Nová obrněná technika pro ruské výsadkáře

BMD-4M
Foto: Hlavní údernou sílu ruských výsadkových vojsk bude tvořit těžce ozbrojené vozidlo BMD-3M / RIA Novosti

Ruské výsadkové jednotky mají během tří až pěti let dostat zcela novou obrněnou techniku. Tedy alespoň podle představ velitele ruských výsadkových vojsk generálplukovníka Vladimíra Šamanova, který své plány představil před pár dny novinářům v Moskvě.

„Hlavním cílem velení vzdušných sil… je obecné přezbrojení vojáků v nejkratším možném čase, v příštích třech až pěti letech. … Tři výsadková vozidla musí být schopna vzdušné přepravy a být vysaditelná na padácích. Ve stejné době musí být pancéřová ochrana vozidel a výzbroj v souladu s nejmodernějšími trendy,“ přednesl Šamanov novinářům.

Jedním z nových vozidel má být i právě zaváděné pásové obrněné vozidlo BMD-4M. Jde o nejnovější verzi lehkého bojového vozidla pěchoty BMD-3, resp. BMD-4. Nejmodernější varianta BMD-4M má zcela nově řešený podvozek, digitální systém palby, nový motor o výkonu 370 kW a mohutnou výzbroj – 100mm dělo 2A70 a spřažený 30mm automatický kanón 2A72.

Prvních deset testovacích kusů BMD-4M bylo ruským výsadkářům dodáno v roce 2011. V prosinci 2012 ruské ministerstvo obrany rozhodlo o zakoupení dalších vozidel a o zavedení stroje do výzbroje. Do konce letošního roku bude ruské armádě dodáno dalších 5 vozidel pro závěrečné testování a příští rok dalších 5 vozidel. Kromě toho ruská armáda nakoupí v první fázi i 10 obrněných transportérů BTR-MD Rakuška, což je de facto BMD-4M bez bojové věže.

GAZ-2330 Tigr

Foto: Ruské výsadkové vojsko chce pořídit i vozidla Tigr / RIA NovostiRuská armáda BMD-4M nakoupí, i když dřívější náměstek ministra obrany Alexandr Suchorukov vozidla kritizoval a odmítl jejich pořízení. Jde zřejmě o dovršení „ideového“ obratu na ruském ministerstvu obrany, které za minulého vedení kritizovalo úroveň ruské vojenské techniky a vážně uvažovalo o širokém nákupu „západních“ zbraní.

„Nejedná se o dokonalé vozidlo, samozřejmě, ale má obrovský modernizační potenciál v budoucnu – jak podvozku, tak výzbroje,“ řekl Šamanov novinářům v reakci na dřívější kritiku technické úrovně BMD-4M. Šamanov rovněž oznámil záměr pořídit lehká obrněná vozidla pro ruské výsadkáře a speciální síly.

V současné době ruská armáda plánuje nakoupit 1775 italských vozidel Iveco LMV, které se montují v Rusku. Avšak nové ruské vedení na ministru obrany i domácí zbrojní lobby jednoznačně upřednostňují nákup domácího lehkého obrněného vozidla GAZ-2330 Tigr. "Vozidlo Tigr se ukázalo jak docela dobré, ale před konečnou objednávkou je nezbytné provést celu řadu testů, včetně testování schopnosti vozidla býti shazováno pomocí padáků z vojenských dopravních letadel,“ vysvětluje Šamanov.

Foto: Ruský MRAP Kamaz Tajfun 6x6 / YouTubeTřetím vozidlem pro ruské jednotky má pak být v blízké budoucnosti i experimentální Kamaz Tajfun 6x6. Jedná se o kolové transportní vozidlo kategorie MRAP s vysokou odolnosti proti minám a IED. Tajfun dokáže převézt až 16 vojáků a ochránit je před výbuchem miny o ekvivalentu 9 kg TNT.

Zdroj: RIA Novosti, RIA Novosti

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Vývoj ruské stíhačky PAK FA zdárně pokračuje

V polovině prosince minulého roku byl zalétán již čtvrtý prototyp ruského stíhacího letounu 5. generace Suchoj PAK FA. Na všech vyrobených letounech zároveň probíhá ověřování letových vlastností a ...

Ruské tankové vojsko prochází drastickou dietou - konec tanků T-62

Ruská armáda pokračuje v drastickém zeštíhlování svého tankového vojska. V současné době slouží v ruské armádě něco přes 20 000 tanků, přesněji řečeno hlavních bojových tanků, a to od T-62 až po ...

Nové zbraně a vybavení pro ruské odstřelovače

Ruský ministr obrany Yury Borisov ohlásil těsně před koncem minulého roku záměr ruské armády nakoupit nové odstřelovací pušky a příslušné vybavení. S nákupem se má začít ještě letos s tím, že se do ...

Kalašnikov AK-12 pro ruskou armádu?

Ruská zbrojařská firma Izhmash v červnu letošního roku zahájí státní akceptační zkoušky své nejnovější útočné pušky AK-12. Pokud testy dopadnou dobře, nová zbraň bude zavedená do výzbroje ruské ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře