Nová obrněná technika pro ruské výsadkáře

BMD-4M
Foto: Hlavní údernou sílu ruských výsadkových vojsk bude tvořit těžce ozbrojené vozidlo BMD-3M / RIA Novosti

Ruské výsadkové jednotky mají během tří až pěti let dostat zcela novou obrněnou techniku. Tedy alespoň podle představ velitele ruských výsadkových vojsk generálplukovníka Vladimíra Šamanova, který své plány představil před pár dny novinářům v Moskvě.

„Hlavním cílem velení vzdušných sil… je obecné přezbrojení vojáků v nejkratším možném čase, v příštích třech až pěti letech. … Tři výsadková vozidla musí být schopna vzdušné přepravy a být vysaditelná na padácích. Ve stejné době musí být pancéřová ochrana vozidel a výzbroj v souladu s nejmodernějšími trendy,“ přednesl Šamanov novinářům.

Jedním z nových vozidel má být i právě zaváděné pásové obrněné vozidlo BMD-4M. Jde o nejnovější verzi lehkého bojového vozidla pěchoty BMD-3, resp. BMD-4. Nejmodernější varianta BMD-4M má zcela nově řešený podvozek, digitální systém palby, nový motor o výkonu 370 kW a mohutnou výzbroj – 100mm dělo 2A70 a spřažený 30mm automatický kanón 2A72.

Prvních deset testovacích kusů BMD-4M bylo ruským výsadkářům dodáno v roce 2011. V prosinci 2012 ruské ministerstvo obrany rozhodlo o zakoupení dalších vozidel a o zavedení stroje do výzbroje. Do konce letošního roku bude ruské armádě dodáno dalších 5 vozidel pro závěrečné testování a příští rok dalších 5 vozidel. Kromě toho ruská armáda nakoupí v první fázi i 10 obrněných transportérů BTR-MD Rakuška, což je de facto BMD-4M bez bojové věže.

GAZ-2330 Tigr

Foto: Ruské výsadkové vojsko chce pořídit i vozidla Tigr / RIA NovostiRuská armáda BMD-4M nakoupí, i když dřívější náměstek ministra obrany Alexandr Suchorukov vozidla kritizoval a odmítl jejich pořízení. Jde zřejmě o dovršení „ideového“ obratu na ruském ministerstvu obrany, které za minulého vedení kritizovalo úroveň ruské vojenské techniky a vážně uvažovalo o širokém nákupu „západních“ zbraní.

„Nejedná se o dokonalé vozidlo, samozřejmě, ale má obrovský modernizační potenciál v budoucnu – jak podvozku, tak výzbroje,“ řekl Šamanov novinářům v reakci na dřívější kritiku technické úrovně BMD-4M. Šamanov rovněž oznámil záměr pořídit lehká obrněná vozidla pro ruské výsadkáře a speciální síly.

V současné době ruská armáda plánuje nakoupit 1775 italských vozidel Iveco LMV, které se montují v Rusku. Avšak nové ruské vedení na ministru obrany i domácí zbrojní lobby jednoznačně upřednostňují nákup domácího lehkého obrněného vozidla GAZ-2330 Tigr. "Vozidlo Tigr se ukázalo jak docela dobré, ale před konečnou objednávkou je nezbytné provést celu řadu testů, včetně testování schopnosti vozidla býti shazováno pomocí padáků z vojenských dopravních letadel,“ vysvětluje Šamanov.

Foto: Ruský MRAP Kamaz Tajfun 6x6 / YouTubeTřetím vozidlem pro ruské jednotky má pak být v blízké budoucnosti i experimentální Kamaz Tajfun 6x6. Jedná se o kolové transportní vozidlo kategorie MRAP s vysokou odolnosti proti minám a IED. Tajfun dokáže převézt až 16 vojáků a ochránit je před výbuchem miny o ekvivalentu 9 kg TNT.

Zdroj: RIA Novosti, RIA Novosti

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vývoj ruské stíhačky PAK FA zdárně pokračuje

V polovině prosince minulého roku byl zalétán již čtvrtý prototyp ruského stíhacího letounu 5. ...

Ruské tankové vojsko prochází drastickou dietou - konec tanků T-62

Ruská armáda pokračuje v drastickém zeštíhlování svého tankového vojska. V současné době slouží v ...

Nové zbraně a vybavení pro ruské odstřelovače

Ruský ministr obrany Yury Borisov ohlásil těsně před koncem minulého roku záměr ruské armády ...

Kalašnikov AK-12 pro ruskou armádu?

Ruská zbrojařská firma Izhmash v červnu letošního roku zahájí státní akceptační zkoušky své ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • JiriTintera
  20:38 17.05.2013

  Vážený pane Grohmanne, nevím co si redakce RIA Novosti nechala "nakukat" od jakéhosi Šamanova, ale obrněná vozidla Tigr jela na letošní přehlídce v Moskvě a podle ruských ...Zobrazit celý příspěvek

  Vážený pane Grohmanne,
  nevím co si redakce RIA Novosti nechala "nakukat" od jakéhosi Šamanova, ale obrněná vozidla Tigr jela na letošní přehlídce v Moskvě a podle ruských hobbystů se tak děje od roku 2009.

  Podíváte-li se na video zjistíte, že na letošní přehlídce jely spjecialno-transportnyje srjedstva, které hlasatel označil jako: "bronjeavtomobili Tigr" - viz video mezi 40-41 minutou - http://www.youtube.com/watch?v... Skrýt celý příspěvek

 • David Khol
  13:47 15.05.2013

  Ale ten Tatrapan se nijak moc nerozšířil - a to nejen kvůli ekonomické slabosti Slovenska. Takže i u tohoto mám určité pochybnosti o úspěšnosti.

  Ale ten Tatrapan se nijak moc nerozšířil - a to nejen kvůli ekonomické slabosti Slovenska. Takže i u tohoto mám určité pochybnosti o úspěšnosti.

 • hurvo
  16:20 14.05.2013

  Ved prave, podvozok z nakladneho auta, roznake trojpriestorove rozlozenie auta, dokonca aj pocet a rozmiestnenie naprav.

  Ved prave, podvozok z nakladneho auta, roznake trojpriestorove rozlozenie auta, dokonca aj pocet a rozmiestnenie naprav.

 • jj
  15:35 14.05.2013

  máte pravdu plno i zahraničních expertů na zo ukazuje že to má aš moc podobné řešení

  máte pravdu plno i zahraničních expertů na zo ukazuje že to má aš moc podobné řešení

 • hurvo
  15:22 14.05.2013

  tatrapan ? ehm pardon tajfun.

  tatrapan ? ehm pardon tajfun.

Načítám diskuzi...