Nová ruská fregata Admirál Gorškov v roce 2018

Fregata Admirál Gorškov stejnojmenné třídy / Public Domain

Podle Alekseje Rachmanova, prezidenta ruské Spojené loďařské korporace (USC), první vlajková fregata Projektu 22350 třídy Admirál Gorškov vstoupí do služby ruského námořnictva v příštím roce. Fregaty třídy Admirál Gorškov jsou největší a nejpokročilejší vojenské lodě stavěné ruským loďařským průmyslem od konce Sovětského svazu.

Dokončení první fregaty třídy Admirál Gorškov je dlouho očekávanou událostí. Od konce pádu Sovětského svazu, kromě obřích strategických a útočných jaderných ponorek, Rusko vyrábělo pouze menší bojové hladinové lodě, jako jsou korvety a raketové čluny. Zmíněné fregaty se mají stát hlavními bojovými loděmi ruského námořnictva. Samotné ruské námořnictvo odhaduje potřebu na 20 až 30 fregat této kategorie.

 

 

Fregata, stejně jako celá nová třída, je pojmenována po Sergeji Georgijeviči Gorškovovi, který velel Sovětskému námořnictvu po většinu času jeho poválečné existence

 

Kýl první lodě Admirál Gorškov byl v loděnicích Severnaya Verf v Petrohradu položen již v roce 2006 a původně se s předáním lodě námořnictvu počítalo v roce 2011. První zkušební plavba se ale uskutečnila až v roce 2014 – od té doby loď na testovacích plavbách překonala více než 45 tisíc námořních mil.
 

Za dlouhou stavbou jsou problémy jak finančního, tak technického a personálního rázu ruských loděnic. Jak uvedl Igor Ponomarev, generální ředitel loděnicí Severnaja Verf (kde vznikají zmíněné fregaty) a viceprezident USC, obecným problémem ruských loděnic je to, že byly v dobách Sovětského svazu vytvořeny pro čistě vojenskou výrobu.

 

Prakticky všechny ruské civilní lodě vyly postaveny zeměmi socialistického tábora, Finskem a řadou dalších zemí. V současné době se tak ruské loděnice snaží vybudovat kapacity pro výroby civilních lodí a získat tak další prostředky pro svůj rozvoj.
 

Problém tedy je, že po skončení Sovětského svazu ruské loděnice trpěly prudkým propadem výroby vojenské výroby. To se odrazilo nejen na nízkých příjmech, a tedy na omezených investicích do vývojových/výrobních kapacit loděnic, ale také odchodem “mozků” z oboru. Ruské loděnice se tak de facto na první lodi třídy Admirál Gorškov znovu učí stavět moderní fregaty.

 

Velký problém nastal navíc v roce 2014 po ruské anexi Krymu. První dvě lodě třídy Admirál Gorškov dostaly ještě plynové turbíny ukrajinské společnosti Zorja-Mašprojekt. Avšak vzhledem k zákazu vývozu ukrajinských vojenských technologií do Ruska musel Kreml zadat výrobu nových turbín ruské společnosti NPO Saturn. Nové turbíny pro třetí stavěnou loď mají být certifikovány v roce 2020.

 

Testování fregaty Admirál Gorškov v roce 2015. V čase 1:27 střelba z bojového modulu 3М89 Palaš.

 

Ostatně stále odsouvané zavedení nových fregat třídy Admirál Gorškov donutilo ruské námořnictvo v roce 2010 zadat stavbu menších a jednodušších fregat Projektu 11356 třídy Admirál Grigorovič. Fregaty třídy Admirál Grigorovič konstrukčně přímo vychází z indických fregat třídy Talwar (vylepšená verze sovětských fregat Projekt 1135 Burevestnik; třída Krivak III) stavěných ve stejné loděnici (JSC Jantar v Kaliningradu) pro indické námořnictvo. První tři lodě třídy Admirál Grigorovič již převzala černomořská flotila.

 

Rovněž první tři fregaty Admirál Grigorovič používají ukrajinské turbíny. Nicméně podle nejnovějších informací je stavba dalších tří fregat třídy Admirál Grigorovič zastavena, protože loděnice firma NPO Saturn zatím nedodala pohonné systémy. O nových ruských turbínách zatím nejsou bližší technické informace, ale pravděpdobně budou určeny jako pro fregaty třídy Admirál Grigorovič, tak pro fregaty třídy Admirál Gorškov.

