Bojová vozidla pro ruské výsadkáře

Foto: BMD-4M; větší foto / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0
BMD-4M; větší foto / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0

Vzdušná výsadková vojska Ruské federace již brzy získají novou obrněnou techniku. Ruské výsadkáře po vysazení do cílové zóny podpoří nová terénní vozidla 4x4, pásová bojová vozidla pěchoty, transportéry a dokonce i mobilní raketové systémy protivzdušné obrany (PVO).

Ruské ministerstvo obrany oficiálně zavedlo do výzbroje pásové bojové vozidlo pěchoty BMD-4M Sadovnica (Zahradník) a pásové obrněné vozidlo BTR-MDM Rakuška (Ulita). Obě vozidla jsou určena pro ruská výsadková vojska a lze je shazovat na padácích. Výrobcem vozidel jsou Traktorové závody.

"Obě vozidla úspěšně prošla testy a vedla si dobře během vojenského provozu. Ruská vláda rozhodla o zavedení vozidel do služby v polovině dubna," citovala nejmenovaný ruský zdroj agentura TASS.

Hlavní údernou sílou ruských výsadkových vojsk se stanou bojová vozidla pěchoty BMD-4M, které vychází z BMP-3 ruské armády. Obě vozidla mají 80 % společných dílů, mimo jiné i stejnou pohonnou jednotku a transmisi. Srdce vozidla tvoří dieselový motor UTD-29 o výkonu 368 kW (500 koní).

Hmotnost BMD-4M je 13,5 tuny, posádku tvoří 3 vojáci a výsadek až 5 vojáků. Impozantní výzbroj BMD-4M převzal po svém předchůdci. Ve věži je vedle sebe umístěn 100mm kanón, 30mm rychlopalný kanón a 7,62 mm kulomet. BMD-4M umí odpalovat protitankové řízené střely Konkurs nebo Arkan.

Na základě staršího BMD-4 vznikne obrněný transportér BTR-MDM. Stroj o hmotnosti 13,2 t kontroluje dvojčlenná posádka.BTR-MDM

BTR-MDM; větší foto / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0

V zadním prostoru je místo pro 13 výsadkářů - posádka může výsadkáře podporovat 12,7mm kulometem. Na základě BTR-MDM vznikne zdravotnické vozidlo, velitelské, minometné, dílenské, atd. BTR-MDM nahradí u výsadkových jednotek zastaralá vozidla BTR-D ze 70. let minulého století.

Traktorové závody jsou připraveny spustit sériovou výrobu na konci letošního roku. Ruská armáda chce během tří let získat celkově 250 vozidel BMD-4M a BTR-MDM. Dodejme, že podle dřívějších plánů měla začít sériová výroba vozidel již 1. června 2015 a v témže roce ruská výsadková vojska očekávala 62 bojových vozidel BMD-4M a 22 transportérů BTR-MDM.

Posilou pro ruská výsadková vojska se stane výsadkové vozidlo Tajfun 4x4 - to bude součástí rodokmenu velké rodiny kolových obrněných vozidel Tajfun (4x4, 6x6, 8x8) firmy KamAZ.

Do rodiny Tajfun 4x4 patří hned několik velmi rozdílných vozidel - lehká obrněná i těžký stroj typu MRAP. Výsadkáři však nový stroj využijí pro průzkum a speciální síly, proto půjde velmi pravděpodobně o výsadkovou verzi lehkého KamaAZ 53949 Tajfun-K 4x4.

Foto: KamAZ 53949; vÄ›tší foto / KamAZ KamAZ 53949; větší foto / KamAZ

"V rámci vývojových prací vzniklo čtyřkolové vozidlo Tajfun pro průzkum, speciální jednotky výsadkářů a speciální síly. Nyní program vstoupil do fáze projektové dokumentace a výroby prvního prototypu," uvedl velitel výsadkových vojsk generálplukovník Vladimir Šamanov.

