více (časově, početně) nasaditelná. Menší různorodost mezi díly navíc zjednodušuje logistické zajištění provozu techniky při nasazení v zahraničí (menší počet lidí, dopravních prostředků, energie, organizace, atd.).

Kromě nových vozidel AMPV a prakticky nových M109 PIM Paladin připravuje americká armáda modernizaci vozidel Bradley i Abrams. Kromě modernizované pohonné jednotky, pancéřování a senzorického vybavení je kladen důraz na zvýšení výkonu generátoru elektrické energie. Důvodem je například výstavba nové generace datových a proti rušení odolných bezdrátových sítí, které propojí zúčastněná vozidla do jediné informační sítě.

Avšak původní konstrukce naráží na své limity. Bojové vozidlo pěchoty M2 Bradley více než 6 členů výsadku neuveze. Vylepšená pohonná jednotka Bradley a Abrams (plynová turbína) nebude mít o mnoho menší spotřebu paliva. Původní konstrukce obou vozidel také nedovolí výrazně zlepšit ochranu proti minám nebo IED.

Ostatně i současné verze Bradley a Abrams jsou výrazně těží, než jejich předchůdci. Hmotnost, především kvůli dodatečné pancéřové ochraně, Bradley vzrostla z 25 tun na 34 tun, Abramsu z 60 na 70 tun.

Dlužno dodat, že s hmotností se praly i programy FCS nebo GCV. Bojové vozidlo pěchoty GCV mělo v některých konfiguracích dosahovat hmotnosti až 84 tun.

Jedním z hlavních cílů FFV je najít technologie, umožňující výrazné snížení hmotnosti při zachování (nebo zvýšení) balistické ochrany. Americká armáda je připravená během pěti let vydat na program FFV 720 milionů dolarů. Vývojové práce v programu zajišťují BAE Systems a General Dynamics.

Možným řešením snížení hmotnosti je výrazný pokrok v aktivní ochraně. Nová generace techniky získá slabší fyzický pancíř, ale nová generace aktivní ochrany dokáže ničit nejen kumulativní řízené střely, ale také podkaliberní střely vypálené z tankových kanónů.

Zdroj: Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Indická armáda hledá nový hlavní bojový tank

Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicle) hledá náhradu za více než 2500 ...

Armáda 2015: Náhled do stavu ruských ozbrojených sil

Před několika týdny se v Rusku uskutečnila obří vojenská výstava Armáda 2015. BBC Russian Service ...

Ruský tank T-14 Armata: Drahá budoucnost ruské armády

Ruská armáda se připravuje na zavedení nového hlavního bojového tanku T-14 Armata. Tank svými výkony ...

M829A4 : Nová munice pro americké tanky Abrams

Americká firma Orbital ATK oznámila zahájení sériové výroby nejnovější tankové munice M829A4 pro ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Gloton
  12:18 31.07.2015

  Torong: když ty motáš jablka s hruškama. Bavíme se o MBT. Plně elektronické ovládání je také něco jiného, než elektronické taktické informační systémy. Bezosádková věž na MBT má ...Zobrazit celý příspěvek

  Torong: když ty motáš jablka s hruškama. Bavíme se o MBT.
  Plně elektronické ovládání je také něco jiného, než elektronické taktické informační systémy.
  Bezosádková věž na MBT má jednu obrovskou výhodu. Daleko nižší hmotnost oproti klasické věži s osádkou. I proto má nová Armata v základní modifikaci bez přídavného ancéřování hmotnost do 50T.
  Dle současného způsobu dělení tanků na generace, patří Armata nepochybně do generace nové.Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  10:48 31.07.2015

  Smutnou pravdou je, že US ARMY se s FCS dostala do stejné pasti jako v MBT 70 - příliš mnoho revolučních prvků najednou způsobilo tak obrovský nárůst ceny, že to nebylo ...Zobrazit celý příspěvek