 

Podle posledních zpráv ruské námořnictvo převezme první fregatu Admirál Gorškov v roce 2018. "Bohužel nemáme šanci v letošním roce vztyčit vlajku nad Gorškovem,” uvedl Rachmanov. 

 

Testy střel s plochou dráhou letu 3M14 Kalibr a námořního kanónu ráže 130 mm.

  

Odložení zavedení lodě do ruského námořnictva souvisí podle Rachmanova s požadavkem námořnictva, aby se provedly další testy nových raketových systémů protivzdušné obrany (PVO) Polimet-Redut (9K96 Redut). "Testování nových raketových zbraní fregaty pokračuje, takže loď nebude letos přeřazena do námořnictva. Doufáme, že se to stane v roce 2018," uvedl Rakhmanov.

 

Četné vylepšení lodě opravdu změnilo loď do plovoucí laboratoře,” dodal Rachmanov. Samotná loď pak má být již plně dokončena. Rachmanov dodal, že s předáním druhé lodě Admirál Kasatonov se rovněž počítá v roce 2018.

 

Hlavní doménou nových fregat třídy Admiral Gorškov je právě systém PVO Polimet-Redut. Protiraketový a protiletecký prostředek vyrábí koncern Almaz-Altej na základě systému S-400, resp. S-350 Víťaz. Polimet-Redut dokáže používat celou řadu interceptorů, od malých a hbitých 9M100 s dosahem 10 km až po větší střely 9M96E2 s dosahem 120 až 150 km.

 

Detailní záběry na celou fregatu Admirál Gorškov.

 

Unikátností je studený start interceptorů z vertikálních sil pomocí stlačeného vzduchu. Systém vymrští střelu do výšky 30 m a ještě “za studena” se střela natočí ve směru blížícího se cíle. Teprve poté dojde k zapálení raketového motoru. Díky tomu dokáží střely 9M100 s infračervenou hlavicí ničit vzdušné cíle již 500 m od lodi.

 

Celkově fregaty třídy Admirál Gorškov pojmou až 128 nejmenších střel 9M100 nebo 32 největších 9M96E2. Koncern Almaz-Altej ale nabízí pro Polimet-Redut celou řadu interceptorů různých výkonů a schopností.

 

Samotná fregata Admirál Gorškov je 135 m dlouhá, má výtlak 4500 t a dokáže vyvinout rychlost až 29,5 uzlů (55 km/h). Dominantní hlavňovou výzbrojí je 130mm kanon A-192M na přídi, raketovou protilodní a protizemní výzbroj představuje 16 podzvukových střel Kalibr-NK nebo stejný počet nadzvukových protilodních střel Oniks.

 

Celkem čtyři fregaty Projekt 22350 mají být předány ruskému námořnictvu do roku 2025. „Očekáváme, že čtyři fregaty dodané do roku 2025 budou totožné s vedoucí lodí třídy Admirál Gorškov. Poté bude projekt vylepšen,“ řekl Vladimír Tryapichnikov, vedoucí oddělení pro stavbu lodí ruského námořnictva.

 

Zdroj: BMPDTopwarTASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nový ruský záchytný stíhač MiG-41 v roce 2020

Podle ruských médií v roce 2020 vzlétne prototyp nové ruské záchytné stíhačky MiG-41, která začne od ...

Ruská námořní pěchota: minulost a budoucnost

Sovětská námořní pěchota získala svou slávu za druhé světové války. Po roce 1945 byla považována za ...

Ruské letadlové lodě: Vojenská nutnost nebo drahý rozmar?

Státní výzkumné středisko Alexeje Nikolajeviče Krylova na veletrhu Armija 2015 představilo model ...