Novinky však nekončí. Na základě BMD-4M se připravuje vývoj mobilního, na padacích vysaditelného, raketového kompletu PVO. "Protiletadlový BMD-4M" ochrání ruské výsadkáře především před bitevním vrtulníky, letadly nebo drony. Nové prostředky PVO nahradí u ruských výsadkových vojsk raketové komplety 9K35 Strela-10 s dosahem až 9 km.

"Práce na vytvoření výsadkového protiletadlového raketového komplexu na bází výsadkových bojových vozidel BMD-4M začala - program nese název Pticelov (Ptáčník - pozn. red.)," uvedl pro agenturu TASS mluvčí ruského ministra obrany generálmajor Igor Konašenkov.

Podle magazínu National Interest bude nový "Ptáčník" zřejmě vycházet z kompletu Pantsir-S2 - ten kombinuje kanónovou a raketovou výzbroj. Střely Pantsir-S2 dokáží simultálně ničit vzdušné cíle do vzdálenosti 20 km a výšky 15 km.

Foto: Verba vyvná pÅ™edevším lepší odolnosti proti klamným cílům. / Mil.ru Verba vyvná především lepší odolnosti proti klamným cílům. / Mil.ru

Protivzdušnou obranu ruských výsadkářů posílí také nové člověkem přenosné prostředky PVO Verba, které navazují na úspěšné systémy Igla. Raketa 9М336 systému Verba se navádí na cíl pomocí tepelné stopy cíle.

Infračervný (IČ) senzor rakety dokáže pracovat v ultrafialovém (UV) spektru, v blízkém IČ záření (NIR), a ve středním IČ záření (MWIR) - to má za následek lepší schopnost sledovat (nevýrazný) cíl a větší odolnost proti klamným cílům.

Dálkový dosah rakety 9М336 je 500 až 6000 m a výškový 10 až 3500 m. Jde tedy o podobné parametry, jako u starších kompletů Igla.

Zdroj: Army Recognition

Nahlásit chybu v článku


Související články

T-72B3M: Nová verze tanku T-72 vstupuje do služby

Ruská armáda připravuje modernizaci 154 tanků T-72B na nejnovější standard T-72B3M (někdy T-72B4). ...

ANALÝZA: Míra ruské vojenské přítomnosti v Sýrii

Tato práce byla na podzim 2015 napsána kolektivem autorů pomocí Analýzy konkurenčních hypotéz. Jak ...

Létající kalašnikov: Rusové sází na bitevní letadla Su-25

V ruské armádě plní úkoly blízké pozemní podpory bitevní letoun Su-25, přezdívaný “Havran”. ...

Prvních 100 tanků T-14 Armata do roku 2018

Firma Uralvagonzavod podle vlastních slov již zahájila sériovou výrobu nového ruského tanku T-14 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Deutschmann
  10:13 18.05.2016

  Zajímalo by mě, proč mají pořád motor v zadní části a nepoužívají konstrukci s motorem vepředu, když už ji mají vyvinutou.

  Zajímalo by mě, proč mají pořád motor v zadní části a nepoužívají konstrukci s motorem vepředu, když už ji mají vyvinutou.

 • semtam
  19:04 06.05.2016

  U protiletadlové verze BMD-4 bych spíš očekával Sosnu než Pancíř.
  Nevíte někdo jakou pohonnou jednotku bude disponovat Kamaz?

  U protiletadlové verze BMD-4 bych spíš očekával Sosnu než Pancíř.
  Nevíte někdo jakou pohonnou jednotku bude disponovat Kamaz?

 • Arccos
  16:48 05.05.2016

  I neruštináře musí trknout, že "sadovnica" není "zahradník", ale "zahradnice" nebo "sadařka".
  To máte z toho, že překládáte z anglických článků, kde je to jedno. :)

  I neruštináře musí trknout, že "sadovnica" není "zahradník", ale "zahradnice" nebo "sadařka".
  To máte z toho, že překládáte z anglických článků, kde je to jedno. :)

Načítám diskuzi...