  Smutnou pravdou je, že US ARMY se s FCS dostala do stejné pasti jako v MBT 70 - příliš mnoho revolučních prvků najednou způsobilo tak obrovský nárůst ceny, že to nebylo akceptovatelné. Navíc - FCS přišel spolu s doktrínou lehkých expedičních sil, jejímž předobrazem byly brigády Stryker, jejichž slabé stránky se naplno projevily v Iráku, a US ARMY najednou zjistila, že bez plnotučné tankové techniky to ještě nějakou dobu nepůjde. FCS byl tedy zrušen - ovšem stál příliš mnoho peněz a času, a navíc přišly angažmá v Iráku a Afghánu, které stály další spousty peněz, ekonomická krize, neúspěšný program nového výsadkového obrněnce pro MARINES (další utopené peníze bez užitku)... ve zrkatce se dá říci, že Pentagon jako takový ztratil zhruba deset let a spousty peněz, aniž by cokoliv smysluplného vzniklo, a nyní vidí, že si další riziko nemůže dovolit, protože by se mu stalo to, co po Vietnamu - vyčerpaný rozpočet nedovolil modernizovat a výzbroj pozemních sil zastarávala.

  Proto modernizuje Paladiny (které měly na začátku unifikovaný podvozek - s M-110) a dává je na Bradleye - původní podvozek už nestačí nárůstu hmotnosti a požadavkům na pohyblivost, navíc se sníží součástková základna. Proto dostávají Abramsy další balíky modernizací (nová munice, sady pro boj ve městě), ačkoliv jim před pár lety někteří generálové předvídali brzký zánik...Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  10:34 31.07.2015

  Gloton: Vážně? Bezosádková věž se používá už dávno na různé obrněné technice.U tanků ne, protože to asi nebude takový benefit, aby to mělo smysl. Digitalizace a dálkové ovládání je ...Zobrazit celý příspěvek

  Gloton: Vážně? Bezosádková věž se používá už dávno na různé obrněné technice.U tanků ne, protože to asi nebude takový benefit, aby to mělo smysl. Digitalizace a dálkové ovládání je u západních typů standart už dlouho a aktivní ochrana táké není nic nového a převratného. Armata je prostě tank stávající generace, který pokud se podaří dotáhnout do konce, bude na její špici. Nic víc. Nová generace by znamenala jiný přístup k tanku a to bezosádková věž opravdu není. Když to přeženu, tak bezosádkovou dálkově ovládanou věž měl už B29 Superfortress v roce 1945.Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  09:41 31.07.2015

  Vida, vida. A já si myslel, že upozadění zavádění ultramoderních nových typů obrněnců, a upřednostnění jiných zbrojních programů (především, co se letecké techniky týče), je z ...Zobrazit celý příspěvek

  Vida, vida.
  A já si myslel, že upozadění zavádění ultramoderních nových typů obrněnců, a upřednostnění jiných zbrojních programů (především, co se letecké techniky týče), je z hlediska koncepce rozvoje amerických ozbrojených sil a schopností a snah potenciálních protivníků nejen pochopitelné, ale i rozumné. Ani rozpočet Pentagonu není nafukovací.

  Ale to jsem netušil, že Putin má ve svém talónu schované takové eso.
  Tak Epihercynské nížiny ... kdo by to byl řekl?

  Tyhle výpotky jsou do BDefense vypouštěny z Land Systems, nebo odkud vlastně?Skrýt celý příspěvek

 • Dzin
  07:37 31.07.2015

  Co se týká americké obrněné techniky její vývoj zaostal z pohledu zavádění nových typů, ale to z důvodu nedostatku výzev a úplně jiného pohledu na moderní bojiště. Prvně, Abrams se ...Zobrazit celý příspěvek

  Co se týká americké obrněné techniky její vývoj zaostal z pohledu zavádění nových typů, ale to z důvodu nedostatku výzev a úplně jiného pohledu na moderní bojiště. Prvně, Abrams se ukázal jako tank s velkým potenciálem, který byl postupně vylepšen na pravděpodobně maximální mez svojí konstrukce. Ikdyž stále je zde možnost k vylepšení. a v druhé řadě, americká vojenská doktrýna se postupem let trochu změnila a než navyšováním počtu těžké techniky jde cestou zkvalitnění operačních schopností. Tedy snahou "za málo peněz hodně muziky". Nejde tedy o to, že by Američané byly nějak dále, ale oni se rozhodli provádět rozvoj armády úplně jinou cestou než je obvyklé. A v tomto postupu samozřejmě hrají prim, protože to dělají jako první. Je to tedy spíše otázka přístupu a bude zajímavé sledovat, s čím Američané přijdou.