Německá ponorková flotila mimo provoz

Německé námořnictvo oficiálně provozuje šest diesel-elektrických útočných ponorek Typ 212A. Ve ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • givicz
  15:29 28.12.2017

  ještě jsem našel aktuální informaci že fregata projektu 11356 "Admirál Makarov", že dne 25.12.2017 byla předána hotová ministerstvu obrany Ruské ...Zobrazit celý příspěvek

  ještě jsem našel aktuální informaci že fregata projektu 11356 "Admirál Makarov", že dne 25.12.2017 byla předána hotová ministerstvu obrany Ruské federace
  http://tass.ru/armiya-i-opk/48...

  takže se jim podařilo nahradit ukrajinské motory ruskými z NPO Saturn....Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:27 28.12.2017

  fotr Přesně co píše Clánek, nedávno jsem v jedné diskuzi uváděl problém, že spousta fám se šíří díky nepochopení psaného textu... A ohledně cen v Rusku. Je pravdou, že se ...Zobrazit celý příspěvek

  fotr

  Přesně co píše Clánek, nedávno jsem v jedné diskuzi uváděl problém, že spousta fám se šíří díky nepochopení psaného textu...

  A ohledně cen v Rusku. Je pravdou, že se zdražilo. Zdražilo se obdobně jako u nás. Záleží opět na lokalitě a hlavně na obchodě. Ceny v Rusku jsou prakticky stejné v přepočtu jako u nás co se týče velkoobchodů. V Rusku na rozdíl od nás fungují místní trhy, kde se prodávají lokální potraviny a ceny jsou oproti supermarketům dole.

  Pro ty co nemají v Rusku žádného známého aby mohli si udělat nějaký obrázek, tak na Youtube jedna mladá slečna dělá videa o životě v RF. Doporučuji si nastavit rychlost na 1.25, protože mluví pomalu :)

  Jako první bych doporučil mínusy života v Rusku, protože to je motor našich diskuzí

  https://www.youtube.com/watch?...

  Dále stereotypy: https://www.youtube.com/watch?...
  A taky plus ať se nehádáme :) https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  15:21 28.12.2017

  Podle tohoto seznamu výstavby nových lodí pro ruské námořnictvo (né že se budou teprve stavět ale již se fyzicky staví v loděnicích a je toho hafol) je u projektu projektu 22350 ...Zobrazit celý příspěvek

  Podle tohoto seznamu výstavby nových lodí pro ruské námořnictvo (né že se budou teprve stavět ale již se fyzicky staví v loděnicích a je toho hafol) je u projektu projektu 22350 třídy Admirál Gorškov uvedeno :

  https://sdelanounas.ru/blogs/9...

  Stavba provádí společnost OAO Severnaya Verf v Petrohradu
  № 921 - kýl položen 01.02.06 - spuštěno na vodu 10/29/10 - "Admirál flotily Sovětského svazu Gorshkov"
  Č. 922 - kýl položen 26.11.09 - spuštěno na vodu 12.12.14 - "admirál flotily Kasatonova"
  № 923 - kýl položen 01.02.12 - "Admirál Golovko"
  Č. 924 - kýl položen 14.11.13 - "Admirál flotily Sovětského svazu Isakov"

  takže v současné době staví a dokončují k předání ruskému námořnictvu celkem 4 ks lodí třídy 22350

  co se týče třídy projektu 11356 třídy Admirál Grigorovič

  № 01359 — kýl založen 29.02.12 — spuštěn na vodu 02.09.15 — «Адмирал Макаров»
  № 01360 — kýl založen 12.07.13 — spuštěn na vodu 02.03.16 — «Адмирал Бутаков»
  № 01361 — kýl založen 15.11.13 — «Адмирал Истомин»
  № 01362 — v konstrukciSkrýt celý příspěvek

 • Clanek
  15:10 28.12.2017

  @fotr Asi kazdy cteme neco jineho, ja ctu:"Samotné ruské námořnictvo odhaduje potřebu na 20 až 30 fregat této kategorie." Nikde nevidim ze by se kdoholiv kasal, ze tolik lodi ...Zobrazit celý příspěvek

  @fotr
  Asi kazdy cteme neco jineho, ja ctu:"Samotné ruské námořnictvo odhaduje potřebu na 20 až 30 fregat této kategorie." Nikde nevidim ze by se kdoholiv kasal, ze tolik lodi nakonec i postavi, jen ze takova je potreba (coz pri delce pobrezi Ruska a jejich ambicich mit globalneho pusobeni schopne namornictvo neni nic prehnane). Vsadim se ze kdybych se zeptal nejakeho US admirala kolik letadlovych lodi potrebuje taky by mi nerekl "jen" 10, ale klidne 20, 30 nebo 50. Ono je jedno kolik, ale urcite by to bylo vic nez kolik si US NAVY nakonec muze dovolit, urcite by to bylo vic nez tech aktualnich 11 kousku. Holt se to i v Rusku casem potka s ekonomickou realitou a samotne potreby vedeni hladinoveho lodstva projdou "zasazenim do realneho ekonomickeho ramce" (PS: jeste jednou budeme za Bohouskem se slzou v oku spominat :D ) a pocet bude okresan. Osobne si myslim ze uspech by byl kdyby se Rusku povedlo zavest jakykoliv dvouciferny pocet, vlastne, kazdy jeden takovy kousek posouva Rusko o hodne dal.Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  13:58 28.12.2017