  Rusko se řídí klasickým konvenčmím schématem. Není v tom samo, stejně postupuje i většina ostatních států světa, pouze státy NATO částečně přebírají americký model z důvodu kooperace. Proto uvidíme v ruských ozbrojených silách zavádění obrněné techniky podle základního schématu palebná síla/pancíř/pohyblivost. Je potom otázka do jaké míry dokáže zapracovat moderrní výpočetní a komunikační techniku, stejně jako propracovat systém velení a řízení. Ale zatím Rusko nepatří ani v jednom ke světové špičce.

  A když zde byla zmíněná Armata, je to hlavně stále tank, o kterém se hodně mluví, ale málo ví. Při nejlepší možné vůli nemůžeme brát informace o něm jako jednoznačně potvrzené, protože většina jsou buď odhady nebo informace z oficiálních ruských zdrojů.

  Takže to co opravdu má nebo nemá bych bral zatím jen s rezervou a počkal si až na finální produkt uzavedený do ruské armády a případně jeho otevřenou prezentaci (tedy ne jen průjezde a pohled z venku). Potom můžeme být chytřejší, co tento tank opravdu umí.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  22:09 30.07.2015

  Ciekawe czy amerykański Kongres sprzedałby / przekazał ACR (OSSR) 66 M1A1... i 66 M2 - w ramach wsparcia sojuszników...

  Grecji propnowali Abramsy - czemu nie?

  Ciekawe czy amerykański Kongres sprzedałby / przekazał ACR (OSSR) 66 M1A1... i 66 M2 - w ramach wsparcia sojuszników...

  Grecji propnowali Abramsy - czemu nie?

 • Vestly
  16:22 30.07.2015

  murphy, pes je zakopany v tom, že jadrove sily su docasnym riesenim Ruskeho problemu so slabou konvencnou armadou, ktory sa snazia riesit ci uz programom Armata, Pak-fa, Ratnik a ...Zobrazit celý příspěvek

  murphy, pes je zakopany v tom, že jadrove sily su docasnym riesenim Ruskeho problemu so slabou konvencnou armadou, ktory sa snazia riesit ci uz programom Armata, Pak-fa, Ratnik a pod.Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  16:09 30.07.2015

  Torong: T-14 Armata je nová generace nejen pro rusko. První MBT s bezosádkovou věží, s novými systémy aktivní ochrany, plně elektronické ovládání kde se počítá i s dálkovým ...Zobrazit celý příspěvek

  Torong: T-14 Armata je nová generace nejen pro rusko.
  První MBT s bezosádkovou věží, s novými systémy aktivní ochrany, plně elektronické ovládání kde se počítá i s dálkovým ovládáním, to lze označit jako novou generaci, byť ty systémy jsou na počátku zavádění do služby a zdaleka ještě nejsou sériové. Prostě nová generace MBT.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  14:16 30.07.2015

  Áno, USA zaspalo s vývojom jadrových zbraní ako s účinnou ochranou proti nim. Lenže, pes je zakopaný asi v tom, že USA dúfalo v koniec éry studenej vojny a jadrového harašenia, ...Zobrazit celý příspěvek

  Áno, USA zaspalo s vývojom jadrových zbraní ako s účinnou ochranou proti nim. Lenže, pes je zakopaný asi v tom, že USA dúfalo v koniec éry studenej vojny a jadrového harašenia, zatiaľ čo Putin čakal na tiché znovuzrodenie svojho fénixa.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:07 30.07.2015

  Tak na paralay mě nechce pustit můj antivirák. Píše mi hrozbu :(

  dexnom

  Oni trollové můžou být všelijakých barev. A Raptor mi jako ruský troll vůbec nepřipadá.

  Tak na paralay mě nechce pustit můj antivirák. Píše mi hrozbu :(

  dexnom

  Oni trollové můžou být všelijakých barev. A Raptor mi jako ruský troll vůbec nepřipadá.

 • Shania
  14:06 30.07.2015

  dexnom: to jako chceš říct, že rusové dokážou sestřelit všechny americké balistické rakety?:) Vždyť nemají ani funkční systém včasného varování a půlku raket na kapalné palivo, ...Zobrazit celý příspěvek

  dexnom: to jako chceš říct, že rusové dokážou sestřelit všechny americké balistické rakety?:)

  Vždyť nemají ani funkční systém včasného varování a půlku raket na kapalné palivo, z toho důvodu existuje i koncepce preventivního úderu, kdy by usa zničili ruské jaderné sila ještě než je rusové stihnou odpálit. doufám, že je to ale nikdy nenapadne zkoušet.Skrýt celý příspěvek

 • dexnom
  13:53 30.07.2015

  dovolim si jen podotknout, ze Raptor s jeho prapodivnymi prispevky psane jeste podivnejsi cestinou se mi nevim proc zda jako jeden z tech profi ruskych trollu...si i pamatuju na ...Zobrazit celý příspěvek

  dovolim si jen podotknout, ze Raptor s jeho prapodivnymi prispevky psane jeste podivnejsi cestinou se mi nevim proc zda jako jeden z tech profi ruskych trollu...si i pamatuju na provedeni presne jejich systemu co tu s nekym predvedl....

  jinak v necem ma, ale pravdu...rusko zene vyvoj strategickych zbrani a americani momentalne nemaji ani obranu proti jejich nejlepsim raketam, natoz adekvatni odpoved...
  samozrejme je to i zpusobene tim, ze amerika narozdil od ruska dodrzuje mezinardoni smlouvy a umluvy ktere brani vyvoji strategickych zbrani dlouheho doletu (ICBM).Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  13:43 30.07.2015

  Raptor Teď v rychlosti listuju na rusarmy.com. Příspěvky vidím i bez registrace. No zrovna tu vaší pasáž nedokážu najít, ale našel jsem téma T-14 Armata a tam nijak neregistruju ...Zobrazit celý příspěvek

  Raptor

  Teď v rychlosti listuju na rusarmy.com. Příspěvky vidím i bez registrace. No zrovna tu vaší pasáž nedokážu najít, ale našel jsem téma T-14 Armata a tam nijak neregistruju nejakou nenávist. Má to teda přes 200 stran (!). Ale vlastně jen řeší technické věci. Spíš srovnávají s Merkavou a někdo tam píše o Typu99.
  Tak prosím přímí odkaz. DíkySkrýt celý příspěvek

 • Raptor
  13:27 30.07.2015

  Nestačím sed se divit , co tady odpovědí na můj příspěvek. Já tady mám jak si lhát ? Jasně sem napsal , že Rusko zavádí do výzbroje strategické střely typu Topol M, a úplně ...Zobrazit celý příspěvek

  Nestačím sed se divit , co tady odpovědí na můj příspěvek. Já tady mám jak si
  lhát ? Jasně sem napsal , že Rusko zavádí do výzbroje strategické střely typu
  Topol M, a úplně novou střelu Jars. Naproti tomu USA zavádí do výzbroje taktickou
  výzbroj-vždyť dal odkaz, kde je to kritizováno/Nikdo asi nečetl/ Vývoj nového bombardéru teprve začne v příštím roce , a Rusko , Čina též vyvíjejí nové bombardéry. Ohledně útoku na USA-registruj se na rusarmy.com , nebo ohledně
  problému hypersonického úderu na USA je ve vláknu Mig-41 na webu paralay. To vlákno více jak 70 stran- tak si to pročti- musíš být registrovanýSkrýt celý příspěvek