  markus223 ... případě střely pro zachycení vzdušných cílů. Veľmi dobre viem čo je interceptor. Ale vždy, keď čítam podobné výrazy tak mi o 100% stupne tlak. Prečo autor ...Zobrazit celý příspěvek

  markus223
  ... případě střely pro zachycení vzdušných cílů.

  Veľmi dobre viem čo je interceptor. Ale vždy, keď čítam podobné výrazy tak mi o 100% stupne tlak. Prečo autor nenapísal protilietadlová raketa (pretože každá protilietadlová raketa je inereceptror - alebo nie?), ale miesto toho sa "odbavuje" cudzími výrazmi ktoré majú desiatky rokov jednoznačný výraz v českom prípadne slovenskom jazyku. Už niekoľko rokov sú napríklad deti na Slovensku oficiálne "edukované" hoci doteraz boli XXX rokov vychovávané. Ak by som žil v Amerike, tak za toto by som možno strieľal a každý sudca by ma jednoznačne oslobodil..Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  13:02 28.12.2017

  Tak oni musí postavit alespoň pár takových lodí. Jejich hladinové loďstvo je v podstatě směšné protože stále stojí na lodích zavedených za dob SSSR a ty "nově" postavené mají malou ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak oni musí postavit alespoň pár takových lodí. Jejich hladinové loďstvo je v podstatě směšné protože stále stojí na lodích zavedených za dob SSSR a ty "nově" postavené mají malou tonáž na to aby se mohly pravit po otevřeném moři.
  Tohle je prostě jen další krok ve znovu nalezení toho, jak se staví válečné lodě.Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  12:55 28.12.2017

  Samotné ruské námořnictvo odhaduje potřebu na 20 až 30 fregat této kategorie ,,,,, To je docela úsměvný přístup, 20-30? Nazval bych to spíše zbožným přáním než odhadem potřeby ...Zobrazit celý příspěvek

  Samotné ruské námořnictvo odhaduje potřebu na 20 až 30 fregat této kategorie
  ,,,,,
  To je docela úsměvný přístup, 20-30? Nazval bych to spíše zbožným přáním než odhadem potřeby protože při jejich možnostech tu dvacátou nebo třicátou dostaví tak za 100 a více let a to už bude tato koncepce zřejmě zastaralá natolik že se bude hodit jen do muzea.
  Celkově lze jejich oznamování co vše postaví a zavedou do služby jako vtip protože docházejí finance a hlavně nemají lidskou (odbornou) kapacitu.
  Když už se najde někdo kdo to umí ,,nakreslit" tak se obtížně hledá ten kdo by to vyrobil a když se také najde, není už nikdo kdo by to pak udržoval v chodu a to ještě za předpokladu že na to najdou peníze. Kamarád pracuje v jedné velké firmě na výtahy a nedávno dodávali několik zařízení do nového výškového domu v Moskvě, nejen že dům je prý neskutečně sfušovaný od sklepa až po střechu ale také se v celé Moskvě našel pouze jeden JEDINÝ člověk (technik) schopný tyto výtahy jakž takž ,,servisovat".
  V celém Rusku klesá rapidně životní úroveň, stoupají ceny potravin, oblečení i třeba nájmů.
  Kde by Rusko vzalo na všechny ty ,,skvělé" projekty? Pohádka na dobrou noc.Skrýt celý příspěvek

 • markus223
  12:45 28.12.2017

  Záchytný stíhač (nebo lapač) či v tomto případě střely pro zachycení vzdušných cílů.

  Záchytný stíhač (nebo lapač) či v tomto případě střely pro zachycení vzdušných cílů.

 • alexa123
  11:46 28.12.2017

  .... start interceptorů ...-

  čo je interceptor?

  .... start interceptorů ...-

  čo je interceptor?

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2