 • semtam
  13:12 30.07.2015

  Sgt Murphy Ono to má i svoji logiku z zeměpisného pohledu. USA když to přeženu je pomalu ostrovní země :) a její působení v zahraničí vyžaduje právě druh techniky jaká se nyní ...Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy

  Ono to má i svoji logiku z zeměpisného pohledu. USA když to přeženu je pomalu ostrovní země :) a její působení v zahraničí vyžaduje právě druh techniky jaká se nyní intenzivně vyvíjí. USA nehrozí, že by její území někdo napadl (pozemně), tak proto asi to odsunutí nové těžké pozemní techniky na druhou kolej.

  A ještě k tomu co napsal Raptor (ať promine) je vlastně i vtipné.
  když si představíte nějaký ruský web. kde Ivan s Voloďou si píšou: "Naše kakaja takaja armija rozbije v pucho prach US army." A Ivan na to: " Ja ljublju Obamovu p*del"
  A na 6 západních webech píše Henry, že naše know-how vyvíjí již jen nesmrtící humální zbraně. Pleas ať udatný ruský národ nás také následuje.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  12:54 30.07.2015

  semtam: Z programu FCS sa zrušilo len zavádzanie nových, vcelku nerevolučných vozidiel do armády pričom ich hlavnou výhodou mal byť hlavne jednotný podvozok a nové senzorické ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Z programu FCS sa zrušilo len zavádzanie nových, vcelku nerevolučných vozidiel do armády pričom ich hlavnou výhodou mal byť hlavne jednotný podvozok a nové senzorické vybavenie, čo sa ale tiež deje pomocou modernizácií. Program FCS network sa už v podstate zavádza, prvky Future Force Warrior tiež. Taktiež inteligentná munícia, UAV atď.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:45 30.07.2015

  Sgt Murphy Tak to vypadá a zcela hmatatelně, že Raptor úmyslně lže. Což je právě ona jakási hybridní válka. No doufám, že se k tomu raptor postaví a své jméno očistí, aspoň ...Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy

  Tak to vypadá a zcela hmatatelně, že Raptor úmyslně lže. Což je právě ona jakási hybridní válka. No doufám, že se k tomu raptor postaví a své jméno očistí, aspoň omluvou.

  Jinak mě docela překvapuje, že USA s jeho armádním rozpočtem nedokáže ufinancovat více vývojových programů. A program FCS také selhal.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  12:43 30.07.2015

  Rivalita USA vs RU bude vždy a všade, je to irelevantné voči tomu čo napísal - USA nezavádza do výzbroje strategické zbrane a voči RU sú smiešny?

  Rivalita USA vs RU bude vždy a všade, je to irelevantné voči tomu čo napísal - USA nezavádza do výzbroje strategické zbrane a voči RU sú smiešny?

 • Sgt Murphy
  12:40 30.07.2015

  Mám pokračovať novými, v celku revolučnými druhmi presnej munície (SDB II, Excalibur), zavádzanie bojových či nebojových UAV do ozbrojených zložiek a ďalej? Keby že má Raptor ...Zobrazit celý příspěvek

  Mám pokračovať novými, v celku revolučnými druhmi presnej munície (SDB II, Excalibur), zavádzanie bojových či nebojových UAV do ozbrojených zložiek a ďalej? Keby že má Raptor vedomosti z tých jeho západných webou na ktorých je registrovaný tak vie predsa aj o tomto.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:39 30.07.2015

  Sgt Murphy

  Tak mám to chápat tak, že když Raptor napíše to co napsal a jeho příspěvek je celkem sofistikovaný. Že se vlastně jedná z jeho strany o "hybridní válku"?

  Sgt Murphy

  Tak mám to chápat tak, že když Raptor napíše to co napsal a jeho příspěvek je celkem sofistikovaný. Že se vlastně jedná z jeho strany o "hybridní válku"?

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 5